Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ak by som mohol poprosiť trošku, kolegyne, kolegovia... (Ruch v sále. Opakované zaznievanie gongu.) Čiže kľud, mne to nevadí, kľudne do bufetu, ale že trochu to... (Doznievanie gongu.)
No, rád by som predniesol po novom teda nejakú politickú kritiku, pán Blaha, snáď to, nezoberiete to osobne, keď sa budem dotýkať aj nejakej vašej nekonzistencie. Ja sa naozaj budem snažiť ostať akoby že slušný,...
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ak by som mohol poprosiť trošku, kolegyne, kolegovia... (Ruch v sále. Opakované zaznievanie gongu.) Čiže kľud, mne to nevadí, kľudne do bufetu, ale že trochu to... (Doznievanie gongu.)
No, rád by som predniesol po novom teda nejakú politickú kritiku, pán Blaha, snáď to, nezoberiete to osobne, keď sa budem dotýkať aj nejakej vašej nekonzistencie. Ja sa naozaj budem snažiť ostať akoby že slušný, hej, že, že ako som povedal vo faktickej, ja si ešte zvykám na tú vašu intenzitu a... a nebolo to ľahké počúvať všetko, čo ste tu rozprávali pri obhajovaní tohto návrhu, návrhu uznesenia ale, ale budem sa snažiť nejak držať, držať dekórum. Ale na úvod si dovolím taký, taký bonmot a neberte to, prosím, naozaj osobne. Už naozaj mám pocit, že musím trochu našlapovať okolo vás, aby ste to nezobrali osobne, takže všetko dávam s tým dôvetkom, že je to politická kritika, ako ste to nazvali.
Mne tak trochu príde, že celé toto dianie okolo Trestného zákona a tá kritika, ktorá prichádza z rôznych spektier, by sa dala zhrnúť takým tým slovesným spojením, že všetci sú blázni, len ja som lietadielko, lebo to, že tieto zmeny spôsobujú problém v našom vzťahu medzi Slovenskou republikou a Európskou úniou, tak to nám hovorí Európska komisia, Európska prokuratúra, hovorí to predseda Rady prokurátorov, hovorí to Rada prokurátorov na Slovensku a rada ďalších expertov, ktorí sa k tomu Trestnému zákonu vyjadrovali. Ale napriek to... A keď, keď to teda povie aj Európsky parlament, tak, tak vy tu navrhnete nejaké uznesenie, aby sme sa veľmi, veľmi proti tejto kritike ohradili, a preto mi to akoby prišlo adekvátne to takto nejak zarámcovať, že, že naozaj mi to príde, že všetci sú blázni, to len teda my sme lietadielko a, a my vieme presne správne, ako, ako to tu robíme dobre.
To, prečo to uznesenie Európskeho parlamentu je legitímne, tak to vám veľmi podrobne rozobrala pani kolegyňa Jurík, takže k tomu sa nebudem ani nejak veľmi, veľmi vyjadrovať, ale čo mi to teda naozaj pripomína, a priznám sa, že ja som to zažil, keď som bol na gymnáziu, tak to je obdobie mečiarizmu, lebo vtedy to tiež to bolo tak rámcované, že teda všetci nám chceli zle zvonku, len teda ten pán Mečiar to myslel s nami dobre, ale všetci ostatní nám robí... nám robili zle, aby som dokonca teda citoval jeho ako klasika, tak ostatní boli „gágaji, prďúsi a pre mňa niktoši“, ak si správne pamätám. Ale teda aj Únia nám hovorila zle, keď nám posielala demarše po noci dlhých nožov, alebo potom po únose prezidentovho syna, tak, tak aj to boli zahraniční agenti, ktorí vlastne sa nerozumeli nič slovenskej, slovenskej politike, a, a všetci boli proti nám. Takto nejak to vtedy bolo zrámcované a vlastne vy ste v tom, v tom úvodnom slove, aj keď ste predstavovali tento návrh, tiež to zarámcovali tak, že vlastne pán Mečiar, a to ste citovali niekoho, takže to nie je vaša myšlienka, ale teda keďže, keď ste ju použili ako argument, tak, tak zrejme s ňou súhlasíte, že bol obeťou nejakej konšpirácie novinárov. Alebo celé to dianie bolo obeťou, že teda pán Mečiar sa stal obeťou konšpirácie novinárov, a preto vlastne Európska únia nám posielala demarše.
No... (Povedané s povzdychom.) Ako to povedať? Ja si myslím, že, že naozaj sa, sa, sa dosť približujete tým praktikám, ktoré tu za mečiarizmu fungovali. Dnes po novom teda vyšla aj mediálna správa o tom, že keď sa vám nepodarí pretlačiť pána Gašpara mladšieho ako šéfa SIS, tak si nachádzate nejakú cestičku cez zmenu štatútu, ktorú teda údajne mala schváliť vláda na tajnom rokovaní vo štvrtok, a to už, to už idete, dokonca až, by som povedal, že ďalej ako ten Vladimír Mečiar. Hej, že ten Vladimír Mečiar zastavil tam, že keď mu teda pán prezident Kováč nechcel vymenovať toho, toho Lexu za šéfa SIS, tak nejak spolu bojovali, ale, ale vy to posúvate na ďalší, na ďalší level, takže myslím si, že, že sa veľmi nebezpečne približujeme k týmto, k týmto rokom.
A ešte jednu takú myšlienku by som chcel k tomu povedať, vy v tom uznesení hovoríte, že vyzývate Európsky parlament, aby prestal šíriť dezinformácie. Čiže máte teda pocit, že Európsky parlament v tom uznesku hovorí niečo, čo nie je pravda, čo vám teda aj pani kolegyňa Jurík vás vyzývala, aby ste teda povedal, že ktorá tá časť toho uznesenia nie je pravda. Konkrétne vety dávala a nepočul som teda nejakú reakciu, že by ste presne povedali, že ktorá časť nie je pravda.
Ale, prepáčte, nasleduje zase politická kritika, nemáte problém tvrdiť, že toto uznesenie je z dielne nejakých opozičných europoslancov, ktorí dokázali zmanipulovať pomaly celý Brusel o svojej pravde. A teda ak toto nie je dezinformácia, tak ja by som vás chcel poprosiť, aby ste k tomu doložili nejaký dôkaz. Hej, že keď sa už navážate do, do, do, do europoslancov za Progresívne Slovensko, tak či by ste mohli k tomu niečo aj povedať akoby vecné, nie len tvrdenie, že teda podľa vás to napísali Slovensku škodiaci europoslanci, lebo inak je to naozaj dezinformáciou. Neviem, či ma počúvate, alebo nie, ale tak snáď sa dočkám možno aj nejakej reakcie na toto.
No, takže je, je to veľmi, veľmi nekonzistentné vyzývať Európsky parlament, aby nešíril dezinformácie a hneď v úvodnom slove, kde predstavujete toto uznesenie, tak šíriť dezinformáciu o tom, že nejakí zlí, zlí progresívci, ktorí škodia Slovensku, zmanipulovali, obalamutili celý, celý Brusel bez nejakej náz... bez nejakého náznaku argumentu.
No, a ešte jedna vec k tej, k tej suverenite, lebo my to na averze pravidelne mávame, a teraz znie to tak vnútorne konfliktne, ale, chvalabohu, za tú suverenitu, ktorú teraz robí pán, pán Fico, pretože on vždycky napne svaly smerom dovnútra, že teda my suverénne ideme zastaviť tie peniaze pre Ukrajinu, ale potom keď príde na hlasovanie v Rade, tak, tak vlastne ich nezastavíme. My suverénne tvrdíme: „V Kyjeve nie je vojna,“ a teda stretneme sa radšej iba za hranicami. Ale keď už vlastne to nie je až takou veľkou témou, tak tam podpíšeme nejakú dohodu o spolupráci s Ukrajinou, hej?
Čiže suverénne robíme krik tu doma, ale keď prídeme za hranice, tak tá suverenita trošku aj z toho pána premiéra opadáva. A ja si myslím, že, že, že je to dobré. Chvalabohu, že, že tú suverénne politiku robí takýmto štýlom, pretože v konečnom dôsledku tým prispieva k spoločným snahám Európskej únie, ktoré sú možno, možno širšie ako len to, kam si dovidia niektorí koaliční, niektorí koaliční poslanci, na špičky topánok, takže kým je tá suverenita takto reprezentovaná, tak, tak je to fajn a, a myslím si, že aj Európsky parlament má tým pádom absolútne nejaké právo sa k tomuto, k tomuto vyjadriť.
Ešte jednu vec som vám chcel povedal k tomu zastaveniu, zastaveniu eurofondov, pretože držiac sa hesla – všetci sú blázni, len my sme lietadielko –, tak aj, aj tu na Slovensku vlastne viacerí predstavitelia vlády tvrdia, že vlastne vôbec nemáme s tým problém. Hej, že tá štvrtá platba, že to je vlastne úplne v pohode. No nie je to úplne v pohode. Zastavili nám štvrtú platbu z plánu obnovy a dostali sme výnimku nad rámec toho, ako sa štandardne prebieha ten proces vysvetľovania, ktorý štandardne mal trvať dva mesiace, tak už teraz sme za tými dvoma mesiacmi a vysvetľuje sa ďalej. Čiže už sme v nejakom neštandardnom procese. Takže reálne hrozí ohrozenie, ohrozenie eurofondov a... to je, to je len akože na ďalší, ďalší, ďalšia, ďalší kúsok tej skladačky, prečo si myslím, že celá táto, celá táto, celý tento pushback, neviem, aké je slovenské slovo pre pushback. (Reakcia z pléna.) Odpor (povedané so smiechom), odpor voči kritike, ktorá prichádza, ktorá prichádza zvonku, je naozaj podľa štýlu – všetci sú blázni, len teda my sme, my sme lietadielko.
A viete, čo mi je najviac ľúto? Najviac ľúto mi to je to, že, že celú túto debatu vedie pán podpredseda parlamentu, ktorý sa nebráni tomu zvesiť si vlajku Európskej únie vo svojej kancelárii, za čo sa následne teda musel ospravedlniť, že to asi nebolo úplne vhodné. Aj keď ospravedlnenie som, myslím, že nikdy nečítal, ale nejak to tak uznal. Čiže nebráni sa tomu, zvesiť si tú vlajku, ale vôbec mu nevadí čerpať všetky benefity toho členstva, ktoré z tej Európskej únie máme, či už je to tých 20 mld., ktoré do nás Únia bude investovať v najbližších rokoch, alebo sú to benefity voľného pohybu tovaru, služieb a kapitálu a tak ďalej a tak ďalej.
Trochu je to nekonzistentné podľa mňa aj s takým štýlom, že má často také názory proti, proti Západu a kapitalizmu a neviem čo, ale nevadí mu byť populárny práve na tých sociálnych sieťach, ktoré tak nejak pochádzajú z tých kapitalistických krajín a sú takým kapitalistickým výdobytkom.
A mrzí ma to preto, že tento rok budeme oslavovať 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie. Ak ten rok začneme práve takýmto uznesením, tak to bude smutný začiatok niečoho, čo by sme tento rok mali oslavovať.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis