Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2024 o 14:28 hod.

Mgr. art.

Zora Jaurová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14.5.2024 17:26 - 17:35 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, vážené kolegyne, vážený pán predsedajúci, mojou prakticky celoživotnou misiou je hovoriť o dôležitosti kultúry pre spoločnosť. Celé roky sa snažím presviedčať politikov, tých, ktorí rozhodujú o verejných politikách, či aj obyčajnú verejnosť o tom, ako veľmi môžu kultúrne politiky ovplyvniť a zmeniť ich každodenný život. Musím sa priznať, že aj napriek tomu som nečakala, že diskusia o novele zákona o Fonde na podporu umenia bude trvať tak dlho, vzbudí také vášne, odkryje toľko nečakaných súvislostí a spôsobí dokonca prvú viditeľnú roztržku vo vládnej koalícii.
Podľa § 84 a 85 rokovacieho poriadku sa tretie čítanie môže vzťahovať len na tie časti zákona, ku ktorým boli v druhom čítaní schválené pozmeňujúce návrhy. Problém zákona, ktorý máme pred sebou, je však v tom, že to, čo prišlo v druhom čítaní, resp. na jeho samotnom konci, je diametrálne odlišný zákon ako ten, ktorý predkladateľ predstieral v prvom čítaní. Tu vidím prvý problém predkladaného zákona. Celý proces, ktorým sme sa dostali až do dnešného dňa, je vo svojej podstate legislatívnym podvodom. Predkladateľ doslova predstieral nejaký legislatívny zámer, aby nás na konci druhého čítania zaskočil zo zálohy pozmeňovacími a doplňujúcimi návrhmi, ktoré sú ale úplne iným zákonom. Samozrejme, nepredstieral dostatočne presvedčivo, takže sme tušili, že v tom bude nejaký háčik, ale zjavne to netušili ani niektorí spolupredkladatelia zákona z koaličných strán, ktorí týmto celým podvodom ostali tiež zaskočení.
Poprosím kolegov zo SMER-u, keby sa tak von išli porozprávať.
A tak tu dnes máme úplne iný zákon v treťom čítaní, ako sme mali v prvom. Nesedí dôvodová správa, nesedí to s programovým vyhlásením vlády, chýba akékoľvek MPK a konzultácie s tými, ktorých sa to týka, chýba zdôvodnenie aj zdravý rozum. Samotný predkladateľ podal pozmeňovací návrh vlastnej novely, pričom nám dodnes nevysvetlil, čo sa zmenilo medzi prvým a druhým čítaním, že tak náhle prezrel a zistil, že namiesto drobnej zmeny v dozornej rade fondu treba radikálne zmeniť celý fond. Namiesto súčasného modelu, ktorý v podstate sofistikovane vyvažuje právomoci pri udeľovaní podpory medzi odborné komisie, radu fondu a riaditeľa, sme dostali hrubou sekerou nasekaný autoritatívny model, ktorý dáva všetky právomoci rade. Tú si v jasnej väčšine menuje bez návrhov minister, hoci v súčasnom modeli prevažovali nominanti menovaní za návrhy odborných organizácií. Navrhovateľ má proste pred očami vidinu uchvátenia a ovládnutia rozhodovacieho procesu za každú cenu, a tak mu úplne unikajú nielen demokratické princípy, ale aj praktické detaily takéhoto modelu.
A túto radikálnu a hrubú reformu chcú, samozrejme, urobiť od 1. júna. To je za dva týždne, kolegovia.
Následky tohto zákona budú fatálne. Fond, ktorý je jeden, jedným z najväčších výdobytkov moderných kultúrnych politík na Slovensku a takých máme naozaj málo, stratí verejnoprávny charakter a bude úplne podriadený ministerstvu kultúry, a to za úplne nejasných podmienok bez toho, aby ktokoľvek za čokoľvek priamo zodpovedal. Fond v prvých mesiacoch prakticky skolabuje, pretože túto radikálnu zmenu jednoducho nie je možné urobiť za dva týždne. Aj keby sme súhlasili s jej obsahom, realistický termín na implementáciu takejto zmeny je možno 1. január budúceho roka, a aj to považujem za šibeničný termín.
Fond po prijatí tejto novely okamžite zastaví svoju činnosť a nikto nevie dnes odhadnúť, kedy ju obnoví. Každopádne bavíme sa o dlhých mesiacoch. Fond však bude kolabovať aj naďalej, pretože trinásťčlenná rada nedokáže reálne hodnotiť 5-tisíc projektov ročne, ktoré dnes hodnotí 70 komisií s 300 členmi. Predkladateľ tvrdí, že veď to budú ďalej robiť komisie ako doteraz a rada zmení len niektoré ich rozhodnutia. A ja sa pýtam, a ktoré presne bude meniť tá rada? Ako budú vedieť členovia rady, či projekty, ktoré sú im drahé, sú lepšie alebo horšie ako tie ostatné, keď si ich nepreštudujú. Budú, samozrejme, teda riešiť iba tie projekty, na ktorých budú mať osobný záujem. Systém, ktorý táto novela zavádza, je vlastne inštitucionalizovaný klientelizmus priamo napísaný do zákonnej normy.
Po tretie, fond skolabuje aj preto, lebo (Zaznievanie gongu.) už viac ako polovica členov komisií, ďakujem (rečníčka reaguje na zaznievajúci gong), povedala, že odstúpi a ja sa pýtam, kde nájdete nových, lebo zase takých ľudí až tak veľa nie je. Proste legislatívna práca na pohľadanie. Aj zámer predkladateľa je zlý, aj to nebude fungovať.
