21. schôdza

10.10.2017 - 19.10.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

17.10.2017 o 16:16 hod.

doc. PhDr. PhD.

Alena Bašistová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:54

Jana Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Naozaj už posledná poznámka. Pán spravodajca, ja toto chápem, preto som čítala všetky tie názvy z aliancie, že tam máme detské centrum, súkromné jasle, súkromná škôlka a tak ďalej a tak ďalej, že pre to isté sú rôzne názvy a podľa tohto zákonu, podľa § 64 ods. 4 je jednoducho tam vyslovene napísané, že údaje o priestorových podmienkach na účely ods. 3 písm. c) sa preukazujú kópiou listu vlastníctva bla-bla-bla-bla-bla a tak ďalej a potom je tam práve to, že aj kópiou právoplatného kolaudačného rozhodnutia. A VÚC-ka podľa tohto zákona to berie tak, že tam musí byť napísané "zariadenie pre deti do troch rokov veku dieťaťa", hotovo. Keď tam má detské centrum, pošlú nás s tým preč a musíme prekolaudovávať a to znamená toto znova. A na to ľudia nemajú znova ani peniaze, ani čas a verte tomu, že ani energiu. Veď to nie sú nejakí kriminálnici.
Tie veci, ktoré sa stali, tie prípady, ktoré sa stali v tých dvoch zariadeniach, jasné, treba to riešiť, ale tam treba naozaj ľudské zlyhanie riešiť, tam treba presne to, čo aj riešite, napríklad čo veľmi chválim, vzdelanosť tých žien ktoré sa starajú o tie deti, aby mali nejaký kurz, ja som to hneď, v prvej línii toto podporila. Tak isto nejaký počet detí na opatrovateľa, výborná vec. Ale veď ako naozaj, táto kolaudácia, toto všetko okolo, naozaj v tej aliancii s týmto teraz, najväčší ten jasličkový problém, my sme vám vytkli oveľa viac vecí, ale ja vám len hovorím, že toto je teraz dôvod, prečo sa teraz zatvárajú jasle. Vy hovoríte, že my to budeme následne riešiť, ale kým vy to začnete riešiť, tak vám pozatvárajú jasličky, pretože sa boja tej pokuty 35-tisíc. Bolo by dobré to riešiť teraz a stačilo by urobiť v tomto zákone tú zmenu, že sa vyškrtne v tomto prípade to kolaudačné, lebo to už aj tak musíme mať, keď chceme mať papiere od hygieny alebo od stavebného úradu, nepotrebujeme na to VÚC-ku pri registrácii.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.10.2017 o 15:54 hod.

Mgr.

Jana Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:56

Jozef Burian
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja len veľmi krátko, znovu opakujem, ak tam bolo pred tým zariadenie, ktoré bolo o starostlivosti o malé deti, ten názov nezodpovedá tomu, ale účel je ten istý, podľa môjho názoru potom je na metodickom vysvetlení ministerstva, aby usmernili vyššie územné celky, aby to nežiadali. Môžme to riešiť hoc akým spôsobom, vyškrtnutím, ale myslím, že tam je podstata toho, ak tam raz bolo zariadenie, ktoré malo na starosť deti, alebo rôzne zariadenia, ktoré súviseli s výchovou alebo s opatrovaním detí a starostlivosti o deti, tak si myslím, že sa nezmení, mení účel. Tam je len podstata toho, ak tam bolo nejaké, ja neviem, obchodné centrum a odrazu je tam niečo iné, alebo nejaká výroba a tak ďalej, to bol celý zmysel. A ak, tak potom možnože ministerstvo musí zdupľovať takúto, takéto vysvetlenie, možno aj pre Bratislavský samosprávny kraj a tým by sa možno vyriešila, možno podstatná časť. A za to sa prihováram. Teda nech ministerstvo tiež prijme takéto, nejaký taký tvrdší list, ktorý by hovoril o zmysle toho, ak sa nemení účel, tak nemá vyžadovať to, čo práve ste povedali. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.10.2017 o 15:56 hod.

Ing.

Jozef Burian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:57

Irén Sárközy
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

58.
Vážený pán podpredseda, ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som k prerokovanému návrhu zákona o sociálnych službách predložila jeden pozmeňujúci návrh. Pozmeňujúci návrh predkladám spolu s poslankyňou Alenou Bašistovou, s Magdalénou Kuciaňovou a s pánom Jozefom Burianom.
Ide o veľmi významný pozmeňujúci návrh, ktorý bezprostredne reaguje na potreby aplikačnej praxe, ale v neposlednom rade pôsobí aj v záujme zachovania rovnakého prístupu a zaobchádzania so všetkými prijímateľmi a poskytovateľmi sociálnych služieb v záujme naplnenia práva občana na sociálnu službu. Podstatným bodom pozmeňujúceho návrhu je vypustenie § 78d, ktorý je uvedený v čl. I v bode 112. Na vypustenie navrhovaný § 78d) má dva odseky, z ktorých ods. 1 zavádza viazanosť a podmieňuje poskytnutie finančného príspevku na sociálne služby zo štátneho rozpočtu na výšku rozpočtových zdrojov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, t. j. len do vyčerpania sumy vyčlenenej na tento účel v rozpočte ministerstva na príslušný rozpočtový rok a podľa poradia doručenia žiadostí. To znamená, že aj keď žiadateľ o finančný príspevok, teda poskytovateľ sociálnych služieb naplní všetky podmienky ustanovené v zákone, aj napriek tomu, že svoju žiadosť podal v zákonne stanovenej lehote, tento príspevok nemusí dostať. Takýto spôsob financovania je využívaný v grantových a dotačných schémach, podľa môjho názoru nie je však vhodný na financovanie zákonom garantovaných sociálnych služieb. V praxi by to znamenalo zavedenie dvoch kategórií, tak poskytovateľov sociálnych služieb, ale aj klientov, občanov, tých, ktorým by sa prispievalo na sociálnu službu, a tých, ktorým vôbec neprispeje na ten istý druh sociálnej služby pri rovnakej odkázanosti občana na štát. Takéto kategorizovanie občanov nemôžeme podľa môjho názoru v demokratickej spoločnosti pripustiť.
Odsek 2 zavádza pre žiadateľov o finančný príspevok určité poradie, čo samo osebe vzbudzuje podozrenie aj z možnej netransparentnosti, a taktiež zavádza systém takzvanej minimálnej siete tak pre ambulantné sociálne služby, koeficient 0,4 na počet obyvateľov v kraji, ako aj pre pobytové sociálne služby v zariadeniach s odkázanosťou koeficient 0,9, a to bez ohľadu na druh sociálnej služby.
Takýmto systémom, som za to, že sa nezabezpečí rovnomerné pokrytie siete sociálnych služieb v jednotlivých obciach a regiónoch Slovenska. Naopak, hrozí riziko vytvorenia jednostrannej štruktúry sociálnych služieb a obsadia sa na trhu všetky miesta len vybranými druhmi sociálnych služieb bez ohľadu na potreby odkázaných občanov. Je potrebné zdôrazniť, že počet miest a vo vyššom územnom celku, teda podľa týchto kritérií, nemá podľa mňa žiadny reálny, možno ani vedecký základ. Napríklad keby sa uplatňovalo kritérium 0,9 % z celkového počtu obyvateľov, by znamenalo, že v dvoch krajoch Slovenska, v Nitrianskom a Trenčianskom kraji už v súčasnosti prekračujeme túto minimálnu hranicu a v Trnavskom kraji sme na hranici. To znamená, že vo všetkých týchto krajoch by už nemali vznikať žiadne pobytové sociálne služby. A v prípade, ak by vznikli, nakoľko aj tam je potreba po takýchto službách, boli bez verejnej finančnej podpory. Bez ohľadu na to teda, či je tam potreba a aké sú reálne potreby klientov. Pritom v Slovenskej republike je len v poradovníku čakateľov na pobytové sociálne služby okolo šesťtisíc osôb vrátane uvedených krajov. Na stanovenie akýchkoľvek kritérií je potrebné najprv zistiť skutočné potreby občanov odkázaných na jednotlivé druhy sociálnych služieb a až na základe dôslednej analýzy a demografických údajov vrátane nárastu počtu starších osôb odkázaných na sociálnu službu určiť optimálnu sieť, ale podľa môjho názoru vždy podľa jednotlivých druhov a nie dať všetky dokopy. Nemali by sme obmedzovať právo občana odkázaného na pomoc na výber sociálnej služby, ktorú potrebuje, naopak, by sme mali presadzovať aby toto jeho právo bolo vždy zachované.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, ako z predchádzajúcej argumentácie vyplýva, dôvodom vypustenia § 78 d) je povaha a účel finančnej podpory vymedzených druhov sociálnych služieb spolufinancovaných zo štátneho rozpočtu. Takýto spôsob musí byť spravodlivý a prístup k nemu musia mať všetci občania odkázaní na sociálnu službu. Z uvedených dôvodov vás prosím, spolu s kolegyňami a s kolegom, ktorí predkladáme tento pozmeňujúci návrh, o podporu.
Pozmeňujúci návrh síce má 26 bodov, ale jediný podstatný je bod č. 17, ktorým sa vypúšťa § 78 d). Všetky ostatné zmeny sú len legislatívno-technickou úpravou súvisiacou s vypustením tohto § 78d). Ďakujem vám veľmi pekne. Vopred ďakujem za vašu podporu a teraz by som si prečítala pozmeňujúci návrh.
V čl. I bode 61 sa slová „odeku 11" nahrádzajú slovami „odseku 10".
V čl. I bode 64 v § 71 ods. 6 sa slová „8 a ods. 11 až 13" nahrádzajú slovami „7 a 10 až 12".
V čl. I bode 65 v § 71 sa vypúšťa odsek 8, doterajšie odseky 9 a 10 sa primerane prečíslujú. V nadväznosti na to sa upraví úvodná veta novelizačného bodu a tiež veta o preznačení doterajších odsekov.
V čl. I bode 66 sa slová „ods. 12" nahrádzajú slovami „ods. 11" a slová „odseku 11" sa nahrádzajú slovami „odseku 10".
V čl. I bode 68 v § 72 ods. 2 písm. b) sa slová „ods. 11" nahrádzajú slovami „ods. 10".
V čl. I bode 108 v § 78a sa vypúšťa odsek 2.
V čl. I bode 108 v § 78a ods. 6 v celom texte sa slová „odseku 7" nahrádzajú slovami „odseku 6".
V čl. I v bode 108 v § 78a ods. 10 sa slová „odseku 9" nahrádzajú slovami „odseku 8".
V čl. I bode 108 v § 78a ods. 12 sa slová „odseku 11" nahrádzajú slovami „odseku 10".

V čl. I bode 108 v § 78a ods. 13 sa slová „odsekov 11 a 12" nahrádzajú slovami „odsekov 10 a 11".
V čl. I bode 109 v § 78aa sa vypúšťa odsek 2.
V čl. I bode 112 v úvodnej vete sa slová „78e" nahrádzajú slovami „a 78d".
V čl. I v bode 112 v § 78c ods. 1 prvej vete sa vypúšťa slovo „riadneho" a vypúšťa sa druhá veta.
V čl. I v bode 112 v § 78c ods. 3 sa vypúšťa druhá veta a slová „tretej vety" sa nahrádzajú slovami „druhej vety".
V čl. I v bode 112 v § 78c ods. 7 sa na konci pripája táto veta: „Ak je žiadosť doručovaná poštovým podnikom, za deň doručenia sa považuje deň odovzdania na poštovú prepravu poštovému podniku.".
V čl. I v bode 112 sa vypúšťa § 78d. Doterajší § 78e sa primerane preznačí.
V čl. I v bode 115 v § 79 ods. 6 písm. c) sa slová „§ 78e" nahrádzajú slovami „§ 78d".
V čl. I v bode 120 sa slová „ods. 9 písm. a) a § 78aa ods. 6" nahrádzajú slovami „ods. 8 písm. a) a § 78aa ods. 5".
V čl. I v bodoch 126, 127 a 133 sa slová „ods. 11" nahrádzajú slovami „ods. 10".
V čl. I v bode 131 v § 81 písm. o) sa slová „ods. 9" nahrádzajú slovami „ods. 8".

V čl. I bode 191 sa slová „§ 78e" nahrádzajú slovami „§ 78d".
V čl. I bode 195 sa slová „ods. 9 a § 78aa ods. 6" nahrádzajú slovami „ods. 8 a § 78aa ods.
5".
V čl. I bode 198 v § 110ag ods. 3 a 5 sa slová „ods. 6 až 8" nahrádzajú slovami „ods. 5 až 7" a v § 110ag ods. 3, 5 a 6 sa slová „§ 78e" nahrádzajú slovami „§ 78d".
V čl. I bode 198 v § 110ag sa vypúšťa odsek 7. Doterajšie odseky 8 až 10 sa primerane prečíslujú.
V čl. I bode 198 v § 110ag ods. 10 sa slová "ods. 11 až 13" nahrádzajú slovami "ods. 10 až 12".
Ďakujem pekne.

Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

17.10.2017 o 15:57 hod.

Ing. JUDr.

Irén Sárközy

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:10

Vladimír Sloboda
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolegyne, kolegovia, myslím, že to podstatné povedali tu pani predrečníčky. A ma tu potešili niektoré pozmeňovacie návrhy. Takže dúfam, že aspoň trošku sa novela zákona zlepší. Ja čomu sa chcem venovať, sú v prvom rade zariadenia pre seniorov založené obcami.
V prvom rade čo sa týka navýšenia príspevku, t. j. naviazanie výšky finančného príspevku na stupni odkázanosti pri tých zariadeniach, ktoré majú na starosti obce, prinesie to straty najmä pre tie zariadenia pre seniorov, ktoré sú historicky plné tých vitálnejších, to znamená, že so stupňom odkázanosti II. a III., a tam sa už bude môcť poskytovať jednak príspevok na mzdy a platy, nie celkovo na ekonomické oprávnené náklady. To znamená, práve tieto oprávnené náklady, ktoré tam tvoria trošku väčšiu položku ako v iných zariadeniach, tak spôsobia aj zase len ďalšiu vyššiu stratu. Jedno z tých zariadení, napríklad u nás tu v Ružinove, tu v Bratislave vlastne po novele zákona jednak kvôli stupňom odkázanosti, jednak tým, že príspevok bude priamo na mzdy a platy, príde zhruba o 300-tisíc príspevku. Tieto straty vlastne musia vykryť jednotlivé obce.
Ak sa aj má vlastne vyplácať finančný príspevok na mzdy a platy, bolo by naozaj správne odvodiť jeho výšku od minimálnej mzdy, pretože už tak je problém získavať zamestnancov na poskytovanie sociálnych služieb, obzvlášť tu v Bratislave. A takýto tlak na rozpočty obcí bude mať zase len ďalší negatívny vplyv na vývoj miezd v týchto zariadeniach. Navyše finančný príspevok bude poskytnutý iba na odborné, obslužné a ďalšie činnosti definované v zákone. No ďalší mínus pre zariadenia budú vytvárať mzdy, ktoré sú na či už ekonómky, účtovníčky, údržbárov, ale aj vlastne na samotných riaditeľov týchto zariadení, ktoré neposkytujú ani odbornú, ani obslužnú, ani tú ďalšiu činnosť, ktoré sú zadefinované v zákone.
Ako ďalšiu musím spomenúť zvýšenú administratívnu náročnosť a byrokraciu. Prekladať zoznamy klientov podľa jednotlivých stupňov odkázanosti, to si myslím, že je samozrejmé, lebo podľa toho sa poskytuje samotný príspevok, takže to má logiku. Ale dôvod predkladania zoznamu zamestnancov s ich kompletnými údajmi vrátane rodných čísiel, nerozumiem, akú duplicitu, načo takúto duplicitu vôbec predkladať, keď všetky tieto údaje má už Sociálna poisťovňa od tých jednotlivých zamestnávateľov. To znamená, že nie je problém si pozrieť, ktoré zariadenie pre seniorov má akých zamestnancov k tomu danému dňu, ku ktorému majú vlastne vykazovať tieto zoznamy. A navyše častokrát Sociálna poisťovňa má problém s tým, že nie všetko je správne zaevidované. To znamená, že môže sa stať, že tie zoznamy, ktoré dá potom ministerstvu samotné zariadenia, a potom to, čo sa dá porovnať so Sociálnou poisťovňou, tak tam môžu rozdiely. A to môže priniesť zase len problémy pri žiadosti o finančných príspevok.
Navyše pri podnikateľoch sa snažíme odbúravať takéto duplicitné aktivity, ktoré musia vykonávať, lebo štát si vie svoje dáta už predsa pozrieť sám. Tak naopak pre poskytovateľov sociálnych služieb ich, naopak, zavádzame takúto povinnosť.
Takisto ďalšou administratívnou činnosť je, že sme, na vyúčtovanie už nebude za rok, ale štvrťročne. To znamená, že opäť sa tomu musia venovať častejšie, dôkladnejšie počas celého roku v rámci výkazníctva. A ako bonus navyše budú musieť viesť extra analytické dáta o tom, ktoré mzdy a platy budú zahrnuté do finančného príspevku, ktoré nebudú zahrnuté do finančného príspevku. A opäť to môže potom priniesť ďalšie nezrovnalosti pri vykazovaní.
Úplnou pikoškou, že ak počas roka zariadenie zvýši svoju kapacitu alebo má vyššie stupne odkázanosti, tak príspevok navýšený nebude. Ale naopak, ak by znížili kapacitu, tak prakticky hneď je im zobraný daný príspevok. Takže to je také neférové voči zariadeniam. A dúfam, dúfam, že z novely zákona naozaj vypadne to, čo bolo teraz aj odprezentované, toto najkontroverznejšie ustanovenie, ktoré zariadeniam obcí vôbec negarantuje, že môžu dostať ten príspevok, pretože z nejakého dôvodu budú v poradí až niekde pozadu a nedostane sa na nich z rozpočtu ministerstva. Predpokladám, že na základe toho pozmeňovacieho návrhu naozaj toto ustanovenie vypadne, pretože je to nezmysel, aby sme niektorých seniorov, niektorí seniori mali príspevok na svoju poskytovanú službu a niektorí seniori tú službu nemali poskytnutú. Je to diskriminácia, pretože ak, to ako keby sme vytvorili poradovník na poskytnutie prídavku na deti. No ten, kto dôjde neskôr, tak ten prídavok na deti by nedostal. To sa mi zdá tak trochu nezmysel.
To znamená, že aj tieto jednotlivé navyše veci stále nie sú vyriešené možno týmto pozmeňovákmi, preto ja navrhujem, aby na základe týchto nedostatkov, dávam návrh, aby sme vrátili návrh zákona predkladateľovi na dopracovanie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

17.10.2017 o 16:10 hod.

Ing.

Vladimír Sloboda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:16

Alena Bašistová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, pán spravodajca, vážené kolegyne, kolegovia, milí prítomní, dovoľte mi predstúpiť pred vás v tejto rozprave s vysvetlením toho, prečo spolu s kolegyňami a kolegami dávame pozmeňujúce návrhy k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov.
Predkladám dva pozmeňujúce návrhy. Pozmeňujúci návrh sa týka, prvý sa týka komunitných centier. Našou ambíciou je zabrániť tomu, aby bola činnosť komunitných centier ohrozená. Chceme to dosiahnuť tým, že v komunitných centrách nebude podmienkou poskytovanie základného poradenstva, celodenného poradenstva aj špecializovaného sociálneho poradenstva navzájom. Navrhujeme, aby sa v nich zatiaľ poskytovalo len základné sociálne poradenstvo.
Teraz mi dovoľte povedať pár slov o samotných komunitných centrách. Tí na Slovensku oficiálne pôsobia od roku 2003. Hlavným dôvodom ich vzniku ako inštitucionálneho zariadenia bola reakcia na potrebu spoločnosti, a to najmä vo vzťahu minority k majorite. Nie je tajomstvom, že niektoré skupiny, etnické minority si vyžadujú našu pozornosť a najmä vo viacerých oblastiach aj našu pomoc. Práve komunitné centrá sú založené s cieľom týmto skupinám, rodinám, jednotlivcom pomôcť v prípade, ak z rôznych dôvodov sú túto pomoc nevedia zabezpečiť sami. Často tieto komunitné centrá pôsobia v regiónoch, v ktorých nie je jednoduché nájsť kvalifikovanú pracovnú silu. V prípade špecializovaného sociálneho poradenstva ide o vysokoškolsky vzdelané osoby v odbore sociálna práca s najmenej s trojročnou praxou s cieľovou skupinou. Práve upustením podmienky špecializovaného sociálneho poradenstva sa výkon sociálneho poradenstva stane viacerým komunitným centrám prístupnejší a jeho personálne zabezpečenie jednoduchšie.
V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že aj v rámci poskytovania základného sociálneho poradenstva ide o poskytovanie profesionálnej pomoci a kvalita tohto druhu práce sa často nemeria s plnením kvalifikačných predpokladov, ale najmä individuálnym a empatickým prístupom sociálneho pracovníka. Komunitné centrá by mali byť blízko k ľuďom, ktorí ich potrebujú, a preto máme za to, že jedna z ciest ako to dosiahnuť a pomôcť im je upustenie od podmienky špecializovaného sociálneho poradenstva. Jedným dychom však dodávam, že tým nebude ohrozené poskytovanie služby na profesionálnej úrovni.
S kvalifikačnými predpokladmi súvisí druhý bod pozmeňujúceho návrhu, a to prechodného obdobia, v rámci ktorého sa požadované kvalifikačné predpoklady odborných činností pri poskytovaní terénnej sociálnej služby krízovej intervencie a poskytovaní sociálnej služby krízovej intervencie v komunitnom centre budú považovať za splnené. Týka sa to odborných činností, ako základné sociálne poradenstvo, pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov a špecializované sociálne poradenstvo. Prechodné obdobie vytvára časový priestor pre poskytovateľov dotknutých sociálnych služieb na personálne zabezpečenie od nadobudnutia účinnosti novely do 30. septembra 2019. Pre tie fyzické osoby, ktoré budú mať záujem ďalej sa po profesnej stránke venovať vykonávaniu vymedzenej odbornej činnosti, a teda začnú alebo budú pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu, navrhujeme ustanoviť prechodné obdobie do 31. decembra 2023. V tomto období, ak preukážu status študenta vysokej školy v štúdijnom programe zameranom na sociálnu prácu, sociálne služby a poradenstvo, sociálnu pedagogiku, liečebnú pedagogiku, psychológiu alebo uznaný doklad o takom vysokoškolskom vzdelaní vydaný zahraničnou vysokou školou podľa § 84 ods. 4 písm. b) zákona o sociálnych službách, sa kvalifikačný predpoklad bude považovať za splnený. Dosiahne sa tým to, že obdobie do 31. decembra 2023 sa bude získanie úplného stredného všeobecného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania u týchto osôb považovať za splnenie podmienky odbornej spôsobilosti podľa ustanovenia § 63 ods. 4 zákona o sociálnych službách, ktorý inak pri výkone spomínaných sociálnych službách vyžaduje vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Naša navrhovaná právna úprava vychádza z požiadaviek aplikačnej praxe a úprimnej snahy o to, aby podmienky fungovania komunitných centier boli nastavené čo najoptimálnejšie tak, aby umožňovali poskytovať pomoc tým, ktorí to potrebujú, a zároveň nekládli polená pod nohy ľuďom, ktorí chcú pomáhať a pracujú neraz v ťažkých podmienkach s neľahkou klientelou.
Ďalším pozmeňujúcim návrhom, ktorý sa dotýka krízovej intervencie a na ktorom sa zhodli teda viacerí sociálni partneri, je ďalším pozmeňujúcim návrhom chceme upraviť podmienky výkonu služieb krízovej intervencie tak, aby lepšie zohľadňovali reálie, v ktorých sú poskytované. Preto navrhujeme zmeniť podmienky poskytovania finančného príspevku na sociálne služby krízovej intervencie a zrušiť lehoty pre posudzovanie odkázanosti na sociálnu službu. Podľa terajšieho znenia zákona o sociálnych službách je obec povinná poskytovať finančný príspevok na prevádzku poskytovanej sociálnej služby neverejnému poskytovateľovi sociálnej služby, ktorý neposkytuje službu s cieľom dosiahnuť zisk, ak o poskytnutie tejto sociálnej služby neverejného poskytovateľa požiada obec. Navrhujeme predmetné ustanovenie zákona upraviť tak, aby sa vypustila podmienka požiadania obce o poskytovanie služby krízovej intervencie konkrétneho neverejného poskytovateľa v súvislosti s nárokom neverejného poskytovateľa na finančný príspevok.
Navrhovaná úprava je odôvodnená povahou a charakterom sociálnych služieb krízovej intervencie zabezpečovaných v pôsobnosti obce – sociálna služba v zariadení, ktorým nízkoprahové denné centrum, terénna sociálna služba krízovej intervencie a nízkoprahová sociálna služba pre deti a rodinu. Služby krízovej intervencie slúžia na zabezpečenie nevyhnutných podmienok na uspokojovanie základných životných potrieb pre fyzické osoby, ktoré sú na túto pomoc odkázané, a preto podmienka požiadania zo strany obce vo vzťahu ku konkrétnemu poskytovateľovi je vzhľadom na charakter tejto sociálnej služby prinajmenšom nelogická. Sociálne služby krízovej intervencie sa poskytujú na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie ľudí, ktorí sú v zložitej situácii. Napríklad nemajú zabezpečené nevyhnutné životné podmienky, sú závislé od návykových látok, trpia zdravotným postihnutím, iným nepriaznivým zdravotným stavom alebo sú inak ohrození. Takisto sa mohli stať obeťou agresie iných ľudí, či zotrvávajú v segregovaných lokalitách s prítomnosťou reprodukovanej chudoby. Tento druh sociálnej služby má byť pre nich ľahko dostupný. A neverejní poskytovatelia, ktorí túto sociálnu službu poskytujú na území obce, sú týmto ľuďom najbližšie. Preto viazať vznik finančného príspevku na prechádzajúcu požiadavku zo strany obce je neopodstatnené. Účelnosť a efektívnosť vynakladaných finančných prostriedkov zo strany obce by mala byť garantovaná obsahom zmluvných záväzkov v písomnej zmluve o poskytnutí tohto finančného príspevku medzi obcou a neverejným poskytovateľom príslušného druhu sociálnej služby krízovej intervencie.
Za nemenej dôležitú považujeme tiež úpravu lehôt pre posudzovania odkázanosti na sociálnu službu. Podľa terajšieho znenia zákona o sociálnych službách platí, že v konaniach vo veciach odkázanosti na sociálnu službu sa vzťahujú ustanovenia zákona č. 71/1976 Zb. o správnom konaní. Podľa tohto zákona sú lehoty pre rozhodnutie nasledovné: Správny orgán má rozhodnúť bezodkladne, v ostatných prípadoch do 30 dní a v zvlášť zložitých prípadoch do 60 dní. Podľa vládneho návrhu zákona sa navrhuje osobitne upraviť lehoty na rozhodnutie v konaniach vo veciach odkázanosti a to tak, že lehota na vypracovanie posudku o odkázanosti na sociálnu službu bude 60 dní od začatia konania o odkázanosti na sociálnu službu a lehota na rozhodnutie o odkázanosti bude 30 dní od vypracovania posudku. Zároveň, ak príslušný orgán nemôže vzhľadom na okolnosti prípadu rozhodnúť v tejto lehote, môže odvolací orgán túto lehotu na rozhodnutie predĺžiť najviac o 30 dní, čím teda samotné rozhodnutie sa k žiadateľovi môže dostať až o 120 dní odo dňa začatia konania o odkázanosti na sociálnu službu.
V záujme vytvorenia procesných podmienok na čo najrýchlejšie rozhodnutia vo veciach odkázanosti na sociálnu službu a tým čo najrýchlejšieho zabezpečenia poskytovania sociálnej služby prijímateľovi navrhujeme vypustiť osobitnú úpravu lehôt na rozhodnutie vo veci a naďalej vychádzať zo všeobecnej úpravy podľa správneho poriadku. V súvislosti s vypustením osobitnej úpravy lehôt na rozhodnutie vo veci sa navrhuje vypustiť aj prechodné ustanovenie § 110ai súvisiace s uvedenou osobitou úpravou. Sme presvedčení, že naše navrhované zmeny pomôžu službám krízovej intervencie, a preto, vážené kolegyne a kolegovia, veríme, že ich podporíte. A teraz dovoľte, aby som prečítala pozmeňujúce návrhy.
Pozmeňujúci návrh – komunitné centrá. V čl. I sa za novelizačný bod 19 vkladá nový novelizačný bod 20, ktorý znie: "20. V § 24d ods. 1 písm. a) prvý bod znie: "1. základné sociálne poradenstvo,".".
Nasledujúce novelizačné body sa primerane prečíslujú.
2. V čl. I bode 198 sa za § 110ak vkladá § 10al, ktorý znie:
"§110al
(1) Na účely poskytovania sociálnej služby uvedenej v § 24a a 24d alebo zápisu tohto druhu sociálnej služby do registra sa podmienka kvalifikačného predpokladu ustanoveného v § 84 ods. 4 a 5 považuje za splnenú do a) 30. septembra 2019, ak fyzická osoba získala úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie, b) 31. decembra 2023, ak fyzická osoba je študentom vysokej školy v študijnom odbore uvedenom v § 84 ods. 4 písm. b).
(2) Na účely zápisu druhu sociálnej služby uvedeného v § 24d do registra sa podmienka odbornej spôsobilosti ustanovenej v § 63 ods. 4 považuje za splnenú do 31. decembra 2023, ak fyzická osoba uvedená v § 63 ods. 1 alebo ods. 3 získala úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie.". V nadväznosti na to sa upraví úvodná veta novelizačného bodu.
Pozmeňujúci návrh – krízová intervencia. Po prvé. V čl. I sa za bod 90 vkladá nový bod 91, ktorý znie: "91. V § 75 ods. 1 v úvodnej vete sa za slová "neverejného poskytovateľa sociálnej služby" vkladá čiarka a slová "okrem neverejného poskytovateľa sociálnej služby krízovej intervencie"."
Nasledujúce body sa primerane preznačia.
Po druhé. V čl. I bode 168 sa vypúšťajú slová "a na konci sa bodka nahrádza čiarkou" a pripájajú sa tieto slová: "ak v § 92 ods. 9 nie je ustanovené inak".
Po tretie. V čl. I sa vypúšťa bod 170. Nasledujúce body sa primerane preznačia.
Po štvrté. V čl. I bode 198 sa vypúšťa § 110ai. Nasledujúce ustanovenia sa primerane preznačia.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

17.10.2017 o 16:16 hod.

doc. PhDr. PhD.

Alena Bašistová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:29

Magdaléna Kuciaňová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán minister, vážený pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, prichádzam rovnako s pozmeňovacím návrhom a musím v úvode vysloviť aj poďakovanie a potešenie. Pán minister, viem aj poďakovať za tú prácu, ktorá bola odvedená na ministerstve práce, sociálnych vecí v rámci medzirezortného pripomienkového konania, a následne potom ešte stále sme spoločne s predsedníčkou výboru Alenou Bašistovou veľmi citlivo a pozorne počúvali podnety, ktoré prichádzali od ostatných zúčastnených strán, ktoré majú čo-to hovoriť práve k tomuto zákonu a k tejto novele zákona 448 z roku 2008. Môj pozmeňovací návrh, ktorý predkladáme spoločne, Alena Bašistová, Magdaléna Kuciaňová, Jana Vaľová a Edita Pfundtner je stručnejší, ale o to dôležitejší, už aj s poukazom na to, že ide o prechodné ustanovenie.
Novela definuje právne podmienky určenia finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby, a pre fyzické osoby, ktoré dovŕšili dôchodkový vek. V novele zákona je finančný príspevok označený ako finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach podmienených odkázanosťou a tento bude ministerstvo poskytovať zariadeniam tak, ako ste už počuli aj z úst pána ministra Richtera. Ale zopakujem, aby nám bolo všetkým jasnejšie, pretože tak, jak počúvam, tak počúvam, ale poniektoré vystúpenia, ako keby sme si nevedeli nájsť miesto a kompetencie, kto áno a kto nie, čo môžu VÚC-ka, čo môžu obce a čo môže ministerstvo, a potom to uvádza, uvádza do nejakých pochybností a zbytočných neistôt. Takže sú to zariadenia podporovaného bývania, zariadenie pre seniorov, zariadenie opatrovateľskej služby, rehabilitačné stredisko, domov sociálnych služieb, špecializované zariadenie a denný stacionár. Pre každý vyššie vymenovaný druh sociálnej služby je v zákone vymedzený stupeň odkázanosti pre fyzické osoby, respektíve prijímateľov sociálnej služby a tu je treba sa tiež pozastaviť a povedať a pripomenúť, o aké stupne v ktorom zariadení ide. Zariadenie podporovaného bývania – stupne 2 až 6, zariadenie pre seniorov – stupne 4 až 6, zariadenie opatrovateľskej služby – stupne 2 až 6, rehabilitačné stredisko – stupne 2 až 6, domov sociálnych služieb – stupne 5 až 6, v prípade nevidiacej osoby – 3 až 6, špecializované zariadenie – stupne 5 až 6, denný stacionár – stupne 3 až 6. Navrhovaným pozmeňovacím návrhom bude zabezpečená previazanosť na prechodné ustanovenia v súčasnosti platnom znení zákona, najmä s poukazom, a tie ustanovenia iste vám citovať nebudem, ale ide o ustanovenie § 106 ods. 5, ods. 6, § 110 písm. c), § 110 písm. l).
Po prijatí tohto pozmeňovacieho návrhu bude možné spolufinancovať sociálnu službu v zariadeniach podmienených odkázanosťou, a to v zariadení teda podporovaného bývania, zariadení pre seniorov, zariadení opatrovateľskej služby, rehabilitačné stredisko, domov sociálnych služieb, špecializované zariadenia, denný stacionár, z rozpočtovej kapitoly Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a to tak, že bude poskytovaný finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach podmienených odkázanosťou pre neverejných poskytovateľov, ustanovenie § 78a, obciam, ustanovenie § 71 písm. o) ods. 6, ktoré zriadili vyššie uvedené druhy sociálnych služieb, a aj pre prijímateľov sociálnej služby, na ktorých sa vzťahujú v súčasnosti prechodné ustanovenia, teda nedosahujú zákonom stanovené stupne odkázanosti, nemajú priznaný stupeň odkázanosti, alebo majú priznaný stupeň odkázanosti nižší, než je ustanovený platnou právnou úpravou pre príslušný druh sociálnej služby v zariadení.
Verím, vážené kolegyne, kolegovia, že aj tento návrh nájde oporu v pléne a že ho podporíte.
A teraz mi dovoľte, aby som predniesla pozmeňujúci návrh poslankýň Národnej rady Slovenskej republiky Aleny Bašistovej, Magdalény Kuciaňovej, Jany Vaľovej a Edity Pfundtner k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448 z roku 2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, tlač 663.
V čl. I bode 198 sa ustanovenie § 110ac dopĺňa odsekom 11, ktorý znie: "(11) Prijímateľ sociálnej služby, ktorému sa poskytuje sociálna služba v zariadení podmienenom odkázanosťou k 31. decembru 2017 a ktorý nemá priznaný stupeň odkázanosti podľa prílohy č. 3, ktorý je ustanovený ako podmienka na vznik odkázanosti na príslušný druh sociálnej služby v zariadení alebo má priznaný nižší stupeň odkázanosti, ako je ustanovená podmienka na vznik odkázanosti na príslušný druh sociálnej služby v zariadení, sa na účely určenia výšky finančného príspevku podľa § 71 ods. 6 a § 78a považuje za prijímateľa sociálnej služby s najnižším stupňom odkázanosti podľa prílohy č. 3, ktorý je ustanovený ako podmienka na vznik odkázanosti na príslušný druh sociálnej služby v zariadení.".
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

17.10.2017 o 16:29 hod.

JUDr.

Magdaléna Kuciaňová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:36

Jana Vaľová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, rovnako predkladám pozmeňujúci návrh kolegov a kolegýň, poslancov. Chcela by som ho zdôvodniť. A samozrejme, tieto pozmeňujúce návrhy sú po dohode s pánom ministrom a teda boli prerokované a, samozrejme, ministerstvo vyšlo v ústrety aj týmto pozmeňovacím návrhom.
K vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení samozrejme zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení tohto zákona č. 445/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov, pozmeňujúci návrh č. 1 sa týka hodnotenia kvality poskytovania sociálnych služieb. Chceme ním hlavne pomôcť poskytovateľom sociálnych služieb tým, že zmiernime podmienky výkonu ich činnosti. Náš pozmeňovací návrh upravuje tri okruhy problémov. V rámci prvého navrhujeme vypustiť jednu z povinných náležitostí písomnej zmluvy o poskytovaní finančného príspevku, a to z dôvodov jednostrannej výpovede zmluvy a odstúpenia od zmluvy. Vypustenie týchto náležitostí sa navrhuje vzhľadom na charakter a účel tejto zmluvy, ktorým je v zásade spolufinancovanie poskytovania sociálnej služby. Predmetnú písomnú zmluvu uzatvára ministerstvo s obcou, ktorá zriadila alebo založila zariadenia podporovaného bývania, zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, rehabilitačné strediská, domovy sociálnych služieb, špecializované zariadenia, denné stacionáre, t. j. zariadenia podmienených odkázanosťou alebo obci, ktorá poskytuje v týchto zariadeniach sociálnu službu. Takisto túto písomnú zmluvu uzatvára obec s ministerstvom v prípade, ak obec zriadila alebo založila zariadenia, ako je nocľaháreň, útulok, domov na polceste a zariadenia núdzového bývania alebo obci, ktorá poskytuje sociálnu službu v týchto vymenovaných zariadeniach. Okrem obce uzatvára zmluvu ministerstvo aj s neverejných poskytovateľom sociálnej služby v prípade, ak ten poskytuje sociálne služby v zariadeniach podmienených odkázanosťou alebo v nocľahárni. Je možné konštatovať, že reálne vypovedanie takejto zmluvy prichádza do úvahy skôr zo strany ministerstva ako zo strany obce alebo neverejného poskytovateľa a v prípade, ak by ministerstvo takúto zmluvu chcelo vypovedať z akýchkoľvek dôvodov, ktoré by boli zmluvne upravené, by samotné jednotlivé zariadenia stavalo do nevýhodnej pozície, pretože tieto nemajú reálnu možnosť zasiahnuť do uzatvorenia tejto zmluvy, ani do vymedzenia týchto výpovedných dôvodov, čo by sa v konečnom dôsledku najviac dotklo práve ich. Z rovnakých dôvodov sa navrhuje aj vypustenie inštitútu odstúpenia od zmluvy ako povinnej náležitosti tejto zmluvy.
Ďalšou veľmi dôležitou zmenou, ktorú navrhujeme, je predĺženie obdobia podľa § 110d zákona o sociálnych službách, v ktorom ministerstvo nebude hodnotiť podmienky kvality poskytovanej sociálnej služby. Súčasne znenie zákona upravuje koniec tohto obdobia na deň 31. december 2017 a vzhľadom na prijaté zmeny tohto zákona navrhujeme tento dátum predĺžiť do 31. augusta roku 2019. Predĺžením lehoty ide v podstate o poskytnutie priestoru, ktorý má primárne slúžiť najmä pre poskytovateľov sociálnych služieb, pretože najmä poskytovatelia sa musia prispôsobiť novým právnym podmienkam a teda kvality poskytovania sociálnej služby.
Tu sa trošku zastavím, pretože predo mnou bola pani kolegyňa Cigániková, ktorá chcela tiež, aby sme odložili. Čiže naozaj ministerstvo vychádza v ústrety. V každom jednom zákone sa snaží, aby naozaj to obdobie, kedy je zákon, aby bol dostatok času na to, aby napríklad, ako je toto, kvalita služieb a podobne, aby bolo dostatok času na prípravu, ale niekedy vidíme, že naozaj roky nestačia. A po tom, ako budeme kontrolovať či už kvalitu alebo vôbec poskytované služby? Ale v tomto prípade je dohoda medzi ministerstvom a predkladateľmi.
V záujme jednoznačnosti interpretácie navrhujeme upraviť prechodné ustanovenie, ktoré sa týka regulácie počtu miest v zariadeniach pre seniorov, domovov sociálnych služieb a špecializovaných zariadení, ktoré im poskytujú sociálne služby, do 31. decembra. 2017, a to aby sa splnenie podmienok maximálneho počtu miest v týchto zariadeniach posudzovalo podľa zákona účinného do 31. decembra 2017. Podmienky regulácie počtu miest sa tak budú posudzovať podľa znenia zákona súčasne platného. Analogicky sa navrhuje jednoznačne upraviť prechodné ustanovenia dotýkajúce sa stavieb, ktoré majú byť užívané na účely spomínaných zariadení. Zároveň navrhujeme pod pôsobnosť predmetných prechodných ustanovení nanovo zahrnúť aj sociálnu službu poskytovanú v zariadeniach podporovaného bývania, a to najmä v záujme zabezpečenia ochrany prijímateľov tejto pobytovej sociálnej služby.
Novelou zákona o sociálnych službách sa ustanovuje nový spôsob posudzovania regulácie počtu prijímateľov sociálnej služby v týchto zariadeniach a prechodným ustanovením by sa zabezpečila kontinuita poskytovania sociálnej služby zriadených podľa doterajšej úpravy. Zároveň v tejto súvislosti máme za cieľ odstrániť možné interpretačné nejasnosti vo veci zápisu do registra poskytovať, resp. výmazu z tohto registra v prípade, ak dôjde k prevádzkovaniu viacerých druhov pobytových sociálnych služieb v jednom objekte v jednej polyfunkčnej budove.
Prechodné ustanovenie zabezpečí neuplatňovanie novoustanoveného spôsobu posudzovania plnenia podmienky regulácie počtu prijímateľov v jednej budove. Dôvodom tejto úpravy je aj zabrániť neprimeranému zásahu do prevádzkovaných, do prevádzkových pomerov budúcich poskytovateľov sociálnych služieb. Ide o tých poskytovateľov, ktorí začali s projektovou prípravou stavby na účely prevádzkovania sociálnej služby a ktorá mala v rámci polyfunkčnej budovy zahŕňať aj zariadenia podporovaného bývania v bytoch a ktorá vychádzala z podmienok regulácie kapacít, ktoré v tom čase zodpovedali právnym požiadavkám a túto projektovú prípravu aj zavŕšili získaním právoplatného stavebného povolenia do 31. decembra 2017. Za splnenie týchto podmienok by sa tieto zariadenia z hľadiska regulácie počtu miest posudzovali podľa terajšieho zákona.
V pozmeňovacom návrhu č. 2 reagujeme na poznatky aplikačnej praxe, podľa ktorých dochádza k formálnym prekážkam pri uzatváraní zmluvy o poskytovaní sociálnej služby súvisiacej s nemožnosťou preukázať vlastníctvo majetku fyzickej osoby, ktorá nemá splnomocnenca na vykonávanie relevantných právnych úkonov, sa navrhuje v období, keď trvá zdravotný stav, ktorý neumožňuje tejto fyzickej osobe vykonávať nevyhnutné právne úkony potrebné na uzavretie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby, oslobodiť takúto osobu od povinnosti preukázať skutočnosť, či súčet hodnoty posudzovaného majetku presahuje sumu 10-tisíc eur vo vyhlásení o majetku fyzickej osoby na účely platenia úhrady za sociálnu službu a s osvedčeným podpisom a preukázať skutočnosť o nakladaní s majetkom v rozhodujúcom období.
Na účely určenia úhrady za sociálnu službu sa v období, kým trvá uvedený zdravotný stav, na majetok takejto fyzickej osoby neprihliada. Povinnosť prijímateľa sociálnej služby oznámiť všetky zmeny súvisiace s poskytovaním sociálnej služby ostáva nedotknutá. Preto ak sa zdravotný stav prijímateľa zmení tak, že bude schopný vykonávať predmetné úkony, resp. bude mu ustanovený opatrovník – čo chcem povedať, že aj sociálne zariadenie môže požiadať o ustanovenie opatrovníka, čiže tu nebude dochádzať k nejakým špekulatívnym úkonom – je povinný právny stav zosúladiť so skutočnosťou.
Chcela by som podotknúť, že podobný návrh podáva aj pani kolegyňa Nicholsonová, ale podala ho samostatným zákonom. My ho dávame ako pozmeňujúci návrh, ale úplne lepšie podľa mňa a rýchlejšie reflektuje na potreby, ktoré vznikli v aplikačnej praxi. (Reakcia navrhovateľa.) Áno? Akceptovala to, pán minister hovorí, aj pani Nicholsonová. Takže dobre. Takže všetci sme sa zhodli. Myslíme, že to bude veľmi prospešné pre poskytovateľov sociálnych služieb.
Pán predsedajúci, teraz pristúpim k predneseniu pozmeňovacích návrhov.
Pozmeňovací návrh – odloženie hodnotenia kvality služieb.
V bode č. 1 v čl. č. I bod 112 v § 78e ods. 2 sa vypúšťa písm. j). Doterajšie písmeno k) sa označuje ako písmeno j).
V čl. I za bod 197 vkladáme nový bod 198, ktorý znie:
"198. V § 110d sa slová "31. decembra 2017" nahrádzajú slovami "31. augusta 2019". Nasledujúce body sa primerane preznačia.
Uvedená zmena nadobúda účinnosť 30. decembra 2017, čo sa následne premietne aj v čl. II o účinnosti.
3. V čl. I bod 198 v § 110ac odseky 9 a 10 znejú:
"(9) Ak sa sociálna služba uvedená v § 34, 35, 38 a 39 poskytuje k 31. decembru 2017, splnenie podmienky maximálneho počtu miest v zariadení sa po 31. decembri 2017 posudzuje ako podľa zákona účinného do 31. decembra 2017.
(10) V ustanovení (pozn. red.: správne má byť – "U stavby"), ktorá by mala byť užívaná na účely zariadenia uvedeného v § 34, 35, 38 a 39, na ktorú bolo vydané právoplatné stavebné povolenie do 31. decembra 2017, sa splnenie podmienky maximálneho počtu miest v zariadení posudzuje do 31. decembra 2017 podľa zákona účinného do 31. decembra 2017."
V súvislosti s týmto pozmeňovacím návrhom navrhujem vyňať na osobitné hlasovanie bod 18 spoločnej správy výborov.
Pozmeňujúci návrh č. 2.
V čl. I sa za novelizačný bod 71 vkladajú nové novelizačné body 72 a 74, ktoré znejú:
72. V § 72 ods. 11 sa na konci prvej vety bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: "okrem fyzickej osoby, ktorá na základe potvrdenia ošetrujúceho lekára o jej zdravotnom stave nemôže sama takýto právny úkon urobiť".
73. V bode, v § 72 sa ods. 12 dopĺňa písm. h), ktorý znie:
"h) majetok fyzickej osoby, ktorá na základe potvrdenia ošetrujúceho lekára o jej zdravotnom stave nemôže sama preukázať skutočnosti podľa odsekov 11 a 17."
74. V § 72 ods. 17 sa na konci pripája táto veta: "Povinnosť podať vyhlásenie s osvedčeným podpisom sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorá na základe potvrdenia ošetrujúceho lekára o jej zdravotnom stave nemôže sama takýto právny úkon urobiť."
Nasledujúce novelizačné body sa primerane prečíslujú.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť a aj, a ďakujem veľmi pekne aj kolegyni Nicholsonovej, že teda je zhoda aj s ministerstvom, takže verím, že tieto pozmeňujúce návrhy budú akceptované a podporené. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

17.10.2017 o 16:36 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:47

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:50

Jana Vaľová
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne. Ja som veľmi rada, že kolegovia a kolegyne spolu s ministerstvom ten pozmeňovák pripravili, sme tak nejako spolu, že naozaj vyhovuje celému politickému spektru. Je to veľmi dôležité. A pani Nicholsonovej tak ako možno s úsmevom trošku poviem, že raz povedala, že som jej obľúbená poslankyňa. Tak verím, že to myslela úprimne, nie ironicky a dneska sa to potvrdzuje. Takže ďakujeme za podporu. (Smiech a potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.10.2017 o 16:50 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:50

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Skontrolovaný text
Teraz ste ma tak dostali s tou poslednou vetou, že vlastne už som aj zabudla, čo som chcela povedať. Ale chcela som povedať to, že na tomto je fakt vidieť, že niektoré veci proste sú apolitické, že keď narazíme na takýto problém a prinesieme to proste pred plénum Národnej rady Slovenskej republiky, tak je fajn, že sa na tom vieme zhodnúť, lebo v konečnom dôsledku to robíme, robíme pre občanov. Tak, tak dnes celkom ma to potešilo, áno. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.10.2017 o 16:50 hod.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video