Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

4.6.2026 o 11:06 hod.

Mgr.

Roman Michelko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.6.2026 11:06 - 11:06 hod.

Roman Michelko
Za slovo. V mene troch poslaneckých klubov Smer-SNS, Hlas žiadam o presunutie tlače 1261, to je o dôchodcoch pre 90-ročných na septembrovú schôdzu. Ďakujem. Pán poslanec Prostredník.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.6.2026 11:13 - 11:13 hod.

Roman Michelko
Ako celku s odporúčaním gestorského výboru schváliť. Prezentujme sa, hlasujme. Prítomných bolo 140.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.6.2026 11:12 - 11:12 hod.

Roman Michelko
Sme schválili. Ďakujem, pán predseda. Dajte hlasovať o tom, že návrh zákona prerokujeme v treťom čítaní ihneď. Prezentujeme sa, hlásime sa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.6.2026 11:12 - 11:12 hod.

Roman Michelko
V rozprave nevystúpil nikto. Pán predseda, teraz dajte hlasovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch zo spoločnej správy, spoločných v bodoch 1 až 4, s odporúčaním gestorského výboru schváliť. Prezentujme sa, hlasujme.
Skryt prepis
 

3.6.2026 10:18 - 10:20 hod.

Roman Michelko Zobrazit prepis
Dovoľte mi, prosím, ako spravodajcovi výboru predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 2007 z roku 2009 o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty a o doplnení zákona 652 z roku 2004 o orgánoch štátnej správy v colníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v druhom čítaní vo výboroch. Výbor pre kultúru a médiá ako gestorský výbor podáva Národnej rade spoločnú správu výborov. Národná rada uznesením 1418 zo dňa 15. apríla 2026 rozhodla o tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní a pridelila ho na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru a Výboru pre kultúru a médiá. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko. Vládny návrh zákona, tlač 1214, výbory prerokovali a odporučili schváliť. Ústavnoprávny výbor uznesením č. 464 z 21. mája 2026 a Výbor pre kultúru a médiá uznesením č. 77 z 26. mája 2026. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov v ich uzneseniach a v stanoviskách poslancov odporúča Národnej rade uvedený návrh zákona schváliť. O pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch tejto spoločnej správy gestorský výbor odporúča hlasovať spoločne o bodoch 1 až 4 s odporúčaním schváliť. Spoločná správa výborov Národnej rady o výsledku prerokovania predmetného návrhu zákona vo výboroch Národnej rady v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru pre kultúru a médiá č. 79 z 26. mája 2026. Gestorský výbor ma určil za spoločného spravodajcu výborov a poveril ma, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledkoch rokovania výborov. Pán predsedajúci, ďakujem. Prosím, otvorte rozpravu. Ďakujem, pán.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2026 16:39 - 16:41 hod.

Roman Michelko Zobrazit prepis
No, aj pohrebné sa veľmi, veľmi zredukovalo z 500 na 250, takže je to symbolické, ale vôbec počúvať, že to nie je taký náklad štátneho rozpočtu, ktorý vykompenzuje náklady na živnostníkov. Toto naozaj je, aj tak je to len kozmetická vec. Nemáte šancu robiť pohreb pod 1 000 € a nie všetci na to majú, čiže to je nejaká základná sociálna vec. Čo sa týka znižovania daní a zvýšenia príjmu štátneho rozpočtu, tak ja som si teraz cez aj pozrel, že koľko štátov napríklad znižuje spotrebné dane na pohonné hmoty. Teraz v kríze okolo Hormuzu a predstavte si, ani jeden štát to nedal ako trvalé, vždycky len dočasné, do 30. 6. a tak. Čiže keby logicky zníženie spotrebných daní a DPH znamenalo vyšší výnos do štátneho rozpočtu, tak by to nelimitovali časovo. A ešte vám to kombinovali väčšinou so zastropovaním ceny. A posledná poznámka k tomu, že teda znižovanie daní môžu byť ako buď daňovo neutrálne alebo dokonca plusové, tak ja poviem jeden veľmi taký príklad: vlajková loď, rovná daň. Neviem, či to stihnem, ale teda skúsim. Niekedy na začiatku bola spodná sadzba dane 5 % na základné potraviny a základné služby a tak ďalej a 23 na luxusnú spotrebu. A ona sa postupovala postupne dala na 10 % tá spodná a znižovala sa a tá horná, teda spodná sa zvyšovala, horná sa znižovala, naklesla, bola rovná 19 %. Výsledok: tí najchudobnejší sa v zvýšených cenách základných potravín, ktoré im išli späť na 19 %, teda o 13 %, poskladali na luxusnú spotrebu tých najbohatších, ktorým klesla o 4 %. Tak to bolo, pán poslanec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2026 16:09 - 16:11 hod.

Roman Michelko Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak krátke poznámky. Naozaj, nie sme vzduchoprázdne, komunikujeme s podnikateľmi, s živnostníkmi a dostávame niekedy aj teda po nepríjemných reakciách a neurážame sa, ale snažíme sa to riešiť. Naozaj pán Kysbol je niekedy úradník a teda možno vie, ako fungujú a mal by vedieť, ako fungujú procesy a vie veľmi dobre, že jedna vec je, má nejaký nápad, ale keď ten nápad má dopady na štátny rozpočet, tak nie je možné ho pretlačiť bez toho, aby bola dohoda s ministrom financií. A minister financií je takpovediac ťažká hus na škľebanie. A je veľmi ťažké predstaviť, že akýkoľvek zákon, ktorý, aby bol priechodný cez koalíciu, lebo je nepriechodný, pokiaľ nemá túto dohodu. Vy, opozičníci, si dávate zákony, ako chcete, samozrejme, neprechádzajú, ale nám nejde o to dať zákon, aby neprešiel. Nám ide o to, aby prešiel a preto je to veľmi ťažké. Ak raz budete náhodou v koalícii, uvidíte sami, aké je to ťažké presadiť čokoľvek, čo má nejaký rozpočtový dopad. Takže toľko a posledná vec, áno. My sme urobili obrovské boje sme zviedli za živnostníkov. Paušálny odvod sme zachovali. Zachovali sme všetky tie veci okrem mierne zvýšených odvodov, ktoré sú ale logické a plne s nimi súhlasíme. A budeme to robiť ďalej. Ďalej budeme za tú daňovú licenciu. Áno, stále sme v kontakte s ministrom financií. Som presvedčený, urobíme všetko preto, aby sme to doviedli do zdarného konca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.5.2026 15:49 - 16:03 hod.

Roman Michelko Zobrazit prepis
Vážení, kolegyne a kolegovia, už som si tak myslel, že keď som predkladal tento návrh alebo obhajoval tento návrh zákona na ústavnoprávnom výbore, tak neboli žiadne výhrady, v podstate prešiel konsenzom, tak som si myslel, že opozícia dokáže uznať, že niekedy, keď sme pod nejakým tlakom, napríklad, že sa pripravujú alebo prijímajú zákony súvisiace so štátnym rozpočtom a tam naozaj nemôžete sa hrať o každý zákon, o každú čiarku, lebo keď neprejde sumár zákonov, ktoré sú naviazané na štátny rozpočet, tak je obrovský problém s rozpočtom, ale mala by aspoň oceniť, že keď náhodou niečo nedomyslíme, a to sa môže stať a stáva sa to každej strane, každej vláde, tak sme schopní sebareflexie a sme schopní urobiť ešte pred účinnosťou týchto ustanovení, lebo to malo byť až od 1. júla, nápravu. Znamená to, že sme počúvali ľudí. Znamená to, že sme to nenechali tak, že keď sa rúbe les, tak lietajú triesky? A že načo. Ak nie vždy všetko odhadneme, tak počúvame na argumenty našich oponentov a nie sme arogantní, ale dokážeme urobiť korekciu. Tento zákon presne žijeme. Spoločnosti, stretávame sa s ľuďmi a ja osobne z literárneho prostredia, kde som dlhé roky pôsobil, viem, že šéfredaktori časopisov povedali, no, ak niekto má mesačný honorár 70 € a potom mikropodnik, že to hádam nie. Tak áno, sme im to jasne povedali. Vedelo by sa to nejakým spôsobom obísť, ale prečo robiť nejaké krkolomné veci? Tak áno, prišli sme s týmto návrhom. Samozrejme, že čakať uznanie alebo aspoň nejaké neutrálne kladné konštatovanie od opozície je asi nerealistické, ale v poriadku. Zatiaľ aj to vyjadrenie, ktoré bolo, bolo také, že však zbabrali ste to, ale aspoň ste to opravili. Chcem povedať ešte zopár takých vecí, že je to cirka 241 € mesačne. Je tam naviazané na nejakú metriku, čiže ono sa to bude automaticky valorizovať. Je to niečo pod 3000. Toto nie je, veď čo, že týmto končíme? Viete veľmi dobre, že máme v legislatívnom pláne alebo teda návrh je už v parlamente, pokus o daňové licencie, to je podobný model, aký bol v minulosti, aký aj teraz. Chceme dať, že ak niekto má príjmy do 10 000, zaplatí 2000 daňovo-odvodovú licenciu a má to vybavené. Keď to bude 5000, 1000. Áno, musíme rokovať s ministrom financií. Áno, je to veľmi ťažké. Niekedy tak troška žasnem nad takou ľahkosťou, ako opozícia hovorí, že však vyjednajte si to s ministrom financií. Niektorá opozícia bola vo vláde, niektorá nebola. Pán Viskupič by asi mohol veľa, veľa hovoriť o tom, ako sa dobre a ľahko vyjednávalo s pánom Matovičom. Pamätám sa na tie stretnutia na finančnom výbore. On sám chodil na koaličné rady a vyjednával s ministrom financií. A myslím si, že sotva existujú ťažšie vyjednávania než s ministerstvom financií. Takže ak si myslíte, že je to taká jednoduchá vec, že však dohodnite si, však je to koaličný, no nie je to vôbec, a to nemusí byť práve Matovič ten minister financií, hocijaký minister financií je obrovský problém, ale nevzdávame sa. Tuná to išlo relatívne ľahšie, preto, lebo minister práce našiel vo svojom rezorte rezervy a vlastne nedotýkalo sa to teda rozpočtu ako takého celkového, našiel tie náhrady v úsporách. Toto išlo síce poslaneckým návrhom, ale išlo v koordinácii a komunikácii s ministrom. A hovorím, toto je len prvý bod. My týchto bodov máme podstatne viac. Áno, značná časť je ich poslaneckých a som rád, že aj naši kolegovia minimálne z Hlasu už teda verejne povedali, že budú robiť všetko preto, aby sa, pokiaľ je to len trocha možné, na budúci rok zrušila transakčná daň. Viete dobre, že sme išli na hranu, keď sme sa snažili a presadili redukciu transakčnej dane. A treba jasne povedať, že nebyť nás, a teraz nemyslím iba stranu, ale racionálne, nedogmaticky, neideologicky mysliacich koaličných poslancov, tak by mnohé veci sa neopravili. Ale tam sa ukazuje, že nemáme skúsenosť moci ani aroganciu moci, ale že sme schopní vnímať, počúvať a robiť všetko v prospech. Používajú sa tu aj také troška falošné veci. Ja viem, že sa rušili živnosti, ale to už pani kolegyňa povedala, že značná časť tých ľudí prešla zo živnosti na jednoosobové s. r. o. a ďalej podnikajú. Áno, z hľadiska možno budúceho dôchodku je to pre nich menej výhodné. A viete, ja častokrát počúvam také tie veci, bude ešte určite aj pri iných zákonoch a osobitne pri štátnom rozpočte, že teda však dávajte vy riešenia, ale ja skúsim do takých troch alebo štyroch bodov zhrnúť, že aké riešenia dáva opozícia. Tak samozrejme absolútna mantra: znížte dane a odvody. Taká maličkosť, že dobre, ale potom výnos štátneho rozpočtu bude nižší. A čo teda, hej? Tak môžem len tak pripomenúť, že aké typy konsolidácie, alebo napríklad sú také nič nehovoriace, bezobsažné tvrdenia typu, že zlepšíme výber daní. To je akože chceme svetový mier. To je jednoducho floskula s nulovým obsahom. A keď niekedy niekto niečo urobil v tom zmysle, aby sa zvýšil výber daní, čo je napríklad kontrolný výkaz DPH alebo teraz novo zavedený inštitút elektronických faktúr, ktoré automaticky pôjdu cez finančnú správu a teda miera vlastne šedej ekonomiky sa zúži, alebo povinnosť prijímať elektronické platby, či už cez kartu alebo QR kódy. To všetko sú reálne opatrenia, ktoré robíme my. A všetky tie opatrenia napríklad na výber boli fakticky urobené touto koalíciou alebo koalíciou, ktorá teraz vládne, teda aj v minulosti, lebo myslím, že kontrolný výkaz je ešte z minulého obdobia. A teraz, viete, ja niekedy naozaj žasnem nad takými tými argumentmi, že vlastne minimálny štát, znížte dane, znížte odvody a dobre, na jednej strane máme tu deficit Sociálnej poisťovne, na druhej treba znižovať odvody. Potom máte zase takú jednu mantru, že zrušte 13. dôchodky. Niekto to tak akože veľmi potichu hovorí, že možno aj hej, alebo teda naškalujeme a tak. Môžeme o tom debatovať v budúcom volebnom období, či teda dať tam nejaké limity na výšku a podobne a že celoplošné to nie je úplne. Ale sám Sulík, by som povedal, jeden z najväčších rozpočtových jastrabov, povedal, že keď sa už toto raz dalo, to sa už politicky nedá zrušiť alebo dá sa zrušiť s obrovskými politickými nákladmi, tak potom to povedzte úplne jasne, že či ste schopní alebo nie ste schopní to urobiť a povedzte to dopredu. A uzavriem svoj príspevok tým, že nejaká zažitá empíria, viete, sú tu ľudia, ktorí majú pamäť a vedia, kto a ako robil a keď bol pri moci, akým spôsobom konsolidoval. Nebudem tu hovoriť celý výstup alebo výpočet všetkých konsolidačných opatrení, ale poviem len také tri, ktoré sú akože do neba volajúce a ak chcete ísť touto cestou, tak to povedzte teraz. Povedzte to na férovku a povedzte to svojim voličom. Takže napríklad v skrátenom legislatívnom konaní pravica zo strán, ktoré to vtedy majú na svedomí. Je to už iba KDH a musím teda, nikto tu nie je z KDH, tak troška, ale však môžem si to nájsť. V roku 2002 sa prijal napríklad náhradný výživný. Bolo to tesne pred voľbami a vtedy si mysleli, že nemajú šancu zopakovať výsledok a mysleli si, že robia nástražné míny pre budúcu koalíciu. Nakoniec to dopadlo úplne inak. Prišiel Rusko a Dzurindova vláda jednotka sa pretavila do dvojky. A viete, čo bolo? Zrušili náhradné výživné. A nielen, že zrušili náhradné výživné, a teraz pozor, v skrátenom legislatívnom konaní presne tí istí poslanci, ktorí ho pár mesiacov teda tesne pred voľbami prijali. Ale ešte neskutočne. A teraz počúvajte, pani kolegyňa z PS, s obrovským ponížením tých matiek samoživiteliek, kde povedal vtedy predseda KDH Hrušovský, že nebudeme predsa podporovať nezodpovedné živly. Čiže matky samoživiteľky, ktoré majú tú smolu, že majú nevhodných partnerov, tak to sú nezodpovedné živly. Tak ja neviem, keď chcete, tak prihláste sa k tomu a povedzte, že toto budete rušiť a na tomto budete šetriť. Toto je jedna z možností. Takto konsolidovala, takto šetrila pravica. Druhá ešte brutálnejšia vec je prehodnocovanie Že majú nevhodných partnerov, tak to sú nezodpovedné živly. Tak ja neviem, keď chcete, tak prihláste sa k tomu a povedzte, že toto budete rušiť a na tomto budete šetriť. Toto je jedna z možností. Takto konsolidovala, takto šetrila pravica. Druhá ešte brutálnejšia vec je prehodnocovanie dôchodkov. Viete, to bolo. Kaník myslím, že má viacero takých hviezdnych chvíľ, teda negatívne hviezdnych. Prvá bolo, že dôchodková reforma, kde sú staro a novodôchodcovia, čo doteraz trpíme a kvôli tomu budeme robiť aj tie 90-ročné dôchodky, teda pre 90-ročných. A on mal ešte jednu takú vec. On dal zásadné legislatívne a protiústavné prehodnotenie dôchodkov. Napríklad to bolo tak, že ak ste boli 25 rokov invalidný dôchodca alebo vám v bani odtrhlo nohu, ale mali ste takú smolu, že vám ju odtrhlo pod kolenom, tak napriek tomu, že 25 rokov ste mali invalidný dôchodok a nejak ste sa s tým biednym dôchodkom naučili žiť, tak Kaník vám to prehodnotil retroaktívne a prišli ste o invalidný dôchodok. Mali ste už len čiastočný. Skončili mnohí ľudia, neuniesli túto situáciu, na ulici a podobne. Potom prišiel Ústavný súd, povedal, že to je absolútne neprijateľné, že podporuje, že to odporuje princípu právnej istoty a že jednoducho ten výsledok je taký, že je hrubo protiústavný. Potom Ficova vláda spätne vyplatila tieto dôchodky, ale mnohým ľuďom to už nepomohlo, lebo jednoducho túto situáciu neuniesli. Tak povedzte teda dopredu, či tiež budete takýmto spôsobom konsolidovať, lebo konsolidácia je jedna vec, musíte udržať v nejakých prijateľných číslach rozpočet, nejaký deficit. Musíte mať nejaké príjmy a nemôžete doniekam neustále osekávať štát, osekávať príjmy a udržať nejaký sociálny mier, nejakú kohéziu spoločnosti, nejakú súdržnosť a podobne. A áno, toto je veľmi ťažká alchýmia v zmysle, že udržať prijateľné rozpočtové deficity a na druhej strane nepoškodiť celé sociálne skupiny, ktoré jedným šmahom pera alebo jedným rozhodnutím v parlamente dostanete do takmer neriešiteľných životných situácií. Tak, keď budete mať, viete, ja to čítam, to je taká už patológia, tie programy a oni sú také, že slohové práce. Nič konkrétne, všeobecné formulácie, veľa svetového mieru, málo konkrétnych vecí. Tak ja len vás žiadam jednu vec. Ak budete dávať alternatívy, tak buďte poctiví a povedzte, ako to chcete robiť. Majte potom tú guráž, čo mal Kaník, ale on to tiež nepovedal dopredu, a urobte to, čo urobil, ale povedzte to dopredu a potom majte troška také, a nie že empatie, to asi je úplne absurdné, ale schopnosti vnímať, že my sme v nejakej pozícii a my robíme to, čo je v našich silách, aby sme nerozvrátili celkom rozpočet a nenarástli šialené deficity. My sme ich sploštili. Keby sme nechali ten automat, ktorý sme tu zdedili, tak už dneska sme na 10 % deficitoch. Sú nejaké 4 – 4, čiže naozaj ten nárast išiel dolu. A robíme to tak, aby naozaj tu nie celé sociálne skupiny neboli vylúčené a v nejakých neprijateľných prostriedkoch. Toto je jeden z bodov. Máme v sebe pokoru. Predstavte si, počúvame ľudí. A snažíme sa urobiť všetko preto, aby niektoré nedomyslené veci, ktoré nám v čase prijatia jednoducho neboli jasné, ako to vypáli, aby sme ich opravili ešte pred účinnosťou. Budeme reagovať aj v budúcnosti. A samozrejme, že nečakáme, že to oceníte, ale teda aspoň by ste mohli mať takú ako minimálnu mieru schopnosti toto pomenovať neideologicky, nepoliticky, ale vecne. Ďakujem. No, vaše vystúpenie začína s faktickou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.5.2026 15:49 - 16:03 hod.

Roman Michelko Zobrazit prepis
Vážení, kolegyne a kolegovia, už som si tak myslel, že keď som predkladal tento návrh alebo obhajoval tento návrh zákona na ústavnoprávnom výbore, tak neboli žiadne výhrady, v podstate prešiel konsenzom, tak som si myslel, že opozícia dokáže uznať, že niekedy, keď sme pod nejakým tlakom, napríklad, že sa pripravujú alebo prijímajú zákony súvisiace so štátnym rozpočtom a tam naozaj nemôžete sa hrať o každý zákon, o každú čiarku, lebo keď neprejde sumár zákonov, ktoré sú naviazané na štátny rozpočet, tak je obrovský problém s rozpočtom, ale mala by aspoň oceniť, že keď náhodou niečo nedomyslíme, a to sa môže stať a stáva sa to každej strane, každej vláde, tak sme schopní sebareflexie a sme schopní urobiť ešte pred účinnosťou týchto ustanovení, lebo to malo byť až od 1. júla, nápravu. Znamená to, že sme počúvali ľudí. Znamená to, že sme to nenechali tak, že keď sa rúbe les, tak lietajú triesky? A že načo. Ak nie vždy všetko odhadneme, tak počúvame na argumenty našich oponentov a nie sme arogantní, ale dokážeme urobiť korekciu. Tento zákon presne žijeme. Spoločnosti, stretávame sa s ľuďmi a ja osobne z literárneho prostredia, kde som dlhé roky pôsobil, viem, že šéfredaktori časopisov povedali, no, ak niekto má mesačný honorár 70 € a potom mikropodnik, že to hádam nie. Tak áno, sme im to jasne povedali. Vedelo by sa to nejakým spôsobom obísť, ale prečo robiť nejaké krkolomné veci? Tak áno, prišli sme s týmto návrhom. Samozrejme, že čakať uznanie alebo aspoň nejaké neutrálne kladné konštatovanie od opozície je asi nerealistické, ale v poriadku. Zatiaľ aj to vyjadrenie, ktoré bolo, bolo také, že však zbabrali ste to, ale aspoň ste to opravili. Chcem povedať ešte zopár takých vecí, že je to cirka 241 € mesačne. Je tam naviazané na nejakú metriku, čiže ono sa to bude automaticky valorizovať. Je to niečo pod 3000. Toto nie je, veď čo, že týmto končíme? Viete veľmi dobre, že máme v legislatívnom pláne alebo teda návrh je už v parlamente, pokus o daňové licencie, to je podobný model, aký bol v minulosti, aký aj teraz. Chceme dať, že ak niekto má príjmy do 10 000, zaplatí 2000 daňovo-odvodovú licenciu a má to vybavené. Keď to bude 5000, 1000. Áno, musíme rokovať s ministrom financií. Áno, je to veľmi ťažké. Niekedy tak troška žasnem nad takou ľahkosťou, ako opozícia hovorí, že však vyjednajte si to s ministrom financií. Niektorá opozícia bola vo vláde, niektorá nebola. Pán Viskupič by asi mohol veľa, veľa hovoriť o tom, ako sa dobre a ľahko vyjednávalo s pánom Matovičom. Pamätám sa na tie stretnutia na finančnom výbore. On sám chodil na koaličné rady a vyjednával s ministrom financií. A myslím si, že sotva existujú ťažšie vyjednávania než s ministerstvom financií. Takže ak si myslíte, že je to taká jednoduchá vec, že však dohodnite si, však je to koaličný, no nie je to vôbec, a to nemusí byť práve Matovič ten minister financií, hocijaký minister financií je obrovský problém, ale nevzdávame sa. Tuná to išlo relatívne ľahšie, preto, lebo minister práce našiel vo svojom rezorte rezervy a vlastne nedotýkalo sa to teda rozpočtu ako takého celkového, našiel tie náhrady v úsporách. Toto išlo síce poslaneckým návrhom, ale išlo v koordinácii a komunikácii s ministrom. A hovorím, toto je len prvý bod. My týchto bodov máme podstatne viac. Áno, značná časť je ich poslaneckých a som rád, že aj naši kolegovia minimálne z Hlasu už teda verejne povedali, že budú robiť všetko preto, aby sa, pokiaľ je to len trocha možné, na budúci rok zrušila transakčná daň. Viete dobre, že sme išli na hranu, keď sme sa snažili a presadili redukciu transakčnej dane. A treba jasne povedať, že nebyť nás, a teraz nemyslím iba stranu, ale racionálne, nedogmaticky, neideologicky mysliacich koaličných poslancov, tak by mnohé veci sa neopravili. Ale tam sa ukazuje, že nemáme skúsenosť moci ani aroganciu moci, ale že sme schopní vnímať, počúvať a robiť všetko v prospech. Používajú sa tu aj také troška falošné veci. Ja viem, že sa rušili živnosti, ale to už pani kolegyňa povedala, že značná časť tých ľudí prešla zo živnosti na jednoosobové s. r. o. a ďalej podnikajú. Áno, z hľadiska možno budúceho dôchodku je to pre nich menej výhodné. A viete, ja častokrát počúvam také tie veci, bude ešte určite aj pri iných zákonoch a osobitne pri štátnom rozpočte, že teda však dávajte vy riešenia, ale ja skúsim do takých troch alebo štyroch bodov zhrnúť, že aké riešenia dáva opozícia. Tak samozrejme absolútna mantra: znížte dane a odvody. Taká maličkosť, že dobre, ale potom výnos štátneho rozpočtu bude nižší. A čo teda, hej? Tak môžem len tak pripomenúť, že aké typy konsolidácie, alebo napríklad sú také nič nehovoriace, bezobsažné tvrdenia typu, že zlepšíme výber daní. To je akože chceme svetový mier. To je jednoducho floskula s nulovým obsahom. A keď niekedy niekto niečo urobil v tom zmysle, aby sa zvýšil výber daní, čo je napríklad kontrolný výkaz DPH alebo teraz novo zavedený inštitút elektronických faktúr, ktoré automaticky pôjdu cez finančnú správu a teda miera vlastne šedej ekonomiky sa zúži, alebo povinnosť prijímať elektronické platby, či už cez kartu alebo QR kódy. To všetko sú reálne opatrenia, ktoré robíme my. A všetky tie opatrenia napríklad na výber boli fakticky urobené touto koalíciou alebo koalíciou, ktorá teraz vládne, teda aj v minulosti, lebo myslím, že kontrolný výkaz je ešte z minulého obdobia. A teraz, viete, ja niekedy naozaj žasnem nad takými tými argumentmi, že vlastne minimálny štát, znížte dane, znížte odvody a dobre, na jednej strane máme tu deficit Sociálnej poisťovne, na druhej treba znižovať odvody. Potom máte zase takú jednu mantru, že zrušte 13. dôchodky. Niekto to tak akože veľmi potichu hovorí, že možno aj hej, alebo teda naškalujeme a tak. Môžeme o tom debatovať v budúcom volebnom období, či teda dať tam nejaké limity na výšku a podobne a že celoplošné to nie je úplne. Ale sám Sulík, by som povedal, jeden z najväčších rozpočtových jastrabov, povedal, že keď sa už toto raz dalo, to sa už politicky nedá zrušiť alebo dá sa zrušiť s obrovskými politickými nákladmi, tak potom to povedzte úplne jasne, že či ste schopní alebo nie ste schopní to urobiť a povedzte to dopredu. A uzavriem svoj príspevok tým, že nejaká zažitá empíria, viete, sú tu ľudia, ktorí majú pamäť a vedia, kto a ako robil a keď bol pri moci, akým spôsobom konsolidoval. Nebudem tu hovoriť celý výstup alebo výpočet všetkých konsolidačných opatrení, ale poviem len také tri, ktoré sú akože do neba volajúce a ak chcete ísť touto cestou, tak to povedzte teraz. Povedzte to na férovku a povedzte to svojim voličom. Takže napríklad v skrátenom legislatívnom konaní pravica zo strán, ktoré to vtedy majú na svedomí. Je to už iba KDH a musím teda, nikto tu nie je z KDH, tak troška, ale však môžem si to nájsť. V roku 2002 sa prijal napríklad náhradný výživný. Bolo to tesne pred voľbami a vtedy si mysleli, že nemajú šancu zopakovať výsledok a mysleli si, že robia nástražné míny pre budúcu koalíciu. Nakoniec to dopadlo úplne inak. Prišiel Rusko a Dzurindova vláda jednotka sa pretavila do dvojky. A viete, čo bolo? Zrušili náhradné výživné. A nielen, že zrušili náhradné výživné, a teraz pozor, v skrátenom legislatívnom konaní presne tí istí poslanci, ktorí ho pár mesiacov teda tesne pred voľbami prijali. Ale ešte neskutočne. A teraz počúvajte, pani kolegyňa z PS, s obrovským ponížením tých matiek samoživiteliek, kde povedal vtedy predseda KDH Hrušovský, že nebudeme predsa podporovať nezodpovedné živly. Čiže matky samoživiteľky, ktoré majú tú smolu, že majú nevhodných partnerov, tak to sú nezodpovedné živly. Tak ja neviem, keď chcete, tak prihláste sa k tomu a povedzte, že toto budete rušiť a na tomto budete šetriť. Toto je jedna z možností. Takto konsolidovala, takto šetrila pravica. Druhá ešte brutálnejšia vec je prehodnocovanie Že majú nevhodných partnerov, tak to sú nezodpovedné živly. Tak ja neviem, keď chcete, tak prihláste sa k tomu a povedzte, že toto budete rušiť a na tomto budete šetriť. Toto je jedna z možností. Takto konsolidovala, takto šetrila pravica. Druhá ešte brutálnejšia vec je prehodnocovanie dôchodkov. Viete, to bolo. Kaník myslím, že má viacero takých hviezdnych chvíľ, teda negatívne hviezdnych. Prvá bolo, že dôchodková reforma, kde sú staro a novodôchodcovia, čo doteraz trpíme a kvôli tomu budeme robiť aj tie 90-ročné dôchodky, teda pre 90-ročných. A on mal ešte jednu takú vec. On dal zásadné legislatívne a protiústavné prehodnotenie dôchodkov. Napríklad to bolo tak, že ak ste boli 25 rokov invalidný dôchodca alebo vám v bani odtrhlo nohu, ale mali ste takú smolu, že vám ju odtrhlo pod kolenom, tak napriek tomu, že 25 rokov ste mali invalidný dôchodok a nejak ste sa s tým biednym dôchodkom naučili žiť, tak Kaník vám to prehodnotil retroaktívne a prišli ste o invalidný dôchodok. Mali ste už len čiastočný. Skončili mnohí ľudia, neuniesli túto situáciu, na ulici a podobne. Potom prišiel Ústavný súd, povedal, že to je absolútne neprijateľné, že podporuje, že to odporuje princípu právnej istoty a že jednoducho ten výsledok je taký, že je hrubo protiústavný. Potom Ficova vláda spätne vyplatila tieto dôchodky, ale mnohým ľuďom to už nepomohlo, lebo jednoducho túto situáciu neuniesli. Tak povedzte teda dopredu, či tiež budete takýmto spôsobom konsolidovať, lebo konsolidácia je jedna vec, musíte udržať v nejakých prijateľných číslach rozpočet, nejaký deficit. Musíte mať nejaké príjmy a nemôžete doniekam neustále osekávať štát, osekávať príjmy a udržať nejaký sociálny mier, nejakú kohéziu spoločnosti, nejakú súdržnosť a podobne. A áno, toto je veľmi ťažká alchýmia v zmysle, že udržať prijateľné rozpočtové deficity a na druhej strane nepoškodiť celé sociálne skupiny, ktoré jedným šmahom pera alebo jedným rozhodnutím v parlamente dostanete do takmer neriešiteľných životných situácií. Tak, keď budete mať, viete, ja to čítam, to je taká už patológia, tie programy a oni sú také, že slohové práce. Nič konkrétne, všeobecné formulácie, veľa svetového mieru, málo konkrétnych vecí. Tak ja len vás žiadam jednu vec. Ak budete dávať alternatívy, tak buďte poctiví a povedzte, ako to chcete robiť. Majte potom tú guráž, čo mal Kaník, ale on to tiež nepovedal dopredu, a urobte to, čo urobil, ale povedzte to dopredu a potom majte troška také, a nie že empatie, to asi je úplne absurdné, ale schopnosti vnímať, že my sme v nejakej pozícii a my robíme to, čo je v našich silách, aby sme nerozvrátili celkom rozpočet a nenarástli šialené deficity. My sme ich sploštili. Keby sme nechali ten automat, ktorý sme tu zdedili, tak už dneska sme na 10 % deficitoch. Sú nejaké 4 – 4, čiže naozaj ten nárast išiel dolu. A robíme to tak, aby naozaj tu nie celé sociálne skupiny neboli vylúčené a v nejakých neprijateľných prostriedkoch. Toto je jeden z bodov. Máme v sebe pokoru. Predstavte si, počúvame ľudí. A snažíme sa urobiť všetko preto, aby niektoré nedomyslené veci, ktoré nám v čase prijatia jednoducho neboli jasné, ako to vypáli, aby sme ich opravili ešte pred účinnosťou. Budeme reagovať aj v budúcnosti. A samozrejme, že nečakáme, že to oceníte, ale teda aspoň by ste mohli mať takú ako minimálnu mieru schopnosti toto pomenovať neideologicky, nepoliticky, ale vecne. Ďakujem. No, vaše vystúpenie začína s faktickou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 5.5.2026 12:36 - 12:37 hod.

Roman Michelko Zobrazit prepis
Žiadne argumenty tu nemajú šancu, takže vôbec sa nebojíme, že teda, keď nejaká agentúra dá nám zlé čísla, že sa budem mstiť, vôbec nie. Kto iný ako Štatistický úrad by mal tie kompetencie merať to alebo byť schopný odborne nejakým spôsobom zhodnotiť, či metodika je v poriadku, každý človek s elementárnou mierou príčetnosti musí vedieť, že to sú príliš zásadné veci na to, aby to robil hocikto. Jednoducho nejaká miera regulácie alebo kontroly tam musí byť. Ďalšia vec, že my dávame nejaké sankcie. Nie, všetko je správne konanie. To znamená, keď tam pôjde sankcia, v správnom konaní sa môže obhájiť tá dotyčná agentúra a povedať, že výhrady sú nejaké nerelevantné a už úplne absurdné. Vy všetko presne viete, že čo Ústavný súd urobí. Ja neviem, akože vy píšete rozhodnutia Ústavných súdov alebo akože naozaj, asi nemá zmysel celkom komunikovať. Je to v dobrej viere. Mimochodom, každý normálny človek by chcel alebo mal mať záujem na tom, aby prieskumy boli nejak certifikované, aby to robili seriózni ľudia, ktorí dokážu ukázať a vydokladovať, ako robili ten prieskum, koľko je anketových týchto, kde sú zaregistrované, teda archivované, aby sa to dalo povedať, že to nie je cucanie z prsta. Ale jasné, katastrofa a neviem čo. Nie, ide o to, aby boli rovné podmienky, aby všelijakí špekulanti sa nevydávali za expertov a nesnažili sa sociálnu realitu ohýbať, ale aby sa merala. To je všetko. Každý normálny človek to pochopí. Ďakujem.
Skryt prepis