Čo ma však na tom celom zaujalo najviac, je fakt, že z rozhovorov s kolegami naprieč celým politickým spektrom tohto parlamentu sa mi to javí tak, že nikto tým vlastne nie je nadšený. Pochopiteľne, opozícia ale ani koalícia, dokonca ani poniektorí poslanci Slovenskej národnej strany. A tak sa pýtam, že prečo to tu vlastne ideme schvaľovať? Kto nás tu drží ako rukojemníkov? Neodhlasujeme si radšej tajnú voľbu? Možno by to veľa vyriešilo. Tí ľudia vonku by sa nám za to možno poďakovali.
Ja som ale po celý čas pozorne počúvala argumenty predkladateľov, škoda, že ich neuviedli v dôvodovej správe, a myslím si, že sčasti rozumiem frustrácii, ktorá nás doviedla do tohto bodu. Tú však bolo možné riešiť oveľa menšou a menej invazívnou novelou zákona, ktorá by dodržala princípy právnej istoty a primeranosti pri tvorbe legislatívy. Dokonca sa tu jedna taká aj vyskytla a pán Michelko ju niekoľko dní v médiách ohlasoval ako dohodnutý kompromis. Hovorím o verzii, ktorú pripravil pán poslanec Malatinec a za ktorú by sme s istými výhradami vedeli hlasovať aj my. Čo sa vlastne stalo? Kde zmizol tento kompromis? Ktorá plochá Zem ho schovala? Tento legislatívny zámer bol aj súčasťou verejnej výzvy na odstúpenie ministerky kultúry, ktorú podpísalo takmer 190-tisíc občanov, a ktorú dnes tento parlament vehementne odignoroval. Sami vidíte, aký veľký odpor v odbornej obci naprieč celým kultúrnym spektrom tento zámer vzbudil. Hovoríte, že to robíte preto, lebo niektorí ľudia boli z FPU nespokojní, ale zdá sa, že s vašimi zámermi sú nespokojní takmer všetci. Čo poviete tým ľuďom vonku, páni a dámy?
Na záver, ja už som tu tento citát v tejto rozprave čítala, a teda myslím si, že tieto múdre slová prečítam ešte raz: "Márnosť nad márnosť", hovorí kazateľ, "márnosť nad márnosti, všetko je márnosť. Aký osoh má človek zo všetkej svojej lopoty, ktorou sa umára pod slnkom?"
Naozaj musím sa priznať, že ja osobne som už dávno nemala takýto pocit zmaru. Fond na podporu umenia, jeho vznik a fungovanie bolo akýmsi závanom moderných európskych kultúrnych politík na Slovensku. Závidia nám ho v Českej republike, má dobré meno v medzinárodnom prostredí a robí z nás súčasť civilizovanej Európy, umožňuje nám dôstojnú kultúrnu spoluprácu a podporuje európsku kvalitu. A my sa tu dnes pozeráme na to, ako toto všetko niekto ide jedným ťahom pera zrušiť a zničiť. Väčšina z vás veľmi dobre vie, že výsledok bude pre kultúru katastrofálny, ale v mene uchovania vlády si to tu nakoniec odhlasujete. Nevadí vám, že nás tým vzďaľujete od európskych štandardov, od civilizovaného sveta, od demokracie, od kultúry, od nádeje na lepšie a kultúrnejšie Slovensko. Neverím, že všetci v tomto parlamente naozaj chcete prispieť k tomuto zmaru, a tak vás ešte raz všetkých poslancov koalície chcem poprosiť, aby ste v mene kultúry za tento zákon nehlasovali.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

14.5.2024 11:12 - 11:20 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Vzhľadom k tomu, že ide o návrh poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska, budeme hlasovať za odvolanie ministerky kultúry. Tých dôvodov tu v tomto pléne zaznelo nespočetne veľa. Sme presvedčení o tom, že Martina Šimkovičová sa nikdy nemala stať ministerkou kultúry a nemala by ňou byť ani naďalej, a to najmä preto, že doteraz nepredstavila žiadnu pozitívnu víziu pre kultúru na Slovensku. Neprináša nič, čo by v kultúre niečo tvorilo, iba likviduje a ničí to, čo vybudovali pred ňou iní. Zároveň kultúru a ľudí, ktorí v nej pracujú, nemá rada a namiesto krásy šíri len nenávisť voči menšinám a zraniteľným skupinám.
A, bohužiaľ, aj jej prejav v tomto pléne bol príkladom toho, ako nedokáže žiadnym spôsobom reflektovať kritiku, ako ignoruje a spochybňuje 190-tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu na jej odvolanie, asi preto, že väčšinu týchto významných osobností slovenskej kultúry nepozná.
Myslíme si, že v tomto, v tejto sále sedia, ale aj v laviciach vládnej koalície, ľudia, ktorí sa celý život venujú kultúre, majú ju radi a nie je im to jedno. A chcem veriť, že ani oni nie sú spokojní s tým, ako je rezort kultúry riadený, a chcem veriť aj tomu, že niektorí z nich by možno našli odvahu a hlasovali podľa svojho vedomia a svedomia. Ďakujem.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2024 10:25 - 10:27 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
A ďakujem kolegovi Dostálovi, že ako vždy správne upozornil na rôzne procesné pochybenia, ktoré v tejto rozprave sa vyskytujú. Len mám pocit, že tie procesné pochybenia nie sú len takou náhodnou chybou, ale skôr takým pravidlom, pretože v zásade tak ako chcú, tu SNS chce zobrať slovo poslancom, tak, tak isto chce zobrať slovo tým odborníkom, ktorí dnes posudzujú kultúrne projekty. O tom je celý tento zákon. Pretože dnes rozhodujú odborníci, tí odborníci nakoniec prezentujú rade to, prečo tak rozhodovali, rada môže sa ich pýtať na ich názor.
Čo bude v tomto novom mechanizme, je úplne jasné. Proste tí členovia rady budú riešiť len tie projekty, ktoré sú ich srdcu drahé, pretože päťtisíc projektov si nevedia prečítať. To znamená, že de facto tento zákon zavádza inštitucionalizovaný klientelizmus, že to je klientelizmus, ktorý rovno ste napísali do zákona.
To nie je medzi riadkami, to je priamo v tých riadkoch. A ja by som možno zdôraznila jednu vec, že Fond na podporu umenia bol niečím, čo nás približovalo k civilizovanej Európe. Boli sme naňho hrdí, závideli nám ho v Českej republike aj v iných krajinách. Bolo to niečo, čo z nás robilo súčasť kultúrneho európskeho sveta. A táto vláda nám to berie, berie nám to tak isto, ako sa nás momentálne snaží dostať mimo tento európsky kontext. A ja by som vás chcela vyzvať, že neberte slovo odborníkom, a nedávajte ho politikom, a neťahajte nás mimo Európu. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2024 16:21 - 16:23 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, a chcem poďakovať kolegovi Kérymu, že teda celkom vlastne ako jediný z vládnej koalície aj priznal, že sú nejaké spory v koalícii v súvislosti s pani ministerkou. A že aj vlastne do istej miery skritizoval niektoré vyjadrenia ministerstva, predpokladám, že išlo o pána Machalu. Naozaj, tam je mlčať zlato. A v zásade, ja súhlasím s tým, čo hovoríte, že treba si to doma vyriešiť a možno to robte viac, lebo možno potom tu nebudeme musieť odvolávať tú ministerku, keď si to tak lepšie tam vyriešite. A mňa vlastne aj na tejto diskusii, ale aj na všetkých diskusiách, ktoré sme tu doteraz mali, mätie jedna vec, že vy, keď vám vyčítame niečo, tak vy vždy hovoríte, ale však aj iní pred nami to robili. Odvolávate sa na rok 2010 a na zlúčenie rozhlasu a televízie, no ja som to aj vtedy kritizovala a celá kultúrna obec to kritizovala. Odvolávate sa na zrušenie koncesionárskych poplatkov. Nikto to viac nekritizoval ako ja a my a, bohužiaľ, tu nesúhlasím s pánom Dostálom. Podľa mňa to bol extrémne hlúpy politický krok. Ale prečo hovoríte, že keď to niekto iný robí zle, aj vy to môžte robiť zle. Tak to proste nerobte, neopakujte tie chyby tých ľudí, ktorí boli pred vami, keď hovoríte, že to viete robiť lepšie. Robte to lepšie, neničte tie inštitúcie, ktoré sa tu vybudovali, lebo to, bohužiaľ, robíte aj čo sa týka verejnoprávnych fondov, aj čo sa týka verejnoprávnych médií.
A proste nájdite si lepšiu ministerku kultúry. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2024 15:04 - 15:04 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Ja by som vlastne nadviazala na kolegyňu Danu Kleinert, lebo pán poslanec Farkašovský, vy ste hovorili, že vlastne vy len napĺňate programové vyhlásenie vlády, to aj pani ministerka spomínala vo svojom prejave. No ale zoberme si len tie dve sporné veci, o ktorých tu teraz diskutujeme, lebo tých sporných je viac, ale teraz také tie najaktuálnejšie sú RTVS a verejnoprávne fondy. Ani v jednom nedodržujete programové vyhlásenie vlády. Pri RTVS máte napísané, že ju rozdelíte na rozhlas a televíziu. Čo idete urobiť? Idete ju zrušiť a založiť nejakú novú televíziu. Čiže nie, nedodržujete programové vyhlásenie vlády, ani pani ministerka ho nedodržuje svojim návrhom zákona.
Pri verejnoprávnych fondoch máte napísané, že predstavíte nový štatút fondov. No, to tiež nedodržujete, lebo to sa ani nedá, pretože vláda nemôže predstaviť nový štatút. Štatút vytvárajú a schvaľujú rady tých fondov. Čiže ten kto písal to programové vyhlásenie vlády, ani len nevie, ako to celé funguje. A to, bohužiaľ, vidno aj v tých návrhoch poslaneckých, pod ktorými ste aj vy podpísaný, ktoré to robia podobným spôsobom, že vlastne zasahujú do niečoho, čomu nerozumejú. A ja sa naozaj pýtam, aj v súvislosti s odvolávaním pani ministerky, že čo urobíte vy všetci, ktorí to teda podporujete, keď vám prejde ten váš zákon o takzvanej reforme Fondu na podporu umenia a najbližších deväť mesiacov nikto nedostane ani korunu z toho fondu, nikto v celej kultúre, pretože sa budú musieť zastaviť všetky dotačné schémy a robiť nové schémy štátnej pomoci a nové interné dokumenty. Ako sa potom ospravedlníte tým ľuďom?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2024 14:28 - 14:38 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem pán predsedajúci.
No, ja musím povedať, že zdieľam tú emocionálnu reakciu kolegu Dubéciho, a aj to jeho zdesenie, tým, čoho sme sa tu v tomto pléne dožili. A my sme sa akurát s kolegami hore bavili, že my si pamätáme tento slovenský parlamentarizmus hádam od roku 1989 a že niečo takéto tu ešte nezaznelo. A pravda je ale taká, že napriek všetkým hrozným veciam, čo tu pani Kramplová povedala, tak ja som rovnaké ozveny počula aj v prejave pani ministerky Šimkovičovej. Určite si pamätáte, ako tu hovorila o tom, že vlastne ona nebude podporovať to dekadentné umenie, že s ním nesúhlasí, že je to niečo hrozné a že to treba vlastne vylúčiť z tých inštitúcií, ktoré spravuje.
No keďže je pani ministerka kultúrna osoba, tak jej určite niečo hovorí výraz Entartete Kunst. Entartete Kunst bola výstava, ktorú usporiadala nacistická strana v roku 1920, na ktorej vystavila obrazy a umenie, ktoré vybrala z galérií a vystavila ho ako keby na hanbu, že toto je umenie, ktoré my nebudeme podporovať, lebo je degenerované a dekadentné. No a, samozrejme, na tejto výstave boli vystavené obrazy napríklad Marka Šagala, Andryho Matisa, Vincenta Van Gogha alebo Pabla Picassa a ja presne ozvenu týchto naratívov, ktoré poznáme z tohto obdobia, som tu dneska počula v tak mrazivej kvalite, že musím povedať, že som nečakala, že jednoduché odvolávanie člena slovenskej vlády nás privedie až do takýchto temných zákutí slovenskej mysle.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2024 13:37 - 13:38 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, no musím povedať, že aj ja som sa za posledných 25 minút cítila troška jak v 50-tych rokoch.
Som rada, že teda Národná rada nám takto evokuje rôzne historické obdobia, ale podľa mňa tá debata by tu mala byť naozaj o niečom inom a na to všetko, čo pani poslankyňa Kramplová hovorila, asi veľmi ťažko reagovať. Tak ja by som ju len chcela upozorniť, že možno nemá celkom dobré informácie, čo sa týka napríklad nadácie Milana Šimečku, lebo spájať túto nadáciu napríklad s predsedom Progresívneho Slovenska, to je asi také, ako keby ste vnukovi Andreja Bagara vyčítali dotácie, ktoré dostalo Divadlo Andreja Bagara. Tam je asi taká súvislosť, tak možno, keď si pripravujete tieto komunistické prejavy, tak možno si treba len troška overiť fakty.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2024 13:06 - 13:08 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Aj mne inak vadí osobný tón. To súhlasím s predrečníkom, ale ja som tu osobný tón zatiaľ počula len od pána Tarabu, teraz od pani Šimkovičovej a ešte medzitým od pána Blahu. A naozaj mi to vadí, vadí mi to aj voči mojej osobe a vadí mi to aj voči všetkým ostatným, voči ktorým to tu zaznelo.
A ja som si teda myslela, že táto diskusia, ktorú vy považujete za zbytočnú, môže byť o tom, že sa niekam dopracujeme k tomu, akoby mal byť ten konsenzus o kultúre vyzerať, ale, bohužiaľ, po tomto prejave pani ministerky, čo si vážim, že teda konečne vystúpila, musím naozaj skonštatovať, že nič ste nepochopili a nič ste sa nenaučili. A bolo by veľa na čo reagovať, ale ja zareagujem iba na jednu vec pre krátkosť času. Hovoríte o našich progresívnych postojoch k ženám.
Tak ja vám poviem, aké sú progresívne postoje k ženám. My budeme vždy bojovať za to, aby ste vy ako žena mali rovnaké šance a rovnaké príležitosti.
My budeme vždy bojovať napríklad za to, aby ste ako žena mali rovnakú zodpovednosť, aby ste ako žena mohli byť rovnako kritizovaná za vaše kroky, ktoré robíte ako vo verejnom priestore. Aby napríklad za vás na tlačovkách nemuseli odpovedať okoloidúci muži, kľudne nám dajte znamenie, keď vás utláčajú a nedovolia vám hovoriť, my vieme zabezpečiť pomoc a budeme bojovať za to, aby ste mohli vždy vyjadriť ten svoj postoj, ale aby ste zároveň za ten svoj postoj niesli zodpovednosť. Toto sú naše progresívne postoje k ženám. Tie tu reprezentujem ja a moje kolegyne a asi to na skladbe nášho poslaneckého klubu je vidieť. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2024 12:35 - 12:59 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci a ďakujem kolegom za reakcie.
Ja by som možno ešte doplnila aj na margo celej tejto debaty, ktorú tu dnes vedieme, že viete, ja mám takú, taký sen. Že by som chcela, aby napriek tomu, že máme v tomto pléne rôzne politické tričká a rôzne názory na rôzne veci, tak aby kultúra bolo niečo, čo nás spája, aby kultúra naozaj dávala zmysel našim životom a aby z nás robila lepších ľudí, a to teda naprieč tým povestným politickým spektrom. A veľakrát ako mám také záblesky aj v tejto debate, aj v iných, že by to možno mohlo byť možné. Len ono sa to nedá s ministerkou, ktorej jedinou misiou je rozdeľovať. A všimnite si, že to počuť vo všetkých jej prejavoch. Aj v tom, čo tu kolegyňa citovala z telegramu. Vždy je to my a oni. Predtým ste mali vy, teraz máme my. Stále počujeme, že musí uspokojiť svojich voličov. A proste s takýmto nastavením sa jednoducho nedá ten rezort riadiť tak, aby tá kultúra bola naozaj pre všetkých, a aby možno aj v tomto pléne bola niečím, na čom sa dokážeme dohodnúť. Takže ja by som, ja verím, že tento môj sen snívate viacerí, že ho snívate aj v koalícii. A chcela by som vám povedať, že ak chceme naozaj tú hrdú národnú kultúru, o ktorej tu veľa rozprávame a o ktorej hovoril v konečnom dôsledku aj Ján Lajčiak, ktorého som citovala, tak proste nájdite iného ministra alebo ministerku a môže táto diskusia vyzerať úplne inak.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2024 11:58 - 12:23 hod.

Zora Jaurová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, každý národ, hoci stojí na akomkoľvek nízkom stupni vývinu, má svoju osobitú kultúru. To je fakt, ktorý poprieť nijakými inými teóriami nemožno. Národ, ktorý sa dopracoval vyššieho stupňa kultúry, môže síce hľadieť s istou ľútosťou na národ stojaci na nižšom stupni, no predsa u neho nemôže odtajiť isté kultúrne výdobytky. My Slováci si uvedomujeme, že sme národ síce malý, ale že máme svoju kultúru. Tento úvodný citát pochádza z fenomenálnej a dodnes dostatočne nedocenenej štúdie Jána Lajčiaka s názvom Slovensko a kultúra, ktorú tvoria jasnozrivé úvahy tohto luteránskeho farára, filológa a kulturológa o slovenskej povahe, spoločnosti, kultúre a umení spred viac ako sto rokov. Odporúčam ju každému tu prítomnému poslancovi, či komukoľvek, koho zaujíma vzťah Slovenska ku kultúre. Je totiž až zarážajúce, ako veľmi sú kultúrne problémy Slovákov na sklonku Rakúsko-Uhorska podobné tým dnešným. Za ostatných 30 rokov som sa k tejto eseji vracala mnohokrát a ostáva mi konštatovať, že problémy Slovenska a slovenskej kultúry sú očividne nadčasové. A to až natoľko, že sa v debate o kultúre a jej vzťahu k napredovaniu spoločnosti a tiež k verejným politikám, neustále vraciame do bodu nula.
Dnešná diskusia o odvolávaní pani ministerky Šimkovičovej je toho krásnou ukážkou. Žiaľ, no je, že na Slovensku sa nachodia ľudia, o ktorých môžem smelo povedať, že ich duševným športom je deštrukcia. Títo ľudia nemajúc rozhľad a vedeckú vytríbenosť, podrobení okamžitým dojmom, nie sú schopní objektívnym okom nahliadnuť do slovenského života, vystihnúť jeho cenu, ale zo svojho fantasticko-idealistického stanoviska popierajú všetko, čo sa na poli slovenskej kultúry vyprodukovalo. To vraví Ján Lajčiak a ja dodávam, áno, za ostatných 35 rokov nemalo Slovensko na ministrov kultúry veľké šťastie. Až na niekoľko výnimiek je porevolučný Panteón ministrov kultúry a ich politických výsledkov pomerne žalostnou prehliadkou politickej neschopnosti, ideologického zneužívania kultúry, marginalizácie, nekompetentnosti a chýbajúcej politickej kultúry. Kultúrna obec si viackrát musela hlasito vybojovať aspoň základné slobody a autonómiu a otvorene protestovať proti ideologicky motivovaným politickým zásahom. Málokedy prišiel rad na moderné kultúrne politiky, väčšinou na ne nebol čas, vôľa a peniaze. To, že ministerstvo kultúry je pri skladaní vlády väčšinou posledné v drafte a že býva odkladiskom pre ľudí a strany, ktorí potrebujú politickú trafiku, lebo, samozrejme, kultúre rozumie každý a niet tam čo pokaziť, malo za dôsledok, že slovenská kultúra, umenie a kreatívny priemysel sa na Slovensku rozvíjali väčšinu času skôr napriek verejným politikám ako vďaka nim.
Asi si vravíte, že po tom, čo minister Hudec chcel normalizovať kultúru, potom ako si minister Krajcer mýlil kultúru so šoubiznisom, či potom, ako sa ministerke Milanovej úspešne darilo tri roky schovávať pred verejnosťou kdesi v ilegalite, nemôžeme byť prekvapení akoukoľvek nomináciou. Bohužiaľ, štvrtá vláda Roberta Fica a jeho koaličný partner SNS nás menovaním pani Martiny Šimkovičovej na tento vládny post presvedčili o tom, že je možné kultúrou pohŕdať aj na úplne novej úrovni. Je málo európskych krajín, v ktorých by pani Šimkovičová sa mohla stať ministerkou kultúry. Nemá na to odbornosť, profesionálny kredit, potrebný prehľad, či akúkoľvek riadiacu skúsenosť, ktorá by ju naučila zvládať tento komplikovaný a zanedbaný rezort. A menovanie moderátorky, ktorú vyhodili z práce kvôli xenofóbii a ktorá sa pred menovaním do funkcie živila vysielaním konšpiračných televíznych formátov na internete do funkcie ministerky kultúry, by bolo vo väčšine civilizovaných európskych krajín v roku 2023 nepredstaviteľné.
Štvrtej vláde Roberta Fica to nijako nevadí, práve naopak, ako sme tu dnes počuli, sú na ňu hrdí. Bohužiaľ, výsledky jej pôsobenia hovoria samy za seba už po niekoľkých mesiacoch. Okrem nedostatku odbornosti a skúseností vidíme totiž nedostatok citlivosti, empatie a osobnej kultúry, ale najmä neschopnosť vnímať agendu ministerstva kultúry v jej širokých súvislostiach a rozmanitosti, či vôbec porozumieť tomu, čo je podstatou kultúry. Jej spôsob komunikácie, ktorý je nedôstojný a urážlivý voči mnohým a voči kultúre samotnej, dehonestuje tento vládny post a popiera samotnú podstatu kultúry, ktorou je rozmanitosť a mnohorakosť. A ako hovorí opäť geniálny Ján Lajčiak, falošné predstavy o kultúre môžu ďalej fatálne vplývať, tak na vývin individuálneho, ako aj sociálneho života. Ako často konajú ľudia vo svojom individuálnom živote pod kepienkom kultúry tie najnezmyselnejšie, skutočnej kultúre protiviace sa skutky.
A ako často vodcovia ľudu vo svojej zaslepenosti a nezorientovanosti o pojme kultúra do kultúrnej skazy vrhajú ľudí, ktorého vodcami a strážcami by mali byť.
Keď Robert Fico uvádzal do funkcie ministerku Šimkovičovú, hovoril o tom, že kultúra je dôležitá a že ministerstvo kultúry môže urobiť pre Slovensko viac, ako všetky ostatné ministerstvá dohromady. Nedá sa nesúhlasiť. Otázka je, akú misiu od ministerstva kultúry premiér očakáva. Pán premiér pri rôznych príležitostiach rád poučuje o slovenskej histórii. Zvykne v týchto prednáškach prejsť fascinujúcim elegantným oblúkom od Veľkomoravskej ríše priamo k meruôsmym rokom či SNP a túto naivistickú dejinnú maľbu rámcuje Cyrilom a Metodom. A tak asi tušíme, aká je tá misia, ktorú od ministerstva kultúry a pani Šimkovičovej očakáva.
Je to misia vyvolávania duchov falošného národného povedomia postaveného na manipulácii dejín, kultúra vytvárania gýčových slovenských symbolov a ikonografie v nádeji, že vznikne niečo, čo dá premiérovi do rúk ideológiu, ktorá pomohla nášmu maďarskému susedovi Orbánovi k jeho nedemokratickej demokracii. Falošný príbeh Slovenska, jarmočná mytológia, ktorá hovorí o nízkom sebavedomí, o ktorom tu hovoril aj pán predsedajúci, pochybných ambíciách a neschopnosti odstupu od samých seba. Naozaj, pán premiér? Naozaj, pani ministerka, ktorá práve odišla z tejto miestnosti? Škoda, niečo by sa možno dozvedela?
Títo zatuchnutí duchovia z najtmavších kútov slovenských dejín majú pomôcť tejto vláde udržať sa pri moci? Asi vás neprekvapí, že aj na to má Ján Lajčiak odpoveď. Pre kultúrny život národa je charakteristické, či má kultúrne povedomie, alebo nie. Národ stojaci na vysokom stupni kultúry, vedomý si svojej sily, týmto povedomím obdarovaný je k ďalším kultúrnym výdobytkom. Národ malý, neuvedomujúci si svoje sily, nevie si náležite oceniť ani to, čo má a čo by mu najvzácnejšie malo byť. Kultúrne povedomie vplýva prirodzene na celý národný charakter. Jednou z najvážnejších príčin toho, že sa na Slovensku stretáme s toľkými hnusnými prípadmi bezcharakternosti, je, že nieto dostatočne vyvinutého kultúrneho povedomia. Sme preto presvedčení, že Martina Šimkovičová by nemala naďalej ostať vo svojej funkcii, pretože kultúre škodí svojimi zámermi a výrokmi ohrozuje samotnú podstatu kultúry a demokratické pravidlá pri jej spravovaní a svojou osobou, aj vystupovaním je veľmi nedôstojnou a neakceptovateľnou čelnou reprezentantkou kultúry, ako sa sama nazýva. Dôvody sú popísané v odôvodnení k návrhu a spomínala ich tu už aj kolegyňa Plaváková, a dali by sa zhrnúť do troch okruhov.
Ten prvý z nich je, že namiesto vízie nám pani ministerka prezentuje len deštrukciu. Či už programové vyhlásenie vlády, alebo jej prezentácie, či už programových, alebo legislatívnych zámerov, jednoznačne ukazujú, že nemá žiadnu pozitívnu víziu pre rezort kultúry a že nemá ani potuchy o tom, aké skutočné problémy tento rezort a ľudia v ňom pracujúci majú. Nedozvedeli sme sa vôbec nič o jej plánoch pre napríklad transformáciu kultúrnej infraštruktúry, ktorá na svoju reformu čaká už celých 35 rokov. Nepočuli sme predstavu, ako chce pristupovať k rapídnym digitálnym zmenám, ktoré ovplyvňujú kultúrnu tvorbu. Ako chce riešiť kreatívny priemysel a ekonomický prínos kultúry? Ako chce zlepšovať podmienky pre ľudí, ktorí v kultúre pracujú, či ako chce zabezpečiť viaczdrojové financovanie alebo kultúrnu diplomaciu, či kultúrny branding.
Pani ministerka sa zúčastnila v Abú Dabí povestnej UNESCO konferencie, ktorej témou bolo vzdelávanie v kultúre. Kde je k tomu aspoň náznak politiky, k tejto téme? Nehovorí nám nič o tom, ako chce priniesť kultúru do každodenného života obyvateľov Slovenska, aby prispela k tomu lepšiemu, pokojnejšiemu a šťastnejšiemu životu ľudí na Slovensku, ktorý má vláda ako svoj hlavný cieľ. Pani ministerka, obraciam sa na ňu, ale teda je zrejme v bufete, ale hádam to tam počuje, z vašej analýzy slovenskej kultúry a plánov do budúcnosti sme sa dozvedeli iba to, že na Slovensku máme dve kultúry a možno viac, a že teda, samozrejme, kultúra slovenského ľudu má byť slovenská a žiadna iná, že toto je vaša vízia na ďalšie roky a že ste ju postavili na dôležitosti kultúrnych dedičstiev. Bohužiaľ, dozvedeli sme sa aj to, že síce plány pre rozvoj či budovanie nových vecí nemáte, ale za to máte zopár plánov na deštrukciu toho, čo sa v kultúre za posledné desaťročia podarilo napriek všetkému vybudovať. Nad všetkým žiaria najmä vaše plány v oblasti verejnoprávnych fondov a verejnoprávnych médií. Verejnoprávne fondy sú jedným z najväčších výdobytkov reforiem v oblasti kultúry za posledné desaťročie. Vznikali postupne od roku 2008 pre jednotlivé oblasti kultúry a ich podstatou je presunutie financovania a spravovania kultúry spod priameho politického vplyvu na nezávislé inštitúcie, v ktorých rozhodujú odborníci a nie politici. Na tomto princípe bol vytvorený Audiovizuálny fond a neskôr Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Ich dizajn a zákony, ktorými boli zriadené, vznikli na základe širokých konzultácií s kultúrnou obcou. Od čias svojho vzniku sa ich fungovanie vylaďovalo, zákony prešli viacerými novelizáciami a prax ukázala, že ich zriadenie spôsobilo rapídny rozvoj jednotlivých kultúrnych a kultúrno-priemyselných odvetví.
A teraz vás možno prekvapím, ale za všetky tieto fondy vďačíme vládam SMER-u. Všetky vznikli v období, kedy bol ministrom kultúry za SMER pán Marek Maďarič a hoci ich vznik bol výsledkom dlhodobých aktivít a požiadaviek kultúrnej obce, do histórie sa zapíšu ako jeden z najväčších výdobytkov kultúrnej politiky po roku ´89 počas vlád SMER-u. A predstavte si, že presne tieto fondy sa dnes ministerke kultúry Šimkovičovej a strane, ktorá ju nominovala, akosi nepozdávajú a chcú zásadným spôsobom vstupovať do ich fungovania. Návrh novely zákona o Fonde na podporu umenia, ktorý by sa dal skôr nazvať ako návrh na likvidáciu Fondu na podporu umenia, je síce poslanecký návrh, ale po legislatívnom galimatiáši, ktorým v tomto pléne prešiel, je úplne jasné, že aj napriek nesúhlasu koaličných partnerov je to práve ministerka kultúry, ktorá chce zasahovať do rozhodovacích mechanizmov fondov, čím de facto zruší ich verejnoprávnosť a nezávislosť. Nevadí napríklad pánovi premiérovi Ficovi, že ministerka z SNS likviduje niečo, čo sa mu za jeho predošlých vlád preukázateľne podarilo?
Nevadí mu, že si neomylne vybrala to najúspešnejšie a najlepšie fungujúce, čo v kultúre máme a chystá sa to zlikvidovať? Na budúci týždeň tu zrejme budeme rokovať o prvom zákone, ktorý vôbec ministerstvo kultúry v tomto volebnom období pripravilo, lebo tie ostatné celkom zbabelo forsíruje cez poslanecké návrhy.
Je to samozrejme zákon o STVR, ďalší fantastický zámer zničiť a položiť na kolená verejnú inštitúciu a predovšetkým jej generálneho riaditeľa. Chápem, že premiérovi sa môže zdať, že ministerka len plní jeho želania, v skutočnosti však ide o celkom zásadný odklon od Programového vyhlásenia vlády. Snaha o opätovné rozdelenie RTVS totiž veľmi rýchlo narazila na finančnú a operatívnu realitu, a tak museli na ministerstve rýchlo vymýšľať, ako inak by splnili zadanie ovládnuť verejnoprávne médiá vládnou mocou.
Najprv si vymysleli, že si zriadia STaR, novú televíziu a rozhlas, na ktoré prevedú kompletne tie staré, akurát bez generálneho riaditeľa a rady. Pri zverejnení tohto zámeru prišlo k zábavnému momentu, kedy bol zverejnený presne v deň, kedy Európsky parlament prijímal akt o slobode médií, s ktorým je tento návrh v príkrom rozpore. Aj nová verzia STVR, o ktorej budeme rokovať budúci týždeň, nesie všetky znaky lajdáckej legislatívnej práce, ale najmä čisto ideologických dôvodov na takzvanú reformu verejnoprávnych médií. Výsledkom tohto zákona budú opäť listy z Európskej komisie a infringementy, medzinárodná hanba a zmar.
Ale budeme mať krotkú štátnu televíziu Slovan, teda pardon, STVR, hlásnu trúbu vládnej propagandy. Ministerka Šimkovičová jednoducho nič nebuduje, ale naopak sa snaží zničiť všetko, čo sa za posledné desaťročia podarilo vybudovať iným. Ignoruje strategické dokumenty, ktoré na ministerstve existujú, ignoruje záväzné akčné plány, ktoré nikto nezrušil, prichádza so svojou ničiteľskou misiou nasledovaná hŕstkou neúspešných žiadateľov grantov a konšpirátorov, ktorí chcú vysielať vo verejnoprávnych médiách alternatívne tvary Zeme.
Ten druhý bod, ktorý, kde som zhrnula viacero dôvodov na odvolanie pani ministerky, som nazvala: namiesto komunikácie šíri nenávisť. A myslím si, že podstatou tohto druhého dôvodu na jej odvolanie je jednoducho to, že ona kultúru, umenie a kultúrnu rozmanitosť proste nemá rada. Necíti sa byť súčasťou kultúrnej komunity, nepovažuje za potrebné s ňou komunikovať, nemá rada ľudí, ktorí v nej pracujú, ani veci, ktoré tvoria. Musím sa priznať, že ja v podstate ani nerozumiem tým dôvodom, pre ktoré chce byť ministerkou niečoho, čo úprimne nenávidí. Svoje vízie a plány nekonzultuje so žiadnymi relevantnými subjektami v oblasti kultúry. Neodpovedá dokonca na otázky väčšiny relevantných médií vrátane verejnoprávnych, pričom médiá a mediálna politika kompetenčne patria do jej rezortu. Svoju diskvalifikujúcu minulosť v konšpiračných médiách nielenže nepovažuje za problém, ale v týchto médiách a ich účelových klonoch naďalej pôsobí, čím podľa nás evidentne porušuje ústavný zákon o výkone funkcií vo verejnom záujme. Ministerka kultúry zároveň namiesto kultúry a krásy šíri vo svojich prejavoch nenávisť voči rôznym menšinám, xenofóbiu a strach. Nerozumie tomu, že rozmanitosť je základom kultúry, tvorivosti a nových nápadov. Nerozumie samotnej podstate kultúry. Ako hovorí náš obľúbený Ján Lajčiak: "Fakt je, že keď telo nepracuje zlenivie. To isté platí i o duševnom živote. Človek uzavretý, odkázaný sám na seba, ustrnie vo svojich náhľadoch, vo svojich ideách. Čo duchu dáva pružnosť, je styk s ľuďmi iného vzdelania, iných názorov. Takým spôsobom myšlienky človeka dostanú sa do pohybu, do prúdu, oplodnejú."
