65. schôdza

26.4.2022 - 25.5.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:14 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:58

Richard Takáč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega poslanec Richter, bývalý pán minister, tvoje vystúpenie k tomuto bezprecedentnému kroku, ku ktorému pristúpila vládna mašinéria tejto koalície, kde na základe vymysleného obvinenia, na základe založenia a zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za právomoc zneužívania verejného činiteľa a za podozrenie rôzne, že nejaké daňové, za daňové podvody Kisku a Matoviča.
Pán minister, exminister, vy ste to dobre zhodnotili, lebo vy ste boli dvakrát súčasťou vlády a tým pádom aj vy ako, ako minister a my všetci ako poslanci alebo naši členovia sme čo? Sme nejaká organizá... (Reakcia poslanca Richtera: "Členovia zločineckej skupiny.) Čo. Členovia zločineckej organizovanej skupiny. Toto je nonsens, čo si táto vláda dovoľuje.
A máme tu, máme tu svedkov, ktorých pri tomto vymyslenom, vymyslenej veci, ktorá sa dostala až do takého štádia, že nevinný človek už sedí v kolúznej väzbe, a to Robert Kaliňák. Teraz vládni predstavitelia prostredníctvom koaličných poslancov chcú odsúhlasiť, aby v kolúznej väzbe sedel aj predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. A aby tam bol preto, aby neovplyvňoval svedkov, aby nerobil tlačové konferencie a neovplyvňoval svedkov takých napríklad, ako univerzálneho kajúcnika v 87 prípadoch, pána Makóa. Ďalej ďalšieho univerzálneho kajúcnika Slobodníka. Nehovoriac o pánovi Kiskovi, Wienk, Matovičovi.
Dámy a páni, toto sú, toto sú tí svedkovia, ktorých by mal ovplyvňovať Robert Fico? (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 15:58 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:00

Jana Vaľová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán kolega, veľmi dobre si to povedal o tých politických nomináciách. No keď si otvoríme ktorýkoľvek denník, tak sa dočítame, že Igor Matovič povedal: "Ku každej z uvedených pozícii, teda ministra, je uvedené len jedno meno." Povedala to Zuzana Čaputová, keď jej Matovič doniesol zoznam. Takže ja sa pýtam, toto čo boli? Výberové konania? Keď ku každej pozícii bolo pani prezidentke predložené iba jedno meno. A ona to, samozrejme, schválila. Lebo to bola politická nominácia.
Ďalej sa pozrime na to, čo povedal pán Baránek, politológ. Povedal, pretože ak chceme Roberta Fica stíhať za politické nominácie, tak on povedal, citujem: "Pokojne sa to v budúcnosti môže stať, budem parafrázovať, ak by sa v dotknutom uznesení", ktoré je teraz napísané na Roberta Fica, to je, to sú moje slová, zase pán Baránek: "urobilo niekoľko drobných úprav a vymenili by sa mená Fica za Matoviča a Kaliňáka za Mikulca", čo poviete? Úplne by to sedelo. Ja si myslím, že by to úplne sedelo. Ja tomu nerozumiem ako, o čom sa tu teraz bavíme. Veď predsa každá politická strana si nominovala ministrov, veď je to normálne v nejakej koaličnej dohode. Všetci si dali nominácie a zrazu sa bombasticky dozvieme v médiách, že je tu zosnovaná zločinecká skupina. No tak to krásne znelo, pretože ja si myslím, že polovičku práce za túto, dovolím si povedať, vládu, ktorá tu kriví všetku spravodlivosť, robia médiá. Ja dodnes stretávam ľudí, ktorí teda nesledujú spravodajstvo týchto televíznych novín, lebo už ani mnoho ľudí nesleduje spravodajstvo, lebo povedali, že to už na to nemajú ako nervy na toľko klamstva. Ale oni niektorí si myslia, že naozaj je to o tých miliónoch, čo nám tu stále rozprávali, že sa rozkradli. A ono je to o politických nomináciách ministrov.
Pán Baránek, nemám na vás reagovať, no povedzte, aj vy ste nominovali politických minist... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:00 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:02

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja si myslím, že pán poslanec dobre poukázal na jeden aspekt celého tohoto problémového bodu, o ktorom rokujeme, a to je, že vlastne Robert Fico je obviňovaný za to, že v podstate rešpektoval a aplikoval demokratický politický systém v Slovenskej republike. Slovo politický systém je terminus technicus, ktorý sa v teórii práva používa na vysvetlenie legitimity, legitimity politickej moci, ktorá odvodzuje svoju moc, svoje opodstatnenie, svoje ústavné a zákonné postavenie z demokratickej vôle ľudí.
To znamená po slovensky povedané, ľudia vo voľbách rozhodnú, komu dajú moc, aby tí, ktorí získajú moc prostredníctvom politického systému, teda na Slovensku sú to politické strany, aby týmto spôsobom pretransformovali do života, do praxe tie predstavy, ktoré majú ľudia, ktoré, kvôli ktorým ich ľudia volili. Čiže toto je podstata legitimity politického systému.
Čiže na Slovensku, opakujem, máme systém politických strán. Čiže toto je spôsob, ako ľudia reprezentujú svoju moc. To znamená, premiér si vyberie ministrov, prostredníctvom ktorých tú moc, ktorú získava od ľudí, reprezentuje. Ministri si vyberú svojich štátnych tajomníkov, prípadne je to politická dohoda. Ďalej si vyberú generálnych tajomníkov atď. Toto je systém politickej, toto je politický systém, ktorý napĺňa vôľu ľudí prejavenú vo voľbách. A my ideme za to zatvoriť Roberta Fica do väzby. To je ohromné!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:02 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:04

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Richter, aby som nadviazal na tú časť, sociálnu časť, o ktorej ste hovorili, ako táto vláda nezvláda sociálnu situáciu na Slovensku a toto je spôsob, akým to chcú prekryť. Je tu extrémne zdražovanie a oni sa kompletne vykašľali na dôchodcov. Ani cent nedostali dôchodcovia. Je tu plynová kríza a oni nedokážu ponúknuť nič lepšie než rady, aby ste si zatvárali mrazničku alebo dopekali vaše jedlo pod pokrievkou. Takýto výsmech občanom.
Toto robí vláda Slovenskej republiky. Absolútne neschopná, intelektuálne absolútne podvyživená. Ženú nás do vojny s Ruskom, do jadrovej vojny. Tu reálne hrozí kvôli neschopnosti takých akože lídrov, ako je Čaputová a Heger, tu reálne hrozí jadrový konflikt, tretia svetová vojna. A oni nemajú absolútne žiadne riešenia, len ešte viac eskalovať konflikt, posielať zbrane na Ukrajinu a podporovať ukrajinských fašistov. A v tejto situácii, kedy sa búri celé Slovensko, kedy odborári hovoria o generálnom štrajku, kedy si ľudia v uliciach a naozaj už melú z posledného, tak oni jediné, čo im napadne, je zatvárať opozíciu. Zatvárať opozičného lídra, zatvárať opozičné médiá a všetkých nás zlikvidovať. Toto je ich riešenie.
To prvýkrát, čo im trkla takáto myšlienka, je podľa môjho názoru január tohto roku, kedy videli tie plné ulice ľudí, ktorí protestovali proti americkým základniam. Oni sú, boli presvedčení, že tu ľudia budú vytlieskavať americké vojská a 70 % ľudí podľa prieskumov tu nechce mať americké vojská. Spamätali sa, zistili, že potrebujú sa zbaviť opozície, lebo ju vinia za to, že Slováci jednoducho nechcú zrádzať vlastnú vlasť. A toto je výsledok. Zavrieť Roberta Fica a ďalší budú nasledovať. No ale opakujem, takto to v dejinách robili vždy len fašisti. A preto keď im hovoríme fašisti, to nie je nadávka, to je obyčajný politologický pojem.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:04 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:06

Marián Saloň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán poslanec Richter, vy ste sa venovali uzneseniu o vznesení obvinenia voči nášmu predsedovi Robertovi Ficovi a presne ste poukázali na to, že na čom je to uznesenie celé založené. No je to na kajúcnikoch. Často, často odznieva aj v médiách a sme kritizovaní za to, že pri svojich faktických týchto pripomienkach, respektíve pri vystúpeniach v rozprave sa na, sa opakujeme. Ale veď tu nič iné ani vymýšľať nové netreba. Veď tu si len stačí uvedomiť to, čo všetci dobre vedia a čo vyplýva z listinných dôkazov.
A čo hovoria odborníci? To, čo ste hovorili o nadkvalifikovaní trestného činu, aby bola príslušná špeciálna prokuratúra. Dekan Burda to jasne povedal. Fakt už to odznelo toľkokrát, že už netreba o tom viackrát hovoriť, ale treba si to vypočuť a uvedomiť, že čo vlastne hovorí. A presne o to ide. Veď, veď ja stále budem aj opakovať tie legálne nahrávky tých vyšetrovateľov NAKA. Veď oni sami v rok 2021 v júli hovorili o tom, že hlavná úloha je spraviť zo SMER-u zločineckú skupinu. A to sa im teraz aj darí. A to isté tvrdil advokát Rybár o, že čo sú to vlastne kajúcnici. A je to človek, ktorý ma vlastnú skúsenosť, ktorý bol dvadsať mesiacov vo väzbe, kde Ústavný súd rozhodol, že tam bol nezákonne. No ak, ak ešte to chceme spochybniť, tak si treba vypočuť odborníka, ktorého asi ťažko bude spochybňovať väčšina z nás, keď dvadsať rokov robil pre americkú vládu na takých pozíciách, akých robil, kde jasne hovorí, že prokurátor nesmie podľahnúť pokušeniu veriť svedkom len preto, že tento kajúcnik hovorí to, čo chce počuť. A to je jasný odkaz, a to si treba uvedomiť.
Čiže treba, treba vyšetrovať tak, ako sa to stalo a nieže to, čo chceme počuť a nám to vyhovuje.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:06 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:08

Jozef Valocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne, pán podpredseda.
Pán poslanec Richter, spomínal vo svojej reči a ja som si urobil nejaké poznámky. Významne si poukázal, že predvolebné sľuby koalície sa neplnia, myslím pre občanov. Sme v polke a za polovicou vládnuceho obdobia, tak čo môžu urobiť, keď sa im nedarí? No jednoducho politický proces. Aj s tebou to súhlasím, pán poslanec Richter, ty si hovoril o politickom procese. Áno, s Robertom Ficom je po, a s Robertom Kaliňákom je politický proces.
Ďalej si hovoril, pán poslanec Richter, o tom, že my sme ukradli, smeráci, tri miliardy euro ročne. Prosím vás pekne, tak kde sú tie tri miliardy? Však ľuďom ste nedali nič. Choďte sa pozrieť na tie námestia. Choďte sa pozrieť do BILLY do TESCA, do obchoďákov. Za 50 euro už nekúpite nič, poloprázdny košík. Aby jedno maslo stálo, ja neviem, 3,50 euro? Uvedomujeme si, že je to 120 korún alebo 110 korún? Toto už nie je možné! A preto nemáte inú agendu, tak treba urobiť politický proces.
Ďalej si spomenul, pán poslanec Richter, mať moc, ale aj zodpovednosť. A túto koalíciu táto zodpovednosť zomelie, pretože nemajú žiadnu zodpovednosť. Majú iba moc, aj to ešte nevedia vládnuť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:08 hod.

MUDr.

Jozef Valocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:10

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega Richter, spomínal si vo svojej reči tzv. inkvizíciu, ktorá bola v stredoveku, a myslím, že je o tom pekný slovenský film Hon na, je to, myslím, že o upálení čarodejnice, alebo jak sa to volá. (Reakcia z pléna.) Ako? (Reakcie z pléna: "Kladivo na čarodejnice.") Kladivo na čarodejnice. No a tento hon na čarodejnice tu pokračuje a ja si pamätám, že keď niekoho tá inkvizícia vypočúvala, tak ako veľký úspech bol vždy, keď sa niekto teda priznal, že je ten satan a že proste niečo povedal alebo si myslí, čo si myslieť nemá, ale najväčším úspechom inkvizície bolo, ak inkvizítor dokázal tohoto, tohoto človeka prinútiť k tomu, aby svedčil na ďalšieho kacíra, ktorý si dovolil niečo, niečo hovoriť a opäť ho, samozrejme, upálili.
Tie, to mi veľmi pripomína tento celý systém kajúcnikov, ktorý tu máme, a už dnes bolo veľakrát povedané, ako námestník generálneho prokurátora Spojených štátov, ktorý včera mal tlačovú konferenciu, hovoril o tom, ako sa kajúcnici využívajú v Spojených štátoch a ako na Slovensku sme si to prispôsobili na slovenský spôsob. Samozrejme tak, aby bolo možné zavrieť ústa celej, celej opozícii. Samotná zločinecká skupina je, samozrejme, iba výmysel na to, aby pán Lipšic dostal celú túto záležitosť do rúk a ako ten inkvizítor zlikvidoval Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, právnych zástupcov, aby sa nemohli niektorí ľudia brániť v politických procesoch a toto je presne rukopis inkvizície zo stredoveku. To máme dnes na Slovensku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:10 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:12

Vladimír Faič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán poslanec Richter, súhlasím s tebou, že celú túto tému predloženia návrhu Generálnej prokuratúry na vzatie Roberta Fica do väzby je treba chápať v kontexte s celkovou situáciou, politickou, sociálnou, hospodárskou, aj medzinárodnou, aká teda je nevídaná na, nielen na Slovensku. Zároveň mi to dáva odpoveď na mnohé otázky, na mnohé otázky, ktoré súvisia, že je tu mnoho rozporov v samotnej koalícii na rôzne veci, že nie sú a neboli schopní doteraz predložiť žiadne veci, ktoré by sa dotýkali pomoci občanom v súvislosti so zdražovaním, v súvislosti s inými otázkami, ktoré budú mať dopad na sociálnu situáciu občanov, že tu sú mnohé iné otázky, ktoré tu dennodenne nabehujú, ale nie je v silách tejto koalície sa s nimi vysporiadať. Veď si to nakoniec mnohokrát pred médiami sami hovoria.
A toto všetko keď zoberieme do úvahy, tak samozrejmé, že sa hľadá politický nástroj, ktorý by nejakým spôsobom ukázal na druhú stranu toho politického kolbišťa, a to je na opozíciu. A toto, čo sa teda deje v tomto konkrétnom návrhu, naozaj nie je nič iné, len pokúsiť sa politicky zavrieť ústa lídrovi opozície, aby neprichádzal s vecami, ktoré sa dotýkajú postavenia občanov a ktoré sa dotýkajú celkovej situácie na Slovensku.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:12 hod.

RSDr.

Vladimír Faič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:14

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Richter, vo svojej rozprave ste naozaj poukázali na to, že vládna neschopnosť sa neštíti ani toho, aby svoju nekompetentnosť chcela prekryť buď bývalými svojimi neúspechmi, či už spomenieme Počiatkovu vilu, ktorú nazývali tak veľkohubo, že to bude chata všetkých občanov Slovenskej republiky, len ten chatový proces sa nejako dva roky strastiplne nerieši a pán úžasný expremiér a terajší minister financií pán Matovič sa nedávno v televízii TA3 vyjadril, že všetko je v najlepšom poriadku, všetky procesné veci a všetky úkony sa dejú, len on z pozície ministra financií nemôže nejakým spôsobom viac rozhýbať francúzsku prokuratúru. Čiže opäť to bol iba jeho planý sľub, opäť iba nejaká nerealizovateľná myšlienka, ale to sme si už u tohto táraja naozaj zvykli, pretože nikto vám nedokáže splniť to, čo ja vám dokážem sľúbiť. Týmto heslom sa tento človek riadil v roku 2020 a občania Slovenskej republiky, ktorí mu to zjedli aj s navijakom, jednoducho sa teraz buď môžu držať za čelo a spytovať si vlastné svedomie, že čo sme to, preboha, spravili, alebo je tu ešte iná možnosť, vyvolať akúkoľvek iniciatívu, aby táto vláda konečne padla. To znamená, ak som odborár, budem zospodu tlačiť na odborárske združenia, na Konfederáciu odborových zväzov, aby jednoducho tie protesty boli masovejšie, intenzívnejšie, iniciatívnejšie. Ak som zamestnanec, budem vo svojom okolí šíriť túto pravdu, pretože politický proces sa nikdy nesmie nadužívať, politický proces sa nikdy nesmie zneužívať, a toto je naozaj iba lynč, toto je jednoducho prach-sprostý, jednoducho jeden nechutný politický monster proces a jednoducho nie je už chránený nikto, ani politik, ani občan.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:14 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:16

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Richter, povedal si jasne, aké absurdné sú tieto obvinenia, z čoho je obvinený Robert Fico a aké absurdné je vôbec aj, sú tie dôvody na jeho vzatie do väzby, resp. vyslovenie súhlasu Národnej rady s tým, aby mohol byť vzatý do väzby.
Ja by som tu urobil jednu paralelu s rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Lučenko verzus Ukrajina z roku 2012, kedy Lučenka obvinili zo zneužitia úradného postavenia s tým, že mal právo reagovať na také obvinenie v masovokomunikačných prostriedkoch. Orgány činné v trestnom konaní však označili komunikáciu s médiami za jeden z dôvodov pre jeho zatknutie a obvinili ho z využívania verejného, verejnej mienky, diskreditácie orgánov a ovplyvňovania budúceho procesu s cieľom vyhnúť sa trestnej zodpovednosti. Podľa názoru Európskeho súdu pre ľudské práva také odôvodnenie jasne ukázalo pokus ukrajinských úradov potrestať Lučenka za verejne vyjadrený nesúhlas s obvineniami. Súd nemohol inak ako konštatovať, že obmedzenie jeho slobody bolo uložené nielen za účelom predvedenia pred príslušný súdny orgán, ale aj z iných dôvodov, to znamená jeho obmedzenia vystupovania v masovokomunikačných prostriedkoch a z týchto dôvodov došlo k porušeniu článku 18 v spojení s článkom 5 dohovoru.
Čiže táto paralela jednoznačne ukazuje, že nie je možné vziať do väzby niekoho len preto, že, ako politika, že verejne vystupuje a ovplyvňuje verejnú mienku.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 16:16 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video