18. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
17.12.2020 o 9:39 hod.
Mgr. PhDr. PhD.
Ľuboš Blaha
Videokanál poslanca
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, nadviažem na to, čo hovoril pán poslanec Richter, priznám sa, nerozumiem. Nerozumiem tomu, prečo práve v tejto chvíli počas núdzového stavu, v čase pandémie, v čase, kedy riešime vážne existenčné problémy, kedy rodiny sú naozaj vyhadzované na dlažbu a firmy padajú, je tu veľmi ťažká sociálna situácia, a práve v tejto chvíli vy idete brať tým najslabším. Deťom obedy zadarmo. Ja tomu nerozumiem.
Čo je toto za prístup? V čase hospodárskej krízy brať žobrákovi aj ten klobúk. Tým najslabším. Toto je naozaj tak surové a cynické, že, prepáčte, nerozumiem. Nerozumiem, prečo to robíte deťom, nerozumiem, prečo to robíte rodinám, a nerozumiem, prečo to robíte teraz. Prečo to nemohlo počkať? Tak prečkajte tie najťažšie časy, prečkajte teraz tú pandémiu, prečkajte možno pol roka, možno rok, neviem, ale prečo práve takéto antisociálne kroky musíte robiť v tejto chvíli, kedy ľudia potrebujú stabilitu, nejaké sociálne istoty, nejakú perspektívu. Ja tomu naozaj nerozumiem. Však ste tuná štyri roky, aspoň teda máte to presvedčenie, aj keď po včerajšom prieskume, obavám sa, že sa budete veľmi ponáhľať, aby ste stihli aspoň niečo, ale ste tu na štyri roky. Prečo to potrebujete spraviť teraz, kedy ľudia naozaj dostávajú zabrať? Je to tak sociálne necitlivé, že, prepáčte, už som to raz povedal, Kaník bol v porovnaní s vami amatér, lebo takí sociálni netvori, ako dneska vládnu, takí tu nevládli ešte nikdy.
Ja súhlasím s pani prezidentkou aspoň v tom, že kozmeticky upravuje niektoré tie veci, aj keď tu by malo ísť o to, aby sme tým deťom, všetkým deťom dali obedy zadarmo, a toto je paradigmatická otázka v rámci sociálnej politiky. Buď budeme mať sociálnu politiku, že tu bude iba záchranná sieť, ako to je v anglosaských štátoch, ako to je typické pre neoliberálne štáty, to znamená, pokiaľ si mimoriadne chudobný, úplný bedár, úplný žobrák, si v hmotnej núdzi, tak vtedy ti ten štát dá nejakú omrvinku, aby si nezomrel od hladu. Toto je prístup v niektorých tých liberálnych sociálnych štátoch.
Možno poznáte tie sociologické rozvrstvenia na rôzne druhy sociálnych štátov. Jeden je liberálny, jeden je konzervatívny, jeden je sociálnodemokratický. Toto je ten liberálny model typický pre mnohé štáty Spojených štátov amerických alebo Veľkú Britániu, Írsko a podobne, liberálnejšie anglosaské štáty. A potom máte modely, ktoré sú ďaleko sociálnejšie. Buď to je ten nemecký, alebo kontinentálny, alebo konzervatívny model, ktorý sa snaží ďaleko viac dbať aj na pomoc pre stredné vrstvy. A potom máte ten najsociálnejší škandinávsky alebo sociálnodemokratický, ktorý sa snaží naprieč pomáhať úplne všetkým, aj tým ľuďom, ktorí nespadajú pod to, pod tú hmotnú núdzu. A práve preto, ako vidíte, aj v tých krajinách, ako je Švédsko alebo Fínsko, ktoré sa snažia pomáhať všetkých pracujúcim ľuďom, všetkým rodinám, tam je tá sociálna situácia a solidarita najsilnejšia. A vy tento model, ktorý sme sa snažili postupne zavádzať na Slovensko, idete šmahom ruky zničiť. Je to paradigmatická zmena. Lebo nastavenie doteraz bolo aj v prípade obedov zadarmo, že ich mohli mať len tie deti v hmotnej núdzi alebo rodiny v hmotnej núdzi. Kto to je na Slovensku? Povedzte mi! Väčšinou sú to Rómovia, väčšinou sú tu ľudia z osád, ľudia z rómskych komunít. V poriadku, tí si to, samozrejme, zaslúžia, lebo sú chudobní. A ja sa pýtam, prečo to nechcete dať aj tým ľuďom, ktorí majú trošku viacej? Sú to pracujúce rodiny, nie sú zhodou okolností Rómovia, a týchto teraz ideme trestať?
Vy ste čo, vláda Rómov? Vy ste vláda iba pre tú jednu skupinu, ktorá je v tej hmotnej núdzi? A tí ostatní vás nezaujímajú?! Veď to sú desiatky tisíc ľudí. Pani prezidentka hovorí o 47 tisícoch detí. Dobre, nehovorí to Ľuboš Blaha, hovorí to vaša slávna prezidentka, ktorú tak milujete. Ona vás nachytala na tom, akí ste nesociálni. Pani, ktorá sa hlási k liberalizmu, pani liberálka je sociálnejšia než vy, veľkí kresťania? To si zapamätajte, keď na budúce budete hovoriť o sociálnych istotách a sociálnej spravodlivosti, že ste zobrali deťom a rodinám, tým najslabším, aj to jedno teplé jedlo denne, preboha. Závidieť malému dieťaťu teplé jedlo denne, to vám fakt gratulujem.
Vrátim sa k tomu, prečo my ako ľavičiari podporujeme toto riešenie. Je to aj preto, lebo podporujeme škandinávsky sociálny model, ale aj preto, lebo podporujeme keynesiánske ekonomické opatrenia, ktoré sú práve v krízach najdôležitejšie. To znamená, máme krízu? Máme tu ekonomickú krízu, ktorá je vyvolaná vládnymi opatreniami? Máme. A v tejto fáze práve potrebujeme podporiť spotrebu ľudí, kúpyschopnosť obyvateľstva, tých najslabších. Lebo ten milionár si nebude kupovať viacej tých vecí, on má tie milióny a on si ich nebude kupovať, viacej rožkov, a nezje viacej mäsa a nezje viacej zeleniny. Takže kto bude tú kúpyschopnosť vytvárať, kto bude vytvárať ten dopyt, vďaka čomu môžu potom tí podnikatelia vyrábať? No práve tí, tie široké masy ľudí, tí ľudia, ktorí nezarábajú veľa, ale majú svoje potreby a nemôžu si kúpiť tú zeleninu, to mäso a tie rožky, lebo nemajú peniaze. A práve tí potrebujú sociálne dávky, tí potrebujú pomoc od štátu, práve preto to fungujú také inštitúty, ako je minimálna mzda, práve preto tu fungujú také pomoci, ako je štátna pomoc seniorom, alebo dôchodkový systém, kde sme chceli dať 13. dôchodky, a vy ste ich šmahom ruky zhodili zo stola. Práve v tejto chvíli, keď potrebujete dotovať spotrebu, keď potrebujete roztočiť ekonomiku, a nielen preto, že by ste mali mať srdce, aspoň tak si pamätám teda ten slogan pána Kollára a SME RODINY, ktorá mimochodom hlasovala za obedy zadarmo, a dneska tu nie je ani, že, že čím to rozmýšľa ten Boris Kollár? Teda to vieme, čím rozmýšľa, ale myslím teraz, čo bolo na plagáte. Srdcom, srdcom rozmýšľa. Kde má dneska srdce Boris Kollár a jeho klub SME RODINA, kde má dneska srdce?
Áno, vieme, žiaľ, vieme. Ja sa pýtam, prečo nemôžete nájsť v tejto chvíli, keď už nie srdce, aspoň ten rozum, že ekonomika potrebuje spruhu, že keď dáte tým ľuďom peniaze aj na to jedlo, aj na tie potraviny, tak sa to môže odraziť v tom, že sa bude viacej vyrábať práve v tomto sektore. Keď dáte viacej ľuďom na dôchodkoch, tak seniori budú tie peniaze míňať, lebo nemajú na to ako milionári, že by si ich odkladali. To isté platí aj o tých najchudobnejších robotníkoch, ktorí pracujú za minimálnu mzdu. Prečo im neviete zvýšiť? Však to potom sa vráti do ekonomiky, vráti sa to do spotreby.
Toto sú ekonomické diletantské rozhodnutia, a keď už nemáte srdce, majte aspoň rozum, páni kolegovia. Aj keď priznám sa, že hovorím do prázdnej miestnosti, lebo okrem pár poslancov OĽANO, ktorí ešte ostali verní Matovičovi po včerajšom prieskume, tu máme jedného ako poslanca ZA ĽUDÍ, 0 poslancov, 2 poslancov za SME RODINU (reakcie z pléna), SaS-ka tu nemá nikoho. Takáto je dnešná situácia, pardon, ježiš, ja sa hlboko ospravedlňujem, nie jedného, dvoch, pardon, toto bol taký ťažký omyl, že za toto už budem niesť zodpovednosť navždy, budem s tým musieť spávať a trhať sa v snoch. (Reakcie z pléna.) Čiže máte dvoch poslancov, to je niečo neuveriteľné. Tak my tu máme obedy zadarmo, idete brať normálne desiatkam tisíc ľudí obedy zadarmo, a vy ste tu dvaja a že sa oháňate tým, že nie jeden, ale dvaja! Akí ste na seba hrdí, to je úžasné, to je fantastické, ja vám gratulujem.
Takže, páni kolegovia, ja vám chcem, ja vás chcem o jednom ubezpečiť, o jednom vás chcem ubezpečiť. Vaše dni sa krátia, ako teraz nechcem hovoriť iba o prieskumoch, ale to, čo stvára Igor Matovič, to je naozaj vhodné skôr do dejín psychiatrie a nie do dejín politológie. Čiže aj vaše dni sa krátia, vy tu budete možno pol roka, ak bude úspešné referendum, možno rok, ak nebude, budete tu už len chvíľku. A chcete zjavne narobiť čo najviac škody.
Ja vám garantujem, že o ten rok, kedy vy odídete, za prvé, vrátime ako prvé 13. dôchodky, za druhé vrátime ako prvé minimálnu mzdu a za tretie vrátime obedy zadarmo deťom. To spravíme ako prvé. A potom budeme, samozrejme, prešetrovať všetky tie vaše zločiny vo vzťahu ku kriminalizácii opozície. To aby počuli všetci páni policajti, ktorí sú momentálne nabudení svojou jakobínskou náladou, kde by všetkých zatvárali. Všetkých budú prešetrovať, všetkých.
Páni kolegovia, váš čas sa kráti. Nemstite sa tým najslabším. Keď už sa chcete mstiť, tak sa mstite nám. Ale malým deťom, rodinám? Prepáčte, je to tragické.
Takže základné argumenty som povedal, chcem na záver dodať iba toľko, že váš argument, že musíte brať tým najchudobnejším a tým deťom, lebo nie sú peniaze kvôli korone, je absurdný, keď idete dávať bankám 1,2 mld. eur za tri roky. To sa nedá vysvetliť. Tak zoberiete dieťaťu obed, perkelt, zoberte decku perkelt, aby ste dali bankám 1,2 mld., veď to je neuveriteľné! Akým takýmto spôsobom môžte fungovať?! A ešte sa im vysmievate do tváre.
Pán, pán Pollák sa smeje, lebo jeho rómske osady dostanú, fantastické. Vy sa na tom smejete. Vy dneska vediete výbor pre ľudské práva... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nevykrikujte, prosím vás, páni poslanci.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
... oberáte aktuálne o sociálne práva tých najslabších a vy sa rehlíte do ksichtu týmto ľuďom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Herák.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Veď to je neuveriteľné! Vy ste sociálni cynici, absolútni surovci! Človek, ktorý nemá ani rodinu, predpokladám. Máte rodinu? Máte rodinu? (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nevykrikujte, pán poslanec.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Takýto človek, takýto človek.
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Herák! (Zaznenie gongu.)
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Nemáte srdce, nemáte srdce a beriete tým najslabším! Vaše detičky dostanú, že? Vaše detičky dostanú. Ale... (Reakcia z pléna.)
A teraz mi povie vulgárny výraz. (Reakcia z pléna.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prestaňte sa prekrikovať, prosím vás.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Toto je tá mentalita. Pán predsedajúci, počul ste, čo povedal pán Pollák na moju adresu?
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nie, nepočul som, to nie je pán poslanec Pollák, nie je v rokovacej sále. Poprosím všetkých, aby sa upokojili. (Potlesk.)
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Vy sa ako voláte, prepáčte, Kto to je? Herák. Pán poslanec Herák, ježiš, ja som sa pomýlil vo vašom mene, lebo ste taký známy, osobnosť.
Takže, pán poslanec Herák, čo ste mi povedali? Pán poslanec Herák, zopakujete to? Môžte. Takže toto je naša nová kultúrna úroveň. Nám hovoria, že sme extrémisti, konšpirátori. Oni berú deťom, tým najslabším, jedno teplé jedlo denne a tuto pán poslanec Horák sa išiel (smiech v sále) úplne, pardon, Herák, Herák, to meno mi nejde dosť, sa tu išiel úplne roztrhnúť od zlosti, že som si ho poplietol s pánom poslancom Pollákom, lebo to je tá najväčšia národná tragédia. Pán poslanec Herák, prepáčte, nevedel som, že sa voláte takto, nepoznám vás po mene, ešte ste tu veľmi krátko. Prepáčte. Ale pravdou je, že váš argument, že zobrať práve tým najslabším, nepovažujem za správny. Nie preto, že sa voláte Pollák alebo Herák, ale preto, lebo to nie je správne, a že vy mi teraz budete vykrikovať vulgárne výrazy len preto, že som si pomýlil vaše meno, nepovažujem za úctivé, prepáčte. (Reakcia poslanca Heráka.)
Aha, ja som bol vulgárny, pardon, hej. Ja som použil slovo Pollák, dobre. (Zaznenie gongu.)
Páni kolegovia, posledná vec. Detičky, ktoré chodia do škôl, a hovoril to už aj Jano Richter a Jana Vaľová to veľmi správne pripomenula, sa cítia byť častokrát vylúčené a segregované, pokiaľ majú možnosť ísť sa najesť do školskej jedálne, pokiaľ tam nemajú tú možnosť aj tí iní, bohatší, veď to je typický proces sociologický, že vy nechcete sa cítiť vylúčení, že sa cítite stigmatizovaní. Práve preto s tým prišli škandinávske štáty, práve preto s tým prišli mnohé aj americké štáty, napr. New York, aby vylúčili tú triednu segregáciu, aby tí chudobnejší nemali pocit, že sú tí opomínaní a vylúčení. Tomu dieťaťu, keď dáte tých pár eur, aby si kúpilo niečo, tak si kúpi za prvé buď niečo nezdravé, čiže riskujeme aj zdravie našich detí, alebo si nekúpi nič, aby hralo formu. My ho vylučujeme a toto je veľmi nebezpečné. Pokiaľ tam bude normálna školská jedáleň, každý tam môže prísť, každý sa tam naje, tak to vytvára aj oveľa egalitárnejšie prostredie. A tomuto, verím, že rozumejú aj ľudia, ktorí majú kresťanskú výchovu, lebo vás učili k láske k blížnemu.
Takže ešte raz, prečo to idete tým ľuďom brať? Ja tomu naozaj nerozumiem. Môžte brať najbohatším, môžte teraz zdaniť špeciálne korporácie, môžte zdaniť špeciálne banky, tie najbohatšie podniky, tých úplne, reťazce, tých najbohatších, tam môžte brať. Ale nie! Vy si vyberiete tých najchudobnejších, tie deti, aby ste ušetrili, aby ste čo? Aby ste mohli kupovať špajchle pre Matoviča? Toto je ten dôvod, alebo ja nerozumiem, prečo to idete urobiť? Alebo sa chcete mstiť tým malým deťom len a len preto, aby ste ukázali, že nenávidíte SMER, že čokoľvek ten SMER priniesol, lebo, áno, bola to jedna z našich vlajkových lodí, tak to proste musíme zničiť, lebo ho tak ideologicky nenávidíme. Ale vy sa nemstíte SMER-u, vy sa mstíte tým malým deťom a tým najchudobnejším rodinám.
Takže ešte raz, páni kolegovia, mrzí ma postoj špeciálne strany SME RODINA, ktorá nielenže hlasovala za obedy zadarmo, nielenže zradila svojich voličov, ale ešte tu ani nie je. Do nohy, tu, pardon, aby ma tu zase niekto, jeden tam tuším je zo SME RODINY, ešte vás dobre nerozoznávam, prepáčte. (Reakcie z pléna.) Nikto, nikto! Aha, tak pán kolega je z niečoho iného. Potom tu máme zopár, možno tucet poslancov OĽANO a jeden alebo dvaja poslancov zo ZA ĽUDÍ. SaS-ka je tu jediná konzistentná, musím povedať, to je typická neoliberálna strana, ktorá chce zničiť všetky sociálne dávky (reakcie z pléna), všetky. HLAS je v karanténe, pokiaľ viem. Ja s HLAS-om nič nemám, ale myslím si, že tí majú aspoň dôvod. (Reakcie z pléna.)
V poriadku (zaznenie gongu), ako to je, toto hovoríte kolegovi Pellegrinimu a nie mne (povedané so smiechom). My tu v SMER-e máme kolegov. Sú tu kolegovia od kotlebovcov. Mám pocit, že ak tu niekomu záleží na deťoch, tak to určite nie ste vy a dokazujete to aj svojou účasťou. Ja viem, že vám sú prednejšie vaše deti, vaše Vianoce, vaše sviatky. Ale brať sedem dní – koľko? – sedem dní pred Vianocami deťom? Ešte pod ten vianočný stromček, aby tam náhodou nemali. Vy ste v situácii, kedy tu máme zamorený parlament, kedy sú tu poslanci, ktorí sú pozitívni, kedy sú tu zamestnanci, ktorí sú pozitívni, vy sem natiahnete poslancov, len aby ste mohli prelomiť veto prezidentky a zrušiť obedy zadarmo. To je naozaj taký cynizmus, že vy ste takí neoliberálni Santa Clausovia. (Reakcie z pléna.)
Páni kolegovia (zaznenie gongu), posledné slovo. Ubezpečujem vás, že keď sa vrátime k moci, a pohľad na preferencie hovorí, že to bude čoskoro, tak prvá vec, ktorú spravíme, je, že vrátime tým najslabším to, čo im patrí, vrátime deťom obedy zadarmo.
Páni kolegovia, šťastné a veselé! (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.)
Rozpracované
Vystúpenia
15:25
Vystúpenie spoločného spravodajcu 15:25
Ondrej DostálÚstavnoprávny výbor ako gestorský výbor odporúča Národnej rade uvedený návrh zákona schváliť ako celok. Správa ústavnoprávneho výboru o prerokovaní návrhu zákona, tlač 359a, bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru z 10. decembra 2020. Týmto uznesením ma zároveň výbor ako spravodajcu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výboru.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Vystúpenie spoločného spravodajcu
10.12.2020 o 15:25 hod.
Mgr.
Ondrej Dostál
Videokanál poslanca
Kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som vás informoval o prerokovaní vládneho návrhu zákona vo výboroch, resp. v jednom výbore. Národná rada pridelila návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, ktorý zároveň určila aj ako gestorský výbor s tým, aby ako gestorský výbor prerokoval návrh zákona na 18. schôdzi ihneď. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výboru, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko. Ústavnoprávny výbor návrh zákona prerokoval a odporúčal ho Národnej rade schváliť v navrhnutej podobe bez pripomienok.
Ústavnoprávny výbor ako gestorský výbor odporúča Národnej rade uvedený návrh zákona schváliť ako celok. Správa ústavnoprávneho výboru o prerokovaní návrhu zákona, tlač 359a, bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru z 10. decembra 2020. Týmto uznesením ma zároveň výbor ako spravodajcu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výboru.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Rozpracované
9:16
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9:16
Marián ViskupičVystúpenie s procedurálnym návrhom
17.12.2020 o 9:16 hod.
RNDr. Ing.
Marián Viskupič
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, podľa § 24 ods. 5 zákona č. 350/1996 Z. z., teda zákona o rokovacom poriadku, si vás dovoľujem požiadať na návrh štyroch poslaneckých klubov OĽANO, SaS, SME RODINA a ZA ĽUDÍ o vypustenie bodu č. 56 schváleného programu tejto schôdze. Je to tlač 265, vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa ústavný zákon č. 493/2011 Z. z. o rozpočtovej zodpovednosti, druhé čítanie, a jeho zaradenie do programu schôdze Národnej rady Slovenskej republiky so začiatkom dňa 26. januára 2021. Ďakujem pekne.
Rozpracované
9:18
Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:18
Lucia DrábikováPrezidentka Slovenskej republiky v zmysle čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátila zákon z 26. novembra 2020, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, na opätovné prerokovanie Národnou radou Slovenskej republiky, tlač 360.
Vo svojom rozhodnutí č. 6638-2020-KPSR z 11. decembra 2020 uviedla dôvody na vrátenie zákona a v časti III navrhla, aby Národná rada Slovenskej republiky pri opätovnom prerokovaní schválila zákon so zmenou:
V čl. I v 9. bode § 4 ods. 3 písm. b) sa za slovo „výške“ vkladá slovo „dvojnásobku“.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím pridelil predmetný vrátený zákon na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci, ktorý určil aj ako gestorský výbor a určil lehoty na prerokovanie.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky na schôdzi výboru dňa 17. decembra 2020 neprijal uznesenie, nakoľko návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci prerokoval pripomienku prezidentky uvedenú v III. časti rozhodnutia prezidentky Slovenskej republiky a uznesením č. 83 zo 17. decembra 2020 odporučil zákon schváliť v pôvodnom znení.
Gestorský výbor prijal odporúčanie pre Národnú radu Slovenskej republiky podľa § 90 ods. 5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov hlasovať:
1. o pripomienke prezidentky Slovenskej republiky uvedenej v I. časti tejto spoločnej správy s návrhom gestorského výboru neschváliť,
2. o zákone z 26. novembra 2020, vrátenom prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou Slovenskej republiky, tlač 360, ako o celku schváliť v pôvodnom znení.
Predmetná spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 84 zo 17. decembra 2020.
Výbor ma určil za spoločnú spravodajkyňu výborov. Súčasne ma poveril podľa § 80 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky informovať Národnú radu Slovenskej republiky o výsledku rokovania výborov a o stanovisku gestorského výboru.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Vystúpenie spoločného spravodajcu
17.12.2020 o 9:18 hod.
Mgr. PhD.
Lucia Drábiková
Videokanál poslanca
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania zákona zo 16. októbra 2020, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom a o zmene a doplnení zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 615/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, vrátený prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou Slovenskej republiky, tlač 1788.
Prezidentka Slovenskej republiky v zmysle čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátila zákon z 26. novembra 2020, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, na opätovné prerokovanie Národnou radou Slovenskej republiky, tlač 360.
Vo svojom rozhodnutí č. 6638-2020-KPSR z 11. decembra 2020 uviedla dôvody na vrátenie zákona a v časti III navrhla, aby Národná rada Slovenskej republiky pri opätovnom prerokovaní schválila zákon so zmenou:
V čl. I v 9. bode § 4 ods. 3 písm. b) sa za slovo „výške“ vkladá slovo „dvojnásobku“.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím pridelil predmetný vrátený zákon na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci, ktorý určil aj ako gestorský výbor a určil lehoty na prerokovanie.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky na schôdzi výboru dňa 17. decembra 2020 neprijal uznesenie, nakoľko návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci prerokoval pripomienku prezidentky uvedenú v III. časti rozhodnutia prezidentky Slovenskej republiky a uznesením č. 83 zo 17. decembra 2020 odporučil zákon schváliť v pôvodnom znení.
Gestorský výbor prijal odporúčanie pre Národnú radu Slovenskej republiky podľa § 90 ods. 5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov hlasovať:
1. o pripomienke prezidentky Slovenskej republiky uvedenej v I. časti tejto spoločnej správy s návrhom gestorského výboru neschváliť,
2. o zákone z 26. novembra 2020, vrátenom prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou Slovenskej republiky, tlač 360, ako o celku schváliť v pôvodnom znení.
Predmetná spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 84 zo 17. decembra 2020.
Výbor ma určil za spoločnú spravodajkyňu výborov. Súčasne ma poveril podľa § 80 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky informovať Národnú radu Slovenskej republiky o výsledku rokovania výborov a o stanovisku gestorského výboru.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Rozpracované
9:22
No, nie je tomu tak dávno, je to v podstate pár dní, čo som mal možnosť vystúpiť a argumentovať, prečo je rozhodnutie ohľadom zrušenia tzv. obedov zadarmo zlé. Bolo veľmi zaujímavé, že zákon o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý inak hodnotím ako pozitívny, lebo sa rozšíril predmet dotácií. Hovoríme o nejakých multifunkčných detských ihriskách,...
No, nie je tomu tak dávno, je to v podstate pár dní, čo som mal možnosť vystúpiť a argumentovať, prečo je rozhodnutie ohľadom zrušenia tzv. obedov zadarmo zlé. Bolo veľmi zaujímavé, že zákon o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý inak hodnotím ako pozitívny, lebo sa rozšíril predmet dotácií. Hovoríme o nejakých multifunkčných detských ihriskách, kde by mohli byť aj starší, seniori, kde by vytvorili isté previazanie, jednoducho dobré riešenia a z toho titulu aj navýšenia, ktoré minister ponúkol a, samozrejmá vec, boli sme ich pripravení podporiť. Ale nestalo sa to raz, opakuje sa to pravidelne v tejto snemovni, že príde tzv. prílepok. No a prílepok prišiel aj k zákonu o dotáciách. Prílepok, pod ktorý sa podpísali za každý jeden klub vládnej koalície poslanci, a ktorý z hľadiska navýšenia dotácií urobili niečo úplne opačné. Kotúľ vzad. Zobrali obedy zadarmo.
Keď som tu argumentoval a vysvetľoval, že je to zlé riešenie, že to má veľmi veľa výhod, jednoducho že za jedným stolom sedia deti rôzneho typu sociálno-ekonomických rodín, jedia rovnaké jedlo, že sa nerozširujú tie nožnice medzi „chudobnými a bohatými“, že už tie deti nepociťujú tento rozdiel, že naopak, niekde sa stretávajú a niekde sa môžu aj socializovať, neboli brané v úvahu tieto argumenty.
Ja som osobne rád, že aj napriek tomu, že nie úplne s naším, s našimi predstavami, čo sa týka nerušenia obedov zdarma, pani ministerka sa stotožnila a v podstate povedala a zopakovala niečo, čo som tu ja tvrdil. Hovoril som, že je približne 50-tisíc detí, ktoré sa nachádzajú niekde medzi. Medzi výškou hmotnej núdze a medzi tými, ktorí môžu zo zákona poberať daňový bonus. Daňový bonus, s ktorým ste mimochodom oklamali, lebo hovorí sa o dvojnásobku, čo nie je pravda. Treba povedať, že aj budúci rok budú rodičia doplácať viac ako 50 eur ročne, pretože od 1. júla ide 1,7-násobok terajšieho daňového bonusu, pre vašu informáciu je to, v súčasnosti je to 22,72 po valorizácii, od 1. januára by to malo byť 23,20 a až od 1. januára 2022 to ide na 1,85-násobok. To znamená žiaden dvojnásobok, ako tu bolo sľubované, ale sú to proste úplne iné násobky, opakujem, pre budúci rok to znamená stratu, 1,7 % nepokryje všetky náklady, ktoré súvisia s obedom, pretože ten obed na 1,30 na priemer 21 dní, čo je normálny mesačný priemer, predstavuje sumu 27,30.
Pani ministerka (prezidentka, pozn. red.) vo svojich výhradách ponúkla rozmer, pardon, prepáčte, pani prezidentka ponúkla rozmer, ktorý nie je vymyslený. Sedel tu pán minister financií Heger, keď som mu tvrdil o tých 50-tisíc. No a jeho útvary, Inštitút finančnej politiky a Útvar hodnoty za peniaze vyrátali a hovoria o 47-tisíc deťoch. To znamená, ani len svojich ľudí nepočúva, pretože je zahľadený niekde a vidí len čísla. A jednu stranu príjem, druhú stranu výdaj a k tomu prispôsobuje proste celý rozpočet bez toho, že by ten obsah vnímal a potrebu, ktorá z toho jednoducho vyplýva.
Opakujem ešte raz, Inštitút finančnej politiky a Útvar hodnoty za peniaze vyrátali tých 47-tisíc detí, že to je veliká armáda. Ja reálne predpokladám, že 60- až 65-tisíc ostane detí, ktoré sú v hmotnej núdzi, alebo rodičov, ktorí sú v hmotnej núdzi, to znamená, tí budú poberať, no ale toto je ďalšia kategória, pretože možno si je treba povedať, kto má vôbec nárok na daňový bonus. Aké sú tam podmienky? Samozrejme, každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti. Podmienkou uplatnenia nároku na daňový bonus na dieťa je však istý príjem, ktorý nemôže byť prekročený.
Po prvé, u daňovníka, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy podľa § 5 zákona o dani z príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Alebo čo sa týka samostatne zárobkovo činných osôb, je to v podstate taká istá suma a výška. Pre vašu informáciu, predstavuje to 3 738 eur ročne. To znamená, toľkoto musí zarobiť, aby si mal právo uplatniť nárok na daňový bonus.
No ale čo s tými, čo toto nezarobia? Pretože sú rôzni úväzkoví zamestnanci, ktorí robia na tretinový úväzok, prípadne na dohodu, prípadne ďalší. Môže to byť matka, ktorá poberá rodičovský príspevok a otec nepracuje. To znamená, tam sa nespĺňa ani jedna, ani druhá podmienka. Je to viac, ako je hmotná núdza, ale je to menej, ako je nárok na daňový bonus. Kocúrkovo. Prepáčte mi, to je kocúrkovo. A prečo toto niekto nechce počuť? Veď to nie je opozično-koaličná politika, to je snaha, aby tých 50-tisíc detí bolo zabezpečených. Pretože tí rodičia nemajú na to prostriedky, aby im to teplé, teplé jedlo mohli, mohli jednoducho zabezpečiť.
Preto pani ministerka v podstate navrhuje, prezidentka, ospravedlňujem sa ešte raz pani prezidentke, navrhuje príjmovú hranicu pre získanie dotácie na obed nastaviť minimálne na úroveň dvojnásobku životného minima. Životné minimum je necelých 215 eur. To znamená, plus-mínus 430 eur je suma, ktorú navrhuje pani prezidentka, aby bola zohľadnená, to znamená, všetko pod túto sumu by malo nárok na, na obedy zdarma. No a samozrejmá vec, že tí, ktorí sú v hmotnej núdzi, tí do istej miery riešení sú.
Opakujem ešte raz, nie je to dobré riešenie, pretože si zaslúžili všetky deti mať obedy zdarma, ale je to ďaleko lepšie riešenie, lebo poníma veľmi silnú skupinu detí, ktoré skutočne môžu byť na tom úplne najhoršie, lebo nebudú mať pokryté prostriedky na, na tie teplé obedy.
No a čo sa týka toho dvojnásobku, no, od 1. júla je 1,7-násobok životného minima, to bude predstavovať 39,47 príjem vrátane toho nového daňového bonusu. No ale keď si zrátate, že 27,30 je suma na obedy jedného mesiaca, vyjde vám veľmi jasne a jednoducho matematika a počet, že to nemôže pokryť náklady s tým spojené. To znamená, budú uberať z toho, čo doteraz dostávali, aby vedeli tie, tie obedy jednoducho zaplatiť.
To znamená, opakujem ešte raz, podvod aj tvrdenie o dvojnásobku, pretože nie je dvojnásobok a rodičia budú musieť do tejto sumy jednoducho doplácať.
Preto vychádzajúc z tohto, z tejto analýzy a hlavne z podkladov ministerských úradníkov, ministerských inštitúcií, ktoré sú rešpektované, boli rešpektované aj v minulosti, aj teraz, je potrebné zvážiť a v maximálnej miere tú snahu pani prezidentky podporiť. My sa nemôžme vrátiť niekde inde a hovoriť o obedoch zadarmo, my sa dnes môžeme baviť len o tej námietke pani prezidentky a v tomto prípade si myslím, že je namieste, a preto chcem deklarovať, že klub poslancov za stranu SMER – sociálna demokracia túto pripomienku pani prezidentky prijíma a jej návrh podporí.
Ďakujem. (Potlesk.)
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda Národnej rady.
No, nie je tomu tak dávno, je to v podstate pár dní, čo som mal možnosť vystúpiť a argumentovať, prečo je rozhodnutie ohľadom zrušenia tzv. obedov zadarmo zlé. Bolo veľmi zaujímavé, že zákon o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý inak hodnotím ako pozitívny, lebo sa rozšíril predmet dotácií. Hovoríme o nejakých multifunkčných detských ihriskách, kde by mohli byť aj starší, seniori, kde by vytvorili isté previazanie, jednoducho dobré riešenia a z toho titulu aj navýšenia, ktoré minister ponúkol a, samozrejmá vec, boli sme ich pripravení podporiť. Ale nestalo sa to raz, opakuje sa to pravidelne v tejto snemovni, že príde tzv. prílepok. No a prílepok prišiel aj k zákonu o dotáciách. Prílepok, pod ktorý sa podpísali za každý jeden klub vládnej koalície poslanci, a ktorý z hľadiska navýšenia dotácií urobili niečo úplne opačné. Kotúľ vzad. Zobrali obedy zadarmo.
Keď som tu argumentoval a vysvetľoval, že je to zlé riešenie, že to má veľmi veľa výhod, jednoducho že za jedným stolom sedia deti rôzneho typu sociálno-ekonomických rodín, jedia rovnaké jedlo, že sa nerozširujú tie nožnice medzi „chudobnými a bohatými“, že už tie deti nepociťujú tento rozdiel, že naopak, niekde sa stretávajú a niekde sa môžu aj socializovať, neboli brané v úvahu tieto argumenty.
Ja som osobne rád, že aj napriek tomu, že nie úplne s naším, s našimi predstavami, čo sa týka nerušenia obedov zdarma, pani ministerka sa stotožnila a v podstate povedala a zopakovala niečo, čo som tu ja tvrdil. Hovoril som, že je približne 50-tisíc detí, ktoré sa nachádzajú niekde medzi. Medzi výškou hmotnej núdze a medzi tými, ktorí môžu zo zákona poberať daňový bonus. Daňový bonus, s ktorým ste mimochodom oklamali, lebo hovorí sa o dvojnásobku, čo nie je pravda. Treba povedať, že aj budúci rok budú rodičia doplácať viac ako 50 eur ročne, pretože od 1. júla ide 1,7-násobok terajšieho daňového bonusu, pre vašu informáciu je to, v súčasnosti je to 22,72 po valorizácii, od 1. januára by to malo byť 23,20 a až od 1. januára 2022 to ide na 1,85-násobok. To znamená žiaden dvojnásobok, ako tu bolo sľubované, ale sú to proste úplne iné násobky, opakujem, pre budúci rok to znamená stratu, 1,7 % nepokryje všetky náklady, ktoré súvisia s obedom, pretože ten obed na 1,30 na priemer 21 dní, čo je normálny mesačný priemer, predstavuje sumu 27,30.
Pani ministerka (prezidentka, pozn. red.) vo svojich výhradách ponúkla rozmer, pardon, prepáčte, pani prezidentka ponúkla rozmer, ktorý nie je vymyslený. Sedel tu pán minister financií Heger, keď som mu tvrdil o tých 50-tisíc. No a jeho útvary, Inštitút finančnej politiky a Útvar hodnoty za peniaze vyrátali a hovoria o 47-tisíc deťoch. To znamená, ani len svojich ľudí nepočúva, pretože je zahľadený niekde a vidí len čísla. A jednu stranu príjem, druhú stranu výdaj a k tomu prispôsobuje proste celý rozpočet bez toho, že by ten obsah vnímal a potrebu, ktorá z toho jednoducho vyplýva.
Opakujem ešte raz, Inštitút finančnej politiky a Útvar hodnoty za peniaze vyrátali tých 47-tisíc detí, že to je veliká armáda. Ja reálne predpokladám, že 60- až 65-tisíc ostane detí, ktoré sú v hmotnej núdzi, alebo rodičov, ktorí sú v hmotnej núdzi, to znamená, tí budú poberať, no ale toto je ďalšia kategória, pretože možno si je treba povedať, kto má vôbec nárok na daňový bonus. Aké sú tam podmienky? Samozrejme, každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti. Podmienkou uplatnenia nároku na daňový bonus na dieťa je však istý príjem, ktorý nemôže byť prekročený.
Po prvé, u daňovníka, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy podľa § 5 zákona o dani z príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Alebo čo sa týka samostatne zárobkovo činných osôb, je to v podstate taká istá suma a výška. Pre vašu informáciu, predstavuje to 3 738 eur ročne. To znamená, toľkoto musí zarobiť, aby si mal právo uplatniť nárok na daňový bonus.
No ale čo s tými, čo toto nezarobia? Pretože sú rôzni úväzkoví zamestnanci, ktorí robia na tretinový úväzok, prípadne na dohodu, prípadne ďalší. Môže to byť matka, ktorá poberá rodičovský príspevok a otec nepracuje. To znamená, tam sa nespĺňa ani jedna, ani druhá podmienka. Je to viac, ako je hmotná núdza, ale je to menej, ako je nárok na daňový bonus. Kocúrkovo. Prepáčte mi, to je kocúrkovo. A prečo toto niekto nechce počuť? Veď to nie je opozično-koaličná politika, to je snaha, aby tých 50-tisíc detí bolo zabezpečených. Pretože tí rodičia nemajú na to prostriedky, aby im to teplé, teplé jedlo mohli, mohli jednoducho zabezpečiť.
Preto pani ministerka v podstate navrhuje, prezidentka, ospravedlňujem sa ešte raz pani prezidentke, navrhuje príjmovú hranicu pre získanie dotácie na obed nastaviť minimálne na úroveň dvojnásobku životného minima. Životné minimum je necelých 215 eur. To znamená, plus-mínus 430 eur je suma, ktorú navrhuje pani prezidentka, aby bola zohľadnená, to znamená, všetko pod túto sumu by malo nárok na, na obedy zdarma. No a samozrejmá vec, že tí, ktorí sú v hmotnej núdzi, tí do istej miery riešení sú.
Opakujem ešte raz, nie je to dobré riešenie, pretože si zaslúžili všetky deti mať obedy zdarma, ale je to ďaleko lepšie riešenie, lebo poníma veľmi silnú skupinu detí, ktoré skutočne môžu byť na tom úplne najhoršie, lebo nebudú mať pokryté prostriedky na, na tie teplé obedy.
No a čo sa týka toho dvojnásobku, no, od 1. júla je 1,7-násobok životného minima, to bude predstavovať 39,47 príjem vrátane toho nového daňového bonusu. No ale keď si zrátate, že 27,30 je suma na obedy jedného mesiaca, vyjde vám veľmi jasne a jednoducho matematika a počet, že to nemôže pokryť náklady s tým spojené. To znamená, budú uberať z toho, čo doteraz dostávali, aby vedeli tie, tie obedy jednoducho zaplatiť.
To znamená, opakujem ešte raz, podvod aj tvrdenie o dvojnásobku, pretože nie je dvojnásobok a rodičia budú musieť do tejto sumy jednoducho doplácať.
Preto vychádzajúc z tohto, z tejto analýzy a hlavne z podkladov ministerských úradníkov, ministerských inštitúcií, ktoré sú rešpektované, boli rešpektované aj v minulosti, aj teraz, je potrebné zvážiť a v maximálnej miere tú snahu pani prezidentky podporiť. My sa nemôžme vrátiť niekde inde a hovoriť o obedoch zadarmo, my sa dnes môžeme baviť len o tej námietke pani prezidentky a v tomto prípade si myslím, že je namieste, a preto chcem deklarovať, že klub poslancov za stranu SMER – sociálna demokracia túto pripomienku pani prezidentky prijíma a jej návrh podporí.
Ďakujem. (Potlesk.)
Rozpracované
9:31
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:31
Marián KéryAle dôležité je to, že my zásadným spôsobom odmietame rušenie tohto veľmi dobrého sociálneho opatrenia. Jedna vec je konkrétna, o ktorej sme sa teraz bavili, čo sa stalo, aká medzera pri prijímaní zákona, ale ja opäť chcem zdôrazniť postoj poslaneckého klubu SMER – sociálna demokracia, že my nemôžeme dovoliť, aby toto veľmi dobré opatrenie sa zrušilo.
A ešte chcem apelovať na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Krajniaka, aby si spomenul na to, že tu so svojimi kolegami hlasoval za toto veľmi dobré opatrenie, získaval na tom politické body a SME RODINA aj percentá vo voľbách.
Takže, dámy a páni, zapamätajme si, kto ruší sociálne opatrenia, ktoré zaviedla strana SMER – sociálna demokracia.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
17.12.2020 o 9:31 hod.
Mgr.
Marián Kéry
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Richter, veľmi dobre si pamätám vaše vystúpenie k tomuto antisociálnemu návrhu zákona, že ste v mene nášho poslaneckého klubu zásadne odmietli zrušenie inštitútu obedov zadarmo. Zároveň ste upozornili na skutočnosť, že tu môže vzniknúť stav, že asi približne 50-tisíc detí nebude mať nárok ani na obedy zadarmo, pretože ich rodina nie je v hmotnej núdzi a navyše ich rodičia nebudú mať nárok na zvýšený daňový bonus. A tieto vaše predpovede sa naplnili a ja som veľmi rád, že pani prezidentka tento návrh zákona vrátila naspäť na prerokovanie.
Ale dôležité je to, že my zásadným spôsobom odmietame rušenie tohto veľmi dobrého sociálneho opatrenia. Jedna vec je konkrétna, o ktorej sme sa teraz bavili, čo sa stalo, aká medzera pri prijímaní zákona, ale ja opäť chcem zdôrazniť postoj poslaneckého klubu SMER – sociálna demokracia, že my nemôžeme dovoliť, aby toto veľmi dobré opatrenie sa zrušilo.
A ešte chcem apelovať na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Krajniaka, aby si spomenul na to, že tu so svojimi kolegami hlasoval za toto veľmi dobré opatrenie, získaval na tom politické body a SME RODINA aj percentá vo voľbách.
Takže, dámy a páni, zapamätajme si, kto ruší sociálne opatrenia, ktoré zaviedla strana SMER – sociálna demokracia.
Rozpracované
9:33
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:33
Jana VaľováJa som sa spýtala riaditeľov základných škôl, aby mi naozaj povedali, či to opatrenie, ktoré boli tie obedy zadarmo, či boli tak zlé, lebo na...
Ja som sa spýtala riaditeľov základných škôl, aby mi naozaj povedali, či to opatrenie, ktoré boli tie obedy zadarmo, či boli tak zlé, lebo na začiatku sme boli svedkami toho, že naozaj aj niektorí kritizovali, niektorí neboli spokojní, pretože museli prijímať viacej kuchárok, museli prijímať, museli zariadenia nové kupovať a tak ďalej. Všetko sme to vyriešili, dostali na to finančné prostriedky. Viete, aká bola ich odpoveď? Veľmi ľutujeme, že toto opatrenie sa ruší. A viete prečo? Nielen preto, že 50-tisíc detí zostane teraz bez obedov, ale povedali, že ich ostne omnoho viac. Pretože ak mali viac finančných prostriedkov, tak dokázali kvalitnejšie navariť, pretože celá škola chodila na obedy.
Následne mi povedali, že ak deti sú v hmotnej núdzi alebo ak napríklad ich rodič je alkoholik skrytý alebo je gambler, tie deti sa hanbili chodiť ako deti v hmotnej núdzi do jedálne na obedy, a to z toho dôvodu, že všetci na nich ukazovali. Vieme, že deti sú zlé, že to je ten, čo jeho otec pije, to je ten, čo jeho, jeho otec gambluje, alebo to je ten, ktorý, pozri sa, nemá, nemá na to.
Takže povedali mi riaditeľky, že je to strašne zlé, lebo naozaj tie deti dneska nebudú mať ani jedno teplé jedlo. Tie deti budú vylúčené. A ak mali všetky deti teplé obedy, tak nikto na nikoho neukazoval prstom, nikto na nikoho sa nepozeral a naozaj tie deti sa socializovali, mali teplé jedlo a tí učitelia mali a tí riaditelia mali oveľa menej problémov aj s tými deťmi v škole.
Myslím si, že aj toto je aspekt, na ktorý sa treba pozrieť a kedy si treba povedať, že ak sa naozaj vyriešilo technické vybavenie v školách, ak sa poriešili kuchárky, ak sme na to dali finančné prostriedky, nechápeme, prečo toto rušiť. Spýtajte sa riaditeľov, spýtajte sa učiteľov. ja som s nimi skutočne rozprávala.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
17.12.2020 o 9:33 hod.
PhDr.
Jana Vaľová
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, všetko si veľmi dobre zhrnul, ja sa takisto stotožňujem s pripomienkami pani ministerky, ale možno, prezidentky, no už ma tu nakazil pán kolega (povedané so smiechom), ale, ale chcem povedať jednu vec. Prejdem na to ľudsky a prejdem na to, aká je skutočnosť.
Ja som sa spýtala riaditeľov základných škôl, aby mi naozaj povedali, či to opatrenie, ktoré boli tie obedy zadarmo, či boli tak zlé, lebo na začiatku sme boli svedkami toho, že naozaj aj niektorí kritizovali, niektorí neboli spokojní, pretože museli prijímať viacej kuchárok, museli prijímať, museli zariadenia nové kupovať a tak ďalej. Všetko sme to vyriešili, dostali na to finančné prostriedky. Viete, aká bola ich odpoveď? Veľmi ľutujeme, že toto opatrenie sa ruší. A viete prečo? Nielen preto, že 50-tisíc detí zostane teraz bez obedov, ale povedali, že ich ostne omnoho viac. Pretože ak mali viac finančných prostriedkov, tak dokázali kvalitnejšie navariť, pretože celá škola chodila na obedy.
Následne mi povedali, že ak deti sú v hmotnej núdzi alebo ak napríklad ich rodič je alkoholik skrytý alebo je gambler, tie deti sa hanbili chodiť ako deti v hmotnej núdzi do jedálne na obedy, a to z toho dôvodu, že všetci na nich ukazovali. Vieme, že deti sú zlé, že to je ten, čo jeho otec pije, to je ten, čo jeho, jeho otec gambluje, alebo to je ten, ktorý, pozri sa, nemá, nemá na to.
Takže povedali mi riaditeľky, že je to strašne zlé, lebo naozaj tie deti dneska nebudú mať ani jedno teplé jedlo. Tie deti budú vylúčené. A ak mali všetky deti teplé obedy, tak nikto na nikoho neukazoval prstom, nikto na nikoho sa nepozeral a naozaj tie deti sa socializovali, mali teplé jedlo a tí učitelia mali a tí riaditelia mali oveľa menej problémov aj s tými deťmi v škole.
Myslím si, že aj toto je aspekt, na ktorý sa treba pozrieť a kedy si treba povedať, že ak sa naozaj vyriešilo technické vybavenie v školách, ak sa poriešili kuchárky, ak sme na to dali finančné prostriedky, nechápeme, prečo toto rušiť. Spýtajte sa riaditeľov, spýtajte sa učiteľov. ja som s nimi skutočne rozprávala.
Ďakujem.
Rozpracované
9:35
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:35
Stanislav MizíkVystúpenie s faktickou poznámkou
17.12.2020 o 9:35 hod.
Mgr.
Stanislav Mizík
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Richter, spýtali ste sa, prečo to niekto nechce počuť? Ja vám odpoviem prečo. Pozrite sa do lavíc SaS, Za ľudí, SME RODINA, je tam neuveriteľné množstvo poslancov, až traja. Dokonca teraz až dvaja, to je vizitka záujmu o tisíce detí, o tisíce osudov. Ďakujem.
Rozpracované
9:36
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:36
Marian KotlebaA preto my sa taktiež stotožňujeme s výhradami pani prezidentky. A ja si myslím, pán poslanec, že vy ste to veľmi aj fundovane, aj tak širokospektrálne zhodli a ja nebudem rozumieť tomu, ak táto vláda, ktorá chce hovoriť aj o menšinách a o neviem akých otázkach, sa bude dnes snažiť prelomiť veto prezidentky republiky. Lebo to sa potom ukáže iba jedno jediné, že im naozaj už nejde ani o odborný názor nielen opozície, ale ani prezidentky, len jednoducho za každú silu si to presadiť svoje bez ohľadu na to, že tie rozhodnutia škodia ľuďom.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
17.12.2020 o 9:36 hod.
Ing. Mgr.
Marian Kotleba
Videokanál poslanca
Pán poslanec Richter, v podstate pani prezidentka dala opäť znova úplne jasne a verejne na známosť svoje stanovisko a svoje výhrady k tejto vláde a naozaj je to už tragédia, keď prezidentka republiky, ktorú pred voľbami podporovalo viacej alebo viacero výrazných súčasných vládnych politikov, je nútená, nútená z pozície prezidentského paláca kritizovať tieto asociálne kroky vlády. Veď to je až, to je až o očí bijúce, ako na jednej strane máme tu vládu plnú amatérov, ktorá robí rozhodnutia amatérske, a na druhej strane tie rozhodnutia, ktoré sa snažia spraviť ako keby profesionálne a dotiahnuť do posledného detailu, tak, žiaľ, tie rozhodnutia sú protisociálne, sú, sú jednoducho rozhodnutia, ktoré naozaj nie že znižujú, ale, naopak, zvyšujú tú sociálnu nespravodlivosť a sociálnu priepasť.
A preto my sa taktiež stotožňujeme s výhradami pani prezidentky. A ja si myslím, pán poslanec, že vy ste to veľmi aj fundovane, aj tak širokospektrálne zhodli a ja nebudem rozumieť tomu, ak táto vláda, ktorá chce hovoriť aj o menšinách a o neviem akých otázkach, sa bude dnes snažiť prelomiť veto prezidentky republiky. Lebo to sa potom ukáže iba jedno jediné, že im naozaj už nejde ani o odborný názor nielen opozície, ale ani prezidentky, len jednoducho za každú silu si to presadiť svoje bez ohľadu na to, že tie rozhodnutia škodia ľuďom.
Rozpracované
9:38
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:38
Ján RichterMilí priatelia, či chceme, alebo nechceme, na Slovensku je veľmi veľké percento ľudí, ktorých rodiny žijú v riziku chudoby. Pýtam sa, je v tomto...
Milí priatelia, či chceme, alebo nechceme, na Slovensku je veľmi veľké percento ľudí, ktorých rodiny žijú v riziku chudoby. Pýtam sa, je v tomto prípade potrebné alebo vôbec vhodné 47- až 50-tisíc ľudí, jednoducho potrestať deti za to, že žijú v takýchto rodinách? To nie sú len rodiny, kde ja neviem otec alebo niekto nechce pracovať. To sú rôzne životné príbehy a prípady, ktoré sú ťažko a ťažko veľakrát až pochopiteľné.
Preto ak máte len trošku svedomia, chcem vás vyzvať, aby ste ten návrh, ktorý predkladá pani prezidentka, podporili.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
17.12.2020 o 9:38 hod.
JUDr.
Ján Richter
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo. Ďakujem pekne aj kolegom za ich kvázi podporu môjho vystúpenia. Priznám sa, že by som bol ďaleko viacej počul vyjadrenie z koaličných radov, zdôvodnenie, prečo nemajú záujem tento jednoznačne prosociálny návrh pani prezidentky podporiť. Bohužiaľ, toho som sa nedočkal.
Milí priatelia, či chceme, alebo nechceme, na Slovensku je veľmi veľké percento ľudí, ktorých rodiny žijú v riziku chudoby. Pýtam sa, je v tomto prípade potrebné alebo vôbec vhodné 47- až 50-tisíc ľudí, jednoducho potrestať deti za to, že žijú v takýchto rodinách? To nie sú len rodiny, kde ja neviem otec alebo niekto nechce pracovať. To sú rôzne životné príbehy a prípady, ktoré sú ťažko a ťažko veľakrát až pochopiteľné.
Preto ak máte len trošku svedomia, chcem vás vyzvať, aby ste ten návrh, ktorý predkladá pani prezidentka, podporili.
Ďakujem.
Rozpracované
9:39
Čo je toto za prístup? V čase hospodárskej krízy brať žobrákovi aj ten klobúk. Tým najslabším. Toto je naozaj tak surové a cynické, že, prepáčte, nerozumiem. Nerozumiem, prečo to robíte deťom, nerozumiem, prečo to robíte rodinám, a nerozumiem, prečo to robíte teraz. Prečo to nemohlo počkať? Tak prečkajte tie najťažšie časy, prečkajte teraz tú pandémiu, prečkajte možno pol roka, možno rok, neviem, ale prečo práve takéto antisociálne kroky musíte robiť v tejto chvíli, kedy ľudia potrebujú stabilitu, nejaké sociálne istoty, nejakú perspektívu. Ja tomu naozaj nerozumiem. Však ste tuná štyri roky, aspoň teda máte to presvedčenie, aj keď po včerajšom prieskume, obavám sa, že sa budete veľmi ponáhľať, aby ste stihli aspoň niečo, ale ste tu na štyri roky. Prečo to potrebujete spraviť teraz, kedy ľudia naozaj dostávajú zabrať? Je to tak sociálne necitlivé, že, prepáčte, už som to raz povedal, Kaník bol v porovnaní s vami amatér, lebo takí sociálni netvori, ako dneska vládnu, takí tu nevládli ešte nikdy.
Ja súhlasím s pani prezidentkou aspoň v tom, že kozmeticky upravuje niektoré tie veci, aj keď tu by malo ísť o to, aby sme tým deťom, všetkým deťom dali obedy zadarmo, a toto je paradigmatická otázka v rámci sociálnej politiky. Buď budeme mať sociálnu politiku, že tu bude iba záchranná sieť, ako to je v anglosaských štátoch, ako to je typické pre neoliberálne štáty, to znamená, pokiaľ si mimoriadne chudobný, úplný bedár, úplný žobrák, si v hmotnej núdzi, tak vtedy ti ten štát dá nejakú omrvinku, aby si nezomrel od hladu. Toto je prístup v niektorých tých liberálnych sociálnych štátoch.
Možno poznáte tie sociologické rozvrstvenia na rôzne druhy sociálnych štátov. Jeden je liberálny, jeden je konzervatívny, jeden je sociálnodemokratický. Toto je ten liberálny model typický pre mnohé štáty Spojených štátov amerických alebo Veľkú Britániu, Írsko a podobne, liberálnejšie anglosaské štáty. A potom máte modely, ktoré sú ďaleko sociálnejšie. Buď to je ten nemecký, alebo kontinentálny, alebo konzervatívny model, ktorý sa snaží ďaleko viac dbať aj na pomoc pre stredné vrstvy. A potom máte ten najsociálnejší škandinávsky alebo sociálnodemokratický, ktorý sa snaží naprieč pomáhať úplne všetkým, aj tým ľuďom, ktorí nespadajú pod to, pod tú hmotnú núdzu. A práve preto, ako vidíte, aj v tých krajinách, ako je Švédsko alebo Fínsko, ktoré sa snažia pomáhať všetkých pracujúcim ľuďom, všetkým rodinám, tam je tá sociálna situácia a solidarita najsilnejšia. A vy tento model, ktorý sme sa snažili postupne zavádzať na Slovensko, idete šmahom ruky zničiť. Je to paradigmatická zmena. Lebo nastavenie doteraz bolo aj v prípade obedov zadarmo, že ich mohli mať len tie deti v hmotnej núdzi alebo rodiny v hmotnej núdzi. Kto to je na Slovensku? Povedzte mi! Väčšinou sú to Rómovia, väčšinou sú tu ľudia z osád, ľudia z rómskych komunít. V poriadku, tí si to, samozrejme, zaslúžia, lebo sú chudobní. A ja sa pýtam, prečo to nechcete dať aj tým ľuďom, ktorí majú trošku viacej? Sú to pracujúce rodiny, nie sú zhodou okolností Rómovia, a týchto teraz ideme trestať?
Vy ste čo, vláda Rómov? Vy ste vláda iba pre tú jednu skupinu, ktorá je v tej hmotnej núdzi? A tí ostatní vás nezaujímajú?! Veď to sú desiatky tisíc ľudí. Pani prezidentka hovorí o 47 tisícoch detí. Dobre, nehovorí to Ľuboš Blaha, hovorí to vaša slávna prezidentka, ktorú tak milujete. Ona vás nachytala na tom, akí ste nesociálni. Pani, ktorá sa hlási k liberalizmu, pani liberálka je sociálnejšia než vy, veľkí kresťania? To si zapamätajte, keď na budúce budete hovoriť o sociálnych istotách a sociálnej spravodlivosti, že ste zobrali deťom a rodinám, tým najslabším, aj to jedno teplé jedlo denne, preboha. Závidieť malému dieťaťu teplé jedlo denne, to vám fakt gratulujem.
Vrátim sa k tomu, prečo my ako ľavičiari podporujeme toto riešenie. Je to aj preto, lebo podporujeme škandinávsky sociálny model, ale aj preto, lebo podporujeme keynesiánske ekonomické opatrenia, ktoré sú práve v krízach najdôležitejšie. To znamená, máme krízu? Máme tu ekonomickú krízu, ktorá je vyvolaná vládnymi opatreniami? Máme. A v tejto fáze práve potrebujeme podporiť spotrebu ľudí, kúpyschopnosť obyvateľstva, tých najslabších. Lebo ten milionár si nebude kupovať viacej tých vecí, on má tie milióny a on si ich nebude kupovať, viacej rožkov, a nezje viacej mäsa a nezje viacej zeleniny. Takže kto bude tú kúpyschopnosť vytvárať, kto bude vytvárať ten dopyt, vďaka čomu môžu potom tí podnikatelia vyrábať? No práve tí, tie široké masy ľudí, tí ľudia, ktorí nezarábajú veľa, ale majú svoje potreby a nemôžu si kúpiť tú zeleninu, to mäso a tie rožky, lebo nemajú peniaze. A práve tí potrebujú sociálne dávky, tí potrebujú pomoc od štátu, práve preto to fungujú také inštitúty, ako je minimálna mzda, práve preto tu fungujú také pomoci, ako je štátna pomoc seniorom, alebo dôchodkový systém, kde sme chceli dať 13. dôchodky, a vy ste ich šmahom ruky zhodili zo stola. Práve v tejto chvíli, keď potrebujete dotovať spotrebu, keď potrebujete roztočiť ekonomiku, a nielen preto, že by ste mali mať srdce, aspoň tak si pamätám teda ten slogan pána Kollára a SME RODINY, ktorá mimochodom hlasovala za obedy zadarmo, a dneska tu nie je ani, že, že čím to rozmýšľa ten Boris Kollár? Teda to vieme, čím rozmýšľa, ale myslím teraz, čo bolo na plagáte. Srdcom, srdcom rozmýšľa. Kde má dneska srdce Boris Kollár a jeho klub SME RODINA, kde má dneska srdce?
Áno, vieme, žiaľ, vieme. Ja sa pýtam, prečo nemôžete nájsť v tejto chvíli, keď už nie srdce, aspoň ten rozum, že ekonomika potrebuje spruhu, že keď dáte tým ľuďom peniaze aj na to jedlo, aj na tie potraviny, tak sa to môže odraziť v tom, že sa bude viacej vyrábať práve v tomto sektore. Keď dáte viacej ľuďom na dôchodkoch, tak seniori budú tie peniaze míňať, lebo nemajú na to ako milionári, že by si ich odkladali. To isté platí aj o tých najchudobnejších robotníkoch, ktorí pracujú za minimálnu mzdu. Prečo im neviete zvýšiť? Však to potom sa vráti do ekonomiky, vráti sa to do spotreby.
Toto sú ekonomické diletantské rozhodnutia, a keď už nemáte srdce, majte aspoň rozum, páni kolegovia. Aj keď priznám sa, že hovorím do prázdnej miestnosti, lebo okrem pár poslancov OĽANO, ktorí ešte ostali verní Matovičovi po včerajšom prieskume, tu máme jedného ako poslanca ZA ĽUDÍ, 0 poslancov, 2 poslancov za SME RODINU (reakcie z pléna), SaS-ka tu nemá nikoho. Takáto je dnešná situácia, pardon, ježiš, ja sa hlboko ospravedlňujem, nie jedného, dvoch, pardon, toto bol taký ťažký omyl, že za toto už budem niesť zodpovednosť navždy, budem s tým musieť spávať a trhať sa v snoch. (Reakcie z pléna.) Čiže máte dvoch poslancov, to je niečo neuveriteľné. Tak my tu máme obedy zadarmo, idete brať normálne desiatkam tisíc ľudí obedy zadarmo, a vy ste tu dvaja a že sa oháňate tým, že nie jeden, ale dvaja! Akí ste na seba hrdí, to je úžasné, to je fantastické, ja vám gratulujem.
Takže, páni kolegovia, ja vám chcem, ja vás chcem o jednom ubezpečiť, o jednom vás chcem ubezpečiť. Vaše dni sa krátia, ako teraz nechcem hovoriť iba o prieskumoch, ale to, čo stvára Igor Matovič, to je naozaj vhodné skôr do dejín psychiatrie a nie do dejín politológie. Čiže aj vaše dni sa krátia, vy tu budete možno pol roka, ak bude úspešné referendum, možno rok, ak nebude, budete tu už len chvíľku. A chcete zjavne narobiť čo najviac škody.
Ja vám garantujem, že o ten rok, kedy vy odídete, za prvé, vrátime ako prvé 13. dôchodky, za druhé vrátime ako prvé minimálnu mzdu a za tretie vrátime obedy zadarmo deťom. To spravíme ako prvé. A potom budeme, samozrejme, prešetrovať všetky tie vaše zločiny vo vzťahu ku kriminalizácii opozície. To aby počuli všetci páni policajti, ktorí sú momentálne nabudení svojou jakobínskou náladou, kde by všetkých zatvárali. Všetkých budú prešetrovať, všetkých.
Páni kolegovia, váš čas sa kráti. Nemstite sa tým najslabším. Keď už sa chcete mstiť, tak sa mstite nám. Ale malým deťom, rodinám? Prepáčte, je to tragické.
Takže základné argumenty som povedal, chcem na záver dodať iba toľko, že váš argument, že musíte brať tým najchudobnejším a tým deťom, lebo nie sú peniaze kvôli korone, je absurdný, keď idete dávať bankám 1,2 mld. eur za tri roky. To sa nedá vysvetliť. Tak zoberiete dieťaťu obed, perkelt, zoberte decku perkelt, aby ste dali bankám 1,2 mld., veď to je neuveriteľné! Akým takýmto spôsobom môžte fungovať?! A ešte sa im vysmievate do tváre.
Pán, pán Pollák sa smeje, lebo jeho rómske osady dostanú, fantastické. Vy sa na tom smejete. Vy dneska vediete výbor pre ľudské práva... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nevykrikujte, prosím vás, páni poslanci.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
... oberáte aktuálne o sociálne práva tých najslabších a vy sa rehlíte do ksichtu týmto ľuďom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Herák.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Veď to je neuveriteľné! Vy ste sociálni cynici, absolútni surovci! Človek, ktorý nemá ani rodinu, predpokladám. Máte rodinu? Máte rodinu? (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nevykrikujte, pán poslanec.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Takýto človek, takýto človek.
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Herák! (Zaznenie gongu.)
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Nemáte srdce, nemáte srdce a beriete tým najslabším! Vaše detičky dostanú, že? Vaše detičky dostanú. Ale... (Reakcia z pléna.)
A teraz mi povie vulgárny výraz. (Reakcia z pléna.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prestaňte sa prekrikovať, prosím vás.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Toto je tá mentalita. Pán predsedajúci, počul ste, čo povedal pán Pollák na moju adresu?
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nie, nepočul som, to nie je pán poslanec Pollák, nie je v rokovacej sále. Poprosím všetkých, aby sa upokojili. (Potlesk.)
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Vy sa ako voláte, prepáčte, Kto to je? Herák. Pán poslanec Herák, ježiš, ja som sa pomýlil vo vašom mene, lebo ste taký známy, osobnosť.
Takže, pán poslanec Herák, čo ste mi povedali? Pán poslanec Herák, zopakujete to? Môžte. Takže toto je naša nová kultúrna úroveň. Nám hovoria, že sme extrémisti, konšpirátori. Oni berú deťom, tým najslabším, jedno teplé jedlo denne a tuto pán poslanec Horák sa išiel (smiech v sále) úplne, pardon, Herák, Herák, to meno mi nejde dosť, sa tu išiel úplne roztrhnúť od zlosti, že som si ho poplietol s pánom poslancom Pollákom, lebo to je tá najväčšia národná tragédia. Pán poslanec Herák, prepáčte, nevedel som, že sa voláte takto, nepoznám vás po mene, ešte ste tu veľmi krátko. Prepáčte. Ale pravdou je, že váš argument, že zobrať práve tým najslabším, nepovažujem za správny. Nie preto, že sa voláte Pollák alebo Herák, ale preto, lebo to nie je správne, a že vy mi teraz budete vykrikovať vulgárne výrazy len preto, že som si pomýlil vaše meno, nepovažujem za úctivé, prepáčte. (Reakcia poslanca Heráka.)
Aha, ja som bol vulgárny, pardon, hej. Ja som použil slovo Pollák, dobre. (Zaznenie gongu.)
Páni kolegovia, posledná vec. Detičky, ktoré chodia do škôl, a hovoril to už aj Jano Richter a Jana Vaľová to veľmi správne pripomenula, sa cítia byť častokrát vylúčené a segregované, pokiaľ majú možnosť ísť sa najesť do školskej jedálne, pokiaľ tam nemajú tú možnosť aj tí iní, bohatší, veď to je typický proces sociologický, že vy nechcete sa cítiť vylúčení, že sa cítite stigmatizovaní. Práve preto s tým prišli škandinávske štáty, práve preto s tým prišli mnohé aj americké štáty, napr. New York, aby vylúčili tú triednu segregáciu, aby tí chudobnejší nemali pocit, že sú tí opomínaní a vylúčení. Tomu dieťaťu, keď dáte tých pár eur, aby si kúpilo niečo, tak si kúpi za prvé buď niečo nezdravé, čiže riskujeme aj zdravie našich detí, alebo si nekúpi nič, aby hralo formu. My ho vylučujeme a toto je veľmi nebezpečné. Pokiaľ tam bude normálna školská jedáleň, každý tam môže prísť, každý sa tam naje, tak to vytvára aj oveľa egalitárnejšie prostredie. A tomuto, verím, že rozumejú aj ľudia, ktorí majú kresťanskú výchovu, lebo vás učili k láske k blížnemu.
Takže ešte raz, prečo to idete tým ľuďom brať? Ja tomu naozaj nerozumiem. Môžte brať najbohatším, môžte teraz zdaniť špeciálne korporácie, môžte zdaniť špeciálne banky, tie najbohatšie podniky, tých úplne, reťazce, tých najbohatších, tam môžte brať. Ale nie! Vy si vyberiete tých najchudobnejších, tie deti, aby ste ušetrili, aby ste čo? Aby ste mohli kupovať špajchle pre Matoviča? Toto je ten dôvod, alebo ja nerozumiem, prečo to idete urobiť? Alebo sa chcete mstiť tým malým deťom len a len preto, aby ste ukázali, že nenávidíte SMER, že čokoľvek ten SMER priniesol, lebo, áno, bola to jedna z našich vlajkových lodí, tak to proste musíme zničiť, lebo ho tak ideologicky nenávidíme. Ale vy sa nemstíte SMER-u, vy sa mstíte tým malým deťom a tým najchudobnejším rodinám.
Takže ešte raz, páni kolegovia, mrzí ma postoj špeciálne strany SME RODINA, ktorá nielenže hlasovala za obedy zadarmo, nielenže zradila svojich voličov, ale ešte tu ani nie je. Do nohy, tu, pardon, aby ma tu zase niekto, jeden tam tuším je zo SME RODINY, ešte vás dobre nerozoznávam, prepáčte. (Reakcie z pléna.) Nikto, nikto! Aha, tak pán kolega je z niečoho iného. Potom tu máme zopár, možno tucet poslancov OĽANO a jeden alebo dvaja poslancov zo ZA ĽUDÍ. SaS-ka je tu jediná konzistentná, musím povedať, to je typická neoliberálna strana, ktorá chce zničiť všetky sociálne dávky (reakcie z pléna), všetky. HLAS je v karanténe, pokiaľ viem. Ja s HLAS-om nič nemám, ale myslím si, že tí majú aspoň dôvod. (Reakcie z pléna.)
V poriadku (zaznenie gongu), ako to je, toto hovoríte kolegovi Pellegrinimu a nie mne (povedané so smiechom). My tu v SMER-e máme kolegov. Sú tu kolegovia od kotlebovcov. Mám pocit, že ak tu niekomu záleží na deťoch, tak to určite nie ste vy a dokazujete to aj svojou účasťou. Ja viem, že vám sú prednejšie vaše deti, vaše Vianoce, vaše sviatky. Ale brať sedem dní – koľko? – sedem dní pred Vianocami deťom? Ešte pod ten vianočný stromček, aby tam náhodou nemali. Vy ste v situácii, kedy tu máme zamorený parlament, kedy sú tu poslanci, ktorí sú pozitívni, kedy sú tu zamestnanci, ktorí sú pozitívni, vy sem natiahnete poslancov, len aby ste mohli prelomiť veto prezidentky a zrušiť obedy zadarmo. To je naozaj taký cynizmus, že vy ste takí neoliberálni Santa Clausovia. (Reakcie z pléna.)
Páni kolegovia (zaznenie gongu), posledné slovo. Ubezpečujem vás, že keď sa vrátime k moci, a pohľad na preferencie hovorí, že to bude čoskoro, tak prvá vec, ktorú spravíme, je, že vrátime tým najslabším to, čo im patrí, vrátime deťom obedy zadarmo.
Páni kolegovia, šťastné a veselé! (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.)
Vystúpenie v rozprave
17.12.2020 o 9:39 hod.
Mgr. PhDr. PhD.
Ľuboš Blaha
Videokanál poslanca
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, nadviažem na to, čo hovoril pán poslanec Richter, priznám sa, nerozumiem. Nerozumiem tomu, prečo práve v tejto chvíli počas núdzového stavu, v čase pandémie, v čase, kedy riešime vážne existenčné problémy, kedy rodiny sú naozaj vyhadzované na dlažbu a firmy padajú, je tu veľmi ťažká sociálna situácia, a práve v tejto chvíli vy idete brať tým najslabším. Deťom obedy zadarmo. Ja tomu nerozumiem.
Čo je toto za prístup? V čase hospodárskej krízy brať žobrákovi aj ten klobúk. Tým najslabším. Toto je naozaj tak surové a cynické, že, prepáčte, nerozumiem. Nerozumiem, prečo to robíte deťom, nerozumiem, prečo to robíte rodinám, a nerozumiem, prečo to robíte teraz. Prečo to nemohlo počkať? Tak prečkajte tie najťažšie časy, prečkajte teraz tú pandémiu, prečkajte možno pol roka, možno rok, neviem, ale prečo práve takéto antisociálne kroky musíte robiť v tejto chvíli, kedy ľudia potrebujú stabilitu, nejaké sociálne istoty, nejakú perspektívu. Ja tomu naozaj nerozumiem. Však ste tuná štyri roky, aspoň teda máte to presvedčenie, aj keď po včerajšom prieskume, obavám sa, že sa budete veľmi ponáhľať, aby ste stihli aspoň niečo, ale ste tu na štyri roky. Prečo to potrebujete spraviť teraz, kedy ľudia naozaj dostávajú zabrať? Je to tak sociálne necitlivé, že, prepáčte, už som to raz povedal, Kaník bol v porovnaní s vami amatér, lebo takí sociálni netvori, ako dneska vládnu, takí tu nevládli ešte nikdy.
Ja súhlasím s pani prezidentkou aspoň v tom, že kozmeticky upravuje niektoré tie veci, aj keď tu by malo ísť o to, aby sme tým deťom, všetkým deťom dali obedy zadarmo, a toto je paradigmatická otázka v rámci sociálnej politiky. Buď budeme mať sociálnu politiku, že tu bude iba záchranná sieť, ako to je v anglosaských štátoch, ako to je typické pre neoliberálne štáty, to znamená, pokiaľ si mimoriadne chudobný, úplný bedár, úplný žobrák, si v hmotnej núdzi, tak vtedy ti ten štát dá nejakú omrvinku, aby si nezomrel od hladu. Toto je prístup v niektorých tých liberálnych sociálnych štátoch.
Možno poznáte tie sociologické rozvrstvenia na rôzne druhy sociálnych štátov. Jeden je liberálny, jeden je konzervatívny, jeden je sociálnodemokratický. Toto je ten liberálny model typický pre mnohé štáty Spojených štátov amerických alebo Veľkú Britániu, Írsko a podobne, liberálnejšie anglosaské štáty. A potom máte modely, ktoré sú ďaleko sociálnejšie. Buď to je ten nemecký, alebo kontinentálny, alebo konzervatívny model, ktorý sa snaží ďaleko viac dbať aj na pomoc pre stredné vrstvy. A potom máte ten najsociálnejší škandinávsky alebo sociálnodemokratický, ktorý sa snaží naprieč pomáhať úplne všetkým, aj tým ľuďom, ktorí nespadajú pod to, pod tú hmotnú núdzu. A práve preto, ako vidíte, aj v tých krajinách, ako je Švédsko alebo Fínsko, ktoré sa snažia pomáhať všetkých pracujúcim ľuďom, všetkým rodinám, tam je tá sociálna situácia a solidarita najsilnejšia. A vy tento model, ktorý sme sa snažili postupne zavádzať na Slovensko, idete šmahom ruky zničiť. Je to paradigmatická zmena. Lebo nastavenie doteraz bolo aj v prípade obedov zadarmo, že ich mohli mať len tie deti v hmotnej núdzi alebo rodiny v hmotnej núdzi. Kto to je na Slovensku? Povedzte mi! Väčšinou sú to Rómovia, väčšinou sú tu ľudia z osád, ľudia z rómskych komunít. V poriadku, tí si to, samozrejme, zaslúžia, lebo sú chudobní. A ja sa pýtam, prečo to nechcete dať aj tým ľuďom, ktorí majú trošku viacej? Sú to pracujúce rodiny, nie sú zhodou okolností Rómovia, a týchto teraz ideme trestať?
Vy ste čo, vláda Rómov? Vy ste vláda iba pre tú jednu skupinu, ktorá je v tej hmotnej núdzi? A tí ostatní vás nezaujímajú?! Veď to sú desiatky tisíc ľudí. Pani prezidentka hovorí o 47 tisícoch detí. Dobre, nehovorí to Ľuboš Blaha, hovorí to vaša slávna prezidentka, ktorú tak milujete. Ona vás nachytala na tom, akí ste nesociálni. Pani, ktorá sa hlási k liberalizmu, pani liberálka je sociálnejšia než vy, veľkí kresťania? To si zapamätajte, keď na budúce budete hovoriť o sociálnych istotách a sociálnej spravodlivosti, že ste zobrali deťom a rodinám, tým najslabším, aj to jedno teplé jedlo denne, preboha. Závidieť malému dieťaťu teplé jedlo denne, to vám fakt gratulujem.
Vrátim sa k tomu, prečo my ako ľavičiari podporujeme toto riešenie. Je to aj preto, lebo podporujeme škandinávsky sociálny model, ale aj preto, lebo podporujeme keynesiánske ekonomické opatrenia, ktoré sú práve v krízach najdôležitejšie. To znamená, máme krízu? Máme tu ekonomickú krízu, ktorá je vyvolaná vládnymi opatreniami? Máme. A v tejto fáze práve potrebujeme podporiť spotrebu ľudí, kúpyschopnosť obyvateľstva, tých najslabších. Lebo ten milionár si nebude kupovať viacej tých vecí, on má tie milióny a on si ich nebude kupovať, viacej rožkov, a nezje viacej mäsa a nezje viacej zeleniny. Takže kto bude tú kúpyschopnosť vytvárať, kto bude vytvárať ten dopyt, vďaka čomu môžu potom tí podnikatelia vyrábať? No práve tí, tie široké masy ľudí, tí ľudia, ktorí nezarábajú veľa, ale majú svoje potreby a nemôžu si kúpiť tú zeleninu, to mäso a tie rožky, lebo nemajú peniaze. A práve tí potrebujú sociálne dávky, tí potrebujú pomoc od štátu, práve preto to fungujú také inštitúty, ako je minimálna mzda, práve preto tu fungujú také pomoci, ako je štátna pomoc seniorom, alebo dôchodkový systém, kde sme chceli dať 13. dôchodky, a vy ste ich šmahom ruky zhodili zo stola. Práve v tejto chvíli, keď potrebujete dotovať spotrebu, keď potrebujete roztočiť ekonomiku, a nielen preto, že by ste mali mať srdce, aspoň tak si pamätám teda ten slogan pána Kollára a SME RODINY, ktorá mimochodom hlasovala za obedy zadarmo, a dneska tu nie je ani, že, že čím to rozmýšľa ten Boris Kollár? Teda to vieme, čím rozmýšľa, ale myslím teraz, čo bolo na plagáte. Srdcom, srdcom rozmýšľa. Kde má dneska srdce Boris Kollár a jeho klub SME RODINA, kde má dneska srdce?
