65. schôdza

26.4.2022 - 25.5.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.5.2022 o 17:25 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:25

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Tak ako som už dnes spomenul, tak to musím zopakovať. Ak vláda spí, tak opozícia jednoducho musí pracovať a nielen na základe toho, že budeme tárať prázdne frázy a nezmysly, ako častokrát nás titulujú vládni poslanci, ktorí tu opäť nie sú, a, samozrejme, žiadna pomoc v prospech ľudí, starobných dôchodcov, invalidných dôchodcov, slobodných matiek s deťmi alebo aj pracujúcej chudoby ich nezaujíma, pretože poslancov, ktorí sa dnes zúčastňujú rokovania Národnej rady Slovenskej republiky z vládnych radov by sme naozaj spočítali na prstoch jednej ruky.
Pán kolega Tomáš, naozaj to, čo ste spomenuli, ak člen rodiny zarába do tých 1 680 euro mesačne, čiže do nejakých 20 000 euro ročne, áno, mal by mať nárok na odpočítateľnú položku v rámci tohto vášho balíka opatrení, s čím naozaj musím len súhlasiť, pretože zameriavať sa výsostne len na nejakú pracujúcu chudobu, ktorí naozaj zarábajú minimálne mzdy bez rozdielu na to, či ideme o človeka, ktorý je takto nízko príjmovo schopný od východu na západ alebo západu na východ, ale toto je naozaj podpora takej tej základnej chrbtovej kosti spoločnosti, ktorou je tá stredná vrstva, ktorú táto vláda systematicky už druhý rok likviduje.
Čiže aj vo svojej rozprave, ako ste veľmi správne poznamenal, ten zákon o 14. dôchodku, hlasovanie dopadlo, ako dopadlo, čiže opäť vládna koalícia alibisticky sa iba zdržala, pretože klasická fráza, s opozíciou sa nehlasuje, aj keď kvalitnejší zákon za dva roky neboli schopní prijať, resp. neboli schopní ani predložiť. Čiže toto je také maslo na hlave vládnych poslancov. Naozaj nerozumiem. Apolitická situácia, úplne zákon najvhodnejší pre ľudí, aký môže byť, zachovali sa ako zachovali. Dúfam, že tento im trošku rozum osvieti.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.5.2022 o 16:25 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:25

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým poslancom, ktorí na mňa reagovali.
Pán Kočiš, pán Kazda, ja to vlastne prepojím, pretože ja jednoducho sa nezmierim s tým, že len človek, ktorý je, buď v hmotnej núdzi, alebo inak odkázaný, je ten, ktorý potrebuje pomoc. Predsa aj ľudia pracujúci s nízkymi alebo povedzme aj strednými príjmami potrebujú v tom čase zdražovania pomoc. Aj im ide všetko hore a naozaj to nie je jednoduché.
Nastaviť, pán Kazda, tú hranicu, že teda komu ešte pomáhať a komu nie, je naozaj veľmi, veľmi citlivé a nikdy na tom nedosiahne asi nikto zhodu. Preto sme si vybrali ten ekonomický ukazovateľ s tou odpočítateľnou položkou v plnej výške. Vybrali sme ho a myslíme si, že má svoje ratio a logiku.
A opakujem, treba pomáhať všetkým zraniteľným skupinám, ale treba pomôcť aj veľkej časti pracujúcich ľudí a v tom je zmysel nášho zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.5.2022 o 16:25 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:25

Ján Blcháč
Skontrolovaný text
Keďže sa rozprava k tomuto návrhu skončila, pán predsedajúci, odporúčam, aby sa hlasovanie uskutočnilo o sedemnástej hodine.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.5.2022 o 16:25 hod.

Ing. PhD.

Ján Blcháč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:25

Magdaléna Sulanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Poslanci za stranu Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko predkladajú návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 73/1986 o umelom prerušení tehotenstva v znení neskorších predpisov.
Cieľom tohoto legislatívneho návrhu je obmedziť vykonávanie potratov na Slovensku tým, že sa zakáže vykonávanie potratov na požiadanie ženám cudzinkám, ktoré nemajú občianstvo Slovenskej republiky, čím sa súčasne vyrieši vágna situácia v oblasti potratovej turistiky na Slovensku.
Legislatívny návrh vychádza z prirodzenej nutnosti chrániť aj životy nenarodených detí. Okrem morálnych argumentov sa opierajú o samotnú Ústavu Slovenskej republiky, kde sa v čl. 15 uvádza, že ľudský život je vhodný ochrany už pred narodením. Veľký počet spoločenských iniciatív, ktoré sa zameriavajú na zvýšenie ochrany živých bytostí, resp. na ochranu života samotného, neustále rastie. Tieto snahy sa netýkajú len zlepšenia ochrany živej prírody, rastlín, lesov, zvierat a domácich miláčikov, ale aj ľudských práv rôznych menšín a napokon aj obmedzenia potratov.
V zahraničí sme svedkami postupného zlepšovania úrovne ochrany života nenarodených detí, napríklad aj v Spojených štátoch. Spoločným ukazovateľom týchto iniciatív je ochrana práv živých tvorov, zvierat a ľudí, ktoré nemajú dostatočnú silu na to, aby dokázali svoje vlastné práva efektívne brániť sami.
Sme presvedčení, že aj nenarodené deti si zaslúžia ochranu svojich práv minimálne tak, ako rôzne menšiny alebo väzni. Ľudskoprávne argumenty hovoria jasne za život a za ochranu práv každého človeka, obzvlášť tých najmenších a najslabších, ktorí sa ešte nedokážu sami brániť ani len plačom. Nedokážu povedať, že oni majú, oni chcú tiež žiť, že majú chuť do života. Je absurdné, aby v civilizovanej spoločnosti 21. storočia boli chránené práva stromov, lesov, psov, mačiek, teraz už aj diviakov, ktorí sa preháňajú po uliciach Bratislavy, alebo aj medveďov. A tieto práva sú chránené viac ako práva nenarodených detí.
Je nemysliteľné, aby sa na výrub stromu na vlastnom pozemku požadovalo povolenie od obce, ale na zabitie nenarodeného dieťaťa sa nevzťahovali žiadne obmedzenia. Neustále vykonávania a tolerovania aj neodôvodnených, podotýkam, neodôvodnených umelých prerušení tehotenstva, nehovoríme o tých, ktorí ohrozujú život matky alebo ide o zdravotné riziko, toto je dôkazom neformálneho rebríčka hodnôt spoločnosti.
K tomu stavu negatívne prispeli celé dekády pôsobenia ideológie boľševického materializmu a následne liberálneho egoizmu, ktorý naviazal na boľševický materializmus. Mnohé z argumentov, ktoré sa používajú na obhájenie umelých prerušení tehotenstva, sú pritom alibistické, či vyslovene egoistické.
Obrovské množstvo matiek ide na potrat len kvôli kariére, povýšeniu v práci, kvôli udržaniu si štíhlej postavy, kvôli zhýralému životnému štýlu a túžbe predlženia si mladosti či kvôli pohodlnosti. Nehovorím, že všetky, ale teda je ich veľká časť. Na obhájenie potratov sa tiež často používa sociálny argument, že dieťa by sa narodilo do nevyhovujúceho prostredia, v ktorom by sa o neho rodičia nedokázali materiálne postarať, prípadne, že by sa oň celkovo nemal kto starať. Tento argument je však v súčasnosti už irelevantný. Keďže systém adopcií a náhradnej rodičovskej starostlivosti je už dostatočne rozvinutý a záujem o adopcie detí rastie a ďaleko prevyšuje ich ponuku. Koniec-koncov máme už aj niekoľko rokov, neviem 10-15 rokov zriadené hniezda pre nechcené deti, čiže matka ich nemusí potratiť, nemusí ich dať zabiť, ale kľudne môže dieťa porodiť a dať do takéhoto hniezda anonymne, podotýkam.
Tento stav je spôsobený jednak rastúcim počtom párov, ktoré nemôžu mať vlastné deti a takisto aj dlhodobo nízkym počtom detí vhodných na adopciu. V súčasnosti trvá priemerné čakanie na adoptované dieťa zhruba päť rokov, v mnohých prípadoch však dokonca až desať rokov. Máme tu na jednej strane, že zdravé deti sa nechávajú, teda idú na potrat, matky so zdravými deťmi. Treba povedať, že tam nechajú, sa zabíjajú a na druhej strane sú páry a ženy, ktoré túžia mať deti, nemôžu a chodia na umelé oplodnenie na tieto procedúry, ktoré sú veľmi, niekedy veľmi bolestné.
Potratová lobby opierajúca sa vo výraznej miere o peniaze z potratového biznisu a z potratovej turistiky nesmie mať v civilizovanej ľudskej spoločnosti prevahu nad právom detí na život. Hovoríme teraz o cudzinkách, ktoré by využívali veľmi vágny a liberálny zákon o potratoch. Je povinnosťou slovenských zákonodarcov práva detí v maximálnej možnej miere chrániť, vytvárať im priaznivé podmienky pre šťastný život a apelovať na rodičov, aby sa nebáli mať deti, aby nenahrádzali rodičovstvo starostlivosťou o domáce zvieratá, aby obetovali seba za svoje deti a nie život svojich detí za seba.
Zabíjať nenarodené deti nie je správne a je príznačné, že každý, kto podporuje potraty, sa už narodil. To je citát od Ronalda Reagana. Ja už som sa už narodil, ja už som tu, mňa nezabili, no a už po mne potopa.
Sme presvedčení, že život človeka by mal byť za ideálnych okolností chránený už od počatia. Zároveň si však uvedomujeme, že akákoľvek úprava potratovej politiky je v spoločnosti vnímaná veľmi citlivo. Napriek tomu, že poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko v minulom volebnom období už niekoľkokrát predkladali návrh podobného zákona, ktorým sa výrazne sprísnili podmienky pre vykonanie umelého potratu, ale nie zakázali, hej, len sprísnili, tento návrh nenašiel medzi poslancami Národnej rady dostatočnú podporu. Preto v záujme zlepšenia ochrany života nenarodených detí predkladáme alternatívny návrh zákona, ktorý by výrazným spôsobom obmedzil množstvo vykonávaných potratov aspoň tým, že by sa zakázala potratová turistika na Slovensku, t. j. vykonávanie potratov na požiadanie ženám cudzinkám, ktoré nemajú občianstvo Slovenskej republiky. A nejde len o turistiku, ide vlastne o potratový biznis.
Otázka zákazu vykonávania potratov cudzinkám je dnes o to aktuálnejšia, že sa množia iniciatívy rôznych ultraliberálnych politických strán a organizácii, ktoré doslova lákajú ženy utekajúce vo veľkom počte pred ozbrojeným konfliktom na Ukrajine na vykonanie potratu práve na Slovensku. A toto vlastne bolo takým motívom alebo takou iniciáciou predloženia tohoto návrhu zákona.
Myslím, že v médiách a na sociálnych sieťach sa objavila informácia, že Simona Petríková z Progresívneho Slovenska a aktivisti riešili tieto potraty Ukrajinkám tým, že rozdávali na hranici medzi Slovenskou a Ukrajinou leták, ktorý ich k tomu nabádal, povzbudzoval, kde na tomto letáku, ktorý vydal, tento leták bol vytvorený v rámci projektu "Nebuďte ticho s nami". Projekt je podporený z programu AFC Slovakia, ktorý je financovaný z finančného mechanizmu EHP 2014 až 2021. Správcom programu je nadácia Ekopolis v partnerstve so Sörösovskou Nadáciou otvorenej spoločnosti. Takže je to na tom letáku. Ja ten leták mám tu so sebou. Je to tu napísané naspodu, kto je autorom toho. A na tomto letáku sú priamo uvedené lokality a priamo uvedené lokality, teda Bratislava, ktorý obvod, a sú tu uvedené aj priamo zdravotnícke zariadenia a nemocnice, ktoré ponúkajú túto službu. Dokonca každé toto zdravotnícke zariadenia ako napríklad tu máme Koch, súkromná gynekologická pôrodnica, nemocnica Bratislava I a sú tu dve telefónne čísla a tak ďalej. Je ich tu, ja neviem, skoro tridsať. A okrem toho na druhej strane vidíme, že je tu nakoniec aj uvedené, že aká je cena za takýto potrat. Je uvedené, že priemerne je to 414 eur, ale že sa pohybuje od 250 do 600 eur. Takže, keď hovorím o biznise, tu sú jasné dôkazy. Tieto letáky boli rozdávané Ukrajinkám, teda ženám a ich nabádali.
A preto na záver chcem podotknúť, preto sme iniciovali návrh takéhoto zákona. Cudzinkám bude možné vykonať interrupciu, ale len v prípade, ak bude ohrozený ich život alebo zdravie, alebo zdravý vývoj plodu, alebo ak ide o geneticky chybný vývoj plodu. Toto je náš návrh.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.5.2022 o 16:25 hod.

Ing.

Magdaléna Sulanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:40

Martin Čepček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Takže tak ako bolo spomenuté, zákon o zdravotnej starostlivosti 576 z 2004 roku. Cieľom predloženého návrhu zákona je zabezpečiť lepšiu informovanosť žien o aktuálnom vývoji ich tehotenstva pred vykonaním tak závažného úkonu, akým je umelé prerušenie tehotenstva a zabezpečiť im tak prístup k väčšiemu množstvu informácií pre slobodné rozhodnutie. Je to taký veľmi jemný zákon. Zákaz propagácie a ponúkanie umelého prerušenia tehotenstva reklamným spôsobom.
Ukazuje sa, že súčasné poučenie žien o nároku získať sonografický záznam zo sonografického vyšetrenia bolo realizované skôr formálne, a preto sa navrhuje, aby sa pristúpilo k reálnemu sprístupneniu a odovzdaniu tohto záznamu ženám. Zároveň sa navrhuje zabezpečiť, aby žena mohla vidieť obraz embrya alebo plodu a ak je to technicky možné, zabezpečiť jej aj zvuk tlkotu srdca.
Uvedenými zmenami sa tiež vo vzťahu k zdravotným pracovníkom navrhuje zosúladiť prax s nálezom Ústavného súdu, podľa ktorého lekár je pritom zrejme najvhodnejšou osobou na realizáciu ochrany nenarodeného ľudského života a pre ingerenciu v unikátnom vzťahu medzi nascinum a jeho matkou s ohľadom na text.
K bodu 1. Navrhuje sa povinne zakotviť obrazový záznam zo sonografického vyšetrenia medzi informácie poskytované pri umelom prerušení tehotenstva o aktuálnom stave embrya alebo plodu. To je prvý návrh zákona.
A ten druhý návrh zákona je to zákon veľmi podobný tomu, čo som už predkladal, zákon 73 z roku 1986 o umelom prerušení tehotenstva. V tomto zákone sú práva na informácie a zákaz nátlaku na matku.
Ďalej navrhovaný zákon zlepšuje potratový zákon a chráni nenarodené deti a ich matky pred bezdôvodným umelým potratom. Pojem "umelý potrat" je presvedčenejší ako "umelé prerušenie tehotenstva" avšak vzhľadom k použitiu v názve právneho predpisu a už predloženým návrhom na zmenu pojmoslovia sa navrhuje podobný pojem, a to "umelé ukončenie tehotenstva potratom".
K čl. 1
Návrh v súlade s presvedčením väčšiny spoločnosti zakotvuje, že umelý potrat nie je odporúčané riešenie. Zlepšuje potratový zákon poskytovaním vyššej ochrany nenarodeného dieťaťa a odstránením diskriminácie na základe veku dieťaťa tým, že odstraňuje bezdôvodné potraty. Zákon ponecháva výnimky, ktoré väčšina spoločnosti považuje za dôvodné.
Výnimky obsahuje § 4 a vzťahujú sa k štyrom situáciám: ohrozenie života matky, ohrozenie zdravia matky, diagnostikované ťažké poškodenie dieťaťa a prípad tehotenstva ako následku trestného činu na matke, predovšetkým znásilnenie.
Stanovujú sa tiež lehoty, v ktorých je možné umelý potrat zo zákonom daných dôvodov vykonať.
Ruší sa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky č. 74/1986 Zb., ktorou sa vykonáva zákon Slovenskej národnej rady č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva.
Navrhuje sa do zákona o prokuratúre včleniť ustanovenie, ktorým prokurátor bude povinný vydať písomné vyjadrenie o dôvodnom podozrení zo spáchania trestného činu na matke a vzhľadom na naliehavosť každodenne stratenej desiatky ľudských životov sa účinnosť zákona navrhuje dňom vyhlásenia zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.5.2022 o 16:40 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:40

Jana Bittó Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bola určená Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajkyňu k návrhu uvedeného zákona, tlači 982.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy obmedziť práva žien.
Predseda Národnej rady rozhodnutím č. 1021 z 11. apríla 2022 navrhol Národnej rade Slovenskej republiky prideliť návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a výboru pre zdravotníctvo a súčasne určiť k návrhu zákona ako gestorský výbor Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo a lehotu na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch do 10. júna 2022 a v gestorskom výbore do 13. júna 2022.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla v zmysle § 73 ods. 3, písm. b) na tom, že nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona.
Skončila som a prečítam teda druhú spravodajskú správu, aby to išlo v správnom poradí, moment.
Takže, vážené kolegyne, kolegovia, opäť v súlade s príslušným ustanovením zákona predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona, tlači 989.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy, opäť obmedziť práva žien.
Predseda Národnej rady rozhodnutím č. 1028 z 11. apríla 2022 navrhol Národnej rade Slovenskej republiky prideliť návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a výboru pre zdravotníctvo a súčasne určiť k návrhu zákona ako gestorský výbor výbor pre zdravotníctvo a lehotu na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch do 10. júna 2022 a v gestorskom výbore do 13. júna 2022.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla v zmysle § 73 ods. 3, písm. b) na tom, že nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona. Skončila som a prečítam tretiu spravodajskú správu k tlači 990.
V súlade s § 73 o rokovacom poriadku som bola určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, tlač 990.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Nespĺňa len morálne hodnoty tejto spoločnosti, ani etické.
Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy, a to teda obmedziť práva žien a nejakým spôsobom sa politicky priživiť na nešťastí iných.
Predseda Národnej rady rozhodnutím č. 1029 z 11. apríla 2022 navrhol Národnej rade Slovenskej republiky prideliť návrh zákona na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a výboru pre zdravotníctvo, pričom určil k návrhu zákona ako gestorský výbor výbor pre zdravotníctvo a lehotu na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch do 10. júna 2022 a v gestorskom výbore do 13. júna 2022.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. b) na tom, že nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona. Skončila som, pán predsedajúci, môžete otvoriť všeobecnú rozpravu.
Ďakujem.
Skryt prepis

5.5.2022 o 16:40 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:10

Miroslav Žiak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Milé kolegyne, kolegovia, už niekoľko týždňov počúvame od opozície, že vláda nepomáha ľuďom. Máme tu obrovskú mieru inflácie, máme tu zdražovanie palív, ľudia nedokážu platiť svoje účty za elektrinu, za plyn, nemôžu sa ani presúvať, keďže tie palivá išli raketovo hore. Samozrejme, nestihli si všimnúť, že bola tu pandémia covid, nestihli si všimnúť, že tu máme ruskú agresiu na Ukrajine a s tým spojené zdražovania.
No prišiel návrh z opozície, ako pomôcť ľuďom v tejto ťažkej situácii, ako pomôcť pre bojovať s pandémiou, ako bojovať s infláciou a ako znížiť ceny palív na Slovensku. Prišli tri návrhy na obmedzenie práv žien, aby nemohli podstúpiť legálnu interrupciu. Toto potrebuje Slovensko, toto potrebuje Slovensko práve teraz, lebo tie ženy by sa náhodou rozhodli ísť na interrupciu, lebo to zachráni tých ľudí v Poltári, v Medzilaborciach alebo ľudí, ktorí majú minimálnu mzdu alebo ľudí, ktorí sú na životnom minime. Tento návrh opozície je kľúčový na pomoc ľuďom. Toto sme potrebovali, ďakujeme, milá opozícia, viac takých návrhov, viac. Veď ste tak užitoční, ste tak užitoční, ako budem radšej ticho. Neužitoční.
V čase, kedy ruská horda orkov a všelijakých zlobrov a polomutantov znásilňuje ženy na Ukrajine, ktoré ostali, ktoré ostali ako civilistky v obkľúčení a ostávajú tehotné po týchto zvrátenostiach. Skôr potrebujú mať možnosť ísť na interrupciu.
Tak ako česká strana poslala na Ukrajinu niekoľko tabletiek po, aby sa takéto ženy mohli chrániť a nemuseli na takýto traumatizovaný zážitok spomínať celý život. A ja si osobne neviem predstaviť aj dokonca predkladateľov tohto návrhu, že by ich ženy alebo oni sami boli takto poškvrnení a poznačení a následne by museli takéto dieťa vynosiť, vychovať a celý život sa naňho pozerať. Nechcem si to ani predstaviť. Máme... Namiesto toho, aby sme to spravili jednoduchý krok a dokonca umožnili aj interrupciu tabletkou, tak opozícia sa rozhodla pomáhať, skutočne pomáhať tým najzraniteľnejším, v tomto prípade ženám. Ja nemám slov, ja vážne nemám slov a myslím si, že toto je, toto je skutočný obraz našej opozície bojovať za mafiu, chrániť ľudí, povyšovať sa, ako poslanci sú niečo viac ako zákon, no a sprísňovať interrupcie.
Nebudem dlhšie vystupovať, lebo myslím si, že v tomto celom bolo povedané všetko. Faktograficky bude podľa mňa rozprávať Janka Cigániková, ktorá sa tu už chystá, už prehadzuje jednu stranu za druhou. Ale, milá opozícia, ďakujeme vám viac takých návrhov, viac nech to celé Slovensko vidí, ako pomáhate!
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.5.2022 o 17:10 hod.

Ing.

Miroslav Žiak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:10

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No ďakujem pekne, Miro, za tento príspevok. Ja by som teda trošičku priliala oleja do ohňa. Ja totiž presne pred dvoma dňami som začala riešiť aj s pánom premiérom Hegerom problém, ktorý nastal, a je to problém, o ktorý mi, o ktorého vyriešenie nás poprosila vedúca Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie. Píše mi: "Cez hranice sem chodia už, žiaľ, aj ženy, ktoré boli znásilňované v bunkroch. Strašne je to len napísať, reálne im nikto nevie pomôcť, nie sú ukrajinsky hovoriace poradkyne, ani psychiatri, ani psychológovia. Tie ženy potrebujú vysoko profesionálnu pomoc, dlhodobé terapie a nikto to nevie, nikto to nevie rozlúsknuť." Takže toto sú problémy, páni, a nie, nie interrupcie. Ja, ja nerozumiem tomu, že v tomto období vy sem dávate takéto nezmyselné zákony, to snáď nie je ani pravda. Ja skutočne si neželám vojnu a neželám si, aby vaše ženy znásilňovali a potom nemohli ísť na interrupcie. Skúste mi vysvetliť, čo vás k tomu viedlo, lebo zdravý rozum to rozhodne nebol.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.5.2022 o 17:10 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:10

Vladimíra Marcinková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Povedzme si úprimne, že to, o čo sa dnes opozícia snaží jedným z týchto návrhov, je zakázať ženám utekajúcim pred vojnou ísť na potrat a tie cudzinky, o ktorých hovoria, sú najmä ženy, ktoré utekajú pred vojnou a zažili znásilnenie. Ja len spomeniem v tejto diskusii svedectvá znásilnených žien, výpovede žien, ktoré naozaj s touto ťarchou musia žiť ďalej.
Dvadsaťpäť dievčat a žien vo veku 14 až 24 rokov bolo počas okupácie systematicky znásilňovaných v jednej pivnici domu v Buči. Deväť v nich zostalo tehotných. Ruskí vojaci im povedali, že ich budú znásilňovať dovtedy, kým už nikdy so žiadnym mužom nebudú chcieť mať sexuálny styk. Zabránia im tak mať ukrajinské deti. Popisovala ukrajinská ombudsmanka. S informáciami sa im ľudia zverovali na linke dôvery alebo cez sociálnu sieť Telegram. Volala im 25-ročná žena, že jej 16-ročnú sestru priamo pred ňou znásilnili na ulici, pritom kričali, že sa to stane každej nacistickej Ukrajinke. Povedala: Sú to strašné veci. Existuje tendencia, že ženám ruskí vojaci polámali zápästia predtým, než ich znásilnili, aby sa nemohli brániť, aby nemohli nič urobiť rukami, išlo najmä o kyjevskú oblasť.
Ďalší hovorili, že na nich namierili pištoľ, odviedli ich do neďalekého domu a prikázali im, aby sa vyzliekli, lebo inak ich zastrelia. Neustále sa im vyhrážali, že ich zabijú, pokiaľ to neurobia a toto sú naozaj traumatizujúce skúsenosti, ktoré zničili týmto dievčatám a ženám život, a my ich teraz ideme súdiť, dokonca im zabraňovať v zdravotnej starostlivosti pre nejaké ideológie a pre nejaké snahy zapáčiť sa určitej skupine voličov.
Odsudzujem toto chovanie a tendencie opozície a naozaj sa mi to protiví... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.5.2022 o 17:10 hod.

Mgr.

Vladimíra Marcinková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:25

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Žiak, vy ste taký prototyp takého typického liberála, lebo vy na jednej strane kričíte o slobode, sloboda tam, sloboda tam, ale, samozrejme, len vtedy, keď vám to vyhovuje a teraz vám to zrovna nevyhovuje, tak preto ste vystúpili tak, ako ste vystúpili.
Viete, pán poslanec, vy si vyberiete selektívne jeden zákon a tvrdíte, že toto sú nejaké, nejaký komplex našich riešení alebo ja neviem čo. Ale ja vám pripomeniem, my sme tu mali na tejto schôdzi tiež zákon, vládny návrh zákona o hnojivách, kde sa riešilo označenie výrobkov na hnojenie z ES na CE a tiež som mohol k tomu vystúpiť, aká to je sprostosť a jak to pomôže ľuďom a neviem čo.
My tu máme, pán poslanec, aj iné zákony, aj na tejto schôdzi, aj na minulých schôdzach, ale k tomu nevystúpite, lebo vy máte len takú selektívnu pozornosť. Napríklad hneď po tomto bode budeme rokovať o zákone o kybernetickej bezpečnosti, máme tu zákon, ktorý sa týka zlepšenia II. piliera, mali sme tu zákony na zlepšenie transparentnosti, mali sme tu zákony, ktoré zlepšujú hospodárenie v štátnom rozpočte, ale k tomu nevystúpite, lebo tam nemáte čo kritizovať, tak ste vystúpili iba k tomuto.
A, pán poslanec, viete, máme tu plénum, máme tu nejaké spektrum poslancov a nech sa každý rozhodne. Kto si myslí, že to je nepodstatné, tak to nepodporí, kto si myslí, že to je dôležité, to podporí. Veď o tom by mal predsa liberalizmus byť, nie?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.5.2022 o 17:25 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video