49. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
4.5.2026 o 16:09 hod.
MUDr.
Marek Krajčí
Videokanál poslancaĎakujem pekne za vaše faktické poznámky, kolegovia. Ja by som to tak zhrnul, že pre súčasného pána zdravotníctva je pacient, že na poslednom mieste a nehovoríme to len v prípade tohto záchrankového tendra. Ale povedal to nedávno aj pán ombudsman, verejný ochranca práv, ktorý kritizoval to, že pán minister Kamoša nič nerobí s narastajúcimi poplatkami pre ľudí, ktoré stávajú alebo začínajú byť už porušením ich základných ľudských práv. Povedal: „Vyhovuje to poisťovniam, vyhovuje to poskytovateľom, vyhovuje to ministerstvu a kto sa bude biť za pacienta? No určite to nebude náš minister zdravotníctva Kamil Šaško a v tomto prípade je to úplne presne to isté. A zvrzal tender, ako sa dalo. Kto vie, kto všetko ho do toho namočil. Namiesto toho, aby ho vyriešil, tak ho vyriešiť nevie. A samozrejme, posledný v rade je pacient. Biznis toky idú, peniažky idú. A pacient sa vozí na starých sanitkách bez ďalších investícií do tejto úkreatívnej služby. Hoci štát poctivo platí aj amortizáciu už ďalšieho nového vybavenia, ktorý pacient nemá. Takto to žel funguje za ministrovania tohto nášho pána ministra zdravotníctva. Ďalší v rozprave.
Rozpracované
Vystúpenia
15:46
Vystúpenie 15:46
Marek KrajčíEšte raz. Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia. Predkladáme do Národnej rady uznesenie, ktoré má odsúdiť praktiky, ktoré sprevádzali výberové konanie na prevádzkovateľov ambulancií záchrannej zdravotnej služby v gescii Ministerstva zdravotníctva a vyjadriť znepokojenie nad tým, akým spôsobom toto výberové konanie bolo realizované. A zároveň chceme požiadať ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Kamila Šaška, aby do troch dní predložil Národnej rade Slovenskej republiky zoznam členov výberovej komisie, ktorá zhodnotila žiadosti uchádzačov na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby. Do troch dní predložil Národnej rade Slovenskej republiky výsledky výberového konania, ktoré poslal bývalý riaditeľ operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Marián Povolný a ktoré aj podľa pána generálneho prokurátora bolo právoplatne ukončené, a do troch dní predložil Národnej rade Slovenskej republiky pomerne robustnú právnu analýzu, tak, ako to Ministerstvo zdravotníctva, na základe ktorej zrušil výberové konanie na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby. A do 10 dní predložil Národnej rade Slovenskej republiky návrh konkrétnych krokov s časovým rámcom, ktorými Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zabezpečí realizáciu výberového konania na prevádzkovateľov ambulancií záchrannej zdravotnej služby alebo iným spôsobom zabezpečil to, aby došlo k výberu poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby napriek takým spôsobom, že by to zabezpečil štát alebo samosprávne kraje. Ja aj vysvetlím, prečo je to extrémne dôležité a prečo toto uznesenie, ktoré sme síce predložili ešte 9. septembra 2025, stále je absolútne aktuálne a dokonca by som povedal nevyhnutné, aby Národná rada niečo takéto schválila a zároveň zaviazala Ministerstvo zdravotníctva, aby konalo. Najprv trošku poviem k tomu úvodu, lebo predsa len bola to síce pravdepodobne doteraz asi najväčšia kauza, ktorou otriaslo Ministerstvo zdravotníctva v ére samostatnej Slovenskej republiky. A teda jedna vôbec z najväčších káuz v ére nášho Slovenska od jeho založenia, ale tak či tak si myslím, že Kamil Šaško aj strana HLAS to hrajú na to, že postupne chcú, aby to upadlo do zabudnutia, hoci tie veci vôbec nie sú doriešené. A čo sa týka pacientov, tak tí v tejto kauze ťahajú úplne za koniec. O tých naozaj momentálne Ministerstvo zdravotníctva sa vôbec nezaujíma. A škaredo doplácajú na to, ako táto kauza sa necháva vyhniť. Takže tento škandalózny tender je naozaj symbolom bezbrehého rozkrádania peňazí určených na liečbu pacientov. Tender za 2 miliardy €, ktorý realizoval rezort pod vedením Kamila Šaška, je určite jedným z najväčších škandálov v zdravotníctve od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Verejnosť ešte pred jeho ukončením poznala mená úspešných firiem. Trošku dovoľte, aby som povedal, prečo vždy, keď sa tendrovali záchranky, bolo okolo toho taký obrovský humbuk. A ja úprimne poviem, že nenesie za to priamo zodpovednosť táto vládna garnitúra, ktorá len neustále využívala a zneužívala to, čo tu zaviedol svojho času exminister Rudolf Zajac. Povráva sa, že v tom čase bola tu menšinová vláda, aj on mal nejakým spôsobom zabezpečiť dostatočný počet poslancov, aby táto menšinová vláda mohla fungovať, a jedna z tých vecí bola, že sa ponúkali aj tieto stanice záchrannej zdravotnej služby. Prečo to celé takýmto spôsobom funguje? Je evidentné, tá cenotvorba, ktorú exminister Rudolf Zajac nastavil a ktorá sa potom rokmi len neustále aktualizovala o nejakú infláciu, čo sa dalo samozrejme vždy veľmi dobre zdôvodniť, je samozrejme lukratívna a dokonca ja by som povedal premrštená. Jasné, že tým, ktorí v tomto sektore sú, sa niečo takéto páči, ale odčerpáva to nášmu zdravotníctvu obrovské množstvo peňazí, ktoré by mohli byť použité ináč. A práve teraz aj tá kríza, ktorá celá vznikla, umožňovala aj súčasnému vedeniu ministerstva, aby sa vôbec prehodnotilo to, akým spôsobom sa tie stanice záchrannej zdravotnej služby vyberajú. Pokiaľ by záchranky začal vo svojej gescii riešiť štát ako jednu zo svojich kľúčových služieb, ako sú hasiči, ako sú policajti, tak by kľudne podľa mňa aj mali byť záchranky, ktorú zabezpečuje štát. Tak som presvedčený, že by sa dali ušetriť obrovské, ale obrovské zdroje, pokiaľ by samozrejme tento celý systém spravovali čestní politici, ktorí by nekorumpovali a nekradli. A práve preto, že to je takto nastavené, tak vždy bol obrovským pokušením pred samotným tendrom, ktorý mimochodom vôbec nespĺňa požiadavky verejného obstarávania, čo nám vytýka Európska komisia a tvrdí, že tá legislatíva je nastavená zle, v rozpore s európskym právom a takýmto spôsobom sa takéto obrovské tendre alebo záchranky nemôžu vyberať, pretože to v podstate nie je súťaž. Je to vyberanie tých, ktorí prevádzkujú tieto stanice, a častokrát to boli historicky ľudia a firmy, ktoré dokonca v tomto segmente vôbec nič nerobili. Nové spoločnosti, ktoré sa založili len za účelom toho, aby vyhrali tento tender, čo samo osebe nedáva vôbec žiaden zmysel a je samozrejme brutálne pochybné. Tak títo nakoniec potom ten tender vyhrávali a bolo to prepojené cez politikov, politické špičky tak, aby tie peniaze odtiekli tam, kde odtekať majú. Teraz pred týmto tendrom sa verejnosť už pred jeho ukončením dozvedela mená úspešných firiem. A otázka je, akým spôsobom sa to stalo. Ľudia, niektorí, ktorí skrátka boli pri zdrojoch, sa už na to nemohli pozerať, čo sa opäť deje. Medzi tými menami bola firma, ktorej majiteľ je podľa magazínu Forbes najbohatším Slovákom. Ten sa zhodou okolností podľa medializovaných informácií ešte pred ostatnými parlamentnými voľbami stretával s budúcou ministerkou zdravotníctva za stranu HLAS-SD a dohadovali personálne nominácie v rezorte. Druhou úspešnou firmou sa mala stať záchranková, schránková firma, ktorá vznikla len pár mesiacov pred vyhlásením tendra. Jej majiteľ si za svojho svedka na svadbe vybral predsedu poslaneckého klubu strany HLAS-SD a jeho syn patrí medzi sponzorov strany HLAS-SD. Obe tieto firmy nemajú žiadne skúsenosti s prevádzkou záchrannej zdravotnej služby, no už niekoľko mesiacov pred samotným výberovým konaním si objednali desiatky nových sanitiek. Škandál s výberovým konaním na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby nemá v dejinách samostatného Slovenska obdobu ani čo do objemu financií, ale ani čo do priamych väzieb firiem s politikmi strán ovládajúcich rezort zdravotníctva. Je tu výrok pána podpredsedu parlamentu Andreja Danka, že tam ide o zisk až 800 miliónov eur. Na tom dotyční. A môže sa to zdať absolútne premrštené, ale úprimne, ja som mal možnosť sa s niektorými ľuďmi, ktorí boli oslovení v rámci tohto tendra, aby sa stali tichými spoločníkmi niektorých firiem, rozprávať. A oni mi, predstavte si, zhruba približne takúto sumu potvrdili. Takto brutálne je predražený systém záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, aby sa stal tunelom pre peniaze pre firmy, ktoré vyhrávajú tieto tendre, čo v podstate nie sú tendre, lebo ešte raz opakujem, je to komisia, ktorá za zatvorenými dverami, ktorej stále nepoznáme oficiálne zloženie a len uniklo na verejnosť, ale nechcel minister ani za tú cenu zverejniť. Tak táto komisia to vyberá na základe svojich subjektívnych hodnotení. Jeden pán poslanec to nazval, že to je súťaž krásy, ale krásy takej, že mne sa môže páčiť toto a druhému tamto. Si to nabodujú a pokiaľ sa dobre dohodnú, tak vyhrávajú tí, ktorí majú vyhrať. Strašné, hrozné, ťažko to nejako vysvetliť. A teraz vďaka tomu, že tento tender tak zvrzal a došlo k obrovskému množstvu pochybení na strane Ministerstva zdravotníctva, na čo vydal prokurátor generálny protest. Áno, a Ministerstvo zdravotníctva čaká správny súd s Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky v tejto oblasti. Tak áno, koľko je tomu? Je v súčasnosti situácia nasledovná. A dobre počúvajte. Pán minister zdravotníctva si tuná v parlamente, aby nekonal totálne protizákonne, nechal schváliť novelu, ktorou môže poveriť organizovaním týchto bodov alebo prevádzkovaním týchto bodov tých, ktorí tie body doteraz prevádzkovali. Čo samozrejme z histórie káuz týchto záchrankových tendrov veľmi dobre vieme, že sú to opäť ľudia, ktorí sú napojení aj na súčasnú vládu, pretože sa vyberali tieto stanice pred šiestimi rokmi, keď vládol SMER. A teraz tieto firmy, oni sa aj nechali oficiálne počuť. Povedali: za tejto situácie my do záchraniek investovať nejdeme. My nevieme, dokedy to bude trvať. My nevieme, kedy to má skončiť. Dobre, budeme to ďalej prevádzkovať. Boli sme požiadaní, ale investície od nás nečakajte. Čo to znamená? Keďže je tá, a to vidíme aj na Finstate, ako sa tým jednotlivým firmám z roka na rok zvyšujú zisky pri prevádzkovaní tejto služby. A samozrejme tie zisky, ktoré už sa potom nikde nedajú niekde odliať, sú potom najvyššie v poslednom roku, keď sa už tendruje potom ďalšia zostava úspešných ľudí. Tak tieto firmy teraz tým, že neinvestujú a keďže ten tender a vôbec tá cenotvorba je vypočítaná na investície, ktoré sa majú splatiť zhruba za štyri – päť rokov, tak majú brutálne zisky. A nielen, že majú teraz brutálne zisky, pacienti dostávajú služby z predchádzajúceho v podstate tendra, pretože žiadne nové investície do záchrannej zdravotnej služby neprichádzajú. Čo sa teraz môže stať? Že sa pokazí sanitka. Alebo že ten ktorý prístroj, ktorý už mohol byť novší, nebude a tak ďalej a tak ďalej. Takže pacient je v tomto prípade opäť až na poslednom mieste a práve preto takéto uznesenie by Kamila Šaška mohlo zaviazať k tomu, aby to rozhýbal a konečne niečo v tejto veci spravil, čo, zdá sa, čakáme, sa skontroluje. Pretože on strčil hlavu ako pštros do piesku a bojí sa, že túto vec by nedokázal zvládnuť a preto je tolerované to, čo som doteraz povedal. V podstate mu to prevádzkujú tí predchádzajúci víťazi. Politická viac-menej spokojnosť, zisky sú enormné, enormné, pretože nemusia byť žiadne investície. A Kamil Šaško sa tvári, že aj To, čo som doteraz povedal. V podstate mu to prevádzkujú tí predchádzajúci víťazi. Politické, viac-menej spokojnosť, zisky sú enormné, enormné, pretože nemusia byť žiadne investície. A Kamil Šaško sa tvári, že aj pacient je spokojný, ale ja tvrdím, že práve naopak, pacient je najohrozenejší v tomto celom. Čo sa týka tých otázok, tak jedna otázka, aby minister zdravotníctva predložil Národnej rade Slovenskej republiky pomerne robustnú, to je v úvodzovkách, lebo takto len povedal, právnu analýzu, na základe ktorej zrušil výberové konanie na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby. Tak, dámy a páni, my sme si túto analýzu vypýtali cez zákon o slobodnom prístupe k informácii. Viete, aké stanovisko ministerstva zdravotníctva, že ide o analýzu, ktorá je v utajenom režime. Dobre, povedať, tak aj toto sa dá dať vôbec do utajeného režimu? Nejde tu o ďalšie porušovanie úplne? Flagrantné porušenie základu zákonov tejto krajiny. No, my ako poslanci môžeme si tu na to povzdychnúť, môžeme byť z toho zhrození, ale naozaj to, čo by sme mohli všetci urobiť. Ja som presvedčený, že mnohí z vás sú z toho zdesení, nakoniec aj premiér Robert Fico bol zdesený, až ten tender, ktorý Šaško zorganizoval, mu prikázal zrušiť. Ale teraz treba ísť ďalej. Teraz treba zabezpečiť pacientom funkčnú, kvalitnú záchrannú zdravotnú službu. A keď sa majú do nej dávať také peniaze, aké sa tam stále púšťajú. Tak momentálne toto, čo teraz dostávajú, je pod úroveň. Alebo teda nech minister Šaško okamžite skreshe ten akoby. Ale okamžite. A zdravotníctvo ušetrí stovky miliónov €. Najlepšie by bolo, a vtedy by bol v mojich očiach najväčší hrdina, keby prišiel so systémom, kde mu to ušetrí tých 800 miliónov € a bude to prevádzkovať štát, bude to prevádzkovať nejaký systém záchrannej služby na Slovensku, ktorý, som presvedčený, že štát dokáže rovnako dobre robiť, ako prevádzkuje policajný zbor, ako prevádzkuje hasičský zbor, záchranné zložky. Len samozrejme potom by z toho nemohol byť biznis pre vyvolených. Takže bolo by fajn, keby sme už pána Kamila Šaška, pána nášho ministra, zaviazali, aby nám túto analýzu všetkým ukázal, verejnosti ju predstavil, na základe ktorej zrušil ten tender. Myslíme si, že máme na to nárok, aby sme. No a samozrejme bolo by fajn, keby aj povedal, akým spôsobom sa vyberalo. Šak prečo by verejnosť na to nemala mať právo? Rozhodovalo sa tu o 2 miliardách. Verejných zdrojov, na ktoré sa občania tejto krajiny skladajú. Či už formou dane alebo iných odvodov. Ja by som v tomto prvom, prvom vystúpení zatiaľ toľkoto povedal. Predpokladám, že bude tu ďalšia debata, do ktorej sa bude dať zapojiť a podopínať ďalšie skutočnosti. A teda chcem vyjadriť presvedčenie, že takéto uznesenie je správna vec a ja dúfam, že sa na jeho podporu nájde dostatok poslancov v tomto pléne a z tohto miesta chcem sa naozaj pýtať aj koaličných poslancov a spytovať ich, domnievam, že či by nebolo dobré v tejto veci trošku pokročiť ďalej, lebo momentálne, ako to vyzerá, Kamil Šaško to nejde nechať kompletne celé vyhniť. A samozrejme v tejto situácii nám potom hrozí aj mastná pokuta od Európskej komisie. Ďakujem pekne zatiaľ na vaše vystúpenie.
Rozpracované
16:03
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:03
Peter PollákVystúpenie s faktickou poznámkou
4.5.2026 o 16:03 hod.
Mgr.
Peter Pollák
Videokanál poslancaĎakujem ti, Marek. Ty si spomínal aj premiéra Fica, ktorý bol zdesený z toho dvojmiliardového tendra na záchranky. Ale nič viac sa nestalo. Mohol byť zdesený, ale nič viac neurobil preto, aby sa buď Kamil Šaško, alebo zodpovedný človek, ktorý mal v záujme tento lúpež urobiť. Bol zodpovedný aj buď majetkovo, alebo potom trestnoprávne. Na druhej strane my môžeme vidieť teraz, čo vláda robí v rámci zdravotníctva a všetkého toho, čo sa má týkať, či už zdravotnej starostlivosti alebo potom zvýšených zdravotných odvodov, a to ide všetko v súlade s tým. Tá jedna tak na jednej strane vládna strana HLAS-SD sa podieľala na tom, aby 800 miliónov € tak, ako hovoril Andrej Danko, skončilo ako vývar pre niekoho zo strany HLAS-SD alebo teda blízkym ľuďom zo strany HLAS-SD, ale na druhej strane, tu vidíme a kto to vláda? Zvyšuje zdravotné odvody ľuďom, no väčšiu zdravotnú alebo vyššiu zdravotnú starostlivosť títo ľudia nepociťujú. A toto ide v súlade naozaj s tým, čo táto vláda od začiatku tohto volebného obdobia robí. Iba škodí. Oni sú tí, ktorí majú moc. Oni majú moc nad tým, aby sa tu menili tie pomery v krajine, aby ľudia nemuseli platiť toľko na zdravotných odvodoch, aby výplaty Slovákov neboli menšie kvôli tomu, lebo sa zvýšili zdravotné odvody, ale aj sociálne odvody. Ale vyššiu zdravotnú starostlivosť títo ľudia nedostávajú. Oni majú moc. Robert Fico môže byť zdesený, ale môže byť zdesený akurát tak zo svojej politiky, že neurobil naozaj nič za tých 15 rokov vlád pre zdravotníctvo. A teraz ho môžeme vidieť, bohužiaľ, s človekom, ktorý vlastní druhú najväčšiu zdravotnú poisťovňu, ktorý má takisto čo za ľubom.
Rozpracované
16:05
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:05
Peter StachuraVystúpenie s faktickou poznámkou
4.5.2026 o 16:05 hod.
MUDr. Dr. med., MBA
Peter Stachura
Videokanál poslancaMarek, ďakujem veľmi pekne za predĺženie tohto návrhu, žiaľ, neprešiel vo výbore. Ja by som chcel upriamiť pozornosť aj na ten časový rámec. Predstavte si, že s týmto sme boli vo výbore 9. 10. 2025. Osem mesiacov, dlhých osem mesiacov prešlo, kým sme mohli vôbec túto vec prerokovať v parlamente, v Národnej rade Slovenskej republiky. Neuveriteľné, skutočne neuveriteľné, akým spôsobom tu krivíme tento legislatívny proces. No a samozrejme, ďakujem ti veľmi pekne za obsahovú stránku. Pomenoval si úplne presne, kde sú problémy. Ja k tomu tiež rád vystúpim a poviem obsahovo, čo sa toho týka. Ja som rád a chcem to ešte raz poznamenať, že našťastie, našťastie, nie sme úplnou banánovou republikou. Našťastie tu fungujú ešte aj niektoré úrady a som rád, že týmto megaškandálom za 2 miliardy € sa zaoberá aj prokurátor, prokuratúra Slovenskej republiky a dúfam, že dôjde k dôslednému prešetreniu celej tejto kauzy, pretože tu ide skutočne nielen o tie financie, ktoré si spomínal, ale aj o zdravie občanov. To, čo si spomínal, že tie jednotlivé záchranky, ktoré teda nevedia, budú, nebudú, na ako dlho budú, tak už ďalej neinvestujú, chodia na starých ojazdených záchrankách, neinvestujú do vybavenia a toto už je priame ohrozovanie potom aj poskytovanej zdravotnej starostlivosti do budúcna. No a kde je Kamil? Kamil, ten sa schoval, ten je preč, ten chodí po medifuturách, točí sa kdesi, hrúti, strihá pásky. No, úplný bezradný. To je úplný šaško v priamom prenose, pretože on skutočne, to je ťažký omyl, že takýto človek sa dostal do vedenia rezortu zdravotníctva. Bohužiaľ, bohužiaľ. Pán poslanec
Rozpracované
16:07
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:07
Jozef PročkoVystúpenie s faktickou poznámkou
4.5.2026 o 16:07 hod.
Mgr.
Jozef Pročko
Videokanál poslancaĎakujem veľmi pekne. Myslím si, že, keď povieme, že pán minister Šaško je šaško skutočný, tak to nie je nejaká urážka. Jednoducho je to tak, je to fakt. Nielen, spomínal si Fica, nielen Fico. Vedel o tomto a urobil vo vláde veľké bububu, ale veď sám veľký národný hrdina, buditeľ, milovník semaforov a iných tekutých kvasených nápojov povedal, že toto je škandál. Že poďme toto riešiť, že ideme vlastne národ okradnúť o 800 miliónov. Ale, čo sa stalo? Národný buditeľ a milovník semaforov neurobil nič. Len urobil bububu. A nič sa nestalo. A Fico? Fico, ten povedal, že toto, čo ste urobili, ale, preto, lebo podľa mňa ho hlasáci neinformovali o svojom kšefte. Podľa mňa ho, ako pamätáte si na to video, keď Počiatek povedal Trnkovi, že Slota je kráľ, lebo oholil Fica o polovicu, ešte aj z polovice, o tie dve miliardy. Takže podľa mňa tu hlasáci, dobre si to Marek popísal, neinformovali Roberta Fica, že idú oholiť národ o 800 miliónov. No a keďže na 800 miliónoch sa dá dobre podeliť, tak Robert Fico síce urobil bububu, ale oni urobili ďalšie veci, o ktorých aj ja v rozprave budem rozprávať a v tých veciach vlastne pokračujú a ten národ ešte môže prísť o peniaze. Ten národ ešte môže prísť o veľké peniaze. Takže ja sa ešte do rozpravy zapojím. Verím, že aj pán Stachura. Reagovať
Rozpracované
16:09
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:09
Marek KrajčíVystúpenie s faktickou poznámkou
4.5.2026 o 16:09 hod.
MUDr.
Marek Krajčí
Videokanál poslancaĎakujem pekne za vaše faktické poznámky, kolegovia. Ja by som to tak zhrnul, že pre súčasného pána zdravotníctva je pacient, že na poslednom mieste a nehovoríme to len v prípade tohto záchrankového tendra. Ale povedal to nedávno aj pán ombudsman, verejný ochranca práv, ktorý kritizoval to, že pán minister Kamoša nič nerobí s narastajúcimi poplatkami pre ľudí, ktoré stávajú alebo začínajú byť už porušením ich základných ľudských práv. Povedal: „Vyhovuje to poisťovniam, vyhovuje to poskytovateľom, vyhovuje to ministerstvu a kto sa bude biť za pacienta? No určite to nebude náš minister zdravotníctva Kamil Šaško a v tomto prípade je to úplne presne to isté. A zvrzal tender, ako sa dalo. Kto vie, kto všetko ho do toho namočil. Namiesto toho, aby ho vyriešil, tak ho vyriešiť nevie. A samozrejme, posledný v rade je pacient. Biznis toky idú, peniažky idú. A pacient sa vozí na starých sanitkách bez ďalších investícií do tejto úkreatívnej služby. Hoci štát poctivo platí aj amortizáciu už ďalšieho nového vybavenia, ktorý pacient nemá. Takto to žel funguje za ministrovania tohto nášho pána ministra zdravotníctva. Ďalší v rozprave.
Rozpracované
16:11
Vystúpenie v rozprave 16:11
Jozef PročkoNaozaj osobou pána ministra Kamila Šaška, ktorý je pre mňa taká figúrka, ktorú dosadili hlasáci, preto, aby mohli dobre riadiť ministerstvo. Pán Migaľ, viete, kto je pán Migaľ? To je ten vydierač z HLAS-u, ktorý už nie je v HLAS-e, ale so Šalitrošom zakladajú stranu a niečo so žalúdkom, lebo oni potom, keď hlasujú zle, tak im je strašne zle, takže aj to súvisí so zdravotníctvom. Pán Migaľ povedal o Petrovi Pellegrinim, že on riadi celú stranu a on riadi zdravotníctvo. Čiže môžeme sa domnievať na základe hodnotiaceho úsudku pána Migaľa, že pán prezident tento kšeft urobil. Na základe toho, čo povedal pán Migaľ, sa toho môžeme kľudne aj obávať, lebo pán Peter Pellegrini bol už zapletený do viacerých tendrov, či je to už ten mýtny tender. A pán minister Šaško je pre mňa naozaj taká figúrka, ktorému poviete a on to urobí. On je pre mňa taký výkonný práporčík HLAS-u, tak ako je výkonný práporčík Michelko v kultúre. Čo je ale pre mňa veľmi, veľmi také, na do očí bijúce, je pohľad na pána Šaška, keď sa to celé prevalilo. Ja som nevidel človeka, ktorý by pred sebou netlačil tú väzenskú celu, keď pil tie vody. Keď preglgal, on koľko vypil vtedy? 6, 5 l či 7 l, hovorili novinári? Vody, keď pohárik za pohárikom pil, keď sa ho novinári spytovali, čo sa deje a on: „Nič sa nedeje, všetko je v poriadku.“ A pil vodu za vodou. Už som nespomínal pána Danka. A SNS, ktorý tu búchal do stola a rozprával, že tento tender je niečo odporné a on sa postaví a zariadi, aby tento tender neprešiel a aby boli z toho vyvodené konc... no úplne až strašné veci. A čo sa stalo? Pán Danko akoby, čo nebuchol do stola. Myslím, že si narazil prst. Bolel ho prst, tak potom povedal, že nemôžem búchať do stola, lebo ma bolí prst. A stihol. Stikol, oni sú v tomto úplne, že geniálni. Oni chvíľočku povydierajú, tak ako Migaľ, ako Danko, a nakoniec týchto 800 miliónov ešte je ohrozených, pretože nielenže je tento tender protizákonný a vyšetruje ho polícia, ale sa odvolali tí, čo nakúpili dopredu tie sanitky, pretože sanitky sú nakúpené dopredu, tak tí sa idú súdiť so štátom a chcú, lebo Šaško povedal, že tento tender, všetko je v poriadku, všetko je zmazané. To hovoria vám. Keď vám nejaký vládny činiteľ povie, že všetko je v poriadku, prosím vás pekne, vtedy spozornite, vtedy si dajte pozor, lebo Tak tí sa idú súdiť so štátom a chcú, lebo Šaško povedal, že tento tender, všetko je už v poriadku, všetko je zmazané. To hovoria vám. Keď vám nejaký vládny činiteľ povie, že všetko je v poriadku, prosím vás pekne, vtedy spozornite, vtedy si dajte pozor, lebo nič nie je v poriadku. Práve opak je pravdou, v tej chvíli si dávajte pozor. Čiže? Jednoducho, naozaj my ešte môžeme prísť pri tomto obrovskom podvode o peniaze. A o koho zase ide? No o občanov, o zdravie občanov. Oni rozprávajú o tom, ako naozaj pri tých, zase som pri tých predvolebných sľuboch, ale čo vám sľubovali? Lepšie zdravotníctvo. Veď oni rozprávali, že konečne sa tu začne v zdravotníctve poctivo pracovať. Poctivo pracovať. Viete, s kým išiel Robert Fico do Vietnamu teraz? Neboli by sme sa to dozvedeli, keby si pani Martina Šimkovičová nepridá fotky. S pánom Haščákom. S pánom Haščákom. A všetci veľmi dobre vieme, všetci veľmi dobre vieme, ako zdravotná poisťovňa, ktorej je šéfom pán Haščák, zarába na zdravotníctve. A pre mňa je to naozaj jeden z najhorších zárobkov na svete, keď niekto zarába na zdraví iných ľudí. My sa stále tvárime, že máme zdravotníctvo zadarmo. Nie je to pravda. Už tu predo mnou spomínané poplatky, ktoré si vyberajú lekári, poplatky, ktoré si vyberajú lekári, tak to je niečo, čo je amorálne. Je to amorálne. Predstavte si babičku, ktorá príde k tomu lekárovi a má dať 20 € za nejaké vyšetrenie navyše. Tí ľudia, ktorí žijú zo 400 – 600 €, ledva vyžijú, tak ešte na tomto ich zdierame. Namiesto toho, aby sme 800 miliónov dali ľuďom, tak my ich dáme niekomu, kto na tom zarába, a obyčajní ľudia, tak si ani lieky nekupujú. Ten chudobný človek si nekúpi lieky, lebo na to nemá. Ale Kamil Šaško napríklad na príkaz svojho šéfa a vedenia urobil tender, na ktorom mali zarobiť obrovské peniaze. No je toto svinstvo? No je toto svinstvo. Ako to inak pomenujem? Je to expresívne slovo, ale je to svinstvo. To nie je normálne. To nie je čestné ani spravodlivé. Ako ste už počuli. Skoro rok to tu chceme, aby sa to tu prejednalo. Skoro rok. Lebo opakovanie je matka múdrosti. Ale tu sa to dá ešte sofistikovanejšie povedať. Opakovanie ukazuje na kšeftárov a zlodejov. Lebo oni viete, čo robia? Stokrát opakovaná lož sa u nich stáva pravdou. Oni vám stokrát budú rozprávať, stokrát klamstvo. Budú vám rozprávať, že sme psychopati, že sme blázni, že robíme strašné veci. Čo? Zlodej kričí: „Chyťte zlodeja.“ Oni, poviem to na tomto príklade, naozaj teraz využívajú tú Šimečkovu matku na to, aby prekrývali svoje obrovské kšefty, obrovské kšefty a ich ovečky vrieskajú. Tá Šimečková matka, to je teraz problém, to je problém národa. Nie 800 miliárd, teda 800 miliónov, ktoré chceli ukradnúť, nie 10 miliónov Bartekových, ktoré mal dostať, nie 40 miliónov, ktoré si dal Migaľ so sebou, ale toto je problém. A týmto prekrývajú. Týmto to prekrývajú. Ja netvrdím, že nespravila niečo, za čo by… Teda netvrdím ani, že spravila. Ja hovorím, nech to vyšetrí riadne prokuratúra, nech to vyšetria policajti a keď je Šimečkova matka za niečo zodpovedná, nech sa páči. Nech sa páči. Ale ja určite nebudem tvrdiť, že by za to mal Šimečka nejako prijať zodpovednosť. Má prijať zodpovednosť Robert Fico za svojho brata? Viete o tom, že v roku 2012 bol obvinený Ficov brat z daňového podvodu a zmizlo mu daňové účtovníctvo aj poradenstvo, všetky daňové doklady mu zmizli z polície? Tak ty o tom vieš, nie? Nie. Má byť… Netýkajte mi, dobre? Ďakujem. Riško Raši tu povedal, že tykanie je normálne. Tibor, ty mi raz tykáš, raz vykáš. Tak potom si musíme utriediť veci. Buď si budeme vykať, onikať alebo zamykať. To musíme si vytriediť. Raz mi tykáš, raz vykáš. Pán poslanec, po slovensky: netýkajte mi. To je celé, čo chcem od vás, nič viac. Môžete pokračovať. A prečo mi potom ty tykáš? Teraz mi vykáš. Teraz hráš formu pred ľuďmi. Vrátim sa k predmetu veci, a to je to, že tento tender, na ktorý poukazuje Marek, hnutie SLOVENSKO, na ktorý poukazujú aj KDH-ci, pán Stachura, na ktorý poukazuje aj pán Dvořák z Progresívneho Slovenska, na ktorý poukazujú aj normálni ľudia, ktorí pracujú v zdravotníctve a videli, čo sa deje, je obrovská zlodejina. A ešte raz to musím povedať a budem to opakovať. Toto je obrovská krádež. Namiesto toho, aby sme použili peniaze pre ľudí, ktorí to potrebujú. Namiesto toho, aby sme dali peniaze chorým, zdravotne postihnutým, aby sme dali peniaze, veď dobre, veď v tých osadách rómskych v poriadku, máme tam žltačky. Jasné. A aká je tam tá sociálna situácia, aká je? Veď Peťo Polák vám o nej určite porozpráva, aká je situácia, ale preboha, veď poďme tam, poďme to riešiť. Veď na to sú peniaze, ale nie, my dáme Daškovi, splnomocnencovi a jeho rodine 750 miliónov. Bum! A nič sa nedeje. Danko povie, že toto je odporné a mal by Daško odstúpiť. To hovorí v televízii Andrej Danko. Myslíte, že zase sa niečo bude diať? Že povie Ficovi: Fico, odvolaj toho Daška, lebo dal svojej rodine 750 miliónov? Ale Daško čo rozpráva? Fú, tí Polákovci, to ako robia zle. Fú, tí Polákovci vám idú ublížiť. Vždy robia z tých, ktorí pomáhajú, zločincov a tí, ktorí okrádajú, tak tí sú tu v tejto republike najčestnejší a tí sú najkrajší, najmilší a naj naj naj naj. Čiže ja verím, že ešte sa dnes dozviete veci a na toto treba poukazovať. Na toto netreba nikdy zabudnúť. Takéto podvody treba ľuďom hovoriť. Toto vám chceli spraviť a oni sú najradšej, keď to všetko utíchne. Keď sa… keď už to tak vysmradí a už nebude ten smrad z toho podvodu, ale ten podvod je tu stále. Ďakujem veľmi pekne. Na vystúpenie.
Rozpracované
16:21
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:21
Marek KrajčíVystúpenie s faktickou poznámkou
4.5.2026 o 16:21 hod.
MUDr.
Marek Krajčí
Videokanál poslancaPekne, Jožo, za toto vystúpenie a ty si sa tam dotkol aj Roberta Fica. Akým spôsobom zakročil v tejto kauze? My, čo sledujeme to zdravotníctvo už dlhšie roky, vnímame, že to zdravotníctvo sa snaží byť ovládané oligarchami. Na jednej strane pánom Haščákom z Penty a teraz v posledných rokoch veľmi do popredia vystupuje práve spoločnosť Agel, ktorá podľa všetkých mediálnych informácií, ale nielen z nich, aj z jasných skutkových konaní ministerky, ktorá nastúpila na ministerstvo, úplne evidentne hrala v prospech Agelu. Tento tender mal aj takto dopadnúť. To samozrejme zákulisie tvrdí, že Penta sa cítila veľmi nespokojná a až urazená. Oni na tom tendri naozaj nemali skoro nič dostať. No a z tohto pohľadu, keď teraz vidíme, ako sa Robert Fico ukazuje s Jaroslavom Haščákom, ako ho berú na všetky možné svoje služobné cesty, sa zdá, že naozaj pôsobenie Penty v zdravotníctve opäť niekto tu sleduje, aby sa posilnilo. A práve jeden z takých zákulisných dôvodov, prečo aj tento tender nemohol byť ukončený tak, ako bol ukončený, je, že s touto finančnou skupinou sa to dobre neprejednalo. No uvidíme, ako sa to ďalej bude vyvíjať. V každom prípade ani jedno, ani druhé pre slovenské zdravotníctvo a pre pacienta nie je dobré a vôbec už nie pre celú našu politiku a spoločnosť. Ďakujem ti. Ďalší v poradí pán poslanec.
Rozpracované
16:23
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:23
Peter PollákVystúpenie s faktickou poznámkou
4.5.2026 o 16:23 hod.
Mgr.
Peter Pollák
Videokanál poslancaĎakujem ti, Jozef, veľmi pekne. Veľmi dobre si to tam pospájal, všetky tie kauzy naprieč celým tým koaličným spektrom, od dvojmiliónového tendra až po rómske osady. Ale absolútne máš pravdu vo všetkom a všetko to akosi poprepájal a presne tak. Presne tak. Vieš, Jozef, keby si dal dnes aj vrece zemiakov na stoličku splnomocnenca vlády pre rómske komunity, tak urobil by si menšie škody, ako vlastne dnes žijeme. A to hovorím z dôvodu toho. A to ty si to podčiarkol. My tu máme naozaj komunity na Slovensku, ktoré trpia, áno, nejakými chorobami, či žltačkami a tak ďalej. Je tu historicky najviac peňazí, 1 miliarda eur. A keď vyjdeme ako šafári, Alexander Daško ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity, s týmito peniazmi, tak sa to prestalo páčiť. Predstavte si, aj Róbertovi Ficovi, aj Jurajovi Gerőmu. A zajtra vám to predstavíme aj na tlačovej konferencii. Čo vlastne urobili, aký proces urobili s úradom splnomocnenca vlády pre rómsku komunitu v dôsledku toho, ako Alexander Daško bačuje. 750 000 €, áno, Jozef, dohodil Alexander Daško svojej žene. A my máme informácie o ďalších prepojeniach, ktoré pomaličky budeme zverejňovať a ja viem, že kolegom, napríklad z ľudskoprávneho výboru, ktorí sú členmi tohto výboru zo strany SMER, je ťažko počúvať o Alexandrovi Daškovi a vidím ich sklesnuté pohľady do zeme, keď sa o ňom rozprávame. A ja som na druhej strane aj rád, že práve poslanci za stranu SMER, keď sa bavíme o nejakých dôležitých témach smerom k rómskej komunite, tak takto vedia vysypať riešenia pre rómsku komunitu. Naozaj som rád. Ja som im to povedal a máte to aj na zázname v rámci ľudskoprávneho výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. A som rád, že SMER má vo svojich radoch aj takýchto poslancov. Škoda, škoda, že to neprenesú aj k splnomocnencovi vlády pre rómske menšiny. Reagovať bude pán poslanec Pročko.
Rozpracované
16:25
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:25
Jozef PročkoVystúpenie s faktickou poznámkou
4.5.2026 o 16:25 hod.
Mgr.
Jozef Pročko
Videokanál poslancaNo. Ja len chcem zhodnotiť všetko, čo ste povedali, že vlastne tu išlo o obrovské peniaze a vplyv. Tender a zákazka za akvárium za 2 miliardy. A viete, rozhodovalo sa, kto bude prevádzkovať záchranky. Podozrenia tu boli, že boli víťazi dopredu známi a úspešné silné finančné skupiny, ako tu spomínal aj Marek a Agel. Bolo to netransparentné. To je najdôležitejšie, že celé toto bolo netransparentné. Neboli zverejnené všetky informácie. Komisia a proces boli málo kontrolovateľné. Zrušil sa tender a práve to bol veľký problém. Minister zdravotníctva tender zrušil počas procesu, vraj údajné chyby, ale generálny prokurátor povedal, že bol zrušený nezákonne. To znamená, že my ešte môžeme prísť o obrovské peniaze, o obrovské peniaze. Polícia to začala vyšetrovať, ale keďže viete, priatelia, kto má v rukách políciu, takže ministerstvo zdravotníctva vedie minister Zala, Šaško. Ministrom vnútra je minister Košúta Ještok: „Neotvor si svoju schránku.“ A ja som hlboko presvedčený, že aj tu sa nebude vyšetrovať tak, ako by sa malo vyšetrovať, pretože skúsenosti, ktoré máme teraz s vyšetrovaním, a osobne aké mám ja skúsenosti, keď podám trestné oznámenie, tak vyšetrovatelia povedia jednoducho, že to také ako je, to nič, sa nestalo, priestupok. Nič sa nestalo. Je príkaz ministerstva nevyšetrovať žiadne veci. A to je smutné. V dnešnej dobe, kedy sa chvália, že polícia je naozaj v rukách spravodlivých. No tak ako strana HLAS má políciu, strana HLAS má ministra Šaška, tak ja som absolútne presvedčený o tom, že nič sa nevyšetrí a zarobí na tom ten, kto to celé vymyslel. To ešte uvidíte. O slovo požiadal pán
Rozpracované
16:27
Vystúpenie spoločného spravodajcu 16:27
Peter StachuraVystúpenie spoločného spravodajcu
4.5.2026 o 16:27 hod.
MUDr. Dr. med., MBA
Peter Stachura
Videokanál poslancaUvážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, možno je to aj dobré, že, že ideme takým tempom, akým ideme v tomto parlamente, pretože aspoň máme možnosť vystúpiť, aby sa na to nezabudlo, lebo ľudský rozum má možno túto šťastie a tú smolu, že teda prichádzajú nové a nové impulzy a na tie staré sa zabúda, ale na toto by sa naozaj nemalo zabudnúť, pretože toto je skutočne megaškandál, megapodvod, ťažko sa hľadajú slová, ako vôbec zareagovať na to, čo sa tu udialo. Čo vyústilo až do spoteného Kamila Šaška pri tlačovej konferencii a že to tento, tento Kamil ustál, že ešte stále je ministrom zdravotníctva Slovenskej republiky, je ďalší megaškandál, pretože po tak zbabranom tendri, po tak zle nastavenom tendri, kde nám hrozia žaloby, kde, kde koná už prokuratúra, ÚBOK a tak ďalej a ešte nevieme, aký bude záver, že tento chalanisko tu ešte stále má tú odvahu a drží tú vlajku a ide ďalej, je naozaj odvážne a neuveriteľné, že takýto pán ešte stále strihá pásky. Ja by som si dovolil ešte jednu dôležitú vec povedať, čo je dôležité, že v akom paradoxnom svete my tu žijeme na Slovensku. Ja som si pozeral teraz pred chvíľou, že ako je teda riešená záchranná zdravotná služba v Nemecku, v Rakúsku? No predstavte si, že Notfall alebo Notarzt-Dienst tam začal fungovať po druhej svetovej vojne od roku 1960. Predstavte si, Nemecký červený kríž, Deutsche Rote Kreuz, začal po vojne organizovať túto záchrannú zdravotnú službu. Dodnes ju ďalej organizuje. Dodnes na nej participuje a nikoho ani nenapadne. Skutočne nikoho ani nenapadne, aby niekto, nejaký Zajac, nejaký Rudolf prišiel a zmenil tento systém na systém licencií, ktoré sa budú v šesťročných intervaloch opakovať, respektíve, že sa sprivatizuje polovica celého Skutočne nikoho ani nenapadne, aby niekto, nejaký Zajac, nejaký Rudolf prišiel a zmenil tento systém na systém licencií, ktoré sa budú v šesťročných intervaloch opakovať, respektíve že sa sprivatizuje polovica celého systému. Predstavte si, že aj tí Nemci, dobre, sú Nemci, že sú pedantní, poctiví, chcú verejné dobro, možno viac ako my. Ale neverím, lebo aj u nás sú ľudia, ktorí chcú verejné dobro, ale sú bezradní, lebo tí, ktorí verejné dobro nechcú, sa, bohužiaľ, dostávajú na vrcholné pozície a potom rozhodujú pre seba, pre svojich vyvolených. Ale predstavte si, že toto by sa mohlo udiať v Nemecku. Že by Červený kríž v Nemecku, takáto uznávaná inštitúcia, ktorá naozaj organizuje celú záchrannú zdravotnú službu, že by vlastne si dovolil niekto v parlamente alebo v nejakej strane prísť s tým, že tento systém je zlý a poďme ho sprivatizovať? Neexistuje, neexistuje. Neviem, čím sme si zaslúžili Slovensko to, že sme tu mali Zajaca a iné iné tvory, ale toto, čo sa udialo tuná v roku 2005, je absurdné. Viete, my sme si sprivatizovali polovicu nášho záchranného zdravotného systému. Systému, ktorý tu je pre ľudí. Systému, ktorý patrí do zdravotnej starostlivosti, ktorý patrí medzi kritickú infraštruktúru štátu. Tu zrazu niekto si predstavil, že a dobre by to bolo sprivatizovať, lebo však to je všetko štátne zlé. Poďme to sprivatizovať. Poďme to trhnúť. Poďme to trhnúť. A stalo sa to. Stalo sa a od roku 2005 Slovenská republika hurá licencuje, každých šesť rokov tu robíme licencie, cirkusy, divadlá. Tá posledná, ten posledný výber, ktorý bol preložený na Úrad pre dohľad, už teraz nehovorím o šaškovom škandále, ktorý prakticky ani nebol, alebo sa tvárime, že nebol, organizoval pán Palko. Riaditeľ Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bol predsedom komisie, ktorá vyberala posledný záchrankový tender, prosím pekne. Ja sa doteraz trochu hnevám a hanbím, že túto túto, že on bol dočasným aj ministrom zdravotníctva, ktorého inicioval pán Heger a bol nasledovníkom Lengvarského. Hanbím sa za to skutočne, že táto osoba, že táto osoba vlastne vôbec je riaditeľom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorá bola súčasťou tohto tendra v roku 2019. Hanbím sa za to. Naozaj. A hnevám sa aj na mojich kolegov, s ktorými inak súhlasím, zo strany bývalej OĽaNO. Ale prečo sme vlastne takto postihnutí? Čo s tým ideme urobiť? Teraz je šanca a bola šanca, ale my vieme, s Marekom veľmi dobre vieme, keď začnete niečo riešiť a chcete to vrátiť späť tam, kam to má patriť, chcete to vrátiť do štátnych rúk, lebo je to kritická infraštruktúra štátu, tak ako povedal, že tak ako hasiči, tak ako policajti, tak majú patriť aj záchranky pod štát, pretože takto to je normálne, tak začnú vám hádzať polená pod nohy všetci zaradom, pretože zrazu vylezú zo všetkých úkrytov kadejaké kreatúry, ktoré zrazu zistia, že hops, ale by mi urezali moje moje biznisy, moje plány. Čo s tým? Takto to treba zastaviť. Toho zlého Krajčiho, toho treba všetkých treba zrušiť. Všetkých treba zastaviť, lebo mi idú siahať na moje peniaze. To je absurdné. Plán bol taký, že sa urobí záchranná zdravotná služba, ktorá bude štátna a bude jednotná. A za to sa netreba hanbiť. Toto je normálna prirodzená vec vo všetkých kultúrnych slušných krajinách v Európskej únii. To nie je žiaden etatizmus. To nie sú žiadne tuná výmysly Krajčiho, Stachu, nejakých etatistov. To je úplne normálna prirodzená vec. To, že si to rudý Zajac rozmyslel inak, je, boží aj on? Historická skúsenosť, z ktorej sme sa nepoučili, pretože naďalej tendrujeme a vidíte, k čomu tieto tendre smerujú. K tomu, že Kamil Šaško, dúfam, ja veľmi dúfam, že bude niesť za to aj politickú, aj trestnoprávnu zodpovednosť a že prokuratúra, ktorá celý tento proces vyšetruje, nepoľaví, že bude naďalej pracovať aj ÚBOK a všetky ostatné inštitúty, ktoré tu máme v tejto krajine, aby sa tento megatender jasne a zrozumiteľne vyšetril. Chcem povedať ešte na záver, aby som nerozprával len veci z minulosti, ktoré ale treba povedať. Chcem povedať aj do budúcnosti, čo s tým chceme urobiť. Veľmi dobre to vystihol Marek Krajčí, keď hovoril, že situácia v súčasnosti je ešte horšia, ako bola. Pretože sa neinvestuje, pretože tie spoločnosti, ktoré nevedia, budú tam rok, dva, tri, donekonečna, neinvestujú do záchraniek, neinvestujú do vybavenia. Toto je obrovský problém, ale dostávajú peniaze, akoby investovali. Dostávajú peniaze, akoby investovali. Každým rokom sa im ešte aj navyšuje tento paušál. Každým rokom sa navyšuje paušál. My tu plačeme, že nemáme na ambulancie, ambulancie musia vyberať poplatky a tu zrazu si predstavte, že niekto vyberá peniaze len tak cenovým opatrením, nafixovaným, ešte zvalorizovaným každý rok bez problémov, bez problémov. Problém celého zdravotníctva je distribúcia zdrojov. A tá distribúcia zdrojov je katastrofálna na Slovensku. Toto je jeden z príkladov, že niekde nalejeme kopec peňazí, niekde uškrtíme a potom sa divíme, no však to je, že krásne vedia profitovať tieto tieto záchranky. No a potom sa pozriete, že niekde vám padá strop. No, pretože tá distribúcia je absolútne nevyvážená. Je absolútne nevyvážená. Čo záchranári? Ďalší obrovský problém. Uvedomuje si vôbec niekto z tej Kamilovej družiny, z tej šarády, že sú v neistote, že vôbec nevedia, akého budú mať zamestnávateľa za chvíľu? Že ako dlho bude toto provizórium trvať? Bude to mesiace, roky, donekonečna, dokedy? Kamil strihá pásky. On je cestovateľ. To je cestovateľ, strihá, chodí kade-tade, ale nerieši základnú vec. Ako sa postavil k tejto problematike. Sľúbil, že to vyrieši, s nikým nerozprával. Nakoniec si povedal, že teda dá to pod nemocnice. Už aj to je ticho, lebo všetci to odmietli. To znamená, že čo? To znamená, že teraz budeme bohato platiť tieto firmy, ktoré tam už dávno nemali byť. A proste všetci sú spokojní. Ja tomu ako naozaj nerozumiem. Naozaj tomu nerozumiem. Ako vôbec niečo také dokáže prejsť. Viete, lebo, že to je taký megaškandál. Taký megaškandál. Kamil sa usmieva bez problémov. Bez problémov tuná funguje ďalej. A riadi, riadi, v úvodzovkách, riadi ministerstvo zdravotníctva. Človek, ktorý zvrzal celý tender, my sme mu povedali, že toto bude ho stáť hlavu. Mýlili sme sa. Fakt som tomu neveril a neverím tomu dodnes, že dokázal tento megapodvod prežiť politicky. Neuveriteľné. Naozaj pre mňa neuveriteľné. Takže na záver ešte chcem povedať jednu vec. Ak by kúsok súdnosti bol v tejto krajine a medzi ľuďmi, ktorí teraz rozhodujú o našich osudoch, tak vy ste urobili aspoň jedno. By ste dali ten zbytok záchraniek, pripravili sa na to, nakúpili záchranky, kým je tu toto provizórium, aby to už konečne mohol prebrať štát v zmysle bratislavskej a košickej záchrannej zdravotnej služby, ktoré by si podelili tie ostatné ostatné body. Nelicencovalo by sa, bolo by to raz a navždy štátne, tam, kde to patrí, tam, kde to majú Nemci, tam, kde to majú Rakúšania, tam, kde to má nemecký Červený kríž a všetky ostatné dobročinné organizácie. A potom sa môžeme baviť aj o efektivite. A potom sa môžeme aj baviť o tom, aby tam nebol zase nejaký grázel, ktorý nemá na starosti verejný záujem, ale chce sa len obohatiť. Ale záchranná zdravotná služba je kritickou infraštruktúrou štátu, má patriť štátu a nie je to hanba povedať to nahlas. Marek, ďakujem ti veľmi pekne za toto uznesenie a snáď si to aspoň niekto vypočuje. Ďakujem veľmi pekne.
Rozpracované
