... a taktiež umožnila rade menovať a rušiť odborné komisie. Už vtedy sme upozorňovali, že okrem toho, že uvedené legislatívne zásahy sú ideologické a neodborné, tieto budú mať aj fatálne praktické dôsledky. A to najmä
také, že nový systém bude mať za následok meškanie výziev a kolabovanie systému, ale tiež to, že sa v ňom vďaka nevyváženosti kompetencií a nelogickej asymetrii zodpovednosti stráca jeho verejnoprávny charakter. V tom čase bolo odpoveďou od navrhovateľa tejto novely, ale aj od ďalších koaličných poslancov skôr len také myknutie plecom, že nech nemaľujeme katastrofické scenáre, a že keď teda to nebude fungovať po tejto novele, tak sa to za pol roka opraví. No tak sme sa dostali až sem. Je to 8 mesiacov. A ako vyzerá fungovanie Fondu na podporu umenia.
Skúsme si veľmi krátko, vecne a bez akýchkoľvek hodnotiacich súdov, naozaj sa to pokúsim takto urobiť, zrekapitulovať, čo sa počas týchto 8 mesiacov udialo.
1. augusta 2024 - začal platiť novelizovaný zákon o Fonde na podporu umenia.
13. augusta - ministerka kultúry odvolala troch členov z pôvodnej Rady Fondu na podporu umenia.
14. augusta - Rada Fondu na podporu umenia nebola uznášaniaschopná kvôli tomu, že traja členovia boli odvolaní.
15. augusta - čo bolo posledný možný deň podľa novoschváleného zákona, ministerka kultúry vymenovala šiestich nových členov Rady FPU.
30. augusta - Rada FPU nebola kvôli neúčasti nominantov ministerstva kultúry uznášaniaschopná.
11. septembra - Rada FPU nebola kvôli neúčasti nominantov ministerstva kultúry uznášaniaschopná.
17. septembra - ministerka odvolala z Rady FPU svojho nominanta Jána Hrkúta, ktorého menovala necelý mesiac predtým a vymenovala na jeho miesto Ivetu Babiakovú.
18. septembra - ministerka vymenovala do rady FPU pána Matúša Oľhu.
25. septembra - sa členstva v Rade FPU vzdala Iveta Babiaková, ktorá tam bola asi týždeň.
22. októbra - ministerka vymenovala do Rady FPU Viktora Magica.
5. novembra - sa Viktor Magic vzdal členstva v Rade, o čom ministerstvo kultúry informovalo Fond na podporu umenia až 9.12. na základe dopytu tajomníčky FPU.
18. novembra - ministerka kultúry vymenovala Slavomíra Lopúcha ako zástupcu samospráv a regiónov. ZMOS, Únia miesta a SK8 sa vyjadrili, že ide o pre nich neznámeho človeka .
20. novembra - Rada FPU nebola uznášaniaschopná kvôli neúčasti nominantov ministerstva kultúry.
21. novembra - z Rady na protest voči jej fungovaniu rezignovala Marta Součková.
4. decembra - Rada FPU nebola uznášaniaschopná kvôli neúčasti nominantov ministerstva kultúry.
6. decembra - FPU oznámilo, že posúva termíny zverejnenia výzvy 6/25, pretože znenie výzvy musí schváliť rada fondu, ktorá nezasadla. FPU taktiež oznámil, že rozhodnutie rady k výzve 9/2024 sa odkladá na neurčito.
18. decembra - sa konalo zasadnutie Rady FPU, kde rada schválila, na návrh podpredsedu rady Matúša Oľhu, nové znenie rokovacieho poriadku rady fondu. Člen rady Peter Grutka predložil návrh nového štatútu Fondu na podporu umenia. Oba dokumenty dal riaditeľ posúdiť dozornej komisii pre podozrenie z ich nesúladu so zákonom o FPU.
27. januára - Slavomír Lopúch sa vzdal členstva v rade.
29. januára - sa konal už 4. protest kultúrnej obce pred budovou FPU.
29. januára - Združenie samosprávne kraje Slovenska, SK8 žiadalo o okamžité sfunkčnenie Fondu na podporu umenia a zachovanie jeho nezávislosti a transparentnosti. Zároveň požiadalo o opätovné posúdenie nominácii odborníkov SK8 do Rady FPU.
30. januára - podala platforma Otvorená kultúra podnet na Generálnu prokuratúru, ktorý súvisí s podozrením, že člen Rady FPU Peter Grútka bol ministerkou vymenovaný protizákonne, nakoľko nespĺňa podmienku povinnej päťročnej praxe v kultúre, ktorú stanovuje zákon. Túto skutočnosť nie je možné overiť, pretože ministerstvo kultúry odmieta zverejniť životopis svojho nominanta.
30. januára - bolo zverejnené Rozhodnutie rady o výzve č. 1/25, kde členovia rady bez udania dôvodu zmenili viaceré rozhodnutia odborných komisií.
7. februára - FPU vydalo informáciu o posunutí vyhlásenia výzvy 8/25, pretože ju rada nestihla schváliť.
14. februára - FPU vydalo informáciu o oneskorení rozhodnutia o pridelení finančných prostriedkov pre všetky podané žiadosti vo výzvach 2, 3, 4 a 5/25
23. februára - približne 19 organizátorov podujatí na Orave, Kysuciach, Liptove, Turci a Žiline sa vyjadrilo do médií, že čakajú na oneskorené rozhodnutie fondu a že ich podujatia sú vážne ohrozené.
12. marca - rada schválila zmenu štatútu a zvolila si nového predsedu Matúša Oľhu.
24. marca - FPU oznámil oneskorenie rozhodnutia o pridelení finančných prostriedkov s novým termínom vyhlásenia rozhodnutia 16. mája 2025, z dôvodu nemožnosti zostaviť odborné komisie v štyroch podprogramoch, ako sú napr. tradičná kultúra, aktivity vysokých škôl alebo mobility.
25. marca - ako reakciu na to, ohlásilo Podpolianske osvetové stredisko, že je nútené zrušiť detský folklórny festival, ktorý bol doteraz zakaždým podporený FPU. Stredisko vysvetlilo, že posunutie rozhodnutia až na 16. mája je pre nich likvidačné, keďže festival mal byť už 30. a 31. mája.
27. marca - Rada FPU nebola uznášaniaschopná vďaka neprítomnosti všetkých nominantov ministerstva kultúry. Rozhodnutia o pridelení dotácií v programoch Rozhodnutie rady, v programoch kultúrno-osvetové aktivity, výstavné a prezentačné aktivity, či vedecko-výskumná činnosť sa odložilo na niektoré z nasledujúcich zasadnutí rady.
30. marca - ministerka kultúry Martina Šimkovičová vyhlásila na sociálnych sieťach, že fond je funkčný a výzvy pokračujú.
31. marca - člen rady fondu Dušan Buran sa vzdal členstva v rade.
1. apríla - z dôvodu nezasadnutia rady neboli schválené komisie v šiestich podprogramoch z oblasti tradičnej kultúry a činnosti verejných vysokých škôl. Rozhodnutie o pridelení finančných prostriedkov v nich sa odkladá až na jún 2025.
2. apríla - trom členom Rady FPU Čierniková, Piačka, Miklovičová uplynulo funkčné obdobie. Rada tak prestala byť uznášaniaschopná, nakoľko má iba šesť členov.
3. apríla - ministerka kultúry vymenovala štyroch nových členov Rady FPU - Ľubomír Baláž, Ľubomír Richter, Branislav Tréger, Jaroslav Uhel, bez verejnej výzvy na podávanie návrhov.
Toto boli len tie najzásadnejšie veci, ktoré sa udiali od času, kedy parlament schválil spomínanú novelu zákona o FPU. Je to fascinujúci príbeh rozvratu, neschopnosti a trestuhodnej nezodpovednosti voči spravovaniu verejných statkov. Tento nekonečný cirkus, kde ministerka ani len nedokáže vymenovať nových členov rady, kvôli ktorým sa vlastne menil ten zákon, kde následne aj tí, ktorých vymenovala, odstupovali ako na bežiacom páse, kde ministerkiní nominanti nechodia na zasadania rady, ktorá je tým pádom neuznášaniaschopná, kde viacerí členovia rady sú vymenovaní očividne v rozpore so zákonom a ministerstvo tají ich životopisy. To je niečo, čo som ja teda ešte za svoju profesionálnu kariéru nezažila. Kde členovia rady navrhujú vnútorné predpisy, ktoré sú v rozpore so zákonom o FPU atď. Toto všetko nás dnes priviedlo presne do situácie, v ktorej fond nefunguje a nedáva peniaze nikomu. Nedáva tie peniaze dokonca ani vybraným žiadateľom, alebo našim ľuďom, ako si to v SNS zrejme prestavovali, keď tú novelu prijímali. Proste nedáva peniaze nikomu.
Na tých povestných billboardoch SNS by malo byť v skutočnosti napísané: "Zastavili sme financovanie kultúry.". A dnes už okrídlený výrok ministerky Šimkovičovej o tej slovenskej a žiadnej inej kultúre, by sa dal skrátiť na žiadnu kultúru. Vyzerá to totižto tak, že presne taká žiadna je dôsledkom tejto novely zákona, ktorá vojde do slovenských dejín ako symbol hlúpej primitívnej a zlostnej likvidácie funkčných politík bez akéhokoľvek benefitu. Niečo ako keď zlostné dieťa, s ktorým sa nikto nechce hrať, rozdupe pieskové hrady všetkým ostatným.
Drahí kolegovia z koalície, povedzte mi, kto teraz vezme zodpovednosť za celú túto časovú os, ktorú som tu prečítala a za to, čo sa deje s kultúrou na Slovensku? Lebo síce v tom paralelnom svete, v ktorom zjavne žije pani ministerka, fond perfektne funguje, ako pred pár dňami napísala, ale bohužiaľ, my všetci žijeme v tomto tu, v tomto reálnom svete a v ňom žijú aj starostovia obcí, zamestnanci a klienti lokálnych knižníc, organizátori podujatí a mnohí ďalší, ktorí sú dnes kvôli nefunkčnosti FPU, úplne paralyzovaní. A mnohí z nich sú vaši voliči, milá vládna koalícia. Tipujem, že to od nich takisto počúvate celkom často. Fond na podporu umenia nefunguje a je na čase si priznať, že je to priamy dôsledok vašej novely zákona. Ono je veľmi ľahké búrať, ale je ťažké budovať. A tak bude treba nejaký čas na to, aby sa ten súčasný stav napravil. Ale stále je možnosť opraviť to, čo tento mimoriadne zlý návrh poslancov SNS spackal a urobiť niekoľko nevyhnutných zmien zákona, aby sa do fondu vrátilo logické transparentné a funkčné rozhodovanie o financovaní kultúry.
Ja osobne som inak čakala, že na tejto schôdzi, ktorú máme po štyroch mesiacoch teda, bude záplava koaličných návrhov k tomu zákonu o FPU, koaličných noviel, ale bohužiaľ, nie je, hoci teda tu bolo veľa rečí o tom, že sa to bude opravovať. A dokonca aj ten jediný, ktorý tam bol od koaličného poslanca Malatinca, jeho navrhovateľ pred schôdzou stiahol. Tak ja to teda robím za vás, to, čo ste sľúbili a čo ste chceli opraviť.
Predkladám návrh novely, ktorá opravuje zmeny, vaše zmeny, ktoré sa ukázali ako nefunkčné a paralyzujúce financovanie kultúry na Slovensku. Čo presne táto moja novela mení oproti súčasnému stavu. Jej hlavnou zmenou je vypustenie ustanovení, ktoré dávali rade fondu právomoci rozhodovať o poskytovaní finančných prostriedkov, voliť a odvolávať členov dozornej komisie a zriaďovať, zlučovať, či rušiť odborné komisie. Tieto kompetencie sa presúvajú na riaditeľa fondu, pričom kľúčovú úlohu v rozhodovacom procese opäť zohrávajú odborné komisie tak, ako to bolo pred tým. Zároveň novela znižuje počet členov rady fondu na 9, keďže sa ukázalo, že 13-členná rada je nielen nefunkčná, ale ministerstvo ani nedokáže toľko ľudí do tej rady vymenovať. Všetci členovia, ktorých vymenúva minister kultúry, budú musieť byť menovaní výlučne na základe návrhu, konkrétne jeden na návrh starostov obcí, primátorov miest a predsedov samosprávnych krajov a 8 na návrh profesijných združení v rôznych oblasti umenia, ktoré sú preukázateľne aktívne, najmenej päť rokov. Na základe skúseností s menovaním členov rady sa v tejto novele ...
=====