23. schôdza

28.11.2017 - 13.12.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

5.12.2017 o 9:05 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:04

Michal Bagačka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, pán podpredseda vlády, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k predmetnému vládnemu návrhu zákona. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o tomto návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: ústavnoprávny, výbor, výbor pre financie a rozpočet a výbor pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 26. januára 2018 a v gestorskom výbore do 29. januára 2018.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

5.12.2017 o 9:04 hod.

Mgr.

Michal Bagačka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:05

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán podpredseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som stručne sa vyjadril k zákonu o podpore menej rozvinutých regiónov, ktorý sa ukázal, že je len veľká marketingová akcia vládnej strany SMER. Vysvetlím prečo.
Pred voľbami 2016 vládna strana SMER prijala zákon o podpore menej rozvinutých regiónov, keďže išli voľby, trebalo urobiť nejakú šou a trebalo ukázať občanom, že naozaj na nich myslíme a ideme aj do tých chudobných regiónov. V tomto zákone bola určená lehota, dokedy sa jednotlivé akčné plány, tzv. akčné plány mali prijať. Tak vznikla situácia, že po voľbách 2016, keď sa zostavila vláda, trošku sa to utriaslo, potom si spomenuli, že máme tu nejaké akčné plány a rýchlo treba niečo urobiť. Tak v okresoch, ktoré boli zahrnuté do podpory týchto menej rozvinutých regiónov, najmä na východnom Slovensku, sa rýchlo vytvorili také pracovné skupiny zložené zo samosprávy, okresných úradov a v neposlednom rade aj funkcionárov vládnej strany SMER.
Tieto akčné plány boli zbúchané na kolene, tieto akčné plány boli narýchlo napísané a nezakladali sa na nejakej realite. Mohol by som uviesť mnoho príkladov z tých akčných plánov, mnoho projektov, ktoré boli doslova vymýšľané, len aby tam niečo bolo. Ja som strávil pomerne veľa stretnutí so starostami a primátormi a funkcionármi okresných úradov a bavil som sa s nimi o tých akčných plánoch. Minulého roku, keď vláda avizovala, že bude zasadať, bude mať výjazdové zasadnutie a v týchto okresoch ako Vranov, Trebišov, Svidník a tak ďalej a tak ďalej, tak som sa začal viac zaujímať o tie akčné plány.
Nakoľko som z okresu Vranou nad Topľou, tak vytiahol som si akčný plán pre náš okres a zistil som veľmi potešujúce fakty. Vláda sa zaviazala v tom akčnom pláne, že v okrese Vranou vytvorí viac ako 2 500 pracovných miest. Je to okres, kde je jedna z najväčších nezamestnaností na Slovensku, je to okres, kde je najnižšia priemerná mzda v rámci Prešovského kraja, je to okres, kde väčšina mladých ľudí uteká nielen mimo okres, uteká mimo Slovenska, keďže nemá príležitosti. Tak som sa potešil, že konečne vláda sa spamätala a už niečo urobí aj pre ten náš okres Vranov. Po preštudovaní akčného plánu, opakujem, 2 500 pracovných miest, preinvestovaných 120 mil. euro a v rámci regionálneho príspevku, ktorý sa mal vyplácať priebežne každý rok, viac ako 5 mil. euro na prípravu nejakej tej infraštruktúry, na prípravu rôznych pracovných miest súvisiacich s tými akčnými plánmi.
Avšak keď som sa pozrel na samotné projekty, tak zistil som, že väčšina z nich sú absolútne nezmysly. Napríklad istá obec v akčnom pláne mala napísané, že oddychová zóna pri rieke Ondava za 150-tisíc euro. No poviete si, super, hej. Lenže tá obec je 3 km, sa nachádza 3 km od mojej rodnej obce, čiže ten región poznám veľmi dobre. A tá oddychová zóna, no prepáčte, budovať oddychovú zónu na mieste, kde miestny podnik vypúšťa nejaký ten, poviem to, odpad do tej rieky, oddychovú zónu na mieste, kde naozaj nie je nič, sú tam len obrovské, obrovské kriaky (povedané so smiechom) alebo ja neviem, že oddychová zóna tam, akože nedávalo mi to logiku. Keď som sa na to pýtal ľudí z tejto obce, tak, a kompetentných, tak mi bolo povedané, že tak vieš, dostali sme informáciu, že rýchlo tam treba niečo dať, no tak sme vymýšľali, čo sa dalo, že oddychové zóny na mieste, kde sa vypúšťa odpad do rieky z miestnej fabriky. Super!
Potom to boli, že vodné vleky. Kto, prosím vás, bude chodiť na vodné vleky na vodné lyžovanie v okrese, kde ľudia pomaly majú problém si zaplatiť lístok na autobus? Vodné vleky.
Potom tam boli rôzne ďalšie nezmysly a rôzne ďalšie projekty typu, že rozšírenie, rozšírenie prevádzky pekárne v istej obci, potom, keď som sa dopátral, čo je to za pekáreň, tak, samozrejme, pekáreň patrí jednému z funkcionárov, resp. priamemu príbuznému jedného z funkcionárov vládnej strany. A dotácia 400-tisíc na pekáreň, no super, však dobre.
Potom tam boli ďalšie nezmysly, ako napríklad vybudovanie, vybudovanie služieb pre motoristov, pre nákladné autá. No ale je to na mieste, ktoré je v širšom centre mesta, tak mi vysvetlite, akým spôsobom sa nákladné autá, ktoré majú zákaz vstupu do mesta, dostanú na nejaké veľké parkovisko so službami pre motoristov nákladných áut.
Čiže je tam strašne veľa nezmyslov. Ale povedal som si, dobre. A napriek tomu som sa išiel pozrieť na to výjazdové zasadnutie vlády v mestskom kultúrnom dome, kde som povedal novinárom svoj názor na to, že je to len taká marketingová akcia, je tam kopec nezmyslov a kopec projektov, ktoré sú postavené, môžem povedať, že na vode. Ten istý deň mi predseda vlády odkázal, že šírim zlo a nenávisť a mám ich nechať pracovať. Tak dobre, no. Prešiel viac ako rok od prijatia týchto akčných plánov, viac ako rok. Po viac ako roku, keď som sa pýtal zástupcov samospráv, ako sú na tom tie akčné plány, ako sú na tom projekty, tak začali sa mi sťažovať na veľmi zlú komunikáciu s ministerstvom, na neodpovedanie na ich maily, nikto nevie, čo sa, čo sa vlastne robí. Nikto nevie, ako ďalej postupovať. A čo sa týka tých regionálnych príspevkov, to znamená peňazí, ktoré boli a ktoré mali ísť do tých regiónov, tak bolo mi povedané, že tak nedostali sme dokopy nič.
Čiže po viac ako roku môžme konštatovať, že tieto akčné plány, ktoré boli postavené na vode a ktoré boli len marketingovou akciou vládnej strany, nepriniesli skoro žiaden osoh. Vo Vranove nevznikli žiadne nové pracovné miesta vyplývajúce z týchto akčných plánov, skoro žiadne peniaze tam neprišli a všetko stojí tak.
Teraz tu máme ďalší návrh zákona, ktorý ide niečo rozširovať, meniť, dokonca ten príspevok už nebudú môcť dostávať len firmy, už sú tam aj fyzické osoby, ja len, taká, podnikatelia, ja len, taká podotázka, či už máte aj zoznam tých podnikateľov, keďže vieme, že, ako sa prideľujú tie rôzne dotácie. (Reakcia z pléna.) Áno, áno, tí sú teraz v tej, v tých akčných radách, áno, v tých rozvojových radách.
Čiže mňa by zaujímalo, pán podpredseda, keby ste, ja už som tu predkladal procedurálny návrh nie tak dávno, nech vláda predloží správu o plnení týchto akčných plánov. Vieme, že boli podpísané už mnohé projekty, už boli schválené a podpísané, no ale choďte sa opýtať tých podnikateľov, že koľko peňazí už dostali na tie projekty. Skoro nič. Pritom realizácia mnohých týchto projektov končí teraz, február - marec. To znamená, že už majú byť zrealizované tie projekty, už tam majú byť pracovné miesta, už to má začať fičať. Lenže tí ľudia ešte, tí podnikatelia ešte nedostali ani peniaze žiadne. Tak ako chceme stíhať nejaké termíny vyplývajúce z týchto akčných plánov a vyplývajúce z tých projektov?
A na záver ja by som len trošku podpichol do mojich kolegov, aby nám tiež povedali, ako je to v ich okresoch, v ich okresoch. Robo, prepáč, máme tu kolegu z Trebišova, zasadala tam vláda, v akom stave je plnenie akčného plánu v Trebišove? (Reakcia z pléna.) Super, som rád, že sa zapojíš. Nie je tu kolega Krajkovič zo Svidníka. Jeho by som sa tiež spýtal, v akom stave je plnenie akčných plánov v okrese Svidník. Pýtate sa vašich kolegov, pýtate sa vašich ministrov, čo je s tými akčnými plánmi? Áno, sú poschvaľované projekty, ale peniaze dokopy ešte nikto nevidel.
Čiže, pán podpredseda, bolo by namieste najprv vysvetliť ľuďom, aký je stav plnenia týchto akčných plánov po viac ako roku, a potom robme nejaké pozmeňováky, robme potom nejaké doplnenia do tohto zákona, ale v prvom rade urobme z tejto marketingovej akcie niečo reálne, pretože ja naozaj by som bol veľmi rád, keby v tom mojom okrese Vranov vzniklo tých 2 500 pracovných miest, bol by som veľmi rád, keby tam išlo tých 120 mil. euro, ktoré boli zahrnuté do toho akčného plánu a ktorými sa vláda zaviazala, že to tam pôjde.
Čiže naozaj by som bol veľmi rád, keby sa aj reálne už začalo niečo robiť, lebo za ten viac ako rok mám pocit, že okrem sľubov tu nebolo absolútne žiadne plnenie.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.12.2017 o 9:05 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:17

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, kolega Peťo Pčolinský. Ďakujem veľmi pekne. Veľmi dobre si to povedal a ja za chvíľočku vystúpim tiež v rozprave a viac-menej v podobnom duchu.
A myslím si, že to, čo mne tak najviac utkvelo, bolo práve to, že ty pochádzaš z týchto oblastí Slovenska, z týchto regiónov. A keď si opisoval tie oddychové zóny alebo tie ďalšie príklady, že to je presne to, keď sa robia veci od zeleného stola, tak na tom papieri to môže vyzerať veľmi dobre, ale, ale to sklamanie v tých ľuďoch, ktorí tam žijú, ktorí zrazu si povedia, že čo toto je za ďalší nezmysel, ktorý sa tu vymýšľa, a ešte keď je to potvrdené práve tými slovami, že niečo narýchle sa musí urobiť, len aby sa tam niečo dalo, tak toto mi naozaj pripomína proste minulý režim, kde sa nasilu napĺňali proste päťročnice, len aby papier proste zniesol a ukázal, že máme tu úžasné plány.
A toto je strašne veľká škoda, pretože naozaj dnes žijeme v dobrých časoch. Teraz je ten čas, kedy môžme Slovensko posunúť na úplne novú úroveň, a my to tu proste, alebo resp. táto vláda to absolútne nevyužíva, plytvá týmto časom. A čo je to najdôležitejšie, že naozaj sa zahráva s tou už, by som povedal, veľmi krehkou dôverou ľudí vôbec v politikov. A toto sú jasné príklady, ktoré tú dôveru ešte viacej nabúravajú a vlastne ničia.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 9:17 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:18

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak, tak ako okres Vranov nad Topľou, aj okres, z ktorého pochádzam ja, konkrétne okres Kežmarok, a kde žijem, patrí do týchto akčných plánov a patrí medzi najmenej rozvinuté okresy v rámci Slovenskej republiky.
V čom vidím problém, je to, že si vláda Roberta Fica po štyroch rokoch vládnutia uvedomila tesne pred marcom 2016, teda tesne pred parlamentnými voľbami, že na Slovensku máme akési najmenej rozvinuté okresy, ktoré potrebujú pomôcť, v ktorých hospodárske výsledky nie sú tak dobré ako okresy napríklad niekde na západe Slovenska, a že tisíce a tisíce ľudí odtiaľ utekajú, pretože nemajú príležitosti, ako získať prácu za dôstojnú mzdu, ktorá im zabezpečí dôstojný život, na ktorý podľa mňa majú nárok. Tak vláda zbúchala tieto tzv. akčné plány a o ich plnení tu hovoril kolega predrečník, no a ja sa môžem vyjadriť k tomu, ako prebieha plnenie týchto akčných plánov napríklad u nás v okrese Kežmarok.
Keď sme oslovovali a žiadali informácie od obcí, ako sú napríklad Rakúsy alebo Malý Slavkov, alebo sme sa pýtali miest ako Kežmarok či Spišská Belá, všade sme dostali tie isté informácie. Aj napriek tomu, že od prijatia týchto akčných plánov ubehli už skoro dva roky, k týmto mestám a k týmto obciam sa dostali len zanedbateľne malé sumy, ako to bolo predtým sľúbené, a nerealizovalo sa doteraz takmer vôbec nič. To znamená, máme tu skoro dva roky a veci sa nepohli vôbec k lepšiemu. A dnes prichádza vláda s rozšírením tohto zákonu a hovorí nám o tom, ako zase sa budú veci pohýnať k lepšiemu, ako sa to všetko pohne.
Ale ja sa pýtam, pán Pellegrini, dokedy majú ľudia čakať? Do roku 2040, keď sa zobudíte alebo keď to už rozkradnete úplne všetko?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 9:18 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:20

Róbert Puci
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Peťo, vyzval si ma a musím odpovedať, lebo nie je to až také tragické, jak si spomínal ty vo svojom vystúpení.
Je pravda, že tie akčné plány sa nenapĺňajú tak, ako sa na začiatku predpokladalo, ide to pomalšie, ale je to chyba aj tej legislatívy okolo toho, lebo nie je to také jednoduché, jak, jak si všetci na začiatku mysleli.
V Trebišove je vytvorený, je vytvorená akčná rada, sú tam zastúpení starostovia, štátni zamestnanci, sú tam zastúpení podnikatelia, vytvorená je NO-čka, ktorá prenáša priamo do praxe už to, čo, čo vláda schválila, čiže tie jednotlivé projekty.
Pokiaľ viem, už teraz ministerstvá dávajú vonku, či už je to ministerstvo hospodárstva, ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia, vonku výzvy, ktoré sú len pre okresy, ktoré sú zaradené v tých akčných plánoch. A tam sa tí jednotliví žiadatelia, resp. tí záujemcovia, ktorí boli zapracovaní do akčných plánov, môžu do týchto výziev, výziev hlásiť, takže trvá to trochu dlhšie, ale už sa to rozbieha.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 9:20 hod.

Ing.

Róbert Puci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:21

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Môj dojem z tejto navrhovanej úpravy je taký, že sa tu jedná o snahu použiť verejné prostriedky v podstate na dva účely, a to všetko za marketingovým zámerom.
Ten prvý účel je v podstate urobiť si nejaký, nejakú reklamu politickú a pri tom tie prostriedky jednoducho premrhať a druhý účel je tie prostriedky rozkradnúť, pretože na tomto základe fungujú tí, ktorých predstava o tom, že ako sa riadi štát, pochádza z čias komunizmu. To znamená, zhora prídu nejaké peniaze, tie sa rozdelia, zhora si rozhodnú, že čo by bolo asi tak najlepšie. Majú lokálnych všelijakých adlátusov, ktorí si tie prostriedky nejak rozkradnú alebo ich akože nejak použijú. Vykáže sa činnosť, výsledok je približne nula, niekedy aj negatívny, ale plán sa plnil. A toto všetko sa použije na marketingové účely. Takto fungujú komunisti, takto fungovali komunisti a takto zrejme budú fungovať, dokiaľ ich tu budeme mať vo vláde.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 9:21 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:23

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega, budem reagovať teda na vaše vystúpenie, na tú kritiku, ktorú ste povedali, a ja sa s tým musím stotožniť, ale z môjho pohľadu je ten vládny návrh problematický najmä v dvoch oblastiach alebo z dvoch dôvodov.
Prvý dôvod je ten, že sa neustále odvoláva na tie spomínané akčné plány, a problémom tých akčných plánov nie je ani to, že existujú, to môžme aj vnímať ako nejakú snahu vlády pohnúť veci, problémom tých akčných plánov je skôr to, čo obsahujú a na čom sú postavené. Viackrát tu bolo povedané, že mnohí to vnímajú ako jednoducho nejaký nový model prelievania verejných zdrojov do rúk tých vhodných a vybraných firiem, ktoré majú realizovať jednotlivé časti akčných plánov, ale musíme sa zamyslieť nad tým, či ten obsah tých akčných plánov je taký, aký by mal byť, či nie je náhodou postavený na hlavu, pretože keď sa pozriem na zoznam najmenej rozvinutých okresov k dnešnému dňu, tak ja si neviem predstaviť, ako v takom okrese Sabinov, Gelnica, Poltár alebo Rimavská Sobota pomôže v zamestnanosti a v celkovom zdvihnutí životnej úrovne ľudí vybudovanie nejakého oddychového centra, rekonštrukcia nejakej, nejakých lavičiek alebo obnovenie miestnej pošty. To nie sú veci, ktoré prinesú zamestnanosť, to nie sú veci, ktoré tým ľuďom dajú nádej, že ich život v týchto okresoch sa aspoň priblíži k úrovni života ľudí napríklad v krajských mestách.
A druhá vec, čo je problémová v tej samotnej novele, je to, že hovorí sa tu o tej rade dosť podrobne, v § 5, ale nikde nie je spomenuté napríklad samosprávny kraj. Absolútne odignorované zo strany vlády, tak potom na akú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 9:23 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:25

Martin Klus
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Peter, dobrý prejav a som rád, že si spomenul tieto veci. Presne tak, ako ich si pomenoval ty, tak, tak som o nich počúval aj na najmä juhu Banskobystrického kraja, máme tu pána primátora Bagačku, ten akiste vie, o čom hovorím. Rozprával som sa s desiatkami ľudí, ktorí boli alebo chceli byť zapojení do týchto akčných plánov, a mali veľmi podobné skúsenosti, ako si ich popísal. Realita je dnes taká, a to mi trošku chýba od nás z opozície, že síce sme nespokojní, a podľa mňa právom, ale skúsme sa zamyslieť aj nad tým, čo urobiť inak.
Čiže ja verím tomu, že niektoré ďalšie vystúpenia, ktoré budú nasledovať na túto tému, naznačia, aké sú možnosti. My sme niečo v rámci strany SaS dali dokopy, najmä pokiaľ ide o odlúčené spoločenstvá, a verím tomu, že podobné návrhy prídu aj zo strany SME RODINA alebo OĽANO.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 9:25 hod.

doc. PhDr. PhD. MBA

Martin Klus

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:26

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, myslím si, že vystihol si problémy nášho kraja, nášho Prešovského kraja, a myslím, že aj celého východu, aj stredného Slovenska, kde viac-menej tie projekty, sa mi stále zdá, že nevzbudzujú u ľudí dôveru, že sa niečo pohne dopredu.
A ja by som bol veľmi rád, keby aj tí, ktorí nie sú naši, v úvodzovkách povedané, aby aj tí dostali šancu, pretože čo môžte mať lepšie, ak sa naštartuje daná obec, daný okres, daný kraj, kde ľudia uvidia, že áno, pozrite, nebol som v žiadnej strane, mám perfektný názor, mám perfektný nápad, a pokiaľ ešte bude garantovať, že tu bude pokračovanie, nie, že o štyri roky to padne, a potom už dávať ďalšie peniaze. Malo by sa naštartovať niečo také ako sebarealizácia tých ľudí a myslím, že tých plánov a nápadov naši ľudia majú dosť, len aby sa mohli aj reálne bez nejakého straníckeho trička dostať k tejto realizácii.
Myslím si, že mali by sme vytvárať podmienky na pridanú hodnotu. Obrazne povedané, za môj rezort, aby, si teraz vymyslím, z Moldavy nad Bodvou alebo z nejakého Štósu neišiel, neišla vonku slivka, ale lekvár alebo slivovica, neišiel vonku zemiak, ale lupienok zemiakový, ktorý sa bude aj môcť realizovať cez ten nejaký trh, cez ten reťazec, a tým pádom sa povie, áno, zamestnáme tých ľudí. Najväčší problém, samozrejme, máme v tých okresoch, kde máme aj tých našich spoluobčanov, kde potrebujú jednoduchú prácu. Tam nemôžte, že budú riadiť nejaké IT-čka alebo niečo také, že budú IT-čkári. Nebudú. A tam prakticky by som im dal ten veľký potenciál.
No, žiaľ, keď si pozriem náš rezort, mali sme aj projekt Malého farmára, Mladého farmára a z 2 098 alebo 2-tisíc, cez 2-tisíc žiadostí, žiaľ, iba 500 bolo realizovaných. Zdá sa mi, že aj tu je veľký potenciál, a bol by som rád, keby sa to robilo tak, aby to malo zmysel a aj tú podporu od tých najnižších.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 9:26 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:28

Michal Bagačka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. My tu máme v tejto našej snemovni taký kút, jeden problém, že síce začneme aj alebo rozprávame racionálne, ale potom ešte do toho vždycky pichneme aj kus tej politiky.
S jednou, jedným, s prvou vecou veľmi musím súhlasiť, že, že možno nie je, tie akčné plány aj, aj celkový ten proces nie je taký dynamický. S tým ako nemusíme polemizovať, je to tak. Je to aj zákon, aj celý ten proces, by som povedal, že neviem obdobu v iných štátoch, to znamená, nejak sa rodí, aj to by sme mohli, mohli sa na tom zhodnúť. A to, že je ho treba urýchliť a nejak ešte učesávať, aj to sa snáď v tom zhodneme.
A teraz môžme, môžme k niektorým veciam, ktoré ja, možno ja trochu vidím ináč, lebo ste povedali, že, že akčné plány boli zbúchané na kolene. Tak ako povedal kolega Martin Klus, tak ja som z Rimavskej Soboty, z okresu Rimavská Sobota, tak ja tam môžem povedať, že akčné plány neboli zbúchané na kolene, že tam to bolo množstvo stretnutí, možno aj neproduktívnych, kde sme tri hodiny rozprávali, možno neracionálne, ale niečo z toho vzniklo. A do toho, do tých vzniknutých akcií sa mohli dostať aj veci, ktoré sa nám z tohto, v tomto momente z nášho pohľadu zdajú ako, že ako sa to tam mohlo dostať. Nevravím, že nie, ale mohli sa. Problém je to, že sa vypichujú len tie veci.
Ale je tam, v tých akčných plánoch kopa aj dobrých vecí, ktoré, ktoré naozaj môžu priniesť aj to, že sa tá nezamestnanosť, alebo resp. že sa tie pracovné podmienky alebo pracovné príležitosti... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.12.2017 o 9:28 hod.

Mgr.

Michal Bagačka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video