14. schôdza

21.3.2017 - 7.4.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.3.2017 o 17:35 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 17:24

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán podpredseda, pán minister, vážení kolegovia, dovoľte mi povedať pár slov k tomuto návrhu zákona o rodičovskom príspevku. Určite budete so mnou súhlasiť, že demografická kríza je v podstate jednou z najväčších hrozieb, ktorú teraz vlastne zažívajú krajiny Európy a tak isto aj Slovensko. Ja naozaj pravdou, že už v roku 2030, že už v roku 2030 sa aj Slovensko zaradí medzi ostatné členské krajiny Európy s najstarším obyvateľstvom a že teda už od roku 2030 bude obyvateľov Slovenska ubúdať. A je naozaj faktom, že už ani ekonómovia nehovoria toľko o HDP, ako hovoria viac o demografii, ktorá je skutočne, skutočne hrozbou a mnohé krajiny, európske krajiny, už prijímajú rôzne opatrenia, nástroje. Sú to aj finančné stimuly, zvlášť zavesené na zásluhovosť, na zamestnanosť rodičov, ale aj ďalšie a ďalšie nástroje prorodinné.
Sociálna a rodinná politika má taký spoločný prienik... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim pre hluk v sále.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Počkajte chvíľku, pani poslankyňa.
Páni poslanci, prosím vás, je to neúcta k vystupujúcemu. Ak máte niečo prerokovať, nech sa páči, mimo.
Môžte pokračovať.

Verešová, Anna, poslankyňa NR SR
Sociálna aj rodinná politika má prienik a to je v úsilí ochrániť rodinu od chudoby a rozpadu. A mali by sme naozaj aj my už aj v našej krajine, naše Slovensko by sa malo snažiť, vláda by sa mala snažiť prijímať také opatrenia, aby sme demografickú krízu, no, už sa nedá zastaviť, ale aspoň prijali všetky možné nástroje a prostriedky, aby sme eliminovali jej následky. A jedným z nich je aj to, aby sme mladých rodičov podporili v čase, kedy sa rozhodnú, alebo mladých ľudí, kedy sa rozhodnú stať rodičmi. A v mnohých týchto rodinách sa stáva aj to, že dieťa, ďalšie dieťa sa narodí do tejto rodiny ešte skôr ako do troch rokov prvého dieťaťa. Vtedy vlastne poberá rodič, matka, jeden rodičovský príspevok na jedno dieťa, ale súčasne sa určitý čas, nie je síce dlhý, ale súčasne sa stará o dve deti.
Naším pozmeňujúcim návrhom by sme toto chceli ošetriť, lebo v podstate ide aj trošku o nespravodlivosť a takú diskrimináciu práve takýchto rodičov. Aby ste mali prehľad, je ich tak cirka 25-tisíc rodín, ktoré majú deti do troch rokov, ktoré majú dve deti napríklad do troch rokov, aby ste si to vedeli predstaviť. Pri dvojičkách a trojičkách je zvýšený rodičovský príspevok. A my navrhujeme podobný systém. To znamená, že pri starostlivosti o dve deti do troch rokov by to bol rodičovský príspevok zvýšený o 25 percent. Poviem vám približne sumu, cirka 266, lebo práve sa teda zvýšil o 10 eur rodičovský príspevok. A pri troch deťoch je to 319, 80 percent (pozn. red.: správne malo byť "eur"), zvýšený o 50 % ako teraz.
Dovoľte mi teda prečítať náš pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Veroniky Remišovej, Anny Verešovej, Soni Gaborčákovej a Eriky Jurinovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení zákon č. 571/2009 o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 347).
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 571/2009 o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I sa doterajší text označuje ako bod 1.
2. V čl. I sa pred doterajší bod 1 vkladá nový bod 1, ktorý znie:
"1. V § 3 odsek 6 znie:
"(6) Ak je v rodine viac detí podľa § 3 ods. 2, vzniká nárok na rodičovský príspevok za každé takéto dieťa v sume podľa § 4 ods. 2, avšak len jednej oprávnenej osobe určenej podľa ich dohody."."
Doterajší bod sa primerane prečísluje.
3. V čl. I sa za doterajší bod 1 vkladajú body 2 až 4, ktoré znejú:
"2. V § 4 ods. 2 prvej vete sa slová "súčasne narodených detí" nahrádzajú slovami "detí podľa § 3 ods. 2" a za slovom "dieťa" sa vypúšťa čiarka a slová "ktoré sa narodilo súčasne s dieťaťom".
3. Za § 12b sa vkladá § 12c, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 12c
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. mája 2017
(1) O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 30. apríla 2017, o ktorých sa právoplatne nerozhodlo do 30. apríla 2017, sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vyplatí za obdobie do 30. apríla 2017 podľa zákona účinného do 30. apríla 2017.
(2) Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 30. apríli 2017 za obdobie pred 1. májom 2017, o nároku na tento rodičovský príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vyplatí za obdobie do 30. apríla 2017 podľa zákona účinného do 30. apríla 2017."."
Takže ešte skúsim krátko odôvodniť, hoci som teda už povedala, o čo nám ide v tomto doplňujúcom a pozmeňujúcom návrhu. V prípade takzvaných reťazových pôrodov, to jest, ak žena porodí druhé, prípadne ďalšie dieťa skôr, ako staršie dieťa dovŕši 3 roky, respektíve 6 rokov v prípadoch podľa vyššie uvedeného písm. b) a c), priznáva sa nárok na rodičovský príspevok za každé takéto dieťa, avšak jeho výška sa neznásobuje, ale zvyšuje sa pomerne o 25 % na každé dieťa. Takýto mechanizmus sa aj v súčasnosti uplatňuje pri dvoch a viac súčasne narodených deťoch, teda dvojičkách, trojičkách, štvoričkách a podobne.
Ďakujem vám za podporu nášho pozmeňujúceho návrhu, že sa s ním stotožníte. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.3.2017 o 17:24 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:32

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegyni Anke Verešovej a len chcem povedať, že nie je dôvod, aby pri rodičovskom príspevku vznikla diskriminácia, že ak sa matke narodia dvojičky, tak sa rodičovský príspevok zvyšuje, ale ak matka má deti krátko za sebou, tak vlastne tá výška rodičovského príspevku ostáva nezmenená. A túto diskrimináciu mamičiek chceme pomôcť to zmeniť, pretože tie náklady na deti, či už sú to dvojičky, alebo sú to deti narodené v rozmedzí desiatich, jedenástich mesiacov, sú rovnaké a nie je dôvod, aby nedostávali zvýšený rodičovský príspevok.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.3.2017 o 17:32 hod.

Mgr. art. M.A. ArtD.

Veronika Remišová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:33

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Áno, máme skúsenosti aj osobné niektorí, ale poznáme aj dnes veľa rodín, veľa mladých rodín, ktorí, ktoré naozaj vnímajú problém, že starajú sa v jednom období o dve deti do troch rokov, vnímajú ako naozaj diskriminačný. Práve v predminulom volebnom období sa aj na podnet poslanca Matoviča, Jurinovej, Blahovej, neviem ešte, kto tam bol, ale sa podarilo do tohoto zákona vniesť práve princíp, že ak sa vám narodia dvojičky, tak máte zvýšený rodičovský príspevok o 25 percent. Podľa mňa tento princíp by bolo, je už najvyšší čas, aby sa rozšíril naozaj na všetky skupiny, ktoré si zaslúžia tiež pozornosť. A práve sú to, myslím si, že najdôležitejšie, aby sa to týkalo všetkých detí. Teda nielenže, ktoré vyjdú z jedného pôrodu, ale ktoré matka, ak sa matka stará o všetky deti do troch rokov. Ako verím, že by sa to mohlo ujať. Takýchto rodín, keď sme hľadali prepočty, tak nám vyšlo, že je zhruba 25-tisíc. Verím tomu, že sa budú vedieť nájsť financie na zafinacovanie tohto opatrenia.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.3.2017 o 17:33 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:35

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za podporu. A ja verím, že aj ďalší poslanci sa s týmto návrhom stotožnia. Totižto naozaj poznám viacero takýchto rodín, ktoré sa rozhodli, mladých rodín, ktoré sa aj dokonca rozhodli mať tie deti ako súrodencov s menším vekovým odstupom, a naozaj potom sa tu jedná o nejakú trošku nespravodlivosť alebo diskrimináciu. Lebo ten čas nejaký ročný, možno polročný, sa starajú tieto maminy, títo rodičia o dve deti súčasne. Takže prečo by to nemohlo byť úplne rovnako ako pri dvojičkách alebo trojičkách? V podstate aj tu ide o nejaké, nejakú podporu mladých rodín a ich rozhodnutí a správnych rozhodnutí, že chcú mať takto deti ako súrodenecké, súrodencov skôr po sebe, rýchlejšie po sebe, aby nebol medzi nimi taký veľký rozdiel.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.3.2017 o 17:35 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:36

Soňa Gaborčáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Možno pár podnetov práve k pozmeňovaciemu návrhu a možno argumenty, ako rozmýšľame.
Od roku 2011 do roku 2016 bol vyplácaný rodičovský príspevok priemerne 140-tisíc poberateľom. Prognózy hovoria, že od roku 2017 do roku 2020 to bude len o dve tisícky viac. To znamená, ide o obdobie deviatich rokov, kedy už vidieť, že nám klesá počet ľudí, ktorí sa rozhodnú mať dieťa, a za deväť rokov, keď áno, terajší tridsiatnici, štyridsiatnici pôjdu do dôchodku, počet ľudí, ktorí budú vyrábať na ich dôchodky, bude naozaj málo. A aby sa to nestávalo ďalšie roky, tak je už potrebné v tomto volebnom období nastaviť mechanizmus tak, aby sme trošku motivovali tých ľudí mať nie jedno dieťa, ale viac detí.
Práve u cieľovej skupiny, ktorej sme sa venovali práve v tomto pozmeňujúcom návrhu my, ide o rodinky, ako hovorila kolegyňa, asi cirka 25-tisíc detí, ktoré sa narodili do troch rokov v danej rodine. Prvýkrát sa im stáva taká kríza alebo krivda v tom, ak si žiadajú o vyplácanie materskej Sociálnou poisťovňou. A druhýkrát, keď nedostanú rodičák na to druhé dieťa. Vzhľadom k tomu, ako som hovorila, že za tých deväť rokov, do konca volebného obdobia, naozaj potrebujeme preštartovať ten, tú motiváciu mať tie deti, je potrebné zasanovať aj veci, ktoré nám možno v systéme zlyhávajú alebo teda možno sú demotivačné.
Ak chceme hovoriť možno o rodičáku, ja som hovorila aj pánovi ministrovi už na výbore, aby sme naozaj nezabudli na úpravu rodičovského príspevku pre dieťa so zdravotným znevýhodnením, teda pre poberateľku alebo poberateľa, ktorý sa stará o dieťa so zdravotným znevýhodnením, lebo ak budeme zvyšovať opatrovateľský príspevok, tak môže sa stať, že práve rodiny, ktoré majú takéto dieťa, budú poberať nižší rodičovský príspevok, ako keby mali nárok v prípade, že už budú mať po šiestich rokoch veku života.
To sú možno také postrehy k tomu, aby sme sa naozaj zamysleli nad tým, že pokiaľ sa nám v minulosti sme nemali problém, že rodiny mali dve aj tri deti, teraz naozaj je to jedno, 1,34, tuším teraz, aby sme už v tomto volebnom období, ja si myslím, že začali sme dobre tou materskou, ale aby sme začali rozmýšľať v tom zmysle, aby sme zasanovali už v existujúcom systéme priestor, kde by sme mohli naštartovať práve rast tej demografickej krivky opäť nahor, aby potom tí tridsiatnici a štyridsiatnici nemali neskôr problém s vyplácaním tých dôchodkov.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.3.2017 o 17:36 hod.

PhDr.

Soňa Gaborčáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:40

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán minister, vážená kolegynka spravodajkyňa, vážené kolegyne, kolegovia, vítam zákon, ktorým sa zvyšuje rodičovský príspevok takýmto mimoriadnym spôsobom. Už tu bola položená otázka, prečo to nie je viac. Ja sa k tejto otázke tak trošku pridávam a argument použijem napríklad ten, že nedávno som si počítal, o koľko sa zvýšili minimálne povinné odvody živnostníkov za vašej vlády, teda odkedy ste nastúpili ešte v minulom volebnom období, za tých v podstate 5 rokov, o 34 % šli hore povinné minimálne odvody pre živnostníkov za tých, no, 6 rokov, keď rátam už aj ten budúci, keď sa to zase zvýši, ale keď spočítame zvýšenie rodičovského príspevku za to isté obdobie vrátane týchto plus 10 euro, tak je to niekde na polovičnej úrovni, niekde okolo 17 percent. Takže tie rezervy tu jednoducho sú a chce to len dobrú vôľu a pridať sa mohlo viac. No ale dobre, keď máte priority také, aké máte, tak čo už s tým. Vy vládnete, tak vládnete.
Zazneli tu jeden, dva, tri pozmeňovacie návrhy a v neskoršom programe tejto schôdze je ešte poslanecký návrh novely, ktorý predloží kolegyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, takže k týmto spolu štyrom návrhom sa chcem vyjadriť v svojom príspevku v rozprave, a to podporným spôsobom. Takže zaradom.
Kolegyňa Krištúfková, ktorá navrhuje zvýšenie na 280 eur. No áno, je to pomerne dramatické zvýšenie, prakticky o ďalších 70 eur nad to, čo tu zrejme schválime. Správca štátnej kasy minister financií Kažimír by sa možno najlepšie a najkompetentnejšie vyjadril, koľko by to štátny rozpočet stálo, ale nepochybne by to boli dobre investované peniaze. Len, priznám sa úprimne, byť členom vlády, tak by som hľadal spôsob, ako rodičovský príspevok zvýšiť, ale nestačí len povedať, že na 280 eur, keď mám byť úprimný, ale treba to trošku filištínsky urobiť, aby sa niekde možno niečo ušetrilo a aby sa celkove tie zdroje zase až tak veľmi nenavýšili. Nejaké nápady by som mal, ale - ako kolega Bugár hovorí - o tom potom.
Takže druhý návrh, ktorý tu zaznel, pod ktorým som priamo podpísaný ako spoluautor; aj keď moje spoluautorstvo spočívalo asi tak v tom, že aha, dobrý návrh, dobre, pripíšte ma tam; kolegyne Simone Petrík. Naozaj, kolegyne, kolegovia, ja som si stopercentne istý, že keď to nebude teraz na tejto schôdzi, tak vo veľmi krátkom čase to urobíme, pretože ten návrh je veľmi dobrý. Tu naozaj nejde o nejaké navýšenie zdrojov z rozpočtu, ak aj, tak len a len symbolické. Čiže v podstate toto je príklad návrhu, kedy pri nezmenených, fakticky nezmenených finančných zdrojoch alebo potrebe zo štátneho rozpočtu vieme skvalitniť to, čo tu existuje. Naozaj mnohí rodičia predsa rozmýšľajú tak, no niektorí rozmýšľajú, matky rozmýšľajú tak, že zostanú až do tých troch rokov veku dieťaťa doma. Dobre, v poriadku. Ale je tu veľká skupina matiek, ktoré skrátka idú do zamestnania skôr a ten príjem potom už plynie z toho, ako pracujú alebo podnikajú. Čiže pre ne bude veľmi výhodné, ak si budú môcť rodičovský príspevok vyčerpať v rýchlejšom režime.
A podčiarkujem ešte raz, že tu nejde o nejaký experiment, ktorý by sme tu teraz začali my skúšať. Česi to už niekoľko rokov majú, už to dokonca niekoľkokrát povylepšovali nejakými ďalšími postupnými novelami a tu nejde o nič iné, vlastne ako aj také okopírovanie tej pozitívnej českej skúsenosti. Veď toho sa vôbec netreba báť, tam je to úplne, úplne bez problémov, ale zlepší to život mnohých mladých rodín. Treba sa nad tým skutočne seriózne zamyslieť, kolegyne, kolegovia. Neberte to len tak, že opozícia niečo predložila. Jasné, presne tak, máme dobrú spoluprácu, sociálne výbory, slovenský parlament, český parlament, tak sa o tom treba baviť ako, keď už tá spolupráca je, tak si vymieňajme tie pozitívne skúsenosti. A toto je práve jedna z tém, ktorú potom na takýchto rokovaniach treba otvoriť a uistiť sa, či je to dobré alebo zlé. Ak to nezrušili, ale, naopak, novelizujú, vylepšujú, tak aj bez toho, že by som sa potreboval baviť s niekým z českej strany zoči-voči, tak asi to funguje. Ale dobre.
No, tretí návrh v poradí vylepšuje to, čo sa zaviedlo za vlády Ivety Radičovej. Pozeral som sa na tú históriu, ako to bolo schválené, pozmeňovací návrh Matovič, Blahová, Jurinová v decembri 2011, ktorým sa zaviedlo to, že pri dvojičkách, trojičkách sa rodičovský príspevok zvyšuje o 25, o 50 %, takže máme to už niekoľko rokov takto zavedené. Predtým to nebolo vôbec odstupňované pri väčšom počte detí, no ale fakt je ten, že treba sa zamyslieť a posunúť sa ďalej. Samozrejme, niečo to bude stáť, ale nie sú to dramaticky väčšie peniaze z pohľadu ministerstva financií, ale je to veľmi vítaná zmena, ak by bola schválená, pre početnejšie rodiny, kde deti idú relatívne tesne po sebe.
No veď ako, tak ako teraz kockatý matfyzák to poviem asi takto: Tak pokiaľ v rodine budú mať tri deti, tak pekne po sebe poukladané, že prvé sa teda narodí, má tri roky, v tých troch rokoch rodičia čerpajú tri roky rodičovský príspevok, potom sa pekne narodí druhé dieťa, zase tri roky naň budú čerpať rodičovský príspevok a toto druhé dieťa, keď má tri roky, tak sa narodí tretie dieťa v poradí a zase budú tri roky čerpať rodičovský príspevok, takže 9 rokov čerpajú rodičovský príspevok. A keď niekto je šikovnejší, v úvodzovkách, a tie detičky sa im budú rodiť povedzme v dvojročných intervaloch po sebe, tak ak dobre rátam, tak 6 rokov budú čerpať rodičovský príspevok. Aký je medzi tými rodinami rozdiel? No obidve rodiny vychovali tri deti, ale jedna, tá prvá, dostávala rodičovský príspevok 9 rokov krát 213 eur mesačne a druhá rodina dostávala pri tých istých troch deťoch, ale rodili sa rýchlejšie, dostane 6 rokov krát 213 eur mesačne. No rozumieme si? Ako teraz ako čo, prečo by aj tá druhá rodina nemala dostať tú istú sumu, čiže 9 krát, obrazne povedané, krát 12 krát 213 eur. Hovorím to ako kockatý matfyzák, ale snáď sa rozumieme, aj keď vy tými kockatými matfyzákmi nie ste, ale máte určite všetci sociálne cítenie a chcete rodinám pomôcť.
Takže toto je jeden jednoduchý spôsob, ako zaviesť viac spravodlivosti do toho inštitútu rodičovského príspevku a môže to pekne fungovať. Takéto rodiny budú veľmi vďačné za to, že sa urobí takáto zmena. Mne takí ľudia píšu, ale odpovedám im, viete, som opozičný poslanec, môžem tu niečo porozprávať, takto presne ako to teraz robím, apelovať na poslankyne a poslancov vládnej koalície, aby sa nad tým zamysleli, možnože sa to podarí, nevylučujem, ale v prvom rade to záleží na nich.
No a posledný návrh, ktorý tu zaznie od kolegynky Lucie Ďuriš Nicholsonovej, už to tu bolo povedané predo mnou, vyšší rodičovský príspevok pre zdravotne postihnuté deti. No toto snáď netreba vysvetľovať. Teraz, keď sme v situácii, že štátny rozpočet skutočne nie je v takom napätom stave, aký bol povedzme v roku 2010 a kedy môžeme pozitívne vylepšovať sociálny systém, vylepšovať ho pre tých, kde cítime tú potrebu vyššieho, lepších zdrojov, vyššieho príspevku a podobne, väčšej podpory štátu, tak to, prosím, urobme. Treba vysvetľovať niekomu, že ak majú v rodine zdravotne postihnuté dieťa, že asi sú tam vyššie výdavky, vyššia potreba pomoci zo strany štátu? Touto otázkou si dovolím zakončiť svoj príspevok.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.3.2017 o 17:40 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:50

Soňa Gaborčáková
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. Pán kolega spomenul rezervy na financie. Ja som sa pozerala, že v rámci podpory rodiny sa rozpočtuje na rok 2017 prídavok na dieťa, rodičovský príspevok, príspevok na starostlivosť nižší je rozpočtovaný ako na rok 2016. Čiže naozaj investujeme do toho menej ako v roku 2016, čo svedčí aj vlastne o počte poberateľov, a preto by sa mal vytvoriť priestor práve pre tie rodiny, ktoré to naozaj potrebujú.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.3.2017 o 17:50 hod.

PhDr.

Soňa Gaborčáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:51

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, som rád, že na úvod ste povedali, že je to pozitívna vec. A ja si myslím, že je to pozitívna vec, na ktorú sa bude nadväzovať, aj zvýšenie materskej zo 70 na 75 % pôvodného príjmu, takže to je naozaj vskutku pozitívne a môžeme sa o tom baviť, že či to je dostatočné, lebo môže to byť viac, ale myslím si, že vždy by bolo dobré, keby to mohlo byť viac.
Ale použili ste jedno porovnanie, ktoré vyzerá, ako keby boli tieto dve veci ako spojené nádoby, a ste hovorili o tom, že za naše obdobie boli zvýšené odvody pre živnostníkov viac ako 30 percent. Nie je to celkom korektne spojené s týmto, pretože vy veľmi dobre viete, že to zvyšovanie odvodov pre živnostníkov bolo nutné urobiť aj kvôli tomu, aby živnostníci, keď by išli potom na dôchodok, aby si platili tú úroveň, čo bola predtým, tak by v podstate mali mizivé dôchodky. Čiže z tohto pohľadu to prepojenie nebolo až celkom, by som povedal, korektné, ale vy ste asi vedeli, že prečo to spomínate.
Ja v každom prípade hodnotím toto zvyšovanie ako pozitívne, pokiaľ to bude možné a aj ministerstvo financií bude mať priaznivý vývoj financií, tak určite to budeme robiť a pán minister bude jeden medzi prvými. Takže chcem poďakovať aj pánovi ministrovi aj za tú pripravovanú ďalšiu časť zvyšovania materskej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.3.2017 o 17:51 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:52

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi Mihálovi aj za ten použitý príklad, kedy naozaj sa môžu rodičia rozhodnúť, že budú mať tri deti a rodič, väčšinou teda žena, bude sa starať osobne o deti 9 rokov, a kedy sa môžu rozhodnúť, že budú mať tri deti do siedmich rokov. A tu už sú tie prepočty o tom, aké sú vysoké náklady na takúto zmenu, ktorou chceme odstrániť nejakú diskrimináciu, zase trošku o iných počtoch. Takže ďakujem mu za toto.
A naozaj chcem tak nejak vyzvať, že toto je rodinná politika, podporovať rodiny, ktoré sú funkčné, ktoré prispievajú pre štát aj jednak tým, že boli zamestnaní rodičia, ale aj tým, že sa rozhodnú mať deti, je to v podstate naozaj už dnes odvaha. A ak teda vláda hovorí o tom, že sme v takej kondícii ekonomickej veľmi dobrej, že Slovensko skvétá, prospieva, tak kto iný by mal mať úžitok z toho, ak nie rodiny s deťmi?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.3.2017 o 17:52 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:54

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Budem reagovať na faktickú poznámku kolegu Blanára.
Pre vašu informáciu, pán kolega, v júli 2015 v našom dôchodkovom systéme boli zavedené minimálne dôchodky. Na získanie minimálneho dôchodku stačí mať príjem, keď to zjednoduším trošku, vo výške 24,1 % priemernej mzdy. Živnostníci pred nástupom vašej vlády v roku 2012 platili minimálne odvody zo 44,1 % priemernej mzdy. Jedného pekného dňa sa pán minister rozhodol, že tie minimálne odvody zvýši na výšku 50 % priemernej mzdy. S odôvodnením na rokovaniach so živnostníkmi, tak ako ste to vy vlastne teraz zopakovali, aby mali vyššie dôchodky. Prosím pekne, je to možno o väčšom vysvetľovaní, ako je tá jedna zostávajúca minúta. Verte mi, že či živnostník platí zo 44,1 % priemernej mzdy, ako to bolo pred nástupom ministra Richtera, alebo či platí z 50 % priemernej mzdy, dopadne úplne rovnako a získa ten minimálny dôchodok. Rovnako by dopadol, aj keby ste minimálne odvody nebodaj znížili na 25 % priemernej mzdy. Čiže to zvýšenie minimálnych odvodov živnostníkov v roku 2012 – 2013, pod ktorým je podpísaný minister Richter, ja osobne hodnotím a budem hodnotiť ako veľký podvod na živnostníkoch odôvodnený údajne nízkymi dôchodkami, kde potom o dva roky minister priniesol minimálne dôchodky. To nie je nič iné ako podvod na živnostníkoch a treba sa k tomu vrátiť a tieto ich minimálne odvody, tzv. minimálne odvody, ktoré budú na budúci rok 215 eur, konečne znížiť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.3.2017 o 17:54 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video