Áno, vieme, žiaľ, vieme. Ja sa pýtam, prečo nemôžete nájsť v tejto chvíli, keď už nie srdce, aspoň ten rozum, že ekonomika potrebuje spruhu, že keď dáte tým ľuďom peniaze aj na to jedlo, aj na tie potraviny, tak sa to môže odraziť v tom, že sa bude viacej vyrábať práve v tomto sektore. Keď dáte viacej ľuďom na dôchodkoch, tak seniori budú tie peniaze míňať, lebo nemajú na to ako milionári, že by si ich odkladali. To isté platí aj o tých najchudobnejších robotníkoch, ktorí pracujú za minimálnu mzdu. Prečo im neviete zvýšiť? Však to potom sa vráti do ekonomiky, vráti sa to do spotreby.
Toto sú ekonomické diletantské rozhodnutia, a keď už nemáte srdce, majte aspoň rozum, páni kolegovia. Aj keď priznám sa, že hovorím do prázdnej miestnosti, lebo okrem pár poslancov OĽANO, ktorí ešte ostali verní Matovičovi po včerajšom prieskume, tu máme jedného ako poslanca ZA ĽUDÍ, 0 poslancov, 2 poslancov za SME RODINU (reakcie z pléna), SaS-ka tu nemá nikoho. Takáto je dnešná situácia, pardon, ježiš, ja sa hlboko ospravedlňujem, nie jedného, dvoch, pardon, toto bol taký ťažký omyl, že za toto už budem niesť zodpovednosť navždy, budem s tým musieť spávať a trhať sa v snoch. (Reakcie z pléna.) Čiže máte dvoch poslancov, to je niečo neuveriteľné. Tak my tu máme obedy zadarmo, idete brať normálne desiatkam tisíc ľudí obedy zadarmo, a vy ste tu dvaja a že sa oháňate tým, že nie jeden, ale dvaja! Akí ste na seba hrdí, to je úžasné, to je fantastické, ja vám gratulujem.
Takže, páni kolegovia, ja vám chcem, ja vás chcem o jednom ubezpečiť, o jednom vás chcem ubezpečiť. Vaše dni sa krátia, ako teraz nechcem hovoriť iba o prieskumoch, ale to, čo stvára Igor Matovič, to je naozaj vhodné skôr do dejín psychiatrie a nie do dejín politológie. Čiže aj vaše dni sa krátia, vy tu budete možno pol roka, ak bude úspešné referendum, možno rok, ak nebude, budete tu už len chvíľku. A chcete zjavne narobiť čo najviac škody.
Ja vám garantujem, že o ten rok, kedy vy odídete, za prvé, vrátime ako prvé 13. dôchodky, za druhé vrátime ako prvé minimálnu mzdu a za tretie vrátime obedy zadarmo deťom. To spravíme ako prvé. A potom budeme, samozrejme, prešetrovať všetky tie vaše zločiny vo vzťahu ku kriminalizácii opozície. To aby počuli všetci páni policajti, ktorí sú momentálne nabudení svojou jakobínskou náladou, kde by všetkých zatvárali. Všetkých budú prešetrovať, všetkých.
Páni kolegovia, váš čas sa kráti. Nemstite sa tým najslabším. Keď už sa chcete mstiť, tak sa mstite nám. Ale malým deťom, rodinám? Prepáčte, je to tragické.
Takže základné argumenty som povedal, chcem na záver dodať iba toľko, že váš argument, že musíte brať tým najchudobnejším a tým deťom, lebo nie sú peniaze kvôli korone, je absurdný, keď idete dávať bankám 1,2 mld. eur za tri roky. To sa nedá vysvetliť. Tak zoberiete dieťaťu obed, perkelt, zoberte decku perkelt, aby ste dali bankám 1,2 mld., veď to je neuveriteľné! Akým takýmto spôsobom môžte fungovať?! A ešte sa im vysmievate do tváre.
Pán, pán Pollák sa smeje, lebo jeho rómske osady dostanú, fantastické. Vy sa na tom smejete. Vy dneska vediete výbor pre ľudské práva... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nevykrikujte, prosím vás, páni poslanci.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
... oberáte aktuálne o sociálne práva tých najslabších a vy sa rehlíte do ksichtu týmto ľuďom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Herák.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Veď to je neuveriteľné! Vy ste sociálni cynici, absolútni surovci! Človek, ktorý nemá ani rodinu, predpokladám. Máte rodinu? Máte rodinu? (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nevykrikujte, pán poslanec.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Takýto človek, takýto človek.
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Herák! (Zaznenie gongu.)
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Nemáte srdce, nemáte srdce a beriete tým najslabším! Vaše detičky dostanú, že? Vaše detičky dostanú. Ale... (Reakcia z pléna.)
A teraz mi povie vulgárny výraz. (Reakcia z pléna.)
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prestaňte sa prekrikovať, prosím vás.
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Toto je tá mentalita. Pán predsedajúci, počul ste, čo povedal pán Pollák na moju adresu?
Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nie, nepočul som, to nie je pán poslanec Pollák, nie je v rokovacej sále. Poprosím všetkých, aby sa upokojili. (Potlesk.)
Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Vy sa ako voláte, prepáčte, Kto to je? Herák. Pán poslanec Herák, ježiš, ja som sa pomýlil vo vašom mene, lebo ste taký známy, osobnosť.
Takže, pán poslanec Herák, čo ste mi povedali? Pán poslanec Herák, zopakujete to? Môžte. Takže toto je naša nová kultúrna úroveň. Nám hovoria, že sme extrémisti, konšpirátori. Oni berú deťom, tým najslabším, jedno teplé jedlo denne a tuto pán poslanec Horák sa išiel (smiech v sále) úplne, pardon, Herák, Herák, to meno mi nejde dosť, sa tu išiel úplne roztrhnúť od zlosti, že som si ho poplietol s pánom poslancom Pollákom, lebo to je tá najväčšia národná tragédia. Pán poslanec Herák, prepáčte, nevedel som, že sa voláte takto, nepoznám vás po mene, ešte ste tu veľmi krátko. Prepáčte. Ale pravdou je, že váš argument, že zobrať práve tým najslabším, nepovažujem za správny. Nie preto, že sa voláte Pollák alebo Herák, ale preto, lebo to nie je správne, a že vy mi teraz budete vykrikovať vulgárne výrazy len preto, že som si pomýlil vaše meno, nepovažujem za úctivé, prepáčte. (Reakcia poslanca Heráka.)
Aha, ja som bol vulgárny, pardon, hej. Ja som použil slovo Pollák, dobre. (Zaznenie gongu.)
Páni kolegovia, posledná vec. Detičky, ktoré chodia do škôl, a hovoril to už aj Jano Richter a Jana Vaľová to veľmi správne pripomenula, sa cítia byť častokrát vylúčené a segregované, pokiaľ majú možnosť ísť sa najesť do školskej jedálne, pokiaľ tam nemajú tú možnosť aj tí iní, bohatší, veď to je typický proces sociologický, že vy nechcete sa cítiť vylúčení, že sa cítite stigmatizovaní. Práve preto s tým prišli škandinávske štáty, práve preto s tým prišli mnohé aj americké štáty, napr. New York, aby vylúčili tú triednu segregáciu, aby tí chudobnejší nemali pocit, že sú tí opomínaní a vylúčení. Tomu dieťaťu, keď dáte tých pár eur, aby si kúpilo niečo, tak si kúpi za prvé buď niečo nezdravé, čiže riskujeme aj zdravie našich detí, alebo si nekúpi nič, aby hralo formu. My ho vylučujeme a toto je veľmi nebezpečné. Pokiaľ tam bude normálna školská jedáleň, každý tam môže prísť, každý sa tam naje, tak to vytvára aj oveľa egalitárnejšie prostredie. A tomuto, verím, že rozumejú aj ľudia, ktorí majú kresťanskú výchovu, lebo vás učili k láske k blížnemu.
Takže ešte raz, prečo to idete tým ľuďom brať? Ja tomu naozaj nerozumiem. Môžte brať najbohatším, môžte teraz zdaniť špeciálne korporácie, môžte zdaniť špeciálne banky, tie najbohatšie podniky, tých úplne, reťazce, tých najbohatších, tam môžte brať. Ale nie! Vy si vyberiete tých najchudobnejších, tie deti, aby ste ušetrili, aby ste čo? Aby ste mohli kupovať špajchle pre Matoviča? Toto je ten dôvod, alebo ja nerozumiem, prečo to idete urobiť? Alebo sa chcete mstiť tým malým deťom len a len preto, aby ste ukázali, že nenávidíte SMER, že čokoľvek ten SMER priniesol, lebo, áno, bola to jedna z našich vlajkových lodí, tak to proste musíme zničiť, lebo ho tak ideologicky nenávidíme. Ale vy sa nemstíte SMER-u, vy sa mstíte tým malým deťom a tým najchudobnejším rodinám.
Takže ešte raz, páni kolegovia, mrzí ma postoj špeciálne strany SME RODINA, ktorá nielenže hlasovala za obedy zadarmo, nielenže zradila svojich voličov, ale ešte tu ani nie je. Do nohy, tu, pardon, aby ma tu zase niekto, jeden tam tuším je zo SME RODINY, ešte vás dobre nerozoznávam, prepáčte. (Reakcie z pléna.) Nikto, nikto! Aha, tak pán kolega je z niečoho iného. Potom tu máme zopár, možno tucet poslancov OĽANO a jeden alebo dvaja poslancov zo ZA ĽUDÍ. SaS-ka je tu jediná konzistentná, musím povedať, to je typická neoliberálna strana, ktorá chce zničiť všetky sociálne dávky (reakcie z pléna), všetky. HLAS je v karanténe, pokiaľ viem. Ja s HLAS-om nič nemám, ale myslím si, že tí majú aspoň dôvod. (Reakcie z pléna.)
V poriadku (zaznenie gongu), ako to je, toto hovoríte kolegovi Pellegrinimu a nie mne (povedané so smiechom). My tu v SMER-e máme kolegov. Sú tu kolegovia od kotlebovcov. Mám pocit, že ak tu niekomu záleží na deťoch, tak to určite nie ste vy a dokazujete to aj svojou účasťou. Ja viem, že vám sú prednejšie vaše deti, vaše Vianoce, vaše sviatky. Ale brať sedem dní – koľko? – sedem dní pred Vianocami deťom? Ešte pod ten vianočný stromček, aby tam náhodou nemali. Vy ste v situácii, kedy tu máme zamorený parlament, kedy sú tu poslanci, ktorí sú pozitívni, kedy sú tu zamestnanci, ktorí sú pozitívni, vy sem natiahnete poslancov, len aby ste mohli prelomiť veto prezidentky a zrušiť obedy zadarmo. To je naozaj taký cynizmus, že vy ste takí neoliberálni Santa Clausovia. (Reakcie z pléna.)
Páni kolegovia (zaznenie gongu), posledné slovo. Ubezpečujem vás, že keď sa vrátime k moci, a pohľad na preferencie hovorí, že to bude čoskoro, tak prvá vec, ktorú spravíme, je, že vrátime tým najslabším to, čo im patrí, vrátime deťom obedy zadarmo.
Páni kolegovia, šťastné a veselé! (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.)
Rozpracované