Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

19.5.2023 o 10:53 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.5.2023 19:46 - 19:47 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. No bez ohľadu na to, čo sa teda v tých rokoch stalo, kolegovci, ale uvedomujeme si, že presne takto vyzerá morálny hazard? A vôbec ako celé čo tu celé poobedie ide zákon za zákonom, ja neviem, volebné päťstovky, to sú dve miliardy, tu sa ani nepýtam, koľko to je, ďalšie zníženia, nech to akokoľvek proste by možno pomohlo, ale jednoducho že z čoho. Ja sa len pýtam, že z čoho to chceme celé zaplatiť? To ja neviem, ja mám pocit, že je Mikuláša alebo že spadol meteor s nekonečným množstvom peňazí. Fakt. Ako dneska si to pozrite, zákon čo zákon, to negatívny vplyv na verejné financie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.5.2023 18:02 - 18:03 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
No, pán predkladateľ, pán exminister, no zasa znovupredloženie tohto návrhu zákona je znásilnenie pravidiel, nerešpektovanie pravidiel, resp. ich ducha a proste to nerešpektovanie zákona o rokovacom poriadku. No príde mi, hovoríš o zachovaní demokracie na Slovensku a ideš ju chrániť nerešpektovaním všeobecne platným pravidiel.
Návrh je tak absurdný a hlavne tak nepredstaviteľne a nezaplatiteľne drahý, že sa k nemu ani nebudem vyjadrovať. Je to čistá volebná kampaň a je to forma volebnej korupcie, či si to chce pán predkladateľ priznať alebo nie, ale hlavne je to absolútna neúcta k verejným financiám a k ich zmyslu.
Kolegyne, kolegovia, apelujem na zdravý rozum tejto snemovne, apelujem na zodpovednosť voči verejným financiám, schválenie tohto zákona by znamenalo obrovský problém s financovaním štátu. Prosím, majme toto na pamäti, keď budeme hlasovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.5.2023 10:22 - 10:23 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Kolega Ondro Dostál ďakujem ti pekne za tvoje vecné, odborné vystúpenie, odpichnem sa od jednej vety. Áno, riešiť sa, samozrejme, majú aj malé problémy, to je jasné, sme tu na to, ale vlastne tým výsledkom by vždy malo byť nejaké lepšie riešenie, ako to existujúce a tu sa prikláňam k tomu, že už teda keď sa 24-krát hľadalo riešenie a, samozrejme, vnímam, pani predkladateľka, že to boli rôzne návrhy z pera iných poslancov aj výrazne extrémnejšie, takže ale každopádne 24-krát sme tu túto tému mali, tak možno by sme mohli skúsiť ísť už riešiť nejaké iné problémy a možno ozaj aj tie menšie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.5.2023 9:37 - 9:38 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Peťo Cmorej, ďakujem pekne za tvoje vystúpenie. Ďakujem, že si pekne podrobne prešiel všetky body navrhnutého zákona. Priznám sa teda, že vôbec nerozumiem navrhovateľom, veď téma interrupcií v rôznych formách bola za posledné roky v pléne asi 20-krát a som presvedčený, že plénum asi dvadsaťkrát rozhodlo, že, že sa tie pravidlá nezmenia. A ja nevidím ani v spoločnosti proste nejakú, nejakú snahu, aby, alebo teda potrebu, aby sa, aby sa tieto pravidlá v oblasti interrupcií zmenili, resp. sprísňovali. Myslím, že máloktorá téma, bez ohľadu na to, akože toto je náročná téma, vlastne také vnímanie spoločnosti, že tie pravidlá sú jednoducho vyvážené a funkčné. A je také jedno základné pravidlo, že ak teda niečo funguje a ten systém teda funguje bez, bez nejakých zásadných problémov, treba ho jednoducho nechať fungovať. Navyše všetky dáta ukazujú, že teda počet interrupcií klesá a ja vidím našu spoločnosť takisto priateľskú k deťom, čiže tuto tiež nevidím žiadny problém.
Ale my máme na Slovensku iný problém, a to je to, že nám krajina nefunguje ako celok, že sme prestali dobiehať vyspelé krajiny a že ľudia, naši občania nevidia v našej krajine budúcnosť. Toto, toto treba riešiť. Pretože ak nám krajina nefunguje, tak je vo finále potom jedno, koľko detí sa narodí, pretože veľa z nich odíde študovať, pracovať a žiť do zahraničia. A tu na Slovensku zostanú akurát ich starnúci rodičia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2023 14:40 - 14:42 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ďakujem pekne všetkým kolegom za všetky pripomienky. Začnem kolegom Ľudom Gogom. Áno, áno ja som hovoril o vykupovaní skôr projektov, nie hotových bytov, hej. Jasné, po jednej stránke toto je, toto je pravda, ale ten pohľad toho človeka toho, toho posledného, toho koncového zákazníka je, že ak by teda takto vlastne tie projekty nedošli do toho systému nájomného bývania, došli by do režimu predaja proste za nižšie ceny. Jednoducho to som chcel hovoriť, že toto tento systém proste tie ceny udrží prípadne zvyšuje, kdežto v danej situácii mohlo prísť k tomu, že by sa zlacneli. Ale to je v poriadku, ja, nebolo princípom môjho vystúpenia to hejtovať, aj systém nájomného bývania má svoj význam. hej, To, to funguje to aj v Rakúsku, tak akože má to svoj význam ,aj keď je Slovensko špecifické.
Kolega Šefčík, vidím ho, nepočúva, ale nevadí, no vo faktickej sa reaguje na predrečníka, tak ja si dovolím povedať, že ja tu teda poctivo sedím od rána, poctivo som bol v rozpravách ku viacerým bodom. Takže na mňa tá poznámka určite nemala žiadny, žiadnu relevanciu. Fakt od rána som tu a zúčastňujem sa aktívne, aktívne rokovania.
No a možno ešte ďalšia vec, ono áno, vyplýva to, že ako aby to samotnú myšlienku podporujem hej, druhá vec je, že ako sa rozhodneme hlasovať, lebo teda tá realita, vidíte, že máme tu kopu pripomienok. No trošku ma zasa mrzí, že tento návrh by bol fakt ideálne dobrý do režimu vládneho návrhu, do režimu toho, aby inštitút finančnej politiky dokázal vlastne urobiť rôzne varianty, aby nám dal informácie, mieru obchádzania aktuálneho stavu, nejaké, nejaké tie modely toho, že ako by to bolo presne či dva roky, či tri roky, či teda zrušiť len, len ten zdravotný odvod... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

19.5.2023 14:18 - 14:28 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, no ja začnem zasa tak, že určite ten zámer dáva zmysel. Určite je to niečo, čo má sociálny rozmer, určite je to niečo, čo vie pomôcť ľuďom, kľudne aj rodinám, hej. Určite je to návrh výrazne lepší než taká tá streľba Igora Matoviča a zrušme dane úplne a zrušme najprv do 25 rokov, lebo si mladý, potom ďalších 15 rokov, lebo si mamina a rozbime celé tie verejné financie a proste to, to sú úplne že, to je jednoznačne predvolebná agenda. Som rád, že to dopadlo, ako to dopadlo a, Marek, to chválim teraz teba, a toto je proste návrh, ktorý je ďaleko zmysluplnejší v tom, že v prvom rade nemá to tak obrovský dopad na rozpočet, je to do nejakej miery, samozrejme, realizovateľné, tiež sa treba zamerať aj na to, že nejaký výpadok to je a treba hľadať náhradu, ale jednoducho je to, je to návrh, ktorý dáva ďaleko väčší zmysel a už len to, že to neni jadrová zbraň, zasa ako Igor Matovič rozpráva, budeme prvá krajina v Európe, ktorá najprv do 25 rokov zruší mladým daň, potom teda tým mamičkám a keď budú mať v štyridsiatke posledné dieťa, tak až do päťdesiatpäť nebudú platiť dane, a teda to chválenie sa, to prezentovanie tým že á, prvý v Európe, prvý na svete.
Páči sa mi tu presne tak ako si to koniec-koncov avizovala aj ty, alebo aj kolega Milan Vetrák, ktorý hovorí, že pozreli sme sa na Českú republiku a inšpirovali sme sa a hľadáme riešenie, ktoré by mohlo byť vhodné aj pre Slovensko. Výborne, presne takto nejak by sme mali asi robiť veci, pretože s Českou republikou máme teda, koľko, 70-ročnú spoločnú históriu, čiže ten náš legislatívny poriadok bol úplne rovnaký v ´93 sme sa rozišli, a teda tie legislatívne právne poriadky sa teda začali meniť. Asi všetci vnímame, že to Česko malo aj lepšiu východiskovú pozíciu, aj sú väčšia krajina, aj to vzdelanie tam má vyššiu hodnotu, to znamená to čes... aj vlády malo to Česko myslím si, že v tej histórii svojej kvalitnejšie ako sme tu mali my, či už budem menovať pána Mečiara, pána Slotu, pána Fica, takže je sa čo v Česku inšpirovať. Úplný, úplný súhlas, takže to, to, to je dobré. To je ten pohľad právny. No čo sa týka toho bývania, samozrejme, posledné roky výrazne rástli ceny bytov, čo tento problém zvýrazňovalo, pretože tá daň samotná je rozrozdielu nákupu, predaja a zároveň tie vyššie ceny, samozrejme, sťažujú dostupnosť bývania pre hlavne teda mladých, mladých ľudí. Takže aj, aj tento zámer, že poďme sa do toho pustiť, dáva, dáva zmysel.
Trošku sa možno treba zamerať zasa keď sa pozriem širšie, teraz teda SME RODINA tlačí ten veľký projekt nájomného bývania, kde teda síce sa nepostavilo, koľko to malo byť, 40-tisíc bytov do konca volebného obdobia? (Reakcia z pléna.) Dvadsať... dobre, okej, dokonca 25-tisíc ročne, nevadí, ale o to mi nejde, že sa teda nepostavilo, to bolo nerealistické jasné od začiatku. No problém je ten, že sa to pomaličky teraz rozbieha, ale rozbieha sa to tým, že tie projekty, ktoré teda budú tie, tie firmy, myslím, že už sú dve, ktoré sa do toho idú pustiť, nejdú že nanovo a rozšíriť tú ponuku, ony viac-menej vykupujú tie existujúce projekty a tým paradoxne vlastne ten problém zasa budú zväčšovať. Pretože keď tieto veľké firmy vykúpia tie projekty, no takže pre toho aj mladého alebo akéhokoľvek človeka, ktorý si bude chcieť ale kúpiť svoj byt, nie takýto nájomný, že by išiel do nájmu, no tak to zasa tie ceny zvýši, hej. Takže toto je to, že na jednej strane tuná chceme pomáhať, na druhej sa ten projekt rozbieha tak, že ten prvý najbližší výsledok toho nájomného bývania bude v tom, že, že tie ceny bytov, na nákup ich bude menej a budú, budú drahšie, takže zas je to také protichodné. Ale, samozrejme, ten, ten, dôležité je aj vybudovať nejaký systém nájomného bývania a vybudovať aj nejaký systém toho, aby ľudia vlastnili nehnuteľnosť.
Treba povedať, že my sme v tomto špecifická krajina, ak si dobre pamätám, po Rumunsku, po Rumunsku sme druhá krajina, ktorá, kde ľudia majú najväčší podiel vlastnenia nehnuteľnosti. To, to je, to je fakt. V Rumunsku to pochádza z toho, že vlastne ako končil Čaušesku, tak sa to nejak akože každému tie nehnuteľnosti rozdelili, takže tam má vlastne takmer každý nejakú nehnuteľnosť, na Slovensku je to okolo 90 %. Čiže aj o to je to zaujímavejšie, lebo my tak historicky považujeme to investovanie do tých bytov a aj do toho svojho bývania za, za dôležité, a teda toto je zase jedným z parametrov. No a teraz je tu tá debata, že či ísť do režimu znižovania daní alebo robenia ďalších výnimiek. Už som to povedal vo faktickej, ale zopakujem, oceňujem, že kolegovci vlastne vnímajú, že tie dane sú vysoké, hej, pri napríklad teda pri predaji nehnuteľností. No a teraz teda otázka je, samozrejme, jedna možnosť je robiť takéto výnimky pre kupovanie si teda ďalšej, väčšej nehnuteľnosti na bývanie pre seba, alebo či sa na to nepozrieť tak možno trošku plošnejšie, že či sa nám zdá všetkým vlastne okej, že popritom platení daní, hej, z príjmu, to sa tak asi nejak vníma, že tých buď 19, alebo 25 % podľa, podľa teda príjmu, tak okej, tak že či z toho neurobiť akoby jednu daň, to my hovoríme veľmi často o rovnej dani, hej. To je jedna možnosť.
