15. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
18.6.2024 o 10:43 hod.
RNDr. Ing.
Marián Viskupič
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, no máme tu ďalší zo série zákonov, ktoré idú problémy štátu s verejnými financiami preniesť na občanov Slovenska. Štátu chýbajú peniaze, chýbajú mu teda aj v prvom rade preto, že nielenže na sebe nešetrí, že nekonsoliduje na svojich výdavkoch, na svojich, na svojej efektívnosti, ale zároveň ešte vyrába nové výdavky. Tu síce prebieha debata aj pán minister hovorí, že toto, toto, ale normálne tu ešte nezaznelo to, že veď štát len pre tento rok vyrobil takmer miliardu nových výdavkov, ktoré neexistovali. Čiže nieže štát na sebe nešetrí, že štát nekonsoliduje, ale ešte opačne, vyrába nové výdavky, vyrobil ich pre tento rok, vyrobil ich pre budúci rok a potom pán minister zúfalo musí hľadať, ako ich vykryť.
No, bavíme sa o dani zo sladených nápojov. No čiže zasa je to niečo, čo tu nebolo a zasa je uvalená nová daň na občanov. Jednoducho toto je zasa stav, kedy štát to chce nechať zaplatiť ľudí. Normálne že sto percent konsolidácie v tomto prípade je na strane občanov. A treba potom zasa povedať jednu vec, že... Aj pri týchto sladených nápojov. Kto vypije viacej sladených nápojov? Ten robotník na stavbe, ktorý v podstate tú energiu ozaj aj potrebuje, aby zvládal tú náročnú prácu, alebo možno nejaký manažér v kancelárii? Zasa to vo finále zaplatia proste ľudia a zasa práve tí chudobnejší, tí, ktorých, práve sa im stále rozpráva, že sa im pomáha, pomáha. No nie. Hlavne sa im, hlavne sa im škodí.
Áno, aj tuná pán minister hovorí o nejakom zdravotnom aspekte, že teda má to nejaký zdravotný zmysel, zdravotný benefit, preto má význam takáto daň, ale ono si stačí prečítať samotný program stability, kde je v podstate jasne potvrdené, že jediný význam a jediný zmysel tohto zákona je získať ďalšie financie do štátneho rozpočtu. Veď ono nevymyslel pán minister koleso, vymyslel novú daň, ktorá je v rôznych krajinách sveta, v tých najrozumnejších, najvyspelejších, už dokonca ju stihli aj zrušiť, pretože pochopili, že to proste nie je daň, ktorá, ktorá má zmysel.
No a ja sa, ja ešte z tohto vlastne... Teraz čo bude štát robiť? Teraz sú to teda sladené nápoje. Potom z čoho vymyslí ďalšiu novú daň? Veď aj, aj tento zákon síce hovoril o nejakých zdravotných benefitoch, ale to prvé jeho, prvá jeho verzia, ktorá bola teda posunutá do medzirezortného pripomienkového konania, to bol skôr, to bola skôr daň zo zdravého životného štýlu. Boli tam zdanené jogurtové nápoje. On to pán minister koniec koncov aj spomenul. Jogurtové nápoje, výživové doplnky pri... doplnky pre športovcov, dokonca dojčenská výživa pre, pre dojčence, pre deti. Toto všetko vlastne tam bolo zdanené. Našťastie aj, teda aj na náš tlak toto odtiaľ zmizlo. Ale to vôbec nevylepšuje alebo nejak, nejak zásadne nezlepšuje ten zákon. Stále je to niečo, čo musia zaplatiť ľudia, a jednoducho štát získa príjmy. Ale, tak ako som povedal, tie naše problémy sú s výdavkami. To, že to prekryjete s príjmami, to je len dočasu, navyše sú aj tak príliš malé na to, aby to pomohlo, a za druhé keď sa nebudú riešiť výdavky, tak ten problém bude znova a znova tu bude pán minister sedieť. Čo ešte zdaním? A dá to, áno, dá to aj v tom skrátenom konaní, veď to aj pán minister potvrdil. V podstate už s plynúcim časom moc iných možností už ani nemá, ale akože takto sa to skutočne nedá.
Možno by som, možno by som to ukázal tak, že tieto príjmy, ktoré teda pre budúci rok chce takto vláda získať, sú fakt menšie ako 100 mil. eur, čo je z pohľadu tej potrebnej 1,4 mld. fakt že kvapka v mori.
A tu pán minister hovorí, že my nehovoríme, že ako inak by sa to dalo dosiahnuť. Ale hovoríme. A ja poviem aj teraz. Vôbec keď si zoberieme, hneď po voľbách no plnili sa, plnili sa predvolebné sľuby a urobila sa pomoc s hypotékami. To je inak presne rovnakých 85 mil., čo sa získa z tých sladených nápojov, takže vlastne pomôže sa tým bohatším ľuďom, veď keď majú hypotéku, najprv museli mať príjmy a všetko, aby tú hypotéku dostali, a jednoducho tým pomôžete a zložia sa na to v podstate tí stavbári, ktorí teda vypijú tých sladených nápojov hodne. Akože na čo je, na čo je toto, toto dobré? (Reakcie z pléna.)
No ešte raz, pani kolegyňa. Vyrábate si nové výdavky a potom zúfalo hľadáte, hľadáte, ako ich, ako ich naplniť. Možno by bolo dobré fakt počúvať odborníkov. Jedna vec je plnenie predvolebných sľubov, druhá vec je, že viete, čo ste urobili s tými hypotékami? Urobili ste to, kde Národná banka práve o finančnej stabilite jasne povedala, že situácia s hypotékami je najstabilnejšia v slovenskej histórii, že percento nesplácania je najnižšie v histórii, že to proste tak nikdy nebolo. Navyše prestali rásť úroky, dokonca už aj klesajú – a vy ste vymysleli zákon za 85 mil., kde treba pomáhať. Akože no netreba. Toto normálne že nebolo treba a nemuseli ste minúť 85 mil., ktoré sa úplne míňajú účinku, a nemuseli ste možno vyrábať daň zo sladených nápojov. Jednoducho fakt akože to je, čo je na tom sociálne, keď sa pozbierajú chudobnejší a pomôže sa z toho bohatším? Pani Vaľová, čo je na tom sociálne? (Reakcia z pléna.) Budem sa tešiť, budem sa tešiť. Takže keď, keď treba šetriť, tak treba šetriť. Akože netreba vymýšľať takéto veci.
Takisto aj, aj ďalšie výdavky. Ja ako, ja tu, poviem to aj tu. Jasné, aj ja si vážim dôchodcov, mali to ťažké a špeciálne starodôchodcovia majú malé dôchodky. Ale teraz ten vyrobený, vyrobený 13. dôchodok, to je inak pre tento rok 830 mil. eur a pre budúci rok je to už cez 900. Čiže keď pán minister hovorí, že ako by našiel, ako by našiel 1,4 mld., no možno tak, že bolo treba pomôcť tým dôchodcom, ktorí to nutne potrebujú, v miere, v akej si to krajina vie dovoliť, a nepodporovať proste, ja neviem, sú dôchodcovia s fakt veľkým dôchodkom a pridáte im 600 euro. A proste tam je to ale zase raz nesociálne, lebo doterajšia situácia bola, že tým dôchodcom s malými príjmami ste pridávali 300, správne, lebo však tí to najviac potrebujú, a dôchodcovia s veľkými príjmami dostali 50. To bolo pôvodné nastavenie 13. dôchodku ako sociálnej dávky. Sociálne. Úplne to podpíšem, tomu, kto potrebuje najviac, pridajme, a tomu, kto má dosť, netreba. Hlavne na to nemáme, nie sme Švajčiarsko.
Viete, ako ste to vy robili? Vy robili ste to tak, že teraz pridáte vlastne len 300, 300 plus 300 tomu najchudobnejšiemu, ale 550 pridáte tomu najbohatšiemu. Čo je na tom sociálne? Stačilo to neurobiť a nemusel by tu pán minister plakať, že nemá odkiaľ zobrať peniaze! (Reakcia z pléna.)
Ja sakra viem, jak je ťažké 1,4 mld. ušetriť, v tom sa absolútne zhodneme. Je to ťažké. Ono je to ťažké aj ušetriť, aj vybrať, aj požičať, čokoľvek. A navyše stále je to len kvapka v mori. Dnes, ku dnešku máme deficit 5,4 mld. eur, 5,4 mld. eur! Ešte neni pol roka. Ešte neni pol roka. Celoročný mal byť 7,6. Tak čo bude v tom druhom? Ako sa ten druhý zvládne iba s dvomi mld. deficitu, keď za prvý sa vyrobilo, vyrobilo skoro šesť? To jak bude fungovať? Proste to, akože takto to fakt nejde.
K tomu poviem a už som to dneska hovoril, ale sedí tu viacej ľudí, viete, hovorili ste, kolegovia, že to budete robiť lepšie ako, ako predchodcovia. Dalo sa, však nebolo to dobré, ja som tu stál a kritizoval som aj v minulom období, ešte aj predtým inak, keď bol ešte pán minister, ale ste hovorili, že to budete robiť lepšie. Ale ako lepšie, keď...? Pani Vaľová, neodchádzajte. Zostaňte. Veď čo zle hovorím? (Povedané so smiechom. Reakcia z pléna.) Okej.
No každopádne Slovensko si v prvej polovici roka požičalo historicky najviac, 10 mld. sme si požičali za jednu polovicu roka. V pláne je ešte ďalšie dve. Dvanásť miliárd za jeden jediný rok! Akože to, to sú proste fakt že také, také čísla, že to táto daň, ktorá vie priniesť tých 85 mil. eur, je skutočne len kvapka v mori. A to sa, môžte robiť čokoľvek, proste toto sa fakt akože nedá vybrať od ľudí, aj keď sa čokoľvek urobí, proste to, ani neviem, ako si to fakt chce pán minister predstaviť. Ale každopádne... A to ešte sa raz vrátim k tým hypotékam.
Veď v situácii, keď ten, kto sa v tom najviac vyzná, Národná banka, hovorí, že situácia je najlepšia, nesplácanie hypoték je najnižšie, úroky prestali rásť, dokonca klesajú, tak tam sa ide využiť 85 mil. Načo? Veď toto nebolo treba urobiť a nemuseli ste, nemuseli ste hľadať a zvyšovať ďalšie a ďalšie dane.
Každopádne neviem, či budeme jediní, alebo akokoľvek, ale jasne hovorím, že strana SaS nepodporí zvyšovanie daní. My sme proti zvyšovaniu daní.
A toto je daň, ktorá je absolútne nezmyselná. Už som to, zopakujem to, vyspelé krajiny, ktoré ju aj kedysi v minulosti zaviedli, už ju zrušili alebo ju plánujú zrušiť. Jednoducho jasne budeme proti.
Ešte sa obrátim na pána spravodajcu a podávam návrh, aby sa Národná rada podľa § 73 ods. 3 písm. b) rokovacieho poriadku uzniesla, že nebude pokračovať v rokovaní o tomto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
Vystúpenia
10:25
Vystúpenie v rozprave 10:25
Ladislav KamenickýKolegovia, po tých prvých bodoch, ktoré sme tu mali, som považoval tú debatu za konštruktívnu, v tomto prípade, musím povedať, že s mnohými vecami absolútne nesúhlasím a bolo tu použitých veľa klamstiev, poviem to úplne otvorene. Normálne klamstvá, hlavne z palúb pána Kišša. (Rečník gestom ruky ukázal na pravú časť pléna.)
Pán Viskupič, jedna vec, hovoríte, riešilo sa tu, poviem, je to zákon o zvýšení sadzieb...
Kolegovia, po tých prvých bodoch, ktoré sme tu mali, som považoval tú debatu za konštruktívnu, v tomto prípade, musím povedať, že s mnohými vecami absolútne nesúhlasím a bolo tu použitých veľa klamstiev, poviem to úplne otvorene. Normálne klamstvá, hlavne z palúb pána Kišša. (Rečník gestom ruky ukázal na pravú časť pléna.)
Pán Viskupič, jedna vec, hovoríte, riešilo sa tu, poviem, je to zákon o zvýšení sadzieb tabaku, ale pán Kišš otvoril v podstate ďalšie tri alebo dva zákony, ktoré, teda zákon o sladených nápojoch vrátane konsolidácie, vrátane programu stability, takže vyjadrím sa teraz k tomu celému, aby som nestrácal čas na jednej strane, samozrejme, pri ďalších zákonoch vieme sa ešte baviť, budeme sa baviť ďalej, takže všeobecne sa vyjadrím k tým všetkým pripomienkam, lebo mám pocit, že toto bolo také všeobjímajúce vyjadrenia kolegov.
Na jednej strane musím pripomenúť, že v tomto zákone bol, sa tu hovorilo o nejakej nákupnej turistike. Samozrejme, tá je vždy, ale za mňa môžem povedať, že my vždy, keď prijímame nejaké zákony, prvé, čo sa pýtam kolegov, ako vyzeráme v porovnaní s ostatnými krajinami. Nemôžme mať, samozrejme, keď budeme mať dvojnásobné sadzby, ako majú všetci ostatní, no tak tam môže nastať nejaký problém, pri cigaretách zvlášť. Chcem podotknúť, čo sa týka vôbec, vôbec tabakových výrobkov, všetky štáty okolité majú tzv. kalendáre, každé zvyšujú po dvoch rokoch tie sadzby, aby práve zas sa zamedzilo tej nákupnej turistike. Kolegovia mi posielali v podstate porovnania, my sa snažíme byť stále niekde v priemere Európskej únie, aby, aby tie pohyby boli čo najmenšie, samozrejme, lebo chceme, aby sme peniaze z tohto zákona vybrali. Je toľko k pripomienkam. Aj, myslím, pán Hajko spomínal niektoré veci.
Teraz poďme, myslím, že tento zákon by nemal byť kontroverzný pre nikoho, sú to negatívne externality, ak teda bereme, beriete vážne, že tu všetci ma tu svrčkujete a hovoríte o tom, ako máme konsolidovať, toto je ten najmenší problém pri tom, ako zvyšovať dane, si myslím, z hľadiska konsolidácie. Čiže budú tu oveľa komplikovanejšie veci, ktoré musíme predstaviť.
Počul som tu, že meškáme, alebo niečo také, tak, pán Kišš, musíte povedať pani prezidentke a všetkým tým, aj to hovorím aj do radov SaS-ky. Kto meškal s voľbami do parlamentu? Desať mesiacov tu bola nelegitímna vláda, všetci ste to odkladali, len aby sa niečo stihlo dokončiť, neviem čo. Prijalo sa tu ix rôznych opatrení, ktoré zhoršili ten deficit, o ktorý ste hovorili, pán Kišš. Váš kolega pán Horváth, minister financií, oznámil 6,5-percentný deficit na rok ’24, osem mld. euro. O čom mi tu vy rozprávate?! Osem miliárd! A hovoríte, že nesúhlasíte s tým, že kto čo hovorí, že či, že či, že kto je za to, že kto ten stav spôsobil. Prečo si myslíte, myslíte, že ja sa tu vyžívam v tej konsolidácii? Že to nemám čo robiť? No mám. Teraz hovoríte o tom, že nestíhame, tak čo sme stíhali? My sme za sedem me... iní ministri povedzme sedem mesiacov pripravujú rozpočet, ja som mal na to jeden mesiac. Teraz tu máme jún a vy mi hovoríte, že už som mal mať konsolidáciu, všetko som mal predstaviť a všetko malo byť jasné. Viete, prečo predkladám tieto dva zákony? No lebo treba pripraviť napríklad systémy finančnej správy na to, aby sa to stihlo od tých dátumov, ktoré sú tam stanovené, od 1. 2., niečo od 1. 1., na to treba prípravu.
A máte pravdu, pán Viskupič, že niektoré zákony pravdepodobne budeme musieť urobiť aj v skrátenom legislatívnom konaní, a môžete si o tom myslieť, čo chcete. My potrebujeme, samozrejme, nájsť dohodu. Viete, čo to je skonsolidovať 1 % HDP? Vy to neviete, nikdy ste to nikto nerobili. To je 1,5 mld. euro. A každý mi tu hovorí, viete, mnohí prídu, že potrebujeme to, potrebujeme tamto, stojí to iba 100 mil. A ja hovorím, toto je 100 mil. (rečník zamával listom papiera smerom k plénu), sladené nápoje plus tabak. A ja nechcem len zvyšovať dane.
A nesúhlasím s tým, čo tu bolo povedané, a to hovoril pán Kišš, to bolo jedno klamstvo za druhým. Hovorili ste, že my sme sľubovali, že zastavíme dlh. My sme sľubovali, že ideme konsolidovať 1 % HDP deficit s tým, že v roku ’27 sa nám ten dlh otočí. Ak ste ekonóm, tak viete, prečo to hovorím. Pri 3 % HDP sa vám začne ten dlh otáčať. Ja som nesľuboval, že na druhý deň alebo druhý rok máme, budeme znižovať dlh, to je proste ekonomický nezmysel, vy to viete veľmi dobre. Čiže vy tu používate veľmi veľa demagógie, pán Kišš. Ešte ja chápem pána Hajka, pána Viskupiča, oni hovoria to, čo chcú, ale trošku korektnosti do toho by som očakával.
Pán Kišš, vy ste tu normálne klamali, že sme hovorili len o tom, že ideme len, že, že budeme robiť aj niečo iné okrem daní a že robíme len dane a podobne. Nie je to pravda. Premiér Slovenskej republiky jasne oznámil, že ideme, ideme šetriť na ministerstvách, a za mňa hovorím, ja hovorím aj kolegom na ministerstve financií, keď chceme hovoriť my ostatným ministerstvám, že šetrite, musí aj ministerstvo financií šetriť. A ja za seba hovorím môj plán, kde je niekoľko desiatok miliónov eur ušetriť na ministerstve financií. A vyzývam k tomu aj ostatných kolegov, minister. Čiže nie je pravda, že nešetríme, že nerobíme iné opatrenia, to je prvá vec.
Na druhej strane oznamujem, a to sú, to sú opäť demagogické reči, že šetrite na štáte, však nemusíme zdvíhať dane, to je nezmysel, pán Viskupič, vy to viete, však ja chápem že.
Čo sa týka šetrenia, to je podporné opatrenie pre všetky tie veci, ktoré budeme robiť. A vy hovoríte, že nič nerobíme, meškáme, neviem čo. Ja hovorím jedno, to, že sme vyšli s týmito zákonmi, je plán, ktorý máme, to znamená, že tie musíme splniť. Máme aj iné, ak budú iné, ktoré možno budeme stíhať, nebudeme stíhať, budú musieť byť v skrátenom legislatívnom konaní, to proste sa tomu nevyhneme. Musí nastať určitá dohoda.
Ja vravím jedno, celá konsolidácia, tých 1,4 mld., je jedna z najvyšších vôbec v rámci Európskej únie, a nie kvôli SMER-u, nie kvôli HLAS-u, nie kvôli SNS, kvôli tomu, čo sa tu narobilo za posledných tri a pol roka, preto to musíme robiť. A to, že sa nám stabilizovali ratingy, to je len zato, že dávame jasné signály trhom o tom, že ideme konsolidovať. Myslíte, že tieto dva zákony, čo som sem dal, že to je o čom? To je o konsolidácii. Ideme to robiť ďalej. Keby sme to nerobili, tak áno, súhlasím, trhy by nám to spočítali. Súhlasím.
A preto musí nastať dohoda na konsolidácii. To je odkaz všetkým, ktorí si myslia, že sa konsolidovať nemusí. Musí sa. Ak neskonsolidujeme, padnú nám ratingy, zvýšia sa nám prirážky a podobne. Ja hovorím jedno, dobrá správa pre Slovenskú republiku je dôvera finančných trhov aspoň v tom, že sme stabilizovali rating Slovenskej republiky. O tom to je.
A to, čo tu bolo povedané, ak budeme zlepšovať rating, budú nižšie prirážky, a ja musím oznámiť, tu sa bavíme skutočne o stovkách miliónov eur, ktoré vieme ušetriť a ktoré vedia takýmto spôsobom, ak teda skonsolidujeme, a takýmto spôsobom sa tie stovky miliónov dajú nasypať zase do tých jednotlivých ministerstiev a budú mať viac peňazí, lebo každý chce viac peňazí. Len na to nesmieme míňať peniaze na úroky, to máte pravdu. Ale za mňa môžem povedať, my robíme maximum pre to, aby sa to nestalo. A ministerstvo financií, celá vláda robí v tom maximum.
Rastie nám aj HDP, čo som rád, že sme jedna z krajín, ktorej stále sa nezastavil hospodársky rast, pozrite sa do Nemecka, ako to tam vyzerá. Tam sú radi, že majú 0,1, 0,2, 0,3, my sa hýbeme niekde okolo 2,5 %, čo je stále dobré, ale my sme tiež závislí od toho, čo sa bude diať v Nemecku, samozrejme. Ak to tam padne, budeme mať veľký problém. To si uvedomujem.
Pán Kišš, zase hovorili ste, že, že ja som hovoril o tom, že ideme zvyšovať DPH a že mi to zastavil Robert Fico. Opäť klamstvo. Kde ste ma počuli povedať, že ideme zvyšovať DPH?! A či ho budeme, nebudeme, je to jedno z opatrení, ja som povedal, ja som otvorený každej diskusii. My potrebujeme, my máme na stole takto všetky opatrenia a ja to nazývam, tú konsolidáciu, viete, keď ste chodil do školy, na základnej školy mali sme tu nejaké, nejaké množiny sme sa učili, pamätáte, a teraz máme tzv. tri množiny a hľadáme prienik tých množín a to nie je ľahké nájsť. A keby ste boli vo vláde, ktokoľvek z vás, viete, ako by vám to dlho trvalo? To si neviete predstaviť, lebo každý bude, jeden pôjde chcieť ťahať doľava, druhý doprava a ja potrebujem, aby sme išli dopredu, nie dozadu, to je podstatné. Takže nie je to pravda, čo ste povedali.
A že meškáme? Nemeškáme. Máme termíny, ktoré musíme splniť. Budeme sa tu baviť o programe stability, poviem dopredu, lebo ste už to načali, pán Kišš, program stability je tu poslednýkrát. Poslednýkrát preto, lebo máme nové pravidlá v rámci Európskej únie a budeme pripravovať, tak, takže strednodobý konso... teda nejaký plán, ktorý máme predložiť Európskej komisii, a termín máme do 20. septembra. Do 20. septembra musíme prísť s jasným plánom, čo budeme robiť v konsolidačných opatreniach. A do pätnásť... stále platí, do 15. októbra musíme predložiť, predložiť rozpočet na ďalší rok. A žiadna iná krajina, poviem, z tých pravidiel, o ktorých toľko kritizujete, ja tu čítam články Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, mali sme konsolidovať viac o jednu miliardu. Čo máme zadusiť úplne tú ekonomiku, udusiť tých ľudí na Slovensku? My hovoríme o tom, robme to postupne. Majme nejaký plán, dodržme ho. Ak ho nedodržíme, tak nás kritizujte, nemám problém, ale neklamme sa navzájom.
Viete, na jednej strane, pán Viskupič, to je možno na vás, vy poviete, idú zvy... vy všetko, všetko to, čo viete, že jedného dňa budeme musieť nejakým spôsobom zvažovať, tak poviete, toto nerobte, to nerobte, tamto nerobte, ale konsolidujte. Takto sa to nedá. Oni idú zvyšovať to, tamto, ja som počul, čo všetko sme išli zvýšiť. Nikto nikdy nepovedal, že čo ideme robiť, a vy už všetko ste rozobrali! To nesmú urobiť, tamto nesmú urobiť, to nesmú, ale musia konsolidovať a musia škrtať, lebo, lebo tam sa dá ušetriť. Jeden a pol miliardy sa nedá ušetriť na ministerstvách, páni a dámy! Skúste to, zabijete štát, hospodárstvo, všetko vám tu kľakne. A ten váš rating, o ktorom toľko rozprávate, pôjde do kytek. To je podstata. Takže nie je to pravda.
Takže, poviem otvorene, poďme sa baviť o čomkoľvek, ale buďme k sebe aspoň trošku korektní. Keď mi všetci poviete, že to nerob, tamto nerob, ono nerob, ale konsoliduj, to ide proti sebe, to nemá logiku. My ideme na jednej strane aj šetriť na výdavkoch štátu, to je jedna vec, na druhej strane budete, budem o, myslím, v pondelok ten ďalší týždeň predstavovať určité opatrenia, poviem, na finančnú správu, o ktorej sa tu toľko rozprávalo, a budem, oznamujem, že bude tlačová konferencia k určitým veciam, nebudem dopredu predbiehať, už som o tom hovoril s finančnou správou, takže budeme sa snažiť aj na tej príjmovej stránke trošku zabrať, aby štát dostal do svojich kasy nejaké peniaze, lebo ak máme konsolidovať, ak získame viac peňazí, ak sa budú, nebudú robiť daňové podvody a podobne, tak vieme získať viac peňazí, nemusíme toľko tých daní prijímať. Stále prijí... ja nechcem prijímať dane, pán Viskupič, mňa to neteší. Ale čo mám robiť? Povedzte mi. Ja som od vás od nikoho nevidel ešte jednu A4-ku, pán Kišš, dajte mi jednu A4-ku za 1,5 mld., čo idete robiť. Pán Viskupič, to isté. Dajte mi A4-ku, čo idete robiť. Čo by ste urobili. Potom ja budem kritizovať, že toto neni dobré, tamto neni dobré. Nikde som to nepočul, všetci len hovoria, poďme šetriť, poďme toto robiť.
Ja sa nechcem tu hrať na nič, ja poviem jednu vec, ja mám dosť veľa problémov, čo sa týka týchto vecí, ale ja robím maximum pre to, aby Slovenská republika, aby sa verejné financie ozdravili, a budem to robiť naďalej, či sa vám to nepáči a nepáči, a môžte to kritizovať, koľko chcete.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Ďakujem pekne.
Kolegovia, po tých prvých bodoch, ktoré sme tu mali, som považoval tú debatu za konštruktívnu, v tomto prípade, musím povedať, že s mnohými vecami absolútne nesúhlasím a bolo tu použitých veľa klamstiev, poviem to úplne otvorene. Normálne klamstvá, hlavne z palúb pána Kišša. (Rečník gestom ruky ukázal na pravú časť pléna.)
Pán Viskupič, jedna vec, hovoríte, riešilo sa tu, poviem, je to zákon o zvýšení sadzieb tabaku, ale pán Kišš otvoril v podstate ďalšie tri alebo dva zákony, ktoré, teda zákon o sladených nápojoch vrátane konsolidácie, vrátane programu stability, takže vyjadrím sa teraz k tomu celému, aby som nestrácal čas na jednej strane, samozrejme, pri ďalších zákonoch vieme sa ešte baviť, budeme sa baviť ďalej, takže všeobecne sa vyjadrím k tým všetkým pripomienkam, lebo mám pocit, že toto bolo také všeobjímajúce vyjadrenia kolegov.
Na jednej strane musím pripomenúť, že v tomto zákone bol, sa tu hovorilo o nejakej nákupnej turistike. Samozrejme, tá je vždy, ale za mňa môžem povedať, že my vždy, keď prijímame nejaké zákony, prvé, čo sa pýtam kolegov, ako vyzeráme v porovnaní s ostatnými krajinami. Nemôžme mať, samozrejme, keď budeme mať dvojnásobné sadzby, ako majú všetci ostatní, no tak tam môže nastať nejaký problém, pri cigaretách zvlášť. Chcem podotknúť, čo sa týka vôbec, vôbec tabakových výrobkov, všetky štáty okolité majú tzv. kalendáre, každé zvyšujú po dvoch rokoch tie sadzby, aby práve zas sa zamedzilo tej nákupnej turistike. Kolegovia mi posielali v podstate porovnania, my sa snažíme byť stále niekde v priemere Európskej únie, aby, aby tie pohyby boli čo najmenšie, samozrejme, lebo chceme, aby sme peniaze z tohto zákona vybrali. Je toľko k pripomienkam. Aj, myslím, pán Hajko spomínal niektoré veci.
Teraz poďme, myslím, že tento zákon by nemal byť kontroverzný pre nikoho, sú to negatívne externality, ak teda bereme, beriete vážne, že tu všetci ma tu svrčkujete a hovoríte o tom, ako máme konsolidovať, toto je ten najmenší problém pri tom, ako zvyšovať dane, si myslím, z hľadiska konsolidácie. Čiže budú tu oveľa komplikovanejšie veci, ktoré musíme predstaviť.
Počul som tu, že meškáme, alebo niečo také, tak, pán Kišš, musíte povedať pani prezidentke a všetkým tým, aj to hovorím aj do radov SaS-ky. Kto meškal s voľbami do parlamentu? Desať mesiacov tu bola nelegitímna vláda, všetci ste to odkladali, len aby sa niečo stihlo dokončiť, neviem čo. Prijalo sa tu ix rôznych opatrení, ktoré zhoršili ten deficit, o ktorý ste hovorili, pán Kišš. Váš kolega pán Horváth, minister financií, oznámil 6,5-percentný deficit na rok ’24, osem mld. euro. O čom mi tu vy rozprávate?! Osem miliárd! A hovoríte, že nesúhlasíte s tým, že kto čo hovorí, že či, že či, že kto je za to, že kto ten stav spôsobil. Prečo si myslíte, myslíte, že ja sa tu vyžívam v tej konsolidácii? Že to nemám čo robiť? No mám. Teraz hovoríte o tom, že nestíhame, tak čo sme stíhali? My sme za sedem me... iní ministri povedzme sedem mesiacov pripravujú rozpočet, ja som mal na to jeden mesiac. Teraz tu máme jún a vy mi hovoríte, že už som mal mať konsolidáciu, všetko som mal predstaviť a všetko malo byť jasné. Viete, prečo predkladám tieto dva zákony? No lebo treba pripraviť napríklad systémy finančnej správy na to, aby sa to stihlo od tých dátumov, ktoré sú tam stanovené, od 1. 2., niečo od 1. 1., na to treba prípravu.
A máte pravdu, pán Viskupič, že niektoré zákony pravdepodobne budeme musieť urobiť aj v skrátenom legislatívnom konaní, a môžete si o tom myslieť, čo chcete. My potrebujeme, samozrejme, nájsť dohodu. Viete, čo to je skonsolidovať 1 % HDP? Vy to neviete, nikdy ste to nikto nerobili. To je 1,5 mld. euro. A každý mi tu hovorí, viete, mnohí prídu, že potrebujeme to, potrebujeme tamto, stojí to iba 100 mil. A ja hovorím, toto je 100 mil. (rečník zamával listom papiera smerom k plénu), sladené nápoje plus tabak. A ja nechcem len zvyšovať dane.
A nesúhlasím s tým, čo tu bolo povedané, a to hovoril pán Kišš, to bolo jedno klamstvo za druhým. Hovorili ste, že my sme sľubovali, že zastavíme dlh. My sme sľubovali, že ideme konsolidovať 1 % HDP deficit s tým, že v roku ’27 sa nám ten dlh otočí. Ak ste ekonóm, tak viete, prečo to hovorím. Pri 3 % HDP sa vám začne ten dlh otáčať. Ja som nesľuboval, že na druhý deň alebo druhý rok máme, budeme znižovať dlh, to je proste ekonomický nezmysel, vy to viete veľmi dobre. Čiže vy tu používate veľmi veľa demagógie, pán Kišš. Ešte ja chápem pána Hajka, pána Viskupiča, oni hovoria to, čo chcú, ale trošku korektnosti do toho by som očakával.
Pán Kišš, vy ste tu normálne klamali, že sme hovorili len o tom, že ideme len, že, že budeme robiť aj niečo iné okrem daní a že robíme len dane a podobne. Nie je to pravda. Premiér Slovenskej republiky jasne oznámil, že ideme, ideme šetriť na ministerstvách, a za mňa hovorím, ja hovorím aj kolegom na ministerstve financií, keď chceme hovoriť my ostatným ministerstvám, že šetrite, musí aj ministerstvo financií šetriť. A ja za seba hovorím môj plán, kde je niekoľko desiatok miliónov eur ušetriť na ministerstve financií. A vyzývam k tomu aj ostatných kolegov, minister. Čiže nie je pravda, že nešetríme, že nerobíme iné opatrenia, to je prvá vec.
Na druhej strane oznamujem, a to sú, to sú opäť demagogické reči, že šetrite na štáte, však nemusíme zdvíhať dane, to je nezmysel, pán Viskupič, vy to viete, však ja chápem že.
Čo sa týka šetrenia, to je podporné opatrenie pre všetky tie veci, ktoré budeme robiť. A vy hovoríte, že nič nerobíme, meškáme, neviem čo. Ja hovorím jedno, to, že sme vyšli s týmito zákonmi, je plán, ktorý máme, to znamená, že tie musíme splniť. Máme aj iné, ak budú iné, ktoré možno budeme stíhať, nebudeme stíhať, budú musieť byť v skrátenom legislatívnom konaní, to proste sa tomu nevyhneme. Musí nastať určitá dohoda.
Ja vravím jedno, celá konsolidácia, tých 1,4 mld., je jedna z najvyšších vôbec v rámci Európskej únie, a nie kvôli SMER-u, nie kvôli HLAS-u, nie kvôli SNS, kvôli tomu, čo sa tu narobilo za posledných tri a pol roka, preto to musíme robiť. A to, že sa nám stabilizovali ratingy, to je len zato, že dávame jasné signály trhom o tom, že ideme konsolidovať. Myslíte, že tieto dva zákony, čo som sem dal, že to je o čom? To je o konsolidácii. Ideme to robiť ďalej. Keby sme to nerobili, tak áno, súhlasím, trhy by nám to spočítali. Súhlasím.
A preto musí nastať dohoda na konsolidácii. To je odkaz všetkým, ktorí si myslia, že sa konsolidovať nemusí. Musí sa. Ak neskonsolidujeme, padnú nám ratingy, zvýšia sa nám prirážky a podobne. Ja hovorím jedno, dobrá správa pre Slovenskú republiku je dôvera finančných trhov aspoň v tom, že sme stabilizovali rating Slovenskej republiky. O tom to je.
A to, čo tu bolo povedané, ak budeme zlepšovať rating, budú nižšie prirážky, a ja musím oznámiť, tu sa bavíme skutočne o stovkách miliónov eur, ktoré vieme ušetriť a ktoré vedia takýmto spôsobom, ak teda skonsolidujeme, a takýmto spôsobom sa tie stovky miliónov dajú nasypať zase do tých jednotlivých ministerstiev a budú mať viac peňazí, lebo každý chce viac peňazí. Len na to nesmieme míňať peniaze na úroky, to máte pravdu. Ale za mňa môžem povedať, my robíme maximum pre to, aby sa to nestalo. A ministerstvo financií, celá vláda robí v tom maximum.
Rastie nám aj HDP, čo som rád, že sme jedna z krajín, ktorej stále sa nezastavil hospodársky rast, pozrite sa do Nemecka, ako to tam vyzerá. Tam sú radi, že majú 0,1, 0,2, 0,3, my sa hýbeme niekde okolo 2,5 %, čo je stále dobré, ale my sme tiež závislí od toho, čo sa bude diať v Nemecku, samozrejme. Ak to tam padne, budeme mať veľký problém. To si uvedomujem.
Pán Kišš, zase hovorili ste, že, že ja som hovoril o tom, že ideme zvyšovať DPH a že mi to zastavil Robert Fico. Opäť klamstvo. Kde ste ma počuli povedať, že ideme zvyšovať DPH?! A či ho budeme, nebudeme, je to jedno z opatrení, ja som povedal, ja som otvorený každej diskusii. My potrebujeme, my máme na stole takto všetky opatrenia a ja to nazývam, tú konsolidáciu, viete, keď ste chodil do školy, na základnej školy mali sme tu nejaké, nejaké množiny sme sa učili, pamätáte, a teraz máme tzv. tri množiny a hľadáme prienik tých množín a to nie je ľahké nájsť. A keby ste boli vo vláde, ktokoľvek z vás, viete, ako by vám to dlho trvalo? To si neviete predstaviť, lebo každý bude, jeden pôjde chcieť ťahať doľava, druhý doprava a ja potrebujem, aby sme išli dopredu, nie dozadu, to je podstatné. Takže nie je to pravda, čo ste povedali.
A že meškáme? Nemeškáme. Máme termíny, ktoré musíme splniť. Budeme sa tu baviť o programe stability, poviem dopredu, lebo ste už to načali, pán Kišš, program stability je tu poslednýkrát. Poslednýkrát preto, lebo máme nové pravidlá v rámci Európskej únie a budeme pripravovať, tak, takže strednodobý konso... teda nejaký plán, ktorý máme predložiť Európskej komisii, a termín máme do 20. septembra. Do 20. septembra musíme prísť s jasným plánom, čo budeme robiť v konsolidačných opatreniach. A do pätnásť... stále platí, do 15. októbra musíme predložiť, predložiť rozpočet na ďalší rok. A žiadna iná krajina, poviem, z tých pravidiel, o ktorých toľko kritizujete, ja tu čítam články Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, mali sme konsolidovať viac o jednu miliardu. Čo máme zadusiť úplne tú ekonomiku, udusiť tých ľudí na Slovensku? My hovoríme o tom, robme to postupne. Majme nejaký plán, dodržme ho. Ak ho nedodržíme, tak nás kritizujte, nemám problém, ale neklamme sa navzájom.
Viete, na jednej strane, pán Viskupič, to je možno na vás, vy poviete, idú zvy... vy všetko, všetko to, čo viete, že jedného dňa budeme musieť nejakým spôsobom zvažovať, tak poviete, toto nerobte, to nerobte, tamto nerobte, ale konsolidujte. Takto sa to nedá. Oni idú zvyšovať to, tamto, ja som počul, čo všetko sme išli zvýšiť. Nikto nikdy nepovedal, že čo ideme robiť, a vy už všetko ste rozobrali! To nesmú urobiť, tamto nesmú urobiť, to nesmú, ale musia konsolidovať a musia škrtať, lebo, lebo tam sa dá ušetriť. Jeden a pol miliardy sa nedá ušetriť na ministerstvách, páni a dámy! Skúste to, zabijete štát, hospodárstvo, všetko vám tu kľakne. A ten váš rating, o ktorom toľko rozprávate, pôjde do kytek. To je podstata. Takže nie je to pravda.
Takže, poviem otvorene, poďme sa baviť o čomkoľvek, ale buďme k sebe aspoň trošku korektní. Keď mi všetci poviete, že to nerob, tamto nerob, ono nerob, ale konsoliduj, to ide proti sebe, to nemá logiku. My ideme na jednej strane aj šetriť na výdavkoch štátu, to je jedna vec, na druhej strane budete, budem o, myslím, v pondelok ten ďalší týždeň predstavovať určité opatrenia, poviem, na finančnú správu, o ktorej sa tu toľko rozprávalo, a budem, oznamujem, že bude tlačová konferencia k určitým veciam, nebudem dopredu predbiehať, už som o tom hovoril s finančnou správou, takže budeme sa snažiť aj na tej príjmovej stránke trošku zabrať, aby štát dostal do svojich kasy nejaké peniaze, lebo ak máme konsolidovať, ak získame viac peňazí, ak sa budú, nebudú robiť daňové podvody a podobne, tak vieme získať viac peňazí, nemusíme toľko tých daní prijímať. Stále prijí... ja nechcem prijímať dane, pán Viskupič, mňa to neteší. Ale čo mám robiť? Povedzte mi. Ja som od vás od nikoho nevidel ešte jednu A4-ku, pán Kišš, dajte mi jednu A4-ku za 1,5 mld., čo idete robiť. Pán Viskupič, to isté. Dajte mi A4-ku, čo idete robiť. Čo by ste urobili. Potom ja budem kritizovať, že toto neni dobré, tamto neni dobré. Nikde som to nepočul, všetci len hovoria, poďme šetriť, poďme toto robiť.
Ja sa nechcem tu hrať na nič, ja poviem jednu vec, ja mám dosť veľa problémov, čo sa týka týchto vecí, ale ja robím maximum pre to, aby Slovenská republika, aby sa verejné financie ozdravili, a budem to robiť naďalej, či sa vám to nepáči a nepáči, a môžte to kritizovať, koľko chcete.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Rozpracované
10:39
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladám vládny návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Cieľom návrhu zákona je zavedenie dane zo sladených nealkoholických nápojov, ktoré budú podliehať nealkoholické nápoje sladené cukrom alebo akýmkoľvek inými sladidlami okrem mliečnych a jogurtových...
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladám vládny návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Cieľom návrhu zákona je zavedenie dane zo sladených nealkoholických nápojov, ktoré budú podliehať nealkoholické nápoje sladené cukrom alebo akýmkoľvek inými sladidlami okrem mliečnych a jogurtových nápojov, nápojov na rastlinnej báze, liečiv a výživových doplnkov, ak budú spotrebované v tuzemsku, tu chcem avizovať, že my sme čakali túto debatu a my sme aj predložili poslanecký, teda pozmeňujúci návrh, ktorý upravil a vylúčil tieto, tieto typy potravín z tohoto, z tejto dane.
V čl. II sa navrhuje doplniť zo zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách uloženie povinnosti orgánov úradnej kontroly potravín poskytovať v rozsahu ich pôsobnosti súčinnosť orgánov finančnej správy, v čl. III sa navrhuje doplniť a spresniť niektoré ustanovenia daňového poriadku.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, chcel by som vás poprosiť o podporu tohto vládneho návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladám vládny návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Cieľom návrhu zákona je zavedenie dane zo sladených nealkoholických nápojov, ktoré budú podliehať nealkoholické nápoje sladené cukrom alebo akýmkoľvek inými sladidlami okrem mliečnych a jogurtových nápojov, nápojov na rastlinnej báze, liečiv a výživových doplnkov, ak budú spotrebované v tuzemsku, tu chcem avizovať, že my sme čakali túto debatu a my sme aj predložili poslanecký, teda pozmeňujúci návrh, ktorý upravil a vylúčil tieto, tieto typy potravín z tohoto, z tejto dane.
V čl. II sa navrhuje doplniť zo zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách uloženie povinnosti orgánov úradnej kontroly potravín poskytovať v rozsahu ich pôsobnosti súčinnosť orgánov finančnej správy, v čl. III sa navrhuje doplniť a spresniť niektoré ustanovenia daňového poriadku.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, chcel by som vás poprosiť o podporu tohto vládneho návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
10:41
Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:41
Zdenko SvobodaVážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený výborom za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený výborom za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti, Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 6. septembra 2024 a gestorský výbor do 9. septembra 2024.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Vystúpenie spoločného spravodajcu
18.6.2024 o 10:41 hod.
Mgr. MBA
Zdenko Svoboda
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený výborom za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti, Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 6. septembra 2024 a gestorský výbor do 9. septembra 2024.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Rozpracované
10:43
Vystúpenie v rozprave 10:43
Marián ViskupičVážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, no máme tu ďalší zo série zákonov, ktoré idú problémy štátu s verejnými financiami preniesť na občanov Slovenska. Štátu chýbajú peniaze, chýbajú mu teda aj v prvom rade preto, že nielenže na sebe nešetrí, že nekonsoliduje na svojich výdavkoch, na svojich, na svojej efektívnosti, ale zároveň ešte vyrába nové výdavky. Tu síce prebieha debata aj pán...
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, no máme tu ďalší zo série zákonov, ktoré idú problémy štátu s verejnými financiami preniesť na občanov Slovenska. Štátu chýbajú peniaze, chýbajú mu teda aj v prvom rade preto, že nielenže na sebe nešetrí, že nekonsoliduje na svojich výdavkoch, na svojich, na svojej efektívnosti, ale zároveň ešte vyrába nové výdavky. Tu síce prebieha debata aj pán minister hovorí, že toto, toto, ale normálne tu ešte nezaznelo to, že veď štát len pre tento rok vyrobil takmer miliardu nových výdavkov, ktoré neexistovali. Čiže nieže štát na sebe nešetrí, že štát nekonsoliduje, ale ešte opačne, vyrába nové výdavky, vyrobil ich pre tento rok, vyrobil ich pre budúci rok a potom pán minister zúfalo musí hľadať, ako ich vykryť.
No, bavíme sa o dani zo sladených nápojov. No čiže zasa je to niečo, čo tu nebolo a zasa je uvalená nová daň na občanov. Jednoducho toto je zasa stav, kedy štát to chce nechať zaplatiť ľudí. Normálne že sto percent konsolidácie v tomto prípade je na strane občanov. A treba potom zasa povedať jednu vec, že... Aj pri týchto sladených nápojov. Kto vypije viacej sladených nápojov? Ten robotník na stavbe, ktorý v podstate tú energiu ozaj aj potrebuje, aby zvládal tú náročnú prácu, alebo možno nejaký manažér v kancelárii? Zasa to vo finále zaplatia proste ľudia a zasa práve tí chudobnejší, tí, ktorých, práve sa im stále rozpráva, že sa im pomáha, pomáha. No nie. Hlavne sa im, hlavne sa im škodí.
Áno, aj tuná pán minister hovorí o nejakom zdravotnom aspekte, že teda má to nejaký zdravotný zmysel, zdravotný benefit, preto má význam takáto daň, ale ono si stačí prečítať samotný program stability, kde je v podstate jasne potvrdené, že jediný význam a jediný zmysel tohto zákona je získať ďalšie financie do štátneho rozpočtu. Veď ono nevymyslel pán minister koleso, vymyslel novú daň, ktorá je v rôznych krajinách sveta, v tých najrozumnejších, najvyspelejších, už dokonca ju stihli aj zrušiť, pretože pochopili, že to proste nie je daň, ktorá, ktorá má zmysel.
No a ja sa, ja ešte z tohto vlastne... Teraz čo bude štát robiť? Teraz sú to teda sladené nápoje. Potom z čoho vymyslí ďalšiu novú daň? Veď aj, aj tento zákon síce hovoril o nejakých zdravotných benefitoch, ale to prvé jeho, prvá jeho verzia, ktorá bola teda posunutá do medzirezortného pripomienkového konania, to bol skôr, to bola skôr daň zo zdravého životného štýlu. Boli tam zdanené jogurtové nápoje. On to pán minister koniec koncov aj spomenul. Jogurtové nápoje, výživové doplnky pri... doplnky pre športovcov, dokonca dojčenská výživa pre, pre dojčence, pre deti. Toto všetko vlastne tam bolo zdanené. Našťastie aj, teda aj na náš tlak toto odtiaľ zmizlo. Ale to vôbec nevylepšuje alebo nejak, nejak zásadne nezlepšuje ten zákon. Stále je to niečo, čo musia zaplatiť ľudia, a jednoducho štát získa príjmy. Ale, tak ako som povedal, tie naše problémy sú s výdavkami. To, že to prekryjete s príjmami, to je len dočasu, navyše sú aj tak príliš malé na to, aby to pomohlo, a za druhé keď sa nebudú riešiť výdavky, tak ten problém bude znova a znova tu bude pán minister sedieť. Čo ešte zdaním? A dá to, áno, dá to aj v tom skrátenom konaní, veď to aj pán minister potvrdil. V podstate už s plynúcim časom moc iných možností už ani nemá, ale akože takto sa to skutočne nedá.
Možno by som, možno by som to ukázal tak, že tieto príjmy, ktoré teda pre budúci rok chce takto vláda získať, sú fakt menšie ako 100 mil. eur, čo je z pohľadu tej potrebnej 1,4 mld. fakt že kvapka v mori.
A tu pán minister hovorí, že my nehovoríme, že ako inak by sa to dalo dosiahnuť. Ale hovoríme. A ja poviem aj teraz. Vôbec keď si zoberieme, hneď po voľbách no plnili sa, plnili sa predvolebné sľuby a urobila sa pomoc s hypotékami. To je inak presne rovnakých 85 mil., čo sa získa z tých sladených nápojov, takže vlastne pomôže sa tým bohatším ľuďom, veď keď majú hypotéku, najprv museli mať príjmy a všetko, aby tú hypotéku dostali, a jednoducho tým pomôžete a zložia sa na to v podstate tí stavbári, ktorí teda vypijú tých sladených nápojov hodne. Akože na čo je, na čo je toto, toto dobré? (Reakcie z pléna.)
No ešte raz, pani kolegyňa. Vyrábate si nové výdavky a potom zúfalo hľadáte, hľadáte, ako ich, ako ich naplniť. Možno by bolo dobré fakt počúvať odborníkov. Jedna vec je plnenie predvolebných sľubov, druhá vec je, že viete, čo ste urobili s tými hypotékami? Urobili ste to, kde Národná banka práve o finančnej stabilite jasne povedala, že situácia s hypotékami je najstabilnejšia v slovenskej histórii, že percento nesplácania je najnižšie v histórii, že to proste tak nikdy nebolo. Navyše prestali rásť úroky, dokonca už aj klesajú – a vy ste vymysleli zákon za 85 mil., kde treba pomáhať. Akože no netreba. Toto normálne že nebolo treba a nemuseli ste minúť 85 mil., ktoré sa úplne míňajú účinku, a nemuseli ste možno vyrábať daň zo sladených nápojov. Jednoducho fakt akože to je, čo je na tom sociálne, keď sa pozbierajú chudobnejší a pomôže sa z toho bohatším? Pani Vaľová, čo je na tom sociálne? (Reakcia z pléna.) Budem sa tešiť, budem sa tešiť. Takže keď, keď treba šetriť, tak treba šetriť. Akože netreba vymýšľať takéto veci.
Takisto aj, aj ďalšie výdavky. Ja ako, ja tu, poviem to aj tu. Jasné, aj ja si vážim dôchodcov, mali to ťažké a špeciálne starodôchodcovia majú malé dôchodky. Ale teraz ten vyrobený, vyrobený 13. dôchodok, to je inak pre tento rok 830 mil. eur a pre budúci rok je to už cez 900. Čiže keď pán minister hovorí, že ako by našiel, ako by našiel 1,4 mld., no možno tak, že bolo treba pomôcť tým dôchodcom, ktorí to nutne potrebujú, v miere, v akej si to krajina vie dovoliť, a nepodporovať proste, ja neviem, sú dôchodcovia s fakt veľkým dôchodkom a pridáte im 600 euro. A proste tam je to ale zase raz nesociálne, lebo doterajšia situácia bola, že tým dôchodcom s malými príjmami ste pridávali 300, správne, lebo však tí to najviac potrebujú, a dôchodcovia s veľkými príjmami dostali 50. To bolo pôvodné nastavenie 13. dôchodku ako sociálnej dávky. Sociálne. Úplne to podpíšem, tomu, kto potrebuje najviac, pridajme, a tomu, kto má dosť, netreba. Hlavne na to nemáme, nie sme Švajčiarsko.
Viete, ako ste to vy robili? Vy robili ste to tak, že teraz pridáte vlastne len 300, 300 plus 300 tomu najchudobnejšiemu, ale 550 pridáte tomu najbohatšiemu. Čo je na tom sociálne? Stačilo to neurobiť a nemusel by tu pán minister plakať, že nemá odkiaľ zobrať peniaze! (Reakcia z pléna.)
Ja sakra viem, jak je ťažké 1,4 mld. ušetriť, v tom sa absolútne zhodneme. Je to ťažké. Ono je to ťažké aj ušetriť, aj vybrať, aj požičať, čokoľvek. A navyše stále je to len kvapka v mori. Dnes, ku dnešku máme deficit 5,4 mld. eur, 5,4 mld. eur! Ešte neni pol roka. Ešte neni pol roka. Celoročný mal byť 7,6. Tak čo bude v tom druhom? Ako sa ten druhý zvládne iba s dvomi mld. deficitu, keď za prvý sa vyrobilo, vyrobilo skoro šesť? To jak bude fungovať? Proste to, akože takto to fakt nejde.
K tomu poviem a už som to dneska hovoril, ale sedí tu viacej ľudí, viete, hovorili ste, kolegovia, že to budete robiť lepšie ako, ako predchodcovia. Dalo sa, však nebolo to dobré, ja som tu stál a kritizoval som aj v minulom období, ešte aj predtým inak, keď bol ešte pán minister, ale ste hovorili, že to budete robiť lepšie. Ale ako lepšie, keď...? Pani Vaľová, neodchádzajte. Zostaňte. Veď čo zle hovorím? (Povedané so smiechom. Reakcia z pléna.) Okej.
No každopádne Slovensko si v prvej polovici roka požičalo historicky najviac, 10 mld. sme si požičali za jednu polovicu roka. V pláne je ešte ďalšie dve. Dvanásť miliárd za jeden jediný rok! Akože to, to sú proste fakt že také, také čísla, že to táto daň, ktorá vie priniesť tých 85 mil. eur, je skutočne len kvapka v mori. A to sa, môžte robiť čokoľvek, proste toto sa fakt akože nedá vybrať od ľudí, aj keď sa čokoľvek urobí, proste to, ani neviem, ako si to fakt chce pán minister predstaviť. Ale každopádne... A to ešte sa raz vrátim k tým hypotékam.
Veď v situácii, keď ten, kto sa v tom najviac vyzná, Národná banka, hovorí, že situácia je najlepšia, nesplácanie hypoték je najnižšie, úroky prestali rásť, dokonca klesajú, tak tam sa ide využiť 85 mil. Načo? Veď toto nebolo treba urobiť a nemuseli ste, nemuseli ste hľadať a zvyšovať ďalšie a ďalšie dane.
Každopádne neviem, či budeme jediní, alebo akokoľvek, ale jasne hovorím, že strana SaS nepodporí zvyšovanie daní. My sme proti zvyšovaniu daní.
A toto je daň, ktorá je absolútne nezmyselná. Už som to, zopakujem to, vyspelé krajiny, ktoré ju aj kedysi v minulosti zaviedli, už ju zrušili alebo ju plánujú zrušiť. Jednoducho jasne budeme proti.
Ešte sa obrátim na pána spravodajcu a podávam návrh, aby sa Národná rada podľa § 73 ods. 3 písm. b) rokovacieho poriadku uzniesla, že nebude pokračovať v rokovaní o tomto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie v rozprave
18.6.2024 o 10:43 hod.
RNDr. Ing.
Marián Viskupič
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, no máme tu ďalší zo série zákonov, ktoré idú problémy štátu s verejnými financiami preniesť na občanov Slovenska. Štátu chýbajú peniaze, chýbajú mu teda aj v prvom rade preto, že nielenže na sebe nešetrí, že nekonsoliduje na svojich výdavkoch, na svojich, na svojej efektívnosti, ale zároveň ešte vyrába nové výdavky. Tu síce prebieha debata aj pán minister hovorí, že toto, toto, ale normálne tu ešte nezaznelo to, že veď štát len pre tento rok vyrobil takmer miliardu nových výdavkov, ktoré neexistovali. Čiže nieže štát na sebe nešetrí, že štát nekonsoliduje, ale ešte opačne, vyrába nové výdavky, vyrobil ich pre tento rok, vyrobil ich pre budúci rok a potom pán minister zúfalo musí hľadať, ako ich vykryť.
No, bavíme sa o dani zo sladených nápojov. No čiže zasa je to niečo, čo tu nebolo a zasa je uvalená nová daň na občanov. Jednoducho toto je zasa stav, kedy štát to chce nechať zaplatiť ľudí. Normálne že sto percent konsolidácie v tomto prípade je na strane občanov. A treba potom zasa povedať jednu vec, že... Aj pri týchto sladených nápojov. Kto vypije viacej sladených nápojov? Ten robotník na stavbe, ktorý v podstate tú energiu ozaj aj potrebuje, aby zvládal tú náročnú prácu, alebo možno nejaký manažér v kancelárii? Zasa to vo finále zaplatia proste ľudia a zasa práve tí chudobnejší, tí, ktorých, práve sa im stále rozpráva, že sa im pomáha, pomáha. No nie. Hlavne sa im, hlavne sa im škodí.
Áno, aj tuná pán minister hovorí o nejakom zdravotnom aspekte, že teda má to nejaký zdravotný zmysel, zdravotný benefit, preto má význam takáto daň, ale ono si stačí prečítať samotný program stability, kde je v podstate jasne potvrdené, že jediný význam a jediný zmysel tohto zákona je získať ďalšie financie do štátneho rozpočtu. Veď ono nevymyslel pán minister koleso, vymyslel novú daň, ktorá je v rôznych krajinách sveta, v tých najrozumnejších, najvyspelejších, už dokonca ju stihli aj zrušiť, pretože pochopili, že to proste nie je daň, ktorá, ktorá má zmysel.
No a ja sa, ja ešte z tohto vlastne... Teraz čo bude štát robiť? Teraz sú to teda sladené nápoje. Potom z čoho vymyslí ďalšiu novú daň? Veď aj, aj tento zákon síce hovoril o nejakých zdravotných benefitoch, ale to prvé jeho, prvá jeho verzia, ktorá bola teda posunutá do medzirezortného pripomienkového konania, to bol skôr, to bola skôr daň zo zdravého životného štýlu. Boli tam zdanené jogurtové nápoje. On to pán minister koniec koncov aj spomenul. Jogurtové nápoje, výživové doplnky pri... doplnky pre športovcov, dokonca dojčenská výživa pre, pre dojčence, pre deti. Toto všetko vlastne tam bolo zdanené. Našťastie aj, teda aj na náš tlak toto odtiaľ zmizlo. Ale to vôbec nevylepšuje alebo nejak, nejak zásadne nezlepšuje ten zákon. Stále je to niečo, čo musia zaplatiť ľudia, a jednoducho štát získa príjmy. Ale, tak ako som povedal, tie naše problémy sú s výdavkami. To, že to prekryjete s príjmami, to je len dočasu, navyše sú aj tak príliš malé na to, aby to pomohlo, a za druhé keď sa nebudú riešiť výdavky, tak ten problém bude znova a znova tu bude pán minister sedieť. Čo ešte zdaním? A dá to, áno, dá to aj v tom skrátenom konaní, veď to aj pán minister potvrdil. V podstate už s plynúcim časom moc iných možností už ani nemá, ale akože takto sa to skutočne nedá.
Možno by som, možno by som to ukázal tak, že tieto príjmy, ktoré teda pre budúci rok chce takto vláda získať, sú fakt menšie ako 100 mil. eur, čo je z pohľadu tej potrebnej 1,4 mld. fakt že kvapka v mori.
A tu pán minister hovorí, že my nehovoríme, že ako inak by sa to dalo dosiahnuť. Ale hovoríme. A ja poviem aj teraz. Vôbec keď si zoberieme, hneď po voľbách no plnili sa, plnili sa predvolebné sľuby a urobila sa pomoc s hypotékami. To je inak presne rovnakých 85 mil., čo sa získa z tých sladených nápojov, takže vlastne pomôže sa tým bohatším ľuďom, veď keď majú hypotéku, najprv museli mať príjmy a všetko, aby tú hypotéku dostali, a jednoducho tým pomôžete a zložia sa na to v podstate tí stavbári, ktorí teda vypijú tých sladených nápojov hodne. Akože na čo je, na čo je toto, toto dobré? (Reakcie z pléna.)
No ešte raz, pani kolegyňa. Vyrábate si nové výdavky a potom zúfalo hľadáte, hľadáte, ako ich, ako ich naplniť. Možno by bolo dobré fakt počúvať odborníkov. Jedna vec je plnenie predvolebných sľubov, druhá vec je, že viete, čo ste urobili s tými hypotékami? Urobili ste to, kde Národná banka práve o finančnej stabilite jasne povedala, že situácia s hypotékami je najstabilnejšia v slovenskej histórii, že percento nesplácania je najnižšie v histórii, že to proste tak nikdy nebolo. Navyše prestali rásť úroky, dokonca už aj klesajú – a vy ste vymysleli zákon za 85 mil., kde treba pomáhať. Akože no netreba. Toto normálne že nebolo treba a nemuseli ste minúť 85 mil., ktoré sa úplne míňajú účinku, a nemuseli ste možno vyrábať daň zo sladených nápojov. Jednoducho fakt akože to je, čo je na tom sociálne, keď sa pozbierajú chudobnejší a pomôže sa z toho bohatším? Pani Vaľová, čo je na tom sociálne? (Reakcia z pléna.) Budem sa tešiť, budem sa tešiť. Takže keď, keď treba šetriť, tak treba šetriť. Akože netreba vymýšľať takéto veci.
Takisto aj, aj ďalšie výdavky. Ja ako, ja tu, poviem to aj tu. Jasné, aj ja si vážim dôchodcov, mali to ťažké a špeciálne starodôchodcovia majú malé dôchodky. Ale teraz ten vyrobený, vyrobený 13. dôchodok, to je inak pre tento rok 830 mil. eur a pre budúci rok je to už cez 900. Čiže keď pán minister hovorí, že ako by našiel, ako by našiel 1,4 mld., no možno tak, že bolo treba pomôcť tým dôchodcom, ktorí to nutne potrebujú, v miere, v akej si to krajina vie dovoliť, a nepodporovať proste, ja neviem, sú dôchodcovia s fakt veľkým dôchodkom a pridáte im 600 euro. A proste tam je to ale zase raz nesociálne, lebo doterajšia situácia bola, že tým dôchodcom s malými príjmami ste pridávali 300, správne, lebo však tí to najviac potrebujú, a dôchodcovia s veľkými príjmami dostali 50. To bolo pôvodné nastavenie 13. dôchodku ako sociálnej dávky. Sociálne. Úplne to podpíšem, tomu, kto potrebuje najviac, pridajme, a tomu, kto má dosť, netreba. Hlavne na to nemáme, nie sme Švajčiarsko.
Viete, ako ste to vy robili? Vy robili ste to tak, že teraz pridáte vlastne len 300, 300 plus 300 tomu najchudobnejšiemu, ale 550 pridáte tomu najbohatšiemu. Čo je na tom sociálne? Stačilo to neurobiť a nemusel by tu pán minister plakať, že nemá odkiaľ zobrať peniaze! (Reakcia z pléna.)
Ja sakra viem, jak je ťažké 1,4 mld. ušetriť, v tom sa absolútne zhodneme. Je to ťažké. Ono je to ťažké aj ušetriť, aj vybrať, aj požičať, čokoľvek. A navyše stále je to len kvapka v mori. Dnes, ku dnešku máme deficit 5,4 mld. eur, 5,4 mld. eur! Ešte neni pol roka. Ešte neni pol roka. Celoročný mal byť 7,6. Tak čo bude v tom druhom? Ako sa ten druhý zvládne iba s dvomi mld. deficitu, keď za prvý sa vyrobilo, vyrobilo skoro šesť? To jak bude fungovať? Proste to, akože takto to fakt nejde.
K tomu poviem a už som to dneska hovoril, ale sedí tu viacej ľudí, viete, hovorili ste, kolegovia, že to budete robiť lepšie ako, ako predchodcovia. Dalo sa, však nebolo to dobré, ja som tu stál a kritizoval som aj v minulom období, ešte aj predtým inak, keď bol ešte pán minister, ale ste hovorili, že to budete robiť lepšie. Ale ako lepšie, keď...? Pani Vaľová, neodchádzajte. Zostaňte. Veď čo zle hovorím? (Povedané so smiechom. Reakcia z pléna.) Okej.
No každopádne Slovensko si v prvej polovici roka požičalo historicky najviac, 10 mld. sme si požičali za jednu polovicu roka. V pláne je ešte ďalšie dve. Dvanásť miliárd za jeden jediný rok! Akože to, to sú proste fakt že také, také čísla, že to táto daň, ktorá vie priniesť tých 85 mil. eur, je skutočne len kvapka v mori. A to sa, môžte robiť čokoľvek, proste toto sa fakt akože nedá vybrať od ľudí, aj keď sa čokoľvek urobí, proste to, ani neviem, ako si to fakt chce pán minister predstaviť. Ale každopádne... A to ešte sa raz vrátim k tým hypotékam.
Veď v situácii, keď ten, kto sa v tom najviac vyzná, Národná banka, hovorí, že situácia je najlepšia, nesplácanie hypoték je najnižšie, úroky prestali rásť, dokonca klesajú, tak tam sa ide využiť 85 mil. Načo? Veď toto nebolo treba urobiť a nemuseli ste, nemuseli ste hľadať a zvyšovať ďalšie a ďalšie dane.
Každopádne neviem, či budeme jediní, alebo akokoľvek, ale jasne hovorím, že strana SaS nepodporí zvyšovanie daní. My sme proti zvyšovaniu daní.
A toto je daň, ktorá je absolútne nezmyselná. Už som to, zopakujem to, vyspelé krajiny, ktoré ju aj kedysi v minulosti zaviedli, už ju zrušili alebo ju plánujú zrušiť. Jednoducho jasne budeme proti.
Ešte sa obrátim na pána spravodajcu a podávam návrh, aby sa Národná rada podľa § 73 ods. 3 písm. b) rokovacieho poriadku uzniesla, že nebude pokračovať v rokovaní o tomto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
10:54
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:54
Vladimír BalážVystúpenie s faktickou poznámkou
18.6.2024 o 10:54 hod.
MUDr. PhD.
Vladimír Baláž
Videokanál poslancaJa mám iba, ďakujem pekne teda, ja mám iba jednu zdravotnícku poznámku. To, že odmietate zdanenie cigariet a sladených nápojov, snáď nemyslíte vážne. Naozaj nemyslíte vážne. Potom už, prosím, nikdy nerozprávajte niečo o udržiavaní zdravia na Slovensku.
Rozpracované
10:54
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:54
Jana VaľováPán kolega, viete, ja vás považujem za človeka, ktorý sa ekonomike venuje, ale už také srandy, čo ste tu teraz porozprávali, to sa všetci musia smiať, že stavbári pijú sladké nápoje, a hypotéky, stavbári na tom zarobia. Ale poďme k meritu veci. Vy ste rozprával, že my pomáhame bohatým alebo tým, ktorí majú vyššie mzdy, čo sa týka tých úrokových sadzieb. Tak ja vám teraz niečo poviem. Poviem to podľa...
Pán kolega, viete, ja vás považujem za človeka, ktorý sa ekonomike venuje, ale už také srandy, čo ste tu teraz porozprávali, to sa všetci musia smiať, že stavbári pijú sladké nápoje, a hypotéky, stavbári na tom zarobia. Ale poďme k meritu veci. Vy ste rozprával, že my pomáhame bohatým alebo tým, ktorí majú vyššie mzdy, čo sa týka tých úrokových sadzieb. Tak ja vám teraz niečo poviem. Poviem to podľa človeka, ktorý je z mojej rodiny. Z 0,9 mu zvýšili sadzbu na 3,75 úrok, mladí ľudia, ktorí sa zobrali, z 380 na 620 eur. Keďže má vyšší plat, ani vôbec nespadá do tej tabuľky, o ktorej vy tu rozprávate, že pomáhame.
Pán Viskupič, počúvajte ma, ste ma zastavili, aby som neodišla, teraz ma nepočúvate. Pán Viskupič, počúvajte ma! Ste ma zastavili, aby som neodišla. Čiže z 380 na 620 mu dali úrokovú sadzbu, a keďže má vyšší plat, tak mu štát ani neprispieva, takže nerozprávajte, že my tu bohatých podporujeme a platíme im úroky, to je absolútny nezmysel.
Ďalšiu vec, ktorú ste povedali, však ste vytvorili tú megadeficit štátu, ja vám poviem, že najväčší objem výdavkov, 4,204 mld. eur, bolo vyčerpaný sociálnej inkluzívy v Sociálnej poisťovni, čož je zámerom zníženie chudoby a odstránenie sociálneho vylúčenia. Tak nerozprávajte, že my tu pomáhame bohatým. Pozrite si záverečný účet Sociálnej poisťovni, pozrite si veci a potom sa môžeme o tom baviť. Takisto, samozrejme, že sú tam aj rôzne iné opatrenia, 100 % zvýšenie prídavku na dieťa, čo som za takisto v tomto rozpočte zohralo veľkú úlohu, alebo teda vo financiách Sociálnej poisťovne a vôbec v rozpočte ako takom. Takže prosím vás, naozaj, ako hovorí pán minister, skúste vy napísať A4-ku a začnite ako Mikloš, zdaňovaním dôchodkov. Skúste. Skúste napísať miesto sladených nápojovo, čo by ste... (Prerušenie vystúpenie časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
18.6.2024 o 10:54 hod.
PhDr.
Jana Vaľová
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne.
Pán kolega, viete, ja vás považujem za človeka, ktorý sa ekonomike venuje, ale už také srandy, čo ste tu teraz porozprávali, to sa všetci musia smiať, že stavbári pijú sladké nápoje, a hypotéky, stavbári na tom zarobia. Ale poďme k meritu veci. Vy ste rozprával, že my pomáhame bohatým alebo tým, ktorí majú vyššie mzdy, čo sa týka tých úrokových sadzieb. Tak ja vám teraz niečo poviem. Poviem to podľa človeka, ktorý je z mojej rodiny. Z 0,9 mu zvýšili sadzbu na 3,75 úrok, mladí ľudia, ktorí sa zobrali, z 380 na 620 eur. Keďže má vyšší plat, ani vôbec nespadá do tej tabuľky, o ktorej vy tu rozprávate, že pomáhame.
Pán Viskupič, počúvajte ma, ste ma zastavili, aby som neodišla, teraz ma nepočúvate. Pán Viskupič, počúvajte ma! Ste ma zastavili, aby som neodišla. Čiže z 380 na 620 mu dali úrokovú sadzbu, a keďže má vyšší plat, tak mu štát ani neprispieva, takže nerozprávajte, že my tu bohatých podporujeme a platíme im úroky, to je absolútny nezmysel.
Ďalšiu vec, ktorú ste povedali, však ste vytvorili tú megadeficit štátu, ja vám poviem, že najväčší objem výdavkov, 4,204 mld. eur, bolo vyčerpaný sociálnej inkluzívy v Sociálnej poisťovni, čož je zámerom zníženie chudoby a odstránenie sociálneho vylúčenia. Tak nerozprávajte, že my tu pomáhame bohatým. Pozrite si záverečný účet Sociálnej poisťovni, pozrite si veci a potom sa môžeme o tom baviť. Takisto, samozrejme, že sú tam aj rôzne iné opatrenia, 100 % zvýšenie prídavku na dieťa, čo som za takisto v tomto rozpočte zohralo veľkú úlohu, alebo teda vo financiách Sociálnej poisťovne a vôbec v rozpočte ako takom. Takže prosím vás, naozaj, ako hovorí pán minister, skúste vy napísať A4-ku a začnite ako Mikloš, zdaňovaním dôchodkov. Skúste. Skúste napísať miesto sladených nápojovo, čo by ste... (Prerušenie vystúpenie časomerom.)
Rozpracované
10:59
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:59
Michal ŠimečkaPán poslanec Viskupič s reakciou na faktické.
Pán poslanec Viskupič s reakciou na faktické.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
18.6.2024 o 10:59 hod.
D.Phil.
Michal Šimečka
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Viskupič s reakciou na faktické.
Rozpracované
10:59
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:59
Marián ViskupičČiže mám to chápať, že pani Vaľová navrhuje zdaňovať dôchodky, to by možno bolo dobré aj zapísať, to by teda bolo zvláštne a zrovna teda zo strany SMER.
Ale inak, pani Vaľová, ďakujem pekne každopádne za faktickú. Som rád, že teda ste povedali, ale takto, že brať chudobným a pomáhať bohatým, to je určitá forma morálneho hazardu. A jednoducho, áno, na sladených nápojoch sa zložia skôr chudobní, a tie isté peniaze...
Čiže mám to chápať, že pani Vaľová navrhuje zdaňovať dôchodky, to by možno bolo dobré aj zapísať, to by teda bolo zvláštne a zrovna teda zo strany SMER.
Ale inak, pani Vaľová, ďakujem pekne každopádne za faktickú. Som rád, že teda ste povedali, ale takto, že brať chudobným a pomáhať bohatým, to je určitá forma morálneho hazardu. A jednoducho, áno, na sladených nápojoch sa zložia skôr chudobní, a tie isté peniaze dáte na podporu hypoték, čo dáte teda skutočne, že, že bohatším. No takto, takto to je.
No a potom, keď, som rád inak, že ste spomenuli aj tú Sociálnu poisťovňu, lebo smeruje k absolútne k neurdržateľnosti. Ešte v roku 2022 bola dofinancovaná asi 103 mil. eur, to znamená, že jej hospodárenie bolo udržateľné a vyvážené. V roku 2023 to už bolo asi 1,1 mld. V roku 2024 bolo rozpočtovaných 1,6 mld. dofinancovania, to znamená, peniaze, ktoré chýbajú, o ktoré viacej vyplatí na dôchodkoch, ako vyberie Sociálna poisťovňa, dnes už je to zmenené na 2,5 mld. eur. A na budúci rok to nebude menej. Pani Vaľová, to mi len prezraďte, ako toto dokážete ufinancovať. Proste, to ja viem, že Sociálna poisťovňa sa usmeje, joj, chýba nám, však nám doplnia zo štátneho rozpočtu. Ale pán minister sa neusmeje, lebo on ich musí požičať a musí zaplatiť ešte aj úroky, a akože fakt má toho, akože plnú hlavu smútku, pretože aj požičiavame si najviac v histórii. Fakt neurdržateľne.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
18.6.2024 o 10:59 hod.
RNDr. Ing.
Marián Viskupič
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne.
Čiže mám to chápať, že pani Vaľová navrhuje zdaňovať dôchodky, to by možno bolo dobré aj zapísať, to by teda bolo zvláštne a zrovna teda zo strany SMER.
Ale inak, pani Vaľová, ďakujem pekne každopádne za faktickú. Som rád, že teda ste povedali, ale takto, že brať chudobným a pomáhať bohatým, to je určitá forma morálneho hazardu. A jednoducho, áno, na sladených nápojoch sa zložia skôr chudobní, a tie isté peniaze dáte na podporu hypoték, čo dáte teda skutočne, že, že bohatším. No takto, takto to je.
No a potom, keď, som rád inak, že ste spomenuli aj tú Sociálnu poisťovňu, lebo smeruje k absolútne k neurdržateľnosti. Ešte v roku 2022 bola dofinancovaná asi 103 mil. eur, to znamená, že jej hospodárenie bolo udržateľné a vyvážené. V roku 2023 to už bolo asi 1,1 mld. V roku 2024 bolo rozpočtovaných 1,6 mld. dofinancovania, to znamená, peniaze, ktoré chýbajú, o ktoré viacej vyplatí na dôchodkoch, ako vyberie Sociálna poisťovňa, dnes už je to zmenené na 2,5 mld. eur. A na budúci rok to nebude menej. Pani Vaľová, to mi len prezraďte, ako toto dokážete ufinancovať. Proste, to ja viem, že Sociálna poisťovňa sa usmeje, joj, chýba nám, však nám doplnia zo štátneho rozpočtu. Ale pán minister sa neusmeje, lebo on ich musí požičať a musí zaplatiť ešte aj úroky, a akože fakt má toho, akože plnú hlavu smútku, pretože aj požičiavame si najviac v histórii. Fakt neurdržateľne.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
11:07
Vystúpenie v rozprave 11:07
Štefan KiššPán minister, napriek povedzme trošku výživnejšej diskusii, ktorú tu máme, ja väčšinu z toho beriem, čo ste povedali v tej, v rozprave k predchádzajúcemu bodu. Napríklad to, že áno, potrebujeme konsolidovať, lebo, lebo máme problematické financovanie dlhu a to nám predražuje splátky dlhu, kvôli ktorým potom nemôžeme platiť za verejné služby. Aj to, že tá...
Pán minister, napriek povedzme trošku výživnejšej diskusii, ktorú tu máme, ja väčšinu z toho beriem, čo ste povedali v tej, v rozprave k predchádzajúcemu bodu. Napríklad to, že áno, potrebujeme konsolidovať, lebo, lebo máme problematické financovanie dlhu a to nám predražuje splátky dlhu, kvôli ktorým potom nemôžeme platiť za verejné služby. Aj to, že tá legislatívna smršť, ktorú predviedla tá vláda ešte za účasti pána Hegera, a teda už to také tak trochu bezvládie, že je... sa stalo problémom pre verejné financie. Ale čo vám bránilo sa s tou situáciou vysporiadať? Ako sa... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Vystúpenie v rozprave
18.6.2024 o 11:07 hod.
Ing. MSc.
Štefan Kišš
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Len teda veľmi krátko, pretože o chvíľku budeme hlasovať, a...
Pán minister, napriek povedzme trošku výživnejšej diskusii, ktorú tu máme, ja väčšinu z toho beriem, čo ste povedali v tej, v rozprave k predchádzajúcemu bodu. Napríklad to, že áno, potrebujeme konsolidovať, lebo, lebo máme problematické financovanie dlhu a to nám predražuje splátky dlhu, kvôli ktorým potom nemôžeme platiť za verejné služby. Aj to, že tá legislatívna smršť, ktorú predviedla tá vláda ešte za účasti pána Hegera, a teda už to také tak trochu bezvládie, že je... sa stalo problémom pre verejné financie. Ale čo vám bránilo sa s tou situáciou vysporiadať? Ako sa... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Rozpracované
11:07
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:07
Peter ŽigaAko prvý, pán poslanec Dubéci, nech sa páči.
Ako prvý, pán poslanec Dubéci, nech sa páči.
Vystúpenie s procedurálnym návrhom
18.6.2024 o 11:07 hod.
Ing. PhD.
Peter Žiga
Videokanál poslanca
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, prajem vám dobrý deň. Budeme pokračovať v prerušenom rokovaní, a to hlasovaním. Máme dlhé hlasovanie, 25 hlasovaní budeme mať. Ešte predtým, ako prejdeme k samotnému hlasovaniu, vidím tri procedurálne návrhy.
Ako prvý, pán poslanec Dubéci, nech sa páči.
Rozpracované