Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, ja som si tak prial, aby tu bol teraz pán predseda Národnej rady Raši, pretože teraz sa to tak veľmi dobre hodí. Práve pred chvíľou nám tu niečo rozprával o silnom štáte, pamätáte si, pred malou chvíľou tu hovoril o silnom štáte. Bývalý alebo ešte stále lekár, človek, ktorý je so zdravotníctvom úzko spätý, ktorý bol úzko spätý aj s veľkými menami, ktoré pôsobili v zdravotníctve a pôsobia v zdravotníctve...
Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, ja som si tak prial, aby tu bol teraz pán predseda Národnej rady Raši, pretože teraz sa to tak veľmi dobre hodí. Práve pred chvíľou nám tu niečo rozprával o silnom štáte, pamätáte si, pred malou chvíľou tu hovoril o silnom štáte. Bývalý alebo ešte stále lekár, človek, ktorý je so zdravotníctvom úzko spätý, ktorý bol úzko spätý aj s veľkými menami, ktoré pôsobili v zdravotníctve a pôsobia v zdravotníctve a tento pán predseda Národnej rady nám hovoril o silnom štáte. Mne to príde ako neskutočné šťastie, alegória, že teraz hovoríme práve o záchrankách, ktoré idú presne proti tomuto silnému štátu, ktorý on a jeho strana, z ktorej pochádza, presadzuje. Povedzme si, prečo. Ja už som to viackrát spomínal a budem to hovoriť stále dookola, že to rozhodnutie, že sa majú časť záchraniek delegovať do súkromných rúk, aby sa mohli dostať do nejakých súkromných rôznych zoskupení, nie je dobré riešenie a ja poviem aj prečo.
Jeden dôvod som spomínal. Hovorili sme o kritickej infraštruktúre štátu. Hovorili sme o tom a teraz mám presné dáta. 637 bolo ventilovaných pacientov, ktorí boli počas covidu preložení z jednej nemocnice do druhej, lebo nemocnice nestíhali. Tá malá chrípôčka naozaj spôsobila obrovské devastačné problémy a mnohí na ňu zomreli. 637 prekladov museli robiť naši záchranári, aby sme ako tak vedeli zastabilizovať situáciu a dokopy bolo naozaj takmer 3 000 pacientov prevozených z jednej nemocnice do druhej. Je bytostne dôležité, aby štát nestrácal kontrolu nad svojou záchrannou zdravotnou starostlivosťou. Toto má byť silný štát. Toto mal byť silný štát, nie tu pekne rečniť a tváriť sa, aký som ja skvelý odborník. Toto mal byť štát. Neprišli ste s tým, nechali ste to tak, ako to urobil Zajac, nechali ste to tak. A zase sme tu ako bolo v roku 2019, zase tuná máme ďalšie výberové konanie, a zase prebehne podľa tých istých hlúpych kritérií, ktoré sú netransparentné, a ktoré napádala Európska komisia, Úrad pre verejné obstarávanie, všetci toto výberové konanie napádali. A zase ideme podľa toho istého s rovnakými chybami. To je neodškriepiteľná chyba a ja si myslím, že keď už tuná reční pán predseda Národnej rady o tom, že máme silný štát, tak mal zasiahnuť. Keď mu tak ide o to zdravotníctvo, aby to neboli prázdne reči, tak mal dávno zasiahnuť.
Žiadna súťaž, vážení, prečo? Prečo? No jednoducho preto, že my tu naozaj záchranky, tak ani nebláznite, že sa tu prebieha nejaká súťaž. Tu nie je žiadna súťaž, tu jednoducho sa zadefinujú presné body, v bode A, v bode B, v bode C budú také a také záchranné služby a jasne sa cenovým opatrením zadefinuje, že jedna táto záchranka, pán predseda Národnej rady to detailne vie, podľa mňa on má presný rozpis, koľko ktorý bod zarába, tak v tomto, na tomto mieste budú dostávať mesačnú gážu, ktorá je nastavená veľmi lukratívne. Zopakujem ešte raz, len Life Star Emergency, len jedna firma, ktorá podniká v tomto biznise, má tržby ročné 70 miliónov a zisk 5 miliónov. To je len priznaný zisk, to je len priznaný zisk. Silný štát. Počujete, čo tu vlastne hovoríte, pán predseda Národnej rady, o čom tu vlastne tárate?
Hovoríme tu a máme tuná, samozrejme, aj v rámci opozície rozdielne názory. Tak pokiaľ mi nebudeme mať radi ten štát a pokiaľ nebudeme robiť všetko pre to, aby sa tu nekradlo, tak sa tu naozaj nepohneme nikde. To sa týka záchraniek, štátnych nemocníc, štátnych podnikov, všade, kde má ruky štát, nesmú to byť záhumienky pre politickú silu, ktorá práve vládne. V tomto sme naozaj rozvojová krajina. V tomto sme naozaj rozvojová krajina. Ja vám poviem veci, ktoré potrebujeme na to, aby sme naše štátne podniky riadili transparentne a spravodlivo. Potrebujeme zákon o riadení štátnych inštitúcií. Je absurdné, že napríklad štátne nemocnice majú troch členov v dozornej rade, ktorí ani nevedia, ani nevedia o tej nemocnici niekedy nič. No tak ako chceme kontrolovať štátny podnik, štátnu nemocnicu, ako im chceme dávať podnety, keď dozorná rada absolútne nefunguje. Keď nie sú tuná priama hmotná zodpovednosť. Keď sa tuná s ministrom menia riaditelia nemocníc len tak na bežiacom páse. Ako pristupujeme k tomu štátu? Koľkokrát tuná Tomáš Szalay hovorí, že ten štát je neschopný a vždy bude neschopný, lebo sú tu zásahy zvonku, ktoré sa snažia, aby ten štát ostal neschopným. Ja vám som spomínal už raz, päť lekárov bolo na ministerstve zdravotníctva, kde je ten odborný trast, kde sú ľudia, ktorí majú nastavovať tie pravidlá? Kde sú? Nikto pre ministerstvo zdravotníctva veľmi robiť nechce. To sú obrovské problémy, či máme my vôbec radi ten štát, v ktorom tu žijeme. Keď sa toto nezačne meniť, tak to my sa nemusíme baviť len o záchrankách, o všetkom ostatnom. Potrebujeme mediálny tlak, potrebujeme investigatívu. Nepotrebujeme tuná hovoriť o tom, že Matovič povedal toto, Fico povedal ono. Ale normálne tvrdú investigatívu, pýtať sa, žiadať odpovede a, samozrejme, aj politikov, ktorí nielen rečnia o silnom štáte, ale ktorí aj odpovedajú novinárom na otázky, aj na nepríjemné otázky, že ich nevyhodia z tlačovej besedy alebo povedia, že vám neodpovieme. Toto potrebujeme, silný mediálny tlak.
Potrebujeme politickú zodpovednosť. Politická zodpovednosť, to je zase názorný príklad. Minister presúva teraz zodpovednosť, politickú zodpovednosť za výber, ktorý bude o niekoľko mesiacov v záchrankách, na operačné stredisko. Tak sa pýtam, prečo nie na Úrad verejného zdravotníctva alebo prečo nie na NCZI. Prečo na operačné stredisko, čo absolútne okrem toho, že, samozrejme, tam prijíma akútne hovory s nejakou štruktúrou, s nejakou kompetenciou riadiť sieť a resp. vyberať ľudí, nemá nič spoločné. A my presúvame týmto pozmeňujúcim návrhom celú politickú zodpovednosť na operačné stredisko. Ja som vám povedal, čo by som urobil. Keď máte v svojom štatúte, že ste sociálna demokracia, že tu vládne strana SMER, strana HLAS, máte tuná predsedu Národnej rady, ktorý hovorí o silnom štáte, tak ste si mali buchnúť do stola a povedať, štátom riadená, budú tu tieto body a hotovo. Vytlačiť LSE a všetkých ostatných z trhu. (Reakcia navrhovateľa.) Nečítal som zákon, tak to je váš názor, pán minister. Ja som vám neskákal do reči, prosím, budete mať potom priestor. Snáď sa vyjadríte k tomuto.
A potrebujeme, samozrejme, kontrolu. Bez toho, aby bola nejaká kontrola, tak sa nikam nepohneme. A tu, čo hovoril pán Majerský, to je katastrofa. To si predstavte, že na záchrankách nebola žiadna kontrola. Tak potom, o čom tu hovoríme? Ako chceme budovať silný štát? Veď silný štát znamená, to, čo hovorí doktor Szalay, zadefinovať indikátory kvality a potom ich musí niekto aj kontrolovať, aby sa dodržiavali. Pokiaľ toto nebude, tak tu sa zbytočne o niečom bavíme, to môžme tuná písať, koľko chceme, tých zákonov.
Takže v tom si myslím, že to, čo prinášate, je to, samozrejme, taká záchranná brzda, že 25 % musí byť maximálny trh, teda maximálne množstvo záchraniek na jeden bod alebo na jedno IČO. To je len taký že topiaci sa slamky chytá, aby teda naozaj neskončilo to všetko tak, že štát stratí ešte aj tých svojich 47, neviem koľko, percent. Aj podľa tohto pozmeňováku to hrozí. Môže sa stať, že štát nebude mať nič.
Čo vnímam pozitívne, je to, čo ste tam dali, že aspoň tie nemocnice, aspoň nad nimi ste sa zľutovali a dali ste tam, že aspoň tie sa môžu do tohto výberka zapojiť, toto vnímam naozaj pozitívne. Ale celkovo, tak ako ste nastavili túto súťaž, naozaj zavárame si na veľký problém a my ho budeme veľmi pozorne sledovať.
Máme pozmeňujúci návrh, ktorý sme dali ako zlé alebo najlepšie z tých riešení, ktoré sú všetky podľa mňa nie optimálne, a to, aby aspoň bola tá súťaž, ktorú, bohužiaľ, musíme mať, v Česku ju nemajú. Zopakujem znovu, v Česku majú vyššie územné celky všetky záchranky pod sebou, my sme si povedali, že polovicu ideme rozdať firmám LSE a ZaMED a ostatným. Okej, dobre, tak ste si to povedali, HLAS, SMER, ostatní, dobre. Ale tak poďme to aspoň urobiť transparentne. Poďme to aspoň urobiť tak, aby ste sa za to nemuseli v budúcnosti hanbiť. Nemáme to, nie je to napísané v zákone, máme tu nejaký verejný prísľub, že tu bude nejaká norma, že vy zadefinujete, ako má to, ten chudák operačné stredisko potom s týmto nakladať, s týmto biľagom, pretože úrad pre dohľad, vieme, ako to dopadlo na úrade pre dohľad v roku 2019. Očakávam veľmi podobnú situáciu aj na operačnom stredisku. Takže vy im dáte nejaké noty, že ako by sa mali teda zachovať. Takže v tomto si naozaj počkáme, ako to celé dopadne. 55-2
Čo sa týka tých ďalších pozmeňujúcich návrhov, ktoré ste doniesli, tak čo sa týka tej, tých, toho ručenia a firiem, ktoré profitujú na platobnej neschopnosti našich štátnych nemocníc, bohužiaľ, ono je to celý zacyklený kruh. Nemám na to dostatok času, aby som to celé vysvetlil. Každopádne je to obrovská hanba tak isto nášho systému, že nechávame naše štátne nemocnice vytvárať dlh a potom niekto na tom vytvorenom dlhu zásadným spôsobom profituje. To, čo prinášate, možno, možno nejakým spôsobom čiastočne zmierni tento bludný kruh, ale podstata je tá, aby štátne nemocnice tie dlhy netvorili. A toto, samozrejme, ten pozmeňujúci zákon nejakým spôsobom nemení.
A je to, samozrejme, aj prílepok, ktorý so záchrannou zdravotnou službou aleže už vôbec nič nemá dočinenia.
Takže ja som sa v prvej časti venoval ak, aby som to zhrnul ešte raz, v prvej časti som sa venoval tomu, že prečo potrebujeme tú reformu záchrannej zdravotnej služby. Povedal som, že sú tu veci, ktoré vyslovene vítam. Hovoril som o tom, že tieto veci sú pre nás povzbudením. Povedali sme si aj veci, ktoré, ktoré sú rizikové, ktoré budú závisieť od toho detailu, ktorý sa bude ešte na ministerstve ďalej dotvárať. A povedal som vám aj môj návrh alebo názor, že zásadne odmietam, akým spôsobom idete vyberať tieto nemocnice. Žiaľ, z časového hľadiska, pretože sa to nedalo pripraviť z večera na ráno, ja som mal pôvodne v pláne urobiť naozaj nejaký pozmeňovák dvojkolový, kde by ste aspoň v prvom kole umožnili všetkým verejnoprospešným organizáciám sa zúčastniť a potom ak by nejaké body práve neboli, neboli lukratívne alebo neboli by, neboli by obsadené, tak potom by ste ich dali možno aj tým súkromníkom, nech si ich zoberú. Takýmto spôsobom napríklad by sa to dalo tiež riešiť, ak by tu bola politická vôľa, záujem niečo s týmto výberovým konaním riešiť.
Žiaľ, budeme asi musieť čakať na ďalšiu reformu záchraniek, respektíve teda toho výberka, výberového konania ďalších 6 rokov, vyzerá to tak. Takže aj pre mňa je to taká výzva, aby sme nastavili niektoré veci možno inak, aby sme tu na neboli za pokrytcov, že tu na niečo hovoríme a o 6 rokov to neurobíme. Ja rozumiem aj tej politickej, politickej rovine, že, samozrejme, hľadať nejaký kompromis je náročné. Ja to verím a rozumiem tým obrovským tlakom, 1,3 miliardy na 6 rokov istých peňazí, to je veľmi silný koláč. Napriek tomu ak by sa chcelo, ak by sme chceli naozaj hovoriť o silnom štáte, tak bolo tu dosť času na to, aby sme to výberové konanie urobili lepším. Ďakujem.
Skryt prepis