7. schôdza

12.5.2020 - 20.5.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

12.5.2020 o 14:53 hod.

Mgr. MBA

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:44

Eva Horváthová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. My sme už podobnú debatu mali na výbore. Ja pre krátkosť času som tam nevystúpila k tomu. Keby sme išli pri tomto zákone v štandardnom legislatívnom procese, tak by to mohlo trvať aj niekoľko mesiacov, pričom táto COVID epidémia je tu a teraz. Máme teraz veľmi nízke čísla, čo ale neznamená, že nemôže prísť druhá vlna. Tento návrh zákona už je dva týždne ako tlač v Národnej rade. Ozvali sa aj odborníci lekári z praxe, ktorí mali pripomienky a tieto pripomienky boli zohľadnené. Chcem zdôrazniť, že pán minister má svoj klinický tím na ministerstve, ktorý pracuje na koncepcii, ako zvládať túto epidémiu a pandémiu v prípade, že tie čísla budú oveľa vyššie. Takže preto si myslím, že má význam toto skrátené legislatívne konanie a tie pripomienky, ktoré prišli, sú zapracované do pozmeňujúcich návrhov, ktoré už výbor zdravotníctva dostal a má možnosť sa s nimi oboznámiť. Čiže ja si myslím, že keby sme nešli skráteným legislatívnym konaním, tak o dva mesiace už možno takýto zákon vôbec nebudeme potrebovať.
A čo sa týka iných pandémií možných, po čom vy voláte, po tej systematickej zmene, my nevieme, aké pandémie prídu. Ja si myslím a som toho názoru, že nedá sa teraz tento zákon našiť na všetky možné pandémie, ktoré prídu. Toto je špeciálne na COVID-19 pandémiu a tú koncepciu, ktorú pán minister nám prednesie potom v prvom čítaní, na nej pracoval tím odborníkov, takže si myslím, že je správna. Bude možnosť sa k nej vyjadriť potom aj v druhom čítaní.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2020 o 14:44 hod.

prof. MUDr. PhD., MPH

Eva Horváthová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

14:44

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
S poslednou faktickou poznámkou pán poslanec Kuffa.
Skryt prepis

12.5.2020 o 14:44 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:46

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pod rúškom pláštika koronavírusu COVID-19 rôzne opatrenia, ktoré sa prijímali tuná v Národnej rade, dovolím si povedať, že vo veľkej miere zasahovali, aj zasahujú stále aktuálne do ľudských práv a slobôd. Toto je, myslím, taká skutočnosť, ktorú aj v budúcnosti budeme naozaj, budú mnohé veci nás aj mrzieť, aj prehodnocovať a tento návrh zákona, ktorý tu v parlamente máme, nie je dôvodom na skrátené legislatívne konanie, tak ako to pán kolega tuná ako predniesol. Navyše tie opatrenia, reštrikčné, ktoré stále tuná sú, zhoršujú celkovú situáciu, aj tú ekonomickú na Slovensku. Treba sa zamýšľať aj nad touto vážnou vecou. Miera nezamestnanosti nám stúpa, ale aj napätie, aj v spoločnosti, aj medzi ľuďmi, lebo keď nám budú dochádzať aj tie peniaze, aj prostriedky konkrétne v konkrétnych rodinách, nebude ľahké zvládať ako túto situáciu.
Nie je, ten návrh, samotný návrh zákona tuná nebol prednesený, ale ja som si tam, niektoré tie veci som si pozeral, čo pán minister tuná chce predkladať. Nebudem hlasovať za tento návrh zákona, pretože tie návrhy, ktoré sú v tomto návrhu zákona, nie sú dobré. A aby sme si aj docenili a vážili viac aj prácu zdravotníkov a nielen tých, ale hlavne aj lekárov, ktorí sú v tej priamej paľbe aj vystavovaní tým možným rizikám.
Celková situácia na Slovensku nakoľko sa zlepšuje, naopak, treba uvoľňovať tieto opatrenia. Treba ich uvoľniť a aby sme ľudí nezatvárali tiež do tých centier. Sú to akoby novodobé väznice, za ktorú si musíte zaplatiť. Dva týždne máte obmedzený príjem, nemáte žiaden príjem a ešte za ten pobyt si musíte aj zaplatiť. Ľudia sú z toho veľmi nervózni.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2020 o 14:46 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

14:46

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
S reakciou na faktické poznámky pán poslanec Raši.
Skryt prepis

12.5.2020 o 14:46 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:48

Richard Raši
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa Cigániková, no v histórii fungovania zdravotníckeho výboru Národnej rady Slovenskej republiky sa stalo pravdepodobne prvýkrát, že na jeho čele je nezdravotník. Je to čisto odborný výbor a musím skonštatovať, že to, že ste nezdravotníčka, vidno. Pretože keď zanalyzujem odbornú časť, prečo skrátené legislatívne konanie nerobiť, alebo prečo ho robiť len v určitom prípade, a keďže vy nedokážete zareagovať odborne, na čo by ste mohli mlčať, čo by som ako prijal, tak zareagujete politicky. Ale ja to beriem, pretože aj tento váš odkaz bol o tom, že ste proti 13. dôchodkom pre našich seniorov. Ja to berem, verím, že to počuli aj všetci naši seniori, a to prijatie malo protektívny charakter na konci vládnutia práve pre túto najzraniteľnejšiu skupinu. Takže ste šéfka zdravotníckeho výboru, už prestaňte byť opozičným tárajom a začnite sa vyjadrovať tak, ako sa na predsedu tohto výsostne odborného výboru patrí a buď s nami jednajte odborne alebo sa radšej nevyjadrujte.
Čo sa týka pani poslankyne Horváthovej, to je už úplne iný prístup. Vidno, že je zdravotník. Môžme tam polemizovať na základe odborných názorov. Ja tvrdím, až než ja tvrdím, čísla ukazujú, že sa nám druhá vlna v rozsahu, ktorý by súčasné nastavenie zdravotného systému nezvládol, v žiadnom prípade neblíži, dáta akéhokoľvek analytika, či už je slovenský či zahraničný, hovoria skôr o tom, že keby nám prišla druhá vlna, pri tejto našej zodpovednosti a poctivosti bude mať veľmi plochý charakter, to znamená mierny nárast a ústup a možnože druhá vlna vôbec nepríde. Preto si myslím, že nemusíme vytvárať pseudotvary... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2020 o 14:48 hod.

MUDr. PhD., MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

14:48

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Pýtam sa, či sa chce niekto prihlásiť do rozpravy ústne. Dvaja. Končím možnosť prihlásiť sa do ústnej rozpravy.
Ako prvý má slovo pán poslanec Baška.
Skryt prepis

12.5.2020 o 14:48 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 14:51

Jaroslav Baška
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi nadviazať na slová môjho predrečníka Richarda Rašiho k skrátenému legislatívnemu konaniu k tomuto zákonu. A to, čo hovorila aj pani poslankyňa Horváthová, tento zákon tu už je v parlamente viac ako dva týždne. Takže kľudne mohol byť podaný normálnou cestou, nie skráteným legislatívnym konaním, dnes by sme sa mohli baviť už v druhom čítaní v diskusii o tomto, o tejto novele tohto zákona. A chcem povedať, že by sme sa o tomto bavili, tak by tam nebola jedna časť, ktorá je podľa mňa a podľa aj ďalších predsedov vyšších územných celkom nevykonateľná, a to je to, že vyššie územné celky majú zriaďovať, ale aj prevádzkovať tieto epidemiologické ambulancie všeobecných lekárov a myslím, že je to nevykonateľné, pretože je to aj v rozpore so zákonom o samosprávnych celkoch, o vyšších územných celkoch a skôr by v tomto zákone malo byť to, že vyšší územný celok určí takúto, alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, či je to nejaká všeobecná, respektíve špecializovaná nemocnica, vyšší územný celok určí v tejto a v tejto nemocnici budú takéto, zriadené takéto epidemiologické ambulancie.
Podľa súčasného znenia zákona by sme my ako VÚC-ky, neviem, či mať živnosť alebo proste zriadiť ďalšiu organizáciu, ktorá by prevádzkovala sama takéto epidemiologické ambulancie. Takto sme sa bavili aj, pán minister, s viacerými odbormi zdravotníctva na vyšších územných celkoch. Takže dúfam, že sa toto, toto zmení, pretože v tejto časti je ten zákon naozaj, naozaj nevykonateľný.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

12.5.2020 o 14:51 hod.

Ing.

Jaroslav Baška

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

14:51

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Ďalšia v rozprave vystúpi pani poslankyňa Cigániková.
Skryt prepis

12.5.2020 o 14:51 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14:53

Jana Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som chcela povedať aj k tomu, čo tu zaznelo s ohľadom na to, aký zákon je predložený. Ja by som chcela povedať, že doposiaľ zdravotníctvo viedli samí zdravotníci, ministri boli lekári, okrem dvoch, všetci ministri zdravotníctva boli lekári. Sto percent času od vzniku Slovenskej republiky bolo v zdravotníckom výbore ústavná väčšina lekárov, zdravotníkov. Výsledok vidíme dnes. Každý z nás a našich blízkych si užíva výhody toho, keď zdravotníci riadili zdravotníctvo. Nehovorím to v zlom, hovorím to na margo toho, že byť zdravotník a hlavne, keď ste v SMER-e, nezaručuje, že ste teda odborne zdatný a že vám ide o dobrú vec.
Chcem povedať k tomuto zákonu, k obsahu sa máme teda baviť až v ďalšom čítaní, ale keďže tu padajú argumenty a chýba kolegom odborná diskusia v časti, keď sa bavíme o skrátení, tak chcem povedať, sú tu naozaj dôležité veci, ktoré schváliť treba akútne. Keď je argument, že pred dvoma týždňami to nebolo schválené, netreba to ani teraz, nedáva to logiku, keď to pred dvoma týždňami nebolo schválené, tak teraz to treba schváliť s akútnosťou dva týždne plus, čiže ešte viac to treba schváliť.
Riešime tam zdravotnú službu, ktorá bude môcť robiť odbery, to sa doteraz nedá. Riešime tam domovy sociálnych služieb, aby sa mohli testovať, riešime tam tie odberné miesta v tomto zákone. Tak isto tam riešime veľmi akútny mechanizmus financovania poisťovní, pretože ako vieme, tak táto situácia má dopady, obrovské finančné, na zdravotné poisťovne a teda my ich vieme vďaka tomuto návrhu zákona dofinancovať v podstate okamžite, pokiaľ to bude potrebné, cez vyššie preddavky a potom máme nejaký čas riešiť ďalšie, ďalší prílev financií do zdravotníctva. Čiže ja vás chcem teda, kolegovia, ubezpečiť, že naozaj je opodstatnený, sú opodstatnené časti tohto zákona, ktoré naozaj treba riešiť urgentne a akútne.

Ďakujem pekne.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Jedna faktická poznámka. Pán poslanec Baránik, nech sa páči.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

12.5.2020 o 14:53 hod.

Mgr. MBA

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:55

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som len potvrdil súhlas so všetkým tým, čo pani kolegyňa Cigániková povedala, pokiaľ ide o urgentnosť tohto návrhu. A s tým, čo povedala o premnožení zdravotníkov zo strany SMER v tých orgánoch tohto parlamentu, by som povedal to, že dokonca v ústavnoprávnom výbore bola situácia, kde bola spomedzi členov strany SMER vtedy, keď mali veľkú prevahu v tomto parlamente, až, dá sa povedať, ústavná väčšina zdravotníkov aj v ústavnoprávnom výbore. Čiže z toho plynie, že nie je zdravotník ako zdravotník a zdravotník zo strany SMER je špeciálna kategória, ktorá zasluhuje aj špeciálne ohodnotenie. A voliči vystavili to hodnotenie a my sa musíme tým riadiť. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2020 o 14:55 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom