Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
29.11.2024 o 9:04 hod.
Mgr. art.
Zora Jaurová
Videokanál poslanca
Dobré ráno. Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, pokračujeme teda v rokovaní o štátnom rozpočte na budúci rok. Ďakujem všetkým, ktorí tu tak dnes ráno prišli. Ja som tu kolegom sľúbila, že všetci, ktorí prídu dostanú koláčik, tak to platí aj pre vás všetkých ostatných, kľudne sa zastavte u mňa v lavici. Už som piekla na Vianoce.
Ja sa budem vo svojom prejave venovať vlastne tej časti štátneho rozpočtu, ktorá sa týka rezortu kultúry. Tie ostatné tu už moji viacerí kolegovia celkom podrobne rozobrali včera a ešte rozoberú dnes. Ja osobne analyzujem tie návrhy štátnych rozpočtov pre kapitolu ministerstva kultúry prakticky každý rok už takmer 20 rokov a musím sa priznať, že ten budúcoročný patrí, z môjho pohľadu, k tým najsmutnejším, ktoré som za tie roky videla. Je všeobecne známy fakt, že kultúra je na Slovensku dlhodobo podfinancovaná, že zamestnanci v kultúre zarábajú preukázateľne výrazne menej ako je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku. A taktiež a to je potvrdené aj rôznymi analýzami ministerstva financií dokonca a iných analytických jednotiek, že ten investičný dlh na kultúrnej infraštruktúre každoročne astronomicky narastá. A bohužiaľ, v súčasnosti sa k tomuto všetkému už teraz začínajú naplno prejavovať rany, ktoré uštedrila kultúre táto vláda za posledný rok. Rušia, sú rušené a paralyzované inštitúcie podujatia, či dokonca investičné akcie. A do tohto pomerne neutešeného stavu vstupuje ministerstvo kultúry so svojím tzv. konsolidačným rozpočtom. A ja samozrejme rozumiem tomu, že konsolidácia asi nikdy nikoho nepoteší, ale keď sa pozerám na ten budúcoročný rozpočet ministerstva kultúry, zdá sa mi, že pre tých, ktorí ho zostavovali, bola konsolidácia, len veľmi dobrou zámienkou na to, aby preskupovali rozpočet od kultúry smerom k ministerstvu, a aby sa zbavovali nepohodlných ľudí a politík.
Tento rozpočet totižto veľmi výrazne uberá z peňazí určených na kultúru samotnú. To znamená, že všetky inštitúcie, organizácie, či dotačné systémy dostanú výrazne menej. Ale zároveň približne rovnakú sumu pridáva ministerstvo kultúry do časti rozpočtu, ktorú rozdeľuje samotné ministerstvo, či už vo forme rôznych stratégii, alebo investícií. Takže na jednej strane máme kultúrne inštitúcie, ktoré už dnes prepúšťajú kvalifikovaných ľudí, naozaj v kultúrnych inštitúciách sa dnes prepúšťajú odborníci, ktorí tam pracovali 20 rokov, znižujú sa im úväzky, tí ľudia si budú musieť hľadať ako keby nejaké bočné práce. Takisto sa rušia expozície a zatvárajú sa rôzne múzeá, galérie, ale na druhej strane tu máme časť rozpočtu, o ktorej rozhoduje priamo aparát ministerstva kultúry, ktorý sa volá Tvorba a implementácia politík, kde sa ten rozpočet veľmi radikálne zvyšuje. To znamená, že konsolidácia v podaní ministerstva kultúry znamená, že peniaze sa nešetria, ale sa len presúvajú z kultúry na ministerstvo. A tento prístup je síce možno príznačný pre celý ten prístup k rozpočtu, ale pre kultúru je likvidačný. pretože na jednej strane znižuje príspevky kultúrnym inštitúciám o viac ako 17 mil., taktiež znižuje o 1/3 napr. dotačný systém ministerstva kultúry. O 1/3 znamená o 6 mil. a z toho väčšinu znižuje v programe "Obnovme si svoj dom", čo je jediný program na podporu opravy a údržby kultúrnych pamiatok na Slovensku, čo je navyše proti programovému vyhláseniu vlády, kde sa ochrana pamiatok deklaruje ako priorita. A keď sme sa na toto pýtali zástupcov ministerstva kultúry na výbore pre kultúru a médiá, tak ani nevedeli vysvetliť, prečo vlastne takto radikálne tento dotačný systém zoškrtali. A tak asi z toho vyplýva, že pamiatky chcú skôr ruinovať ako chrániť.
Dohromady teda kultúra a pamiatky dostanú o 23 mil. menej. Na druhej strane ministerstvo kultúry navyšuje kapitolu Koncepčná a riadiaca činnosť ministerstva o viac ako 19 mil. eur, čo je viac ako 100-percentný nárast oproti minulému roku. V tejto kapitole rozpočtu nájdeme rôzne zaujímavé položky. Napríklad niečo, čo sa volá Koncepcia štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí do roku 2026. A toto, táto položka má stať 1,7 mil. Ešte neskôr sa vo svojom prejave k tej položke vrátim. Taktiež v tejto kapitole nájdete napr. projekt podpory tradičnej kultúry na školách za 1,6 mil. eur, ktorý keď sme sa pýtali zástupcov ministerstva, že čo to presne bude a ako presne bude tento program vyzerať, tak to nevedeli vysvetliť. Povedali, že ešte nevedia, ako bude vyzerať. Navyše na to, aby to vôbec mohli robiť, máme v Národnej rade poslanecký návrh, ktorý veľmi kontroverzným spôsobom mení dotačný zákon, alebo teda zákon o dotáciách ministerstva kultúry, ktorý napr. odníma právomoc vôbec rozhodovať alebo posudzovať projekty komisiám. A tento zákon dokonca neprešiel ani výborom, pretože samotní koaliční poslanci hlasovali proti nemu, takže neviem ako ministerstvo chce realizovať túto položku v rozpočte, keď ani vlastní poslanci koalície nepodporujú tento projekt. Uvidíme teda, ako to dopadne v pléne, keďže výbor to neodporučil.
No a nájdeme v tejto kapitole aj napr. projekt "Kultúra na školách", ktorý má vraj nahradiť doteraz relatívne úspešný program kultúrnych proukazov, ktorý toto ministerstvo zrušilo, ale taktiež nám nevedelo vysvetliť, ako presne bude ten nový systém fungovať. Jediné, čo vieme, je, že kým doteraz kultúrne poukazy fungovali tak, že školy si mohli objednávať rôzne kultúrne podujatia alebo iné kultúrne služby od akýchkoľvek poskytovateľov, ktorí sa zaregistrovali do systému, tak tento nový systém sa bude týkať iba príspevkových a rozpočtových organizácií ministerstva kultúry. V každom prípade na všetkých týchto príkladoch sa len snažím ilustrovať, že vidíme zase len odoberanie peňazí z fungujúcich a transparentných programov, ako bol napr. Obnovme si svoj dom, a paralelné vytváranie schém, v ktorých ministerstvo môže rozdeľovať peniaze podľa ľubovôle a tam je, samozrejme, rečnícka otázka je to, ale že môžme len hádať, že kto v tých nových dotačných schémach bude úspešný a kto neúspešný.
Ani jeden z týchto projektov, ktoré sa majú realizovať na školách a teda priamo súvisia s rezortom školstva, nemá, podľa mojej informácie priamo od ministra školstva, ministerstvo kultúry odkonzultované s rezortom školstva, hoci ide o priamy zásah do činnosti škôl. Ale má to narozpočtované v rozpočte. Zástupcovia ministerstva kultúry taktiež na výbore pre kultúru a médiá tvrdili, že nárast tejto kapitoly Koncepcie a stratégie v rozpočte, je tvorený najmä kapitálovými výdavkami, ktoré bude podľa akejsi novej metodiky namiesto kultúrnych inštitúcií spravovať ministerstvo. Inými slovami investície, ktoré sa v kultúre budú robiť, bude priamo manažovať aparát ministerstva v čele s pánom Machalom. Myslím si, že po roku neobmedzeného bačovania tohto pána, si výsledky takejto novej metodiky vieme až bolestivo predstaviť. Ministerstvo kultúry teda nielenže presúva peniaze z kultúry pod svoj úrad, ale aj vďaka tomu výrazne centralizuje procesy a manažment rozvojových projektov a berie kultúrnym inštitúciám ich autonómiu. Ako som už povedala, zdá sa, že konsolidácia na ministerstve kultúry sa niekomu veľmi hodila, pretože toto ministerstvo ju používa ako zámienku nie na šetrenie peňazí, ale na vyhadzovanie nepohodlných ľudí z inštitúcií aj z ministerstva a na presun peňazí pod väčšiu a v tomto prípade jasne ideologickú kontrolu ministerstva a tiež centralizáciu a ovládnutie kultúrnych inštitúcií.
Tá posledná vec, ktorú by som chcela v súvislosti s týmto rozpočtom spomenúť a je to naozaj taká čerešnička na torte, je fakt, že ten rozpočet je naozaj plný chýb a nepresných údajov, pretože ako sme sa opäť dozvedeli na výbore, ...
===== ... a tiež na centralizáciu a ovládnutie kultúrnych inštitúcií. Tá posledná vec, ktorú by som chcela v súvislosti s týmto rozpočtom spomenúť a je to naozaj taká čerešnička na torte je fakt, že ten rozpočet je naozaj plný chýb a nepresných údajov, pretože ako sme sa opäť dozvedeli na výbore, mnohé tie položky, ktoré sú tam napísané sú už dnes neaktuálne alebo ich ministerstvo kultúry ide použiť na niečo úplne iné, ako je napísané v rozpočte. Inak toto by ste pán minister mohli počúvať, lebo to by ste ich mohli troška poučiť, že vám vlastne dali rozpočet, kde už dnes tvrdia, že to tak nebude. Ministerstvo napr. má položku mediálna výchova za 500-tisíc eur, ktorá sa vraj nebude vôbec realizovať, pochopiteľne, keďže si ju na ministerstve kultúry vymysleli bez konzultácií s ministerstvom školstva a to ju následne odmietlo, ale napriek tomu figuruje v rozpočte táto položka, v rozpočte do Národnej rady a teda následne, keď ju tu schválime, tak na budúci rok si ju niekam presunú, kam len budú chcieť a keď sme teda upozorňovali na túto skutočnosť na výbore s odôvodnením, že prečo položka, prečo teda hlasujeme o rozpočte, ktorý obsahuje neaktuálne položky, dostali sme odpoveď, že informácia o tom, že táto položka tam nebude je len taký bonus pre poslancov a máme hlasovať za predložený rozpočet, čiže za rozpočet, o ktorom už dnes vieme, že obsahuje nereálne položky a v tomto smere je teda úplnou lahôdkou spomenutá koncepcia štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí za neuveriteľných 1,7 mil. ročne, hoci má v názve, že ide o koncepciu do roku 2026, ale je narozpočtovaná do roku 2027 a až po sérii otázok na výbore sme sa dozvedeli, že to, čo sa volá koncepcia je v skutočnosti projekt výstavby múzea vysťahovalectva, čo je teda zaujímavá sémantika, ale že teda ani to múzeum vysťahovalectva sa nebude stavať, pretože nedávno vláda tento zámer zmenila a namiesto toho to bude múzeum národného obrodenia. Takže v štátnom rozpočte máme napísané koncepcia politík pre Slovákov v zahraničí, v skutočnosti je to výstavba múzea obrodenia, čo je projekt o ktorom síce nikto nič netuší, že kde bude ako bude vyzerať, ale má narozpočtovanú sumu, ktorá by zachránila nejednu slovenskú pamiatku, hoci teda kľudne aj spojenú s národným obrodením a o tom, že teda chudáci Slováci v zahraničí, ktorí si prečítajú štátny rozpočet a vidia tam 1,7 mil. tak sa asi veľmi potom nepotešia, keďže to vlastne pre nich vôbec nie je a podľa mňa pán minister ani vám, aj vám to musí troška vadiť, že takýto rozpočet vám predkladá nejaký rezort, tak možno by ste kolegyňu Šimkovičovú mohli troška koučovať, lebo je to naozaj chaotický, ten rozpočet je naozaj chaotický, neaktuálny, zle zostavený a nepresný a to prakticky znamená, že si ho následne aparát ministerstva kultúry môže upravovať podľa vlastných predstáv a takýto rozpočet chce ministerka Šimkovičová schváliť v Národnej rade a samozrejme, že si musíme klásť otázku, že či ide naozaj len o taký ten amaterizmus a šlendriánstvo ministerstva kultúry, na ktoré sme si už tento rok zvykli alebo ide v skutočnosti o zámer, kedy sa pod rôzne položky skrývajú peniaze, ktoré sa potom budú rozpočtovými opatreniami presúvať na účely s ktorým, z ktorých sa nám poznajúc fantáziu pána Machalu ešte môže teda naozaj zakrútiť hlava. Ja by som takto mohla pokračovať samozrejme aj ďalej, ale myslím si, že tie kontúry toho rozpočtu pre kultúru sú úplne jasné. Je tam radikálne menej peňazí pre kultúru a viac peňazí pre pána Machalu. Zaujímavé je, že potom ako sme tieto fakty prezentovali pred pár dňami na tlačovej konferencii sa ministerstvo kultúry vlastne ani nepokúšalo ich vyvracať, zmohlo sa len na také tie obvyklé nič nehovoriace osobné urážky opozície, pretože dobre vedia aký rozpočet zostavili a čo všetko skryté by sme v ňom mohli ešte nájsť. Za takýto rozpočet samozrejme nebudeme hlasovať, považujeme ho za škandalózny a pre kultúru likvidačný a tiež taký ideologicky uzurpačný, ale najmä ide úplne proti logike fungovania kultúrneho sektora, jeho rozvoja a jeho potrieb. Ja na záver by som rada povedala, že tento rozpočet je výbornou a názornou ukážkou celkového princípu štátneho rozpočtu na rok 2025, čo tu včera kolegovia analyzovali, ktorý vo veľkej časti naozaj je postavený na tom, že vláda berie peniaze, služby a kvalitu života ľuďom a pridáva ich sama sebe? Zároveň budúcoročný rozpočet pre kultúru veľmi presne odráža filozofiu s ktorou si uzurpovala rezort kultúry horda čudných ľudí nominovaných SNS. Bohužiaľ, dnes vládnu slovenskej kultúre ľudia, ktorí chcú z kultúry urobiť jej presný opak, z niečoho čo nás spája a umožňuje nám lepšie porozumieť svetu a sebe samým, chcú urobiť to, čo nás v polarizovanej spoločnosti ešte viacej rozdelí. Ako sme počuli, už aj hymny majú vyť dve, tá naša a tá vaša. Našťastie, kultúra bude vždy oveľa viac ako niečo naše a vaše, pretože presahuje každého jedného z nás a presahuje aj to, čo žijeme teraz. Jedného dňa budeme na dnešok pozerať ako hádam najsmutnejšiu éru slovenskej kultúry za posledných 35 rokov, ale ako tak pozorujem momentálne dianie v slovenskej politike, zdá sa mi, že tým, ktorí chcú len zlostne ničiť to, čo iní vybudovali, ale sami nedokážu nič pekné, fungujúce, či všeobecne prospešné vytvoriť akosi celkom rýchlo dochádza dych. Ja práve preto verím, že táto éra skoro skončí a kultúra bude opäť patriť všetkým nám, ktorí chceme žiť v slobodnej, tvorivej a otvorenej spoločnosti. Za takúto kultúru budem ja osobne, aj celé Progresívne Slovensko bojovať aj v roku 2025, pretože zdá sa, že to bude rozhodne potrebné. Ďakujem.
Rozpracované
Videokanál poslanca
Vystúpenie v rozprave 29.11.2024 9:04 - 9:21 hod.
Zora JaurováJa sa budem vo svojom prejave venovať vlastne tej časti štátneho rozpočtu, ktorá sa týka...
Ja sa budem vo svojom prejave venovať vlastne tej časti štátneho rozpočtu, ktorá sa týka rezortu kultúry. Tie ostatné tu už moji viacerí kolegovia celkom podrobne rozobrali včera a ešte rozoberú dnes. Ja osobne analyzujem tie návrhy štátnych rozpočtov pre kapitolu ministerstva kultúry prakticky každý rok už takmer 20 rokov a musím sa priznať, že ten budúcoročný patrí, z môjho pohľadu, k tým najsmutnejším, ktoré som za tie roky videla. Je všeobecne známy fakt, že kultúra je na Slovensku dlhodobo podfinancovaná, že zamestnanci v kultúre zarábajú preukázateľne výrazne menej ako je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku. A taktiež a to je potvrdené aj rôznymi analýzami ministerstva financií dokonca a iných analytických jednotiek, že ten investičný dlh na kultúrnej infraštruktúre každoročne astronomicky narastá. A bohužiaľ, v súčasnosti sa k tomuto všetkému už teraz začínajú naplno prejavovať rany, ktoré uštedrila kultúre táto vláda za posledný rok. Rušia, sú rušené a paralyzované inštitúcie podujatia, či dokonca investičné akcie. A do tohto pomerne neutešeného stavu vstupuje ministerstvo kultúry so svojím tzv. konsolidačným rozpočtom. A ja samozrejme rozumiem tomu, že konsolidácia asi nikdy nikoho nepoteší, ale keď sa pozerám na ten budúcoročný rozpočet ministerstva kultúry, zdá sa mi, že pre tých, ktorí ho zostavovali, bola konsolidácia, len veľmi dobrou zámienkou na to, aby preskupovali rozpočet od kultúry smerom k ministerstvu, a aby sa zbavovali nepohodlných ľudí a politík.
Tento rozpočet totižto veľmi výrazne uberá z peňazí určených na kultúru samotnú. To znamená, že všetky inštitúcie, organizácie, či dotačné systémy dostanú výrazne menej. Ale zároveň približne rovnakú sumu pridáva ministerstvo kultúry do časti rozpočtu, ktorú rozdeľuje samotné ministerstvo, či už vo forme rôznych stratégii, alebo investícií. Takže na jednej strane máme kultúrne inštitúcie, ktoré už dnes prepúšťajú kvalifikovaných ľudí, naozaj v kultúrnych inštitúciách sa dnes prepúšťajú odborníci, ktorí tam pracovali 20 rokov, znižujú sa im úväzky, tí ľudia si budú musieť hľadať ako keby nejaké bočné práce. Takisto sa rušia expozície a zatvárajú sa rôzne múzeá, galérie, ale na druhej strane tu máme časť rozpočtu, o ktorej rozhoduje priamo aparát ministerstva kultúry, ktorý sa volá Tvorba a implementácia politík, kde sa ten rozpočet veľmi radikálne zvyšuje. To znamená, že konsolidácia v podaní ministerstva kultúry znamená, že peniaze sa nešetria, ale sa len presúvajú z kultúry na ministerstvo. A tento prístup je síce možno príznačný pre celý ten prístup k rozpočtu, ale pre kultúru je likvidačný. pretože na jednej strane znižuje príspevky kultúrnym inštitúciám o viac ako 17 mil., taktiež znižuje o 1/3 napr. dotačný systém ministerstva kultúry. O 1/3 znamená o 6 mil. a z toho väčšinu znižuje v programe "Obnovme si svoj dom", čo je jediný program na podporu opravy a údržby kultúrnych pamiatok na Slovensku, čo je navyše proti programovému vyhláseniu vlády, kde sa ochrana pamiatok deklaruje ako priorita. A keď sme sa na toto pýtali zástupcov ministerstva kultúry na výbore pre kultúru a médiá, tak ani nevedeli vysvetliť, prečo vlastne takto radikálne tento dotačný systém zoškrtali. A tak asi z toho vyplýva, že pamiatky chcú skôr ruinovať ako chrániť.
Dohromady teda kultúra a pamiatky dostanú o 23 mil. menej. Na druhej strane ministerstvo kultúry navyšuje kapitolu Koncepčná a riadiaca činnosť ministerstva o viac ako 19 mil. eur, čo je viac ako 100-percentný nárast oproti minulému roku. V tejto kapitole rozpočtu nájdeme rôzne zaujímavé položky. Napríklad niečo, čo sa volá Koncepcia štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí do roku 2026. A toto, táto položka má stať 1,7 mil. Ešte neskôr sa vo svojom prejave k tej položke vrátim. Taktiež v tejto kapitole nájdete napr. projekt podpory tradičnej kultúry na školách za 1,6 mil. eur, ktorý keď sme sa pýtali zástupcov ministerstva, že čo to presne bude a ako presne bude tento program vyzerať, tak to nevedeli vysvetliť. Povedali, že ešte nevedia, ako bude vyzerať. Navyše na to, aby to vôbec mohli robiť, máme v Národnej rade poslanecký návrh, ktorý veľmi kontroverzným spôsobom mení dotačný zákon, alebo teda zákon o dotáciách ministerstva kultúry, ktorý napr. odníma právomoc vôbec rozhodovať alebo posudzovať projekty komisiám. A tento zákon dokonca neprešiel ani výborom, pretože samotní koaliční poslanci hlasovali proti nemu, takže neviem ako ministerstvo chce realizovať túto položku v rozpočte, keď ani vlastní poslanci koalície nepodporujú tento projekt. Uvidíme teda, ako to dopadne v pléne, keďže výbor to neodporučil.
No a nájdeme v tejto kapitole aj napr. projekt "Kultúra na školách", ktorý má vraj nahradiť doteraz relatívne úspešný program kultúrnych proukazov, ktorý toto ministerstvo zrušilo, ale taktiež nám nevedelo vysvetliť, ako presne bude ten nový systém fungovať. Jediné, čo vieme, je, že kým doteraz kultúrne poukazy fungovali tak, že školy si mohli objednávať rôzne kultúrne podujatia alebo iné kultúrne služby od akýchkoľvek poskytovateľov, ktorí sa zaregistrovali do systému, tak tento nový systém sa bude týkať iba príspevkových a rozpočtových organizácií ministerstva kultúry. V každom prípade na všetkých týchto príkladoch sa len snažím ilustrovať, že vidíme zase len odoberanie peňazí z fungujúcich a transparentných programov, ako bol napr. Obnovme si svoj dom, a paralelné vytváranie schém, v ktorých ministerstvo môže rozdeľovať peniaze podľa ľubovôle a tam je, samozrejme, rečnícka otázka je to, ale že môžme len hádať, že kto v tých nových dotačných schémach bude úspešný a kto neúspešný.
Ani jeden z týchto projektov, ktoré sa majú realizovať na školách a teda priamo súvisia s rezortom školstva, nemá, podľa mojej informácie priamo od ministra školstva, ministerstvo kultúry odkonzultované s rezortom školstva, hoci ide o priamy zásah do činnosti škôl. Ale má to narozpočtované v rozpočte. Zástupcovia ministerstva kultúry taktiež na výbore pre kultúru a médiá tvrdili, že nárast tejto kapitoly Koncepcie a stratégie v rozpočte, je tvorený najmä kapitálovými výdavkami, ktoré bude podľa akejsi novej metodiky namiesto kultúrnych inštitúcií spravovať ministerstvo. Inými slovami investície, ktoré sa v kultúre budú robiť, bude priamo manažovať aparát ministerstva v čele s pánom Machalom. Myslím si, že po roku neobmedzeného bačovania tohto pána, si výsledky takejto novej metodiky vieme až bolestivo predstaviť. Ministerstvo kultúry teda nielenže presúva peniaze z kultúry pod svoj úrad, ale aj vďaka tomu výrazne centralizuje procesy a manažment rozvojových projektov a berie kultúrnym inštitúciám ich autonómiu. Ako som už povedala, zdá sa, že konsolidácia na ministerstve kultúry sa niekomu veľmi hodila, pretože toto ministerstvo ju používa ako zámienku nie na šetrenie peňazí, ale na vyhadzovanie nepohodlných ľudí z inštitúcií aj z ministerstva a na presun peňazí pod väčšiu a v tomto prípade jasne ideologickú kontrolu ministerstva a tiež centralizáciu a ovládnutie kultúrnych inštitúcií.
Tá posledná vec, ktorú by som chcela v súvislosti s týmto rozpočtom spomenúť a je to naozaj taká čerešnička na torte, je fakt, že ten rozpočet je naozaj plný chýb a nepresných údajov, pretože ako sme sa opäť dozvedeli na výbore, ...
===== ... a tiež na centralizáciu a ovládnutie kultúrnych inštitúcií. Tá posledná vec, ktorú by som chcela v súvislosti s týmto rozpočtom spomenúť a je to naozaj taká čerešnička na torte je fakt, že ten rozpočet je naozaj plný chýb a nepresných údajov, pretože ako sme sa opäť dozvedeli na výbore, mnohé tie položky, ktoré sú tam napísané sú už dnes neaktuálne alebo ich ministerstvo kultúry ide použiť na niečo úplne iné, ako je napísané v rozpočte. Inak toto by ste pán minister mohli počúvať, lebo to by ste ich mohli troška poučiť, že vám vlastne dali rozpočet, kde už dnes tvrdia, že to tak nebude. Ministerstvo napr. má položku mediálna výchova za 500-tisíc eur, ktorá sa vraj nebude vôbec realizovať, pochopiteľne, keďže si ju na ministerstve kultúry vymysleli bez konzultácií s ministerstvom školstva a to ju následne odmietlo, ale napriek tomu figuruje v rozpočte táto položka, v rozpočte do Národnej rady a teda následne, keď ju tu schválime, tak na budúci rok si ju niekam presunú, kam len budú chcieť a keď sme teda upozorňovali na túto skutočnosť na výbore s odôvodnením, že prečo položka, prečo teda hlasujeme o rozpočte, ktorý obsahuje neaktuálne položky, dostali sme odpoveď, že informácia o tom, že táto položka tam nebude je len taký bonus pre poslancov a máme hlasovať za predložený rozpočet, čiže za rozpočet, o ktorom už dnes vieme, že obsahuje nereálne položky a v tomto smere je teda úplnou lahôdkou spomenutá koncepcia štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí za neuveriteľných 1,7 mil. ročne, hoci má v názve, že ide o koncepciu do roku 2026, ale je narozpočtovaná do roku 2027 a až po sérii otázok na výbore sme sa dozvedeli, že to, čo sa volá koncepcia je v skutočnosti projekt výstavby múzea vysťahovalectva, čo je teda zaujímavá sémantika, ale že teda ani to múzeum vysťahovalectva sa nebude stavať, pretože nedávno vláda tento zámer zmenila a namiesto toho to bude múzeum národného obrodenia. Takže v štátnom rozpočte máme napísané koncepcia politík pre Slovákov v zahraničí, v skutočnosti je to výstavba múzea obrodenia, čo je projekt o ktorom síce nikto nič netuší, že kde bude ako bude vyzerať, ale má narozpočtovanú sumu, ktorá by zachránila nejednu slovenskú pamiatku, hoci teda kľudne aj spojenú s národným obrodením a o tom, že teda chudáci Slováci v zahraničí, ktorí si prečítajú štátny rozpočet a vidia tam 1,7 mil. tak sa asi veľmi potom nepotešia, keďže to vlastne pre nich vôbec nie je a podľa mňa pán minister ani vám, aj vám to musí troška vadiť, že takýto rozpočet vám predkladá nejaký rezort, tak možno by ste kolegyňu Šimkovičovú mohli troška koučovať, lebo je to naozaj chaotický, ten rozpočet je naozaj chaotický, neaktuálny, zle zostavený a nepresný a to prakticky znamená, že si ho následne aparát ministerstva kultúry môže upravovať podľa vlastných predstáv a takýto rozpočet chce ministerka Šimkovičová schváliť v Národnej rade a samozrejme, že si musíme klásť otázku, že či ide naozaj len o taký ten amaterizmus a šlendriánstvo ministerstva kultúry, na ktoré sme si už tento rok zvykli alebo ide v skutočnosti o zámer, kedy sa pod rôzne položky skrývajú peniaze, ktoré sa potom budú rozpočtovými opatreniami presúvať na účely s ktorým, z ktorých sa nám poznajúc fantáziu pána Machalu ešte môže teda naozaj zakrútiť hlava. Ja by som takto mohla pokračovať samozrejme aj ďalej, ale myslím si, že tie kontúry toho rozpočtu pre kultúru sú úplne jasné. Je tam radikálne menej peňazí pre kultúru a viac peňazí pre pána Machalu. Zaujímavé je, že potom ako sme tieto fakty prezentovali pred pár dňami na tlačovej konferencii sa ministerstvo kultúry vlastne ani nepokúšalo ich vyvracať, zmohlo sa len na také tie obvyklé nič nehovoriace osobné urážky opozície, pretože dobre vedia aký rozpočet zostavili a čo všetko skryté by sme v ňom mohli ešte nájsť. Za takýto rozpočet samozrejme nebudeme hlasovať, považujeme ho za škandalózny a pre kultúru likvidačný a tiež taký ideologicky uzurpačný, ale najmä ide úplne proti logike fungovania kultúrneho sektora, jeho rozvoja a jeho potrieb. Ja na záver by som rada povedala, že tento rozpočet je výbornou a názornou ukážkou celkového princípu štátneho rozpočtu na rok 2025, čo tu včera kolegovia analyzovali, ktorý vo veľkej časti naozaj je postavený na tom, že vláda berie peniaze, služby a kvalitu života ľuďom a pridáva ich sama sebe? Zároveň budúcoročný rozpočet pre kultúru veľmi presne odráža filozofiu s ktorou si uzurpovala rezort kultúry horda čudných ľudí nominovaných SNS. Bohužiaľ, dnes vládnu slovenskej kultúre ľudia, ktorí chcú z kultúry urobiť jej presný opak, z niečoho čo nás spája a umožňuje nám lepšie porozumieť svetu a sebe samým, chcú urobiť to, čo nás v polarizovanej spoločnosti ešte viacej rozdelí. Ako sme počuli, už aj hymny majú vyť dve, tá naša a tá vaša. Našťastie, kultúra bude vždy oveľa viac ako niečo naše a vaše, pretože presahuje každého jedného z nás a presahuje aj to, čo žijeme teraz. Jedného dňa budeme na dnešok pozerať ako hádam najsmutnejšiu éru slovenskej kultúry za posledných 35 rokov, ale ako tak pozorujem momentálne dianie v slovenskej politike, zdá sa mi, že tým, ktorí chcú len zlostne ničiť to, čo iní vybudovali, ale sami nedokážu nič pekné, fungujúce, či všeobecne prospešné vytvoriť akosi celkom rýchlo dochádza dych. Ja práve preto verím, že táto éra skoro skončí a kultúra bude opäť patriť všetkým nám, ktorí chceme žiť v slobodnej, tvorivej a otvorenej spoločnosti. Za takúto kultúru budem ja osobne, aj celé Progresívne Slovensko bojovať aj v roku 2025, pretože zdá sa, že to bude rozhodne potrebné. Ďakujem.
Vystúpenie v rozprave 29.11.2024 9:04 - 9:21 hod.
Zora JaurováJa sa budem vo svojom prejave venovať vlastne tej časti štátneho rozpočtu, ktorá sa týka...
Ja sa budem vo svojom prejave venovať vlastne tej časti štátneho rozpočtu, ktorá sa týka rezortu kultúry. Tie ostatné tu už moji viacerí kolegovia celkom podrobne rozobrali včera a ešte rozoberú dnes. Ja osobne analyzujem tie návrhy štátnych rozpočtov pre kapitolu ministerstva kultúry prakticky každý rok už takmer 20 rokov a musím sa priznať, že ten budúcoročný patrí, z môjho pohľadu, k tým najsmutnejším, ktoré som za tie roky videla. Je všeobecne známy fakt, že kultúra je na Slovensku dlhodobo podfinancovaná, že zamestnanci v kultúre zarábajú preukázateľne výrazne menej ako je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku. A taktiež a to je potvrdené aj rôznymi analýzami ministerstva financií dokonca a iných analytických jednotiek, že ten investičný dlh na kultúrnej infraštruktúre každoročne astronomicky narastá. A bohužiaľ, v súčasnosti sa k tomuto všetkému už teraz začínajú naplno prejavovať rany, ktoré uštedrila kultúre táto vláda za posledný rok. Rušia, sú rušené a paralyzované inštitúcie podujatia, či dokonca investičné akcie. A do tohto pomerne neutešeného stavu vstupuje ministerstvo kultúry so svojím tzv. konsolidačným rozpočtom. A ja samozrejme rozumiem tomu, že konsolidácia asi nikdy nikoho nepoteší, ale keď sa pozerám na ten budúcoročný rozpočet ministerstva kultúry, zdá sa mi, že pre tých, ktorí ho zostavovali, bola konsolidácia, len veľmi dobrou zámienkou na to, aby preskupovali rozpočet od kultúry smerom k ministerstvu, a aby sa zbavovali nepohodlných ľudí a politík.
Tento rozpočet totižto veľmi výrazne uberá z peňazí určených na kultúru samotnú. To znamená, že všetky inštitúcie, organizácie, či dotačné systémy dostanú výrazne menej. Ale zároveň približne rovnakú sumu pridáva ministerstvo kultúry do časti rozpočtu, ktorú rozdeľuje samotné ministerstvo, či už vo forme rôznych stratégii, alebo investícií. Takže na jednej strane máme kultúrne inštitúcie, ktoré už dnes prepúšťajú kvalifikovaných ľudí, naozaj v kultúrnych inštitúciách sa dnes prepúšťajú odborníci, ktorí tam pracovali 20 rokov, znižujú sa im úväzky, tí ľudia si budú musieť hľadať ako keby nejaké bočné práce. Takisto sa rušia expozície a zatvárajú sa rôzne múzeá, galérie, ale na druhej strane tu máme časť rozpočtu, o ktorej rozhoduje priamo aparát ministerstva kultúry, ktorý sa volá Tvorba a implementácia politík, kde sa ten rozpočet veľmi radikálne zvyšuje. To znamená, že konsolidácia v podaní ministerstva kultúry znamená, že peniaze sa nešetria, ale sa len presúvajú z kultúry na ministerstvo. A tento prístup je síce možno príznačný pre celý ten prístup k rozpočtu, ale pre kultúru je likvidačný. pretože na jednej strane znižuje príspevky kultúrnym inštitúciám o viac ako 17 mil., taktiež znižuje o 1/3 napr. dotačný systém ministerstva kultúry. O 1/3 znamená o 6 mil. a z toho väčšinu znižuje v programe "Obnovme si svoj dom", čo je jediný program na podporu opravy a údržby kultúrnych pamiatok na Slovensku, čo je navyše proti programovému vyhláseniu vlády, kde sa ochrana pamiatok deklaruje ako priorita. A keď sme sa na toto pýtali zástupcov ministerstva kultúry na výbore pre kultúru a médiá, tak ani nevedeli vysvetliť, prečo vlastne takto radikálne tento dotačný systém zoškrtali. A tak asi z toho vyplýva, že pamiatky chcú skôr ruinovať ako chrániť.
Dohromady teda kultúra a pamiatky dostanú o 23 mil. menej. Na druhej strane ministerstvo kultúry navyšuje kapitolu Koncepčná a riadiaca činnosť ministerstva o viac ako 19 mil. eur, čo je viac ako 100-percentný nárast oproti minulému roku. V tejto kapitole rozpočtu nájdeme rôzne zaujímavé položky. Napríklad niečo, čo sa volá Koncepcia štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí do roku 2026. A toto, táto položka má stať 1,7 mil. Ešte neskôr sa vo svojom prejave k tej položke vrátim. Taktiež v tejto kapitole nájdete napr. projekt podpory tradičnej kultúry na školách za 1,6 mil. eur, ktorý keď sme sa pýtali zástupcov ministerstva, že čo to presne bude a ako presne bude tento program vyzerať, tak to nevedeli vysvetliť. Povedali, že ešte nevedia, ako bude vyzerať. Navyše na to, aby to vôbec mohli robiť, máme v Národnej rade poslanecký návrh, ktorý veľmi kontroverzným spôsobom mení dotačný zákon, alebo teda zákon o dotáciách ministerstva kultúry, ktorý napr. odníma právomoc vôbec rozhodovať alebo posudzovať projekty komisiám. A tento zákon dokonca neprešiel ani výborom, pretože samotní koaliční poslanci hlasovali proti nemu, takže neviem ako ministerstvo chce realizovať túto položku v rozpočte, keď ani vlastní poslanci koalície nepodporujú tento projekt. Uvidíme teda, ako to dopadne v pléne, keďže výbor to neodporučil.
No a nájdeme v tejto kapitole aj napr. projekt "Kultúra na školách", ktorý má vraj nahradiť doteraz relatívne úspešný program kultúrnych proukazov, ktorý toto ministerstvo zrušilo, ale taktiež nám nevedelo vysvetliť, ako presne bude ten nový systém fungovať. Jediné, čo vieme, je, že kým doteraz kultúrne poukazy fungovali tak, že školy si mohli objednávať rôzne kultúrne podujatia alebo iné kultúrne služby od akýchkoľvek poskytovateľov, ktorí sa zaregistrovali do systému, tak tento nový systém sa bude týkať iba príspevkových a rozpočtových organizácií ministerstva kultúry. V každom prípade na všetkých týchto príkladoch sa len snažím ilustrovať, že vidíme zase len odoberanie peňazí z fungujúcich a transparentných programov, ako bol napr. Obnovme si svoj dom, a paralelné vytváranie schém, v ktorých ministerstvo môže rozdeľovať peniaze podľa ľubovôle a tam je, samozrejme, rečnícka otázka je to, ale že môžme len hádať, že kto v tých nových dotačných schémach bude úspešný a kto neúspešný.
Ani jeden z týchto projektov, ktoré sa majú realizovať na školách a teda priamo súvisia s rezortom školstva, nemá, podľa mojej informácie priamo od ministra školstva, ministerstvo kultúry odkonzultované s rezortom školstva, hoci ide o priamy zásah do činnosti škôl. Ale má to narozpočtované v rozpočte. Zástupcovia ministerstva kultúry taktiež na výbore pre kultúru a médiá tvrdili, že nárast tejto kapitoly Koncepcie a stratégie v rozpočte, je tvorený najmä kapitálovými výdavkami, ktoré bude podľa akejsi novej metodiky namiesto kultúrnych inštitúcií spravovať ministerstvo. Inými slovami investície, ktoré sa v kultúre budú robiť, bude priamo manažovať aparát ministerstva v čele s pánom Machalom. Myslím si, že po roku neobmedzeného bačovania tohto pána, si výsledky takejto novej metodiky vieme až bolestivo predstaviť. Ministerstvo kultúry teda nielenže presúva peniaze z kultúry pod svoj úrad, ale aj vďaka tomu výrazne centralizuje procesy a manažment rozvojových projektov a berie kultúrnym inštitúciám ich autonómiu. Ako som už povedala, zdá sa, že konsolidácia na ministerstve kultúry sa niekomu veľmi hodila, pretože toto ministerstvo ju používa ako zámienku nie na šetrenie peňazí, ale na vyhadzovanie nepohodlných ľudí z inštitúcií aj z ministerstva a na presun peňazí pod väčšiu a v tomto prípade jasne ideologickú kontrolu ministerstva a tiež centralizáciu a ovládnutie kultúrnych inštitúcií.
Tá posledná vec, ktorú by som chcela v súvislosti s týmto rozpočtom spomenúť a je to naozaj taká čerešnička na torte, je fakt, že ten rozpočet je naozaj plný chýb a nepresných údajov, pretože ako sme sa opäť dozvedeli na výbore, ...
===== ... a tiež na centralizáciu a ovládnutie kultúrnych inštitúcií. Tá posledná vec, ktorú by som chcela v súvislosti s týmto rozpočtom spomenúť a je to naozaj taká čerešnička na torte je fakt, že ten rozpočet je naozaj plný chýb a nepresných údajov, pretože ako sme sa opäť dozvedeli na výbore, mnohé tie položky, ktoré sú tam napísané sú už dnes neaktuálne alebo ich ministerstvo kultúry ide použiť na niečo úplne iné, ako je napísané v rozpočte. Inak toto by ste pán minister mohli počúvať, lebo to by ste ich mohli troška poučiť, že vám vlastne dali rozpočet, kde už dnes tvrdia, že to tak nebude. Ministerstvo napr. má položku mediálna výchova za 500-tisíc eur, ktorá sa vraj nebude vôbec realizovať, pochopiteľne, keďže si ju na ministerstve kultúry vymysleli bez konzultácií s ministerstvom školstva a to ju následne odmietlo, ale napriek tomu figuruje v rozpočte táto položka, v rozpočte do Národnej rady a teda následne, keď ju tu schválime, tak na budúci rok si ju niekam presunú, kam len budú chcieť a keď sme teda upozorňovali na túto skutočnosť na výbore s odôvodnením, že prečo položka, prečo teda hlasujeme o rozpočte, ktorý obsahuje neaktuálne položky, dostali sme odpoveď, že informácia o tom, že táto položka tam nebude je len taký bonus pre poslancov a máme hlasovať za predložený rozpočet, čiže za rozpočet, o ktorom už dnes vieme, že obsahuje nereálne položky a v tomto smere je teda úplnou lahôdkou spomenutá koncepcia štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí za neuveriteľných 1,7 mil. ročne, hoci má v názve, že ide o koncepciu do roku 2026, ale je narozpočtovaná do roku 2027 a až po sérii otázok na výbore sme sa dozvedeli, že to, čo sa volá koncepcia je v skutočnosti projekt výstavby múzea vysťahovalectva, čo je teda zaujímavá sémantika, ale že teda ani to múzeum vysťahovalectva sa nebude stavať, pretože nedávno vláda tento zámer zmenila a namiesto toho to bude múzeum národného obrodenia. Takže v štátnom rozpočte máme napísané koncepcia politík pre Slovákov v zahraničí, v skutočnosti je to výstavba múzea obrodenia, čo je projekt o ktorom síce nikto nič netuší, že kde bude ako bude vyzerať, ale má narozpočtovanú sumu, ktorá by zachránila nejednu slovenskú pamiatku, hoci teda kľudne aj spojenú s národným obrodením a o tom, že teda chudáci Slováci v zahraničí, ktorí si prečítajú štátny rozpočet a vidia tam 1,7 mil. tak sa asi veľmi potom nepotešia, keďže to vlastne pre nich vôbec nie je a podľa mňa pán minister ani vám, aj vám to musí troška vadiť, že takýto rozpočet vám predkladá nejaký rezort, tak možno by ste kolegyňu Šimkovičovú mohli troška koučovať, lebo je to naozaj chaotický, ten rozpočet je naozaj chaotický, neaktuálny, zle zostavený a nepresný a to prakticky znamená, že si ho následne aparát ministerstva kultúry môže upravovať podľa vlastných predstáv a takýto rozpočet chce ministerka Šimkovičová schváliť v Národnej rade a samozrejme, že si musíme klásť otázku, že či ide naozaj len o taký ten amaterizmus a šlendriánstvo ministerstva kultúry, na ktoré sme si už tento rok zvykli alebo ide v skutočnosti o zámer, kedy sa pod rôzne položky skrývajú peniaze, ktoré sa potom budú rozpočtovými opatreniami presúvať na účely s ktorým, z ktorých sa nám poznajúc fantáziu pána Machalu ešte môže teda naozaj zakrútiť hlava. Ja by som takto mohla pokračovať samozrejme aj ďalej, ale myslím si, že tie kontúry toho rozpočtu pre kultúru sú úplne jasné. Je tam radikálne menej peňazí pre kultúru a viac peňazí pre pána Machalu. Zaujímavé je, že potom ako sme tieto fakty prezentovali pred pár dňami na tlačovej konferencii sa ministerstvo kultúry vlastne ani nepokúšalo ich vyvracať, zmohlo sa len na také tie obvyklé nič nehovoriace osobné urážky opozície, pretože dobre vedia aký rozpočet zostavili a čo všetko skryté by sme v ňom mohli ešte nájsť. Za takýto rozpočet samozrejme nebudeme hlasovať, považujeme ho za škandalózny a pre kultúru likvidačný a tiež taký ideologicky uzurpačný, ale najmä ide úplne proti logike fungovania kultúrneho sektora, jeho rozvoja a jeho potrieb. Ja na záver by som rada povedala, že tento rozpočet je výbornou a názornou ukážkou celkového princípu štátneho rozpočtu na rok 2025, čo tu včera kolegovia analyzovali, ktorý vo veľkej časti naozaj je postavený na tom, že vláda berie peniaze, služby a kvalitu života ľuďom a pridáva ich sama sebe? Zároveň budúcoročný rozpočet pre kultúru veľmi presne odráža filozofiu s ktorou si uzurpovala rezort kultúry horda čudných ľudí nominovaných SNS. Bohužiaľ, dnes vládnu slovenskej kultúre ľudia, ktorí chcú z kultúry urobiť jej presný opak, z niečoho čo nás spája a umožňuje nám lepšie porozumieť svetu a sebe samým, chcú urobiť to, čo nás v polarizovanej spoločnosti ešte viacej rozdelí. Ako sme počuli, už aj hymny majú vyť dve, tá naša a tá vaša. Našťastie, kultúra bude vždy oveľa viac ako niečo naše a vaše, pretože presahuje každého jedného z nás a presahuje aj to, čo žijeme teraz. Jedného dňa budeme na dnešok pozerať ako hádam najsmutnejšiu éru slovenskej kultúry za posledných 35 rokov, ale ako tak pozorujem momentálne dianie v slovenskej politike, zdá sa mi, že tým, ktorí chcú len zlostne ničiť to, čo iní vybudovali, ale sami nedokážu nič pekné, fungujúce, či všeobecne prospešné vytvoriť akosi celkom rýchlo dochádza dych. Ja práve preto verím, že táto éra skoro skončí a kultúra bude opäť patriť všetkým nám, ktorí chceme žiť v slobodnej, tvorivej a otvorenej spoločnosti. Za takúto kultúru budem ja osobne, aj celé Progresívne Slovensko bojovať aj v roku 2025, pretože zdá sa, že to bude rozhodne potrebné. Ďakujem.
Vystúpenie 28.10.2024 16:22 - 16:31 hod.
Zora JaurováViete pani ministerka, my sa vlastne vôbec osobne nepoznáme a nikdy sme nemali žiadnu možnosť ani osobne diskutovať, ani si vymeniť nejaké názory, že by som ako keby navnímala ako vy rozmýšľate. Takže aj kvôli tomu sa mi asi relatívne ťažko vciťuje do vášho vnútorného sveta. Ale ja som sa naozaj niekoľkokrát úprimne počas aj tejto rozpravy aj predtým pokúšala nejako pochopiť to čo robíte, pochopiť aké sú vaše ambície, akú sú vaše motivácie, plánu, sny a možno je to taká profesionálna deformácia niekoho, kto sa celý život venuje dramatickým umeniam, že vlastne sa stále snažím hľadať tú motiváciu postavy. Ale podľa mňa to je aj základ ľudských vzťahov, medziľudskej komunikácie, nejakého spolužitia, že snažíme sa pochopiť prečo ten druhý koná tak ako koná. A ja vo vašom prípade mám trocha málo informácii aby som to dokázala pochopiť pretože nekomunikujete. A môžem sa snažiť psychologizovať, môžem teda si vás nakresliť ako tú filmovú postavu, ale asi to veľmi neprehlbuje moje pochopenie vás ako človeka. A možno keby ste aj dnes z tohto pultu nám povedali trocha viac o tom, aké sú tie vaše motivácie, prečo vlastne robíte to čo robíte, čo chcete dokázať, aké sú tie vaše sny, tak by sme možno lepšie rozumeli vašim krokom a lepšie by sme možno aj chápali to čo robíte a možno by sme to až tak veľmi nekritizovali, lebo z toho čo ste tu počuli je vám asi jasné, že tomu naozaj nerozumieme. Len vy ste to nespravili, nespravili ste to ani dnes, nespravili ste to ani nikdy predtým a opäť ste zase len prečítali niečo čo vám niekto iný napísal.
A poviem vám aj ja niečo také osobného o mojich motiváciách, o mojich pocitoch. My tu totižto dnes, ako opozícia, ako tí čo navrhujeme ten návrh na vaše odvolanie máme oveľa ťažšiu úlohu ako by sa vám možno mohlo zdať, lebo vy si možno myslíte, že, áno, celý deň váš tu kritizujeme, to je veľmi ľahké. My nemáme zodpovednosť, vy ju máte. Ale viete, ja sa pohybujem v kultúre už veľmi dlho a za každým jedným z tých bodov, o ktorých sme tu dnes debatovali, vidím všetkých tých ľudí, ktorých sa to týka, vidím všetku tú zmarenú energiu, ktorá je za tým. Vidím zničené úsilia, vidím udupané nádeje ľudí, ktorí v kultúre pracujú. A ten dnešný deň to nebola len nejaká naša správa o vašich zlyhaniach. To bola podľa mňa veľmi smutná správa o stave slovenskej kultúry. Ja, verte mi, a nehovorím to teraz ako kritiku, hovorím vám to ako nejaký môj pocit, že každá jedna časť toho čo sa tu dnes preberalo mňa napríklad úprimne bolí. A ja sa tak znova teda zamýšľam nad tým, že prečo ste sa tu dne ocitli a ako sa pritom cítite. Určite to nie je príjemné, ja tomu rozumiem. Ja dokonca viem veľmi dobre aké ťažké je pre ženu v politike pracovať často veľmi tupom a hostinnom mužskom prostredí a dokonca viem veľmi dobre aj to, aký komplikovaný je rezort kultúry, koľko obrovských eg musí človek každodenne manažovať a koľkí ľudia vlastne, niekedy aj všetci, majú pocit, že kultúre rozumejú a majú k nej čo povedať.
Ja viem, že to nemáte ľahké. Ale viete to aj vy? Byť ministrom je služba. To je také klišé, ktoré sa hovorí, ale ono je to naozaj tak. A podľa mňa sa tá práca dá robiť iba vtedy ak má, dá sa robiť dobre iba vtedy, ak má človek elementárnu pokoru a úctu k tomu a k tým, čomu a ktorým má tú svoju službu poskytovať. A ja sa obávam, že tu bude skutočné jadro problému ktorý tu dnes od rána riešime.
Ja keď som nastúpila do tohto parlamentu, tak som si dala také predsavzatie, že sa budem snažiť každý jeden deň za každých okolností pristupovať ku každému jednému poslancovi so základnou úctou a rešpektom voči jeho osobe a to bez ohľadu na to, ako veľmi s ním nesúhlasím, alebo aj keď urobí nejaké strašné veci ktoré sa mi nebudú páčiť. A nehovorím, že to bolo iba hlboko morálne rozhodnutie. Ono bolo aj veľmi pragmatické, pretože v jednej chvíli som vlastne pochopila, že ak nedokážem sa takto k ľuďom tu chovať, tak tu nebudem vedieť existovať štyri roky a tá moja misia, kvôli ktorej tu som, nebude mať zmysel. Vy ste sa skúsili niekedy nad svojou prácou zamyslieť z tohto uhla pohľadu? Skúsili ste si odpovedať na otázku, či máte rešpekt a úctu ku kultúre v celej jej šírke, či máte rešpekt a úctu
===== ... nebudem vedieť existovať štyri roky a tá moja misia, kvôli ktorej tu som, nebude mať zmysel. Vy ste sa skúsili niekedy nad svojou prácou zamyslieť z tohto uhla pohľadu? Skúsili ste si odpovedať na otázku, či máte rešpekt a úctu ku kultúre v celej jej šírke? Či máte rešpekt a úctu k ľuďom, ktorí ju tvoria, k ich pohnútkam, k ich plánom a k ich snom? Má vaša misia zmysel? Skúste si položiť túto otázku. Asi si ju nepoložíte teraz, ale možno niekedy, keď budete sama, keď budete rozmýšľať nad svojou budúcnosťou, nad tým, čo po vás ostane v slovenských politických dejinách. Má vaša misia zmysel? Má zmysel aj pre niekoho iného, ako pre vás?
A úplne na záver a možno pre inšpiráciu, ale aj preto, aby tu zaznela aj nejaká stáročiami overená múdrosť, nie iba tie naše dočasné. Ešte jedna krátka Ezopova bájka.
Bájka o kavke a orlovi.
Kavka videla, ako sa orol na svojich silných krídlach vzniesol dolu, chytil do pazúrov jahňa a odletel s ním do svojho hniezda. Kavka si povedala, že aj ona je dosť veľká a silná na to, aby dokázala urobiť to, čo urobil orol. A tak sa s veľkým šuchotom peria a zúrivou náladou rýchlo spustila na chrbát veľkého barana. Keď sa však pokúsila opäť vzlietnuť, zistila, že sa jej nepodarí ujsť, pretože sa jej pazúry zamotali do baranovej vlny. A baran si sotva všimol, že tam kavka je. Pastier uvidel trepotajúcu sa kavku, pribehol, chytil vtáka a pristrihol mu krídla. Večer dal kavku svojim deťom na hranie. Taký smiešny vták povedali deti. Ako sa volá? To je kavka, deti. Ale keby ste sa jej spýtali, povedala by, že je orol.
Ďakujem.
Vystúpenie 28.10.2024 16:22 - 16:31 hod.
Zora JaurováViete pani ministerka, my sa vlastne vôbec osobne nepoznáme a nikdy sme nemali žiadnu možnosť ani osobne diskutovať, ani si vymeniť nejaké názory, že by som ako keby navnímala ako vy rozmýšľate. Takže aj kvôli tomu sa mi asi relatívne ťažko vciťuje do vášho vnútorného sveta. Ale ja som sa naozaj niekoľkokrát úprimne počas aj tejto rozpravy aj predtým pokúšala nejako pochopiť to čo robíte, pochopiť aké sú vaše ambície, akú sú vaše motivácie, plánu, sny a možno je to taká profesionálna deformácia niekoho, kto sa celý život venuje dramatickým umeniam, že vlastne sa stále snažím hľadať tú motiváciu postavy. Ale podľa mňa to je aj základ ľudských vzťahov, medziľudskej komunikácie, nejakého spolužitia, že snažíme sa pochopiť prečo ten druhý koná tak ako koná. A ja vo vašom prípade mám trocha málo informácii aby som to dokázala pochopiť pretože nekomunikujete. A môžem sa snažiť psychologizovať, môžem teda si vás nakresliť ako tú filmovú postavu, ale asi to veľmi neprehlbuje moje pochopenie vás ako človeka. A možno keby ste aj dnes z tohto pultu nám povedali trocha viac o tom, aké sú tie vaše motivácie, prečo vlastne robíte to čo robíte, čo chcete dokázať, aké sú tie vaše sny, tak by sme možno lepšie rozumeli vašim krokom a lepšie by sme možno aj chápali to čo robíte a možno by sme to až tak veľmi nekritizovali, lebo z toho čo ste tu počuli je vám asi jasné, že tomu naozaj nerozumieme. Len vy ste to nespravili, nespravili ste to ani dnes, nespravili ste to ani nikdy predtým a opäť ste zase len prečítali niečo čo vám niekto iný napísal.
A poviem vám aj ja niečo také osobného o mojich motiváciách, o mojich pocitoch. My tu totižto dnes, ako opozícia, ako tí čo navrhujeme ten návrh na vaše odvolanie máme oveľa ťažšiu úlohu ako by sa vám možno mohlo zdať, lebo vy si možno myslíte, že, áno, celý deň váš tu kritizujeme, to je veľmi ľahké. My nemáme zodpovednosť, vy ju máte. Ale viete, ja sa pohybujem v kultúre už veľmi dlho a za každým jedným z tých bodov, o ktorých sme tu dnes debatovali, vidím všetkých tých ľudí, ktorých sa to týka, vidím všetku tú zmarenú energiu, ktorá je za tým. Vidím zničené úsilia, vidím udupané nádeje ľudí, ktorí v kultúre pracujú. A ten dnešný deň to nebola len nejaká naša správa o vašich zlyhaniach. To bola podľa mňa veľmi smutná správa o stave slovenskej kultúry. Ja, verte mi, a nehovorím to teraz ako kritiku, hovorím vám to ako nejaký môj pocit, že každá jedna časť toho čo sa tu dnes preberalo mňa napríklad úprimne bolí. A ja sa tak znova teda zamýšľam nad tým, že prečo ste sa tu dne ocitli a ako sa pritom cítite. Určite to nie je príjemné, ja tomu rozumiem. Ja dokonca viem veľmi dobre aké ťažké je pre ženu v politike pracovať často veľmi tupom a hostinnom mužskom prostredí a dokonca viem veľmi dobre aj to, aký komplikovaný je rezort kultúry, koľko obrovských eg musí človek každodenne manažovať a koľkí ľudia vlastne, niekedy aj všetci, majú pocit, že kultúre rozumejú a majú k nej čo povedať.
Ja viem, že to nemáte ľahké. Ale viete to aj vy? Byť ministrom je služba. To je také klišé, ktoré sa hovorí, ale ono je to naozaj tak. A podľa mňa sa tá práca dá robiť iba vtedy ak má, dá sa robiť dobre iba vtedy, ak má človek elementárnu pokoru a úctu k tomu a k tým, čomu a ktorým má tú svoju službu poskytovať. A ja sa obávam, že tu bude skutočné jadro problému ktorý tu dnes od rána riešime.
Ja keď som nastúpila do tohto parlamentu, tak som si dala také predsavzatie, že sa budem snažiť každý jeden deň za každých okolností pristupovať ku každému jednému poslancovi so základnou úctou a rešpektom voči jeho osobe a to bez ohľadu na to, ako veľmi s ním nesúhlasím, alebo aj keď urobí nejaké strašné veci ktoré sa mi nebudú páčiť. A nehovorím, že to bolo iba hlboko morálne rozhodnutie. Ono bolo aj veľmi pragmatické, pretože v jednej chvíli som vlastne pochopila, že ak nedokážem sa takto k ľuďom tu chovať, tak tu nebudem vedieť existovať štyri roky a tá moja misia, kvôli ktorej tu som, nebude mať zmysel. Vy ste sa skúsili niekedy nad svojou prácou zamyslieť z tohto uhla pohľadu? Skúsili ste si odpovedať na otázku, či máte rešpekt a úctu ku kultúre v celej jej šírke, či máte rešpekt a úctu
===== ... nebudem vedieť existovať štyri roky a tá moja misia, kvôli ktorej tu som, nebude mať zmysel. Vy ste sa skúsili niekedy nad svojou prácou zamyslieť z tohto uhla pohľadu? Skúsili ste si odpovedať na otázku, či máte rešpekt a úctu ku kultúre v celej jej šírke? Či máte rešpekt a úctu k ľuďom, ktorí ju tvoria, k ich pohnútkam, k ich plánom a k ich snom? Má vaša misia zmysel? Skúste si položiť túto otázku. Asi si ju nepoložíte teraz, ale možno niekedy, keď budete sama, keď budete rozmýšľať nad svojou budúcnosťou, nad tým, čo po vás ostane v slovenských politických dejinách. Má vaša misia zmysel? Má zmysel aj pre niekoho iného, ako pre vás?
A úplne na záver a možno pre inšpiráciu, ale aj preto, aby tu zaznela aj nejaká stáročiami overená múdrosť, nie iba tie naše dočasné. Ešte jedna krátka Ezopova bájka.
Bájka o kavke a orlovi.
Kavka videla, ako sa orol na svojich silných krídlach vzniesol dolu, chytil do pazúrov jahňa a odletel s ním do svojho hniezda. Kavka si povedala, že aj ona je dosť veľká a silná na to, aby dokázala urobiť to, čo urobil orol. A tak sa s veľkým šuchotom peria a zúrivou náladou rýchlo spustila na chrbát veľkého barana. Keď sa však pokúsila opäť vzlietnuť, zistila, že sa jej nepodarí ujsť, pretože sa jej pazúry zamotali do baranovej vlny. A baran si sotva všimol, že tam kavka je. Pastier uvidel trepotajúcu sa kavku, pribehol, chytil vtáka a pristrihol mu krídla. Večer dal kavku svojim deťom na hranie. Taký smiešny vták povedali deti. Ako sa volá? To je kavka, deti. Ale keby ste sa jej spýtali, povedala by, že je orol.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2024 15:40 - 15:42 hod.
Zora JaurováVystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2024 14:53 - 14:55 hod.
Zora JaurováJa som rada, pán poslanec Dostál, že nie iba ja dostávam tieto bezobsažné odpovede z ministerstva kultúry, vidím, že nás je viac. Aj ďakujem teda, že ste pripomenuli, aká je úloha opozície v tomto parlamente, lebo ja odkedy tu sedím, tak vlastne stále tu tak počúvam od tých koaličných poslancov, že prečo to berieme tak vážne, že oni asi nie sú zvyknutí na to, že opozícia si robí svoju prácu. Ale ja si myslím,...
Ja som rada, pán poslanec Dostál, že nie iba ja dostávam tieto bezobsažné odpovede z ministerstva kultúry, vidím, že nás je viac. Aj ďakujem teda, že ste pripomenuli, aká je úloha opozície v tomto parlamente, lebo ja odkedy tu sedím, tak vlastne stále tu tak počúvam od tých koaličných poslancov, že prečo to berieme tak vážne, že oni asi nie sú zvyknutí na to, že opozícia si robí svoju prácu. Ale ja si myslím, že veľmi dôležitá a možno aj veľmi zaujímavá je tá paralela, ktorú ste robili s tými mečiarovskými časmi a je celkom namieste spomínať ľudí ako bol pán minister Hudec alebo pán Slobodník, lebo áno, oni mali takú podobnú ideologickú bázu ako tú, ktorú vidíme dnes, len ten rozdiel medzi tým, čo bolo vtedy, a tým, čo je teraz, je, že nech boli akokoľvek ideologicky na úplne inej strane, tak aj pán Hudec, aj pán Slobodník boli ľudia, ktorí v kultúre niečo urobili, ktorí napísali nejaké knihy, ktorí mali nejaké vzdelanie, hovorili svetovými jazykmi a vlastne tej kultúre aj rozumeli, len mali na ňu úplne iný názor ako povedzme máme my. Len, bohužiaľ, dnes nám vládnu ľudia, ktorí kultúre nerozumejú, ktorí nemajú ani potrebné vzdelanie, ani potrebný prehľad a oni sú na to ešte hrdí. A to je to, čomu tu my dnes čelíme, prečo tu my dnes sedíme, pretože ja keď počúvam, ako pán Machala povie, že on chce vymazať kultúrnu pamäť Slovenska a vytvoriť novú, tak mňa mrazí v chrbte. Lebo toto nie sú len ľudia, ktorí nemajú radi kultúru a oni ju nenávidia, oni nenávidia tých ľudí, ktorí tam pracujú, a tá nenávisť vždy splodí len ďalšiu nenávi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2024 11:30 - 11:32 hod.
Zora JaurováVystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2024 11:00 - 11:02 hod.
Zora JaurováĎakujem.
Vystúpenie v rozprave 28.10.2024 9:59 - 10:07 hod.
Zora JaurováKultúrna obec 5. septembra 2024 ohlásila štrajkovú pohotovosť a vznik hnutia Kultúrny štrajk. Ľudia, ktorí pracujú v kultúre, sú podľa vlastných slov znepokojení najmä tým, že vedenie ministerstva sa obracia proti ľuďom pracujúcim v kultúre namiesto toho, aby ich reprezentovalo, že fungujúce zákony nahradil chaos, ktorý paralyzuje kultúru na Slovensku, a že ľudia v kultúre čelia konštantnej finančnej neistote, ktorá sa stále zhoršuje. Títo ľudia žiadajú preto odborné a kompetentné riadenie rezortu kultúry, žiadajú zastavenie účelových a deštruktívnych zmien v rezorte, žiadajú okamžité zastavenie ideologickej cenzúry, žiadajú okamžitú finančnú stabilizáciu sektora a lepšie ohodnotenie ľudí, ktorí v kultúre pracujú. No za vyše mesiac, odkedy tento kultúrny štrajk vznikol, sa k nemu pridalo takmer štyritisíc ľudí pôsobiacich vo vyše 400 zriaďovaných i nezriaďovaných organizáciách po celom Slovensku. Treba podľa vás ešte nejaký ďalší dôvod na odvolanie ministerky? Si myslím, že ani nie, pretože tie dôvody sú tak jasné, že ich vidia takmer všetci na Slovensku.
Už pri minulom odvolávaní bola k dispozícii petícia občanov s takmer 200-tisíc podpismi, v ktorej žiadali odvolanie pani ministerky, a bolo to necelé tri mesiace po jej vymenovaní, čo je celkom rekord. A dnes máme k dispozícii ďalšiu, ktorá je k dnešnému dňu približne rovnako úspešná. Darmo sa pani ministerka vyhráža signatárom, darmo na nich podáva trestné oznámenia, darmo polícia šikanuje iniciátorov a bezdôvodne si ich predvoláva. Ľudia to vidia, vidíte to aj vy, kolegovia z koalície. Pretože vy dobre viete, že činnosť žiadneho iného ministra nevyhnala do ulíc toľko ľudí, ako sa do podarilo ministerke kultúry. Desiatky tisíc ľudí protestovali už v máji a v auguste vyšli do ulíc ďalšie desaťtisíce. A ja vám prezradím také tajomstvo, medzi tými ľuďmi v tých uliciach boli aj vaši voliči, voliči koalície. Ja si myslím, že je čas priznať si to, že ministerka kultúry škodí aj vám.
Za ten uplynulý rok, lebo teraz je to asi tak presne rok, čo tu sedíme, sme o kultúre v parlamente diskutovali aj nebývalo veľa. Nebola to ale, bohužiaľ, debata o tom, akú má táto vláda a jej ministerka víziu pre kultúru, nebola to ani debata o tom, čo kultúra pre Slovensko znamená a ako by mohla zlepšiť životy ľudí, ktorí tu žijú. Bola to, bohužiaľ, radosť iná, pretože väčšinu času išlo o novely zákonov, ktorými sa rozbíjali a ničili kultúrne inštitúcie a fungujúce kultúrne politiky na Slovensku. A viackrát počas tej rozpravy bolo úplne jasné, že aj kolegovia z koalície a dokonca aj zo samotnej Slovenskej národnej strany nesúhlasia s krokmi ministerky kultúry, že ich uráža jej neprofesionalita a arogancia a že jej návrhy a kroky považujú za likvidačné pre kultúru. Bohužiaľ, nakoniec vždy za tieto návrhy hlasovali. Ako mi smutne povedal jeden koaličný poslanec, taký je život v koalícii. No ja som ešte nebola nikdy súčasťou vládnej koalície, ale dovolím si tvrdiť, že život v koalícii nemusí nutne znamenať bezmocnosť a sebadeštrukciu.
Konanie Martiny Šimkovičovej dnes škodí kultúre, škodí Slovensku, ale škodí najmä vládnej koalícii. A preto by som chcela vyzvať kolegov z koaličných strán, ja viem, že pre mnohých z vás nie je kultúra iba zákusok po nedeľnom obede, aleže ju máte radi a že jej chcete pomôcť. Hlasujte za odvolanie Martiny Šimkovičovej a zasaďte sa za to, aby kultúru riadila nejaká kompetentná osoba z vašich radov, za ktorú sa nebudeme musieť všetci hanbiť. Hľadajte možnosti, ako kultúru zbaviť tohto zmaru a ničenia, ktorého sme svedkami za posledný rok. Alebo sa budete všetci len prizerať, ako sa slovenská kultúra potápa ako Titanic za zvukov novej slovenskej hymny, ktorú vám clivo preludujú pani Šimkovičová s pánom Machalom? Umelci a pracovníci kultúry, ale aj jej diváci sú aj vašimi voličmi, sú voličmi SMER-u, HLAS-u aj SNS. A mnohí z nich nechcú, aby sa to, čo roky budovali, potopilo vďaka dvom ľuďom, ktorí sa náhodne ocitli niekde, kde nepatria. Zastaňte sa všetkých tých, ktorí majú radi kultúru, a zastaňte sa kultúrneho Slovenska. História si to určite zapamätá viac ako pani ministerku.
A aby sme vám to trocha uľahčili, ako už pán predsedajúci povedal, v súlade s § 39 ods. 8 zákona o rokovacom poriadku sme podali návrh, aby sa o návrhu skupiny poslancov Národnej rady na vyslovenie nedôvery členke vlády Martine Šimkovičovej hlasovalo tajne. Prajem všetkým kolegom šťastnú ruku pri hlasovaní.
Ďakujem. (Potlesk.)
Vystúpenie v rozprave 28.10.2024 9:44 - 9:59 hod.
Zora JaurováMedzičasom však, medzi týmito dvomi odvolávaniami Ministerstvo kultúry, ale muselo vypísať výberové konanie na jej miesto, keďže ona bola len dočasne poverená. A v tomto výberovom konaní samozrejme okamžite neváhalo využiť možnosť neverejného vypočutia pri hľadaní...
Medzičasom však, medzi týmito dvomi odvolávaniami Ministerstvo kultúry, ale muselo vypísať výberové konanie na jej miesto, keďže ona bola len dočasne poverená. A v tomto výberovom konaní samozrejme okamžite neváhalo využiť možnosť neverejného vypočutia pri hľadaní novej riaditeľky, čo je opäť vec, ktorú si toto plénum nedávno schválilo v novom zákone a môžte hádať, kto tento neverejný konkurz vyhral, áno, uhádli ste, bola to pani Flach, ktorá bola údajne jediná účastníčka, ktorá sa na výberové konanie dostavila. Opäť o prihlásených účastníkoch, zložení výberovej komisie, víťaznej koncepcii riadenia inštitúcie, či akejkoľvek inej skutočnosti z tohto výberového konania nevieme nič, pretože Ministerstvo kultúry nám tieto dáta aj po infožiadosti opäť odmietlo zverejniť. Činnosť pani Flach v Bibiane je pritom od marca sprevádzaná konfliktami s odborníkmi, neuskutočnenými projektmi a výpoveďami zamestnancov.
No tu vidíme celú históriu toho ako pani ministerka dosadzuje do funkcií svojich známych a odvoláva kvalitných a renomovaných odborníkov, no a to nie je všetko, pretože okrem toho masívne prepúšťa desiatky odborníkov z Ministerstva kultúry a ten spôsob a rozsah je samozrejme ďalší ... (krátka technická porucha) v auguste ste Ministerstvo kultúry zrušilo svoju analytickú jednotku, ktorá sa volala Inštitút pre kultúrne politiky a prepustilo viac ako 30 vysokoodborných pracovníkov bez akéhokoľvek relevantného dôvodu. Napriek tomu, že tento inštitút poskytoval analytické služby a podporoval rozhodovací proces na ministerstve, pán generálny tajomník služobného úradu Machala uviedol, že ich nepotrebuje lebo rezort plánuje robiť analýzy inak. Ako inak, nepovedal.
Inštitút kultúrnej politiky bol pritom modernou analytickou jednotkou, ktorá zabezpečovala nezávislý analytický servis a hrala kľúčovú úlohu pri rozpočtových rokovaniach a strategických projektoch. Je úplne jasné, že toto rozhodnutie vedie k spomaleniu bežnej agendy rezortu a návratu k zastaralým metódam práce bez využívania moderných databáz. Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu totiž zjavne nepotrebuje ani dáta, ani odborníkov a hoci ako oficiálny dôvod udáva konsolidáciu, skutočným dôvodom, ktorým sa vedenie ministerstva vo vnútri ani netají bola iná politická príslušnosť vyhodených zamestnancov a iné názory.
Opäť. Ak by bolo vo wikipédii heslo ,,politické čistky“, tak personálna politika Ministerstva kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej by tam mohla byť uvedená ako žiarivý príklad zo súčastnosti.
Pani ministerka totiž čelí veľmi vážnej kritike zo všetkých strán za neefektívne riadenie a neetické správanie na ministerstve, ktoré vedie. Aj odborové zväzy už upozornili, že od začiatku roka 2024, za desať mesiacov, zaviedla osem organizačných zmien, z ktorých väčšina nemala žiadne opodstatnenie. Pod jej vedením sa situácia na ministerstve dramaticky zhoršila. Objavili sa správy o šikane a o vážnych problémoch v medziľudských vzťahoch. Pani Šimkovičová ignoruje sťažnosti zamestnancov a namiesto riešenia problémov prepúšťa tých, ktorí sa odvážili upozorniť na šikanu či nekompetentné riadenie. Tento autokratický prístup vedie k nárastu napätia a destabilizácii celého pracovného prostredia Ministerstva kultúry.
Zamestnanci dokonca tvrdia, že tí, ktorí nesúhlasia s krokmi vedenia, sú označovaní za protislovenské živly, voči ktorým sa zakročí. Práve tejto skupiny zamestnancov sa majú týkať aj ďalšie výpovede začiatkom budúceho roka. ABy ste mali predstavu, že v akom rozsahu sa to prepúšťanie deje, tak od októbra ´23 do septembra ´24, za necelý rok, bolo podľa medializovaných správ prepustených z Ministerstva kultúry dokopy 85 zamestnancov. To je až 40 % zamestnancov oproti stavu spred októbra 2023. Ide o takmer o 400 % vyššiu fluktuáciu, aká v organizácii prirodzene býva, čo vedie samozrejme k strate inštitucionálnej pamäte, ohrozeniu výkonu štátnej služby a pochopiteľne je v priamom rozpore s nejakými princípmi efektívneho riadenia podľa zákona o štátnej službe. Navyše, keď si urobíme nejaký kvalifikovaný odhad tak lebo realitu nevieme, keďže zase ministerstvo neodpovedá, ale podľa kvalifikovaného odhadu to znamená, že Ministerstvo kultúry minulo od októbra 2023 na odstupnom asi 0,5 mil. eur pre prepustených zamestnancov.
Autoritársky prístup a nehorázna personálna politika pani Šimkovičovej má naozaj devastujúci vplyv na celý rezort. A ohrozuje nielen jeho stabilitu, ale aj schopnosť ministerstva plniť si základné úlohy, a to najmä v oblasti tvorby a realizácie kultúrnej politiky. A samozrejme je ďalším z nekonečného zoznamu dôvodov na jej odvolanie.
Tretia oblasť dôvodov by sa dalo stručne zhrnúť tým, že sa týka výrokov pani ministerky, týka sa vyhrážok kultúrnej obci a nepravdivých tvrdení vo verejnom priestore. Ako som už spomínala, jedným z dôvodov, prečo pani Ministerka Šimkovičová nikdy do tejto funkcie nemala byť vymenovaná, je práve jej minulosť v konšpiračných médiách. Neprejde ani deň hádam, kedy sa na internete nezjaví nejaký bizarný, nehorázny, či základy vedeckého poznania spochybňujúci výrok z jej internetových vysielaní s pánom poslancom Kotlárom, či ďalšími hviezdami tejto konšpiračnej scény. Len v prípade pani ministerky to nie je len minulosť, ktorá ju dobieha. Pretože pri jej zriedkavých výstupoch v štandardných médiách, kde vždy vystupuje bez oponenta a s vopred pripravenými otázkami ju stačí len trocha dlhšie nechať hovoriť a máme dosť dôvodov na jej odvolanie. Výroky o ohrozenej bielej rase, o tom, že LGBTI ľudia nemôžu mať deti, o tom, že kvír ľudia sú homofóbni voči nej a ostatným heterosexuálom a podobné myšlienkové konštrukcie sú ako vystrihnuté z 30-tych rokov nášho storočia. Tieto výroky majú bohužiaľ častokrát v pravom slova zmysle neonacistický charakter a pani ministerku naozaj nijako neospravedlňuje, že o tejto analógii nevie a hovorí iba to, čo má v hlave.
Pani ministerka, vy si určite pamätáte, že vás vyhodili z TV Markíza práve pre takéto xenofóbne výroky. Prečo si myslíte, že podobné a ešte oveľa horšie by nemali byť dôvodom na vaše odvolanie z pozície ministerky?
Asi preto, že táto vláda má bohužiaľ oveľa menšiu starosť o svoju reputáciu ako renomovaná televízia a ide jej len o jedno, ochraňovať seba a svojich ľudí. Slovensko a jeho reputácia je im očividne ukradnutá.
Možno práve preto sa môže pán Machala vyhrážať všetkým svojim kritikom súdnymi procesmi, vyhodením z kultúrnych inštitúcií, či výpoveďami a nik mu na to nič nepovie. Ak však má niekto výroky a myslenie podobné nacistom, nemôže sa čudovať, že ho označujú za neonacistu. A ak má také výroky ministerka kultúry krajiny EÚ, ktorá má navyše v portfóliu ochranu menšín a kultúrnej diverzity, je to explicitný dôvod na jej odvolanie a odoslanie do zabudnutia. O to závažnejšie pôsobí fakt, že ministerka podala trestné oznámenie na spisovateľa Michala Hvoreckého a vyhráža sa trestným stíhaním aj ďalším svojim kritikom.
No a týmto sa dostávame k poslednej veľkej skupine dôvodov, je to vlastne jeden dôvod, je to pomerne bizarný uznávam a nie veľmi častý, pretože jeho podstatou vlastne je, že za takmer všetko, čo tu bolo doteraz povedané, môže niekto iný a nie pani ministerka. A ten dôvod sa volá Lukáš Machala. Je totiž všeobecne známe, že väčšina zhubných krokov a rozvratných činností, ktoré sa v rezorte kultúry dejú, pochádza práve z hlavy generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva kultúry.
A ja uznáva, že asi nie je úplným štandardom odvolávať ministra alebo ministerku za to, že v skutočnosti ministerstvo riadi a určuje jeho smerovanie niekto iný., ale viete, pán Machala, je nikým nevoleným štátnym úradníkom a jeho skutočnou zodpovednosťou je administratívny a technický chod úradu ministerstva, ale on sa namiesto toho politicky vyjadruje na tlačových konferenciách, chodí do televíznych politických relácií, ďakujem, nakrúca videá, v ktorých prezentuje politické postoje a vyhráža sa kultúrnym pracovníkom, umelcom a kultúre ako takej. A opäť ja si ani v súčasnosti, ani v minulosti nepamätám čo i len jeden príklad toho, že by si nejaký štátny úradník z akéhokoľvek ministerstva dovolil takto vystupovať. Jednak tým hrubo porušuje zákon o štátnej službe, ktorý mu ukladá zachovávať princíp politickej neutrality a nevyjadrovať sa k politickým otázkam, a jednak je to urážka voči pani ministerke, je to urážka voči strane, ktorá pani ministerku nominovala a podľa mňa je to aj urážka voči celej vládnej koalícii. Vám nevadí kolegovia z koalície, že vám tu pobieha nejaký človek, ktorý nenesie žiadnu politickú zodpovednosť a vyjadruje sa za vás? Nevadí vám, že nejaký úradník, ktorý je hnaný osobnou pomstou a nenávisťou v skutočnosti vytvára obraz o vás a vám škodí? Pretože ak ho tam nechcete, alebo ak ho tam chcete, spravte z neho ministra a bude to také korektnejšie alebo aspoň štátneho tajomníka a bude môcť mať všetky tieto politické vyjadrenia. Ale ak ho tam nechcete, odvolajte ministerku, ktorá toto dopustila a dajte na jej miesto svojprávneho človeka, ktorý bude niesť politickú zodpovednosť. Pretože toto, čo sa deje, naozaj nemá obdobu a podľa mňa to vyhovuje ani vám.
Pani ministerka totiž nerobí hanbu len doma, ale robí ju aj v zahraničí. O jej pracovnej ceste do Abu Dhabi sme tu rozsiahlo pojednali pri minulom odvolávaní ale medzitým sa vybrala napríklad do Spojených štátov amerických. A cieľ a program jej 11-dňovej cesty bol síce dlho utajený a podrobnosti sme sa dozvedeli až z následnej žiadosti o poskytnutie povinných informácií, ale to čo sme sa tam dozvedeli bolo, že cieľom cesty 11- dňovej do Ameriky bolo odovzdanie sumy 10 000 eur Národnému českému a slovenskému múzeu a knižnici v Cedar Rapids. A tak aj vyzeral celý program. Pani ministerka v ňom reálne nemala žiadne stretnutia s relevantnými partnermi v USA, strávila 2 dni v New Yorku a 3 dni na Floride bez akéhokoľvek dôvodu, z ostatného kultúrneho a turistického programu neexistujú žiadne výstupy pre Slovenskú republiku. Na spoločnú akciu prezidentov Slovenskej a Českej republiky nebola pozvaná, pretože si to neželal český prezident, ktorý s ňou nechcel byť na jednej fotografii. V realite štát minul takmer 50 000 eur na cestovné a ubytovanie ministerky a jej delegácie, aby táto mohla odovzdať 10 000 eur na akvízíciu kníh reverenda Matúša Jankolu. Naozaj skvelé využívanie verejných zdrojov a draho plateného času ministerky slovenskej vlády. Keby poslala bankovým prevodom 60 000 eur spomínanému múzeu tie náklady pre štát by boli rovnaké a múzeum by malo viac peňazí. Vzhľadom k tomu, že pani ministerka sa v najbližších dňoch chystá do Číny, môžeme sa zrejme tešiť na ďalšie podobné príhody. A je možné, že vláda jej tieto cesty schvaľuje aj preto, že keď je v zahraničí, nemôže škodiť doma, ale myslím, že jej odvolanie by tento problém vyriešilo efektívnejšie.
Nuž teda takto je to, vážené kolegyne a kolegovia. Ja tu už rozprávam 50 minút....