22. schôdza

22.10.2024 - 7.11.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

7.11.2024 o 10:13 hod.

Mgr. MBA

Zdenko Svoboda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:03

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Keď, Anka, si hovorila, že alebo najprv poviem k Jožovi, Jozef, tento zákon to už rieši, tak ako je napísaný návrh zákona, on nehovorí nič o tom, že by mali byť zavreté reštaurácie, takže to je samozrejmé, hovorí veľmi zjednodušene o tom, že majú byť zavreté len obchody a aj tam sú nejaké teda výnimky, keď sú práve v tých turistických oblastiach a pod., a zároveň ešte hovorí o tom, že keď to prevádzkuje priamo živnostník alebo teda majiteľ, tak to môže mať otvorené. Tak som, myslím, že tak si pamätám znenie tohto zákona.
Ale ešte som, keď Anka hovorila jeden príbeh, teda o tom človeku, ktorý tu sedí medzi nami, tak ja poviem iný.
Keď asi pred desiatimi, možno už aj dvanástimi rokmi, keď sme si zavolali predstaviteľov reťazcov a boli tuto v parlamente, tak prišli, a teda jeden, aj som sa tak čudoval, lebo to bol vlastne veľmi taký známy konzervatívec, alebo z takej konzervatívnej rodiny a zastupovali tu tie najväčšie reťazce, teda viete, o ktorých hovorím, Lidl, Kaufland, Billa, Tesco. Nebudem hovoriť teda, z ktorého to bol, a tak ten hovorí, teraz diskutovali a prišli vlastne lobovať, aby sme nejako stiahli ten návrh zákona, lebo sme to už aj vtedy predkladali.
Ja sa ich pýtam, ale však jako, však tí ľudia, však vy tržby nestratíte, však to, čo si ľudia by kúpili v nedeľu, si takto jednoducho kúpia v tie iné dni, či už v sobotu, alebo v pondelok, však nič nestratíte. A teraz on chvíľočku takú významovú pauzu a hovorí, nie je to úplne tak, viete, nám zo štatistík vyplýva, že keď ľudia v nedeľu nakupujú a ak by nenakupovali, alebo takto, že, keď v nedeľu nakupujú, že ono je to približne, 20 % tovaru si kúpia zbytočného. Lebo viete, ono, neskrývajme si to medzi sebou, tí ľudia aj tie regále sú tak nastavené, že ich to postupne, ak prídu kúpiť niečo, nakoniec kúpia niečo, čo aj nepotrebujú. Hovorím, že a to kvôli tomu robíte biznis, aby si 20 % ľudí kúpilo niečo, čo nepotrebujú. A toto je tiež nad čím by sme sa mali určite zamyslieť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.11.2024 o 10:03 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 10:05

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za rozpravu. Krátke zhrnutie, chcel by som apelovať na minimálne dve strany alebo poslancov dvoch strán, ktoré nesú v názve prívlastok sociálna demokracia, to je teda SMER - sociálna demokracia, HLAS - sociálna demokracia, pretože odborári, ktorí zastupujú týchto zamestnancov, ktorých sa tento zákon týka, to plne podporujú, súhlasia s tým a sociálne demokracie majú dobré vzťahy a počúvajú nahlas odborárov, takže toľko apel na dve veľké koaličné strany. Možno smerom k SNS apel na tie konzervatívne hodnoty, ale zase nechcem nikomu vstupovať naozaj do svedomia, opäť vieme, že v politike to má viacero súvislostí a čo sa týka teda liberálov, za ktorých vystúpil jeden poslanec, tak padlo tam niekoľko argumentov, ktoré krátko spomeniem, prvý, že zakazujeme ľuďom pracovať. Samozrejme, nezakazujeme, krátko som to povedal aj vo faktickej. Už dnes majú ľudia štandardne nastavený pracovný čas na päť dní. To znamená, ak niekto robí v nedeľu, tak nerobí napr. vo štvrtok, alebo v utorok, hej, a keď nebude robiť v nedeľu, tak bude robiť ten utorok alebo štvrtok, takže nikomu nezabraňujeme pracovať.
Ďalšia vec, Slovensko je trhová ekonomika, kde ľudia, ktorí túžia veľa pracovať, aj si zarobiť, čo je úplne legitímne, môžu začať súkromne podnikať. Ja poznám viacerých ľudí, ktorí podnikajú práve v oblasti obchodu a taký človek, ktorý nezamestnáva niekoho iného, ale seba a vždy sa dajú tieto veci upraviť napr. v druhom čítaní, tak ako to spomínal pán poslanec Pročko, tak, samozrejme, vieme vyjsť v ústrety rozširovaniu takýchto možností. Samozrejme, keď je to pre niekoho vec jeho samého, jeho rodiny a takto im to vyhovuje a vie si celá tá rodina urobiť voľno iný deň, je to ich vec. My to nezakazujeme alebo neobmedzujeme z náboženských dôvodov, že chceme niekomu z náboženských dôvodov vnútiť tú nedeľu, ale preto, že pre drvivú väčšinu spoločnosti je to práve tá nedeľa, ten deň pracovného pokoja, tak to máme aj stanovené v zákonoch. Čiže nikomu nezakazujeme pracovať, prácu podporujeme, chceme ľuďom dať spoločné voľno vtedy, keď ho má drvivá väčšina spoločnosti.
Nie je to zákon, ktorý by sa nikoho netýkal, alebo ktorý by spoločnosť neriešila, štatistiky hovoria, v obchode pracuje 300-tisíc zamestnancov, podľa štatistík 80 % z nich sú ženy, to znamená 240, ak dobre rátam, takže štvrť milióna žien, z ktorých mnohé sú matkami, tak myslím si, že to je dostatočne veľká skupina ľudí, o ktorých sa zaujímame. Ak hovoríme o tom, že niektorí chcú robiť v nedeľu, áno, určite je to tak, súhlasím s tým, ale my musíme pozerať na tých, ktorí nechcú a sú prinútení, preto je tam aj formulácia, že nemožno nariadiť prácu, pretože dnes možno v nedeľu nariadiť prácu a tí ľudia mnohí majú len iluzórnu slobodu, ale reálne si nemôže vybrať a musia pracovať v nedeľu. Týchto chceme chrániť.
A posledná vec, taká, taká čerešnička na torte, ktorá ma naozaj, ale naozaj zaskočila, a to som si dal od asistentov vystrihnúť tú faktickú, pán poslanec Szalay z SaS, ktorý teda je, orientuje sa v oblasti zdravotníctva, kde všetka teda jemu česť, jeho znalostiam, ale tuto povedal vec, ktorá naozaj mi, poviem úprimne, tak obrazne, ovisla sánka, že povedal, že jeho vzorom je čínska kultúra nepretržitej práce a že tak musíme pracovať, aby sme dobehli Spojené štáty americké. Prepáčte, ja som veľmi rád, že sme v Európe a že podobne ako Švajčiari alebo Nemci, alebo Belgičania, máme a môžeme si dovoliť mať voľnú nedeľu, mať čas s rodinou, a zároveň byť na tom aj ekonomicky dobre. On spomínal prekvapenie Číňanov vo Švajčiarsku. Úprimne, ja budem radšej, ak bude Slovensko smerovať tou švajčiarskou cestou alebo nemeckou cestou, kde si dovolia a môžu dovoliť a dávno to tak majú, možno ani nikdy to inak nemali, že proste nedeľa je deň pracovného pokoja, tak ako formálne to máme aj my stanovené a nie chcieť ísť čínskou cestou, kde naozaj vieme o tom mnohí, že ľudia majú dva voľné dni v celom mesiaci, to znamená robia 28 dní, aj 12 hodín, aj 14 hodín. Naozaj toto nechceme, a preto my vychádzame z európskej kultúry, tento zákon je európsky, vyspelý a hovorí o tom, že to čo máme v Zákonníku práce, sa má uplatniť tam, kde naozaj nie je potrebné, aby sme tých ľudí, zvlášť tie matky s deťmi, hnali do práce. Prosím vás o podporu, ak budú nejaké pozmeňujúce návrhy v prípadnom druhom čítaní, spomeniem návrh Igora Matoviča o tom, aby sa teda príplatky presunuli na sobotu, tie 100-percentné. Samozrejme, súhlasíme, ak príde taký pozmeňujúci návrh a sme ho aj ochotní sami dať. V prípade živnostníkov, rodinných firiem, ktoré, návrh, ktorý hovoril pán poslanec Pročko, samozrejme, áno, ak je to potrebné upraviť, upravíme ho, radi ho podporíme, prijmeme, alebo aj sami podáme.
A na koniec ešte som zabudol na jednu vec smerom k SaS, k liberálom, zástancom voľného trhu. Naozaj, ak veria tak v trh, tak potom sa nemusia obávať, lebo keď tie príplatky stratia, tak tí zamestnávatelia, tie reťazce ušetria peniaze, majú predsa nedostatok zamestnancov, tak trh to vyrovná tie mzdy, lebo bude tlak, že musia dať bežne v tých, v pondelok až sobotu takú mzdu, aby si udržali v dnešnej konkurencii zamestnancov, a tým pádom im zvýšia riadne mzdy, a to je normálny proces, tak ako o tom hovoria odborári. Mať dôstojnú základnú mzdu a nemať žobrácku mzdu a musieť otročiť v nedeľu, aby som vôbec dosiahol nejakú slušnú mzdu.
Myslím si, že aj odborári, aj trh budú a smerujú týmto smerom a týmto smerom smeruje aj náš zákon s pani poslankyňou Záborskou.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

7.11.2024 o 10:05 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vstup predsedajúceho 10:13

Zdenko Svoboda

Vystúpenie v rozprave 10:15

Andrea Turčanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne a kolegovia, pred sebou máme novelu, ktorá by nás mala všetkých spojiť v podpore dôstojného prístupu k nenarodeným deťom a v podpore ich rodičov a blízkych. Aj keď nikdy neuzreli svetlo sveta, boli súčasťou našich životov, boli snom svojich rodičov a často boli vytúžené, milované a očakávané. Ich životy, hoci len v matkinom lone, nie sú menejhodnotné. Pochovávať ich, znamená uznať ich existenciu a ukázať, že nám na nich záleží. Táto forma dôstojného pochovávania aj ak si rodič ani príbuzní nepožiadajú o ľudské pozostatky nenarodeného dieťaťa, funguje aj v zahraničí a je úľavou pre trpiace rodiny, pre ktoré je často nereálne uvažovať o formálnych veciach v momente, keď stratili nádej a sú bezmocní. Aj keď dnes je povinnosťou zdravotníckeho zariadenia informovať rodičov o možnosti pochovania svojho potrateného dieťaťa, existuje veľa prípadov, keď sa to nedeje. Citujem slová matky nenarodeného dieťaťa: "Nevedela som ako, ale bola som rozhodnutá to urobiť." Po strate dieťatka si spomenula na gréckokatolíckeho kňaza, ktorý zažil podobnú situáciu a jeho poprosila o radu. A keď sa potom pýtala sestier na oddelení, akoby neboli znalé tejto možnosti. "To sa asi nebude dať", povedala jedna. Ďalšia: "Ja neviem". Našťastie ju neskôr kontaktovala lekárka, ktorú osobne poznala a svoje dieťa s manželom mohli dôstojne pochovať. V situácii, keď prídete o svoje dieťa sú myšlienky zahmlené, prichádza nekonečný smútok a často aj psychické problémy a depresie. Strata nenarodeného dieťaťa bolí a rodičia potrebujú čas, aby sa s ňou vyrovnali, rovnako ako to robíme v prípade smrti akejkoľvek inej blízkej osoby.
Buďme preto oporou pre rodičov a svetlom pre nenarodené deti. Podporme dôstojné zaobchádzanie s ich krehkým telom, ktoré dnes častokrát končí ako nemocničný odpad. Tento zákon nie je len byrokratickým úkonom, je vyjadrením našich hodnôt. Ak súhlasíme s tým, aby sme sa rozlúčili aj týmito detičkami dôstojným spôsobom, ukazujeme tým, že každá ľudská bytosť má hodnotu, či už jej život trval roky, alebo len niekoľko týždňov.
Prosím všetkých, aj kolegov z koalície o podporu tohto návrhu.
A na záver dodám, minulý týždeň som mala možnosť v Prešove byť účastná práve posviacky hrobového miesta pre nenarodené deti na prešovskom cintoríne. Celá príprava trvala niekoľko rokov, kým sa to podarilo zrealizovať a vybudovať, ale hneď v ten deň ráno, teda o jedenástej sme mali posviacku a o pätnástej už bol realizovaný prvý pohreb do tohto hrobu.
Takže naozaj vás chcem veľmi pekne poprosiť, nezavrhujte túto myšlienku len preto, že tento návrh je podaný z opozičnej strany, ale je to dobrá vec pre všetkých, lebo každá ľudská bytosť si zaslúži dôstojnosť a ochranu a nemá končiť niekde v spaľovni spolu iným nebezpečným biologickým odpadom.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

7.11.2024 o 10:15 hod.

Ing.

Andrea Turčanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:19

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem pani poslankyni za vystúpenie. Naozaj nejde len, ako povedala, o byrokratickú vec. Je to niečo, čo buduje kultúru života, a teraz to myslím v dobrom slova zmysle a nie v nejakom kontroverznom alebo nejakom konfrontačnom, kultúru života v tom, že si uvedomujeme, aké je dôležité, aký je dôležitý človek, celý jeho zrod, vývoj, obzvlášť v živote matky, aké je dôležité je tehotenstvo, aké dôležité sú ženy v požehnanom stave. A ak príde k nejakej situácii, ktorá teda je, nazvime to, tragickou, veľmi nepríjemnou, ťažkou, tak aby sme zachovali tú kultúru života, úctu k životu, úctu k materstvu, úctu k nenarodenému životu. A naozaj ako s tým začala pani poslankyňa, tak ja sa pod to podpisujem, že toto nás môže spojiť, tuto nemusíme viesť nejaké vojny, nejaké dohadovačky. Naozaj je to vec, ktorá je úplne bežná v úplne sekulárnych štátoch naprieč Európou, a preto si myslím, že táto úprava môže pomôcť tomu, aby sme, aby sme si niektoré veci uvedomili, aby sme sa v niektorých veciach vedeli zjednotiť, spojiť, nielen bojovať alebo polemizovať.
Takže ďakujem za vystúpenie.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.11.2024 o 10:19 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:20

Anna Záborská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda.
Andrea, veľká vďaka za to, že si povedala, že každá ľudská bytosť má rovnakú dôstojnosť. Spoločnosť, ktorá chce určovať kritériá, kedy tú dôstojnosť treba rešpektovať a kedy ju nemusíme, tak sme svedkami, že sa udiali hrozné činy, keď to bolo len na väčšine, ktorá rozhodla. Ja si myslím, že tie ľudské pozostatky si zaslúžia viac, ako skončiť v spaľovni s odpadom zdravotníckeho materiálu, prípadne iných vyoperovaných chorých častí tela.
A je to otázka zásadná. Je zaujímavé, že v tých iných štátoch ako je Česká republika, Švédsko, Maďarsko, Francúzsko vôbec o tom nediskutujú. Tam to berú ako úplne normálnu vec, že tie ľudské pozostatky sú dôstojne pochované.
A ja teda dúfam, že aj tento parlament si uvedomí, že by sme sa mali pridať k tomuto spôsobu myslenia a nie k posudzovaniu ľudí podľa rôznych ľudských kritérií.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.11.2024 o 10:20 hod.

MUDr.

Anna Záborská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:22

Martin Šmilňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pani kolegyňa Turčanová, veľmi pekne ďakujem za tvoje citlivé slová, aj za konkrétny príklad. V tomto parlamente nie je obvyklé, aby prešli nejaké návrhy, ktoré predloží opozícia, ale párkrát sme to zachytili, párkrát sa to stalo a zvyčajne šlo o veľmi citlivú tému, ktorá sa hlboko dotýka ľudského života, ľudskej duše alebo pomoci niekomu v núdzi. Myslím si, že toto je ten prípad, a preto apelujem na jednu aj druhú stranu, na koalíciu aj opozíciu, aby tento návrh podporila, lebo ide o citlivú tému, ktorá sa dotýka mnohých z nás.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.11.2024 o 10:22 hod.

Mgr.

Martin Šmilňák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:23

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
V čl. 15, myslím, odsek 1 v ústave máme napísané, že ľudský život je hodný ochrany od počatia. A pri prístupe, ktorý Slovenská republika má voči potrateným, z rôznych dôvodov potrateným deťom pred ich narodením, tak nemám pocit, že by sme hovorili, že ľudský život pred narodením je rovnako hodný ako ľudský život po narodení. Lebo Slovenská republika hovorí, a teda my tu zastupujeme Slovenskú republiku a rozhodujeme o tom, aké pravidlá Slovenská republika bude mať, Slovenská republika hovorí, že keď sa potratí dieťa, môže to byť päť, šesť, sedemmesačné dieťa z rôznych dôvodov, tak ho spálime v kafilérke ako uhynutú sviňu. A takto my si vážime ľudský život. Je to veľmi smutné a je o to smutnejšie, že rôzne ateistické krajiny západnej Európy k ľudskému životu pred narodením pristupujú naozaj s úctou a akékoľvek potratené dieťa má nárok byť pochované a k nemu tak aj pristupujeme. Pre tých z vás, ktorí máte strach teraz z toho, že by zrazu sa zaplnili cintoríny s hrobmi nenarodených detí alebo potratených detí, z toho si vôbec hlavu nerobte, tam teda nemajte žiadne obavy, tam ide o spoločné pohrebisko. Naozaj jedno maličké miesto, pár metrov štvorcových niekde na cintoríne, kde by tieto deti pochovávané mohli byť a kde by sme zadosťučinili tomu, čo aj všetci sme si pred viac ako tridsiatimi rokmi napísali do ústavy, že ľudský život je hodný ochrany už od počatia a ochrana je ruka v ruke s úctou.
Takže skúsme pristupovať k nenarodeným deťom trošku lepšie ako... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.11.2024 o 10:23 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:25

Jozef Pročko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ja som sa prihlásil, nesvietilo mi to a teraz mi to už svieti.
Ďakujem, Andrejko, a dneska ste úžasný. Takže toto je čiste hodnotová otázka, naozaj hodnotová otázka o tom, či je pre niekoho nenarodený plod dieťa, alebo či nie je. Ja poznám veľmi veľa rodín, ktoré chceli mať deti a naša nezisková organizácia pomáhala a pomáha ľuďom, ktorí chcú mať dieťa a či už je to adopcia, alebo či je to už naozaj riešenie problémov, ktoré súvisia s otehotnením, ale tí ľudia chcú mať deti, chcú veľmi. A či sú to kresťania, alebo či sú to liberáli, alebo či sú to ľudia, ktorí veria v Boha alebo neveria v Boha, tak to dieťa chcú mať preto, lebo sú to milujúce osoby, ktoré sa majú radi a chcú mať svoje potomstvo.
A ja som sa osobne tiež stretol s jedným človekom, ktorý, ktorý, človek, ktorý prišiel nielen o svoju manželku, ale prišiel aj o nenarodený plod a to bolo strašné. To bolo preňho veľmi, veľmi, prežívali sme to spolu a môžem vám povedať, že preňho ten nenarodený plod bolo jeho dieťa.
Takže som hlboko presvedčený, že aj moji kolegovia, ktorí neveria v Boha, nebudú tento zákon brať ako zákon o tom, že si Kresťanská únia ide robiť populistické body. Budú tento zákon brať ako úctu si nenarodeného dieťaťa.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.11.2024 o 10:25 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:27

Andrea Turčanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Kolegovia, ďakujem vám za reakcie.
Ja len možno by som ešte uviedla, že minulý rok podľa štatistík bolo na Slovensku potratených takmer jedenásťtisíc detí, z toho päťtisíc boli samovoľné potraty a necelých šesťtisíc boli teda umelé ukončenia tehotenstva. Ale chcem zdôrazniť, tuná nehovoríme len o samovoľne potratených deťoch, hovoríme o všetkých ľudských ostatkoch, pretože aj po umelom ukončení tehotenstva navrhujeme, aby vlastne nemocnica, alebo teda predkladatelia navrhujú, aby nemocnica takéto telíčka skladovala a potom spoločne raz, najmenej raz za šesť mesiacov spoločne teda dala do krematória a uložila do hrobu. A hovorila som o prípade v Prešove. Ten náš hrob vyzerá ako klasický hrob, ale je tam miesto až pre sedemsto takýchto detí.
Takže naozaj nemusíme sa obávať, že by sme zaplnili cintoríny, ale musíme sa snažiť byť a chovať sa dôstojne ku každému ľudskému ostatku, pretože aj do pôrodu to bol ľudský ostatok. To nebol ostatok ani žiadneho zvieratka, ani hračky, ani ničoho, ale bol to ľudský ostatok a tomu by sme mali prejavovať úctu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.11.2024 o 10:27 hod.

Ing.

Andrea Turčanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video