4. schôdza

17.5.2016 - 25.5.2016
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.5.2016 o 11:11 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:35

Milan Krajniak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Blaha, veď vy ste sa tu priznali v priamom prenose, to bolo priznanie. Obvinili ste ma, že neúmerne kritizujem Európsku komisiu, a pritom ste sám priznali, ako Európska komisia v prípade rokovania o TTIP postupuje, netransparentne, utajene, takým spôsobom, aby všetky predložili a potom pred hotovú vec a už nemali žiadnu inú možnosť iba povedať to vaše slávne: nemáme alternatívu. Nemáme alternatívu. Ale veď oni presne takto postupujú, aby už nebola alternatíva.
Po druhé, vy ste sa priznali, že vy chcete nielen fiškálnu, menovú a hospodársku úniu, vy chcete dosiahnuť aj sociálnu úniu. A pýtam sa potom, aké kompetencie ešte Slovenskej republike zostanú? O čom bude Slovenská republika rozhodovať? V čom budeme suverénni a môcť robiť suverénne rozhodnutia, keď nás v týchto všetkých otázkach prehlasujú v Bruseli?
Veľmi dojemne ste sa snažili chrániť Európu pred Spojenými štátmi americkými a tvrdili ste, že väčší pes žere, lebo sa Amerika chce dohodnúť s Európou na nejakej užšej hospodárskej spolupráci. A prosím vás pekne, v tej hospodárskej, menovej, fiškálnej a sociálnej únii tým väčším psom bude kto, ktorý bude žrať? Bude to Slovensko? Obávam sa, že nie. Pri takomto postupnom, plíživom odovzdávaní suverenity do Bruselu Slovensko zostane maximálne tak krajina, ktorá môže mať vlastné futbalové mužstvo. Len vás chcem upozorniť, že aj Wells, s ktorým budeme hrať na majstrovstvách Európy vo futbale, má svoje futbalové mužstvo, ale suverénny štát to teda nie je. Prosím vás pekne, nerobte zo Slovenska Wells.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2016 o 10:35 hod.

Bc.

Milan Krajniak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:36

Natália Grausová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za slovo. Pán fanatický, fundamentalistický neomarxista, pán Blaha tu šíri demagógiu. Je mi veľmi ľúto a vôbec je to podivuhodné, že každého človeka, ktorý chce používať zdravý rozum, ktorý chce veci označovať pravým menom, kto odmieta kradnúť a klamať, kto odmieta potopiť a zničiť svoj národ a štát, tak každého takéhoto človeka označí za extrémistu a za fašistu. To je, zastáva mi, mi rozum nad tým. A okrem toho chcem povedať, že klamete, keď hovoríte, že migranti k nám ísť nechcú, pretože, pretože keď ich sem prídu desiatky a stovky miliónov, budú k nám chcieť ísť, nebojte sa, budú sa sem valiť. Tak prosím, vyhoďte zo svojho slovníka, všetci demagógovia, že my sa nemusíme obávať, pretože migranti vraj ku nám ísť nechcú, do našej republiky. Oni sem prídu a bude ich tu veľa.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2016 o 10:36 hod.

MUDr.

Natália Grausová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:38

Eugen Jurzyca
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Iba k jednému bodu sa vyjadrím, pán poslanec Blaha, a to k tomu vzťahu silnejšieho a slabšieho psa. Zahraničný obchod takto nefunguje, ako si to predstavujete. Vieme to, odkedy Ricardo prišiel s teóriou a s vysvetlením komparatívnej výhody v ekonómii, z ktorej vyplýva, že aj slabším krajinám sa oplatí obchodovať so silnejšími. Takto svet funguje a štatistiky Slovenskej republiky mimochodom to dokazujú, že sme mali prebytky obchodnej bilancie aj v časoch, keď sme začínali obchodovať s bohatými krajinami.
Dôležitá poznámka je to podľa môjho názoru, pretože, pretože vytvára základy toho, ako vnímame svet. Či to je svet silných a slabých psov, alebo je to svet, v ktorom je miesto pre každého.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2016 o 10:38 hod.

Ing.

Eugen Jurzyca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:39

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Jurzyca, od Ricarda už ubehlo 200 rokov a už tá jeho teória komparatívnych výhod, ktorá sa vyučuje v učebniciach ekonómie, mohla byť viackrát verifikovaná a falzifikovaná. A aj bola. A aj bola. Však si prečítajte modernejších autorov, Stiglitz, Krumma, Krugman. Laureáti Nobelovej ceny, ktorí to jasne vyvracajú. Zoberte si Latinskú Ameriku, akú má komparatívnu výhodu, že naozaj je na jedinej komodite závislé v rámci teórie komparatívnych výhod a ale absolútne závislé na USA a na ďalších komparáciách, ktoré sú zo západného sveta. Toto proste je empiricky neudržateľné. Ricardovská teória je absolútne, ale absolútne nezmyselná. A už to dokázal aj hádam každý trošku kvalifikovanejší ekonóm. Čiže oháňať sa Ricardom v 21. storočí je absolútne bezpredmetné.
Ďalší kolegovia. Pán Pčolinský, nič k veci. Pán Baránik, nič k veci. Vašečka, nič k veci. Akurát: "Neberte si do úst pápeža Františka, nerozumiete tomu". Pán kolega, myslím si, že pán pápež František by nerozumel, ale absolútne nerozumel vám.
Pán kolega Viskupič, bez ohľadu na to, či sa nezhodneme alebo zhodneme na forme, som rád, že sa vieme zhodnúť na niektorých obsahových veciach a že spoločne budeme sa snažiť niektoré veci v Európskej únii zmeniť, lebo to je cesta.
Pán Krajniak, dúfal som, že poviete niečo k tej Európskej prokuratúre, že buď ste sa mýlili, alebo ste boli demagóg, alebo si zoberiete chybu. Nie, nič. Hovorili ste niečo o tom, že je zlá sociálna únia. Mimochodom, sociálna únia by priniesla ďaleko vyššiu životnú úroveň Slovákov, ale to asi nechcete, že?
Grausová, nič.
Takže, páni kolegovia, možno na záver, spomenul tu niekto v rozprave, neomarxisti. Niet väčších kritikov v Európskej únii ako sú neomarxisti, ale sú to kritici úplne iného razenia ako krajná pravica, ktorou ste vy, a tu je ten zásadný rozdiel.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2016 o 10:39 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:41

Natália Grausová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne poslankyne, páni poslanci. Chcem sa v prvom rade spýtať, teda to je vlastne otázka, čo sa týka tej Lisabonskej zmluvy, prečo, prečo ste podpísali Lisabonskú zmluvu? Držal vám snáď niekto pri hlave zbraň, že ste to museli urobiť? Prečo ste nepoužívali zdravý rozum? To je len teda taká prvá otázka.
Povedali ste, pán minister Lajčák, že našou úlohou ako predsedníckeho štátu v Európe nie je hájiť záujmy štátu, ale záujmy Európskej únie. Ja si myslím, že povinnosťou každej vlády a štátu je v prvom rade hájiť záujmy svojho štátu. A som presvedčená, že ostatné štáty v Európskej únii to aj robia. Občania preto vás, občania Slovenskej republiky volili aj vás, pán minister, lebo si mysleli, že budete zastávať ich záujmy a záujmy nášho štátu. Chcem sa spýtať, prečo ste nepovedali pred voľbami, keď boli voľby do Európskeho parlamentu, že vlastne európski poslanci nemôžu zastávať naše záujmy? Myslím, že občania s týmto neboli uzrozumení, pretože keby to vedeli, asi by nikto nešiel voliť.
Chcem povedať, že ak budeme voliť naše záujmy, aj ako predsednícky štát, bude to dobré, keď budeme hájiť naše národné záujmy a dobro Slovenskej republiky. Tak to bude dobré nielen pre nás, ale aj celú Európu. Dnes už len slepý nevidí, že Európska únia je riadená nikým nevolenými byrokratmi, ktorí šliapu po právach Európanov a robia všetko na zničenie Európy aj európskych národov. A nerobia to náhodne. Mne to celé pripadá ako organizovaný zločin.
Hovoríte o nelegálnych migrantoch. Dobre, nelegálni migranti. Ale čo budete robiť a čo budeme robiť s tými státisícami migrantov, ktorých nám Turecko zlegalizuje? To už nebudú nelegálni migranti a na nich už budú platiť iné pravidlá. Vy si myslíte, a vôbec je tu niekto ešte so zdravým rozumom, ktorý by veril tomu, že nám niekto, že nám budú posielať vysokoodborných a kvalifikovaných odborníkov z Ázie a z Afriky? Bolo vôbec úplne zverejnené úplné znenie dohody s Tureckom?
Žiadam poslancov, ktorým ešte zostali zbytky zdravého rozumu, či už sú to poslanci z koalície alebo z opozície, a tí, ktorí nestratili alebo nepredali svoje svedomie, tak žiadam ich, aby hlasovali proti tomuto návrhu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.5.2016 o 10:41 hod.

MUDr.

Natália Grausová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:45

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, chcem sa aj poďakovať za miernu trpezlivosť, keďže som sa nachádzal v poslaneckom salóniku. Dlhodobo, aj počas minulého funkčného obdobia, aj v súčasnosti, sme mali záujem o to, aby tento typ debaty v pléne parlamentu prebehol. Bohužiaľ, ad jedna musím sa teda poďakovať, že pán minister s témou, či štandardou výročnou správou o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii, ale aj debatu o témach nášho predsedníctva do pléna parlamentu priniesol. A teraz to "bohužiaľ": predstavoval som si trošičku inú debatu. A, kolegyne, kolegovia, ak sa chceme baviť o prioritách nášho predsedníctva, chcelo by to možno iný uhol pohľadu, možno vyššiu mieru prípravy a možno naozaj pokus o to, že je to pre našu krajinu veľmi dôležitá téma.
Zahraničné veci dlhodobo vnímame a podľa mňa je to tak dobré, že je to ten crean, crean, či už slovenskej alebo akejkoľvek inej politiky akéhokoľvek národného štátu a v našom prípade aj členského štátu Európskej únie. Debatu o predsedníctve, prioritách predsedníctva alebo aj členstve Slovenskej republiky v Európskej únii opakovane zažívajú v rôznych formách poslanci zahraničného výboru a veľmi často poslanci európskeho výboru. Európsky výbor, tak ako je v Európe volaný a u nás to tak isto začína byť ľudovo nazývaný malou Národnou radou v Národnej rade, je ten dôležitý výbor, ktorý zabezpečuje most alebo prienik do formovania európskych politík.
Ja si dovolím aj z tohto miesta vyzvať členov tohto pléna, aby európsky výbor bol miestom stretu vízií a diskusií. A tým, že som trošička skeptický a do budúcna možno prehodnotím svoj zásadný postoj, že tieto témy majú byť čím ďalej viacej prednášané v pléne, tak zostáva mi teda výzva do budúcna, aby nielen členovia výboru, a je to jediný výbor, ktorý má aj náhradníkov, a náhradníci výboru, ale pri konkrétnych témach, ktoré či už jednotlivé formácie Rady, alebo tie veľké politické formácie summitov, ktoré sa stávajú často predmetom rokovania eurovýboru, sú veľmi málo mediálne kryté. Dokonca si viem predstaviť, ak to voľne skomparujem, dúfam, že nebude "fakček", ale u nás európsky výbor, tak ako v každej jednej členskej krajine, zhruba by mal zasadať toľko čo ústavnoprávny výbor, pretože obrovská miera agendy a obrovská téma tém, ktorá eurovýbor otvára, pretože Únia otvára veľa tém, a zároveň si myslím, že vyššia miera prípravy na tento typ debaty je takpovediac needed alebo očakávaná. A dúfam, že zo zákopovej vojny majiteľov pravdy sa dostaneme do pozície hľadačov a nachádzačov pravdy a budeme ťahať za to, aby sme naše postavenie v rámci Únie zlepšovali a vyjasnili si otázku, čo znamená napríklad téma "vystupovanie z Únie".
Podľa mňa je veľmi dôležité povedať, že v Únii sa dá rôznym spôsobom byť. Je, myslím a dúfam, že sa nebudem mýliť a pán minister to potvrdí, je možno sedem scenárov, ktoré viem identifikovať, ako sa k Únii správať, ale definícia, a ja by som už rád počul, čo je to definícia "vystúpenia z Únie". Povedzte mi, na akom type scenára chceme byť. Lebo Nórsko je v Únii, má všetky povinnosti únialneho štátu a nesedí pri stole, a potom máme ďalších šesť. Chcel by som teda vedieť, ako sa dá Slovensko z geopolitického priestoru strednej Európy vyniesť a dať niekde inde. Pretože sme Európania, okolo nás sú členovia Európskej únie. Obrovská téma Ukrajiny a jej prístupových, nazvem to tak, alebo zbližovania s Úniou je na programe dňa. A čo to teda znamená, a nechcem spomínať to slovo, keďže čo to teda znamená alternatíva alebo nemajúc alternatívu alebo neexistuje alternatíva, by malo byť už raz a navždy položené, že ak teda existuje, povedzme si o nej. Chcem vidieť možno nejaké čísla. Chcem vidieť štátoprávne bilaterálne naše postavenie, kedy by Slovensko začalo ťahať teda za silnejší, lepší, autentickejší koniec ako to, že je členským štátom Únie. Chcem o tej alternatíve počuť čísla, chcem vedieť, akým spôsobom budú fungovať naše mestá, obce, regióny, štát a hlavne vo všetkých týchto entitách, ktoré identifikujeme v našom štáte ako členskom štáte, chcem vedieť, ako budú fungovať naši občania. Bude to pre nich výhoda? Ak to výhoda je, pomenujme ju a poďme sa o tejto alternatíve baviť.
Keďže táto alternatíva neexistuje, neexistuje, bohužiaľ, bohuvďaka, to si nechajme na iný typ debaty, tak vystupovanie z Únie je podľa mňa falošný scenár. Falošný scenár pre zavádzanie spoločnosti, falošný scenár pre bičovanie emócií, falošný scenár na to, že by sa mohli mať občania Slovenskej republiky lepšie, ak sa únialny projekt rozstrelí, ak prestane fungovať. A ak to, že ten základný moment fungovania Únie, že ľudia prestali svoje bilaterálne záujmy riešiť v rámci bojových alebo vojenských konfliktov, ale sadajú si spolu za stôl, tak toto je jedna zo základných striech, ktorú ja mám hlboko zažitú. A preto aj napriek obrovským možným zlyhaniam, keďže aj tá Únia je len ľudský projekt a je projekt svojím spôsobom unikátny, napriek týmto zlyhaniam naozaj neexistuje nateraz iný spôsob realizácie našich národných záujmov a našich globálnych záujmov ako komunitárny moment Únie. Pretože si myslím, že Slovensko pri každom jednom summite, pri každom jednom zasadnutí Rady obrovsky nafúkne svoj význam, pretože sedí za stolom. Má možnosť do tých politík hovoriť. Ale čo je unikum, historické unikum je, že je na základe parametrov aj toho nenávideného Lisabonu nútené, naši partneri, že nás musia počúvať.
Skúsme sa na to pozrieť z uhla pohľadu, že poďme zlepšovať parametre fungovania Únie, pretože sme odkázaní žiť v priestore našich stredoeurópskych parametrov, a poďme vysvetľovať naše pozície k severu, juhu, z nášho pohľadu aj východu a západu. Poďme využiť parametre, ktoré zatiaľ sú na stole, a mohli sme ich do určitej miery formovať, na to, aby sa život občanov, život dediniek, miest, obcí, regiónov a celého Slovenska zlepšoval.
K téme výročnej správy členstva Slovenskej republiky. Je, ak si pozrieme tú správu, chce a naozaj kopíruje otázky, ktoré v rámci toho posledného roka v Európskej únii naozaj únialnymi témami, ale aj s dosahom na Slovensko reálne formovali. Energetická únia, jednotný digitálny trh, problémy klímy alebo klimatičné, migračná otázka, sú veci, ktoré sú pre potreby tohto pléna rozpracované.
Mám možno výhrady parciálne k niektorému uchopovaniu týchto mohutných politík v rámci Únie. Mám svoj pohľad na stratégiu pre digitálny trh, ktorá naozaj nesie v sebe obrovský potenciál zvyšovania pracovných miest, obrovský potenciál zacielenia európskych politík na to, že svet, ktorý zo svojho východiska, alebo takpovediac, ak by som to digitálnou terminológiou hovoril, o nastaveniach z difoltu, nemá mať hranice, lebo ako technológia vznikol bez hraníc, sa jednotlivými reguláciami aj členských štátov Európskej únie dostal do momentu, že tieto hranice sú. Fungujeme tak, že máme rôzne trasy lietadiel, že nefunguje elektronický obchod. A tieto bariéry zarábajú možno tým nenávideným korporáciám, ako spomínal kolega Blaha, ale idú a siahajú do peňaženiek našich občanov. Myslím si, že parametricky nastavenie tejto témy Jednotného digitálneho trhu by priniesli pracovné miesta, by uľahčili ľuďom život, ale aj pobyt v akomkoľvek členskom štáte Únie. A pre mňa je, či už ak budeme pozerať na výročnú správu alebo pro futuro na formovanie parametrov digitálneho trhu, tuná by som absolútne zameral aspoň na ľudí, ktorí to myslia dobre s občanmi, ich fokus. A poďme sa napríklad baviť o niekoľkonásobne prerábanej stratégii Jednotného európskeho digitálneho trhu.
K výročnej správe, ktorá už aj obsahuje samotné predsedníctvo, a tu voľne premostím, je dôležité, alebo témy predsedníctva, je dôležité povedať, že áno, bol zvolený nástroj takej širšej debaty v rámci prípravy predsedníctva, volal sa Národný konvent, a niektorí sme sa tohto fóra na Národnom konvente zúčastnili. A takisto, síce už pár, pár doslova hodín alebo dní pred začiatkom nášho predsedníctva je jedna z ďalších fold upov tohoto fóra, aby sme sa o európskych témach mohli baviť a možno osvetlili si aj tak troška navzájom to, že čo môže byť ambíciou nášho predsedníctva, čo sú to teda tie témy, ktoré budú stanovené jednak z rollingu Európskej únie a jednak teda ten slovenský prínos.
Myslím si, že predrečník hovoril z hľadiska predsedníctva o dvoch základných fórach, a pre mňa, možno pár poznámok, k tomu, akým spôsobom si myslím, že naša parlamentná dimenzia by predsedníctvu vedela pomôcť, by vedela urobiť... A asi požiadam predsedajúceho, nech to dokončíme, keďže je tu veľký hluk. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, predpokladám, že ešte budete vystupovať, takže prerušíme teraz rokovanie a potom po hlasovaní by ste mohli pokračovať. Dobre, ďakujem veľmi pekne. Prosím vás, tie papiere, keby ste vaše zobrali. Istota je guľomet, aby vám to niekto nešmajzol.
Takže vyhlasujem rozpravu za prerušenú. Prestávku dáme do 11.02 a budeme potom hlasovať.

(Prestávka. Zaznievanie gongu.)

(Pro prestávke.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.5.2016 o 10:45 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:11

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Som len chcel dať do pozornosti členom Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, že máme rokovanie 12,15 v miestnosti č. 71. A tiež by som, pán predsedajúci, navrhol, keďže poslanci zdravotníckeho výboru odchádzajú 11,45 na poslanecký prieskum schválený, že aby sme vtedy skončili, teda prerušili plénum. Aby nebolo plénum v čase, keď bude prebiehať už poslanecký prieskum a neboli tu poslanci.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.5.2016 o 11:11 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:15

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Chcela by som pripomenúť členom výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, zasadanie mimoriadneho výboru bude o 12.00 hod. v miestnosti č. 30.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2016 o 11:15 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:16

Jana Kiššová
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Chcem upozorniť členov hospodárskeho výboru, že na zajtra zvolané stretnutie výboru je zrušené, nakoľko jediným bodom programu bolo pozvanie zástupcov U.S. Steelu, ktorí nás mali informovať o situácii, ktorá tam je a ktorá je medializovaná, a zástupcovia U.S. Steelu toto stretnutie nateraz odmietli. Takže budem vás potom neskôr informovať o ďalšom postupe.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.5.2016 o 11:16 hod.

Ing.

Jana Kiššová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:16

Štefan Zelník
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. Chcem poprosiť členov zdravotného výboru, že poslanecký prieskum bude o 12.00 hod., autobus bude pristavený o trištvrte na dvanásť, ale odchod bude o 12.00 hod.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

24.5.2016 o 11:16 hod.

MUDr. PhD.

Štefan Zelník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video