A druhá možnosť to je tá, že prečo z tohto sa má platiť zdravotný odvod, hej. Lebo aj s tým sa dá hrať, lebo keď to zráta si človek, zdravotný 14, minimálne 19 daň z príjmu, no zrazu je už z toho tých 33 a to už ako, samozrejme, sa každému zdá vlastne zvláštne, pretože kúpil som si byt, predal som si byt, vlastne mám byt, mám byt a ešte mám z toho platiť nejaké fakt že veľké peniaze. Takže či možno neísť cestou takouto, že vyradiť z toho preč ten zdravotný odvod. Dá sa baviť teraz, áno, že či teda len pri takomto nejakom bývaní alebo pri celom. Proste vždy sa pozerať na to, že či vyrábať ďalšie a ďalšie výnimky alebo sa pozrieť na systém tak, aby bol vo finále jednoduchší. Aj to, to je ten ďalší pohľad.
No a potom čo je, a to podľa mňa to bude Peťo asi hovoriť najviac, že každý systém prináša to, ako sa obchádza, hej. Aj teraz vieme a vidíme, že ono tú daň reálne zďaleka neplatil každý, hej, že boli, proste našli sa spôsoby, nechcem ich tu veľmi menovať, ale našli sa spôsoby, ako sa vlastne tomu rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou vyhnúť a teda sa to obchádzalo. Čiže to je zasa. Spravme podmienky jednoduchšie, zmysluplnejšie a možno sa to bude obchádzať menej a ten výpadok sa nahradí práve tým, že zase viacej ľudí zaplatí. Jedna možnosť. No ďalšia možnosť je, že treba tu veľmi dať pozor na to, že aj toto bude prinášať zasa opačným smerom veľmi veľa ochoty to obchádzať, pretože to, že budeme mať zvýhodnenie na bývanie. No, Slovensko je národ kreatívny a myslím si, že teda veľmi veľa aj iných bytov bude do toho padať. Preto to treba veľmi opatrne spraviť.
A poslednú vec, čo poviem, zasa nemáme tu kolegu Vetráka. Fakt máme 250 bodov na tejto schôdzi, veľa z nich prejde do druhého čítania. Máme pred sebou ďalšiu schôdzu. Jedna vec sú teda tieto stanoviská odboru, no proste OLAP-u a druhá vec je potom to, že aby fakt bol ten priestor veci vylepšiť. Áno, ja oceňujem aj vnímam, samozrejme, snahu kolegu Milana Vetráka, ktorý jasne hovorí, že je ochotný diskutovať. Veď tak sa to aj deje, samozrejme, fakt, že s ním sa dá. Len aj on má len 24-hodinový deň. Len dnes tu máme už asi tretí, štvrtý zákon, kde teda aj on je predkladateľ alebo aj kolega Peťo, Peter Kremský a fakt sa obávam toho, že keď aj všetko prejde do druhého čítania, že nebude ten časový priestor, aby sa tie zákony dokázali doladiť do takého stavu, aby priniesli viac dobra ako zla. A toto, toto je potrebné, aby sme mali, mali fakt na pamäti, že možno niekedy menej je viacej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2023 14:13 - 14:15 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Tak kolega Milan Vetrák, no v prvom rade vnímam, že to že vnímate, že tie dane sú vysoké, hej. To hovoríme dlhodobo a my teda hovoríme dlhodobo aj o ich znižovaní. Čiže ak si dobre pamätám, áno, tak nejaký čas dozadu som teda odpovedal kolegovi Milanovi Vetrákovi a áno, v tomto zmysle určite návrhy na zmysluplné znižovanie daní majú svoj význam. Zároveň teda sme v oblasti bývania, čo teda asi tiež všetci vnímame, že zďaleka nielen kvôli zvyšovaniu cien, ale vôbec aj celkovej dostupnosti, ale ktorá, samozrejme, je limitovaná hlavne tým zvyšovaním cien, je stále väčší a väčší problém pre mladých ľudí, aby si to svoje bývanie dokázali zabezpečiť, aby ho dokázali zaplatiť. Takže z tohto pohľadu ten nápad je určite že dobrý.
Zároveň, a my sme sa aj s kolegom Milanom Vetrákom bavili, že teda čo s týmto návrhom ďalej a sám hovorí a veď to teraz aj zopakoval, že teda je priestor do druhého čítania vylepšovať, odstraňovať možno niečo, čo tam je podivné teraz, ale jednoducho hľadať takéto zrozumiteľnejšie znenie. No to je všetko v poriadku, ja som to povedal jemu, ja to poviem aj teraz, len viete, dnes mala končiť schôdza, ešte tu budeme týmto tempom možno týždeň, za chvíľu začína ďalšia, sme v situácii, kedy ani parlamentná legislatíva nestíha vôbec robiť stanoviská k tomu množstvu zákonov a ja sa tohto obávam, že či všetko takto na poslednú chvíľu, všetky tie zákony, ktoré prejdú do druhého čítania, bude časť a priestor, hej, veď sme limitovaní aj ďalšou schôdzou a voľbami, aby sa to vôbec dalo upraviť. Mali sme tu aj to PZP-čko, teraz je tu toto... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2023 11:22 - 11:24 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, veď áno. Každopádne zákon hovorí, neprihlásia vám ho, pokiaľ nie je doklad o PZP zmluve, zaplatení v čokoľvek. Jasné, áno, dá, niekto zaplatí za mesiac, niekto na tri mesiace, niekto má len tú zmluvu a nezaplatené. No, bohužiaľ, všetko na svete sa nejak obchádza, však áno, hovoríme o tom istom. Však takto to, samozrejme, byť nemalo. Otázka znie, že dnes podľa mňa tým hlavným problém je, tých neexistujúcich hlavne, ktoré fakt už boli dávno rozobraté, čokoľvek, časť z nich je jednoducho po nejakej trestnej činnosti v nejakých kanáloch, vo Váhu a kade tade. Proste takýchto vozidiel sa dá dnes zbaviť z evidencie, že zaplatíte 500 euro a bez odovzdania do recyklačného centra vám ho vyradia z evidencie. Toto je ten základný problém. Toto dnes nikto nerobí. Nikto neexistujúce vozidlo na ktorom hovorím už, dobre predali ho do šrotu, kamkoľvek, zbavilo sa ho, na Ukrajine je, kdekoľvek. A nedá niekto 500 euro za to, aby mu ho vyradili. Čiže možno ten prvý krok by mohol byť možno ten, taký to len jednoduchý, že, že dať amnestiu na tých 500 euro a odsledovať vlastne, že teda čo by to spravilo, keby ľudia dostali na mesiac, na dva, na tri možnosť vlastne vyradiť vozidlo bez toho, aby museli zaplatiť tých 500 euro, že možno to by sa dokázala znížiť, znížiť ten počet. Ale, to teraz akože len, len, len rozmýšľam. Celé je to o tom, fakt je to, je toto komplexná téma. Ja úplne rozumiem, že napríklad akože kancelária poisťovateľov toto jasne podporuje. Pre nich je to vyriešenie obrovského problému. Zároveň ale hovorím, potom je tam ten pohľad Policajného zboru, pohľad životného prostredia, pohľad ministerstva financií. Toto je normálne že komplexnejší problém. Mne sa na prvý pohľad zdá, a treba aby sme to vyriešili čo najlepšie, no. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2023 11:10 - 11:20 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem pekne za slovo.
Kolegyne, kolegovia, budem rýchly, nestihol som sa prihlásiť do, do písomnej. No, koľko stihnem. Jednoznačne problém existuje. Slovensko má problém s vozidlami, ktoré nemajú povinné zmluvné poistenie a spôsobuje to problémy na rôznych frontoch presne tak, ako hovorí predkladateľ, to je pravda. Zároveň ale treba dávať veľký pozor, aby to navrhované riešenie bolo kvalitné, rozumné, vyvážené, jednoducho, aby sa nevylialo aj teda s vodou z vaničky aj samotné dieťa. No a možno, možno začnem asi takto.
Čiže tento návrh zákona zavádza štvrtú možnosť vyradenia z evidencie. Momentálne máme tri, čiže vyradí sa z evidencie vozidlo, ktoré teda sa vyváža mimo Slovenskej republiky, ale sa odovzdáva na ekologické spracovanie alebo teda sa dá neexistujúce vozidlo vyradiť, ak sa zaplatí pokuta 500 euro do environmentálneho fondu. Toto, samozrejme, veľmi málo funguje, pretože kto by platil za vozidlo, ktoré už nejak speňažil a síce nejazdí po cestách a nemôže spôsobiť nehodu, ale teda jednoducho nevyradí ho, lebo proste 500 euro je veľa, hej. Každopádne všetky tri aktuálne zavedené možnosti vyradenie z evidencie predpokladajú, že vlastník vozidla sa zbavuje dobrovoľne alebo teda na základe rozhodnutie príslušnej autority. No, čiže vlastník sa chce zbaviť vozidla z vlastnej vôle, či už predajom, alebo teda odovzdaním na ekologické zlikvidovanie a nehrozí, že vlastník vozidla sa bude zbavovať spôsobom, ktorý porušoval ustanovenia predpisov o odpadoch alebo mal negatívny vplyv na životné prostredia. Tento, tento postup je upravený v § 120, ten vlastne, to je ten §, ktorý aj kolega ide práve meniť.
No a teda vzhľadom na to, že je navrhovaná štvrtá možnosť vyradenia z evidencie, zakáže používanie vozidla, hej, keďže sa teda vymaže z evidencie. Ale tento návrh nezabezpečí súčasne povinnosť odovzdať staré vozidlo na ekologické spracovanie. No a môže sa stať, že neevidované vozidlo so zrušenou evidenciou zostáva bez evidencie v sivej zóne. A po skúsenostiach z predchádzajúceho obdobia môže napríklad robiť či už opustený odpad, alebo môže zostať aj ako jazdiace v sivej zóne. Lebo treba si uvedomiť, že my tu máme, áno, kopu vozidiel, ktoré neexistujú, tých musíme nájsť cestu, ako sa ich zbaviť. To hovorí, to úplne súhlasím a hľadajme ju a hľadáme ju, ale zároveň je tu nejaké množstvo ľudí, ktorí úplneže cielene to nezaplatia a dnes tí policajti tiež majú možnosť. Veď oni vidia, oni vás zastavia, keď jazdíte bez PZP a vedia to riešiť. Proste pokutou, čímkoľvek. Ale každopádne teda si môže niekto z tých ľudí povedať, že a ja to nezaplatím a vyradí sa a jazdiť bude tak či tak. Čiže nevyrieši to celý problém. Môže takéto vozidlo ďalej, ďalej jazdiť. No, zároveň teda ale môže to skončiť aj tak, že to skončí ako opustený odpad po speňažení toho, čo sa speňažiť dá, to niekde zostane opustené a budú mať, budú mať obce, hej, problém.
Čo si myslím že by pomohlo, doplniť definíciu odpadu vec, ktorá sa nemôže používať na pôvodný účel alebo teda doplniť a to je asi dôležitejšie, doplniť ustanovenia § 120 o informáciu, že ako by sa teda manipulovalo s tými značkami a s tým samotným či už veľkým, alebo malých techničákom. Lebo toto si uvedomme, že systém povie do konca júna, Peter, tak? Do konca júna sa nezaplatí PZP, automaticky bude vyradené. Ešte raz, vozidlo fyzicky tu môže stále zostať alebo aj nie, ale každopádne zase nerieši sa, čo so značkami, to vie byť, samozrejme, problém, dajú sa na kadečo používať, ale proste zostanú u človeka. To isté veľký technický, to isté malý technický. Toto sú, myslím, veci, ktoré sa dajú v druhom čítaní proste nejak riešiť. Len treba, treba na to myslieť, treba na to myslieť.
A možno stihnem ešte toto, je tu pár otázok, na ktoré si len dovolím teda, aby sme mali o čom diskutovať. Čiže treba mať, myslím si, že, jasnú, jasnú odpoveď na to, či zo strany ministerstva financií je naozaj vôľa riešiť problém nepoistených vozidiel takýmto zásadným a razantným spôsobom bez možných nejakých takých mäkkých riešení predtým možno nejakých takých ťahových. Či teda toto riešenie vlastne nie je otázka nezvládnutia alebo neochoty komunikovať s nepoistenými motoristami, či už zo strany štátu, polície, okresných úradov alebo aj samotných poisťovní. Veď vnímajme, že akékoľvek vozidlo, ktoré či už sa prihlasuje do evidencie, alebo prehlasuje, sa tá prihlásiť alebo prehlásiť len vtedy, ak má potvrdenie o zaplatenom, hej, o zaplatenom PZP. Či sa to, ako sa to obchádza, je druhá vec. Ale veď povieme si, proste čiže, čiže či tam by nemohlo byť tá komunikácia lepšia. Ak sa ten, ten motorista na najbližší rok rozhodne nezaplatiť, proste fakt, že či tá poisťovňa urobila maximum, aby ho upozornila, že teda neplní si svoju povinnosť, že vlastne neobnovuje zmluvu.
A teraz ďalej sa pýtam, že ak sa takéto vozidlo vyradí z evidencie, bude o tom informovaný vlastník vozidla, že toto máme doriešené, aby sa vôbec ten, ten dozvedel, že sa mu to stalo? To inak kľudne môže byť človek, ktorý je pracovne v zahraničí celý rok. Takže to je, to je kľúčové. No a pokiaľ sa vozidlo vyradí z evidencie úradne, ale na vozidle zostanú teda tabuľky s evidenčným číslom a jeho držiteľ bude teda aj tak jazdiť, to auto môže jazdiť, môže chcieť s ním jazdiť po cestnej komunikácii. A príde k ďalším situáciám, ktoré momentálne táto zmena nerieši, takže na to tiež sa treba pozrieť.
No a ešte stihnem možno. Je to zasa z toho pohľadu vlastne tej recyklácie z toho, takže tento návrh, tak ako ho kolegovci navrhli, rozporuje, rozporuje európskej legislatíve. Nakoľko teda tento návrh odporuje procesu deregistrácie vozidiel, ktorý je definovaný v čl. 5 ods. 3 Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2000/53/ES o vozidlá po dobe životnosti, kde sa uvádza, že k vyradeniu vozidla z evidencie je potrebné predložiť potvrdenie o tom, že vozidlo bude ekologicky spracované u autorizovaného spracovateľa, teda bez toho, aby bolo predložené potvrdenie o ekologickom spracovaní, by nemalo dôjsť k vyradeniu vozidla z evidencie. Toto tiež ešte v tomto momente, ako ten návrh zákona nerieši.
No a tiež je ťažko akceptovateľné, aby, aby teda boli vyraďované vozidlá z evidencie bez toho, aby sa teda či už polícia, vlastne polícia, ktorá to reálne vyraďuje, proste sa snažila nasmerovať, aspoň teda tie, čo existujú, do, to spracovateľských zariadení. Lebo toto je ten problém, ono to bude vyradené a ten človek, dobre, tak to tam nechá na tom stole. Dnes to aspoň, aspoň teda bolo nútené, aspoň to existujúce, hej, že muselo byť to potvrdenie, že to bolo odovzdané na tú recykláciu. Takže na toto sa určite treba pozrieť.
No a teda môže sa stať, že vyradením z evidencie nebude zabezpečené to dosiahnutie samotného cieľa zníženia počtu vozidiel v prevádzke viesť vozidlá. Jednoducho tá časť ľudí, ktorá ten zákon nechce dodržiavať, bude, bude jazdiť, jazdiť naďalej.
No a teraz teda ešte raz zhrniem. Takže môže to ostať, tieto vraky môžu ostať opustené na pleciach miest a obcí, ktoré riešia zaberanie verejného priestranstva, a teda budú musieť tie parkoviská, ale dobre, tam je nejaký postup. Je to náročné, ale dobre, nejak sa to vyriešiť dá. Čo je teda horšie je, že teda takéto vozidlá sa fakt môžu stať predmetom neoprávneného využívania ohrozu ostatných účastníkov cestnej premávky bez poistení, bez technických, bez emisných kontrol. Lebo toto je to, že ak ten človek ho mal zaregistrované a nemal vlastne len to PZP dobre, tak jedna vec. Ale takto, že už keď bude úplne deregistrovaný, tak už ho bude kašlať že úplne, úplne na všetko a, samozrejme, stále je tu áno, môže ho tá polícia chytiť, zobrať mu čokoľvek, len je to proste, vie to byť problém.
Ďalej sa môže stať takého vozidlá predmetom nekontrolovaného obchodovania s lukratívnymi komponentami. Proste nejaká, nejaká šedá ekonomika, že to teraz to bolo nútené, že fakt to do toho spracovateľského miesta recyklačného bolo odnesené. No a asi už viacej nestihnem.
Ďakujem pekne, proste všetko sú to veci, aby sme na to mysleli, aby sme to celé sa snažili doladiť. A ešte raz na záver opakujem, myšlienka je správna, problém existuje, treba ho riešiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 19.5.2023 10:53 - 10:54 hod.

Marián Viskupič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo.
Kolegynky, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu NR SR navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbor pre financie a rozpočet a takisto Ústavnoprávny výbor Národnej rady. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 30 dní a gestorský výbor 32 dní od prerokovania zákona v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis