23. schôdza

26.11.2024 - 11.12.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

29.11.2024 o 15:42 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie 15:01

Ladislav Kamenický
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Takže, kolegovia, myslím si, že každý vystúpil minimálne raz, tí, čo chceli vystúpiť, ostatní kolegovia, ktorí tam zostali, tí už raz v rozprave boli, tak preto som sa prihlásil teraz, aby som teda mal šancu reagovať na všetky vystúpenia, ktoré tu boli povedané. Samozrejme, máme šancu to dnes skončiť, keď nie, tak si to ešte v pondelok zopakujeme. Čiže záleží teda na vás, že ak to skončíme, ak teda skončíme rozpravu, tak toto bude moja aj záverečná reč, ak nie, tak v pondelok ešte budem mať záverečnú reč.
Takže poďme k tomu. Na jednej strane niektoré vystúpenia rešpektujem a myslím, že tá rozprava bola relatívne, je tá, ešte prebieha, je relatívne pokojná, za čo chcem poďakovať na jednej strane. Na druhej strane bolo tu povedané veľa-veľa zavádzania, veľa-veľa klamstiev a budeme si to stále asi musieť opakovať. Ja teda poviem, niektorí ľudia, ktorí tu vystúpili, a spomeniem predovšetkým poslancov za OĽANO, považujem za absolútnu demagógiu, čo ste tu porozprávali, pán Krátky, môžte sa, môžte kývať ušami aj očami. A budem to dementovať a budem to hovoriť dovtedy, dokým to nepochopíte.
Na druhej strane chcem pochváliť pána Hajka, ktorý si naštudoval základné čísla na rozdiel od vás, pán Krátky a od pána Jakaba. Vy máte jednu vlastnosť, kedy stále opakujete to isté a chcete, aby sa to stalo pravdou, ale, bohužiaľ, to tak nebude. A máte veľké rozpory potom v tom, čo sa tu povedalo v tomto pléne. Budem sa k tomu postupne, postupne vyjadrovať.
Takže na jednej strane je tu veľká tendencia hlavne pánov z OĽANO posunúť, posunúť v podstate, oni to volajú že nejakú začiatočnú čiaru, odkedy táto vláda je, asi o rok. Čiže to neberiem, to neberiem. Vy sa tvárite, že ste tu o rok menej vládli, pán Krátky, že ste tu neboli ten posledný rok, a ja budem aj hovoriť o tom, čo ste nám tu nechali na rok ´24, a to sú čísla nie moje, ale pána Horvátha, ktorý bol ministrom financií ešte za pána, za vlády pána Ódora, a to si musíte prirátať na vrub, pán Krátky, keď teda tomu tak veľmi rozumiete, tak si naštudujte, z čoho sa skladá dlh Slovenskej republiky, aj ten hrubý, aj ten čistý. Aj ten vám budem hovoriť. Pán Hajko hovoril správne, správne čísla, za to ho chcem pochváliť. Takže a rozdiel tam máte o niekoľko miliárd, o ktorých sa tu bavíme.
Chcem povedať jednu vec. Áno, zdedili sme nárast dlhu, ale je obrovský rozdiel, jediný, kto si tu myslí, že sme tu zdedili dobré verejné financie, je bývalá strana OĽANO, ja vás nebudem nazývať SLOVENSKO, lebo vy so Slovenskom nemáte nič, nič spoločné a ste si ukradli tento názov, ktorý si nezaslúžite vôbec mať v názve svojej, svojej krajiny, teda svojej strany alebo hnutia, alebo jak sa voláte.
Takže nárast, áno, zdedili sme deficit a to sú, to je, to je, to sú čísla pána Ódora, vo výške na rok 2024, to sa volá, že scenár nezmenených politík, že keby sme nič nerobili, 6,5 % HDP, keď to spočítate, je to 8,5 mld., pán Krátky, si to napíšte, 8,5 mld. A teraz poďme k tomu hrubému a čistému dlhu, o ktorom ste tu toľko rozprávali. Tak ak sa pozriete, ak sa pozriete na čísla, tak my sme vám odovzdali hrubý dlh na úrovni 45 mld. a čistý dlh na úrovni 40 mld. Dobré číslo má pán Hajko, rozdiel je 5 mld., nie 1,5 mld., alebo čo ste tu rozprával aj s pánom Jakabom.
To sú nezmysly. Nezmysly. Odovzdáva... Keď zoberieme rok, vy ste tu boli až do roku ´23, lebo ste už naťahovali tie voľby natoľko, aby len, aby ste všetkých pozatvárali, pán Krátky, to bol jediný váš cieľ. A pani, tá pani Čaputová vám v tom sekundovala a všetci, čo ste to robili, bolo tu desať mesiacov bezvládia! A v roku ´23 sa tu narobili také veci, ktoré rozbili celé verejné financie! A to je tých osem, to je tých 8,5 mld. K tým 24 mld., pán Krátky, ak chcete teda vedieť, tak sa prirátava aj deficit, ktorý ste tu nechali na rok ´24, to je 8,5 mld. ďalších, ktoré ste tu nechali.
A rozdiel medzi zanechaním jedného, 1,2-percentného deficitu a 6,5-percentný deficit je viete v čom? Že keď ho znižujete ďalšie roky, tak každý deficit, ktorý tu vyprodukuje táto krajina, ide do toho dlhu, o ktorom sa tu bavíme.
A poviem vám jedno číslo a si ho zapíšte, a to je, to sú dáta, nebudem, nemôžem ukazovať graf, ale sú to dáta, ktoré hovoria o tom, ktoré sú z ministerstva financií a Európskej komisie, na základe ktorej ak by tu bol scenár nezmenených politík, ak by táto vláda neurobila žiadnu konsolidáciu, tak v roku ´27 by sme skončili s dlhom 71,4 % HDP, čo je dokopy 109 mld. euro plus 40 mld., pán Krátky! Tak si to zapamätajte. A rozdiel medzi čistým dlhom v roku 2019, kedy sme mali čistý dlh 40 mld., tak o 18 mld. bol vyšší v roku 2023.
A poviem jedno, ja dúfam, že táto krajina nebude zažívať to, čo ste tu urobili vy, že tu pomaly jeden celý rok bolo bezvládie! A čo sa stalo? No dospeli sme do štádia, v ktorom sme. A všetci sa tu zhodneme, okrem vás, pán Krátky, a vašej skvadry, že konsolidovať proste treba. Treba.
A takisto sa asi všetci zhodneme, tí, čo hovoríme o boji s daňovými únikmi, a ja ďakujem aj kolegom, ktorí o tom hovoria, je to pán Viskupič, je to aj, aj PS-ko, ja som predstavil plán boja s daňovými únikmi, poviem za seba, samozrejme, že musíme zlepšiť výber. Ale opäť, tu sa niekto chválil, ako dobre vyberal dane, lebo že v roku ´21 vybral super dane, lebo efektívna daňová sadzba bola 16,5 a nie 15,5. Viete, koľko bola na konci roku ´23, pán Krátky? Opäť 15,5. Prečo? Lebo v roku ´21 sme tu mali covid, aj vy ste si kupovali všetko jedlo cez svoju kreditnú kartu, resp. ste si nakupovali cez online shopy. A toto spôsobilo to. Dnes tu máme, bohužiaľ, bezbločkové hospodárstvo a to nespôsobili sme my. To tu vzniklo ešte za bývalej vlády, bohužiaľ. Musíme s tým bojovať.
A ja budem s tým bojovať, lebo považujem za nefér, aby si niekto strčil dépeháčku a daň z príjmu do vlastných vrecák a konkuroval takto svojej, svojmu okoliu. Nepovažujem to za férové.
Veľa sa tu narozprávalo o potravinách a o inflácii, čiže pôjdem, nemám veľa času, nechcem to naťahovať, aby sme to mali šancu stihnúť, ak nie, tak, samozrejme, v pondelok budeme, ja som tu ďalších niekoľko dní, nemám problém o tom debatovať. Ale poďme sa pozrieť na nárast cien v roku 2022, 12,8 %. V roku 2023 10,5 %. A teraz si poďme pozrieť, koľko bola potravinová inflácia za tieto dva roky. Inflácia 19,3 % v roku ´22, 17,5 v roku ´23.
Takže koľko to máme? To máme 36,8, 36,8 % za vás zdraželi tie potraviny, o ktorých tu toľko rozprávate. 36,8 %!
Teraz si pozrime, očakávaná inflácia na tento rok 2,8, potravinová 1,9, možno bude trochu vyššia, v poriadku, beriem, 1,9 verzus vašich 19,3 na rok ´22.
Teraz si zoberme rok ´25, áno, inflácia 5,4 % aj z dôvodu, beriem, dépeháčky, samozrejme, ešte nemáte to, čo ste povedali. Tam ste mali zhodou okolností možno korektné čísla, ale keď sa pozriete, napríklad ešte nemáme doriešenú, samozrejme, energopomoc, tá o niečo bude znižovať infláciu, ale ja pevne verím, že sa môže ešte, ešte o niečo znížiť. Potravinová inflácia v roku ´25 pri tej 5,4-percentnej inflácii sa očakáva na úrovni 4 %.
Beriem. Ako môžme si hovoriť, ale hovorme si korektne. Na jednej strane pri, áno, v októbri vyskočili tuky, pozrite si, ako sa vyvíjali aj tuky aj oleje na celosvetových trhoch, áno, boli, boli aj suchá, aj zlé počasie, čiže to spôsobilo nejaké, nejaké problémy, dobre. Ale prečo ste nespomenuli, že napríklad mäso o niečo zlacnelo, to nepoviete.
No prečo? Však vyberieme si len tie hrozienka, ktoré sa vám, ktoré vám vyhovujú. Nepovedali ste, že PHM-ky zlacneli napríklad, ani to nepoviete. Keď idú hore, tak to plné, plné noviny sú toho. Ale keď zlacnejú, tak to nepovie absolútne nikto. Takže buďme, buďme korektní.
Veľakrát sa tu zneužívalo rôzne inštitúcie, ja si to vyprosujem. Ja pána Bytčánka poznám veľmi dobre a zneužívať nejaké vyjadrenia, ja neviem presne, o aké vyjadrenia išlo, ale čo sa týka tej hotovostnej rezervy, keď boli nízke úroky, samozrejme, ste si mali, sme aj my mali záujem, aby ste si požičali. A čo tu bolo? Bol tu návrh zákona, ktorý my sme podporili, aby bola vyššia hotovostná rezerva štátu. Myslím, že bola maximálne, sme mohli používať do 6 mld., my sme povolili zvýšenie tej hotovostnej rezervy, my sme za to hlasovali, ja si to pamätám dneska, som bol aj podpredsedom, aj bývalým predsedom finančného výboru, tak si to veľmi dobre pamätám. Mne tu nemusíte rozprávať, čo mám vedieť.
Ďalšia vec. Zneužívate aj Radu pre rozpočtovú zodpovednosť. Nebudem hovoriť o tom, že je to váš nominant, ktorý ju vedie. Bol, bol som na pohovoroch, keď sa vyberal predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Áno, objektívne poviem, bol niekde na treťom mieste. Prečo si ho pán Heger vybral, keď bol na treťom mieste? Ale chcem aj pripomenúť jednu vec a ja som povedal aj na poslednom výbore, kedy sa vyjadroval k rozpočtu a považoval som to za korektné. Korektne tiež povedal, že z tej dlhodobej, dlhodobej udržateľnosti sme sa z toho najvyššieho pásma dostali do stredného. Ale viete, čo najviac ovplyvňuje, si to naštudujte, dlhodobú udržateľnosť? No aj dôchodkové systémy. (Reakcia z pléna.) Hej, hej, hej, kývete hlavou. Zrušili ste trinásty dôchodok, my sme ho znova zaviedli. Aj to zhoršuje, ale tým ľuďom sa o to, o niečo bude lepšie žiť, hlavne tým dôchodcom, o ktorých tu veľmi málo sa hovorilo. A ja viem, že vy budete závidieť tým dôchodcom, ale sú to tiež ľudia, ktorí vybudovali túto krajinu. Vybudovali ju.
Bolo to veľa nejakých takých, to je to, čo sa tu veľa, veľmi chcelo, že poďme sa na to tak globálne pozerať, všetko, ale bolo tu veľa vystúpení, ktoré sa zaoberalo veľmi úzkou, úzkou záležitosťou. A beriem, je to v poriadku, ale nemôžme sa na to pozerať tak, že tuto dajme na jednej strane, keď všetci hovoríme, zhodli sme sa na tom, že ideme konsolidovať a na druhej strane všetci hovorme a tu nám chýba, tomu treba dať, tam tomu treba dať, onomutreba dať. Možno pán Štefunko kýva, my sme... ja hovorím všeobecne teraz. Sú tu, boli tu rôzne veľké rozpory, hovorím, v niektorých číslach a v mnohých požiadavkách, ktoré tu boli. A my máme jasnú víziu a nehovorte o tom, že nemáme. Máme. Aspoň ja za ministerstvo financií, aby sa tu otočil dlh, aby sme nemali tých 71,4 % HDP dlh a 109 mld., ale aby sme ho mali 60,5 a v tom momente by sa nám ten dlh mohol otočiť. A nie je to ľahké. Ak si niekto myslí, že to je ľahké konsolidovať, to keď, keď, ja poviem, žiadny minister financií toľko nekonsolidoval, ako ja, bohužiaľ, som to chytil ten, ten čas, kedy to bolo, to bude, je to treba robiť. Bohužiaľ, sme zodpovední. Samozrejme, hodnotia nás aj ratingovky a nie je to jednoduché obhajovať jednotlivé ratingy. Nie je to, nie je to vôbec med lízať.
Skryt prepis

Vystúpenie

29.11.2024 o 15:01 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:14

Ladislav Kamenický
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
153-2
Niektoré dokonca sú viac aj orientované na niektoré politické ciele, ale v poriadku, ja, ja rešpektujem každé rozhodnutie, ale potrebujeme, aby finančné trhy nás rešpektovali a veľa sa tu o tom porozprávalo, o tých úrokoch a podobne. Keby sme nekonsolidovali, tie úroky sú niekde inde, by sa nám zhoršili ratingy a to financovanie štátov by bolo horšie a veľa sa tu mudrovalo o tom, ja chápem. Ale dnes môžem povedať, že keď predávame dlhopisy a takisto sa hovorilo, že prečo si až 13 miliárd musíme požičiavať, pán Krátky, no prečo? 8, 5 miliardy si musíte požičať na ten deficit, čo ste nám tu nechali na rok 2024. 8,5 miliardy z tých 13, o ktorých hovoríte. Tak sa to, lebo, lebo keď tomu nerozumiete, tak veľmi dobre sa mudruje, preto.
A teraz si zoberme, že keby sme to nekonsolidovali, tak čo by sa stalo. No stalo by sa možno to, že by sme najprv mali horšie prirážky, dostali by sme horšie ratingy a nakoniec by sa stalo, že by naše dlhopisy nikto nekupoval. Keďže sme skonsolidovali, tak sme mali napríklad v minulosti, však ja som v permanentnom kontakte s pánom Bytčánkom, keď sa už o tom bavíme. A on mi povedal, žiadny minister financií nebol to, so mnou toľko nehovoril ako vy. Lebo mňa zaujíma, za akých podmienok predávame dlhopisy a keď niečo predávame, pýtam sa, koľko je dopyt po našich dlhopisoch. Tak mali sme tak, že keď pred konsolidáciou to bol dvojnásobný dopyt, dneska máme štvornásobný dopyt, a to je dôležité číslo pre nás. Až potom sa môžeme dostať k tomu, že sa nám budú znižovať prirážky, ale tie sa nám, nám už znižujú. Mali sme 1,3, teraz máme 1,05 a nech to je menej, ja neviem, ale robíme všetko pre to, aby sa zlepšoval aj výber daní, aj aby sme mali menšie prirážky na veciach, na našich dlhopisoch. Snažíme sa aj o predaj dlhopisov pre obyvateľstvo, je to malá časť z toho predaja, čiže ja to nepovažujem za úplne zásadné, ale je to tiež spôsob diverzifikácie. Predali sme dlhopisy vo Švajčiarsku, pán Viskupič, a švajčiarske dlhopisy, to nebola z núdze cnosť. To bol úspech, ktorý sme dosiahli, že sme to, že sme to dokázali, že Švajčiari sú veľmi citliví a veľmi hákliví na stav krajiny a dokázali sme dlhopisy predať.
Počúval som tu rôzne veci, že máme druhú najvyššiu konsolidáciu v EÚ. No áno, máme druhú najvyššiu konsolidáciu v EÚ a prečo? Lebo sme mali najhoršie, prvé najhoršie verejné financie v Európskej únii, preto máme druhú najväčšiu konsolidáciu v Európe, v Európskej únii. To niekto nazval, myslím, že pán Vančo, že lenivá konsolidácia. To neni lenivá konsolidácia, to je druhá najväčšia v Európskej únii.
Pán Galek sa tu, tu spomínal veľa, čo všetko máme robiť, ale nespomínal napríklad to, že rozhodné obdobie na nárast cien energií na ďalší rok, vtedy neviem akým činom rozhodlo, že bude najhoršie obdobie, keď boli najvyššie ceny a potom sme sa čudovali, že budeme mať nárast cien o 120 %? No, čudovali sme sa. Dneska sa snažíme, aby to tak nebolo. Veľa sa tu porozprávalo, pán Štefunko spomínal, keď už teda som pri energiách, áno, dobre, majme väčší mix, môžeme mať, môžeme mať väčší podiel zelených energií, ale ja považujem za obrovskú chybu Európskej únie, že sa sústredilo hlavne na tie zelené energie, hlavne. Dnes Nemecko zavrelo svoje, svojich 17 jadrových elektrární a našťastie Slovenská republika má 65 % elektriny z jadrových zdrojov a ideme robiť ďalší jadrový zdroj. A myslím si, že k tomuto budú smerovať mnohé krajiny, ktoré pochopili, že bez toho jadra sa nedá zabezpečiť, aby sme mali, mali aj nízke ceny energií. Bez toho nemôžeme byť konkurencieschopní. Všetci hovoríme, nepotrebujeme ruský plyn, nepotrebujeme nijaký iný, ale pozrite sa, koľko nás bude stáť ten druhý.
A keď sa dneska sťažuje minister, bývalý minister francúzsky na to, že má 4,5 alebo tri-, štyrikrát vyššie ceny energií, lebo ich nakupuje za draho, no tak to je oproti tomu, čo nakupujú americké firmy, oproti tomu, čo nakupujú čínske firmy, ako môže byť Európa konkurencieschopná. Čiže tu máme trošku iný pohľad na veci možno, čo sa týka energetického mixu, ale v poriadku, ja som za to, ja som neni proti zelenej energii, len potrebujem, ja čakám, že tu bude nejaká prirodzená transformácia na to, čo bude pre energetiku a pre ekonomiku výhodná.
Pán Krajčí, idem trošku dozadu, lebo to si viac pamätám tie posledné vystúpenia, pán Krajčí tu nie je, ale musím povedať, že s niektorými vecami súhlasím, nesúhlasím napríklad ale s tými pozmeňujúcimi návrhmi. Ja si dobre pamätám, ako memorandum s lekármi podpisoval pán Heger, ktorý ani nevedel, čo podpisuje, on to priznal verejne, že nevie, nevie, čo podpísal. To považujem za veľkú chybu. Pán Krajčí povedal pozmeňujúci návrh č. 2, daňový bonus, rodičovský bonus. Veľa sa tu o tom porozprávalo, a povedalo sa, dajte ZMOS-u, však bolo tu veľa vystúpení aj ohľadne ZMOS-u. My sme ZMOS-u pomohli, dali sme 50 mil., niekto povie málo, 20 mil. sme dali, dali vúckám, ale nikto nepovie, že vy ste boli tí, pán Krátky, vy ste boli tí, ktorí ste zobrali najprv 750 mil. na daňovom bonuse tým samosprávam a nepovedali ste ani ďakujem a použili ste si to na svoju predvolebnú kampaň. Najdrahšia predvolebná kampaň, aká kedy bola zaplatená z peňazí ZMOS-u, pán Krátky. Váš, to ste, toto ste vy tu urobili a dneska my tu budete vy hovoriť, že máme dať ZMOS-u viacej peňazí? Potom ste museli dať z dani z príjmu právnických osôb 250 mil., aby vôbec prežili tie samosprávy. My s nimi komunikujeme a budeme komunikovať, nie je to ľahké. V tejto situácii, v ktorej sa slovenská ekonomika, slovenské verejné financie nachádzajú, vôbec to neni jednoduché. Na jednej strane máme, že pýtajú niektorí viac na platy a ja by som veľmi rád dal, a máme napríklad ZMOS, ktorý zas povie, že nedajte platy, lebo to musíme zaplatiť. A my sme dohodli s odborármi 800 euro jednorazovo na budúci rok a 5 % na ten ďalší rok, čo považujeme v tej dnešnej situácii za to, čo vieme poskytnúť. Ja som s pánom mojím štátnym tajomníkom prepočítaval tisíc kalkulácií ako by sme to vedeli urobiť a čo vieme v tejto situácii vôbec dať. My sme nikdy neboli macošskí ani k odborárom, ani k zamestnancom. My sme boli tí, ktorí si ich ctíme a sú to aj naši voliči a nie je jednoduché niekomu povedať, že niekto pýta 10 %, že ti ich neviem dať.
Ja nemám tlačiareň na peniaze. Slovenská republika sa vzdala svojej menovej politiky vtedy, keď sme vstúpili a prijali sme euro, euro na Slovensku. Dlhodobú udržateľnosť som hovoril.
Pani Remišová, tá tu naklamala, ježiš, to bolo strašné počúvať. Hej, neni tu, neni tu, to, to sa nedalo počúvať.
Ale chcem jej tiež pripomenúť jej kauzu Govnet, kedy nechala zavrieť ľudí na niekoľko dní a nič sa nestalo, ale všetci tu kričia, aby tu bola spravodlivosť a právny štát. Tak ja sa pýtam, kedy bude spravodlivosť a právny štát aj voči pani Remišovej. Bol tu, boli tu kauzy jej nábytku a neviem, rôznych iných vecí a nebudem tu spomínať všetky kauzy z bývalej vlády, lebo to nemá zmysel. Momky, všelijaké tie právne služby a všetko. Ale ja beriem právo opozície kritizovať, poukazovať a je dôležité, aby sa vyjasňovali aj pripomienky, ak k ničomu, niečomu tie pripomienky sú.
Idem ďalej, aha, pani Luščíková, tá tu, tá tu nie je. Pekná veta, treba aktívne hľadať konsolidačné opatrenia. Výborná veta. Hej, treba. My hľadáme, aj sme, aj sme nejaké našli, len ja som žiadne iné nevidel od niekoho, od vás. Lebo mne tu niekto povie, pán Hargaš sa chytá za hlavu, no však mi ich dodajte. Len to, tie vaše rečičky o tom, že všade ušetríme a všetko zoškrtáme, keď raz, vy raz budete vo vláde, však potom ja vám to všetko pripomeniem, tie vaše rečičky. Raz vám to pripomeniem, a budete sa veľmi, veľmi čudovať. Viete, dá sa niečo zoškrtať, my sme znížili, znížili sme minuloroč... my sme zaviazali 5 % výdavkov za minulý rok, tento rok 10 %. Ale z toho, čo vieme zaviazať. Nemôžme, niekto, neviem, neviem, myslím, že to bol RÚZ povedal, že, že tretinu všetkých zamestnancov trhového štátu treba vyhodiť a potom tu zároveň budem počuť, ako chcete lepšie služby aj podnikatelia a všetci. Proste takto to nefunguje. My sme identifikovali 50-tisíc zamestnancov, z nich 450, ktoré sú viacmenej pod ministerstvami a organizáciami a 4,5-tisíca ľudí chceme znížiť, aj znižujeme stav a chceme šetriť.
Ja vám poviem jedno, tento rok ministerstvo financií ušetrí asi 30 mil., a takisto ideme, ja nedovolím prijať navyše ďalšieho človeka a ideme tiež prepúšťať ľudí a znižovať osobné výdavky. A dnes tam, samozrejme, aj ja vidím, že všetci by chceli aj odmeny, všetci by chceli aj plné platy, to, čo mali v minulosti, len, bohužiaľ, dneska to neni úplne tak. Sú kľúčoví ľudia, ktorých musíte odmeny, aj ja musím, lebo ja potrebujem ľudí, ktorí mi pomáhajú robiť tie opatrenia, a to sú aj kolegovia pána, pána Kišša, ktorý mi povie, že nemáme tu žiadnu víziu, a pritom sú to ľudia, ktorých veľmi dobre poznáte a tí spolupracovali so mnou. Ale ja, ja, ja preberám celú zodpovednosť za to, čo robíme a nie sú to vždy štandardné kroky, ja to chápem. Nie, keď budete mať robiť takú obrovskú konsolidáciu, tak so štandardnými krokmi si proste jednoducho nevystačíte.
Dobre, pána Jakaba, to je škoda, to je škoda komentovať, to bolo jedno, jedno, jedno klamstvo za druhým.
Pán Viskupič, za vás celej SAS-ke odkazujem, vy ste boli súčasťou bývalých vlád, dnes nám hovoríte všetko, jak máme robiť, hej. Ja chápem, vtedy ste mohli všetko ušetriť, všetko skresať, ja si teda pamätám tie posledné tri roky, ktoré sme tu zažívali, to boli samé hádky, samé škriepky. Ja netvrdím, že dnešná koalícia je absolútne bezproblémová. Nie je to, nie je to jednoduché, vôbec.
Pozriem sa, koho tu mám ešte. Rozpočet rastúceho dlhu, pán Kišš, a to myslím, že aj pán Viskupič. Ja som to tu jasne vysvetlil. Dlh bude rásť, dokedy nedosiahneme deficit 3 %. A kto mi tu povie, že však to robte rýchlejšie, však to urobil pán Ódor. Zoškrtal 7, 8 miliárd a mali sme tu vyrovnaný rozpočet. Sám vedel, že to nie je realizovateľné a nedostal som žiadny iný, nedostal som žiadny na stôl rozpočet, o ktorom mi toľko hovoril, že mi sľúbi, že ho dá. Prečo? No lebo vedia, že to nebude jednoduché. Vedel. Lego kociek, to môžem aj ja takto niekomu vysypať, zlož si tu niečo. Len musí sa z toho dať niečo najprv zložiť. No a, samozrejme, zobrať si za to zodpovednosť. Za seba môžem povedať, my sme zobrali zodpovednosť za, za tú konsolidáciu a každá vláda, ktorá by prišla, by mala obrovské problémy s konsolidáciou. Dve miliardy, 4,7 miliardy, obrovské čísla.
Za mňa môžem len povedať toľko, že máme v roku 2020 až 2023, neboli tu žiadne fiškálne pravidlá, pán Krátky, a, bohužiaľ, sme tu mali ministra financií pána Matoviča, bohužiaľ, bez žiadnych pravidiel. Ja dodneska kritizujem na ekofinoch, že mali tu byť nejaké pravidlá. Ja keď som odchádzal, platili pravidlá a platia aj dnes. Máme nové fiškálne pravidlá a ja ich musím plniť. A niekto tu rozpráva o limitoch verejných výdavkov na rok 2023, pán Krátky.
Vy ste boli tí, ktorí ste zaviedli, zaviedli ste limity verejných výdavkov a na rok 2023, to bol jeden rok pred voľbami, ste si urobili výnimku na limity verejných výdavkov, aby ste ich nemuseli plniť, to je celé. Nechali ste to pre ďalšiu vládu, že čím horšie, tým lepšie. Vy ste tu neboli do konca roku 2022, ako sa nás tu snažíte presviedčať. Celé vaše OĽANO, toto tu razí tieto myšlienky a pán Jakab, ten, to je jak, jak demagóg normálne. A on mi tu, niekto mi tu rozprával dneska o demagog.sk. To je demagógia. Lebo keď niekto, hovorí o tom Európska komisia, že máme najhoršie verejné financie, hovorila o tom bývalá úradnícka vláda, že máme najhoršie verejné financie a vy tvrdíte, že to tak nie je. Tvrdíte, že sme tu mali raj na zemi, lebo ste tu boli, boli vy.
Nebudem dlhšie, zbytočne len budem tu asi siahodlho vysvetľovať, takže nechám vám ešte priestor, aby ste reagovali na moje, na moje vystúpenie a uvidím teda, či to stihneme. Keď nie, tak v pondelok pokračujeme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.11.2024 o 15:14 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:28

Rastislav Krátky
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Keďže mám len dve minúty, musím veľmi rýchlo letieť tým všetkým, čo potrebujem odovzdať v tejto faktickej poznámke. Pán minister, trafil som zjavne klinček po hlavičke, asi 30-krát ste spomenuli moje meno, takže poďme na to. My nedávame ruky preč od roku 2023, vôbec nie, ako ste to povedali, práve naopak, hovoríme, kľudne nám ho prirátajte, aj tak sme hospodárili lepšie ako priemer Európskej únie. Keď budete vy hospodáriť lepšie ako priemer Európskej únie, prídite a možno budete mať nárok na tú výplatu, čo ste si zvýšili. Takže to je prvá poznámka.
Druhá poznámka, my že hovoríme, že netreba konsolidovať? Vôbec nie. Konsolidujme. My len hovoríme, neprenášajte to na plecia ľudí. Nezdražujte! Nezavádzajte drahotu takým spôsobom, ako to robíte. Ženiete infláciu o percentuálny bod hore týmito vašimi politikami. Zase len zdražovanie a len zdaňovanie, to sú vaše recepty na konsolidáciu. Teraz tak úplne úprimne, že nepoviem, že mäso zlacnelo alebo že PHM-ky išli dole? A čo je na tom vaša zásluha? Však to, že bolo, boli vysoké ceny kvôli trhu a že išli dole preto, lebo sa trhy ukľudnili po krízach?
Ja vám poviem, čo ste vy urobili pre nižšie ceny potravín aj pre PHM-ku. Zaviedli ste takzvaný porovnávač cien.
Vy to robíte, čo som vám hovoril v rozprave, vyháňate ľudí z tejto krajiny, aby vyvážali dépeháčku preč a išli si nakupovať tam, kde je lacnejšie. To je jediný váš recept, ktorý ste ponúkli.
===== 155-2
Pýtal som sa na pôdohospodárskom výbore, či tie znížené odvody zo zdravotných mali nejaký dopad na ceny potravín. Nič, a to hovorí analytička ministerstva pôdohospodárstva. Hovoríte mi a chcete ma poúčať, že nerozumiem, čo je to čistý dlh a čo je to hrubý dlh. Len jedna rýchla poznámka. Vy žijete z toho, že sme vám nechali tých desať miliárd v kase, vedia to všetci analytici, ktorí vám pomáhajú zostavovať tento rozpočet, lebo keby ste to tam nemali a tak ako my sme prišli ku Všeobecnej pokladničnej správe a našli sme tam peniaze len na fungovanie do dvoch týždňov, tak by ste nevedeli, čo máte robiť, ale my sme vám tam nechali peniaze a nechali sme štát fungovať.
Pán minister, to, že znižujete deficit, je vaša robota. To neni niečo, za čo by sme vám tu teraz mali tlieskať.
Takže... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2024 o 15:28 hod.

