Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

17.9.2024 o 17:39 hod.

Ing.

Andrea Turčanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 2.10.2024 18:30 - 18:30 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Vážený pán minister, pán predsedajúci, kolegyne alebo kolegyňa a kolegovia, lebo vidím, že ostala akurát jedna kolegyňa tuto v sále, ťažko sa bude vystupovať po pánovi Hlinovi, ktorý mal veľmi emotívny a dosť odborný, aspoň na mňa, prejav, lebo som začala rozmýšľať, že ja som tú transakčnú daň pochopila trošku ináč. Pochopila som ju, že každý prevod, ktorý bude riešený cez bankový účet, či už bude riešený kartou, alebo nejakým iným spôsobom, tak sa vlastne spoplatní. Ale dobre, nie o tom som chcela hovoriť, takže ja sa vrátim trošku ku konsolidácii.
Myslím, že všetci ako sme tu, a možno aj väčšina verejnosti, keď nás sleduje, tak si uvedomí, že treba šetriť a treba konsolidovať, a to nielen v dobrých časoch, ale o to viacej, ak sú časy zlé. A tie časy sú zlé, nemusíme sa presviedčať, že to tak nie je.
Konsolidačné opatrenia, ktoré nám boli predstavené v týchto ostatných dňoch, boli napríklad obmedzenie rodičovského dôchodku, tak ako ho poznáme, zmeny v daňovom bonuse, tak ako ho poznáme, ale aj vyššia DPH, poplatky, ako napríklad diaľničná známka že bude vyššia, vyššie budú odvody, zavádza sa nová daň z finančných transakcií a avizovaný je aj nárast cien energií od budúceho roka.
Ale na strane štátu tá konsolidácia vyzerá asi takto: oslavy za milióny, prenájmy budov, ktoré nie sú zrovna efektívne, mohla by som hovoriť napríklad o prenájme budovy pre ministerstvo vnútra od Zoroslava Kollára alebo teda jeho blízkej osobe, ktoré je na hornej hranici toho, čo realitky v Bratislave ponúkajú, a dokonca parkovacie miesta sú tam prenajaté za trhové ceny napriek tomu, že pri počte 89 parkovacích miest by to mohlo byť lacnejšie. Hasičské autá, nákup techniky za milióny od firmy, ktorá má v živnosti alebo dovtedy mala, kým sa neprihlásila do tendra, v živnosti mala len pilčícke a hobľovacie práce, zriadenie nových ministerstiev a podobne. Tak si skúsme pripomenúť aj situáciu, aká bola pred Vianocami 2023, keď táto koalícia ohlásila, že treba konsolidovať, a prijala prvý konsolidačný balíček, lebo ten, o ktorom rokujeme teraz, je už vlastne druhý a zrejme bude na budúci rok tretí a o ďalší rok štvrtý, ale možnože nie, lebo budú chcieť vyhrať ďalšie voľby, tak potom sa bude rozdávať.
Takže pred rokom sme zvýšili poplatky a zároveň sme úplne neadresne rozdávali milióny. Upozorňovali sme na to, upozorňovali sme na to, že treba byť adresný aj pri 13. dôchodkoch, že treba pomáhať ľuďom, ktorí sú na to viac odkázaní, a netreba dávať tým, ktorí naozaj nepotrebujú. Upozorňovali sme na to, že máme 950-tisíc ľudí, minulý rok to bolo trošku menej, teraz nám pribudlo ďalších takmer 50-tisíc ľudí, ktorí žijú na hranici chudoby. Sú to jednorodičovské domácnosti, sú to mnohopočetné rodiny, sú to seniori, sú to ľudia, ktorí sú zdravotne znevýhodnení. Teraz ideme konsolidovať a, samozrejme, zoberieme aj im. Kto ste pozerali debatu, kde bol pán Hlina a pán Michelko, dal mu otázku, koľko stojí cena rohlíka, pán Michelko si myslí, že 40 centov, čiže tam on konsolidáciu nepocíti. My všetci, čo kupujeme potraviny pravidelne, že máme povedzme väčšie rodiny, vieme, že cena rohlíka je 13 centov, keď je dobrá cena, väčšinou býva 14-15 centov. Aj u nás v bufete stojí 15 centov, keď by ste náhodou nevedeli niektorí. Takže ak niekto žije v tom, že ten rohlík stojí 15 centov a príde, alebo teda že stojí, stojí 40 centov, tak keď príde do obchodu a zistí, že stojí 25, tak si bude ešte hovoriť, že však tá konsolidácia je perfektná vec, úplne super. Hej?
A zabudli sme, keď hovorím o zdravotne znevýhodnených, a som veľmi rada teda, že pani ministerka okrem toho, že odkazuje rodinám celiatikov, že majú sa naučiť piecť doma chleba, aby mali deti zdravšiu stravu, tak prichádza teraz na to, že to asi s tým pečením chleba doma nebude také jednoduché, a vytvára pracovnú skupinu, ktorú sa tomu, ktorá sa tomu bude venovať. Takže som naozaj veľmi rada, že ešte počas tejto debaty prichádza aj koalícia s tým, že nie všetko je super, a som rada, že nás teda aspoň časť koaličných aj poslancov, aj vlády počúva a aj keď s nami v mnohom nesúhlasia, tak vidím, že aspoň si v niečom dajú povedať a sa nad tým začínajú zamýšľať, čo chcem oceniť.
Ešte čo by som chcela povedať k tej konsolidácií. Dnes nám napríklad v Sociálnej poisťovni chýbajú peniaze už na štandardný dvanásty dôchodok. Neviem, ako si to poradí táto vláda s tým, ako udrží nielen 12 štandardných dôchodkov, ale bude mať aj na tie trináste. Ale okrem toho nám chýbajú zamestnanci, chýbajú nám zamestnanci v rôznych oblastiach, nebudem teraz hovoriť o strojárskych firmách, kde vozíme a dotácie dávame firmám, ktoré potom zamestnávajú Srbov, Slovincov, Ukrajincov a ľudí z tretích krajín, a na to dávame dotácie. Budem hovoriť o službách, akými sú napríklad zdravotníctvo alebo sociálne služby. Fluktuácia na úrovni 15 %, nevieme nájsť opatrovateľky, pretože na tri zmeny za minimálnu mzdu v ťažkej službe, lebo kto si to nevyskúšal, odporúčam vyskúšať si prebaľovať 80-kilového ležiaceho pacienta, aké je to jednoduché. Tieto povolania nevieme, žiaľ, obsadiť, lebo o ne nie je záujem, ani ľuďmi zo zahraničia. A ak sa týmto nebudeme venovať a naozaj ak nebudeme vytvárať podmienky, aby každý, kto chce pracovať, mohol aj slušne žiť, tak sa nám to nepodarí.
Čelíme tomu, že výpovede dávajú policajti, už vyše tisíc policajtov ju podalo, ďalších triapoltisíc sa môže rozhodnúť, lebo ešte malo nárok alebo sa mohlo rozhodnúť, myslím, do polnoci do 30. septembra. A ak to podali, to, tú informáciu práve nemám, takže o nej neviem hovoriť. Môže sa stať, že špecialisti, ktorí by mali vyšetrovať majetkovú trestnú činnosť, budú suplovať v uliciach a ešte aj tak, že sa pospájajú obvody, že miesto 20-tisíc, kde povedzme jedna hliadka je na 20-tisíc ľudí, tak bude jedna hliadka na 50-tisíc ľudí a ak dôjde k nejakému nešťastiu alebo trestnému činu, proste jednoducho tam polícia nepríde včas a pomáhať a chrániť sa stane úplne prázdnym gestom.
Výpovede dalo aj tritisíc lekárov. Už dnes vidíme na príklade trenčianskej nemocnice, že sa najprv rušilo kardiocentrum, teraz už nemajú ani detskú, detskú pohotovosť a detskú kliniku, musia deti voziť do iných nemocníc, a to je len začiatok. Takže chcem apelovať naozaj na vládu a na koaličných poslancov, poďme sa o tom baviť do hĺbky a poďme prijať dobré riešenie. My sa nebránime konsolidácii, ale rozumnej. Nemôžete všetko preniesť na ťarchu občanov a ešte aj to na tých, ktorí naozaj žijú možno zo 700 eur. Oni nemajú 11-tisícové platy ani 7-tisícové ako my v parlamente. Oni majú, žiaľ, 700-eurové platy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.10.2024 14:09 - 14:09 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Dobrý deň. Ja by som chcela povedať v podstate len tri veci alebo dve veci a jednu otázku. Prvá, trošku ma vyrušilo, pán podpredseda Gašpar, keď ste niekoľkokrát počas svojho vystúpenia spomenuli KDH. Neviem, čo si mám o tom myslieť, ale vyvoláva to také rozporuplné pocity vo mne.
Druhá vec, čo už počítam v podstate od prvého balíka konsolidačného, ktorý sme na šiestej schôdzi Národnej rady 13. decembra prerokovávali, tak už vtedy tam začala byť spomínaná mantra, trojica mien, Matovič, Heger a Ódor, a celý rok počúvame túto mantru. Ale naozaj už po roku to nie je zaujímavé a uvedomme si, že toto je štvrtá vláda SMER-u a pána premiéra Fica. Takže za to, že sa za 20 rokov Slovensko pomaličky pohýba, naozaj nemôžu tri a pol roka, z toho pol roka bola úradnícka vláda, ktorá naozaj mohla len kúriť a svietiť a nemohla robiť nič iné. Takže po roku vládnutia skúsme hľadať aj iné dôvody, prečo musíme konsolidovať, lebo ja nespochybňujem konsolidáciu.
A možno ešte otázka na záver na vás, pán predseda, keďže ste boli dlhé roky aj prezidentom Policajného zboru. Ako sa chce vládna koalícia vysporiadať s tým, že nám tisíc policajtov dalo výpovede a ďalšie tri tisícky tým hrozia?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.10.2024 9:59 - 10:14 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja sa chcem poďakovať za ten príklad s Prešovom, lebo myslím si, že to je taký krásny modelový príklad toho, čo spôsobí zle politické rozhodnutie pre budúcnosť. A áno, my dvesto rokov chodíme do Kysaku kvôli tomu, že niekto pred tými dvesto rokmi rozhodol, že železnica je niečo zlé a mu tam netreba nič, hej, aby obchádzali. A mám pocit, že za tých 30 rokov, odkedy žijeme v slobodnej krajine, tak sme prijali možno tisícky ďalších takýchto zlých rozhodnutí, ktorých konečné dôsledky budú pociťovať ešte naši vnuci a pravnuci, ale je potrebné na to upozorňovať. A ja verím, že kolegovia, ktorí dnes majú moc v rukách, pozorne počúvajú a aj keď opozičné návrhy neprijímajú a nehlasujú za nich, tak verím, že si niektoré osvoja a predložia ich vlastné, ako svoje vlastné, a ja veľmi rada takéto návrhy potom podporím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2024 16:29 - 16:44 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem.
Ja som veľmi rada, že pán poslanec Dvořák otvoril teda tému aj bezlepkových potravín, ale to je len jedna kvapka v mori, čo všetko sme našli, že v tomto zákone nie je dobre urobené. Ak hovoríme o tej zmene, ktorú urobilo ministerstvo zdravotníctva, naozaj ju veľmi nešťastne napasovalo, že v čase, keď hovoríme o konsolidačnom balíčku, tak zdravotníctvo prichádza ešte aj so zmenou, že kým desať kíl múky a chleba mohlo byť v jednom balíku, tak teraz vlastne chlieb sa dostal do balíka, kde sú aj cestoviny a ďalšie, ďalšie, ja neviem, keksíky a rôzne iné veci bezlepkové, ale len dve kilá na mesiac. Čiže budú pred voľbou, či múka, alebo teda či cestoviny kúpim, alebo chlieb. Ale to je tak na týždeň, nie na mesiac.
Upriamila by som pozornosť ale aj na to, že všetci asi robím všetko a máme veľmi, celú legislatívu by sme potrebovali upraviť a ja pevne verím, že okrem nového zákona o sociálnych službách budeme teda riešiť hneď aj súbežne zákon o kompenzačných príspevkoch, pretože aj dnes je tá možnosť, že ľudia, ktorí sú odkázaní na bezlepkovú stravu a sú uznaní teda, že splnia náležitosti ako posudkového lekára, tak môžu dostať 30 eur, alebo niekedy to bolo 30 eur na príspevok na stravu, a zároveň teda môžu ešte do lekárne chodiť s receptami. Ale myslím si, že to treba zjednotiť, radšej zvýšiť tie limity na nákup potravín a naozaj neťahať zbytočne a šetriť aj tomu lekárovi čas, aby nemusel vypisovať recepty na niečo, čo bude opakované a povedzme si, celiakia je choroba, ktorá sa rokmi nevylieči, tá bude do konca života, čiže tí pacienti sú do konca života odkázaní.
A pani ministerke by som len odkázala, nech si vyskúša, aké to je piecť chleba a prenášame to na domácnosti v čase, keď hovoríme o tom, že od januára veľmi zdražie cena plynu aj elektriny a na to príde ešte aj zvýšené DPH. Takže to bu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2024 9:34 - 9:36 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pani kolegyňa, minule som na vás reagovala, teraz opäť budem. Veľmi mi je ľúto, že hovoríte, že argumenty, ktoré tu padajú, sú tzv. pseudoargumenty.
Ja si nemyslím, že ochrana života je nejaký pseudoargument a že právo na interrupciu je už zakotvené ako ľudské právo. No ak by to tak bolo, potom asi by francúzsky parlament nežiadal niečo takéto.
A veľmi ma mrzí, že napádate aj princíp subsidiarity, pretože princíp subsidiarity pre tých, ktorí nevedia, o čo ide, je to, že drobné veci, ktoré si vieme riešiť sami, si riešime sami, a o pomoc vyššie a o solidaritu a podobné žiadame, až keď si sami nevieme vyriešiť problém, takže toľko k subsidiarite. A ja si myslím, že tuná ten princíp subsidiarity má byť práve v tom, že my na Slovensku si povieme, že pre nás základné ľudské právo je právo na život, nie právo na potrat. Od toho sa všetko odvíja a áno, koalícia sa môže smiať, ak opozícia takéto veci rieši, ale ja... a verím, že päť hodín by sme vedeli oveľa efektívnejšie využiť, ak by sme možno bez rozpravy boli zahlasovali za podporu tohto uznesenia a mohli sme teraz riešiť úplne iné, ekonomické veci napríklad, ktoré by práve pomohli matkám v núdzi, ktoré by pomohli ženám, ktoré sa ocitli nečakane v situácii, že sú tehotné, mohli by sme napríklad rozprávať aj o tom, že keď sme tu schvaľovali novelu zákona o dotáciách, aby potom následne ministerstvo sociálnych vecí mohlo vypísať výzvu na podporu týraným ženám, teda zariadeniam, ktoré sa starajú o týrané ženy, že prečo práve došlo v dvoch prípadoch k nepodporeniu tohto, pretože tie dve organizácie okrem týraných žien sa, žiaľ... sa starajú, žiaľ, aj o ženy, alebo teda nie žiaľ, ale sa starajú aj o ženy, ktoré sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2024 16:29 - 16:29 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pani kolegyňa, ja si vás veľmi vážim ako právničku a beriem, že ste naozaj žena, ktorá je fundovaná, inteligentná, ale teraz s vami, žiaľ, nemôžem súhlasiť, naozaj. Nemôžem, lebo základným ľudským právom je právo na život. Medzi tými istými základnými právami predsa nemôže byť právo na potrat a rozhodovať o ňom budeme my, ktorí sme sa všetci narodili, lebo naše matky na potrat nešli. Inakšie by sme to právo rozhodovať tu v parlamente nemali.
Viete, hovorili ste prípad pani Izabely. Áno, ja som si to prečítala teraz v 22. týždni. Dnes už je medicína tak ďaleko, že v 22. týždni by dieťa dokázalo aj v inkubátore prežiť. Tak to je zlyhanie lekárov, že neurobili sekciu.
Poviem vám svoj osobný príklad. Ako študentka, mi tiež odišla plodová voda a šesť dní som bola v nemocnici s odtečenou plodovou vodou a sekciu mi urobili až vtedy, keď môjmu synovi prestalo byť srdce. Ale môj syn, chvalabohu, žije. Keď som potom otehotnela znova po sekcii o deväť mesiacov, lekár bez môjho súhlasu nariadil, že musím ísť na interrupciu. Našťastie som si vyhľadala ďalšieho lekára a povedala som vtedy, že ne... ne... cítim to – a nebola som veriaca v tom čase – podotýkam, že nemôžem ísť zabiť vlastné dieťa a že to bude moja jediná dcéra. A čuduj sa svete, je to moja jediná dcéra, hoci mám päť detí.
Nedá sa toto riešiť. My v zákone máme zdravotnú indikáciu. Myslím si, že aj u pani Izabely bola zdravotná indikácia, takže naozaj neschovávajme to a nezrovnávajme to.
Právo na život je základné ľudské právo a takto by to malo aj ostať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.9.2024 16:34 - 16:38 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, včera som tuná diskutovala o odľahčovacej službe a o tom, či opatrenia, ktoré predkladá ministerstvo práce, sú dostatočné. V reakcii na toto moje vystúpenie pán minister povedal, že plánujú aj ďalšie opatrenie, a to je vlastne zrušenie limitov pri opatrovaných osobách. Návrh, ktorý s pani poslankyňou Holečkovou predkladáme, vlastne hovorí presne to isté. Keďže dnes sú tie limity dvojnásobok sumy životného minima pri opatrovanej osobe a pri, ak je opatrovanou osobou dieťa, tak je to trojnásobok sumy životného minima, tak len pre praktickú ukážku. Výška životného minima od 1. júla 2024, kedy sa zvýšila, je 273 eur na jednu opatrovanú osobu, teda na dospelú osobu, na ďalšiu 191 a na dieťa 125 eur. Čiže keď si to prepočítame, pri dvojnásobku, ak je dôchodok osoby vyšší ako 546 eur, už nastáva krátenie opatrovateľského príspevku. Kolegyňa tu veľmi dobre poukázala na to, aké dôležité je opatrovanie v domácnosti, lebo je to prirodzené prostredie opatrovanej osoby, kde ľahšie zvláda rôzne aj emocionálne, ale aj zdravotné výkyvy, ku ktorým u takýchto osôb veľmi často dochádza. Navyše správne kolegyňa poukázala na to, že máme preťažené zariadenia sociálnych služieb, či už ide o domovy sociálnych služieb, či už ide o zariadenia pre seniorov, či už ide o zariadenia opatrovateľskej služby. Dokonca nám chýba aj opatrovateľská služba, ktorú poskytujú obce a mestá, tak je nedostatková, pretože sú poradovníky na každej obci, v každom meste. Mnohé obce však nemajú ani finančné prostriedky, aby túto službu poskytovali, a preto je veľmi dôležité, aby podľa zákona o rodine sa v prvom rade príbuzní postarali o svojho člena, ktorý je odkázaný na opatrovanie a výška opatrovateľského príspevku od 1. júla ´24 je 615,50 eur, čiže vidíte, že to nie je suma ani dosahujúca minimálnu mzdu. Pri opatrovaní dvoch osôb a viac je to 818,60 eur. Tým chcem povedať len to, že ak niekto dostáva opatrovateľský 615 eur, vzdá sa príjmu zo zamestnania, kde priemerná mzda je dneska okolo 1 400 eur len preto, aby doopatroval svojho príbuzného, prípadne svoje, svoje zdravotne postihnuté dieťa, ale v prípade, že tým postihnutým je senior, ktorý dostal 13. dôchodok, lebo také prípady boli, dali sme krásne pre Vianocami trináste dôchodky, ešte tu bola polemika, či áno, či nie, tešili sme sa, že je to dobrá vec, schválili sme ich, dali sme ich a niektoré o 20 eur presiahli priemernú výšku dôchodku. Čo nasledovalo? Krátenie opatrovateľského príspevku, ktorý minulý rok bol na úrovni, teda do 1. júla bol na úrovni 569 eur. Takže ešte aj túto sumu sme dokázali skrátiť.
Preto si myslím, že my nemáme vytvárať blok a podmienky, aby títo ľudia nemohli si privyrobiť, alebo aby naozaj museli ujsť do práce a nemohli opatrovať, lebo nevyžijú z týchto peňazí. Myslím si, že jediné, čo môžme pre nich urobiť, je tento limit zrušiť. Toto navrhujeme aj v našom zákone úplne veľmi jednoduchom a myslím, že k náprave môže dôjsť hneď. Dnes sú štatistiky také, že po tých našich 13. dôchodkoch zo sto vyplatených opatrovateľských príspevkov zhruba dvadsať sa muselo krátiť, pretože seniori prekročili výšku dvojnásobku životného minima.
Preto navrhujeme naozaj tieto limity životného minima zrušiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 16:14 - 16:15 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem.
Ja by som sa chcela predovšetkým obidvom kolegom poďakovať za to, že otvárajú veľmi vážne a ťažké zdravotnícke témy, poukazujú na to, aspoň ak to ako laik dobre chápem, že peňazí v zdravotníctve nie je až tak málo, len sú veľmi neefektívne prerozdeľované. A práve tieto nové štandardy a pomoc by mali jednak urýchliť čakacie doby pacientov na ošetrenia, a zároveň aj zefektívniť, aby tých peňazí bolo viac. Dnes sme počúvali, že vláda prijala konsolidačný balíček, bude sa všade šetriť a podľa mňa cesta na to, aby sme sa z toho dostali a aby občania tú kvalitu nestratili, je práve hľadať vnútorné zdroje a vnútorné rezervy.
A vy ukazujete tú cestu, ako sa to dá, tak sa vám chcem veľmi pekne poďakovať a už sa teším na nové štandardy v zdravotníctve.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2024 17:50 - 17:51 hod.

Andrea Turčanová
Chcem sa poďakovať obidvom kolegom, že zareagovali. Myslím si, že naozaj treba hľadať a dávame pomocnú ruku na to, že treba riešiť sociálne služby. Ja som rada, že pán minister sa do tejto veľmi náročnej témy pustil. Ale naozaj hľadajme riešenia, ktoré budú potrebné a hlavne ktoré prinesú aj želaný efekt.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2024 17:39 - 17:46 hod.

Andrea Turčanová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán minister, pani poslankyne, páni poslanci, máme pred sebou tlač 408, teda zákon o sociálnych službách. Pred pol rokom sme boli konfrontovaní s nešťastnou udalosťou, keď sa mama so zdravotne postihnutým dieťaťom postavila na koľaje, a vtedy sme si uvedomili, že treba niečo zmeniť a treba niečo riešiť, a tak po pol roku sme sa dočkali novely zákona o sociálnych službách, ktorý teda nerieši len, alebo nereaguje len na túto tragickú udalosť, ale prináša aj ďalšie zmeny. Ja by som chcela najprv vyzdvihnúť tie pozitívne a potom budem aj kritická, ale verím, že pán minister to ocení, lebo ide nám o spoločné dobro.
Takže čo je pozitívne, je to, že osoba, ktorá je opatrovaná doma, doteraz mohla mať maximálne 8 hodín mesačne opatrovateľskú službu, teda navyše, ak potrebovala vypomôcť, tak vlastne iba 8 hodín, teraz sa to navyšuje na 40 hodín mesačne, čo je veľký posun, a preto naozaj ďakujem pánovi ministrovi, že sa to do tejto novely dostalo. Ďalší veľmi pozitívny krok, ktorý, myslím, že oceníme všetci, ako tu sme, je to, že pri opatrovaní zdravotne postihnutého dieťaťa sa tých 100 eur zvyšuje na 200 eur, čo je takisto veľké ďakujem. Poďakovať by som mala možno aj za projekt, ktorý vlastne pán minister uviedol, ktorý tento rok už, myslím, že beží ako národný projekt, od januára bude bežať ako projekt financovaný z európskych financií. K tomuto už ale začínam teraz postupne byť, alebo teda ešte poviem to, že za čo ešte ďakujem, že v odľahčovacej službe sa vychádza v ústrety aj rodičom, ktorí potrebujú vypomôcť s dieťaťom, a dneska odľahčovacia služba hovorí o 30 dňoch ročne, po novom to už bude môcť byť aj 360 hodín v hodinovom čerpaní, čiže vlastne 15 dní, ale bude sa to spočítavať na 12 hodín denne, ak som správne z tlačovky pochopila, tak by to malo byť takýmto spôsobom, čiže pre tých, ktorí potrebujú kratšiu starostlivosť, takisto pomoc. No a tým som asi tie svoje pozitívne veci vyčerpala.
A teraz poviem trošku, čo mi vadí. V prvom rade, pán minister spomenul aj dnes, že pomáha obciam, lebo toto je kompetencia obcí. Áno, je to tak, odľahčovacia služba je kompetencia obcí, podobne ako opatrovateľská služba, ale opatrovateľská služba je základná služba a zo všetkých obcí ju poskytuje asi 400 obcí. Čiže vieme, že je to možno ani nie, koľko percent, 15, 20? V ostatných táto služba nie je dostupná. Prečo? Lebo obce živoria, nemajú na to, aby zabezpečovali základný chod samosprávy a nieto ešte poskytovali opatrovateľské služby. Sama som si urobila prieskum, boli prázdniny, tak som chodila po starostoch a pýtala som sa, ako poskytujú opatrovateľskú službu. Povedali mi, že nijako, lebo na ňu nemajú peniaze. A keď som sa spýtala, no ale keď za vami príde občan, že ju potrebuje, alebo že potrebuje odľahčovaciu službu, pýtala som sa, že či vedia, čo je to odľahčovacia služba. Povedali mi, že ani nevedia, čo je to odľahčovacia služba a odpoveď bola, budeme sa snažiť vyhovoriť a poslať ich preč, týchto našich občanov, lebo im ju poskytnúť nevieme.
Jedna stránka je otázka financií, ale tá druhá a horšia, že nám zlyháva systém a ja som naozaj očakávala, možno príliš ambiciózne, že touto novelou prinesieme systém do poskytovania sociálnych služieb a nielen si budeme hádzať čo všetko tej samospráve dáme na krk, lebo samospráva teda má poskytovať opatrovateľskú službu, má poskytovať službu v zariadení pre seniorov, má poskytovať službu v zariadeniach opatrovateľskej služby. Ale myslím, že by sme dokázali spočítať na prstoch rúk a nôh, kde všade, ktorá samospráva všetky tieto služby poskytuje. Ak by sme ich vôbec toľko našli, lebo myslím, že ich ani nenájdeme. A odľahčovacia služba je len pomocná služba. Viete, na čo má slúžiť? Na to, že keď ten domáci opatrovateľ je úplne vyčerpaný a unavený, prípadne potrebuje ísť sám so sebou na operáciu, tak vtedy by tá obec mala poskytnúť tú odľahčovaciu službu. A to buď tým, že zabezpečí obecnú opatrovateľku, ktorá bude chodiť do rodiny a pomôže opatrovať klienta, alebo naopak, že nájde zariadenie na tých 30 dní. Toto ale vôbec v praxi nefunguje a obávam sa, že ani týmto krásnym projektom, ani zmenou tohto zákona to fungovať nebude.
Prečo som kritizovala krásny projekt? Na tlačovke bolo povedané, máme 8 300 opatrovateľov detí do 18 rokov, teda od šesť do 18 rokov a pre nich je tento projekt určený. Čiže tým by sme aj mali pomôcť, problém je však, že ak opatrovateľ má nejakých 560 eur opatrovateľské, musí si najprv túto službu zaplatiť a potom ju môže refundovať. Tak som išla na stránku ministerstva a čuduj sa svete, je tam napísané, že žiadosť síce môže dať prostredníctvom úradu práce, ale táto dotácia nie je nárokovateľná, čiže vlastne on ju ani nemusí dostať. On si zabezpečí službu, poskytne, požičia si na ňu a potom bude dva mesiace čakať, či vôbec mu je úrad práce schváli, alebo nie. Toľko k službe.
Ale ešte sa vrátim trošku k tomu, čo pán minister spomínal teraz aj o tých 30 dňoch pre zabezpečenie služby pre obec. Naozaj si myslíme, že tých 30 dní tým obciam pomôže? Ja viem, že to je to dohoda so ZMOS-om, ale nič nám to nerieši, pretože do tých 30 dní, keďže tých služieb je málo, pracovníkov v sociálnych službách ešte menej, sa nepodarí väčšine zabezpečiť služba. A ak ju zabezpečia, to ešte neznamená, že bude poskytovaná bez toho, aby obec musela doplácať. A tu je kameň úrazu. Tie obce na to peniaze nemajú.
Čo sa týka odľahčovacej služby, už som hovorila tých 8 300, ale zabudla som povedať jednu vec. Viete, koľko máme opatrovateľov, ktorí opatrujú svojich príbuzných na Slovensku? Údaj z ústredia práce z minulého týždňa hovorí o 70 133 opatrovateľoch. Čiže my chceme z toho vybrať skupinu 8 300, tým sa budeme snažiť pomôcť, ale ostatných necháme tak, ako sú. Povedzte mi, ak opatruje niekto tuná svoju maminku, svokru a podobne a bude potrebovať ísť na operáciu, kde dá toho rodiča, kto mu pomôže? Toto vôbec neriešime. Prosím naozaj a vyzývam, opozícia, koalícia, spojme sa a predkladajme návrhy, ktoré reálne našim ľuďom pomôžu.
Ďakujem.
Skryt prepis