3. schôdza

14.11.2023 - 22.11.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.11.2023 o 17:39 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:09

Ján Horecký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, kolegovia, za komentáre a pripomienky.
Uvádzal som konkrétne citácie a príklady a zároveň doplnil svoje vystúpenie aj návrhmi na riešenia. Pamätám si aj z pôsobenia ako minister školstva, vedy, výskumu a športu, že v školskom výbore bola konštruktívna atmosféra a dalo sa hovoriť otvorene a vecne, menej politicky. Tak ako dnes sa cítim ako člen konštruktívnej opozície, ktorá bude hovoriť jasne, pravdivo a poctivo, to znamená, ak vidím, že sú tu nejaké pozitívne momenty, tak sa im nevyhnem a som pripravený, sme pripravení prispieť k riešeniu problémov, ktoré sú v záujme celého Slovenska. Avšak našou úlohou a službou je poukázať na, myslím opozície, na nedostatky, medzery, čím pomáhame aj vám, aj celej krajine.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.11.2023 o 17:09 hod.

Mgr.

Ján Horecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:09

Branislav Vančo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predseda, vážení páni ministri, pani ministerka, vážení kolegovia, kolegyne, hneď na úvod musím povedať, že navrhované programové vyhlásenie vlády v oblasti spravodlivosti a právneho štátu považujem za najslabšie a zároveň najnebezpečnejšie v histórii Slovenskej republiky. Je slabé a je tomu pravdepodobne aj preto, že strana SMER, teda strana, ktorá nominovala ministra spravodlivosti, nemala žiadny volebný program, respektíve ak nepovažujeme za volebný program meme. Áno, je to tak, strana SMER použila vtip namiesto programu pre spravodlivosť a právny štát. (Ruch v sále. Rečník sa otočil smerom k predsedajúcemu.) Programové vyhlásenie vlády je nejasné, pôsobí ako dymová clona, ale aj tak sa z neho dajú vyčítať priority tejto vlády v oblasti spravodlivosti, ktoré sú zároveň faktickým ohrozením právneho štátu.
Prvou prioritou vlády, ako to čítam ja, je v tejto oblasti vyprázdnenie väzníc, beztrestnosť pre páchateľov majetkovej a korupčnej trestnej činnosti a takisto ochrana majetku týchto osôb. My sme mali, snažili sme sa o diskusiu s pánom ministrom na ústavnoprávnom výbore, ale jeho argumenty ma nepresvedčili. Jeden z nich bol, že väznice sú teda preplnené a často v nich končia aj zamestnávatelia, ktorí teda potom nemôžu zamestnávať ľudí a ľudia prichádzajú o prácu. Ja hovorím, že ľudia, ktorí sú páchatelia trestnej činnosti, by nemali zamestnávať žiadnych ľudí, nemali by podnikať a ak áno, tak určite po nejakom čase, kedy, kedy sa osvedčia, kedy ukážu, že sa zmenili, zmenili svoje hodnoty, zmenili svoj prístup k podnikaniu. Veľmi ma vyrušuje, že, že vláda chce nejakým spôsobom zasahovať do zaisťovania majetku. Áno, to je ten majetok, ktorý často pochádza z trestnej činnosti, a ja som rád, že tu máme úrad na zaisťovanie majetku a veľmi sa obávam, čo spraví vláda s týmto úradom, pretože tu vždy v minulosti sa všetci sťažovali, že tí, čo páchajú trestnú činnosť, v nejakom momente prepíšu svoj majetok na svojich blízkych alebo kamarátov a keď potom sú odsúdení a majú nahradiť škodu, ktorú spôsobili, a častokrát v miliónoch alebo desiatkach miliónov eur, tak vlastne nie je z čoho. A tento úrad má zabezpečiť, aby bolo z čoho nahradiť túto škodu.
Tou druhou prioritou vlády, ktorá je tiež ohrozením právneho štátu, je ovládnutie špeciálnej prokuratúry, takisto udržanie kontroly nad činnosťou prokurátorov a prokuratúry, ako je tomu dnes, a teda aj udržanie statusu quo na Generálnej prokuratúre, kde generálny prokurátor má neobmedzené možnosti a môže veľmi účinne mariť akékoľvek vyšetrovanie v tejto krajine.
Treťou prioritou vlády je očividne aj ovládnu... postupné ovládnutie súdov, a to jednak prostredníctvom nominácií, ktoré predtým kritizovali a považovali ich za politizáciu justície, nominácií v Súdnej rade, takisto zmenami v hodnoteniach sudcov, ktoré keď sa urobí naozaj so zlým úmyslom, tak môže dopadnúť pre poctivých sudcov veľmi zle, a takisto, a takisto zmenami prípadnými v disciplinárnych konaniach, čo je takisto naozaj veľmi nebezpečné. Pretože my sme tu mali roky nefunkčné disciplinárne konania pri sudcoch, najmä sudcoch a prokurátoroch a tak ďalej, pri všetkých právnických povolaniach, a dnes keď sa rozbieha Najvyšší správny súd, ktorý to má v kompetencii a môže to robiť naozaj nezávisle, tak vláda sa chystá urobiť zmeny, ktoré môžu tento pozitívny trend zvrátiť.
Pokiaľ ide o ostatné body programového vyhlásenia v oblasti spravodlivosti a právneho štátu, sú, sú natoľko vágne a frázovité, že sa z nich len dá, dá len ťažko vyčítať, čo chce vláda urobiť alebo čo plánuje pán minister urobiť. Ja som sa ho na výbore pýtal na konkrétne projekty, konkrétne plány, ale, žiaľ, nebol schopný odpovedať, čo chce urobiť teda konkrétne pre zlepšenie fungovania súdov alebo prokuratúry, ako chce zvýšiť dostupnosť spravodlivosti alebo právnej pomoci aj ľuďom, ktorí sa trápia so svojimi právnymi problémami a nemôžu si dovoliť advokáta. Ako chce pozdvihnúť legislatívny proces, ako chce naložiť napríklad s rodinnými súdmi, ktoré sú extrémne dôležité, ja ich považujem za možno najdôležitejšie, pretože tie konflikty, ktoré nastávajú v rámci rodín aj pri výchove detí, aj v prípade, že teda dôjde k rozchodu rodičov, naozaj musíme riešiť veľmi rýchlo, citlivo, empaticky, s ohľadom na deti. A v programovom vyhlásení vlády sa, žiaľ, tieto súdy vôbec nespomínajú. Samozrejme, pokiaľ ide o ľudí, ktorí sedia vo väzení dlhé roky s vrahmi za pár gramov marihuany alebo za výboru liečivých mastičiek, samozrejme, o tých sa nehovorí, tí môžu sedieť aj, aj doživotne podľa tejto vlády.
No a o reálnych opatreniach, ktoré by sa týkali boja proti korupcii, nevieme nič. Vláda sa chce rozprávať o korupcii, ale určite podľa tohto programového vyhlásenia nechce proti nej bojovať, a to je veľmi, veľmi zlé. Naproti tomu sa však programové vyhlásenie zaoberá princípom prezumpcie neviny, ktorú aj ja plne rešpektujem, ale na druhej strane tu máme záujem, verejný záujem na informovaní verejnosti o potenciálnych alebo pravdepodobných trestných činnostiach a o protispoločenskej činnosti a toto musíme pri uplatňovaní prezumpcie neviny vyvažovať. A na to netreba zabúdať.
Predložené programové vyhlásenie vlády považujem za slabé a nebezpečné a takisto mu nedôverujem na základe uvedeného predkladateľom tohto programu, a preto budem hlasovať proti. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.11.2023 o 17:09 hod.

JUDr.

Branislav Vančo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:24

Igor Janckulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení ministri, kolegyne, kolegovia, v mojom vystúpení sa budem venovať doprave. V programovom vyhlásení vlády je u... vlády je uvedené, že potrebujeme kvalitné cesty a železnicu. Dobré cesty a železnica znamená lepší život pre ľudí a znižovanie regionálnych rozdielov. Nie nadarmo sa hovorí, tam, kde je cesta, tam je aj život. V programovom vyhlásení vlády v oblasti dopravy je spomenuté, že vláda urýchli prípravu výstavby D1, D3, R4. To určite kvitujem, bude to náročné, a hlavne úsek Turany – Hubová, kde nás čakajú dva tunely – Korbeľka, takmer 6-kilometrový tunel, a tunel Havran, takmer 3-kilometrový tunel. Dúfam, že len to nedopadne ako tunel Višňové.
Diaľnica D3 na Kysuciach je taktiež veľmi potrebná, každý deň tam ľudia stoja v kolónach a o smrteľných nehodách ani nehovorím. Rýchlostná cesta R4 je taktiež dôležitá, je súčasťou medzinárodného cestného koridoru Via Carpatia. Poľská strana má napojenie na R4 dokončiť v roku 2026 a maďarská strana svoj úsek už dobudovala. Takže čaká sa len na nás.
Mrzí ma, že v programovom vyhlásení vlády nie sú vôbec spomenuté ďalšie úseky rýchlostných ciest, a to R1, R2, R3. Príprava týchto úsekov rýchlostných ciest je veľmi dôležitá. Pritom príprava nie je až tak finančne náročná ako samostatná výstavba. Keď nebudeme pripravovať výstavbu týchto ciest, tak ich realizáciu posunieme o mnoho rokov. Pýtam sa poslancov z vládnej koalície, vám nevadí, že v programovom vyhlásení vlády nie je cesta z vášho regiónu. Čo poviete svojim voličom, keď sa budú pýtať, prečo sa nestavia? Na Orave budúci rok bude ukončená výstavba obchvatu Tvrdošína, ktorý je súčasťou rýchlostnej cesty R3. Výstavbu tohto úseku som v roku 2016 presadil do programového vyhlásenia vlády práve ja. Tak vidíte, že oplatí sa bojovať za región a ľudia určite v týchto regiónoch to potom aj ocenia.
Mrzí ma, že ďalšie úseky Nižná – Dlhá, Dlhá – Sedliacka Dubová sa úplne zmrazili. Od roku 2020 sa tam zastavili všetky prípravy a podľa tohto programového vyhlásenia vlády sa do roku 2027 na týchto úsekoch nespraví absolútne nič. Nakoniec zistíme, že nám prepadne EIA a môžeme začať celý proces odznova. Znamená to, že výstavba týchto úsekov sa posunie až po roku 2030 a o R3 cez Dolný Kubín, vidím to, žiaľ, až po roku 2040. Taktiež v programovom vyhlásení vlády sme sa nedozvedeli, ako sa bude riešiť prepojenie sever – juh či výstavba R3 cez Turiec, alebo R1 cez Banskú Bystricu.
V programovom vyhlásení vlády nie je vôbec zmienka o budovaní obchvatov miest a obcí preložkami ciest I. triedy. Je to pre obce a mestá, kde sa neuvažuje o diaľnici alebo rýchlostnej ceste, veľmi dobré riešenie a pre štát finančne náročné, výhodné, pardon. V programovom vyhlásení vlády sa spomína, že vláda vyvinie maximálne úsilie na opravu mostov na cestách I. triedy, ktoré sú vo veľmi zlom havarijnom stave. Súhlasím, už včera bolo neskoro. Slovensko dlhodobo neinvestovalo do opráv mostov, boli postavené ešte v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Slovenská správa ciest má na cestách I. triedy takmer 1 800 mostov a z toho je takmer 600 mostov v piatom, šiestom a siedmom stupni, to znamená zlý, veľmi zlý a havarijný stav. Na opravu týchto mostov by sme potrebovali až jednu miliardu eur. Okrem týchto mostov máme mosty na cestách II. a III. triedy, ktoré patria pod samosprávne kraje. Keďže nám chýbajú diaľnice, rýchlostné cesty a cesty I. tried sú preťažené, tak motoristi automaticky využívajú tieto cesty II. a III. triedy ako obchádzkové trasy. Samozrejme, tieto cesty nie sú stavané na takúto záťaž. Samosprávne kraje majú vyše 1 100 mostov, ktoré sa nachádzajú aj vďaka tomuto preťaženiu v piatom, v šiestom a v siedmom stavebno-technickom stave. Aj z tohto dôvodu je dôležité, aby štát pomohol samosprávnym krajom s opravou týchto mostov. Dôležité je, aby sme predišli týmto problémom, a musíme opravovať mosty, ktoré sú už v štvrtom a v piatom stupni. Tieto opravy sú nie až tak finančne náročné a značne predĺžia životnosť mostov. Dôležité je aj, aby sa začali vážiť kamióny, hlavne tie, ktoré prepravujú drevnú hmotu. Takto taktiež môžeme predĺžiť životnosť našich ciest a mostov. Slovenská správa ciest je dlhodobo podfinancovaná a určite potrebuje reorganizáciu. Potrebuje hlavne stabilné financovanie. Bolo by určite dobré vytvoriť to, čo v minulosti dobre fungovalo, a to je cestný fond, aby bol via... aby bolo viaczdrojové financovanie Slovenskej správy ciest.
Cyklodoprava. Obciam a mestám chýbajú finančné zdroje na projektovú prípravu a tieto sumy sú niekedy od 100- až do 500-tisíc eur a obce si nemožia, nemôžu dovoliť s takýmito veľkými finančnými zdrojmi púšťať na prípravu týchto cyklotrás. Pri výstavbe cyklotrás treba hlavne zlepšiť spoluprácu so Slovenským vodohospodárskym podnikom, SPF-kou, Lesmi Slovenskej republiky z dôvodu, že cyklotrasy idú väčšinou cez ich pozemky. Ideálne by bolo pri príprave výstavby cyklotrás spolupracovať aj s oblastnými organizáciami cestovného ruchu. OOCR-ky najlepšie poznajú lokality a majú skúsenosti s cestovným ruchom.
Verejná osobná doprava. VÚC-ky majú veľké problémy pri súťažiach na prímestskú autobusovú dopravu. Tu treba určite hľadať riešenie. Uvediem príklad. Žilinský samosprávny kraj v roku 2019 platil za prímestskú autobusovú dopravu ročne 23 miliónov a po súťaži v roku 2022 už je to 35 miliónov. Ďalší problém je, že majitelia autobusových staníc vyberajú vysoké poplatky za vstupy na autobusové stanice, doslova je to výpalné.
Železnice. V oblasti železníc potrebujeme modernizovať železničné stanice, modernizovať železničnú infraštruktúru, rušňový a vozňový park, rekonštrukcie havarijného stavu tratí. Nemôžeme budovať integrovanú dopravu, keď nám vlaky stále meškajú. Potrebujeme taktiež riešiť bezpečné železničné priecestia so závormi na všetkých cestách I. triedy.
Železničná nákladná doprava. Podpora rozvoja železničnej nákladnej dopravy vyplýva aj z medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z Bielej knihy EÚ, čo znamená presunúť do roku 2030 až 30 % cestnej nákladnej dopravy nad 300 km na železnicu, prípadne vodnú dopravu. A do roku 2050 až 50 % cestnej nákladnej dopravy. To si myslím, že to je pre Slovensko úplne nereálne.
Na záver chcem pánovi ministrovi odkázať, že mu držím palce, rezort má veľmi náročný, finančných zdrojov veľmi málo a má hlavne veľmi veľa nahnevaných motoristov.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.11.2023 o 17:24 hod.

Bc.

Igor Janckulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:39

František Majerský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda, za slovo.
Pán poslanec Janckulík, vy ste prototyp poslanca, ktorý dlhé roky bojuje za svoj región a tak by to naozaj malo vyzerať na všetkých frontoch. Veľmi si vážim váš boj za dopravu a za región ako taký, a kvalitná doprava nám môže spôsobiť to, že bude kvalitnejšia a hlavne dostupná zdravotná starostlivosť, lebo na nekvalitnej infraštruktúre nemôže byť dobrá dostupná zdravotná starostlivosť. A to je i výzva, myslím si, že pre celé Slovensko.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.11.2023 o 17:39 hod.

Mgr.

František Majerský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:39

Igor Janckulík
Skontrolovaný text
Ďakujem kolegovi za faktickú. Určite keď budeme mať bezpečné cesty, bude tam menej úrazov a hlavne smrteľných úrazov a hlavne rýchla zdravotná služba sa dostane včas ku pacientovi alebo k tomu motoristovi, alebo aktérom tej dopravnej nehody, takže aj z tohto dôvodu musíme tie cesty budovať a zlepšiť hlavne kvôli tej bezpečnosti. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.11.2023 o 17:39 hod.

Bc.

Igor Janckulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:39

Lukáš Bužo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda.
Vážení ministri, kolegovia, kolegyne, je to moja premiéra, budem krátko hovoriť k tomu, čo som si pripravil, a potom chcem hovoriť o veciach, ktoré tak vnútorne cítim.
Chcel by som vás naučiť náš pozdrav. Stojím tu za menšinu, ktorá je druhá najväčšia na Slovensku, a my sa zdravíme takým pozdravom, ako aj vy. Keď poviete ´dobrý deň´, tak v našom jazyku to je ´lače džives´. Čiže prajem všetkým lače džives. A chcem sa vyjadrovať najmä ku kultúre.
Vyše pätnásť rokov pôsobím v oblasti kultúry v treťom sektore, ktorý veľmi pomáha aj našej, našej skupine Rómov na Slovensku. Programové vyhlásenie štvrtej vlády Roberta Fica má veľa nedostatkov a samotná kapitola kultúry vzhľadom na personálne a myšlienkové oblasti Ficovej vlády neprekvapila, viac-menej žiadne mimoriadné veci nevnášajú do tejto kapitoly až na dlhodobejšie naznačované rozdelenie RTVS, o ktorom už veľakrát predrečníci a tí, ktorí rozprávali, riešili túto tému, hovorili.
Pod rúškom posilnenia, posilnenie verejnoprávnej, verejnoprávnosti RTVS chcú v skutočnosti rozdeliť na, toto médium na dve časti – Televíziu a Rozhlas – a je tam cítiť, že, že si chcú dosadiť svojich ľudí na tieto miesta a tak dosiahnuť alebo vytvoriť médium, ktoré bude propagandou, štátnou propagandou a mať vlastne médium, ktoré bude vyšité. Toto sa nesmie stať, aby sme neporušili slobodu slova a slobodu vyjadrovania a vlastne osobne si myslím, že, že bude veľká chyba, ak toto dovolíme, aby sa to rozdelilo, aby, aby vlastne vznikli v RTVS dve rôzne veci, ktoré dokážu a roky fungovali v jednom balíku. Je to zbytočné.
Sám Robert Fico pred pár dňami zaujal svoje postavenie voči tomu, že niektoré médiá nechcel pustiť na úrad vlády. Tak ako môj kolega Jožo, Jozef Pročko hovoril, že sme svedkami aj ďalšieho takého mediálneho incidentu tu na pôde parlamentu, kde vlastne zakazujeme vysielanie a živé vstupy. Je to nefér voči médiám a nemôžme sa chovať takto. Nemôžme vnášať túto kultúru do médií, keďže hovoríme o tom, že na Slovensku je sloboda slova a sloboda vyjadrovania, sloboda prístupu k informáciám.
Inak náramne ma pobavila v programovom vyhlásení formulácia vlády, že vláda vytvorí podmienky pre rovnoprávne fungovanie všetkých médií a súčasne zamedzí, aby sa neoprávnene nezasahovalo do slobody slova, slobody vysielania a práva na šírenie informácií, to, čo som už zopakoval. Lenže dozvedáme sa, že to, čo napísali, tak v praxi vyzerá úplne inak. Tu by som len pripomenul všetkým, čo si pamätajú, že to bola práve Matovičova a Hegerova vláda, ktorá prijala mediálny zákon zrovnoprávňujúci všetky typy médií. Postaral sa o zvýšenú, o zvýšenie, aj keď nie o dostatočnú ochranu novinárov, a za tri roky sa vďaka tomuto zákonu posunulo Slovensko z 35. miesta v roku 2019 na 17. miesto v roku 2023, čo sa týka ochrana, ochrany novinárov. Podstatné je, aby sa nezakazovalo, necenzurovalo to, čo je prirodzenou súčasťou kultúry, lebo umenie a kultúra musí byť slobodné, aby viedlo oslobodzovať, aby vedelo informovať, aby vedelo budovať v ľuďoch ten cit aj ku kultúre, aj k umeniu. Čiže nemôžme, nemôžme dovoliť, aby, aby v kultúre sa diali takéto veci.
Teší ma, že štvrtá vláda Roberta Fica sčasti prevzala kultúrnu politiku vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Síce sformulovanú svojsky, ale predsa napĺňajúce ciele stratégie kultúry, kreatívneho priemyslu 2030, v čom je sponzoring, znižovaním investičného dlhu, zlepšením, lepšie mzdové ohodnotenie zamestnancov v kultúre, napĺňanie operačného programu Slovensko, investície do národných kultúrnych pamiatok. Pokračujeme v projekte budovanie hradov, kde budeme ďalej zamestnávať znevýhodnených, kde, povedzme si na rovinu, teraz v súčasnosti pracuje veľa Rómov, ktorí opravujú. Bol som sám svedkom toho, keď sme boli v Zborove a prišli k nám chlapi, ktorí mali tašky a išli do roboty, a sme sa pýtali, že kde pracujú, tak asi desať alebo dvanásť chlapov išlo na zmenu na hrad, ktorý opravujú už tretí rok, už druhý rok, čo ma veľmi, veľmi teší, že ďalej tento projekt budeme podporovať. Bola to myšlienka ale vlády Igora Matoviča. Som rád, že sa bude pokračovať v tomto.
Škoda, že do programového vyhlásenia vlády sa nedostalo zníženie DPH na kultúrne služby, ako to uvádzalo SNS vo svojom programe. Škoda.
Podpora národnostných menšín, ktorú, je bod, ktoré, ktorý som si študoval asi najviac a kde ma oslovili niektoré veci a je nedostatočne rozvinutý tento bod v programovom vyhlásení, čomu budeme venovať pozornosť aj my kolegovia zo strany Slovensko a budeme sa snažiť prinášať návrhy, aby národnostné menšiny na Slovensku neboli utláčané, aby mali rovnaké práva, tak ako sa to v tom dokumente píše, ale aj povinnosti. A pýtam sa sám seba, že kto tu má právo, kto tu nemá právo, nemôžme to rozdeľovať iba na základe toho, že sú tu menšiny.
Ešte jedna vec, ktorú chcem povedať, je, že v oblasti národnostných menšín a v oblasti rómskej menšiny vôbec som sa nedočítal o tom, ako budeme podporovať veci, ktoré fungujú. Nemyslím iba MOPS, komunitné centrá, terénnu sociálnu prácu, ale aj cirkev, ktorá má veľký, veľký dôsledok v posune rómskych komunít. Ja sám som príkladom toho, že ma mentoroval kňaz, ktorý vo mne spustil veci, ktoré ma posunuli dopredu. Je to kňaz, ktorý sa volá Martin Mekel a ktorý za 25 rokov dosiahol takéto výsledky, ktoré nedosiahli žiadne organizácie, ktoré mali obrovské badžety, obrovské financie. On pracoval s minimom peňazí a so srdcom a dosiahol oveľa viac. Ja som pracoval v organizácii, ktorá 25 rokov dostávala obrovské fondy a mala zásluhu v tom, že mali dvoch maturantov z rómskych komunít, mali dosah v celom Prešovskom kraji, a pýtal som sa sám seba, prečo takáto organizácia, ktorá dostala toľko peňazí, má takýto slabý výsledok? A nikto si nevšímal to, že kresťanská organizácia, cirkev, ktorá nemala toľko peňazí, ktorá mala ešte väčšie pôsobenie za kratší čas, priniesla, alebo výsledok jej činnosti bol to, že mala 30 vysokoškolákov a asi 50 maturantov z prostredia Rómov. Nezakrývajme si oči pred vecami, ktoré fungu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.11.2023 o 17:39 hod.

Mgr.

Lukáš Bužo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:39

Jozef Pročko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Presne, Lukáš, ja som čakal na tvoje vystúpenie, pretože viem, vedel som, že aj ty budeš hovoriť o kultúre. Je to presne o tom, že naozaj menšinová kultúra a zastúpenie menšín, tam vôbec nie je ani spomenuté, ani, ani, ani, ani, ani na okraji. Ale krásne si povedal, že tam vo VVP (správne PVV, pozn. red.) majú napísané krásnu vetu, že sa zasadia o to, aby bola sloboda slova. Ale oni tam majú ešte jednu v kultúre krásnu vetu, že vláda sa zasadí, aby existovala efektívna a účinná ochrana práv a dôstojnosti človeka pred klamlivými a dehonestujúcimi tvrdeniami vo verejnom priestore. Za toto som im vďačný. Migaľ, ak ešte raz keď natočí také svinstvo s Pellegrinim, ako natočili, tak Migaľ dostane riadne a za toto som naozaj vďačný, lebo človek, ktorý dehonestuje rodinu, ktorý klame o rodine politika len preto, aby toho politika dehonestoval a ako tu píšete, jeho dôstojnosť, toho človeka, je klamlivými a dehonestujúcimi tvrdeniami takýmto spôsobom vo verejnom priestore urazené, navyše to tento človek urobí pred voľbami, ja som veľmi rád, že to tam máte, smerohlasáci, fantázia! Fantázia. Takí ako Migaľ skončia a naozaj bude sa tu vo verejnom priestore informovať len čestne, len spravodlivo, nebude sa klamať, Fico nebude môcť manipulovať nahrávky, nebude môcť Fico manipulovať rôzne iné prostriedky, ktorými bude takto dehonestovať ľudí. Za toto vám, chlapci, smerohlasáci, tlieskam, potrestajte toho Migaľa.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.11.2023 o 17:39 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:39

Peter Pollák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda, za slovo.
Lukáš, ďakujem ti za tvoj príspevok, krst ohňom máš za sebou. A ja sa dotknem tej pasáže, kde si hovoril o obnove hradov a zámkov a že Rómovia pracujú pri tejto príležitosti alebo teda pracujú pri tej obnove hradov a zámkov. A vláda dnes vlastne ústami Roberta Fica hovorí, že sú prístupní legálnej migrácii, teda dovozu zamestnancov. Namiesto toho, aby sme zamestnávali naozaj tu občanov Slovenskej republiky, nezamestnaných, tak my budeme voziť vlastne z iných krajín ľudí, ktorí by tu mali pracovať. A my tu máme naozaj dostatok pracovnej sily či z rómskej komunity, ktorí, bohužiaľ, iba takto príležitostne cez nejaké sezónne práce pri obnove hradov a zámkov môžu pracovať, ale viem si predstaviť, že títo ľudia by boli uplatnení aj na linkách alebo teda v automobilovom priemysle, presne tak, ako sme to robili napríklad my ešte pred tým, než som vstúpil do parlamentu, kedy sa nám podarilo počas roka zamestnať viac ako 750 Rómov. Častokrát to boli ľudia, ktorí boli 10, 15, 20 rokov na úrade práce, bez žiadnych pracovných skúseností, dnes sú z nich naozaj ľudia, ktorí tu platia dane a odvody, ich deti chodia do školy, presťahovali sa a integrovali sa.
Toto je aj návod možno pre túto vládu, aby keď v programovom vyhlásení vlády má časť o tom, že chce týchto ľudí, teda z rómskej komunity doviesť na pracovný trh, tak vedel by som im odovzdať aj moje skúsenosti. Nie to, čo dnes napríklad Robert Fico hovorí, že sú pripravení možno aj meniť legislatívu k tomu, aby sa doviezli sem zamestnanci, ale z iných krajín.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.11.2023 o 17:39 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

17:54

Rastislav Krátky
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda, za slovo.
Lukáš, chcem oceniť to, že si vyzdvihol cirkvi, špeciálne tieto organizácie v spojitosti s prácou napríklad aj s rómskou komunitou, pretože ony majú naozaj veľmi dobré výsledky dlhodobo a vidím tu jednu vec, že keď aj nemáme nejaký špeciálny mechanizmus na podporu, máme tu na ministerstve kultúry vzorec, ktorý im vypočíta príspevok, na základe ktorého fungujú. Ale vidím tam ešte jednu nedokonalosť, a to, že neni tam zafixovaný plat duchovných, aby neklesol pod minimálnu mzdu. Takže toto by bolo dobré ošetriť a ešte vyriešiť, aby sa tie cirkvi mohli naplno venovať a nemuseli potom si riešiť takéto finančné ťažkosti.
Ďakujem.
Skryt prepis

16.11.2023 o 17:54 hod.

Mgr.

Rastislav Krátky

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

17:54

Marek Krajčí
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Tiež chcem oceniť tvoj výborný príspevok k tejto stati o programovom vyhlásení vlády a len podčiarknuť to, čo si na záver hovoril, že najlepšie výsledky v socializácii vylúčených skupín, najmä rómskych skupín, majú práve cirkevné komunity a cirkevná práca v týchto spoločnostiach. A dokázal to nakoniec aj, dokázala to nakoniec aj samotná štúdia Slovenskej akadémie vied známeho etnológa Hrustiča, ktorý dokázal, že práve táto práca má dlhodobo najlepšie výsledky, a preto si myslím, že je správne na to poukázať, zároveň poukázať aj teraz vláde, že toto je cesta, akým spôsobom sa dá naozaj považovať aj tvoje etnikum za požehnaním pre túto krajinu, pretože je tam množstvo, množstvo veľmi kvalitných ľudí, ktorí dokážu vytvárať obrovské hodnoty pre celú našu spoločnosť.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

16.11.2023 o 17:54 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video