Mgr.

Rastislav Krátky

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:42

Branislav Vančo
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán minister, áno, konsolidovať musíme, ale vy nekonsolidujete, vy ste iba zvýšili dane, zaviedli ste nové dane, tak nevyzerá konsolidácia, tak vyzerá Ficova drahota. Spravili ste to, že, respektíve keby ste chceli konsolidovať, tak by ste museli v prvom rade šetriť na sebe, ale vy ste to celé hodili na ľudí, nech si nejakým spôsobom poradia a vy ste v pohode, lebo máte aj zvýšené platy a svoje funkcie, takže, takže nemáte problém. Ale toto naozaj takto konsolidácia nevyzerá, lebo tá musí byť v prvom rade na výdavkovej strane a nie zvyšovanie daní, tTo vie každý. Zvýšiť dane ľuďom, to vie naozaj každý a to je 95 % vašej takzvanej konsolidácie. Je to iba zvyšovanie daní a zavádzanie nových daní.
Posledná vec, pokiaľ ide o tých Nemcov, ja som pomerne pozorne sledoval tú diskusiu, je to demagógia, že hovoríte, že to je kvôli zelenému prístupu. V prvom rade tam išlo o bezpečnostné riziká. V roku 2011 bola tragédia, havária vo Fukušime, ktorá zanechala veľmi veľký negatívny dojem v Nemecku vzhľadom na to, že tých jadrových elektrární tam mali veľa a jednoducho, jednoducho nastal verejný tlak z bezpečnostných dôvodov, aby zavreli tie jadrové elektrárne. To sú, to sú fakty. Čiže nehádžte to na zelený prístup alebo, alebo na Green Deal, alebo na čokoľvek. To bolo, to bolo o bezpečnostných rizikách, ktoré si oni uvedomovali alebo sa báli, a preto to urobili.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2024 o 15:42 hod.

JUDr.

Branislav Vančo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:42

Marián Viskupič
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Ja chcem najprv oceniť pána ministra, že teda skutočne podrobne počúva celú, celú rozpravu k rozpočtu a že teda sa rozhodol vystúpiť v rozprave a koniec koncov, že to urobil aj teraz v piatok, takže ďakujem, pán minister.
No čo už ma teší menej, je vlastne to, že celé to vystúpenie vlastne bolo o minulosti alebo väčšina toho vystúpenia bola o minulosti, o také to doťahovanie sa o tom, že kto je za čo zodpovedný, za ktorú časť dlhu. No áno, však tá rozprava sa viedla tiež dosť v tom štýle, ale proste, bohužiaľ, asi toto je aj najlepšie hodnotenie rozpočtu. Proste ten rozpočet jednoducho nemyslí na budúcnosť, nie sú tam žiadne prorastové opatrenia. No, pán minister hovorí o ambícii konsolidovať. No však len tak, to je aká ambícia vlastne, čo je tá konsolidácia? Zvýšenie príjmov o päť miliárd, nové dane, nové odvody firmám, ľuďom, tak to je taká ambícia, ambicióznosť. No ja by som ocenil skutočnú ambicióznosť, keby sa pán minister púšťal do, ja chápem, že ťažkých, náročných a nepríjemných proste šetrení na strane, na strane štátu proste, áno, aj na strane, na strane zamestnancov. To by som považoval a oceňoval ako skutočnú ambicióznosť.
No a keď k tým zamestnancom, veď ono to tak nefunguje, ono sa to zjednodušuje, že vyškrtať, niekto hovorí 5 %, niekto 10 % zamestnancov. Každý ten zamestnanec niečo robí, no tak plní zákonom dané povinnosti. To funguje tak, že treba zrušiť nejakú časť povinností, napríklad nevytvárať cenový porovnávač, na ktorom určite bude sedieť štyria, piati zamestnanci na MF a budú ho zabezpečovať a kontrolovať a niekto bude dávať potom pokuty zasa niekde v inej, Slovenskej obchodnej inšpekcii. To treba zrušiť a potom nepotrebujeme takého zamestnanca, lebo mu zrušíme agendu a vlastne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2024 o 15:42 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:42

Ondrej Dostál
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán minister, aj ja chcem oceniť, že ste vystúpili v rozprave a je možnosť na vás reagovať vo faktických, a teda tí, čo budeme ešte vystupovať, tak ešte aj, aj v rozprave. Škoda len, že sa viac nezapájajú aj koaliční poslanci, lebo toto je priestor pre nejakú zmysluplnú výmenu bez toho, ktorá sa dá robiť aj bez toho, aby sme, aby sme na seba nejako osobne útočili, ale teda vecne používali argumenty kľudne aj o tom, že kto, kto to zavinil a kto spôsobil, že sme dnes v takom stave a musíme konsolidovať v takom rozsahu. Ale aj to, či tie riešenia, s ktorými vláda prichádza, sú v poriadku alebo správne, lebo zatiaľ, zatiaľ zo strany koaličných poslancov mám pocit, že to boli iba také povinné jazdy na rozdiel od vašich vstupov. Pri niektorých poznámkach som sa tak trochu pousmieval. Napríklad keď ste tuto pánovi poslancovi Viskupičovi hovorili, že, že my, keď sme boli vo vláde, tak to boli samé škriepky, samé hádky. V kontexte toho, ako prebieha rokovanie parlamentu posledný týždeň, aké odkazy si medzi sebou posielajú predstavitelia SNS smerom k HLAS-u, smerom k pánovi prezidentovi, smerom k svojim bývalým členom klubu, ktorí už nie sú v klube, teda k tej skupine Huliakovcov, tak no naozaj neviem, či by som teraz vyťahoval, že, že v minulom období boli nejaké škriepky a hádky.
Alebo keď ste hovorili o tom, že aké sú tie médiá a verejnosť a opozícia zlé, že hovorí sa iba o tom, keď sa nám niečo zdražuje, ale keď klesnú ceny pohonných hmôt, tak o tom nikto nehovorí, ale, preboha, čo ste vy robili, keď ste boli v opozícii, niekedy ste pochválili vládu, že jak sa dobre vyvíja situácia? Však stále ste iba kritizovali, vyhadzovali ste tie zlé veci, tak buď jedno, alebo druhé, buď, buď to nerobte, alebo sa teraz nad tým nepohoršuj... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2024 o 15:42 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:42

Lucia Plaváková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ja chcem tiež v prvom rade oceniť, že pán minister teda mal tú snahu reagovať na všetko, čo doposiaľ v rozprave odznelo. Ja by som chcela reagovať hlavne vo vzťahu k tomu, že ste teda opätovne spomínali dôchodcov a tie trináste dôchodky a mne to príde aj smutné, že sa vlastne život seniorov a senioriek na Slovensku, teda z pohľadu vlády, zužuje večne len na trináste dôchodky a to, že či pridáme pár eur, alebo nie. Pretože ja sa rozprávam so seniormi a seniorkami po celom Slovensku a ich trápi množstvo problémov, napríklad rozpadajúce sa zdravotníctvo. To už ani nie je premiérska téma, ako sme sa dopočuli od Roberta Fica. Sociálne služby, absolútna nedostupnosť sociálnych služieb. Potom taká vec ako bezbariérovosť, ktorá by teda mnohým seniorom a seniorkám zlepšila kvalitu života. Komunitný život a podobne. Mnohé z týchto vecí suplujú mimovládne organizácie a namiesto toho, aby ste im ďakovali, tak ešte na nich útočíte.
Takže to mi príde naozaj smutné a to, čo ich veľmi trápi, je to, že ich deti a vnúčatá odchádzajú zo Slovenska, a to aj kvôli politike, ktorú robíte a zlepšovať sa to nebude, pretože sa tomu nijako nevenujete, nijako to neriešite. Keď už vás to netrápi kvôli tomu, že tu zostávajú osamotení seniori a seniorky, tak možno by vás to malo zaujímať s ohľadom na ekonomiku, pretože keď mladí ľudia budú naďalej takto odchádzať, tak asi teda to ekonomika už absolútne nezvládne. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2024 o 15:42 hod.

JUDr. PhD.

Lucia Plaváková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:42

Štefan Kišš
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja by som chcel oceniť ten to gesto ministra financií, že teda prvú vetu, čo povedal, už ste, už ste všetci vystúpili aspoň raz, tak vystúpim ja a vystúpil s možnosťou vôbec reagovať, takže za to by som chcel aj poďakovať, myslím, že je to také základné gesto kolegiality.
A tiež ja rozumiem, Laco, že tá vaša snaha na ministerstve financií je, je úprimná, dať do poriadku verejné financie a že ste na tom veľa robili aj so všetkými kolegami. Akurát že problém je to prostredie, v ktorom, v ktorom sa nachádzate ako vláda alebo ako koalícia, že aj keď tá snaha, nazvime to, finančníkov je, je dobrá a aj tie ambície, ktoré ste si stanovili, sú, sú správne a majú ambíciu dostať verejné financie do poriadku. Avšak v tom kontexte, keď vás valcujú koaliční partneri od marginálnej strany SNS cez odídencov, tuto dnes pán Huliak si pýtal nejaké peniaze, celá krehká 76-ka, tak robí sa to asi ťažko a aj niektoré sľuby ste teda splnili, iné, iné nie. Napríklad ten o rastúcom dlhu. Áno, nazval som som to rozpočet rastúceho dlhu. Aj rozumiem, že výpočet dnes je o tom, že keď dosiahneme tri percentá, tak prestane rásť. Akurát že problém je, že ste zapli prvý gombík zle. Prišli ste do vlády a začali ste rozhadzovať a potom sa tvárite mučenícky, ako, ako strašne veľa musíte konsolidovať. Na konci teda nie úplne posledného dňa, ale, ale toho zajtrajška, teda koniec roku 2025 znamená, že za dva roky neušetríte nič.
No tak to nie je najväčšia konsolidácia. Z jedného vrecka von... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2024 o 15:42 hod.

Ing. MSc.

Štefan Kišš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:42

Ivan Štefunko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Aj ja by som chcel oceniť, že teda ste reagovali na naše návrhy, aj že ste nám dali možnosť reagovať.
Viete, ja nemám v povahe byť konfliktný a v zásade ja som sa aj v tomto mojom prejave snažil poukázať na, na problémy, ktoré vidím a trošku som aj navrhoval riešenia, čo sa týka, čo sa týka šetrenia, som navrhoval, že proste asi netreba šetriť na ľuďoch, ale že treba, treba šetriť na vlastných, na vlastných nákladoch.
Spomenuli ste dôchodky a že vlastne my, my si myslíme, že ako kebyže ľuďom netreba dať vyššie dôchodky alebo že si to nezaslúžia. No nie je to pravda, ale ja ako syn dvoch rodičov, ktorí sa dôchodku nedožili kvôli zlému životnému prostrediu, a respektíve kvôli zlej situácii v zdravotníctve, by som chcel povedať, že dôchodcom sa dá pomôcť aj tak, že bude fungovať lepšie zdravotníctvo a že keď sa aj toho dôchodku dožijú, tak by sa ho mali dožiť v zdraví a mali by mať nejaké služby.
Takže jedna vec je, že proste dať peniaze a druhá vec je potom tým zároveň určiť aj nejakú kvalitu života a myslím, že tá kvalita života je niekedy oveľa dôležitejšia ako, ako peniaze vo vrecku a myslím, že aj to dôchodci povedia.
No a čo sa týka tých, že zelené a nezelené energie. No tak ste to sám povedali. Povedali ste, že Európska komisia príliš tlačí na zelené energie a ja som vám hovoril, že vy príliš tlačíte na jadro a ešte aj ho financujete. A myslím si, že správny kompromis by mohol byť, že proste budeme posúvať tie dva balíky rovnomerne a dáme šancu obidvom zdrojom energie a v mojej rozprave som povedal, že sa to nedeje.
Takže to bol môj point. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2024 o 15:42 hod.

Mgr.

Ivan Štefunko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:42

Dušan Muňko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, vypočul som si za tie dva dni hŕbu vecí tuná. Nebudem teraz reagovať na pána ministra, pretože povedal hodne, vrátim sa až ku koncu svojho. Lebo tu stále hovoríte, SMER vládne toľko rokov a za vinu všetko SMER. Tak poďme po reformnej záležitosti v roku 2006. 2002 - 2006, kde boli predané strategické podniky Slovenské elektrárne a Slovenský plynárenský priemysel. Slovenské elektrárne za 15 miliárd slovenských korún, Slovenský plynárenský priemysel za 8,5 miliardy, slovenské banky za 15 miliárd, oddlžené za 150 miliárd.
Poďme ďalej. Bola reforma zdravotnícka z večera do rána a dneska nás tá reforma, ktorú pán Zajac zaviedol so šiestimi zdravotnými poisťovňami, dobehla a dobieha ďalej samozrejmá vec a nenašla sa ani jedna vláda, aby v konečnej fáze zadefinovala veci, ktoré zadefinujem ja na koniec, čo by sa malo spraviť z hľadiska zdravotníctva. Poďme ďalej. Z hľadiska reformy dôchodkovej sekcie, respektíve dôchodkovej našej reformy, ktorá bola, 461 a 30. Z večera do rána vzniklo stavebné sporenie, tretí pilier, vznikol druhý pilier, keď to zoberete, do druhého piliera sa malo naliať 9 %, Mikloš mal niečo iné pripravené, pán Brocka to dal na 9 %. Povedzte mi, kde je reforma dôchodková reforma spravená v Európe tak, ako je u nás? Koľko je do druhého piliera dané, povedzte mi, v starej dvanástke? 1,7. Jak dopadol druhý pilier v Anglicku, jak dopadol v Maďarsku? Jak dopadol v Poľsku? Jak dopadol v Kanade? Zamyslite sa nad tým, že tam je 15 miliárd, s ktorými Slovenská republika, vôbec nemá nič s nimi nemá dočinenia, pretože časť bola v konzervatívnom účte, časť je v rastovom. Aký je výsledok, keď dal som úlohu Národnej banke, aby povedala každý rok, koľko bude rast na druhom pilieri.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.11.2024 o 15:42 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video