15. schôdza

11.6.2024 - 28.6.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

20.6.2024 o 20:44 hod.

MUDr. PhD.

Tomáš Szalay

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 20:09

Branislav Vančo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pani ministerka, kolegyne, kolegovia, nadviažem na diskusiu pána Dostála a pani Kalmárovej a posuniem to ďalej. Toto nebude štátne médium STVR, ale skôr stranícke, prinajlepšom vládne.
A to je niečo, čo je absolútne neprijateľné a je to motivované tým, že táto vládna koalícia, zvlášť SNS chce ovládnuť verejnoprávnu televíziu a urobiť si z nej televíziu, kde bude na čele človek, ktorý bude bábkou ich alebo ich politických nominantov, ktorý bude závislý na ich vôli alebo nevôli.
To, čo sa deje v RTVS práve teraz, plne podporujem aktivity zamestnancov a zamestnankyne RTVS. Tak isto plne podporujem všetkých novinárov a novinárky, ktoré pracujú vo veľkých súkromných televíziách v spravodajstve.
Oni sami hovoria, tí čo tam pracujú, alebo pracovali, že podliehajú veľkým tlakom. Teda nepodliehajú, alebo snažia sa nepodliehať, ale tie tlaky tam sú. A ja im chcem odkázať, aby vydržali, pretože to, čo robia, je nesmierne dôležité a stojí to za to. Keďže mám veľmi málo času, musím veľmi skrátiť moje, moje vystúpenie, preto som začal s týmto, aj keď som to plánoval na koniec, ale pokiaľ ide o tie vecné pripomienky k tomu, tak poviem aspoň jednu.
Tento návrh je v rozpore s princípom generality práva, všeobecnej záväznosti právnych predpisov, ktorá hovorí o tom, že právne predpisy musia mať všeobecný charakter. Nález z Ústavného súdu hovorí, ak zákonodarca vie, že upravuje individuálne určený prípad, tak takáto úprava bez ohľadu na všeobecnú formuláciu nezodpovedá požiadavke generality právnej normy. To je práve to, čo sa tu deje. Predstavitelia tejto vládnej koalície, zvlášť SNS veľmi dobre vedia, čo robia. Podľa ich vyjadrení je zrejmé, že ich prioritným, hlavným a ultimátnym cieľom je zbaviť sa generálneho riaditeľa vedenia televízie, a preto rušia celú inštitúciu. A toto je v rozpore s princípom generality práva a je to v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.
To, že sa snažia vymeniť vedenie Slovenskej televízie, spraviť si z tejto televízie stranícku alebo vládnu televíziu, médium, je úplne zrejmé z výrokov jednak predsedu SNS pána Danka, poslanca, pána poslanca Michelka, ktorý hovorí o tom, koho už vyhodí teraz verejne. To nie je niečo, čo sme si my vymysleli, alebo že by to boli nejaké konšpirácie, naopak. Oni sa netaja svojimi plánmi, netaja sa svojimi motívmi ovládnuť túto televíziu, aby v tejto televízii už nikdy viac nezaznievali kritické komentáre alebo reportáže voči vláde, voči tomu, čo robia. A to je úplne v rozpore so zákonom, s ústavou aj s demokraciou.
Vyzývam preto všetkých poslancov a poslankyne, aby si ešte raz premysleli svoj hlas, tých koaličných, koaličné a nehlasovali za tento návrh. Pretože sa budú podieľať na deštrukcii demokracie na Slovensku.
Nerobte to prosím.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.6.2024 o 20:09 hod.

JUDr.

Branislav Vančo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

20:19

Martina Šimkovičová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené dámy, vážení páni ďakujem vám za schválenie zákona o STVR. Je len veľká škoda, že niektorí z vás sa nedokázali na zámery zákona pozerať objektívne bez vlastnej politickej a ideologickej optiky. Inak by ste videli, že za 14 rokov sa nepodarila finančná konsolidácia RTVS, deklarovaná v zákone 532/2010. Stratil sa základný atribút verejnoprávnosti a tým aj objektívnosti najmä spravodajských a publicistických relácií. Niektorí z vás bez objektívneho pohľadu velebili v diskusii súčasného generálneho riaditeľa pána Machaja, pritom je to práve on, ktorý prvýkrát v histórii doviedol hospodárenie RTVS do červených čísel so stratou vyše 2 milióny eur. Prepáčte, ale aj niektoré argumenty, ktoré tu zazneli proti tomuto zneniu zákona o STVR, sú podobné ako vysielanie súčasnej televízie a rozhlasu, teda jednostranné a neobjektívne. Verím, že väčšina zamestnancov a tvorcov nepodľahne mediálnemu tlaku a propagande, ktorá zavádza verejnosť, že prijatím nového zákona prichádza koniec demokracie na Slovensku. Že po jeho prijatí hádam v deň letného slnovratu slnko nevyjde, že pán Machaj je základným a jediným garantom a pilierom slobodnej tvorby a nezávislosti a na ňom stojí a padá slobodná tvorba. Sami uznáte, že je to nezmysel a tak to vníma aj väčšina slovenskej verejnosti.
Vláda Slovenskej republiky a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky postupujú pri zabezpečení plurality a verejnoprávnosti ústavným spôsobom. Sľúbili sme si to vo volebnom programe aj v programovom vyhlásení vlády. Napriek tomu, že niektorí diskutujúci verbálne postup spochybňujú, znova zopakujem, postupujeme v súlade so všetkými parametrami a záväzkami, ktoré vyplývajú s členstva Slovenskej republiky v Európskej únii.
Pripomeňme si ešte raz, čo sa pred Vianocami dialo po voľbách u našich severných susedov. V decembri 2023 nový poľský parlament prijal uznesenie o takzvanom obnovení právneho poriadku nestrannosti a integrity verejnoprávnych médií. Okamžite vymenili všetkých členov dozorných rád, vymenovali nových riaditeľov všetkých verejnoprávnych inštitúcií, prišla polícia a vyviedla niekoľko zamestnancov. Ja si nepamätám ani jeden nesúhlasný prejav slovenských ochrancov demokracie, ľudí, ktorí v súčasnosti vyvolávajú hystériu okolo nového zákona o STVR. Samozrejme, toto nie je a ani nebude naša cesta. Ubezpečujem vás, že všetci tvorcovia, ktorí majú záujem pracovať vo verejnoprávnom priestore a dodržiavať princípy objektívnosti a plurality, budú naozaj slobodne a nezávisle fungovať. Som rada, že je ich dosť takých, ktorí si uvedomujú, že vo verejnoprávnej televízii a rozhlase je podstatné zabezpečiť obsahovú a informačnú pluralitu a objektívnosť.
Vážené panie poslankyne a poslanci, ďakujem vám v mene verejnosti za schválenie tohto zákona. Verím, že tento krok vytvorí prvý predpoklad pre pozitívny rozvoj týchto verejnoprávnych inštitúcií.
Skryt prepis

20.6.2024 o 20:19 hod.

Mgr. PaedDr.

Martina Šimkovičová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20:19

Tibor Gašpar
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo.
Chcem požiadať členov výboru pre obranu a bezpečnosť, že sa uskutoční teraz v tejto krátkej prestávke aj zasadnutie výboru, ktoré bolo plánované. Tak vás poprosím v miestnosti výborovej sa zísť čo najskôr.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

20.6.2024 o 20:19 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

20:19

Martin Dubéci
Skontrolovaný text
V mene poslaneckých klubov PS, SaS a KDH by som chcel požiadať o poradu poslaneckých klubov a navrhujem, aby prebehla počas tej prestávky s tým, že o výsledku porady budeme informovať po ukončení prestávky o 20.35 h.
Skryt prepis

20.6.2024 o 20:19 hod.

MSc

Martin Dubéci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 20:25

Zora Jaurová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Zákon o STVR, o ktorom ideme teraz hlasovať, nemal vo svojej súčasnej podobe nikdy vzniknúť. Jeho jediným cieľom je, bohužiaľ, úplne politicky ovládnuť fungovanie verejnoprávnych médií vládou a vymeniť súčasného riaditeľa a radu. Tento zákon je, samozrejme, v jednoznačnom protiklade s európskymi štandardami fungovania verejnoprávnych médií. Zároveň vo viacerých bodoch porušuje nariadenie Európskej únie o slobode médií, a to svojou celkovou filozofiou, ako aj jednotlivými ustanoveniami.
Ak vládna koalícia myslí vážne záväzok k novej politickej kultúre, myslím, že je každému jasné, že zákon, ktorý máme pred sebou, nie je ten správny zákon o verejnoprávnych médiách, na ktorom by sme sa vedeli dohodnúť. Nová STVR jednoducho nebude viac verejnoprávna. Ak chce vláda diskutovať o reforme verejnoprávnych médií, ktorá by prispela k zmierneniu polarizácie, k spoločenskej súdržnosti a k lepšiemu Slovensku, sme na takú debatu pripravení. Ak chce iba zlikvidovať a ovládnuť RTVS, tohto hlasovania sa klub Progresívneho Slovenska nebude zúčastňovať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.6.2024 o 20:25 hod.

Mgr. art.

Zora Jaurová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

20:40

Zora Jaurová
Skontrolovaný text
vymazať rámček
Skryt prepis

20.6.2024 o 20:40 hod.

Mgr. art.

Zora Jaurová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

20:40

Jozef Hajko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Klub KDH odmieta predložený návrh o STVR, pretože ide o zlikvidovanie verejnoprávnej inštitúcie a nahradenie Rozhlasu a televízie Slovenska inštitúciou, ktorá v podstate bude zoštátnená, bude slúžkou vládnej moci a predovšetkým ministerstva kultúry.
KDH si ctí slobodu slova a bude, bude, vynaloží úsilie na to, aby táto sloboda slova ostala zachovaná. Neznamená to, že budeme len sledovať ďalej dianie okolo RTVS, ale aj dianie okolo ďalších médií.
Skryt prepis

20.6.2024 o 20:40 hod.

Ing.

Jozef Hajko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

20:44

Tomáš Szalay
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Novým zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase odstraňujete jeden so základných pilierov demokratického a ústavou chráneného prístupu k informáciám a meníte nezávislé verejnoprávne médium na štátnu, vládnej garnitúre podriadenú inštitúciu. Ignorujete protestné stanoviská medzinárodných novinárskych organizácií, vysokých predstaviteľov Európskej únie a odbornej obce. Zákon neprináša absolútne žiadne návrhy na funkčné zlepšenie. Zmeny sú v priamom rozpore s legislatívou Európskej únie a navyše ničím neprispievajú k zlepšeniu fungovania, k adekvátnemu financovaniu, modernizácii a už vôbec nie k skvalitneniu programovej štruktúry.
Inšpirácia orbánovským Maďarskom nech nám je varovaním. V Maďarsku na rozdiel od Slovenska, verejnoprávnej televízii verí len 30 % populácie. RTVS sa teší dôvere 56 % verejnosti. Ignorujete povinnosť, ktorá nám vyplýva z EÚ legislatívy, vymenovať vedenie a správnu radu verejnoprávnych médií transparentným, otvoreným a nediskriminačným spôsobom. Zrušenie RTVS je priamy útok na demokraciu.
Navrhovaný zákon je návrat do totality. RTVS potrebuje viac financií, ale tie ste jej zobrali. Naozaj idete dať RTVS do rúk ľudom, ktorí spochybňujú pandémiu, veria, že nás práškujú z lietadiel, hovoria, že Zem nie je guľatá a chcú dať týmto alternatívam rovnaký priestor ako overeným faktom? Vyzývame vás odkazom nežnej revolúcie, pravda sa nedá umlčať!
Dajte priestor pravdivo verejnoprávnej RTVS a stiahnite tento zákon. Celá opozícia vrátane klubu SAS, sa hlasovania o likvidácii nezávislej RTVS nezúčastní. (Potlesk.)
Skryt prepis

20.6.2024 o 20:44 hod.

MUDr. PhD.

Tomáš Szalay

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
15. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia
 

9:04

Ľubomír Andrassy
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, pán podpredseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ale aj široká verejnosť, dovoľte mi, aby som vám predložil výročnú správu Najvyššieho kontrolného úradu za našu činnosť, ktorú sme vykonávali v roku 2023.
Určite všetci uznáte, že minulý rok nebol jednoduchý ani politicky, ale ani spoločensky. Žijeme totiž dnes v dobe, ktorou lomcuje polykríza, teda prelínanie viacerých kríz dopadajúcich nielen na svet politiky, ale, bohužiaľ, aj na každodenný život občanov. Čelíme výzvam na geopolitickej, bezpečnostnej či klimatickej úrovni, s ktorými sa musíme vysporiadať. Rýchly vývoj v oblasti digitalizácie vrátane moderného nástroja umelej inteligencie tiež neprináša len pozitívne odozvy a očakávania, ale celkom prirodzene vyvoláva neistoty, obavy a vytvára priestor pre otázky do budúcna. Z politického a spoločenského vývoja sa preto viac ako inokedy ukazuje kľúčová rola inštitúcií, ktoré sú schopné pôsobiť ako stabilizátory a ktorých úlohou je zároveň poukázať na problémy v hospodárení s finančnými prostriedkami a majetkom štátu a aj tým spôsobom podporiť efektívne a adekvátne fungovanie spoločensky dôležitých inštitúcií.
Za Najvyšší kontrolný úrad môžem z tohto miesta celkom jasne povedať, že si túto veľkú zodpovednosť plne uvedomujeme. Našou primárnou úlohou je reflektovať na vnútorné kontrolné mechanizmy pri spravovaní našej krajiny s cieľom zvyšovania miery hospodárnosti, efektivity a dobrého výkonu verejných politík a udržateľného rozvoja krajiny.
Od zvolenia do funkcie predsedu Najvyššieho kontrolného úradu už druhýkrát predkladám takúto výročnú správu. Minulý rok bol tridsiaty rok fungovania nášho úradu, ktorý sa postupne vypracoval z bežnej štátnej inštitúcie, dovolím si dnes povedať, na spoločensky rešpektovanú národnú autoritu. V minulom roku sa nám podarilo zrealizovať spolu 35 neľahkých kontrolných akcií. Okrem fungujúcich inštitúcií v oblasti miestnej, regionálnej samosprávy, ale aj na rezorte financií či v rámci finančnej správy z hľadiska proklientskych aktivít, alebo aj v rámci štátnych bankových inštitúcií sme mohli poukázať na príklady dobrej praxe a na dobrého hospodára. Z výsledkov kontrol však musím tiež konštatovať, že situácia v riadení štátu pri zodpovednosti za verejné politiky je alarmujúca. Častokrát dochádza k ohýbaniu zákonov a vyvodzovanie osobnej zodpovednosti je takpovediac na nulovej úrovni.
Druhým významným zistením z našej minuloročnej kontrolnej činnosti, podložených výsledkami našej kontroly, je fakt, že štát aktuálne v časoch politickej nestability, čeliac vojnovému konfliktu v susednej krajine, nevie efektívne zaručiť bezpečnosť a ochranu práv, slobôd a majetku občanov. Systém krízového riadenia je nefunkčný. V časoch, keď sú drony využívané ako útočné zbrane, my ešte nemáme funkčný register týchto zariadení a od Európskej únie nám hrozia sankcie za to, že ako posledná členská krajina sme neprebrali do našej legislatívy pravidlá, ktoré fungujú vo všetkých členských štátoch. Tu by som chcel povedať, že práve vďaka aj Národnej rade za schválenie nového zákona sa podarilo tento negatívny jav odstrániť a konečne Slovenská republika má nastavenú legislatívu tak, ako vyžaduje Európska únia, a to aj vďaka tomu, že ste o tom rozhodli na prebiehajúcej, alebo tej predchádzajúcej schôdzi Národnej rady.
Výrazne meškáme s pripájaním obcí ku kanalizáciám a hrozia nám ďalšie sankcie Európskej únie vo výške minimálne 600-tisíc eur plus denné penále na úrovni tritisíc eur za neplnenie si našich záväzkov. Aj včera počas hodiny otázok bola položená otázka, ako fungujú vodárenské spoločnosti. Dnes vám môžem povedať, ale nie je to výsledok kontrolnej činnosti za predchádzajúci rok, pretože vykonávame aj dnes kontrolu vo vodárenských spoločnostiach, to, o čom hovorí Združenie miest a obcí Slovenska, o čom aj v minulom roku hovoril Najvyšší kontrolný úrad na rokovaniach na úrovni vlády, parlamentu, je výrazné ohrozenie dodávok pitnou vodou, to, ako je nastavená legislatíva z hľadiska fungovania vodárenských spoločností, ako vodárenské spoločnosti môžu získavať verejné prostriedky na modernizáciu, na rozvoj, na údržbu, aby sme nemali viac ako 20-percentnú stratu pitnej vody v starej, deravej kanalizácii, to sú výzvy, na ktoré musí reagovať štát v spolupráci so samosprávami, lebo ani samosprávy, ani vodárenské spoločnosti si s modernizačným dlhom na úrovni viac ako 5 mld. eur nedokáže sám, teda tie samosprávy si nedokážu samé poradiť.
Podobná situácia je aj v Slovenskom vodohospodárskom podniku, ktorý má ľudí chrániť pred povodňami, sám však bojuje o prežitie a nedokáže svoje povinnosti zabezpečiť ani materiálne a ani finančne.
Slovensko nie je schopné čerpať finančnú pomoc Európskej únie a vďaka tomu sme prišli o peniaze napríklad na koncovú nemocnicu v Bratislave. V osudnom móde sú ďalšie nemocnice alebo modernizácia budov, súdov či škôl. Bohužiaľ, vyzerá to tak, že Slovensko nemá stratégiu, ktorá by mu jasne určovala budúce smerovanie, a preto sa na svojej ceste za prosperitou a rastom čoraz viac potáca, zraňuje a stráca potrebné sily. Asi najvážnejším mementom pre dnešnú dobu je fakt, že z nového programovacieho obdobia, nový EŠIF, sme dokázali v štvrtom roku od jeho spustenia zatiaľ čerpať len na úrovni 0,02 %, pritom sú to neopakovateľné, sú to jedinečné finančné prostriedky, ktoré môže táto krajina použiť najmä na udržateľný investičný rozvoj aj do takých oblastí, ako je kanalizácia, ako sú vodovody, ako je modernizácia verejných budov.
Spoločenské podmienky sa rýchlo menia a musia sa na tieto podmienky pripravovať nielen všetci občania, ale aj inštitúcie a, samozrejme, Najvyšší kontrolný úrad nevynímajúc. V rámci našich interných zmien a inovácií sme ako odozvu na celospoločenské zmeny upravili stratégiu nášho úradu a zaviedli sme tzv. dynamické plánovanie, plávajúce plánovanie s cieľom operatívnejšieho reagovania na problémy, ktoré sú v reálnom čase.
Panie poslankyne, páni poslanci, Najvyšší kontrolný úrad ako jedna z nosných inštitúcií v tejto krajine sa snaží mať ambíciu byť dobre fungujúcim úradom, a to nielen v oblasti výkonu kontroly, ale aj smerom do vnútra úradu. Pracujeme na tom, aby naši zamestnanci boli profesionáli disponujúci dostatočnými kompetenciami a zručnosťami pre moderný výkon kontrolnej činnosti. Od nového roku zavádzame do praxe nový systém kariérneho rastu a odmeňovania, ktorý bude zodpovedať zmeneným zvýšeným nárokom na kvalitu výkonu kontroly. Integrálnou súčasťou tohto procesu je dôraz na vzdelávanie a zvyšovanie kvalifikácie kontrolórov a kontrolórok, ktorí sa riadia najvyššími medzinárodnými štandardmi medzinárodnej organizácie INTOSAI či EUROSAI. Naši experti sa stali členmi v rámci európskej aj svetovej kontrolórskej komunity vyhľadávanými konzultantmi, členmi expertných skupín či školiteľmi. V uplynulom roku sme zároveň prehĺbili odbornú výmenu poznatkov a skúseností s externými partnermi z vládneho, akademického, občianskeho aj komerčného prostredia a mnohí z vás ste sa tiež zúčastnili niektorých z okrúhlych stolov, kde sme diskutovali s odborníkmi nielen z Najvyššieho kontrolného úradu, ale aj z externého prostredia o témach, ktoré sme následne zaraďovali do kontrolnej činnosti. Na konci mája tohto roka náš úrad bol schválený členmi kongresu európskej organizácie najvyšších kontrolných inštitúcií. Za predsedajúcu krajinu v rámci tejto významnej európskej inštitúcie a od roku 2027 do roku 2030 bude Slovenská republika prostredníctvom Najvyššieho kontrolného úradu predsedať tejto európskej kontrolórskej inštitúcii. Je to pre nás nielen česť, ale musím povedať, že je to aj záväzok nielen do vnútra úradu, ale aj voči parlamentu, ktorému skladáme odpočty našej práce.
Stav verejných financií našej krajiny v spojení s nevyhnutnými modernizačnými investíciami, na ktorých bude možné stavať nový rastový model Slovenska, vytvára zvýšený nárok na čo najefektívnejšie vynakladanie verejných zdrojov a riadenie verejných politík. V napĺňaní tohto nároku hrá Najvyšší kontrolný úrad celkom zásadnú úlohu, a preto práve k tomuto zvýšenému nároku na kvalitu a profesionalitu nášho výkonu vedenie úradu spolu z bezmála troma stovkami zamestnancov a zamestnankýň pristupuje s patričnou vážnosťou.
Dámy a páni, uvedomujem si, že Najvyšší kontrolný úrad je prirodzene len jedným z článkov spoločného úsilia o dobrý vývoj našej krajiny. Naše povinnosti a právomoci sú jasne vymedzené nielen ústavou, ale aj naším zákonom. V tomto zmysle i napriek neľahkým vonkajším aj vnútorným okolnostiam chcem na záver môjho vystúpenia vyjadriť vieru v to, že ak sa čo najviac z nás budeme riadiť odporúčaniami 26. prezidenta Spojených štátov amerických Theodora Roosevelta, že máme všetci robiť to, čo môžeme, s tým, čo máme k dispozícii, a tam, kde práve pôsobíme, potom dobrá perspektíva našej krajiny do budúcnosti nebude žiadnou želanou ilúziou. Najvyšší kontrolný úrad sa bude snažiť s dôrazom na profesionalitu a nezávislosť svojej činnosti prispievať k tomuto úsiliu svojou prácou aj v tomto, ale aj v budúcich rokoch.
Kolegyne, kolegovia, panie poslankyne, páni poslanci, ďakujem vám za pozornosť, ale čo je najpodstatnejšie, ďakujem vám za komunikáciu, za spoluprácu nielen v rámci pléna Národnej rady, ale najmä na rokovaniach výborov Národnej rady, kde rozoberáme spolu s vami, ale aj s dotknutými kontrolovanými subjektmi výsledky našej kontrolnej činnosti. A vy ako najvyšší kontrolný orgán v tejto krajine, pretože to je Národná rada, viete prijímať uznesenia, ktorými zaväzujete či už ministrov, jednotlivých predstaviteľov štátnych verejných inštitúcií k tomu, aby prijímali opatrenia nie na základe pocitov, ale na základe konkrétnych a dôkazmi podložených, dôkazmi podloženými konkrétnymi výstupmi práce Najvyššieho kontrolného úradu. Teda vám chcem veľmi pekne poďakovať nielen za pozornosť, ale aj za túto spoluprácu.
Pekný deň želám. (Potlesk.)
Skryt prepis

21.6.2024 o 9:04 hod.

Ing. PhDr.

Ľubomír Andrassy

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:16

Zdenko Svoboda
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som predniesol ako určený spravodajca túto správu Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet o výsledku prerokovania Správy o výsledkoch kontrolnej činnosti Národného kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2024, tlač 212.
Správu o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu za rok 2023 rozhodnutím č. 265 z 5. apríla 2024 pridelil predseda Národnej rady na prerokovanie výboru pre financie a rozpočet. Správa bola predložená v zmysle § 5 ods. 5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 39/1993 Z. z. o Najvyššom kontrolnom úrade Slovenskej republiky. Ako gestorský výbor predseda Národnej rady určil Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, ktorý pripraví správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výbore a návrh na uznesenie Národnej rady.
Uvedenú správu prerokoval výbor pre financie a rozpočet a prijal k nej uznesenia, uznesenie č. 74 zo dňa 18. apríla 2024. Uvedený výbor predloženú správu zároveň vzal na vedomie a odporučil Národnej rade správu č. 212 vziať na vedomie. Zo strany výboru ani poslancov neboli predložené žiadne stanoviská alebo pripomienky.
Gestorský výbor schválil uvedenú správu uznesením č. 75 zo dňa 18. apríla 2024. Týmto uznesením zároveň určil poslanca Zdenka Svobodu za spravodajcu výboru a poveril ho predniesť správu výboru na schôdzi Národnej rady a navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní podľa príslušných ustanovení. Zároveň navrhol Národnej rade vysloviť súhlas, aby predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy správu uviedol a mohol vystúpiť v rozprave na schôdzi Národnej rady. Návrh uznesenia Národnej rady je prílohou tejto správy.
Ďakujem, skončil som. Prosím vás, pán predsedajúci, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

21.6.2024 o 9:16 hod.

Mgr. MBA

Zdenko Svoboda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video