43. schôdza

25.11.2025 - 12.12.2025
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2025 o 16:13 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:09

Andrea Turčanová
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Peter, ja by som sa chcela poďakovať hlavne za tvoju lekársku alebo teda zdravotnícku odbornosť, s ktorou si pristúpil k tomuto návrhu, že si tam presne pomenoval tie veci, ktoré treba riešiť v tomto zákone a taktiež, že vychádzaš z toho, že ak chceme nastaviť systém, potrebujeme dáta. A ak nie sú dáta, všetko riešime len odhadom a teda nevieme, aká je naozaj tá reálna potreba. A ak to chceme začať robiť poctivo a poriadne, tak musíme začať tie dáta zbierať a preto verím, že tento návrh aj koaliční poslanci podporia.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2025 o 16:09 hod.

Ing.

Andrea Turčanová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:11

Beáta Jurík
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Ja budem stručná a pomerne všeobecná, ale chcem oceniť, že tu konečne máme návrh zákona, ktorý reálne rieši problémy ľudí a niečo, čo myslím, že tu padli aj také slová, je skutočne strategickou reformou, pretože populácia starne. Vieme, aké sú problémy nielen na Slovensku, ale vôbec naprieč Európou a aj preto aj na európskej úrovni vznikajú rôzne stratégie o starostlivosti a ja som rada, že pán minister sem prišiel možno s niečím, čo niekomu nedostačuje ako ako reforma, ale teda minimálne zostavia nejaký základ. A nemyslela som si, že to niekedy poviem, ale musím pochváliť pána ministra Erika Tomáša, pretože on skutočne vyzerá, že sem ako jediný z ministrov reálne nosí návrhy, na ktorých jeho ministerstvo pracuje kvôli ľuďom a nie kvôli sebe. A rovnako ako sem, myslím, minulý týždeň to bolo, priniesol návrh zákona, ktorý odstraňoval tú odvekú diskrimináciu žien v dôchodkovom, teda najmä žien v dôchodkovom systéme kvôli výchove detí na materskej, na materskej a rodičovskej, pretože mali nižšie dôchodky kvôli tomu, že teda vychovávali deti a ten zákon dokonca dostal podporu celého pléna, tak opäť tu máme niečo, čo má pomôcť. A ja som rada, že ste si toto natermínovali, že to nemusí čakať na to, kedy sa konečne ruší alebo zruší Úrad na ochranu oznamovateľov a takto nejak si predstavujem tú prácu, ktorú by sme mali vykonávať v pléne, že minister sem príde, reálne odprezentuje ten zákon, prebieha diskusia aj na výbore príslušnom a potom aj tu veľmi konštruktívne sa k tomu vyjadruje opozícia. Dokonca tu zaznelo niečo aj s radov koalície a nemusíme spolu súhlasiť, však keby sme súhlasili, tak sme asi všetci v jednej strane, čo sa nikdy nestane, ale takto tu máme fungovať a nie to, čo tu prebieha eh v iných oblastiach.
Takže ešte raz ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2025 o 16:11 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

16:12

Branislav Škripek
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Zdá sa, že táto reforma sociálnych služieb tu je veľkou príležitosťou a že bude lepšie prepojenie sociálnej a zdravotnej starostlivosti. Vec, ktorá je už asi aj dlhodobo adresovaná ľuďmi, ktorí sa v oboch odboroch pohybujú a toto prepojenie teraz snáď dúfajme, že sa naozaj podarí dobre spraviť.
A dlhodobo chorí ľudia konečne budú mať podporu, ktorá nebude akýmsi chaosom medzi tými rezortmi. Takže dobrá správa pre rodiny aj pacientov. Prichádza nová pozícia pracovníka dlhodobej starostlivosti a toto posilní integráciu oboch odborov. Ale ide o to, aby nezostali bokom ani mobilné hospice. Toto je zdravotná služba, nie sociálna, hoci si to niektorí pletú a tu je potrebné financovanie zo zdravotníctva. Preto, aby mohla byť zabezpečená odborná a paliatívna starostlivosť aj doma. Takže ide o to, aby pacienti mali tú prepojenú starostlivosť a nie aby to bolo istým spôsobom zahmlievané a jednoducho, aby to bola taká komplexná starostlivosť na rozhraní oboch tých sektorov. Peter navrhuješ vec, ktorá zpresňuje evidenciu ja neviem, dal si tam, že, že raz za 30 dní, aby sa monitoroval ten stav. Neviem, či to nie je príliš veľa na slovenských poskytovateľov, ale ty si z praxe a ďakujem ti, že máš takéto veľmi presné, presné vychytávky práve preto, že sa pohybuješ dlhodobo v zdravotníctve a dobre rozumieš, ako ten prax beží, čo je pre ľudí potrebné. Takže dúfajme, že toto môže byť podporený pozmeňovák a že to pomôže jednoducho na kvalite, čo si tu želáme.
Ďakujem.
Skryt prepis

8.12.2025 o 16:12 hod.

Mgr.

Branislav Škripek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

16:12

Zuzana Števulová
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Kolega, ty si hovoril vlastne o tej dlhodobej udržateľnosti financovania v sociálnych službách a mne nedá len sa teda nevrátiť k tej predchádzajúcej diskusii, čo sme tu mali pri predchádzajúcej rozprave, že áno, klesá nám demografická krivka a nikdy to už zrejme inak nebude ani lepšie a múdrejšie štáty od nás nenašli kľúč na toto a znamená to, že stále viac a viac z nás bude potrebovať opatrovanie, bude odkázaných na starostlivosť, budeme starnúť a podobne. No a bude treba naozaj zabezpečiť jednak to zvýšenie tých platov v tomto rezorte, aby, aby ľudia tam chceli a mohli dôstojne pracovať, ale zároveň aj zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť. No a tu sa naozaj treba pýtať, že čo robí ktorá vláda preto, aby sa to stalo a žiaľ pri tejto vašej vláde sa nedá inak len povedať, že zlyháva, keďže nám tu strašne veľa peňazí odchádza, či už cez tie DPH-čkové alebo iné podvody a korupciu. No kým proste tam sa stá milióny alebo desiatky miliónov dávajú preč z nášho rozpočtu, tak sa nikdy situácia nezlepší. A treba to pripomínať, lebo myslím, že práve dnes je nejaký Medzinárodný deň boja proti korupcii a zároveň aj myslím OSN alebo teraz presne neviem, ktorá organizácia vydala stanovisko, že korupcia výrazným spôsobom zabraňuje jednak inováciám a ovplyvňuje negatívnym spôsobom budúcnosť mladých práve preto, že odčerpáva tie zdroje, ktoré by inak mohli ísť na zlepšenie života nás všetkých. Takže to si treba aj pri takejto téme ako sú sociálne služby pripomínať, pretože nedostatok peňazí v rozpočte priamo ovplyvňuje ich kvalitu.
Skryt prepis

8.12.2025 o 16:12 hod.

JUDr.

Zuzana Števulová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

16:12

Richard Raši
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Pani poslankyňa Števulová, nech sa páči.
Skryt prepis

8.12.2025 o 16:12 hod.

MUDr. PhD., MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

16:12

Richard Raši
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Pán poslanec Dostál, nech sa páči.
Skryt prepis

8.12.2025 o 16:12 hod.

MUDr. PhD., MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:13

Ondrej Dostál
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán poslanec Stachura, ja chcem tiež oceniť ten pozmeňujúci návrh a chcem ti povedať, že podobne ako pani poslankyňa Jurík, si myslím, že konečne sa v tomto parlamente rieši niečo iné ako politická pomsta a vysporiadanie sa s inštitúciou, ktorá je nepohodlná, pretože o téme dlhodobej zdravotnej a sociálnej starostlivosti a prepojení týchto dvoch foriem starostlivosti sa hovorí a rieši sa to už, čo si ja len pamätám, najmenej dve desaťročia, keď prebiehali, prebiehali expertné práce a, a je to téma, ktorá môže deliť koalíciu a opozíciu, ale teda skôr, skôr tie názory sú individuálne aj medzi politickými stranami alebo aj vnútri, vnútri politických strán, ale hlavne sú vecné. Tento pozmeňujúci návrh hovorí o zavedení pre zariadenia sociálnych služieb a zariadenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktoré poskytujú ošetrovateľskú starostlivosť, explicitnú zákonnú povinnosť viesť evidenciu o miere potreby zdravotnej starostlivosti u prijímateľov tejto starostlivosti a, a zavedenie povinnosti určovať a aktualizovať mieru potreby zdravotnej starostlivosti najmenej raz za 30 dní alebo pri zmene stavu a viesť o nej evidenciu v zdravotnej dokumentácii a teda to sú veci, ktoré, ktoré majú vecný charakter, ktoré nemajú ideologický charakter, to je nás nedelí na konzervatívcov a liberálov, pravičiarov a ľavičiarov a možno by nás nemuseli deliť ani na
===== ... alebo pri zmene stavu a viesť o nej evidenciu zdravotnej dokumentácii. A teda to sú veci, ktoré, ktoré majú vecný charakter, ktoré nemajú ideologický charakter, ktoré nás nedelia na konzervatívcov a liberálov, pravičiarov a ľavičiarov a možno by nás nemuseli deliť ani na koalíciu a opozíciu, čo je akurát škoda, je, že rokujeme o tom návrhu v skrátenom legislatívnom konaní, pretože chcelo by to väčší prie... (Prerušenie rokovania časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2025 o 16:13 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:15

Michal Šipoš
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja chcem tiež oceniť, pretože v podstate už tretí, tretí týždeň sa nezaoberáme dôležitými vecami, tak ako som to aj hovoril v rozprave, keď som vystupoval k tomu nezmyselnému zákonu, ktorý chce zrušiť Úrad na ochranu oznamovateľov, a presne tento zákon som vypichol v rámci svojej rozpravy, že toto chcú ľudia na Slovensku, aby sme riešili, takéto reformy sociálnych služieb, aby sme vychytávali muchy. Ja som veľmi rád, a poviem to aj teraz, že na základe plánu obnovy, ktorý ešte za našej vlády bol nastavený, vyrokovaný s Európskou komisiou, kde Slovensko vie prísť k miliardám eur, tak sa nadväzuje na tieto reformy, nadväzuje sa na tieto zákony, pretože toto je dôležitá vec a naprieč politickým spektrom by sme, by takéto body mali byť zaradené ako prvé na schôdzi Národnej rady, aby sme vedeli pomôcť konkrétne ľuďom, aby sme im vedeli povedať, aká bude tá sieť sociálnych služieb, kto bude mať na to nárok, koľko to bude stáť, čo bude s ľuďmi, ktorí možno nemajú takéto dôchodky alebo nemajú rodinných príslušníkov, ktorí by im to vedeli zaplatiť. Ako sa pomôže mestám, župám s takýmito zariadeniami? Čiže toto chcú od nás ľudia, aby sme riešili veci, ktoré im reálne pomáhajú, a nie tu nosili zákony, ako to robí minister vnútra Šutaj Eštok, ktoré len potrebujú riešiť nejakú osobnú pomstu, lebo on zistil, že na Slovensku fungujú ešte úrady, ktoré jednoducho nebudú nejakou slúžkou alebo politicky príslušné k tomu, kto teraz vládne.
Takže ja chcem oceniť vystúpenie pána poslanca Stachuru, taktiež aj jeho pozmeňovák, dúfam, že sa tu bude niesť v konštruktívnom duchu, že sa nebude na to pozerať, že teraz pán poslanec je z opozície, ale spoločným úsilím ten zákon vychytáme tak, aby bol čo najlepší pre ľudí na Slovensku.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2025 o 16:15 hod.

Mgr.

Michal Šipoš

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:17

Jozef Pročko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem. No, mňa len mrzí to, že prinášame aj pozmeňováky, ktoré sú dobré, pozmeňováky, pozmeňovacie návrhy, ktoré prinášajú prospech. A mrzí ma to, že minimum, minimum, promile tých pozmeňujúcich návrhov sú schválené, sú akceptované. Mňa mrzí to, že aj pri našich zákonoch, ktoré predkladáme, tu koalícia vôbec, ale vôbec nie je, vôbec a nepodporuje zákony, ktoré sú dobré. Pri tomto zákone mňa trochu vyrušuje, a budem rád, keď pán minister to vysvetlí, keď ho teda chvália moji predrečníci všetci a myslím, že je najchválenejší minister z tejto vlády a sedí, musím povedať, my sme ráno tuná rokovali a nesedel tam ani predkladateľ, ani, ani navrhovateľ, teda spravodajca a pozrite sa, a ja ho chválim teda. Mňa vyrušuje to, že teraz sa urobí to úzkokapacitné zariadenie a po desiatich rokoch sa môže z toho urobiť byt. A vyrušuje ma to preto, lebo mi to trochu pripomína tie penzióny, ktoré sa rozdávali a rozdávajú, že po piatich rokoch sa môže urobiť z, teda penzión môže byť v súkromných rukách, takže ja by som len chcel poprosiť pána ministra, prečo teda nemôžme to zariadenie nechať natrvalo, nech to je teda natrvalo zariadenie, ktoré má slúžiť sociálnym veciam, a prečo z toho po desiatich rokoch sa môže stať súkromný byt. Keď teda sú to štátne peniaze, sú to peniaze, ktoré majú ísť pre pomoc, tak nechajme ich na pomoc.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2025 o 16:17 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:19

Peter Stachura
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Kolegovia, ďakujem veľmi pekne za všetky vaše pripomienky, ja si tiež takto predstavujem konštruktívnu debatu, tak ako to teraz prebieha a sa teším rovnako ako vy, že riešime konečne problémy ľudí. Odzneli tu viaceré veci, ktoré by som ja chcel ešte raz vyakcentovať a ešte raz podporiť, či už je to udržateľnosť systému, tu je skutočne otázka, že či aj táto veľká reforma bude stačiť. Dáta, na to umierame aj v zdravotníctve, aj v sociálnych službách, proste bez dát nevieme nič riadiť, vy riadite nejaký blackbox, čiernu skrinku, čiže aj ten môj pozmeňovák smeruje k tomu, aby sme postupne zbierali dáta a aby tí, ktorí majú potom zodpovednosť robiť rozhodnutia, tak sa rozhodovali nie na základe nejakých emócií, ale na základe skutočných dát.
Hovorili ste, pani Kramplová, vy ste spomínali teda tú reverznú hypotéku, samozrejme, že všetko sa dá zneužiť, je dôležitá kontrola, ale zase aby sme nemaľovali tú takú nejakú že idylku, že všetci, o všetko sa postará štát, jednoducho tu každý by mal mať aj osobnú zodpovednosť a rozmýšľať nad svojou osobnou zodpovednosťou už počas mladého veku. A reverzná hypotéka je jedna z možností z alternatív, samozrejme pod silnou kontrolou, aby sa nemohla zneužiť. Čiže takýto je môj postoj.
Braňo Škripek, ty si spomínal niečo ohľadom tých 30 dní, no áno, môže to byť aj pol roka, len práve preto sme chceli tam dať takúto úlohu, lebo ten stav klienta v zariadení sociálnych služieb sa môže relatívne rýchlo zmeniť a pokiaľ tento stav bude mať dopad na to, že koľko bude zdravotná poisťovňa platiť za dané lôžko, tak je dôležité, aby sme mali aktuálny stav. Možno jeden mesiac sa bude platiť menej a ďalší mesiac, ak dôjde k dekompenzácii viac, takže kvôli tomu je tam tých 30 dní.
Ďakujem pekne všetkým.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2025 o 16:19 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom