19. schôdza

5.9.2017 - 19.9.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

14.9.2017 o 11:26 hod.

Mgr. art.

Viera Dubačová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:48

Peter Štarchoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré sú pre mňa ako spravodajcu, ktoré vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

14.9.2017 o 10:48 hod.

prof. Mgr. PhD.

Peter Štarchoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:51

Anna Zemanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, dovoľujem si vám predložiť návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, pardon, aby som to správne prečítala, čiže návrh zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. A predkladajú ich na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Zemanová, Renáta Kaščáková, Milan Laurenčík, Martin Klus a Vladimír Sloboda.
Návrh novely zákona o obecnom zriadení má za cieľ upraviť príslušné ustanovenia zákona tak, aby na rokovaniach zastupiteľstva obecných a mestských samospráv mohol vystúpiť aj poslanec zastupiteľstva príslušného samosprávneho kraja. Rovnako sa toto pravidlo navrhuje upraviť aj na zasadnutiach zastupiteľstva mestských častí v Bratislave a Košiciach, kde sa bude môcť rokovania miestneho zastupiteľstva zúčastniť s právom udelenia slova okrem poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja aj poslanec mestského zastupiteľstva. Súčasná právna úprava takúto situáciu neupravuje, avšak vzhľadom na vzájomnú previazanosť samosprávnych otázok sa navrhuje obligatórna povinnosť predsedajúceho obecného, resp. mestského alebo miestneho zastupiteľstva uvedeným poslancom slovo udeliť.
Ďakujem pekne za úvod. Skončila som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

14.9.2017 o 10:51 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:53

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma uznesením určil za spravodajcu k návrhu zákona o obecnom zriadení (tlač 640). V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

14.9.2017 o 10:53 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

10:55

Anna Zemanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ide vlastne v tomto materiáli o zosúladenie takých tých obligatórnych povinností a možností vystúpiť príslušných poslancov v orgánoch, ktoré sú trošku vyššie ako zastupiteľstvá na úrovni samospráv, aby mohli vystúpiť v územne príslušnom obvode, kde sú poslancami. Totižto stalo sa, keď pri tvorbe zákona o samosprávnych krajoch sa vlastne táto, táto možnosť, aby poslanec Národnej rady mohol vystúpiť na zasadnutí samosprávneho kraja bez toho, aby mu bolo slovo udelené, nie mohlo byť udelené, tak vlastne táto, táto povinnosť sa nejakým spôsobom stratila.
Taktiež pri analýze je obdobná situácia na samosprávach nižšieho stupňa, kedy mestský poslanec nemôže vystúpiť na zasadnutí miestneho zastupiteľstva, samozrejme to sa týka len hlavného mesta Bratislavy, ktoré má samostatné orgány na úrovni mestských častí, a mesta Košice. Čiže týmto zákonom dávame do súladu, aby títo poslanci bez toho, aby zastupiteľstvo hlasovalo o ich možnosti vystúpiť na rokovaniach, im jednoducho bolo slovo udelené.
Viedlo nás k tomu, aj situácia, ktorá sa stala, kedy sme s kolegyňou poslankyňou Kaščákovou išli na zastupiteľstvo mesta Handlová, kde vlastne bol to istý taký problém, respektíve obštrukcia s umožnením nášho vystúpenia, aj keď, samozrejme, bolo by nám umožnené, nárok sme na to mali. Ale pri analýze týchto situácií navrhujeme úpravu tak, aby bola väčšia previazanosť a tým viacej aj možnosť zapojenia občanov prostredníctvom svojich volených zástupcov do riešenia problémov, kedy zas poslanec vyššieho zastupiteľstva môže ísť vyjadriť svoj názor poslancov na zastupiteľstvách samospráv.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

14.9.2017 o 10:55 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:55

Martin Klus
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Vážené dámy, vážení páni, milé kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som ako jeden zo spolupredkladateľov povedal ďalší z motívov, ktorý nás viedol k takémuto jednoduchému zmeneniu pravidiel, ktoré by umožnili, aby sme ďaleko aktívnejšie využívali princípy, ktoré sa často skloňujú najmä a v súvislosti s európskou integráciou, a to je princíp subsidiarity a proporcionality.
Jedná sa samozrejme o to, že tu máme určitú hierarchiu právnych zákonov, a jedná sa samozrejme o to, že ako poslanci Národnej rady alebo poslanci vyšších územných celkov by sme mali mať možnosť predstúpiť pred tých, ktorých sa bezprostredne práve naša legislatíva týka. Ak som za posledné obdobie, kedy som prešiel desiatky, možno až stovky miest a obcí, narazil na nejakú zásadnú požiadavku predovšetkým starostov a primátorov, tak to bolo práve to, aby s nimi ďaleko aktívnejšie komunikovali tí, ktorí majú bezprostredný vplyv na život v ich obci alebo v ich meste, a teda práve poslanci vyšších územných celkov alebo poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Práve aj vďaka takémuto ustanoveniu rozšírime túto možnosť aj pre mestské časti v Bratislave a v Košiciach a som presvedčený o tom, že to môže mať pozitívny vplyv na to, aby sme si vzájomne porozumeli, a to presne v zmysle starého známeho hesla, že kde viazne komunikácia, tam začína konfrontácia.
A preto som presvedčený o tom, že je to výhodné pre nás všetkých, že je to nadpolitické rozhodnutie, a vzhľadom na to, že sa netýka konkrétne opozície, ale týka sa rovnako tak všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, respektíve všetkých poslancov vyšších územných celkov, tak by nemal byť zásadnejší problém s prijatím tejto legislatívy a ako jeden zo spolupredkladateľov vám všetkým vopred ďakujem za podporu tohto návrhu zákona.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

14.9.2017 o 10:55 hod.

doc. PhDr. PhD. MBA

Martin Klus

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:03

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, dovoľujem si požiadať pána podpredsedu Národnej rady Martina Glváča, aby sa ospravedlnil pani poslankyni Anne Verešovej. Včera ju totiž pri vedení schôdze označil za klamárku a povedal, že je drzá. Vedenie parlamentu sa snaží navodiť dojem, že mu ide o zvýšenie kultúry rokovania parlamentu, takéto vyjadrenia na adresu ženy sú však v príkrom rozpore s akoukoľvek slušnosťou a kultúrou. (Výkriky v sále.) Poprosím, aby ste utíšili pána Číža, ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

14.9.2017 o 11:03 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:13

Edita Pfundtner
Skontrolovaný text
Vážený pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Podľa § 85 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov navrhujem legislatívno-technickú opravu bodu 3 môjho pozmeňovacieho návrhu, ktorý bol schválený v druhom čítaní, a to nasledovne: v čl. I v bode 9 § 12 ods. 3 písm. c) sa slovo "toho" nahrádza slovom "tohto".
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

14.9.2017 o 11:13 hod.

Mgr.

Edita Pfundtner

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:21

Miroslav Beblavý
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ďakujem za toto školenie, aj za zneužívanie vášho mikrofónu, ale to už si vysporiadajte... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, chcete, aby som vás odtiaľto vykázal?

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
Skúste to, pán predsedajúci! (Ruch v sále.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
No bez problémov.

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
Takže dovoľte mi odcitovať rokovací poriadok, ktorý naozaj hovorí, že tretie čítanie sa obmedzí len na tie ustanovenia návrhu zákona, ku ktorým boli v druhom čítaní schválené pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy. V treťom čítaní môže poslanec navrhnúť len opravu legislatívno-technických chýb a jazykových chýb, iné pozmeňujúce a doplňujúce návrhy smerujúce k odstráneniu iných chýb vzťahujúcich sa na ustanovenie podľa ods. 1 a návrh na opakovanie druhého čítania môže predložiť najmenej 30 poslancov.
Priznám sa, že keby sme vedeli, ako sa zachová predsedajúci, predložili by sme v zmysle ods. 3 návrh na opakovanie druhého čítania s podpismi tridsiatich poslancov, ale keďže, samozrejme, nie je možné za tých asi 30 sekúnd vyzbierať 30 podpisov, tak budem musieť postupovať v zmysle ods. 2, v zmysle ods. 2 teda nemôže navrhnúť opravu legislatívno-technických chýb a jazykových chýb. Dovoľte mi teda tak aj učiniť.
Pán predsedajúci, ten, súčasné znenie zákona hovorí o tom, že táto podpora, ktorá je v rámci toho zákona poskytovaná príslušníkom odboja, bude poskytovaná aj príslušníkom teda všetkého národného odboja, za čo podľa toho zákona je považovaný aj protifašistický odboj, aj protikomunistický odboj. Chybou interpretácie, teda legislatívno-technickými chybami, predpokladám, sa však dneska tento zákon aj zo strany ministerstva vnútra a ďalších orgánov vykladá tak, že účastníkom protikomunistického odboja nie je tento príspevok poskytovaný. My sme preto požiadali ministerstvo vnútra, aby to vyriešilo, a keď ministerstvo vnútra k tomu zaujalo polohu mŕtveho chrobáka, kolegyňa Dubačová navrhla riešenie tejto legislatívno-technickej chyby, ktorej sme dneska svedkami. Namiesto toho, aby ste o nej normálne hlasovali, ste ju, naopak... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, toto nie je legislatívno-technická chyba. Dobre viete, že môžte sa vyjadriť k tomu, čo sme prijali.

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
Je. Dovoľte, aby som to teraz odcitoval. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Taký návrh sme neprijali.

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
Dovoľte, aby som teraz odcitoval stanovisko Ústavnoprávneho výboru Národnej rady zo 6. novembra 1998 k posúdeniu použitia § 94 ods. 2 a ods. 3 rokovacieho poriadku. Tam sa hovorí, že naplnenie § 94 ods. 2 a 3 je potrebné posudzovať vždy z vecného hľadiska a nie z jeho legislatívno-technického vyjadrenia. Ak je návrh vecne podobný ako návrh predkladateľa, k rozšíreniu pôvodného návrhu nedochádza. To znamená, že ak spravodajca povedal to, čo povedal a nedal o tom hlasovať, urobil on legislatívno-technickú chybu v procese schvaľovania tohto návrhu zákona, pretože nesledoval vecný zámer, ale si prisvojil len to, že navrhovateľ jednoducho odmieta, tak má na to absolútne právo. Ale navrhovateľ to absolútne právo nemá. Navrhovateľ má jediné absolútne právo tej... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, to je zneužívanie, lebo legislatívno-technickú chybu viete urobiť vtedy, ak v tom danom návrhu náhodou zmeníte paragraf, zmeníte tam nejaké spojenie, zmeníte slovo a tak ďalej. (Reakcie z pléna.) To, že, to, že (reakcie z pléna)... Prepáčte, ale to, že navrhovateľ nesúhlasí s rozšírením, to je právo podľa rokovacieho poriadku. Ak, ak pani poslankyňa vtedy, keby sa prihlásila, a dá procedurálny návrh, ktorý ste chceli počas rokovania, počas hlasovania, bolo by to v poriadku, ale počas spracovania, teda počas hlasovania nemôžte.

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
To sme chceli, ale ste jej to nedovolili. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Nemôžte, lebo počas hlasovania sa nedá.

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
No teraz poviete, že mala dať a v druhej vete poviete... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Nie. Mala dať počas rozpravy. Pán poslanec, ale vy ste tu nebol. (Reakcia rečníka: "Ale nemohla dať počas rozpravy.") Vy ste tu nebol, tak to je vaša chyba.

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
Pán predsedajúci, ja som tu od rána, ja len nesedím v miestnosti, to je rozdiel, ale podstatnejšia vec... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, prepáčte, prepáčte, ale toto nie je rozprava v rámci tretieho čítania, čo robíte vy.

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
Ale ja vám ukazujem, v čom ste sa dopustili legislatívnej chyby, a keď ma necháte dokončiť, budem môcť aj skončiť. Ja už mám len asi minútu.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
No, nenechám zneužiť rokovací poriadok. Dokončite, ale len legislatívno-technické. Ináč vás preruším.

Beblavý, Miroslav, poslanec NR SR
Áno, preto na odstránenie tejto legislatívno-technickej chyby, ku ktorej prišlo, navrhujem v treťom čítaní, aby zaujal stanovisko ústavnoprávny výbor k tomu, či ide o postup nad rámec zákona, alebo či teda pani poslankyňa mala právo aj napriek nesúhlasu predkladateľa tento návrh predložiť (nesúhlasné reakcie z pléna). A opakujem, keby ste sa s pánom poslancom Hrnkom nechovali ako arogantní ľudia, nemuselo k tejto situácii vôbec dôjsť. (Hluk v sále.)
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

14.9.2017 o 11:21 hod.

doc. Ing. PhD.

Miroslav Beblavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 11:26

Viera Dubačová
Skontrolovaný text
Ďakujem. Chcem podporiť slová pána Miroslava Beblavého, nebolo mi umožnené dať procedurálny návrh, keď sa situácia takto otočila. Nebolo mi umožnené dať procedurálny návrh, ktorý som podávala. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie

14.9.2017 o 11:26 hod.

Mgr. art.

Viera Dubačová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:27

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Predpokladám, že keď pani poslankyňa Dubačová mohla vystúpiť v rozprave, môžem mať na ňu faktickú, k tomu, čo ona povedala, dobre?
Len veľmi kratučko, aby som opravil. Môžte poprosiť špeciálne poslancov SMER-u, aby nebu-čali?
A vráťte mi, prosím vás, vráťte mi dve minúty. Dve minúty poprosím. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci! Ani vy nemusíte kričať, pán poslanec. Sledujte čas poslancovi Vašečkovi.

Vašečka, Richard, poslanec NR SR
Môžem dve minúty dostať ešte?

Bugár Béla, podpredseda NR SR
Dajte dve minúty pánovi poslancovi, nech sa páči.

Vašečka, Richard, poslanec NR SR
Dobre, ďakujem veľmi pekne. Takže... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec Galko, už toho mám dosť!

Vašečka, Richard, poslanec NR SR
Ja len veľmi krátko. Procedurálny návrh dať, keď sa dozviete od spravodajcu až pred hlasovaním, nie počas rozpravy, tak ho nemôžte dať. Čiže to, čo hovorila pani Dubačová, je úplná pravda, vedel som o tom ešte pred hlasovaním, naozaj ste sa teraz podľa mňa nezachovali korektne. Myslím, že každý z nás v zásade chce dodržiavať rokovací poriadok, ale toto nebolo korektné, nebolo to správne. Ak si to prejdete, tak si to uvedomíte. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2017 o 11:27 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video