Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
15.4.2026 o 17:37 hod.
Mgr. art.
Zora Jaurová
Videokanál poslanca
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, tak máme tu teda uznesenie z dielne koaličných poslancov, ktorým si Národná rada chce pripomenúť naozaj významný úspech slovenskej kinematografie spred 60 rokov - 60. výročie udelenia ceny Americkej filmovej akadémie, známej aj ako Oscar, filmu Obchod na korze. Áno, udelenie tejto významnej filmovej ceny československému filmu Obchod na korze v roku 1966 bola naozaj dôležitá udalosť v našej kultúrnej minulosti. A áno, je dôležité vzdávať úctu tvorcom a umelcom, ktorí niečo dosiahli. Apropo, tvorcovia tohto filmu režiséri Ján Kadár a Elmar Klos. Ján Kadár bol maďarský Žid a Elmar Klos bol Čech, čo tiež ukazuje, aký je skutočný charakter tej takzvanej slovenskej a žiadnej inej kultúry.
A áno, je správne, aby si aj zákonodarný orgán pripomínal dôležité kultúrne míľniky v našej histórii. Ale povedzte mi, kolegovia navrhovatelia, vy naozaj myslíte tie slová, ktoré ste napísali do tohto uznesenia, vážne? Vy naozaj chcete, práve vy a vaši kolegovia, ktorí tu už dva a pol roka dvíhate ruky za zákony, ktoré likvidujú kultúru, audiovíziu a verejnoprávne médiá, naozaj si tu chcete pripomínať úspechy slovenskej kultúry spred 60 rokov? Naozaj chcete hovoriť o diele, ktoré - citujem z uznesenia - zaradilo slovenskú a českú kinematografiu do svetového kultúrneho priestoru, v časoch, kedy vaša vlastná ministerka hovorí o slovenskej a žiadnej inej kultúre a pritom ju zároveň úspešne ničí? Vy sa naozaj chcete vzletnými slovami tohto uznesenia vysmievať všetkým tým umelcom, tvorcom a kultúrnym pracovníkom, ktorí dnes stoja na uliciach a protestujú proti krokom vašej vlády? Všetkým tým, ktorých váš tieňový minister kultúry pán Machala posiela k lopate a generálna riaditeľka vášho vládneho telerozhlasu, na ktorý ste teda premenili verejnoprávne médiá, posiela týchto umelcov mimo komfortný priestor?
Hovoríte v tomto uznesení o presvedčivom hereckom stvárnení hlavnej postavy Jozefom Kronerom. Čo si myslíte, že by pán Kroner dnes povedal na to, čo robíte vy slovenskej kultúre, médiám a audiovízii? Možno by to bolo to isté, čo pár dní dozadu povedala jeho dcéra Zuzana Kronerová, ktorá odmietla účinkovať vo vašej vládnej televízii na protest proti ideologickým reštrikciám a prepúšťaniu nepohodlných ľudí. (Potlesk.) Povedala, citát: "Myslím si, že táto neuveriteľná a škandalózna situácia v kultúre sa dotýka nás všetkých. STVR je verejnoprávna inštitúcia, nie je to firma pani Flašíkovej, ministerstva, ani pána Lukáša Machalu. Ničia našu kultúru takým spôsobom, že je to priam voľný pád a je to hrozné. Netreba byť zdržanlivý, pretože táto situácia je už neudržateľná. Ja zdržanlivá nebudem, lebo si myslím, že sa to musí dramaticky zmeniť. O umení a kultúre nemôžu rozhodovať ľudia, ktorí ku kultúre nemajú vzťah a ženie ich akási zvláštna pomsta a zášť. Mám tým na mysli rezort kultúry, ktorý má pomáhať a vytvárať podmienky, rozvoj kultúry pre blaho všetkých občanov tohto štátu, nie konať proti nám." - hovorí Zuzana Kronerová, dcéra Jozefa Kronera, ktorého si pripomínate v tomto uznesení.
Povedzte mi, kolegovia, vy si tu chcete pripomínať kultúrne úspechy, o ktoré ste sa teda nijak nepričinili, ale dnes vy ste v pozícii tých, ktorí majú v rukách moc a ktorí sa môžu pričiniť o nové súčasné kultúrne úspechy Slovenska. Čo ste za uplynulého dva a pol roka urobili pre slovenskú audiovíziu? Čo ste urobili pre to, aby sme si tu Oscary pre slovenský film nemuseli pripomínať iba z učebníc? Nepríde vám trocha trápne predkladať toto uznesenie len pár dní po tom, ako vaša štátna televízia úplne odignorovala odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti? (Potlesk.) To sú ceny, ktoré udeľuje národná filmová akadémia slovenská, to je obdoba tej americkej. A je to presne tá, ktorá vyberá aj slovenského kandidáta na Oscara.
Na čo ste, preboha, mysleli, keď ste to uznesenie písali? Spýtali ste sa niekedy slovenských filmových tvorcov a producentov, čo to napríklad obnáša, dostať sa čo i len do short listu cudzojazyčných filmov na Oscara, short list vlastne nemôžem hovoriť, lebo to pán Machala nemá rád, koľko to stojí peňazí, koľko kultúrnej diplomacie a domácej podpory takéto filmy z malých európskych krajín potrebujú na to, aby sa čo i len priblížili k možnosti úspechu? V okolitých krajinách okolo nás to očividne vedia. 88-2
Maďarsko dostalo Oscara v roku 2016 za film Lászlóa Nemesa Saulov syn a v nasledujúcom roku za krátky film Kristófa Deáka Mindenki. Poliaci získali Oscara v roku 2015 za film Pawła Pawlikowského Ida. Česko získalo Oscara dokonca tento rok za dokumentárny film Pán Nikto verzus Putin. To je všetko za čas, kedy vládli vlády Roberta Fica.
Ale chápem, vy ste asi nemali veľmi čas sa zaoberať tým, ako pomôcť kvalitným slovenským filmom presadiť sa vo svetovej konkurencii oscarových nominácií, pretože vy ste museli meniť zákon o Audiovizuálnom fonde, aby ste si tam dosadili svojich nominantov, tárať o tom, že nedáme ani korunu na LGBTI filmy alebo kritizovať a kádrovať hercov, ktorí sa vo verejnom priestore vyjadrujú inak, ako by sa vám páčilo. Poznáte vy vôbec slovenských filmových režisérov a režisérky, ktorí a ktoré dnes vyhrávajú ceny na prestížnych svetových festivaloch? Hovoria vám niečo mená ako Mira Fornay, Peter Kerekes, Tereza Nvotová, György Krištof, Miro Remo, Ivan Ostrochovský, Iveta Grófová, Michal Blaško? A takto by som mohla ísť ešte chvíľu.
Slovenská kinematografia je dnes vo veľmi dobrej forme len vďaka dobrým kultúrnym politikám minulosti, ale to sú presne tie, ktoré vy dnes likvidujete. Filmy sa točia dlho a tak sa táto vaša smrtiaca misia v audiovízii neprejavuje až tak rýchlo, ako je to v iných oblastiach umenia. Ale pri tom všetkom, čo sa tu každý deň v kultúre ničí, chcete hádam niekomu navravieť, že tie slová o - citujem z uznesenia - schopnosti slovenského umenia prinášať univerzálne humánne posolstvá, ktoré dokážu prekonať hranice času i štátov, že to myslíte vážne? Naozaj, kolegovia? Viete, čo hovorí Ježiš Kristus, po ovocí ich poznáte, nie podľa slov, ani podľa uznesení. A aké je vaše ovocie v oblasti kultúry? Skúste povedať.
Apropo etický rozmer a nadčasovosť posolstva - to je moja najobľúbenejšia časť tohto uznesenia. O etike a nadčasovosti filmu, ktorý hovorí o nebezpečenstve plíživého fašizmu a kolaborácie s ním, nám tu idú kázať poslanci strany SMER, ktorá sa dnes vôbec nie plíživo, ale vcelku otvorene zbližuje s fašistickou stranou REPUBLIKA? (Potlesk.) Pripomínať smutné osudy židovského obyvateľstva z mesta Humenné a dôležitosť mesta Sabinov nám tu chcú poslanci strany, ktorá sa chystá podporiť za kandidáta na župana práve v tomto Prešovskom kraji fašistu, ktorý bol právoplatne odsúdený za hanobenie rasy, národa a presvedčenia! (Výkriky v sále a potlesk.) Vy ste rozmýšľali vôbec, keď ste to písali?! Tá nadčasovosť posolstva vás neoplieskala o stenu?! Hovoríte tu, že film Obchod na korze je naliehavým varovaním pred tichým súhlasom s bezprávím. Sama by som to lepšie nepovedala. A čo tu, prosím vás, robíte celý ten čas? Zamyslite sa, ako sme dospeli k tomuto rozvratu kultúry na Slovensku. No predsa vďaka vám, vďaka vášmu tichému, a teda v niektorých prípadoch aj dosť hlasnému, aby som bola spravodlivá, súhlasu s tým, čo prichádza z ministerstva kultúry. Sa nestačí potom vyhovárať v kuloároch, že to nie je naša ministerka, ani my nemáme radi Machalu, taký je život v koalícii a podobne. Nie, nie. To vy svojimi hlasovaniami, svojím súhlasom a svojou politickou podporou ste vytvorili toto bezprávie a rozklad, ktorý dnes vidíme, bohužiaľ, nielen v kultúre. Pomsta, priemernosť a oportunizmus - to je jediné, čo sa vám podarilo do kultúry priniesť. Nie, kolegovia, žiadnym uznesením, ktoré oslavuje niečo, čo sa stalo pred 60 rokmi, nezakryjete to, čo ste spôsobili dnes.
Každé uznesenie má predovšetkým symbolickú hodnotu, a preto je veľmi dôležité nielen to, čo hovorí, ale aj kto to hovorí a tiež čo ten, kto hovorí, popritom aj robí. Pri súčasnom stave kultúry a vašom podiely na ňom je vaše uznesenie a hodnoty, na ktoré sa odvoláva, len farizejským monológom, ktorým sa sami dojmete. Ibaže, ibaže by ste tým uznesením chceli povzbudiť všetkých tých Tónov Brtkov našich čias, lebo keď nebudem arizovať ja, bude to niekto druhý, však?
Ale teda keďže aj my si vážime tvorcov tohto výnimočného slovenského diela a najmä jeho posolstvo pre súčasnosť a chceme sa dokonca aj k tomuto uzneseniu postaviť konštruktívne, chcela by som podať pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý aspoň spresňuje dôležité fakty o historických udalostiach, ktoré film zachytil pre slovenské publikum. Ten text môjho doplňujúceho návrhu priamo vychádza z dôvodovej správy k zákonu č. 396/2000 Z. z., ktorým sa vlastne v roku 2000 ustanovil Pamätný deň holokaustu a rasového násilia na 9. september, a predkladateľom tejto novely ako aj tej dôvodovej správy, ktorou som sa inšpirovala, bol istý Robert Fico. Takže verím, že tento text by mal byť tým pádom prijateľný aj pre vás.
Pán predsedajúci, budem čítať pozmeňujúci návrh.
Raši, Richard, predseda NR SR
Stopnite čas.
Jaurová, Zora, poslankyňa NR SR
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Zory Jaurovej, Zuzany Mesterovej, Zuzany Števulovej, Lucie Plavákovej a Tiny Gažovičovej k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k Vyhláseniu Národnej rady Slovenskej republiky k 60. výročiu udelenia Ceny Akadémie (Oscar) filmu Obchod na korze.
V návrhu Vyhlásenia Národnej rady Slovenskej republiky k 60. výročiu udelenia Ceny Akadémie (Oscar) filmu Obchod na korze sa dopĺňajú body 7 a 8, ktoré znejú.
"7. Národná rada odsudzuje snahy o popieranie, bagatelizáciu alebo ospravedlnenie prenasledovania, zbavenia občianskych práv a majetku, deportácií a vraždenia Židov, ktoré majstrovsky zobrazuje aj ocenený film Obchod na korze.
8. Národná rada konštatuje neodškriepiteľnú zodpovednosť najvyšších predstaviteľov vojnového Slovenského štátu (vrátane prezidenta Jozefa Tisa, predsedu vlády Vojtecha Tuku a predsedu snemu Martina Sokola) na prijatí Židovského kódexu a na vykonaní a obhajobe ďalších antihumánnych, rasistických a protižidovských krokov."
Skončila som, ďakujem. (Potlesk.)
Rozpracované
Videokanál poslanca
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.6.2026 11:05 - 11:05 hod.
Zora JaurováVystúpenie s faktickou poznámkou 2.6.2026 9:48 - 9:49 hod.
Zora JaurováVystúpenie s faktickou poznámkou 26.5.2026 16:29 - 16:31 hod.
Zora JaurováVystúpenie s faktickou poznámkou 26.5.2026 16:29 - 16:31 hod.
Zora JaurováVystúpenie s faktickou poznámkou 27.4.2026 16:32 - 16:34 hod.
Zora JaurováVystúpenie v rozprave 15.4.2026 17:37 - 17:52 hod.
Zora JaurováA áno, je správne, aby si aj zákonodarný orgán pripomínal dôležité kultúrne míľniky v našej histórii. Ale povedzte mi, kolegovia navrhovatelia, vy naozaj myslíte tie slová, ktoré ste napísali do tohto uznesenia, vážne? Vy naozaj chcete, práve vy a vaši kolegovia, ktorí tu už dva a pol roka dvíhate ruky za zákony, ktoré likvidujú kultúru, audiovíziu a verejnoprávne médiá, naozaj si tu chcete pripomínať úspechy slovenskej kultúry spred 60 rokov? Naozaj chcete hovoriť o diele, ktoré - citujem z uznesenia - zaradilo slovenskú a českú kinematografiu do svetového kultúrneho priestoru, v časoch, kedy vaša vlastná ministerka hovorí o slovenskej a žiadnej inej kultúre a pritom ju zároveň úspešne ničí? Vy sa naozaj chcete vzletnými slovami tohto uznesenia vysmievať všetkým tým umelcom, tvorcom a kultúrnym pracovníkom, ktorí dnes stoja na uliciach a protestujú proti krokom vašej vlády? Všetkým tým, ktorých váš tieňový minister kultúry pán Machala posiela k lopate a generálna riaditeľka vášho vládneho telerozhlasu, na ktorý ste teda premenili verejnoprávne médiá, posiela týchto umelcov mimo komfortný priestor?
Hovoríte v tomto uznesení o presvedčivom hereckom stvárnení hlavnej postavy Jozefom Kronerom. Čo si myslíte, že by pán Kroner dnes povedal na to, čo robíte vy slovenskej kultúre, médiám a audiovízii? Možno by to bolo to isté, čo pár dní dozadu povedala jeho dcéra Zuzana Kronerová, ktorá odmietla účinkovať vo vašej vládnej televízii na protest proti ideologickým reštrikciám a prepúšťaniu nepohodlných ľudí. (Potlesk.) Povedala, citát: "Myslím si, že táto neuveriteľná a škandalózna situácia v kultúre sa dotýka nás všetkých. STVR je verejnoprávna inštitúcia, nie je to firma pani Flašíkovej, ministerstva, ani pána Lukáša Machalu. Ničia našu kultúru takým spôsobom, že je to priam voľný pád a je to hrozné. Netreba byť zdržanlivý, pretože táto situácia je už neudržateľná. Ja zdržanlivá nebudem, lebo si myslím, že sa to musí dramaticky zmeniť. O umení a kultúre nemôžu rozhodovať ľudia, ktorí ku kultúre nemajú vzťah a ženie ich akási zvláštna pomsta a zášť. Mám tým na mysli rezort kultúry, ktorý má pomáhať a vytvárať podmienky, rozvoj kultúry pre blaho všetkých občanov tohto štátu, nie konať proti nám." - hovorí Zuzana Kronerová, dcéra Jozefa Kronera, ktorého si pripomínate v tomto uznesení.
Povedzte mi, kolegovia, vy si tu chcete pripomínať kultúrne úspechy, o ktoré ste sa teda nijak nepričinili, ale dnes vy ste v pozícii tých, ktorí majú v rukách moc a ktorí sa môžu pričiniť o nové súčasné kultúrne úspechy Slovenska. Čo ste za uplynulého dva a pol roka urobili pre slovenskú audiovíziu? Čo ste urobili pre to, aby sme si tu Oscary pre slovenský film nemuseli pripomínať iba z učebníc? Nepríde vám trocha trápne predkladať toto uznesenie len pár dní po tom, ako vaša štátna televízia úplne odignorovala odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti? (Potlesk.) To sú ceny, ktoré udeľuje národná filmová akadémia slovenská, to je obdoba tej americkej. A je to presne tá, ktorá vyberá aj slovenského kandidáta na Oscara.
Na čo ste, preboha, mysleli, keď ste to uznesenie písali? Spýtali ste sa niekedy slovenských filmových tvorcov a producentov, čo to napríklad obnáša, dostať sa čo i len do short listu cudzojazyčných filmov na Oscara, short list vlastne nemôžem hovoriť, lebo to pán Machala nemá rád, koľko to stojí peňazí, koľko kultúrnej diplomacie a domácej podpory takéto filmy z malých európskych krajín potrebujú na to, aby sa čo i len priblížili k možnosti úspechu? V okolitých krajinách okolo nás to očividne vedia. 88-2
Maďarsko dostalo Oscara v roku 2016 za film Lászlóa Nemesa Saulov syn a v nasledujúcom roku za krátky film Kristófa Deáka Mindenki. Poliaci získali Oscara v roku 2015 za film Pawła Pawlikowského Ida. Česko získalo Oscara dokonca tento rok za dokumentárny film Pán Nikto verzus Putin. To je všetko za čas, kedy vládli vlády Roberta Fica.
Ale chápem, vy ste asi nemali veľmi čas sa zaoberať tým, ako pomôcť kvalitným slovenským filmom presadiť sa vo svetovej konkurencii oscarových nominácií, pretože vy ste museli meniť zákon o Audiovizuálnom fonde, aby ste si tam dosadili svojich nominantov, tárať o tom, že nedáme ani korunu na LGBTI filmy alebo kritizovať a kádrovať hercov, ktorí sa vo verejnom priestore vyjadrujú inak, ako by sa vám páčilo. Poznáte vy vôbec slovenských filmových režisérov a režisérky, ktorí a ktoré dnes vyhrávajú ceny na prestížnych svetových festivaloch? Hovoria vám niečo mená ako Mira Fornay, Peter Kerekes, Tereza Nvotová, György Krištof, Miro Remo, Ivan Ostrochovský, Iveta Grófová, Michal Blaško? A takto by som mohla ísť ešte chvíľu.
Slovenská kinematografia je dnes vo veľmi dobrej forme len vďaka dobrým kultúrnym politikám minulosti, ale to sú presne tie, ktoré vy dnes likvidujete. Filmy sa točia dlho a tak sa táto vaša smrtiaca misia v audiovízii neprejavuje až tak rýchlo, ako je to v iných oblastiach umenia. Ale pri tom všetkom, čo sa tu každý deň v kultúre ničí, chcete hádam niekomu navravieť, že tie slová o - citujem z uznesenia - schopnosti slovenského umenia prinášať univerzálne humánne posolstvá, ktoré dokážu prekonať hranice času i štátov, že to myslíte vážne? Naozaj, kolegovia? Viete, čo hovorí Ježiš Kristus, po ovocí ich poznáte, nie podľa slov, ani podľa uznesení. A aké je vaše ovocie v oblasti kultúry? Skúste povedať.
Apropo etický rozmer a nadčasovosť posolstva - to je moja najobľúbenejšia časť tohto uznesenia. O etike a nadčasovosti filmu, ktorý hovorí o nebezpečenstve plíživého fašizmu a kolaborácie s ním, nám tu idú kázať poslanci strany SMER, ktorá sa dnes vôbec nie plíživo, ale vcelku otvorene zbližuje s fašistickou stranou REPUBLIKA? (Potlesk.) Pripomínať smutné osudy židovského obyvateľstva z mesta Humenné a dôležitosť mesta Sabinov nám tu chcú poslanci strany, ktorá sa chystá podporiť za kandidáta na župana práve v tomto Prešovskom kraji fašistu, ktorý bol právoplatne odsúdený za hanobenie rasy, národa a presvedčenia! (Výkriky v sále a potlesk.) Vy ste rozmýšľali vôbec, keď ste to písali?! Tá nadčasovosť posolstva vás neoplieskala o stenu?! Hovoríte tu, že film Obchod na korze je naliehavým varovaním pred tichým súhlasom s bezprávím. Sama by som to lepšie nepovedala. A čo tu, prosím vás, robíte celý ten čas? Zamyslite sa, ako sme dospeli k tomuto rozvratu kultúry na Slovensku. No predsa vďaka vám, vďaka vášmu tichému, a teda v niektorých prípadoch aj dosť hlasnému, aby som bola spravodlivá, súhlasu s tým, čo prichádza z ministerstva kultúry. Sa nestačí potom vyhovárať v kuloároch, že to nie je naša ministerka, ani my nemáme radi Machalu, taký je život v koalícii a podobne. Nie, nie. To vy svojimi hlasovaniami, svojím súhlasom a svojou politickou podporou ste vytvorili toto bezprávie a rozklad, ktorý dnes vidíme, bohužiaľ, nielen v kultúre. Pomsta, priemernosť a oportunizmus - to je jediné, čo sa vám podarilo do kultúry priniesť. Nie, kolegovia, žiadnym uznesením, ktoré oslavuje niečo, čo sa stalo pred 60 rokmi, nezakryjete to, čo ste spôsobili dnes.
Každé uznesenie má predovšetkým symbolickú hodnotu, a preto je veľmi dôležité nielen to, čo hovorí, ale aj kto to hovorí a tiež čo ten, kto hovorí, popritom aj robí. Pri súčasnom stave kultúry a vašom podiely na ňom je vaše uznesenie a hodnoty, na ktoré sa odvoláva, len farizejským monológom, ktorým sa sami dojmete. Ibaže, ibaže by ste tým uznesením chceli povzbudiť všetkých tých Tónov Brtkov našich čias, lebo keď nebudem arizovať ja, bude to niekto druhý, však?
Ale teda keďže aj my si vážime tvorcov tohto výnimočného slovenského diela a najmä jeho posolstvo pre súčasnosť a chceme sa dokonca aj k tomuto uzneseniu postaviť konštruktívne, chcela by som podať pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý aspoň spresňuje dôležité fakty o historických udalostiach, ktoré film zachytil pre slovenské publikum. Ten text môjho doplňujúceho návrhu priamo vychádza z dôvodovej správy k zákonu č. 396/2000 Z. z., ktorým sa vlastne v roku 2000 ustanovil Pamätný deň holokaustu a rasového násilia na 9. september, a predkladateľom tejto novely ako aj tej dôvodovej správy, ktorou som sa inšpirovala, bol istý Robert Fico. Takže verím, že tento text by mal byť tým pádom prijateľný aj pre vás.
Pán predsedajúci, budem čítať pozmeňujúci návrh.
Raši, Richard, predseda NR SR
Stopnite čas.
Jaurová, Zora, poslankyňa NR SR
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Zory Jaurovej, Zuzany Mesterovej, Zuzany Števulovej, Lucie Plavákovej a Tiny Gažovičovej k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k Vyhláseniu Národnej rady Slovenskej republiky k 60. výročiu udelenia Ceny Akadémie (Oscar) filmu Obchod na korze.
V návrhu Vyhlásenia Národnej rady Slovenskej republiky k 60. výročiu udelenia Ceny Akadémie (Oscar) filmu Obchod na korze sa dopĺňajú body 7 a 8, ktoré znejú.
"7. Národná rada odsudzuje snahy o popieranie, bagatelizáciu alebo ospravedlnenie prenasledovania, zbavenia občianskych práv a majetku, deportácií a vraždenia Židov, ktoré majstrovsky zobrazuje aj ocenený film Obchod na korze.
8. Národná rada konštatuje neodškriepiteľnú zodpovednosť najvyšších predstaviteľov vojnového Slovenského štátu (vrátane prezidenta Jozefa Tisa, predsedu vlády Vojtecha Tuku a predsedu snemu Martina Sokola) na prijatí Židovského kódexu a na vykonaní a obhajobe ďalších antihumánnych, rasistických a protižidovských krokov."
Skončila som, ďakujem. (Potlesk.)
Vystúpenie v rozprave 15.4.2026 17:37 - 17:52 hod.
Zora JaurováA áno, je správne, aby si aj zákonodarný orgán pripomínal dôležité kultúrne míľniky v našej histórii. Ale povedzte mi, kolegovia navrhovatelia, vy naozaj myslíte tie slová, ktoré ste napísali do tohto uznesenia, vážne? Vy naozaj chcete, práve vy a vaši kolegovia, ktorí tu už dva a pol roka dvíhate ruky za zákony, ktoré likvidujú kultúru, audiovíziu a verejnoprávne médiá, naozaj si tu chcete pripomínať úspechy slovenskej kultúry spred 60 rokov? Naozaj chcete hovoriť o diele, ktoré - citujem z uznesenia - zaradilo slovenskú a českú kinematografiu do svetového kultúrneho priestoru, v časoch, kedy vaša vlastná ministerka hovorí o slovenskej a žiadnej inej kultúre a pritom ju zároveň úspešne ničí? Vy sa naozaj chcete vzletnými slovami tohto uznesenia vysmievať všetkým tým umelcom, tvorcom a kultúrnym pracovníkom, ktorí dnes stoja na uliciach a protestujú proti krokom vašej vlády? Všetkým tým, ktorých váš tieňový minister kultúry pán Machala posiela k lopate a generálna riaditeľka vášho vládneho telerozhlasu, na ktorý ste teda premenili verejnoprávne médiá, posiela týchto umelcov mimo komfortný priestor?
Hovoríte v tomto uznesení o presvedčivom hereckom stvárnení hlavnej postavy Jozefom Kronerom. Čo si myslíte, že by pán Kroner dnes povedal na to, čo robíte vy slovenskej kultúre, médiám a audiovízii? Možno by to bolo to isté, čo pár dní dozadu povedala jeho dcéra Zuzana Kronerová, ktorá odmietla účinkovať vo vašej vládnej televízii na protest proti ideologickým reštrikciám a prepúšťaniu nepohodlných ľudí. (Potlesk.) Povedala, citát: "Myslím si, že táto neuveriteľná a škandalózna situácia v kultúre sa dotýka nás všetkých. STVR je verejnoprávna inštitúcia, nie je to firma pani Flašíkovej, ministerstva, ani pána Lukáša Machalu. Ničia našu kultúru takým spôsobom, že je to priam voľný pád a je to hrozné. Netreba byť zdržanlivý, pretože táto situácia je už neudržateľná. Ja zdržanlivá nebudem, lebo si myslím, že sa to musí dramaticky zmeniť. O umení a kultúre nemôžu rozhodovať ľudia, ktorí ku kultúre nemajú vzťah a ženie ich akási zvláštna pomsta a zášť. Mám tým na mysli rezort kultúry, ktorý má pomáhať a vytvárať podmienky, rozvoj kultúry pre blaho všetkých občanov tohto štátu, nie konať proti nám." - hovorí Zuzana Kronerová, dcéra Jozefa Kronera, ktorého si pripomínate v tomto uznesení.
Povedzte mi, kolegovia, vy si tu chcete pripomínať kultúrne úspechy, o ktoré ste sa teda nijak nepričinili, ale dnes vy ste v pozícii tých, ktorí majú v rukách moc a ktorí sa môžu pričiniť o nové súčasné kultúrne úspechy Slovenska. Čo ste za uplynulého dva a pol roka urobili pre slovenskú audiovíziu? Čo ste urobili pre to, aby sme si tu Oscary pre slovenský film nemuseli pripomínať iba z učebníc? Nepríde vám trocha trápne predkladať toto uznesenie len pár dní po tom, ako vaša štátna televízia úplne odignorovala odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti? (Potlesk.) To sú ceny, ktoré udeľuje národná filmová akadémia slovenská, to je obdoba tej americkej. A je to presne tá, ktorá vyberá aj slovenského kandidáta na Oscara.
Na čo ste, preboha, mysleli, keď ste to uznesenie písali? Spýtali ste sa niekedy slovenských filmových tvorcov a producentov, čo to napríklad obnáša, dostať sa čo i len do short listu cudzojazyčných filmov na Oscara, short list vlastne nemôžem hovoriť, lebo to pán Machala nemá rád, koľko to stojí peňazí, koľko kultúrnej diplomacie a domácej podpory takéto filmy z malých európskych krajín potrebujú na to, aby sa čo i len priblížili k možnosti úspechu? V okolitých krajinách okolo nás to očividne vedia. 88-2
Maďarsko dostalo Oscara v roku 2016 za film Lászlóa Nemesa Saulov syn a v nasledujúcom roku za krátky film Kristófa Deáka Mindenki. Poliaci získali Oscara v roku 2015 za film Pawła Pawlikowského Ida. Česko získalo Oscara dokonca tento rok za dokumentárny film Pán Nikto verzus Putin. To je všetko za čas, kedy vládli vlády Roberta Fica.
Ale chápem, vy ste asi nemali veľmi čas sa zaoberať tým, ako pomôcť kvalitným slovenským filmom presadiť sa vo svetovej konkurencii oscarových nominácií, pretože vy ste museli meniť zákon o Audiovizuálnom fonde, aby ste si tam dosadili svojich nominantov, tárať o tom, že nedáme ani korunu na LGBTI filmy alebo kritizovať a kádrovať hercov, ktorí sa vo verejnom priestore vyjadrujú inak, ako by sa vám páčilo. Poznáte vy vôbec slovenských filmových režisérov a režisérky, ktorí a ktoré dnes vyhrávajú ceny na prestížnych svetových festivaloch? Hovoria vám niečo mená ako Mira Fornay, Peter Kerekes, Tereza Nvotová, György Krištof, Miro Remo, Ivan Ostrochovský, Iveta Grófová, Michal Blaško? A takto by som mohla ísť ešte chvíľu.
Slovenská kinematografia je dnes vo veľmi dobrej forme len vďaka dobrým kultúrnym politikám minulosti, ale to sú presne tie, ktoré vy dnes likvidujete. Filmy sa točia dlho a tak sa táto vaša smrtiaca misia v audiovízii neprejavuje až tak rýchlo, ako je to v iných oblastiach umenia. Ale pri tom všetkom, čo sa tu každý deň v kultúre ničí, chcete hádam niekomu navravieť, že tie slová o - citujem z uznesenia - schopnosti slovenského umenia prinášať univerzálne humánne posolstvá, ktoré dokážu prekonať hranice času i štátov, že to myslíte vážne? Naozaj, kolegovia? Viete, čo hovorí Ježiš Kristus, po ovocí ich poznáte, nie podľa slov, ani podľa uznesení. A aké je vaše ovocie v oblasti kultúry? Skúste povedať.
Apropo etický rozmer a nadčasovosť posolstva - to je moja najobľúbenejšia časť tohto uznesenia. O etike a nadčasovosti filmu, ktorý hovorí o nebezpečenstve plíživého fašizmu a kolaborácie s ním, nám tu idú kázať poslanci strany SMER, ktorá sa dnes vôbec nie plíživo, ale vcelku otvorene zbližuje s fašistickou stranou REPUBLIKA? (Potlesk.) Pripomínať smutné osudy židovského obyvateľstva z mesta Humenné a dôležitosť mesta Sabinov nám tu chcú poslanci strany, ktorá sa chystá podporiť za kandidáta na župana práve v tomto Prešovskom kraji fašistu, ktorý bol právoplatne odsúdený za hanobenie rasy, národa a presvedčenia! (Výkriky v sále a potlesk.) Vy ste rozmýšľali vôbec, keď ste to písali?! Tá nadčasovosť posolstva vás neoplieskala o stenu?! Hovoríte tu, že film Obchod na korze je naliehavým varovaním pred tichým súhlasom s bezprávím. Sama by som to lepšie nepovedala. A čo tu, prosím vás, robíte celý ten čas? Zamyslite sa, ako sme dospeli k tomuto rozvratu kultúry na Slovensku. No predsa vďaka vám, vďaka vášmu tichému, a teda v niektorých prípadoch aj dosť hlasnému, aby som bola spravodlivá, súhlasu s tým, čo prichádza z ministerstva kultúry. Sa nestačí potom vyhovárať v kuloároch, že to nie je naša ministerka, ani my nemáme radi Machalu, taký je život v koalícii a podobne. Nie, nie. To vy svojimi hlasovaniami, svojím súhlasom a svojou politickou podporou ste vytvorili toto bezprávie a rozklad, ktorý dnes vidíme, bohužiaľ, nielen v kultúre. Pomsta, priemernosť a oportunizmus - to je jediné, čo sa vám podarilo do kultúry priniesť. Nie, kolegovia, žiadnym uznesením, ktoré oslavuje niečo, čo sa stalo pred 60 rokmi, nezakryjete to, čo ste spôsobili dnes.
Každé uznesenie má predovšetkým symbolickú hodnotu, a preto je veľmi dôležité nielen to, čo hovorí, ale aj kto to hovorí a tiež čo ten, kto hovorí, popritom aj robí. Pri súčasnom stave kultúry a vašom podiely na ňom je vaše uznesenie a hodnoty, na ktoré sa odvoláva, len farizejským monológom, ktorým sa sami dojmete. Ibaže, ibaže by ste tým uznesením chceli povzbudiť všetkých tých Tónov Brtkov našich čias, lebo keď nebudem arizovať ja, bude to niekto druhý, však?
Ale teda keďže aj my si vážime tvorcov tohto výnimočného slovenského diela a najmä jeho posolstvo pre súčasnosť a chceme sa dokonca aj k tomuto uzneseniu postaviť konštruktívne, chcela by som podať pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý aspoň spresňuje dôležité fakty o historických udalostiach, ktoré film zachytil pre slovenské publikum. Ten text môjho doplňujúceho návrhu priamo vychádza z dôvodovej správy k zákonu č. 396/2000 Z. z., ktorým sa vlastne v roku 2000 ustanovil Pamätný deň holokaustu a rasového násilia na 9. september, a predkladateľom tejto novely ako aj tej dôvodovej správy, ktorou som sa inšpirovala, bol istý Robert Fico. Takže verím, že tento text by mal byť tým pádom prijateľný aj pre vás.
Pán predsedajúci, budem čítať pozmeňujúci návrh.
Raši, Richard, predseda NR SR
Stopnite čas.
Jaurová, Zora, poslankyňa NR SR
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Zory Jaurovej, Zuzany Mesterovej, Zuzany Števulovej, Lucie Plavákovej a Tiny Gažovičovej k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k Vyhláseniu Národnej rady Slovenskej republiky k 60. výročiu udelenia Ceny Akadémie (Oscar) filmu Obchod na korze.
V návrhu Vyhlásenia Národnej rady Slovenskej republiky k 60. výročiu udelenia Ceny Akadémie (Oscar) filmu Obchod na korze sa dopĺňajú body 7 a 8, ktoré znejú.
"7. Národná rada odsudzuje snahy o popieranie, bagatelizáciu alebo ospravedlnenie prenasledovania, zbavenia občianskych práv a majetku, deportácií a vraždenia Židov, ktoré majstrovsky zobrazuje aj ocenený film Obchod na korze.
8. Národná rada konštatuje neodškriepiteľnú zodpovednosť najvyšších predstaviteľov vojnového Slovenského štátu (vrátane prezidenta Jozefa Tisa, predsedu vlády Vojtecha Tuku a predsedu snemu Martina Sokola) na prijatí Židovského kódexu a na vykonaní a obhajobe ďalších antihumánnych, rasistických a protižidovských krokov."
Skončila som, ďakujem. (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.4.2026 16:33 - 16:35 hod.
Zora JaurováJa teda dúfam, že sa dozvieme presne, kde je tá pani ministerka, lebo chcem povedať, že my sme vlastne včera mali mať aj taký výbor pre kultúru a médiá, na ktorý malo prísť 30 riaditeľov všetkých štátnych kultúrnych inštitúcií, ktorí vlastne tiež nemôžu vykonávať svoju prácu, lebo ministerstvo kultúry im škrtlo všetky rozpočty. A títo ľudia z celého Slovenska, ktorí už raz prišli na ten výbor, len ten sa vtedy...
Ja teda dúfam, že sa dozvieme presne, kde je tá pani ministerka, lebo chcem povedať, že my sme vlastne včera mali mať aj taký výbor pre kultúru a médiá, na ktorý malo prísť 30 riaditeľov všetkých štátnych kultúrnych inštitúcií, ktorí vlastne tiež nemôžu vykonávať svoju prácu, lebo ministerstvo kultúry im škrtlo všetky rozpočty. A títo ľudia z celého Slovenska, ktorí už raz prišli na ten výbor, len ten sa vtedy neuskutočnil, lebo zase pán Michelko odišiel, tak mali prísť včera, ale neprišli, lebo pani ministerka zase teda zjavne je vo Vietname, hoci napríklad pán minister Takáč, ktorý tam s ňou tiež bol, tak už včera tu behal po parlamente. Takže budeme mať ten výbor zase o týždeň, tak uvidíme, kde bude vtedy pani ministerka, hádam ju uvidíme.
A ja teda len dúfam, ja vlastne sama neviem, že či je lepšie, keď ona nič nerobí alebo keď niečo robí, keď sem chodí alebo keď sem nechodí, ale bola by som rada, keby pri tomto všetkom, a toto všetko sme si mohli odpustiť by the way, keby tá pani ministerka sa ukázala.
Ale asi nie je dobré, keby pritom úplne zanikol ten návrh, ktorý máme na stole a o ktorom by som teda ešte raz chcela povedať, že je to návrh, ktorý by mohol pomôcť audiovizuálnej kultúre na Slovensku, akurát ho treba ešte troška vylepšiť.
Ďakujem.
Vystúpenie v rozprave 15.4.2026 16:09 - 16:27 hod.
Zora JaurováKeď teda započujeme my tu na tejto strane pléna výraz, že novela zákona o Audiovizuálnom fonde, tak už mnohí z nás majú takú až reflexívnu reakciu desu a hrôzy, čo je teda pochopiteľné po tom, čo sme si tu od začiatku tohto volebného obdobia zažili.
A pravda je taká, že my sa tu veľmi často nestretávame so zákonmi z dielne ministerstva kultúry, pretože zákony v rezorte kultúry sa tu síce prijali kadejaké, ale väčšinou sa prijímajú buď poslaneckými návrhmi, pretože pani ministerka sa ich teda neodváži prísť obhajovať do parlamentu, pretože sa vyhýbajú verejnej diskusii a vyhýbajú sa medzirezortnému pripomienkovému konaniu a väčšinou sú to naozaj strašné nehoráznosti, ktoré sa navyše v legislatívnom procese zmenia na ešte väčšie nehoráznosti. A tie dôsledky vidíme na súčasnom stave kultúry.
Ministerstvo kultúry za toho dva a pol roka predložilo len zopár zákonov. Väčšinou to boli transpozície a implementácie európskych nariadení. Tie boli väčšinou predložené neskoro, prípadne pani ministerka bola akurát na dovolenke na jachte, keď ich mala prezentovať. No a v tomto momente som mala prichystanú tú pochvalu. Lebo som chcela povedať, že dnes tu máme vlastne takú malú premiéru, že ministerstvo kultúry prvýkrát predkladá zákon, ktorý je trocha viac ako len technická transpozícia európskej legislatívy a ktorý dokonca, čuduj sa svete, a tu by sme mohli mať aj také fanfáry, dokonca prináša niečo pozitívne do rezortu kultúry.
Chcela som povedať aj to, že to bude asi prvýkrát, a obávam sa, že aj posledný, čo nebudem z tohto miesta metať hromy a blesky, aj keď teda nechýbalo veľa a aj tento dobrý zámer mohol prísť do parlamentu spôsobom, ktorý by ho zdiskreditoval, ale o tom ešte poviem niečo neskôr. No a vidíte, toto všetko som chcela povedať. Vidíte, pán minister, takto som chcela pani ministerku pochváliť, že konečne teda predkladá niečo zmysluplné, a ona neprišla, ste tu vy. Tak chápete, ešte aj tento výnimočný moment vlastne pokazila. Tak ja už naozaj neviem. Fakt som sa snažila ju pochváliť.
Poďme ale teda k tomu, že čo sa vlastne navrhuje, akú novelu zákona máme pred sebou. Ide o novelu zákona, ktorá... zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorá zavádza pre zahraničných poskytovateľov audiovizuálnych služieb na požiadanie - čiže to sú platformy ako napríklad Netflix, HBO, Apple TV a podobne - odvádzať istý príspevok zo svojich príjmov na území Slovenskej republiky do Audiovizuálneho fondu. Tá filozofia zákona vychádza najmä z tej skutočnosti, že globálne platformy profitujú aj z lokálnej audiovizuálnej tvorby, z jej rozvoja, diváckeho zázemia, a teda by sa mali podieľať aj na jej financovaní podobne ako iní aktéri audiovizuálneho ekosystému.
Pán minister spomenul, že ide v zásade aj o transpozíciu európskej smernice, ale je to taká transpozícia, ktorá je dobrovoľná pre členské štáty, ktorá nie je povinná. 62-2
A umožňuje členským štátom dať zahraničným platformám, ktoré prevádzkujú audiovizuálne služby na požiadanie, povinnosť finančne prispievať na produkciu európskych diel, a to buď priamou investíciou do nejakého diela, alebo prostredníctvom odvodu do fondov nejakých, ktoré ten štát má. V súčasnosti je už 14 európskych členských štátov, ktoré takéto nariadenie alebo takúto nejakú politiku zavedenú majú. Medzi nimi sú napríklad Česko, Chorvátsko alebo aj Rumunsko.
V súčasnosti podľa zákona o Audiovizuálnom fonde doňho už platia VOD platformy, ale sú to len tie VOD platformy, ktoré sú usadené na území Slovenskej republiky, čiže tento zákon zároveň aj vyrovnáva akúsi diskrimináciu, ktorú uplatňujeme voči tým domácim, keďže tí platia a tí zahraniční neplatia, hoci cielia aj na slovenských zákazníkov.
No a musím povedať, a teda pokračujem v tej pochvale, že na počudovanie tu ide naozaj o veľmi modernú a veľmi progresívnu politiku, pán minister, to spomeňte aj pani ministerke, určite ju to poteší, ktorá reflektuje dianie na globalizovanom digitálnom audiovizuálnom trhu, ktorá chráni a podporuje domácich tvorcov, európsku tvorbu a vlastne tvorbu kvalitného audiovizuálneho obsahu.
Možno len zhrniem, že koľko vlastne budú tie platformy platiť do toho Audiovizuálneho fondu. Tá povinnosť je vo výške pol percenta z celkových príjmov za poskytovanie služby na území Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok. A zároveň tie platformy musia uskutočniť priamu investíciu do slovenskej audiovizuálnej tvorby vo forme vývoja, produkcie, dabingu alebo nákupu licencií vo výške troch percent z príjmov, a tú, keď neurobia, tak vlastne platia priamo do fondu, čiže celková výška odvodu je vždy tri a pol percenta z príjmov na danom území. Takáto regulácia je určite veľmi prospešná pre rozvoj audiovizuálneho priemyslu. Podporuje viaczdrojové financovanie celého audiovizuálneho ekosystému, zvyšuje objem verejných investícií v tejto oblasti, podporuje napríklad koprodukcie, čo pre taký malý trh, aký je slovenský, je extrémne dôležité, a tak celkovo vlastne podporuje rozvoj audiovízie.
Čiže ako vidíte, ja tento návrh rámcovo považujem za veľmi dobrý a prínosný a v prvom čítaní, a to som neverila, že to teda niekedy poviem, ho určite vieme podporiť. Ako sa zvykne hovoriť, že diabol je v detailoch. Na to, samozrejme, aby bol ten návrh funkčný, som presvedčená, že v druhom čítaní potrebuje takú sériu úprav na to, aby to naozaj fungovalo. Viete, že ja som predtým pracovala ako filmová producentka, tak vlastne mám ako nejaký, nejakú predstavu o tom, ako sa filmy produkujú, a tým pádom by som si teda dovolila predkladateľov upozorniť na niektoré problematické momenty toho navrhovaného zákona.
Tá prvá vec je, že to nastavenie tých parametrov odvodu považujem za málo ambiciózne a nie veľmi logické, pretože kým to percento priameho odvodu do fondov vo výške pol percenta je príliš nízke, to celkové percento odvodu tri a pol percenta považujem za relatívne vysoké, pretože síce v európskom porovnaní tri alebo tri a pol percenta nepatrí medzi extrémne vysoké sadzby, ale v regionálnom porovnaní sú tie sadzby skôr nižšie. Napríklad Česká republika uplatňuje približne dve percentá, Poľsko približne jeden a pol percenta, pričom ten pomer medzi priamym odvodom a investíciami je oveľa vyváženejší.
Ten navrhovaný model je síce veľmi výhodný pre lokálnych poskytovateľov služieb na požiadanie, ktorí zároveň produkujú aj obsah, ale je menej výhodný pre slovenskú audiovíziu ako takú. A v zásade treba povedať, že keby si ho vylobovali lokálne súkromné televízie prevádzkujúce VOD, tak by nevyzeral inak. Z môjho pohľadu by bolo efektívnejšie znížiť celkový objem povinného príspevku vrátane investícií a zvýšiť percento priameho odvodu do fondu, do Audiovizuálneho fondu.
Tu by som sa chcela tak spýtať, pán minister, ktorý nepočúva, hoci chcel diskutovať, že máme pred sebou návrh, ktorý v zásade predpokladá, že Audiovizuálny fond vďaka nemu bude mať ako keby nové príjmy, ale ja som v tom materiáli nikdy nenašla nejaké vyčíslenie alebo aspoň kvalifikovaný odhad, že koľko vlastne bude reálne ten príspevok do audiovizuálnej tvorby. Netušíme podľa predkladaného zákona, aký objem financií tento zákon prinesie, a tým pádom sa pýtam, že ako sme potom došli k tým percentám, hej, že na základe čoho sme si stanovili práve tento percentuálny podiel? Podľa mojich kvalifikovaných odhadov ide rádovo o nízke milióny, ale naozaj by som to očakávala v takomto návrhu zákona.
Ten druhý, tá druhá výhrada, a tú považujem za zásadnú, je, že zákon síce zavádza novú oblasť prispievateľov do rozpočtu Audiovizuálneho fondu, ale zároveň týmto novým prispievateľom nepriznáva rovnaké postavenie, ako majú ostatní prispievatelia do Audiovizuálneho fondu, pretože Audiovizuálny fond skladá svoj rozpočet z príspevkov z viacerých strán a okrem verejných prostriedkov doňho prispievajú všetky zložky, ktoré sa podieľajú na tvorbe ekonomickej hodnoty v audiovizuálnom priemysle, čiže vysielatelia, prevádzkovatelia, retransmisie, producenti, distribútori a títo všetci majú zastúpenie v Rade Audiovizuálneho fondu, čo je celkom logické, keď do nejakého fondu dávate peniaze, tak máte nárok byť v nejakej rade, ktorá ten fond spravuje. Táto novela zavádza relatívne výraznú povinnosť prispievať pre, pre tieto platformy, ale nepriznáva im miesto v Rade Audiovizuálneho fondu, čo ja považujem za naozaj nezmyselné okrem iného aj preto, že mať tých ľudí zastúpených v rade je výhodné pre ten fond samotný, pretože ten fond s nimi dokáže komunikovať a dokáže vlastne ich presvedčiť o tom, že ten príspevok je aj v ich záujme. Takisto to je v konečnom dôsledku aj v Českej republike, kde takýto podobný model funguje. Čiže toto určite odporúčam koalícii do zákona doplniť a v tomto smere budem podávať aj pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
Mohli by sme veľa hovoriť o tom, že či legislátor zvážil to, aké kapacity a požiadavky pridáva Audiovizuálnemu fondu, pretože po novele zákona by Audiovizuálny fond mal napríklad identifikovať tie platformy cielené na slovenský trh, posudzovať ich výnimky, lebo je tam veľa výnimiek, verifikovať príjmy, ktoré dosahujú na území Slovenskej republiky, kontrolovať, či splnili tú investičnú povinnosť a ako a tak ďalej a tak ďalej, komunikovať s Radou pre mediálne služby, s finančným riaditeľstvom. Je to relatívne komplikovaná, nazvime to, finančno-fiškálna činnosť, je administratívne aj analyticky náročná a neviem, do akej miery legislátor zvážil, či ten Audiovizuálny fond bude disponovať dostatočnými personálnymi, právnymi a analytickými kapacitami. A nevieme to preto, lebo opäť v tom návrhu chýba nejaký audit a prehľad existujúcich údajov a kapacít, ktorými štát už disponuje. V tejto časti je zákon podľa mňa veľmi málo premyslený a predvídam akože množstvo implementačných problémov, najmä v zmysle prepojenia na existujúce úrady a databázy.
Veľa by som vedela hovoriť o tom, ako je zahrnutý, zahrnuté práve STVR do tejto regulácie, pretože to považujem za veľmi nedomyslené, že my zavádzame rovnaký režim pre verejnoprávneho vysielateľa ako pre komerčných poskytovateľov audiovizuálnych služieb. STVR síce v súčasnosti neprevádzkuje takúto platformu, ale keby ju prevádzkovala, tak tam vzniknú obrovské problémy práve preto, že STVR vyrába audiovizuálne diela z verejných zdrojov. A teda ako vedela by som povedať ešte viaceré technické detaily, ktoré v tom zákone nie sú domyslené, ale teda ostáva mi len veriť, že predkladateľ všetky tieto veci bude sa snažiť doladiť v druhom čítaní.
No čo povedať na záver? Tu som opäť sa chcela tak prihovoriť pani ministerke a chcela som jej teda povedať, že vidíte, pani ministerka, dá sa legislatíva robiť aj poriadne. Stačí mať na začiatku nejaký dobrý úmysel a nielen oči zaslepené pomstou, potom ako-tak dodržať pravidlá legislatívneho procesu, inšpirovať sa dobrými príkladmi zo zahraničia a nechať veci robiť tých, ktorí o nich aspoň niečo tušia. No toto som jej chcela povedať, ale je tu, nie je tu. Takže vidíme, že ono sa to asi poriadne naozaj robiť nedá, respektíve toto ministerstvo to proste nevie robiť poriadne. Nedá sa prísť ani len do parlamentu, keď mám predložiť zákon.
Hovorím to všetko toto aj preto, že tuto pán kolega Michelko určite tuší, že nechýbalo veľa a aj tento zákon by prišiel do parlamentu ako poslanecký návrh, bez konzultácií, bez MPK, bez rokovania s dotknutými subjektami a ten dobrý úmysel, ktorý možno niekde na začiatku bol, by sa tak úplne zničil a dopadlo by to podobne ako všetko ostatné, čo ministerstvo kultúry doteraz urobilo. Takže som rada, že aspoň v tejto veci sa to nestalo.
Tak vlastne skúsme veriť, že v druhom čítaní sa tie problematické momenty opravia namiesto toho, aby sa pokazili, ako sme si zvykli v tomto legislatívnom procese. Skúsme veriť, že v druhom čítaní tu uvidíme aj pani ministerku a že výsledkom bude aspoň malý príspevok k rozvoju audiovizuálnej kultúry na Slovensku. Ono síce tým veľmi málo len alebo prakticky nijak nevyvážite tú apokalypsu, ktorá v tejto vláde v kultúre ostane, ale možno by sa niekomu mohlo na ministerstve kultúry zapáčiť robiť aj dobré veci, nielen tie zlé, ktoré robili doteraz. Ono je to trocha viac práce, ako len ničiť a rozbíjať, ale verte mi, že ten dobrý pocit potom ostane dlhšie.
Ďakujem.
Vystúpenie v rozprave 15.4.2026 16:09 - 16:27 hod.
Zora JaurováKeď teda započujeme my tu na tejto strane pléna výraz, že novela zákona o Audiovizuálnom fonde, tak už mnohí z nás majú takú až reflexívnu reakciu desu a hrôzy, čo je teda pochopiteľné po tom, čo sme si tu od začiatku tohto volebného obdobia zažili.
A pravda je taká, že my sa tu veľmi často nestretávame so zákonmi z dielne ministerstva kultúry, pretože zákony v rezorte kultúry sa tu síce prijali kadejaké, ale väčšinou sa prijímajú buď poslaneckými návrhmi, pretože pani ministerka sa ich teda neodváži prísť obhajovať do parlamentu, pretože sa vyhýbajú verejnej diskusii a vyhýbajú sa medzirezortnému pripomienkovému konaniu a väčšinou sú to naozaj strašné nehoráznosti, ktoré sa navyše v legislatívnom procese zmenia na ešte väčšie nehoráznosti. A tie dôsledky vidíme na súčasnom stave kultúry.
Ministerstvo kultúry za toho dva a pol roka predložilo len zopár zákonov. Väčšinou to boli transpozície a implementácie európskych nariadení. Tie boli väčšinou predložené neskoro, prípadne pani ministerka bola akurát na dovolenke na jachte, keď ich mala prezentovať. No a v tomto momente som mala prichystanú tú pochvalu. Lebo som chcela povedať, že dnes tu máme vlastne takú malú premiéru, že ministerstvo kultúry prvýkrát predkladá zákon, ktorý je trocha viac ako len technická transpozícia európskej legislatívy a ktorý dokonca, čuduj sa svete, a tu by sme mohli mať aj také fanfáry, dokonca prináša niečo pozitívne do rezortu kultúry.
Chcela som povedať aj to, že to bude asi prvýkrát, a obávam sa, že aj posledný, čo nebudem z tohto miesta metať hromy a blesky, aj keď teda nechýbalo veľa a aj tento dobrý zámer mohol prísť do parlamentu spôsobom, ktorý by ho zdiskreditoval, ale o tom ešte poviem niečo neskôr. No a vidíte, toto všetko som chcela povedať. Vidíte, pán minister, takto som chcela pani ministerku pochváliť, že konečne teda predkladá niečo zmysluplné, a ona neprišla, ste tu vy. Tak chápete, ešte aj tento výnimočný moment vlastne pokazila. Tak ja už naozaj neviem. Fakt som sa snažila ju pochváliť.
Poďme ale teda k tomu, že čo sa vlastne navrhuje, akú novelu zákona máme pred sebou. Ide o novelu zákona, ktorá... zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorá zavádza pre zahraničných poskytovateľov audiovizuálnych služieb na požiadanie - čiže to sú platformy ako napríklad Netflix, HBO, Apple TV a podobne - odvádzať istý príspevok zo svojich príjmov na území Slovenskej republiky do Audiovizuálneho fondu. Tá filozofia zákona vychádza najmä z tej skutočnosti, že globálne platformy profitujú aj z lokálnej audiovizuálnej tvorby, z jej rozvoja, diváckeho zázemia, a teda by sa mali podieľať aj na jej financovaní podobne ako iní aktéri audiovizuálneho ekosystému.
Pán minister spomenul, že ide v zásade aj o transpozíciu európskej smernice, ale je to taká transpozícia, ktorá je dobrovoľná pre členské štáty, ktorá nie je povinná. 62-2
A umožňuje členským štátom dať zahraničným platformám, ktoré prevádzkujú audiovizuálne služby na požiadanie, povinnosť finančne prispievať na produkciu európskych diel, a to buď priamou investíciou do nejakého diela, alebo prostredníctvom odvodu do fondov nejakých, ktoré ten štát má. V súčasnosti je už 14 európskych členských štátov, ktoré takéto nariadenie alebo takúto nejakú politiku zavedenú majú. Medzi nimi sú napríklad Česko, Chorvátsko alebo aj Rumunsko.
V súčasnosti podľa zákona o Audiovizuálnom fonde doňho už platia VOD platformy, ale sú to len tie VOD platformy, ktoré sú usadené na území Slovenskej republiky, čiže tento zákon zároveň aj vyrovnáva akúsi diskrimináciu, ktorú uplatňujeme voči tým domácim, keďže tí platia a tí zahraniční neplatia, hoci cielia aj na slovenských zákazníkov.
No a musím povedať, a teda pokračujem v tej pochvale, že na počudovanie tu ide naozaj o veľmi modernú a veľmi progresívnu politiku, pán minister, to spomeňte aj pani ministerke, určite ju to poteší, ktorá reflektuje dianie na globalizovanom digitálnom audiovizuálnom trhu, ktorá chráni a podporuje domácich tvorcov, európsku tvorbu a vlastne tvorbu kvalitného audiovizuálneho obsahu.
Možno len zhrniem, že koľko vlastne budú tie platformy platiť do toho Audiovizuálneho fondu. Tá povinnosť je vo výške pol percenta z celkových príjmov za poskytovanie služby na území Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok. A zároveň tie platformy musia uskutočniť priamu investíciu do slovenskej audiovizuálnej tvorby vo forme vývoja, produkcie, dabingu alebo nákupu licencií vo výške troch percent z príjmov, a tú, keď neurobia, tak vlastne platia priamo do fondu, čiže celková výška odvodu je vždy tri a pol percenta z príjmov na danom území. Takáto regulácia je určite veľmi prospešná pre rozvoj audiovizuálneho priemyslu. Podporuje viaczdrojové financovanie celého audiovizuálneho ekosystému, zvyšuje objem verejných investícií v tejto oblasti, podporuje napríklad koprodukcie, čo pre taký malý trh, aký je slovenský, je extrémne dôležité, a tak celkovo vlastne podporuje rozvoj audiovízie.
Čiže ako vidíte, ja tento návrh rámcovo považujem za veľmi dobrý a prínosný a v prvom čítaní, a to som neverila, že to teda niekedy poviem, ho určite vieme podporiť. Ako sa zvykne hovoriť, že diabol je v detailoch. Na to, samozrejme, aby bol ten návrh funkčný, som presvedčená, že v druhom čítaní potrebuje takú sériu úprav na to, aby to naozaj fungovalo. Viete, že ja som predtým pracovala ako filmová producentka, tak vlastne mám ako nejaký, nejakú predstavu o tom, ako sa filmy produkujú, a tým pádom by som si teda dovolila predkladateľov upozorniť na niektoré problematické momenty toho navrhovaného zákona.
Tá prvá vec je, že to nastavenie tých parametrov odvodu považujem za málo ambiciózne a nie veľmi logické, pretože kým to percento priameho odvodu do fondov vo výške pol percenta je príliš nízke, to celkové percento odvodu tri a pol percenta považujem za relatívne vysoké, pretože síce v európskom porovnaní tri alebo tri a pol percenta nepatrí medzi extrémne vysoké sadzby, ale v regionálnom porovnaní sú tie sadzby skôr nižšie. Napríklad Česká republika uplatňuje približne dve percentá, Poľsko približne jeden a pol percenta, pričom ten pomer medzi priamym odvodom a investíciami je oveľa vyváženejší.
Ten navrhovaný model je síce veľmi výhodný pre lokálnych poskytovateľov služieb na požiadanie, ktorí zároveň produkujú aj obsah, ale je menej výhodný pre slovenskú audiovíziu ako takú. A v zásade treba povedať, že keby si ho vylobovali lokálne súkromné televízie prevádzkujúce VOD, tak by nevyzeral inak. Z môjho pohľadu by bolo efektívnejšie znížiť celkový objem povinného príspevku vrátane investícií a zvýšiť percento priameho odvodu do fondu, do Audiovizuálneho fondu.
Tu by som sa chcela tak spýtať, pán minister, ktorý nepočúva, hoci chcel diskutovať, že máme pred sebou návrh, ktorý v zásade predpokladá, že Audiovizuálny fond vďaka nemu bude mať ako keby nové príjmy, ale ja som v tom materiáli nikdy nenašla nejaké vyčíslenie alebo aspoň kvalifikovaný odhad, že koľko vlastne bude reálne ten príspevok do audiovizuálnej tvorby. Netušíme podľa predkladaného zákona, aký objem financií tento zákon prinesie, a tým pádom sa pýtam, že ako sme potom došli k tým percentám, hej, že na základe čoho sme si stanovili práve tento percentuálny podiel? Podľa mojich kvalifikovaných odhadov ide rádovo o nízke milióny, ale naozaj by som to očakávala v takomto návrhu zákona.
Ten druhý, tá druhá výhrada, a tú považujem za zásadnú, je, že zákon síce zavádza novú oblasť prispievateľov do rozpočtu Audiovizuálneho fondu, ale zároveň týmto novým prispievateľom nepriznáva rovnaké postavenie, ako majú ostatní prispievatelia do Audiovizuálneho fondu, pretože Audiovizuálny fond skladá svoj rozpočet z príspevkov z viacerých strán a okrem verejných prostriedkov doňho prispievajú všetky zložky, ktoré sa podieľajú na tvorbe ekonomickej hodnoty v audiovizuálnom priemysle, čiže vysielatelia, prevádzkovatelia, retransmisie, producenti, distribútori a títo všetci majú zastúpenie v Rade Audiovizuálneho fondu, čo je celkom logické, keď do nejakého fondu dávate peniaze, tak máte nárok byť v nejakej rade, ktorá ten fond spravuje. Táto novela zavádza relatívne výraznú povinnosť prispievať pre, pre tieto platformy, ale nepriznáva im miesto v Rade Audiovizuálneho fondu, čo ja považujem za naozaj nezmyselné okrem iného aj preto, že mať tých ľudí zastúpených v rade je výhodné pre ten fond samotný, pretože ten fond s nimi dokáže komunikovať a dokáže vlastne ich presvedčiť o tom, že ten príspevok je aj v ich záujme. Takisto to je v konečnom dôsledku aj v Českej republike, kde takýto podobný model funguje. Čiže toto určite odporúčam koalícii do zákona doplniť a v tomto smere budem podávať aj pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
Mohli by sme veľa hovoriť o tom, že či legislátor zvážil to, aké kapacity a požiadavky pridáva Audiovizuálnemu fondu, pretože po novele zákona by Audiovizuálny fond mal napríklad identifikovať tie platformy cielené na slovenský trh, posudzovať ich výnimky, lebo je tam veľa výnimiek, verifikovať príjmy, ktoré dosahujú na území Slovenskej republiky, kontrolovať, či splnili tú investičnú povinnosť a ako a tak ďalej a tak ďalej, komunikovať s Radou pre mediálne služby, s finančným riaditeľstvom. Je to relatívne komplikovaná, nazvime to, finančno-fiškálna činnosť, je administratívne aj analyticky náročná a neviem, do akej miery legislátor zvážil, či ten Audiovizuálny fond bude disponovať dostatočnými personálnymi, právnymi a analytickými kapacitami. A nevieme to preto, lebo opäť v tom návrhu chýba nejaký audit a prehľad existujúcich údajov a kapacít, ktorými štát už disponuje. V tejto časti je zákon podľa mňa veľmi málo premyslený a predvídam akože množstvo implementačných problémov, najmä v zmysle prepojenia na existujúce úrady a databázy.
Veľa by som vedela hovoriť o tom, ako je zahrnutý, zahrnuté práve STVR do tejto regulácie, pretože to považujem za veľmi nedomyslené, že my zavádzame rovnaký režim pre verejnoprávneho vysielateľa ako pre komerčných poskytovateľov audiovizuálnych služieb. STVR síce v súčasnosti neprevádzkuje takúto platformu, ale keby ju prevádzkovala, tak tam vzniknú obrovské problémy práve preto, že STVR vyrába audiovizuálne diela z verejných zdrojov. A teda ako vedela by som povedať ešte viaceré technické detaily, ktoré v tom zákone nie sú domyslené, ale teda ostáva mi len veriť, že predkladateľ všetky tieto veci bude sa snažiť doladiť v druhom čítaní.
No čo povedať na záver? Tu som opäť sa chcela tak prihovoriť pani ministerke a chcela som jej teda povedať, že vidíte, pani ministerka, dá sa legislatíva robiť aj poriadne. Stačí mať na začiatku nejaký dobrý úmysel a nielen oči zaslepené pomstou, potom ako-tak dodržať pravidlá legislatívneho procesu, inšpirovať sa dobrými príkladmi zo zahraničia a nechať veci robiť tých, ktorí o nich aspoň niečo tušia. No toto som jej chcela povedať, ale je tu, nie je tu. Takže vidíme, že ono sa to asi poriadne naozaj robiť nedá, respektíve toto ministerstvo to proste nevie robiť poriadne. Nedá sa prísť ani len do parlamentu, keď mám predložiť zákon.
Hovorím to všetko toto aj preto, že tuto pán kolega Michelko určite tuší, že nechýbalo veľa a aj tento zákon by prišiel do parlamentu ako poslanecký návrh, bez konzultácií, bez MPK, bez rokovania s dotknutými subjektami a ten dobrý úmysel, ktorý možno niekde na začiatku bol, by sa tak úplne zničil a dopadlo by to podobne ako všetko ostatné, čo ministerstvo kultúry doteraz urobilo. Takže som rada, že aspoň v tejto veci sa to nestalo.
Tak vlastne skúsme veriť, že v druhom čítaní sa tie problematické momenty opravia namiesto toho, aby sa pokazili, ako sme si zvykli v tomto legislatívnom procese. Skúsme veriť, že v druhom čítaní tu uvidíme aj pani ministerku a že výsledkom bude aspoň malý príspevok k rozvoju audiovizuálnej kultúry na Slovensku. Ono síce tým veľmi málo len alebo prakticky nijak nevyvážite tú apokalypsu, ktorá v tejto vláde v kultúre ostane, ale možno by sa niekomu mohlo na ministerstve kultúry zapáčiť robiť aj dobré veci, nielen tie zlé, ktoré robili doteraz. Ono je to trocha viac práce, ako len ničiť a rozbíjať, ale verte mi, že ten dobrý pocit potom ostane dlhšie.
Ďakujem.