Je jednoducho neprípustné, aby bola súčasťou vlády Slovenskej republiky ministerka, ktorá hovorí iba k hŕstke svojich fanúšikov, napríklad na Telegrame a ktorá si mýli lajky na sociálnych sieťach s kritickou diskusiou. Je neprípustné, aby v mene získavania politických bodov ministerka kultúry zámerne štvala väčšinu proti menšine, či umelo vytvárala neexistujúceho nepriateľa a ohrozovala slabších a zraniteľných. Je jednoducho nemysliteľné, aby ministerkou kultúry bola nenávistná a ignorantská osoba, ktorá intenzívnu kritiku významných osobností slovenskej kultúry ani len nevníma, pravdepodobne preto, že dotyčných ľudí vôbec nepozná. Hovoril o tom, samozrejme, už aj Ján Lajčiak pred sto rokmi: "Na zadubenosť ľudu mohutne vplýva i rozširovanie zlej tlače. Nevyspelý národ, ktorého duševný život je poprerastaný rôznymi poverami ako pole tou najplanšou burinou, je vnímavý pre tie najväčšie nezmysly, ktoré jarmočná tlač rozširuje. Tiež, ako ohlupujúci prostriedok, pôsobia všelijaké proroctvá, podávané na ceduľkách, ktoré zadubenému ľudu ťahajú biele myši a rozličné vtáky, na čom majú nemalú zásluhu vandrujúci šlajfiari." Akurát dnes sa to volá televízia Slovan, respektíve Martina a Peter a vystupuje v ňom ministerka kultúry.
Tým tretím okruhom problémov, ktoré považujeme za problematické, je, a prečo si myslíme, že by sa tento parlament mal zamyslieť nad odvolaním pani ministerky Šimkovičovej, je naozaj tých takmer 190-tisíc podpisov občanov, ktorí ju považujú za nespôsobilú zastávať tento post. Náš návrh na jej odvolanie je aj odpoveďou na túto občiansku výzvu na jej odstúpenie, ktorá sa stala hádam najúspešnejšou výzvou tohto typu v dejinách. Je očividné, že ministerka kultúry a jej konanie či vystupovanie považuje za neprípustné pomerne významná časť občanov. A možno by sa tento parlament nakoniec tým ani nemusel zaoberať, keby sme zo strany pani ministerky videli čo i len najmenšiu snahu o sebareflexiu. Keby sme videli snahu komunikovať s organizátormi petície, s nespokojnými zástupcami kultúrnej obce a kultúrnych inštitúcií, či relevantnými osobnosťami. Keby sme videli v jej konaní aspoň záblesk toho, že rozumie vážnosti situácie, že má snahu pochopiť výhrady, že dokáže stavať mosty a že má schopnosť spájať. Možno by aj dnešná diskusia mohla vyzerať inak.
Ale dočkali sme sa, bohužiaľ, iba arogantných vyjadrení a trestného oznámenia. Je až fascinujúce sledovať, ako sa verejný činiteľ pokúša žalovať občanov, ktorí ho kritizujú. Cieľom tohto naozaj bezprecedentného a nezmyselného počinu, bolo, samozrejme, zastrašovanie signatárov, ale do istej miery ukazuje aj to, ako chápe pani ministerka Šimkovičová svoj verejný post. Je zjavne presvedčená, že zastávať úrad, ktorý jej náhodne spadol do lona, je jej ľudské a občianske právo a že vďaka nemu sa z nej stal tej povestný čelný reprezentant kultúry, zosobnenie celého sektora, že vďaka nemu je náhle ona kultúrou samotnou. Táto stredoveká predstava o verejnom úrade síce asi u predstaviteľov SNS neprekvapí, je však paradox, že jej reprezentantov vyniesla na najvyššie posty v štáte práve liberálna demokracia, ktorú kritizujú.
Mohla by som pokračovať aj ďalej, ale asi netreba. Nie, kolegovia a kolegyne, nie, pani ministerka, vy naozaj by ste nemali byť ministerkou kultúry. Viem však, že v tomto parlamente medzi tými 150 poslancami sedí množstvo ľudí aj dokonca v laviciach vládnej koalície, ktorí sa celý život naozaj venujú kultúre. Máme tu pána Jarjabka, pani Laššákovú, pána Malatinca a množstvo ďalších a ja neverím, že vy všetci ste spokojní s tým, ako je rezort kultúry dnes riadený. A vlastne obrátila by som sa aj na pána Michelka, ktorý tu ale nie je... "ste ho náhodne nahradili" a s ktorým som, ktorý je teda tiež nominant SNS a s ktorým som absolvovala už nespočetné množstvo celkom zmysluplných debát o kultúre. Neverím, že v SNS nedokážete nájsť niekoho lepšieho, kompetentnejšieho a kultúrnejšieho, ako je pani Šimkovičová. Nájdete odvahu to vyjadriť v hlasovaní o jej odvolaní?
Slovensko dnes naozaj potrebuje novú politickú kultúru, ale nie takú, akú reprezentuje ministerka kultúry. Potrebujeme politikov, ktorí dokážu pravdivo hovoriť o tom, kto sme a inšpiratívne o tom, kým by sme sa chceli stať. Potrebujeme mať na čele ľudí, ktorí dokážu pomenovať našu minulosť, definovať prítomnosť a nakresliť víziu budúcnosti. Potrebujeme príbehy, ktoré dajú zmysel našej existencii tu a teraz, v tomto politickom a geografickom priestore. Príbehy, ktoré hovoria o modernom a hrdom Slovensku, krajine priaznivej a prívetivej ku všetkým, ktorí v nej žijú. Potrebujeme ministra alebo ministerku kultúry, ktorý alebo ktorá dokáže nájsť múdre slová a pretaviť ich do zmysluplných činov, lebo iba také môžu urobiť zo Slovenska lepšiu krajinu pre všetkých.
A ako hovorí Ján Lajčiak: "Všetky naše boje a utrpenia nie sú nič iné ako kultúrny boj."
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis