16. schôdza

15.7.2024 - 16.7.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.7.2024 o 11:37 hod.

Ing.

Pavel Ľupták

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

10:39

Alojz Hlina
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, keď ste si to takto okomentoval, tak dovoľte aj mne. A prosím vás pekne, tomuto sme sa mohli vyhnúť. Zvolením za europoslancov sa kolegovia mohli vzdať mandátu a mohli ste si to dávno vyriešiť na minulej schôdzi. To, že sa ulakomili ešte na jednu výplatu nie je náš ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Máte procedurálny návrh?
Skryt prepis

15.7.2024 o 10:39 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

10:45

Beáta Jurík
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Kolegovia, kolegyne, ja by som vás veľmi chcela poprosiť o zaradenie bodu uznesenie Národnej rady k útoku na detské zdravotnícke zariadenia Ohmatdyt na Ukrajine do programu tejto schôdze. S kolegyňami spolupredkladateľkami Plavákovou a Števulovou máme za to, že odsúdenie tohto hanebného ruského útoku Národnou radou Slovenskej republiky je nielen silným symbolickým gestom solidarity s napadnutým susedom, no najmä prejavom ľudskosti. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

15.7.2024 o 10:45 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:49

Marián Saloň
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne
Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, keďže všetky podstatné informácie sú v uznesení, tak dovoľte mi prejsť rovno k uzneseniu. Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky z 15. júla 2024 k informácii Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o zániku mandátu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a nastúpení náhradníkov za uprázdnené a neuplatňované mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky berie na vedomie:
1. Podľa § 2 ods. 3 písm. e) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, že poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Ľuboš Blaha a Erik Kaliňák podľa čl. 81 Ústavy Slovenskej republiky dňa 12. júla 2024 doručili písomné rozhodnutie o vzdaní sa mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky. Dňom doručenie písomného rozhodnutia im zanikol mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, teda 12 júla 2024.
2. Že podľa § 71 ods. 1, 4 a 5 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov a podľa § 10 ods. 1 a 2 písm. c) a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 398 vyhlásil dňom 15. júla 2024 nastúpenie náhradníkov za politickú stranu SMER - sociálna demokracia na uprázdnené mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Ľuboša Blahu a Erika Kaliňáka podľa poradia uvedeného v zápise Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 30. septembra 2023.
Na uprázdnený mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Ľuboša Blahu nastupuje poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Sitkár, ktorý vykonáva mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky ako náhradník na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Fica.
Na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Fica nastupuje náhradník Ján Horváth, narodený 29. januára 1955, bytom Chtelnica;
Na uprázdnený mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Erika Kaliňáka nastupuje poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Ivan Hazucha, ktorý vykonáva mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky ako náhradník na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Kaliňáka.
Na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Kaliňáka nastupuje náhradník Jozef Kačmár, narodený 19. marca 1969, bytom Tisinec.
3. Informáciu Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o zániku mandátov poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a nastúpení náhradníkov na uprázdnené a neuplatňované mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne pán podpredseda, skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

15.7.2024 o 10:49 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 11:04

Boris Susko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov, tlač 374. Cieľom vládneho návrhu zákona je zohľadniť výsledky konzultácií so zástupcami Európskej komisie, týkajúcich sa zákona č. 40/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia dopĺňajú niektoré zákony a to aj v kontexte nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky plénum Ústavného súdu 3/2024. Naliehavosť prijatia vládneho návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní je daná snahou minimalizovať riziko aplikácie mechanizmov Európskej komisie, ktoré by mohli mať za následok negatívny vplyv na štátny rozpočet, ako aj vzhľadom na potrebu zabezpečiť väčšiu ochranu finančných záujmov Európskej únie. Obsah vládneho návrhu zákona možno zhrnúť nasledovne. Mení sa právna úprava obligatórneho ukladania trestu odňatia slobody podľa § 34 ods. 6 tak, že v prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujme Európskej únie sa trest odňatia slobody bude obligatórne ukladať už pri hornej hranici trestu odňatia slobody prevyšujúcej šesť rokov. V prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie sa v § 87 Trestného zákona zavádza osobitná nová úprava, ktorá bude zohľadňovať judikatúru Súdneho dvora Európske únie tak, aby zásada lex mitior bola uplatňovaná v rozsahu, v akom to umožňuje táto judikatúra. Do Trestného zákona sa zavádza výslovná definícia finančných záujmov Európskej únie vzhľadom k tejto právnej úprave a pri trestných činoch marenia výkonu správy daní, nepriamej korupcii a prijatia a poskytnutia nenáležitej výhody sa navrhuje v zmysle konzultácie s Európskou komisiou aplikovať štandardy podľa smernice Európskeho parlamentu a rady č. 1371/2017 o boji proti podvodom, ktoré poškodzujú finančné záujmy Únie, prostredníctvom trestného práva. Z ostatnej komunikácie medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou vyplýva, že v prípade zohľadnenia požiadaviek Európskej komisie a prijatia navrhovanej právnej úpravy sa minimalizuje riziko značných hospodárskych škôd pre Slovenskú republiku spôsobených iniciovaním prípadných finančných nástrojov Európskej komisie. Podľa § 89 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky máme za to, že sú splnené podmienky na prerokovanie návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie návrhu na skrátené legislatívne konanie a jeho podporu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

15.7.2024 o 11:04 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11:08

Tibor Gašpar
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som vás informoval o prerokovaní uvedeného návrhu v ústavnoprávnom výbore. Predseda Národnej rady pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru. Ústavnoprávny výbor návrh prerokoval na 51. schôdzi a odporúčal Národnej rade návrh vlády na skrátené legislatívne konanie schváliť. Týmto uznesením ma zároveň výbor poveril, aby som pri rokovaní o tomto návrhu plnil úlohy spravodajcu a informoval o výsledku rokovania ústavnoprávneho výboru a určil poslancov Miroslava Čellára, Richarda Eliáša, Richarda Glücka, Štefana Gašparoviča, Adama Lučanského a Zuzanu Plevíkovú za náhradníkov spravodajcu. Pán predsedajúci, prosím otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

15.7.2024 o 11:08 hod.

gen. v. v. PaedDr.

Tibor Gašpar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:09

Beáta Jurík
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, neviem ako vy, ale ja som skutočne rada, že sme sa tu dnes stretli. Jednak, pretože ja strašne rada chodím do práce a jednak, pretože tým, že sme dnes tu, tak ste potvrdili, že počas takmer dvojmesačnej obštrukcie sme sa nemýlili a to, keď sme vás upozorňovali na to, že novela Trestného zákona môže byť v rozpore s právom Európskej únie bola pravda. Pretože to, čo dnes robíte a síce, že opravujete vašu trestnú novelu len potvrdzuje naše slová. Takže som z toho skutočne veľmi šťastná a okrem toho ma veľmi teší, že dnešným dňom, alebo teda touto schôdzou budeme môcť opraviť trestnú novelu, kvôli ktorej by sme mohli prísť o európske peniaze. Takže tieto európske peniaze skutočne patria ľuďom v tejto krajine a ak by sa to neopravilo, tak by vláda samozrejme ohrozila toto čerpanie, takže som veľmi rada, že nakoniec teda minister Susko pristúpil na zmeny a že minimálne teda minimalizuje to riziko, o ktoré stále tu existuje. Doposiaľ táto vláda predstavila viac ako 60 zákonov a z toho takmer 40 išlo v skrátenom legislatívnom konaní. Vláda Roberta Fica tak prekonala aj doterajšieho rekordmena v tejto, ak to môžme nazvať súťaži, Igora Matoviča. Aj keď na jeho obranu musím povedať, že to bolo v čase pandémie. Vláda Igora Matoviča vtedy prijímala skrátene necelú polovicu zákonov. Aj tie niektoré boli teda bezdôvodne v skrátenom legislatívnom konaní. Avšak teraz tu nie sme v čase pandémie, respektíve ono to tak trochu aj vyzerá, že skutočne sme v nejakom období pandémie ochorenia tejto vlády prejavujúce sa neschopnosťou normálne a skúsene vládnuť v súlade nie len s ústavou, ale aj so zákonom, pretože nám na stôl neustále pristávajú, buď ničím neodôvodnené eselká, ktoré ale prejdú samozrejme vďaka tu prítomnému valcu. Eselká, ktoré sú odôvodnené neschopnosťou vlády, ktorá mala od nástupu do funkcie niečo vykonať, no nekonala. A potom ešte navyše pani ministerka ani nepríde na svoj vlastne naprogramovaný bod, všakže. Alebo tými eselká opravujete chyby, ktoré vláda urobila v predchádzajúcom legislatívnom procese. A presne dnes sme v takejto poslednej kategórii. A síce eselká pre chyby, ktoré ministerstvo spravodlivosti urobilo v novele Trestného zákona, ktorú už čiastočne opravovalo rozsiahlym pozmeňujúcim návrhom spravodajcu, Tibora Gašpara. Následne novelizovalo ďalším eselká procesom ohľadom premlčacích dôb pri znásilnení. No a dnes, dnes tu máme ďalšie eselká a teda novelu novelizovanej novely kvôli nesúladu s právom Európskej únie. A je skutočne na mieste pripomenúť si, prečo tu dnes sme. A ak by mali teda ohroziť hospodárske škody odôvod, aby, ak by mali hroziť hospodárske škody odôvodňujúce toto eselká. Kto ich v skutočnosti spôsobil? My vám vyčítame, že väčšina eselká, ktoré ste poslali do parlamentu, nie sú v súlade so zákonom. No pomaly ale isto sa môžeme zhodnúť, že takmer všetko čo robíte je hospodárskym rizikom pre túto krajinu a teda podľa počtu eselká si to zrejme uvedomujete aj vy sami. Chcela by som spraviť také krátke zhrnutie toho, čo sme tu vlastne zažili od skráteného legislatívneho konania ku samotnej novele. Pôvodná dôvodová správa k eselká o Trestnom zákone hovorila nasledovné. Naliehavosť prijatia návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní vyplýva z nevyhnutnosti prijať legislatívne opatrenia v oblasti trestného práva nadväzujúce na konania o porušení povinnosti vyplývajúcich z práva Európskej únie. Ide o tieto konania a porušenia práva Európskej únie a následne tam boli vymenované konania o porušení, medzi ktorými aj konanie o porušení týkajúce sa nesprávnej transpozície smernice PIF. Ďalej sa v tej dôvodovej správe k eselká uvádzalo, že je preto dôležité, aby zákonodarca pristúpil k okamžitému riešeniu výhrad Európskej komisie. V opačnom prípade sa Slovenská republika vystavuje riziku súdneho konania, s ktorým sú bezpro, bezprostredne späté finančné sankcie z dôvodu absentujúcej, prípadne nesprávnej transpozície práva Európskej únie. Minister spravodlivosti vo svojom odôvodnení vtedy ďalej pripomenul niektoré z možných následkov konaní o porušení zmlúv. Najmä teda takzvané infringement procedure. Ale ten návrh, ten pôvodný návrh, ku ktorému bola táto dôvodová správa, návrh novely Trestného zákona zo 6. decembra 23, zlú transpozíciu tejto smernice, o ktorej hovoril napriek tomu, čo bolo uvedené v dôvodovej správe nevyriešil. A ja si dovolím povedať, že ani to, čo máme dnes na stole a čo možno bude zmenené už zajtra, tak ani to nerieši tú zlú transpozíciu, ale o tom potom. Po zverejnení novely Trestného zákona sa ozvala nielen Európska komisia, ale aj Európska prokuratúra, Európsky parlament a žiadali vládu Slovenskej republiky aby zastavila skrátené legislatívne konanie. Nebolo to preto, že by európske inštitúcie nerešpektovali demokraticky zvolenú vládu, ani preto, že by mali za to, že trestné právo nepatrí do kompetencií členských štátov a nebolo to ani preto, že by chceli ochrániť Daniela Lipšica na čele dnes už zrušeného ÚŠP. Európska komisia sa ozvala, pretože plánované zmeny mali dopad aj na ochranu finančných záujmov EÚ, tak ako to vyplýva zo smernice PIF, nariadenia o EPPO a tiež zo základných zmlúv Európskej únie. A do toho má Európska komisia skutočne čo povedať, pretože peniaze daňových poplatníkov z Nemecka, z Francúzska a z ďalších veľkých štátov musia byť chránené aj na Slovensku. Majú končiť v našich cestách, nemocniciach, mostoch, v školstve a v ďalších a nie v rukách rôznych talianskych špekulantov a grófok na východe. Počas dvoch mesiacov sme toto, počas tej obštrukcie, pripomínali. Európska komisia poslala vláde Slovenskej republiky niekoľko listov. A my sme nez, nežiadali ich zverejnenie, ale zverejnenie tých výhrad, ktoré v nich boli formulované. A čo na to naša vláda, respektíve jej predstavitelia a predstaviteľky? No najskôr sa tvárili, že žiadne listy vôbec nie sú a že teda toto riziko, že ním len straší opozícia. Napríklad minister Raši tvrdil, že on nič nedostal a minister Susko mu vraj potvrdil, že v liste, ktorý obdržal nie je nič o možnom riziku ohrozenia európskych peňazí a listy, ktoré sa dostali k nám do opozície a ktoré boli aj zverejnené sú obyčajný hoax. Europoslankyňa, Flašíková Beňová, na výbore CONT, kontroly rozpočtu, dokonca tvrdila, že Európska komisia nemá dobrú adresu ministerstva spravodlivosti. Na čo ju predsedníčka tohto výber, výboru Monika Hohlmeier z EPP vysmiala, že v Európskom parlamente už teda počula kadečo, ale toto teda nie a dúfala, že ide o žart. Nuž očividne nešiel. Zároveň pripomenula, predsedníčka výboru, že naratív o tom, že zlá Komisia nechce dať Slovensku peniaze a blokuje ich je potrebné obrátiť, pretože to slovenská vláda odmietaním prijatia demokratických a ústavných opatrení na ochranu finančných záujmov EÚ, brzdí peniaze z EÚ. Ďalšou výhovorkou, alebo teda tým, čo hovorili predstavitelia, predstaviteľky tejto vlády bolo, že PS a opozícia si ohrozenie európskych peňazí touto vládou len vymýšľajú a to, že hovoríme, že, že to je vlastne cena za amnestie pre svojich ľudí absolútne nie je pravda. Premiér, Robert Fico, dokonca obvinil opozičných europoslancov z vlastizrady, nazýval ich potkanmi, ktorí poškodzujú dobré meno Slovenska. Dokonca na pôde národnej rady ste pretlačili na objednávku premiéra dve uznesenia, jedno z výboru pre európske záležitostí a druhé z 27. 2., v ktorých ste v mene tejto národnej rady obviňovali Európsky parlament, opozičných europoslancov, aj opozíciu zo šírenia nenávisti kvôli obavám, ktoré vyjadrila Európska komisia. A to by som rada pripomenula, že v tej Európskej komisii sedí, respektíve sedel ešte vtedy nominant SMER-u, pán Šefčovič. EPPO a tiež Európskeho parlamentu, ktoré upozorňovali túto vládu v komunikácii, ktorú dnes už minister Susko nerozporuje, na možný rozpor s právom EÚ vrátane princípov právneho štátu. Napriek tomu, napriek tomu, že celé ohrozenie čerpania európskych peňazí bol vraj výmysel, podľa vlády. Minister Susko vyslal do Bruselu špeciálnu vyjednávačku, v osobe Marice Pirošíkovej, ktorá mala európskym inštitúciám vysvetľovať kroky vlády v oblasti právneho štátu a reformy trestného práva a to napriek tomu, že sama nemala žiadne skúsenosti v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ. Vtedajší štátny tajomník, dnes šéf SIS, Pavol Gašpar, mňa osobne na pôde ústavnoprávneho výboru presviedčal, že tieto veci ohľadom EÚ sú len administratívne záležitosti a všetko bude okej. Aj pani kolegyňa Plevíková nás na výbore európskej, európskeho ubezpečila, že sú to len administratívne záležitosti a že Európska komisia aj EPPO budú samozrejme spokojné. Nuž neboli a podľa mňa neboli ani tento týždeň, ale o tom potom. Neskôr sme ale z úst premiéra predsa len počuli, že vzťahy s Európskou úniou a konkrétne s Európskou komisiou sú tak povediac komplikované. No to bola pravda. A premiér sa vtedy vyhováral, že to je spôsobené prípadným nezvolením Ivana Korčoka za prezidenta. Odmietnutím vyslať vojakov na Ukrajinu, respektíve našou suverénnou zahraničnou politikou. Že dokonca sám premiér môže prísť o premiérske kreslo. Klamstvá, výhovorky, samé klamstvá a výhovorky. Tak poďme späť od týchto klamstiev ku faktom. Analýzy Európskej prokuratúry a neviem, čo vám je smiešne pán kolega, lebo toto vám hovorí Európska komisia, nie ja, ale asi tomu nerozumiete tak nevadí. Analýzy Európskej prokuratúry a Európskej komisie boli vedené, ako vždy v takýchto prípadoch, nestranne, objektívne a hlavne na báze právnych argumentov vychádzajúc z expertízy, ktorú tieto inštitúcie v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ majú. Európska komisia upozorňovala, že novela ako taká znižuje schopnosť Slovenskej republiky chrániť finančné záujmy EÚ, teda európske peniaze pred korupciou, spreneverou, praním peňazí a ďalšími ekonomickými trestnými činmi. Podrobnou analýzou vtedy Európska prokuratúra identifikovala najmä, no nie výlučne, dva závažné problémy. Premlčacie doby a skrátenie trestných sadzieb. Upozorňovala, že v prípade, ak vláda navrhovanú úpravu neupraví tak, aby táto bola v súlade s európskymi textami a teda že Slovenská republika nebude schopná riadne chrániť európske peniaze, hrozí nám nielen už spomínaná infringement procedure, ale aj aktivácia mechanizmu podmienenosti a tiež mechanizmu ochrany recovery and resilience facility, čo je vlastne plán obnovy. Dnešné skrátené legislatívne konanie tak len potvrdzuje to, čo sme hovorili. To vláda ohrozila čerpanie európskych peňazí. Od decembra, od predstavenia tejto novely Trestného zákona vláda s Európskou komisiou komunikovala. My nevieme, čo konkrétne bolo v tejto komunikácii, ani ako ste odpovedali spočiatku na tie výčitky. Čo však vieme je, že keby ste túto novelu vtedy nešili horúcou ihlou, ale postupovali riadnym legislatívnym procesom, keby ste od začiatku diskutovali a konzultovali Európsku komisiu tak, ako sa to má robiť, tak dnes sme tu nemuseli byť. A vlastne aj s tou Európskou komisiou ste komunikovali len vďaka tomu, že opozícia celý tento váš valec brzdila, obštruovala a následne to išlo na ústavný súd. Inak by už novela Trestného zákona bola v účinnosti, ako ste to plánovali k 15.1. a dnes už by Európska komisia viedla možno nie jedno konanie proti Slovenskej republike. Čo tiež vieme s istotou je, že dnes 15. júla sme sa tu stretli, aby sme prerokovali novelu novelizovanej novely, v ktorej cieľom je, ako sami uvádzate v dôvodovej správe, zohľadniť výsledky konzultácií s Európskou komisiou, ktoré prebehli od decembra po rozhodnutie ústavného súdu. To čo sa dialo odvtedy vie aj sám pán minister a ja sa k tomu vrátim neskôr. Čo sa týka toho samotného odôvodnenia. Tak hovoríte v ňom, že naliehavosť prijatia návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní vyplýva predovšetkým z potreby reagovať na nález ústavného súdu. No na ten v prvom rade reagovala Európska komisia tým, že povedala, že obnovuje analýzu nášho Trestného zákona. Zároveň hovoríte, že po rokovaniach s Európskou komisiou je zámerom vlády Slovenskej republiky poskytnúť väčšiu ochranu finančných záujmov Európskej únie. No ja by som tu chcela povedať, že to nie je o tom, že vy poskytujete väčšiu ochranu finančným záujmom, vy zaisťujete, že napriek zmenám v Trestnom zákone, tá finan, tá ochrana finančných záujmov Európskej únie nebude nižšia. A to je teda rozdiel. Zároveň hovoríte, že reflektujete na judikatúru súdneho dvora Európskej únie, uvádzate až jedno rozhodnutie, pritom tých rozhodnutí je niekoľko. A keby ste brali do úvahy to, čo sme vám tu počas viac ako dvoch mesiacov obštrukcie hovorili ,tak ste mohli túto judikatúru reflek
=====
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.7.2024 o 11:09 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:09

Beáta Jurík
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, neviem ako vy, ale ja som skutočne rada, že sme sa tu dnes
=====
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.7.2024 o 11:09 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:24

Beáta Jurík
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
...tá ochrana finančných záujmov Európskej únie nebude nižšia a to je teda rozdiel. Zároveň hovoríte, že reflektujete na judikatúru súdneho dvora Európskej únie, uvádzate až jedno rozhodnutie, pritom tých rozhodnutí je niekoľko a keby ste brali do úvahy to čo sme vám tu počas viac ako dvoch mesiacov obštrukcie hovorili, tak ste mohli túto judikatúru reflektovať do trestnej novely už predtým. Čítam ďalej tú dôvodovku, zohľadnenie požiadaviek Európskej komisie minimalizuje riziko aplikácie mechanizmov Európskej komisie, ktoré by mohli mať za následok negatívny vplyv na štátny rozpočet. No, kolegovia, kolegyne, nehnevajte sa ale toto je krása, toto je priam drzé až arogantné, pretože to riziko aplikácie mechanizmov Európskej komisie, a síce Infringement procedures, Conditionality mechanism alebo teda Recovery and Resilience Facility, je tu kvôli zbabranej a nebezpečnej novele Trestného zákona. Tie mechanizmy samé o sebe nepredstavujú žiadne riziko, nespôsobujú hospodárske škody. Ak ich Európska komisia aktivuje a sú z nich sankcie, tak je to len a len preto, že vláda nedokáže dostatočne európske peniaze chrániť, resp. vystavuje ich možnosti korupcie, sprenevery a ďalších. Na záver. Prijatie navrhovanej úpravy minimalizuje riziko značných hospodárskych škôd pre Slovenskú republiku spôsobených iniciovaním finančných nástrojov Európskej komisie. Podobný koment ako som povedala pred chvíľou. Ak niekto ohrozil rozpočet Slovenskej republiky, ak niekto spôsobil to, že nám hrozia hospodárske škody, tak to nie je Európska komisia, Európska únia vo všeobecnosti, ale je to práve táto vláda Slovenskej republiky svojim konaním a tým, že novelu Trestného zákona šila všetci, všetky vieme prečo, narýchlo horúcou ihlou a že nepočúvala tie výčitky, či už európskych inštitúcie alebo opozície, keď sme dokonca pozmeňovacím návrhom vám vraveli, že tam máte chyby a že ich je potrebné opraviť, ináč bude táto novela v rozpore s právom Európskej únie. Nuž, dnes sme teda tu a ideme opravovať to čo už bolo minimálne dvakrát dvakrát opravené. A čo teda upravujete? V tejto novele novelizovanej novely upravujete premlčacie doby pri trestných činoch v oblasti finančných záujmov EÚ, upravujete sadzby a čiastočne tzv. problematiku obligatórneho ukladania trestu odňatia slobody. Inak povedané, dnes týmto SLK potvrdzujete, že všetko čo sme počas dvoch mesiacov v tejto oblasti tvrdili, všetko na čo sme sa pýtali, na čo sme vás upozorňovali a teda to čo môže spôsobiť zníženie ochrany finančných záujmov EÚ na Slovensku, bola pravda. Ešte raz, novelu trestného zákona ste šili horúcou ihlou a všetky tieto úpravy a opravy sú toho len dôkazom. A vy najlepšie viete, že prečo. Spravili ste v nej aj tieto chyby a bohvie aké ešte ďalšie a vedeli ste to. To je na tom to najhoršie. Vy ste zavádzali, klamali ste verejnosť, tvárili ste sa, že všetko je O.K.. Nuž nie je. A ešte raz, týmto SLK to potvrdzujete.

Zároveň, štvrtá platba z Plánu obnovy dostala len pred pár dňami provizórnu zelenú. Ale stále nie je vyplatená a ďalšie platby sú samozrejme ohrozené aj preto, že ste trestným zákonom, ktorý po rozhodnutí Ústavného súdu nadobudne účinnosť, možno otvorili alebo dokonca zvrátili jeden z miľníkov Plánu obnovy, za ktorý už Slovensku boli vyplatené peniaze. Vysvetlím. Pokiaľ túto novelu posudzoval Ústavný súd, tak jej účinnosť nebola, bola pozastavená a Európska komisia ju teda nebrala do úvahy pri posudzovaní hodnotenia štvrtej platby. Postupovala vlastne tak, akoby bol stále v aplikácii, pretože to tak aj bolo, Trestný zákon ešte bez tej novely. Dnes to už tak nemusí byť a Európska komisia môže teda rozhodnúť o tom, že skutočne ten miľník bol zvrátený a môžme byť nútení vracať nejaké peniaze. Zároveň, teda ako som už spomínala Európska komisia za ten čas pozastavila samotnú analýzu Trestného zákona, pretože nevedela, ktoré časti ako Ústavný súd posúdi. Po rozhodnutí Ústavného súdu, a to vôbec nie je preto, že by ten že by to rozhodnutie akýmkoľvek spôsobom nerešpektovala, ale my tu máme dve roviny a ja skutočne nechápem tomu, že ako aj ľudia s právnym vzdelaním môžu povedať, že Európska komisia sa stará do vecí, ktoré ktoré sa jej netýkajú a nerešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu, pretože teraz obnovila tú analýzu. To sú dve absolútne rozdielne roviny. Na jednej strane máme rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý posudzoval súlad predkladaných zmien s Ústavou a teraz Európska komisia posudzuje tieto zmeny s právom Európskej únie. Takže to si netreba miešať. Po rozhodnutí Ústavného súdu teda Európska komisia opäť obnovila túto analýzu a ja som teda ešte do dnešného rána nevedela, že či Európska komisia videla tento predkladaný text, o ktorom sa tu dnes bavíme a mohol na to teda odpovedať pán minister a povedal nám to už na Ústavnoprávnom výbore, že teda na to, že som ho ja osobne minulý týždeň upozornila na to, že tá novela, ktorú dnes tu máme, opäť nie je v súlade s právom Európskej únie, sa následne opýtali Európskej komisie a idú predkladať pozmeňujúci návrh. Dámy a páni, ja som skutočne veľmi rada, že tu dnes sme, že sa bavíme o texte, ktorý zajtra už bude opäť menený, ale ja ja neviem vy si myslíte, že toto je skutočne normálny štandardný legislatívny proces? No, ja s tým veľmi nesúhlasím. Skutočne neviem, že či Európska komisia by bola spokojná s tou novelou, tak ako bola schválená vládou minulý týždeň. Myslím si, že ten pozmeňujúci návrh, ktorý prichádza, tak je jasným dôkazom toho, že by nebola a že by sme tu asi boli zbytočne, pretože by sme sa pravdepodobne vrátili aj ďalší týždeň. Ale len to potvrdzuje, že v tej novele Trestného zákona sú jednoducho chyby a všetci, všetky vieme veľmi dobre prečo tam sú a prečo ste sa s tou novelou tak strašne ponáhľali. Dnes ste potvrdili, tým, že tu sme, že vaša novela nebola v súlade s právom EÚ. Ale keby to bolo len o tom, že ste zlí študenti práva Európskej únie, nuž čo už, ja si tu už aj zvykám na to, ale horšie je, že v momente keď si bolo treba vybrať, pretože to riziko tu bolo a vy ste o ňom vedeli, keď si bolo treba vybrať medzi amnestiou pre vašich ľudí a európskymi peniazmi pre všetkých ľudí tejto krajiny, tak ste neváhali a prstom ste ukázali na vašich ľudí. Že si vyberáte ich. A to skutočne len potvrdzuje ako táto vláda myslí na občanov a občianky tejto krajiny. Neprešlo vám to.

Európska komisia veľmi pozorne sleduje čo sa na Slovensku deje, pretože nechce aby sme sa stali ďalším orbanistanom. Preto sme dnes tu, preto vy opravujete vašu zlú písomku z práva EÚ lebo ste ohrozili, vy ste ohrozili peniaze ľudí a po všetkých tých klamstvách, vyhováraniach ich zrazu idete chrániť, pretože ak je niečo na čo počúvate, tak je to práve zvuk peňazí. Slovensko ich potrebuje, vaša vláda ich potrebuje a mňa teda skutočne baví, mám v sebe asi tak trošku škodoradosti, ako sami seba na sociálnych sieťach nazývate eurofondovou vládou. No to, to je tak smiešne a patetické. Dnes ste sa totiž usvedčili. Všetko čo sme rozporovali počas tej obštrukcie v súvislosti s právom Európskej únie, všetko čo sme kritizovali, tak bola pravda. A keď tak radi voláte po ospravedlnení, tak sami by ste mali dnes jedno adresovať. V prvom rade európskym inštitúciám, ktoré ste krivo a bezočivo obviňovali. Opozičným europoslancom, ktorým ste nadávali do potkanov a vlastizradcov, aj keď oni nerobili nič iné, ako chránili záujmy krajiny a ľudí v nej. Ale aj nám v opozícii, pretože sme vás konštruktívne upozorňovali počas tej obštrukcie na to, čo vo vašej novele nie je v súlade s právom EÚ. Dnes ste nám dali za pravdu. Ďakujeme. A na záver budem možno trošku osobnejšia, mňa veľmi mrzia slová pána ministra spravodlivosti, keď hovorí o tom, že Európska komisia mala akési zlé, zavádzajúce, nepravdivé informácie o tom, čo sa vlastne v tej novele Trestného zákona nachádza a že ministerstvo spravodlivosti toto muselo vyvracať. A hoci teda sám pán minister hovorí, že nechce špekulovať, kto takéto informácie Európskej komisii donášal, z tých tlačových besied strany SMER jednoznačne vyplýva, že to zvaľujú na opozíciu. No ja chcem pripomenúť ešte raz, že v Európskej komisii sedel nominant SMER-u, pán Šefčovič, a opozícia nijakým spôsobom s Európskou komisiou nekomunikuje. Zároveň, hovorím, na toto sme vás upozorňovali počas dvoch mesiacov obštrukcie. Myslím si, že aj to svedčí o tom dobrom úmysle opozície, pretože keby ste to vtedy zmenili, tak dnes sme tu jednoducho nemuseli byť. Tie európske peniaze nemuseli byť ohrozené. Ďalším dôkazom nášho dobrého úmyslu je myslím si, pán minister a dúfam, že mi dáte za pravdu, aj to čo sa udialo minulý týždeň a síce, že sme vás upozornili na to, že ten text, ktorý tu máme dnes opäť nie je dobrý a že ho budete musieť opravovať. A nespravili sme to preto, aby sme si nahrali nejaké politické body lebo to mohla byť o tom tlačová beseda, kde by sme mali k tomu infografiky a kričali by sme akí ste neschopní. Spravili sme to tak, aby ste to mohli upraviť. A ten pozmeňujúci návrh, ktorý zajtra predložíte je len dôkazom toho, že ste sami pochopili, že ten nesúlad s právom Európskej únie tam skutočne je a že ste urobili chyby. Takže vás poprosím, aby ste tie reči, že opozícia, europoslanci a neviem kto všetko robil zlobu v Bruseli, aby ste ich viac nešírili, pretože to nie je pravda. A ak sa v tomto pléne dúfam na niečom zhodneme, keď sa už nevieme zhodnúť napríklad na odsúdení deportácií ukrajinských detí do Ruska alebo na odsúdení nehanebného útoku na detskú nemocnicu, tak dúfam, že sa zhodneme aspoň na tom, že ideme upraviť niečo, nejaké chyby, ktoré sú v tej trestnej novele kvôli tomu, aby občania a občianky tejto krajiny nestratili, aby neprišli o európske peniaze, ktoré im právom patria a ktoré táto vláda ohrozila. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.7.2024 o 11:24 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:36

Andrea Turčanová
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pani poslankyňa ja vám veľmi pekne ďakujem za odborné, vysoko odborné zhrnutie a vysvetlenie problému a dovolila by som si dať otázku, ktorú budem smerovať teda na vás, aj keď odpoveď by som možno čakala skôr od členov vlády alebo od pána ministra. Sedem mesiacov uplynulo od vtedy ako sme sa začali baviť o novele Trestného zákona, odvtedy už tu bola dvakrát a ako počúvam, tak bude predložený ďalší pozmeňujúci návrh, čiže vlastne tretia zmena tejto novely. Takže sa chcem spýtať, že priznáva vláda, že novela nebola dobrá, že bola zbabraná a že teda pani prezidentka a opozícia mala pravdu? Ospravedlnia sa teraz niektorí členovia vlády za to ako to bagatelizovali a ako sa hanlivo vyjadrovali na adresu opozície a prezidentky? Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.7.2024 o 11:36 hod.

Ing.

Andrea Turčanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:37

Pavel Ľupták
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa Beátka Jurík, len na úvod, kým čosi poviem vážnejšie, tak spomínali ste tu teraz zase, že nejaký útok na, teda deportáciu ukrajinských detí a dali ste na začiatku schôdze návrh na odsúdenie útoku na nemocnicu na Ukrajine. Vy máte aké informácie o tom, že takéto veci sa dejú, teda že že tieto veci spáchala Ruská federácia? Osobne ste tam boli? Hej, to len ako poznámka na okraj. Ja ako (Reakcia z pléna.). Prosím? Dobre to len tak, že tuto sa ideme o niečom hlasovať čo jednoducho neni overené. A to čo napíšu naše mainstreamové média, tak tým tak neverím ani správu o počasí, len toľko. Ale teda poďme vo vašom príspevku. Je úplne štandardný, ktorý ste mali a opakovali ste tu stále finančné záujmy Európskej únie. Vznikajú hospodárske škody. My sme babráci a vy ste tí géniovia, ktorí ste to všetko vedeli a ste to hovorili. A v tomto duchu budú určite všetky diskusné príspevky. Ale dovoľte mi malú poznámku. V sobotu sme si pripomenuli celoslovenskými oslavami v Starej Bystrici zvrchovanosti, vyhlásenie zvrchovanosti Slovenskej republiky z roku 1992, konkrétne 17. júla. Pozvánku dostali všetci opoziční poslanci (Nesúhlasná reakcia pléna.), nebol tam ani jeden. Hej. (Nesúhlasná reakcia pléna.) Mám takú informáciu, že všetci opoziční poslanci dostali pozvánku. Áno. Ale to boli oslavy verejné, neboli že iba na pozvánku (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.7.2024 o 11:37 hod.

Ing.

Pavel Ľupták

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video