Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

12.6.2025 o 14:44 hod.

Mgr. art.

Zora Jaurová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

12.6.2025 14:44 - 14:59 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
...ktorý ste sa odvolávali. Ten zákon hovorí: Ministerstvo kultúry zabezpečuje osobitnú ochranu predmetov kultúrnej hodnoty v období mimoriadnej situácie, krízovej situácie a v čase vojny a vojnového stavu v období 12 mesiacov po ich ukončení a v období 12 mesiacov po prírodnej katastrofe alebo inej mimoriadnej udalosti. Neviem, možno nám vysvetlíte ktorá z týchto situácií nastala, že sa Ministerstvo kultúry rozhodlo takto konať. Ale ešte by som teda sa chcela spýtať, lebo na to ste mi neodpovedali, že kto dnes nesie právnu a trestnoprávnu zodpovednosť za tú bustu, lebo podľa zákona je to stále múzeum, ktoré ho má v zbierkach, ale my dnes ani nevieme kde tá busta je a je očividne pod ochranou Ministerstva vnútra. To znamená, že keď tá busta zmizne z toho miesta kde dnes teraz je, kto ponesie tú trestnoprávnu zodpovednosť a či ju ponesiete vy, keď ste protiprávne poverili zamestnanca Ministerstva kultúry, aby ju z tej zbierky kde patrila, prevzal. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2025 14:44 - 14:59 hod.

Zora Jaurová
(Prosím vymazať okienko.)
Skryt prepis
 

12.6.2025 14:29 - 14:44 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci a ďakujem pani ministerke, že ste merali cestu do parlamentu, lebo teda na výbore pre kultúru a médiá, sme vás nevideli už rok, tak je to milé vás vidieť aspoň v pléne, kde teda ste sa pokúsili odpovedať na tie otázky. Ja som vás veľmi pozorne počúvala, aj som sa snažila riadiť vašimi radami a skúsila som si to v hej hlave tak nejak, viete, ale stále mi to úplne nevychádza, lebo ako správne hovoríte, tak zákony nie sú ľahké, letné čítanie a ja vám prečítam ten zákon, na ktorý ste sa odvolávali, ten zákon hovorí: "Ministerstvo kultúry zabezpečuje osobitnú ochranu predmetov kultúrnej hodnoty v období mimoriadnej situácie, krízovej situácie a v čase vojny a vojnového stavu, v období 12 mesiacov po
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11.6.2025 10:15 - 10:17 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, ako určenej spravodajkyni výboru predniesť informáciu Výboru pre kultúru a médiá o prerokovaní Výročnej správy rady pre mediálne služby za rok 2024 vo výbore. Výročnú správu Rady pre mediálne služby za rok 2024 je uvedená ako tlač 725 pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojim rozhodnutím č. 820 z 1. apríla 2025 na prerokovanie Výboru pre kultúru a médiá. Súčasne ma výbor poveril predložiť informáciu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výbore. Výbor pre kultúru a médiá prerokoval Výročnú správu Rady pre mediálne služby za rok 2024 a odporučil ju Národnej rade uznesením č. 54 z 27. mája 2025 schváliť. Gestorský výbor odporúča Národnej rade schváliť Výročnú správu Rady pre mediálne služby za rok 2024 a vysloviť súhlas, aby predsedníčka Rady pre mediálne služby pani Marta Danielová správu uviedla a mohla vystúpiť v rozprave na schôdzi Národnej rady. Prerokovaná informácia k správe bola schválená uznesením gestorského výboru č. 55 z 27. mája 2025.
Pán predsedajúci, ďakujem, skončila som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.4.2025 15:44 - 15:59 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja ešte mám také P. S. k celej tejto rozprave, že my ako keby predpokladáme, že to, že je fond v rozklade, je problém. A ono to problém je pre väčšinu ľudí, čo robia v kultúre. Len otázka je, že či to je problém aj pre vládnu koalíciu, lebo ono je tu ešte stále tá druhá možnosť, že vlastne ten rozklad fondu, ktorý je pre slovenskú kultúru kľúčový, je v skutočnosti zámer a že ten zámer je rozvrátiť fond, a keď bude úplne nefunkčný, tak ho potom zrušiť, pretože nefunguje. Malo by to tú výhodu, že by potom o financovaní kultúry mohli opäť veľmi netransparentne, klientelisticky a pod kepienkom rozhodovať na ministerstve.
A ak je teda toto zámer, tak v takom prípade to niekto robí, naopak, dobre. Ale mne sa nechce veriť, že by vládna koalícia a napríklad strana SMER, ktorá, ktorej minister tento fond založil a vlastne patrí k tomu najlepšiemu, čo, čo za vlád SMER-u sa udialo, že by chcela takto zničiť niečo, čo fungovalo vždy veľmi dobre a čo je výdobytkom, ktorý si považujú všetci ľudia, ktorí pracujú v kultúre.
Čiže budem sa snažiť nepripisovať tie zlé úmysly druhej strane, a práve preto ešte raz by som chcela apelovať aj na vládnu koalíciu, aby tento návrh posunuli aspoň do druhého čítania.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.4.2025 15:29 - 15:44 hod.

Zora Jaurová
 

Vystúpenie v rozprave 10.4.2025 15:14 - 15:29 hod.

Zora Jaurová
 

Vystúpenie v rozprave 10.4.2025 14:59 - 15:14 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, máme pred sebou novelu zákona o Fonde na podporu umenia, ktorá je reakciou na predošlú novelu, ktorú vládna koalícia schválila minulý rok a o ktorej sme tu mali ako celkom takú turbolentnú rozpravu, ale napriek tejto rozprave parlament túto novelu minulý rok schválil. Je to teda, bola to poslanecká novela pána poslanca Michelka, predsedu Výboru pre kultúru a médiá, ktorou zásadne zmenil fungovanie Fondu na podporu umenia, čo je inštitúcia, ktorá financuje prakticky všetku štátom nezriaďovanú kultúru na Slovensku.
Čítali sa tu počas tej minulej rozpravy kadejaké texty, aké sa tu ešte asi nečítali v tomto parlamente, padali rôzne argumenty, ale najmä vládna koalícia prinášala nové a nové pozmeňovacie a doplňujúce návrhy, ktoré stále viac a viac zasahovali do dobre fungujúceho mechanizmu Fondu na podporu umenia, inštitúcie, ktorá je pre kultúru na Slovensku úplne zásadná. Napriek tomu, že v tomto pléne zazneli desiatky hodín argumentov proti tejto novele, napriek apelom prakticky všetkých relevantných profesijných asociácií a združení, napriek státisícom podpisov a tisíckam ľudí v uliciach prijala Národná rada novelu, ktorou preniesla všetky kompetencie pri prideľovaní podpory na politicky nominovanú radu fondu. Tá pôvodná novela zvýšila počet členov rady o ďalších štyroch, ktorých malo nominovať ministerstvo kultúry, a taktiež umožnila rade menovať a rušiť odborné komisie.
Už vtedy sme upozorňovali, že okrem toho, že uvedené legislatívne zásahy sú ideologické a neodborné, tieto budú mať aj fatálne praktické dôsledky, a to najmä také, že nový systém bude mať za následok meškanie výziev a kolabovanie systému, ale tiež to, že sa v ňom vďaka nevyváženosti kompetencií a nelogickej asymetrii zodpovednosti stráca jeho verejnoprávny charakter.
V tom čase bolo odpoveďou od navrhovateľa tohto, tejto novely, ale aj od ďalších koaličných poslancov skôr len také myknutie plecom, že nech nemaľujeme katastrofické scenáre, a že keď teda to nebude fungovať po tejto novele, tak sa to za pol roka opraví. No tak sme sa dostali až sem. Je to 8 mesiacov. A ako vyzerá fungovanie Fondu na podporu umenia?
Skúsme si veľmi krátko, vecne a bez akýchkoľvek hodnotiacich súdov, naozaj sa to pokúsim takto urobiť, zrekapitulovať, čo sa počas týchto 8 mesiacov udialo.
1. augusta 2024 – začal platiť novelizovaný zákon o Fonde na podporu umenia.
13. augusta – ministerka kultúry odvolala troch členov z pôvodnej Rady Fondu na podporu umenia.
14. augusta – Rada Fondu na podporu umenia nebola uznášaniaschopná kvôli tomu, že traja členovia boli odvolaní.
15. augusta – čo bol posledný možný deň podľa novoschváleného zákona – ministerka kultúry vymenovala šiestich nových členov Rady FPU.
30. augusta – Rada FPU nebola kvôli neúčasti nominantov ministerstva kultúry uznášaniaschopná.
11. septembra – Rada FPU nebola kvôli neúčasti nominantov ministerstva kultúry uznášaniaschopná.
17. septembra – ministerka odvolala z Rady FPU svojho nominanta Jána Hrkúta, ktorého menovala necelý mesiac predtým a vymenovala na jeho miesto Ivetu Babiakovú.
18. septembra – ministerka vymenovala do rady FPU pána Matúša Oľhu.
25. septembra – sa členstva v Rade FPU vzdala Iveta Babiaková, ktorá tam bola asi týždeň.
22. októbra – ministerka vymenovala do Rady FPU Viktora Magica.
5. novembra – sa Viktor Magic vzdal členstva v Rade, o čom ministerstvo kultúry informovalo Fond na podporu umenia až 9. 12. na základe dopytu tajomníčky FPU.
18. novembra – ministerka kultúry vymenovala Slavomíra Lopúcha ako zástupcu samospráv a regiónov. ZMOS, Únia miesta a SK8 sa vyjadrili, že ide o pre nich neznámeho človeka.
20. novembra – Rada FPU nebola uznášaniaschopná kvôli neúčasti nominantov ministerstva kultúry.
21. novembra – z Rady na protest voči jej fungovaniu rezignovala Marta Součková.
4. decembra – Rada FPU nebola uznášaniaschopná kvôli neúčasti nominantov ministerstva kultúry.
6. decembra – FPU oznámilo, že posúva termíny zverejnenia výzvy 6/25, pretože znenie výzvy musí schváliť rada fondu, ktorá nezasadla. FPU taktiež oznámil, že rozhodnutie rady k výzve 9/2024 sa odkladá na neurčito.
18. decembra – sa konalo zasadnutie Rady FPU, kde rada schválila na návrh podpredsedu rady Matúša Oľhu nové znenie rokovacieho poriadku rady fondu. Člen rady Peter Grutka predložil návrh nového štatútu Fondu na podporu umenia. Oba dokumenty dal riaditeľ posúdiť dozornej komisii pre podozrenie z ich nesúladu so zákonom o FPU.
27. januára – Slavomír Lopúch sa vzdal členstva v rade.
29. januára – sa konal už 4. protest kultúrnej obce pred budovou FPU.
29. januára – združenie Samosprávne kraje Slovenska, SK8, žiadalo o okamžité sfunkčnenie Fondu na podporu umenia a zachovanie jeho nezávislosti a transparentnosti. Zároveň požiadalo o opätovné posúdenie nominácií odborníkov SK8 do Rady FPU.
30. januára – podala platforma Otvorená kultúra podnet na Generálnu prokuratúru, ktorý súvisí s podozrením, že člen Rady FPU Peter Grutka bol ministerkou vymenovaný protizákonne, nakoľko nespĺňa podmienku povinnej päťročnej praxe v kultúre, ktorú stanovuje zákon. Túto skutočnosť nie je možné overiť, pretože ministerstvo kultúry odmieta zverejniť životopis svojho nominanta.
30. januára – bolo zverejnené Rozhodnutie rady o výzve č. 1/25, kde členovia rady bez udania dôvodu zmenili viaceré rozhodnutia odborných komisií.
7. februára – FPU vydalo informáciu o posunutí vyhlásenia výzvy 8/25, pretože ju rada nestihla schváliť.
14. februára – FPU vydalo informáciu o oneskorení rozhodnutia o pridelení finančných prostriedkov pre všetky podané žiadosti vo výzvach 2, 3, 4 a 5/25
23. februára – približne 19 organizátorov podujatí na Orave, Kysuciach, Liptove, Turci a Žiline sa vyjadrilo do médií, že čakajú na oneskorené rozhodnutie fondu a že ich podujatia sú vážne ohrozené.
12. marca – rada schválila zmenu štatútu a zvolila si nového predsedu Matúša Oľhu.
24. marca – FPU oznámil oneskorenie rozhodnutia o pridelení finančných prostriedkov s novým termínom vyhlásenia rozhodnutia 16. mája 2025 z dôvodu nemožnosti zostaviť odborné komisie v štyroch podprogramoch, ako sú napr. tradičná kultúra, aktivity vysokých škôl alebo mobility.
25. marca – ako reakciu na to ohlásilo Podpolianske osvetové stredisko, že je nútené zrušiť detský folklórny festival, ktorý bol doteraz zakaždým podporený FPU. Stredisko vysvetlilo, že posunutie rozhodnutia až na 16. mája je pre nich likvidačné, keďže festival mal byť už 30. a 31. mája.
27. marca – Rada FPU nebola uznášaniaschopná vďaka neprítomnosti všetkých nominantov ministerstva kultúry. Rozhodnutia o pridelení dotácií v programoch rozhodnutie rady... v programoch kultúrno-osvetové aktivity, výstavné a prezentačné aktivity či vedecko-výskumná činnosť sa odložilo na niektoré z nasledujúcich zasadnutí rady.
30. marca – ministerka kultúry Martina Šimkovičová vyhlásila na sociálnych sieťach, že fond je funkčný a výzvy pokračujú.
31. marca – člen rady fondu Dušan Buran sa vzdal členstva v rade.
1. apríla – z dôvodu nezasadnutia rady neboli schválené komisie v šiestich podprogramoch z oblasti tradičnej kultúry a činnosti verejných vysokých škôl. Rozhodnutie o pridelení finančných prostriedkov v nich sa odkladá až na jún 2025.
2. apríla – trom členom Rady FPU, Čierniková, Piačka, Miklovičová, uplynulo funkčné obdobie. Rada tak prestala byť uznášaniaschopná, nakoľko má iba šesť členov.
3. apríla – ministerka kultúry vymenovala štyroch nových členov Rady FPU – Ľubomír Baláž, Ľubomír Richter, Branislav Tréger, Jaroslav Uhel – bez verejnej výzvy na podávanie návrhov.
Toto boli len tie najzásadnejšie veci, ktoré sa udiali od času, kedy parlament schválil spomínanú novelu zákona o FPU. Je to fascinujúci príbeh rozvratu, neschopnosti a trestuhodnej nezodpovednosti voči spravovaniu verejných statkov. Tento nekonečný cirkus, kde ministerka ani len nedokáže vymenovať nových členov rady, kvôli ktorým sa vlastne menil ten zákon, kde následne aj tí, ktorých vymenovala, odstupovali ako na bežiacom páse, kde ministerkini nominanti nechodia na zasadania rady, ktorá je tým pádom neuznášaniaschopná, kde viacerí členovia rady sú vymenovaní očividne v rozpore so zákonom a ministerstvo tají ich životopisy – to je niečo, čo som ja teda ešte za svoju profesionálnu kariéru nezažila –, kde členovia rady navrhujú vnútorné predpisy, ktoré sú v rozpore so zákonom o FPU a tak ďalej a tak ďalej. Toto všetko nás dnes priviedlo presne do situácie, v ktorej fond nefunguje a nedáva peniaze nikomu. Nedáva tie peniaze dokonca ani vybraným žiadateľom alebo „našim ľuďom“, ako si to v SNS zrejme prestavovali, keď tú novelu prijímali. Proste nedáva peniaze nikomu.
Na tých povestných bilbordoch SNS by malo byť v skutočnosti napísané: „Zastavili sme financovanie kultúry“. A dnes už okrídlený výrok ministerky Šimkovičovej o tej slovenskej a žiadnej inej kultúre, by sa dal skrátiť na žiadnu kultúru. Vyzerá to totižto tak, že presne taká – žiadna – je dôsledkom tejto novely zákona, ktorá vojde do slovenských dejín ako symbol hlúpej, primitívnej a zlostnej likvidácie funkčných politík bez akéhokoľvek benefitu. Niečo ako keď zlostné dieťa, s ktorým sa nikto nechce hrať, rozdupe pieskové hrady všetkým ostatným.
Drahí kolegovia z koalície, povedzte mi, kto teraz vezme zodpovednosť za celú túto časovú os, ktorú som tu prečítala, a za to, čo sa deje s kultúrou na Slovensku, lebo síce v tom paralelnom svete, v ktorom zjavne žije pani ministerka, fond perfektne funguje, ako pred pár dňami napísala, ale, bohužiaľ, my všetci žijeme v tomto tu, v tomto reálnom svete a v ňom žijú aj starostovia obcí, zamestnanci a klienti lokálnych knižníc, organizátori podujatí a mnohí ďalší, ktorí sú dnes kvôli nefunkčnosti FPU úplne paralyzovaní. A mnohí z nich sú vaši voliči, milá vládna koalícia. Tipujem, že to od nich takisto počúvate celkom často. Fond na podporu umenia nefunguje a je načase si priznať, že je to priamy dôsledok vašej novely zákona. Ono je veľmi ľahké búrať, ale je ťažké budovať. A tak bude treba nejaký čas na to, aby sa ten súčasný stav napravil. Ale stále je možnosť opraviť to, čo tento mimoriadne zlý návrh poslancov SNS spackal, a urobiť niekoľko nevyhnutných zmien zákona, aby sa do fondu vrátilo logické transparentné a funkčné rozhodovanie o financovaní kultúry.
Ja osobne som inak čakala, že na tejto schôdzi, ktorú máme po štyroch mesiacoch teda, bude záplava koaličných návrhov k tomu zákonu o FPU, koaličných noviel, ale, bohužiaľ, nie je, hoci teda tu bolo veľa rečí o tom, že sa to bude opravovať. A dokonca aj ten jediný, ktorý tam bol, od koaličného poslanca Malatinca, jeho navrhovateľ pred schôdzou stiahol. Tak ja to teda robím za vás, to, čo ste sľúbili a čo ste chceli opraviť. Predkladám návrh novely, ktorá opravuje zmeny, vaše zmeny, ktoré sa ukázali ako nefunkčné a paralyzujúce financovanie kultúry na Slovensku.
Čo presne táto moja novela mení oproti súčasnému stavu? Jej hlavnou zmenou je vypustenie ustanovení, ktoré dávali rade fondu právomoci rozhodovať o poskytovaní finančných prostriedkov, voliť a odvolávať členov dozornej komisie a zriaďovať, zlučovať či rušiť odborné komisie. Tieto kompetencie sa presúvajú na riaditeľa fondu, pričom kľúčovú úlohu v rozhodovacom procese opäť zohrávajú odborné komisie tak, ako to bolo pred tým. Zároveň novela znižuje počet členov rady fondu na deväť, keďže sa ukázalo, že 13-členná rada je nielen nefunkčná, ale ministerstvo ani nedokáže toľko ľudí do tej rady vymenovať.
Všetci členovia, ktorých vymenúva minister kultúry, budú musieť byť menovaní výlučne na základe návrhu, konkrétne jeden na návrh starostov obcí, primátorov miest a predsedov samosprávnych krajov a osem na návrh profesijných združení v rôznych oblastí umenia, ktoré sú preukázateľne aktívne najmenej päť rokov.
Na základe skúseností s menovaním členov rady sa v tejto novele dopĺňa povinnosť fondu zverejniť na svojom webovom sídle doklad preukazujúci splnenie odbornej praxe člena rady, teda minimálne 5-ročnej v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu, ktorú na žiadosť poskytne ministerstvo kultúry.
Novela prináša aj odvolací mechanizmus pre žiadateľov. To bolo niečo, čo bolo podľa slov pána poslanca Michelka ako autora tej pôvodnej novely najväčším problém. Mal pocit, že tí žiadatelia nemajú sa kde odvolať voči rozhodnutiam komisií, tak táto moja novela zavádza odvolací mechanizmus prostredníctvom rozšírenia právomocí dozornej rady, ktorá bude môcť vyjadriť stanovisko k podnetom žiadateľa v prípade podozrenia na nedodržanie pravidiel a zásad podpornej činnosti fondu.
Druhý súbor zmien, ktoré táto novela predkladá, vychádza z praktických skúseností s fungovaním fondu a odborných konzultácií so žiadateľmi a zamestnancami fondu. Zavádza sa možnosť obmedziť poskytovanie finančných prostriedkov subjektom, ktorých štatutárny orgán opakovane nedodržiava povinnosti voči fondu. Ide o krok, ktorý posilňuje právnu ochranu fondu pred opakovaným porušovaním záväzkov zo strany žiadateľov.
Takisto dopĺňame ustanovenie výslovne umožňujúce financovanie odmien členov a odborných komisií z prostriedkov určených na podpornú činnosť. Toto ustanovenie je priamou reakciou na závery nedávnej kontroly NKÚ vo fonde, ktorá vytkla fondu vlastne nejasnosť v tejto veci. Takisto na základe aplikačnej praxe navrhujeme, aby sa výnimky z administratívnych povinností pri dotáciách uplatňovali len vtedy, ak krízová situácia skutočne obmedzuje kultúrne a umelecké aktivity. Cieľom je predísť využívaniu týchto ustanovení v prípadoch, keď kríza tento sektor reálne nezasiahla. Táto zmena má v praxi posilniť kontrolu nad efektívnym a zodpovedným využívaním verejných prostriedkov.
Toľko teda stručné zhrnutie novely, vážené kolegyne a kolegovia, a teraz sa teda snažím prihovárať ku kolegom z koalície, táto novela zákona obsahuje naozaj iba tie najnutnejšie kroky, ktoré by mohli viesť k pomerne rýchlemu opätovnému sfunkčneniu Fondu na podporu umenia a upokojiť narastajúcu nespokojnosť verejnosti s postupným rozkladom kultúrnych aktivít po celom Slovensku.
A mám tu taký odkaz odkaz kolegovi Michelkovi, ktorý bol navrhovateľom tej pôvodnej novely, no, skúsili ste to, bili ste sa za túto novelu, dokonca ste za ňu zobrali zodpovednosť, ale zobrali ste zodpovednosť za niečo, na čo ste následne nemali vplyv, a dnes sa tvárite, že s tým nemáte nič spoločné, ale tu si naozaj treba priznať, že to nevyšlo. Dá sa to opraviť, a ak máte čo i len štipku pocitu zodpovednosti, tak by ste mali túto novelu v celej koalícii podporiť. Kľudne sa rozprávajme o prípadných pozmeňujúcich návrhoch a zmenách, ale chcem vás naozaj poprosiť. koaliční kolegovia a kolegyne, v mene celej kultúry na Slovensku, podporte tento návrh zákona a posuňte ho aspoň do druhého čítania, pretože tým naozaj pomôžete všetkým, ktorým na Slovensku na kultúre záleží a majú ju radi.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

10.4.2025 12:44 - 12:54 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, tento návrh zákona, ktorý predkladáme v Národnej rade Slovenskej republiky, je návrh zákona, ktorý by novelizoval zákonné úpravy o Fonde na podporu umenia, a dôvod, pre ktorý sme túto novelizáciu podali, je práve novela minuloročná, ktorú prijala vládna koalícia, ktorou novelizovala pôvodnú verziu zákona o Fonde na podporu umenia, kde zmenila právomoci a zloženie rady aj tiež spôsob rozhodovania o, o prideľovaní dotácií, a po roku, vlastne odkedy sme túto rozpravu v parlamente mali, a po, po ôsmich mesiacoch, odkedy táto novela platí, je vlastne nad slnko jasnejšie, že táto novela zablokovala fungovanie Fondu na podporu umenia a že ten fond dnes nefunguje, že tie dotácie neprideľuje žiadateľom žiadnym viac-menej, že meškajú výzvy a že v konečnom dôsledku keďže, keďže tento fond je pre financovanie kultúry na Slovensku absolútne kľúčový, tak sa tým ohrozuje kultúra vo všetkých regiónoch Slovenska, aj vo všetkých oblastiach.
Ja viac o tom svojom návrhu poviem potom v rozprave, kam by som sa chcela prihlásiť ako navrhovateľka hneď ako prvá. V tejto chvíli vlastne v stručnosti ide o to, že vo viacerých bodoch táto moja novela vracia ten stav pred novelu, ktorá bola prijatá minulý rok. Mení najmä právomoci a kompetencie rady a aj jej zloženie. Opäť stransparentňuje ten mechanizmus pri prideľovaní dotácií a taktiež ešte upravuje niektoré technické veci, ktoré vyplynuli práve z nejakých, nejakej praxe fungovania Fondu na podporu umenia.
Ja ešte prv, než teda vystúpim v rozprave, by som chcela povedať, že toto je taká veľmi dobrá ukážka toho, že Národná rada prijala nejaký zákon po pomerne búrlivej rozprave, v ktorej sme naozaj upozorňovali predkladateľov tej minulej novely, že po jej prijatí nastanú pomerne výrazné komplikácie pre fungovanie tohto fondu, a napriek tomu, že tá rozprava tu prebiehala dlho a bola veľmi búrlivá, tak Národná rada ten zákon prijala a dnes vidíme, že všetky tie problémy, na ktoré sme upozorňovali, sa v skutočnosti aj dejú.
A ja v zásade rozumiem tomu, že vládna koalícia má nejaký úzus, že nehlasuje za opozičné návrhy, ale myslím si, že toto je taký prvý a najvypuklejší prípad, kde už všetci vidíme, že ten problém, ktorý, ktorý novela predošlá spôsobila, ohrozuje voličov všetkých strán, tak ja by som bola veľmi rada, keby tento zákon sa podarilo posunúť aspoň do druhého čítania, kde, samozrejme, sme ochotní sa baviť o nejakých pozmeňovacích a doplňujúcich návrhoch tak, aby vlastne Národná rada opravila to, čo dnes nefunguje.
Zatiaľ teda ďakujem a hlásim sa potom do rozpravy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.4.2025 16:29 - 16:45 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Kolega Dubéci tu troška tak načal z ďalšej strany debatu o tých dobrých a zlých daniach a aj tu tak viackrát padlo, že teda kto rád platí dane, čo ja považujem za celkom zaujímavú debatu, akú by sme tu mali možno častejšie viesť v tomto pléne. Len viete, že toto je štvrtá vláda SMER-u, ktorý má za názvom názov sociálna demokracia. A čím sa vyznačujú krajiny, v ktorých dlhodobo vládne sociálna demokracia? No vyznačujú sa tým, že majú vysoké dane a vysokú kvalitu verejnú služieb. To je to, čo sociálna demokracia prináša. Len otázka je, že za tie štyri vlády SMER-u, kedy SMER prinášal kvalitné verejné služby? Pamätáte si čo len jednu takú politiku? Pozrime sa, ako vyzerá zdravotníctvo, pozrime sa ako vyzerá školstvo, sociálne služby, o kultúre by sa dalo hovoriť. Nie. SMER nerobil kvalitné verejné služby. SMER dával ako pod hlavičkou sociálnej demokracie maximálne dávky a dávky nie sú niečo, čo by vytváralo kvalitu verejných služieb, ani niečo, čo by podporovalo ekonomiku, z ktorej potom ďalej sa dajú kvalitné verejné služby budovať. No ale napriek tomu ešte stále ľudia boli ochotní platiť dane a vy ste im zaviedli transakčnú daň. Ja som tu veľa o tom hovorila, ako to znižuje vôbec ochotu ľudí platiť akékoľvek dane a ako to zníži výnosy z iných daní.
Takže ja by som vám radila to troška zvážiť, lebo skutočne v situácii, v akej my na Slovensku sme, to nebol dobrý nápad.
Skryt prepis