Ďakujem za slovo.
Vážený pán predseda Národnej rady a vážené kolegyne, kolegovia, 9. januára sa do tejto rozpravy prihlásil odvážlivec minister spravodlivosti Boris Susko a povedal: "Samotná téma trestných sadzieb je predmetom verejnej diskusie už od roku 2005/2006, keď boli do Trestného zákona práve Danielom Lipšicom takéto drakonické tresty zavedené. Osobitne sa tu diskutuje ostatné dva roky, kedy boli pripravené novelizácie Trestného...
Ďakujem za slovo.
Vážený pán predseda Národnej rady a vážené kolegyne, kolegovia, 9. januára sa do tejto rozpravy prihlásil odvážlivec minister spravodlivosti Boris Susko a povedal: "Samotná téma trestných sadzieb je predmetom verejnej diskusie už od roku 2005/2006, keď boli do Trestného zákona práve Danielom Lipšicom takéto drakonické tresty zavedené. Osobitne sa tu diskutuje ostatné dva roky, kedy boli pripravené novelizácie Trestného zákona aj Trestného poriadku pod vedením pani ministerky a potom pána ministra Karasa. Táto novela filozoficky vychádza z tejto diskusie, kde nimi pripravované novely do legislatívneho procesu takisto riešili znižovanie trestných sadzieb, aj keď inak, ale takisto riešili zmeny v trestnom procese."
Rokovací poriadok však v § 89 ods. 1 hovorí: "Za mimoriadnych okolností Národná rada Slovenskej republiky sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona."
Páni poslanci, toto sú tie mimoriadne okolnosti? Táto verejná debata, ktorá podľa slov ministra Suska trvá už osemnásť rokov? A vlastne ani nemusíte odpovedať, opakovane to za vás urobil už aj Ústavný súd, ktorý povedal: "Zákonodarná moc má špecifické postavenie v tom, že požiadavky a pravidlá zákonodarného procesu stanovuje sama a vyjadruje ich v zákone o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý môže kedykoľvek zmeniť či dokonca zrušiť. Pokiaľ tak ale neurobí, je aj ona viazaná ňou samou stanovenými pravidlami." A toto je citácia z rozhodnutia Ústavného súdu.
Čiže my všetci, každý z nás sme viazaní dodržiavať zákon. Ale nedeje sa to.
A minister Susko v ten deň ešte pokračoval slovami: "Táto novela filozoficky vychádza z tejto diskusie, kde pripravované novely do legislatívneho procesu takisto riešili znižovanie trestných sadzieb, aj keď inak. Takisto riešili zmeny v trestnom procese. Takže argumenty, že tu neprebiehala žiadna odborná diskusia, sú klamstvom."
Nato reagovala tu pani ministerka Kolíková, exministerka Kolíková a pán exminister Karas tiež v televíznej relácii a povedal toto: "To sa nedá takto povedať, že vtedy pred rokom už prebehla diskusia k novele Trestného zákona a preto je to teraz už v poriadku. Pozor, to bol iný návrh. Porovnávame hrušky s jablkami. Jediné, v čom sa zhodujú ciele našej a tejto ich novely, ktorá je dnes v parlamente, je to, že sme chceli znižovať sadzby. Iba v tomto jednom. Ale my sme tam mali viacero cieľov. Dávať dôraz na poškodeného, prihliadať aj na právo páchateľa, áno, aby sa dávali aj alternatívne tresty, ale aby to bolo funkčné, aby to kompaktne do seba zapadalo. Otvorili sme sériu pracovných skupín a urobili, nazvem to, knihu, ktorá mala celú sériu kapitol, tie na seba navzájom nadväzovali. A vláda si dnes vybrala iba jedinú kapitolu týkajúcu sa trestných sadzieb a túto radikálne prepracovala tak, že padli dole tie sadzby. No my sme v pracovnej skupine 120 expertov došli ku kompromisnému návrhu postupného znižovania trestných sadzieb, teda nie k radikálnemu, lebo sme nechceli takýto radikálny skok pre spoločnosť a chceli sme vedieť, či je na to spoločnosť vôbec pripravená. To hovorí zdravý gazdovský rozum, že ak nie som si istý, čo takáto zmena spôsobí, tak nepristúpim hneď k odpíleniu dvoch metrov z dosky, ale radšej odrežem jeden meter, vyskúšam, či mi to skrátenie pasuje, a ak zistím, že mi to pasuje, v poriadku, ak nie, tak ešte budem odrezávať ďalej."
My tu však dnes odrežeme hneď dva metre, a to, a ak to pasovať nebude, potom budeme chcieť nadstavovať? Už bude neskoro. Už nebudete vedieť obnoviť tie procesy, ktoré ste tým odrezaním dvoch metrov zhodili. Oni dnes idú urobiť niečo ako generálnu amnestiu na ekonomickú a majetkovú kriminalitu posledných dvadsať rokov na veci, ktoré neboli dokončené, vyšetrené, došetrené, tak s touto novelou idú urobiť hrubú čiaru za minulosťou, preto hovorím tzv. generálnu amnestiu, ktorá sa neurobí z Prezidentského paláca, ale urobí sa týmto zákonom, tým, že sa skrátia premlčacie lehoty, znížia sa trestné sadzby, zvýšia sa limity na hodnotu škody a práve v tomto kokteili, ktorý vláda namixuje do zákona, my ako spoločnosť urobíme hrubú čiaru za skutkami, ktoré sa doteraz nedošetrili, nepodarilo sa ich odsúdiť, pretože tak je nastavená v návrhu otázka premlčania.
Premlčané by podľa špeciálneho prokurátora bolo trestné konanie Jaroslava Haščáka v kauze Gorila či Miroslava Výboha v kauze Mýtnik 3. Zároveň by sa viacerým ľuďom vrátil zabavený majetok, ktorý prepadol v prospech štátu. Vzťahuje sa to aj na majetok Ladislava Bašternáka a jeho vilu pri Slavíne, nakoľko trestné konania budú musieť byť aj voči vplyvným oligarchom zastavené z dôvodu skracovania premlčacích dôb a znižovania trestných sadzieb.
Dnes sme počuli vystúpenie pani prezidentky, plné konkrétnych údajov, sadzieb, upozornení na hrozivé následky vašej novely Trestného zákona. Namiesto toho, aby premiér Fico následne reagoval na konkrétne fakty, znížil sa ako vždy len na útoky a informačné klišé. Podľa Roberta Fica prezidentka v parlamente nevystúpila ako hlava štátu, ale ako hovorkyňa Progresívneho Slovenska a opozície. Obvinil ju, že prejav si nenapísala sama a ak by odložila papiere, tak by podľa premiéra nebola schopná zopakovať ani tri vety, ktoré prečítala, pretože nevedela, o čom hovorí.
Predseda vlády vníma prezidentkin prejav ako podnecovanie ľudí na účasť na rôznych protestných zhromaždeniach.
Páni poslanci, ako sa vás pani prezidentka tu konkrétne pýtala, páni ministri, ktokoľvek, tak konkrétne vyvráťte to, o čom sa tu bavíme už niekoľko dní. Napríklad, pani prezidentka uviedla, páchateľ, ktorý spácha trestný čin krádeže vlámaním v obydlí a poškodenej osobe spôsobí škodu do 350-tisíc eur, čo pre väčšinu obyvateľov Slovenska znamená celý ich život nadobudnutý majetok, za celý ich život nadobudnutý majetok by podľa navrhovanej právnej úpravy nemusel ísť do väzenia, ale bolo by mu možné uložiť podmienečný trest. Tak je to tak alebo to nie je tak? Lebo keď ste ticho, tak to tak asi je.
Alebo v prípade lúpeže, pokiaľ nevznikne škoda presahujúca 35-tisíc eur, páchateľovi musí byť prednostne uložený podmienečný trest alebo trest domáceho väzenia. Alebo pri trestnom čine podvode alebo krádeže, čo sú najfrekventovanejšie trestné činy v oblasti majetkovej trestnej činnosti, hranica trestnej sadzby klesá z 10 na 15 rokov na tri až desať rokov. Na tri až 10 rokov však klesá aj sadzba pri legalizácií výnosu z trestnej činnosti, ktorá bola doteraz 12 až 20 rokov. Jednoducho povedané, za všetky trestné činy v 4 a 5 hlave Trestného zákona bude možné uložiť podmienečný trest odňatia slobody, a to bez ohľadu na výšky škody, rozsah spáchania trestného činu, dokonca aj vtedy, keď bude spáchaný organizovanou skupinou. Tak je to tak alebo nie je to tak? Stále len útočíte, komentujete, ale tak povedzte, ako tie fakty naozaj sú. Má pravdu prezidentka? Majú pravdu tí právnici, ktorí toto hovoria?
Čo poviete na to, že zavádzate, keď hovoríte, že máme jeden z najprísnejších trestných zákonov v Európe? Dnes tu odznelo, rakúsky trestný zákon, ktorý v prípade podplácania verejných funkcionárov pri úplatku vo výške nad 300-tisíc eur ustanovuje trestnú sadzbu do 15 rokov. Na Slovensku podľa navrhovanej novely by za úplatok verejnému činiteľovi až do výšky 700-tisíc eur hrozili maximálne tri roky odňatia slobody, čo znamená prednostné uloženie podmienečného trestu. Takže je to tak? Ak by predložené návrhy nadobudli účinnosť čo i len na jednu sekundu, v dôsledku skrátenia premlčacích lehôt navždy zanikne trestnosť tisícov už spáchaných majetkových a hospodárskych trestných činov. Zanikne aj zodpovednosť ich páchateľov a to aj v prípade mimoriadne závažných trestných činov, ktorými boli spôsobené značné finančné škody. Takže podľa odborníkov fakticky pôjde o generálnu amnestiu týchto skutkov, kde sa poškodení už nikdy nebudú môcť domôcť spravodlivosti.
Prosím vás, páni poslanci, členovia vlády, naozaj toto chcete zaviesť v tejto krajine? Naozaj sa nebojíte ľudí, že keď takto o tom hovoríme a vy to neviete vyvrátiť, že tie protesty nebudú len ďalej narastať a že hnev voči vám bude len rásť a rásť? No čo že zachránite zopár oligarchov? Čo že zachránite zopár tých, ktorí možno sa s vami dohodli, že im tieto veci vybavíte? Naozaj toto potrebujete teraz? Toto teraz chcete urobiť? Pretože ja si myslím, že väčšine ľudí je z toho fakt že zle.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis