22. schôdza

22.10.2024 - 7.11.2024
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.11.2024 o 18:42 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:03

Richard Vašečka
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja by som veľmi chcel oceniť práve tú debatu a zapojenie poslancov SaS, ktorí povedali dva krásne príklady, ktoré ale podľa mňa práve vyvolávajú otázku, že či to chceme takto. Prvý bol príklad Tesca, že to vyriešil trh. Tesco bol jediný veľký reťazec, ktorý mal otvorený aj v noci, to znamená, týkalo sa to iba jeho, tak sa mohol slobodne rozhodnúť, ale títo, keď majú otvorené všetci, tak keď sa iba jeden z rozhodne, tak to nie je slobodné, to som vysvetlil. Čiže to nie je dobrý príklad. Trh vyrieši veľa, ale nie všetko a najmä treba sa zamyslieť, či my ako poslanci, či my ako ľudia na Slovensku chceme dobiehať Spojené štáty tak, že budeme mať taký v úvodzovkách Zákonník práce ako v Číne alebo v Južnej Kórei. Ja tak nechcem dobiehať Spojené štáty americké ani nikoho na svete nechcem tak dobiehať. Ja budem veľmi rád, keď budeme na takej úrovni Slovensko ako je Nemecko, Belgicko, Švajčiarsko, kde si môžu dovoliť mať siedmy deň pokoja, lebo prosperita nie je iba v tom, aké máte HDP a koľko máte na účte, ale v tom či viete žiť pokojný, šťastný, zdravý život a ja vás neobviňujem, že vy to netvrdíte, len je to práve tá debata o tých filozofiách. Či veríme absolútne len v trh tak ako to povedal a ďakujem Igorovi Matovičovi, či staviame na sebectve, ktoré sa dá veľmi často dobre speňažiť alebo máme také normálne ľudské sociálne cítenie a ten trh rozumne v rozumnej miere regulujeme a pomáhame tým, ktorí tú úplne skutočnú slobodu nemajú. Pretože áno niektorí ju majú, ale nemajú všetci. Niektorí naozaj v podstate pracujú z donútenia a preto je tu tento návrh a preto je tu táto debata. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.11.2024 o 17:03 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17:45

Miroslav Čellár
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Ďakujem pekne. Len by som chcel informovať členov ústavnoprávneho výboru, že schôdza sa bude konať zajtra o 8.15 hod.
(Prestávka.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

5.11.2024 o 17:45 hod.

Mgr. et Mgr. PhD.

Miroslav Čellár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:58

Kamil Šaško
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vlády Slovenskej republiky predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení s cieľom predísť riziku hromadných výpovedí zo strany zdravotníckych pracovníkov. V nemoc ...
===== ...starostlivosti zdravotníckych pracovníkov, stavovských organizácii a zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 580/2000 Z. z. o zdravotnom poistení s cieľom predísť riziku hromadných výpovedí zo strany zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach prostredníctvom obnovenia minimálnej výšky základnej mzdy zdravotníckych pracovníkov na úroveň pred konsolidáciu verejných zdrojov, čo má pomôcť stabilizovať pracovné podmienky a zabrániť odchodu zdravotníkov do iných štátov alebo mimo systému. Zároveň sa na roky 2025 a 2026 zavádzajú prechodné ustanovenia, ktoré upravujú koeficienty pre niektoré skupiny zdravotníkov s cieľom dosiahnuť spravodlivé odmeňovanie a zabezpečiť finančnú stabilitu zdravotníctva. Vzhľadom na závažnosť situácie, ktorá zahŕňa riziko odchodu zdravotníckych pracovníkov a klesajúci záujem o štúdium v zdravotníctve bolo navrhované schválenie tohto návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní, aby sa minimalizovali potenciálne hospodárske škody a zachovali základné ľudské práva a slobody občanov.
Návrh zákona zahŕňa aj úpravu sadzby poistného za poistencov štátu za mesiac december 2024 s cieľom zvýšenia a je zabezpečiť, aby verejné zdravotné poistenie skutočne získalo plánovanú sumu, ktorá bola rozpočtovaná na rok 2024. Ak by sa sadzba neupravila zdravotné poisťovne by boli nútené vytvoriť rezervu už v roku 2024 na vyúčtovanie so štátom v roku 2025, čo by mohlo negatívne ovplyvniť ich účtovné závierky a finančnú stabilitu. Vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie predloženého návrhu zákona v prvom čítaní.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.11.2024 o 17:58 hod.

MSc.

Kamil Šaško

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:01

Peter Slyško
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, v súlade so zákonom 73 ods. zákona 1 o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k navrhnutému, uvedenému návrhu zákona, tlač 575. Návrh zákona spĺňa z formálno-právnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vyplývajúc z opatrení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 ods. zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby Národná rada po všeobecnej rozprave sa uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby Národná rada, aby pardon, za navrhovaný zákon prerokovali Ústavnoprávny výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo a s tým, že uvedené výbory predmetný návrh zákona prerokujú ihneď. Prosím otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.11.2024 o 18:01 hod.

Peter Slyško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:03

Oskar Dvořák
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Ja teda začnem tak hneď zhurta do toho a, a povedzme si, že prečo tu stojíme. No tak vraciate platy niektorým zdravotníkom na tie úrovne na ktoré boli pred konsolidáciou a je to úplne zbytočne tu stojíme, pretože na toto sme už raz debatu v tomto parlamente mali a sme hovorili, upozorňovali sme vás na to, že, že tento krok v časoch, keď tu máme veľkú personálnu krízu, tie odhady hovoria niečo od osem do 14-tisíc sestier, hovoríme o nejakých, ja neviem tisíckach lekárov, do dvoch tisíc lekárov dajme tomu. Už sa nám množia správy zo zahraničia, že tam už odborári, napr. konkrétne v Českej republike tlačia na to a oni väčšinou sú taktiež úspešní na to, aby nás predbehli už na tej predkonsolidačnej úrovni v tých platoch, tak v takejto situácii znižovať tie platy je naozaj nemúdre a je to jeden z tých najhlavnejších stabilizačných mechanizmov pre tých zdravotníkov, no a týmto ich ja doslovne si dovolím tvrdiť, že budeme vyháňať za hranice niektorých.
Zároveň je to, je to problém aj v tom, že prinášate zbytočný chaos do toho systému. Načo, načo vôbec toto bolo dobré? Vy najprv to znížite, najprv tu máme parlamentný zákon, kde, najprv to znížite bez diskusie, s tými zdravotníkmi sa vôbec nerozprávate. Vtedy ste sa s nimi nerozprávali, to normálne prišiel tu zákon vtedy do parlamentu, všetci boli z toho, pozerali na to, to prišiel jak blesk z jasného neba. Namiesto toho, aby ste si vtedy urobili možno tú domácu úlohu, následne potom zistíte, že je to problém a potom už tu máme teda ďalší zákon, keď ideme opravovať to, čo ste znižovali, tak to ideme naspäť zvyšovať a to ide naozaj, že, to v časovom horizonte sa bavíme možno nejakého jedného mesiaca. Ja zároveň, teda ja som povedal, že s tou základnou filozofiou, že ide sa teraz šetriť na zdravotníkoch na tom nedostatkovom tovare, nedostatkovom personále, tom najšpecializovanejšom personále, ktorý tu máme, tak ich to ide priamo vyháňať za hranice. Nie je to správne vzhľadom ako naše zdravotníctvo vyzerá, ako sú, ako sú s ním ľudia nespokojní, aké máme výsledky a ja si dovolím tvrdiť, že v mnohých prípadoch to naozaj stojí na mnohých ľuďoch, ktorí to tu robia možno ani nie kvôli tým platom, ale kvôli nejakej oduševnenosti alebo kvôli nejakému, tej láske k tomu povolaniu alebo o pacientov sa chcú starať a možno ten plat, práve možno ani nie je ten najdôležitejší dôvod aj tie prieskumy to dokonca ukazujú, ktoré sme aj my v minulosti tu mali od rôznych komôr alebo aj my sme to ešte v minulosti robili tie prieskumy. Oni aj hovoria, že tie platy naozaj nie sú najdôležitejšie, ale ten signál, ten signál k zdravotníkom, že v čase veľkej krízy v tom zdravotníctve, v čase konsolidácie ideme siahať práve na platy zdravotníkom. Popritom keď sa pozrieme na vládne platy, tak tie sa zvyšujú, však to je, to je naozaj, že hrozný signál, keď dajme tomu premiér si zdvojnásobí plat, ministri dostanú o tri, štyri tisícky viac a povedzme zdravotníkom, že tak na vás ideme šetriť. Aj napriek tomu, že vás je nedostatok, držíte sa zubami nechtami tých plesnivých prefukujúcich nemocníc. Ideme na vás šetriť. No ale potom aj tá technika mi trošku vadí. Nie, že trošku, ale celkom výrazne. My tu rozdeľujeme zdravotníkov na rôzne skupiny. Ja, najprv sme, najprv tu teda malo byť plošné zníženie, teraz to ideme vracať zdravotným sestrám, pôrodným asistentkám, záchranárom, ale zároveň viete, sú tu napr. aj ďalšie povolania, keď teraz nebudem sa venovať chvíľku lekárom, ale budem sa venovať ostatným povolaniam. Keď sa pozrieme ten zákon, v tom zákone a v nemocniciach priamo nám pracujú logopédi, psychológovia, liečební pedagógovia, fyzici, diagnostici, farmaceutickí laboranti, rôzni iní rádio, rádiodiagnostickí technici a podobne. To sú všetko povolania, ktoré teda tiež ich máme nedostatkové. Nie je to veľký rozpočtový dopad, ide možno o jednotky miliónov a tiež ich rozdeľujeme. Dávame ich do inej kategórie, že hovoríme vlastne teda, že viete čo máme tu jednu kategóriu ľudí, ktorí nám teda, ktorí asi dobre zarábajú, lebo nám tak veľmi nechýbajú, tak tým teda to navýšenie vrátime o 6%, iným to dáme zase o deväť. Ja si myslím, že je to nespravodlivé, že pristupujeme aj k tomu takým spôsobom tuto v parlamente, že ich rozdeľujeme na rôzne skupiny a snažíme sa dokonca aj vyvolať ich konflikt. Toto celé, čo tu je, že tu čachrujeme raz so zákonom, že to dáme dole, tie, tie koeficienty, potom ich dáme hore, potom rozdeľujeme tých zdravotníkov na rôzne skupiny, to práve podľa mňa vytvára chaos a nepokoj v tom systéme. Však vy z koalície ste tu rozprávali vždy o tom, že potrebujeme priniesť nejaký pokoj do toho systému. Ja si myslím, že súčasná situácia, že máme lekárov na bariérach, máme porozdeľovaných na rôzne skupiny týchto zdravotníkov, práve to nám ten veľký nepokoj vyháňa a ja si dovolím tvrdiť, že vy si, vy týmto postupom, ktorý tu teraz máme hazardujete aj s tým samotným, s tou personálnou krízou, ktorú tu máme, pretože môže sa stať, že toto bude práve tá kvapka, ktorá možno mentálne ukáže niektorým zdravotníkom, že tak už sa mi tu neoplatí v tejto krajine zostať, keď si ma ten štát neváži, keď si ma tá vláda neváži, pôjdem do zahraničia a zároveň teda mne na tom vadí aj, aj teraz, keď sa na to pozriem strategicky vecne, tak my rok v tomto parlamente, však ja si pamätám, však sedíme tu všetci odkedy sme prijímali programové vyhlásenie vlády. V samotnom programovom vyhlásení vlády máte napísané, že tá personálna kríza, že to je jedna z vašich priorít, ktorej sa budete venovať. Máte tam napísané, že prídete s nejakou stabilizačnou alebo, že prídete s nejakou stratégiou personálnych zdrojov, že prídete s nejakými teda opatreniami, reformami vzdelávania a podobne. Čo som tu zatiaľ videl je bežná prevádzka, technické veci. Vy a ja som to aj ministerke Dolinkovej často vytýkal, že som jej hovoril, že, že tu by sme chceli vidieť nejaké stabilizačné opatrenia personálne, nejaké väčšie, nejaké systémovejšie veci, tie vzdelávacie veci. Chceli by sme napr. mať predstavenú tú personálnu stratégiu, aby sme vedeli na čo, kam ako mieriť, aké opatrenia robiť. Za rok nič neprišlo. Nič tu nemáme v tomto parlamente nič systémové veľké, čo by mierilo práve na stabilizáciu, stabilizáciu toho personálneho problému, ba naopak vy po roku pristúpite k tomu, že ešte idete viac destabilizovať tú personálnu situáciu, ešte idete vyvolávať väčší nepokoj, väčší chaos, väčšie rozbroje v tom systéme.
Ja rozumiem tomu, že pán minister má teraz ťažkú úlohu, pretože jemu, dobre, on nebol pri tej samotnej konsolidácii, nevyrokovával ju, nesedel vtedy v ministerskom kresle, čiže on už ako kebyže hasí do veľkej miery tie problémy a je to podľa mňa, že naozaj, že teraz sa oplatí, že teraz je ten moment, kedy sa oplatí naozaj zísť z tej kratšej cesty. Ja zároveň veľmi dobre aj nerozumiem tomu, že prečo vlastne, keď sa znižovalo prvýkrát tak bleskovo ten zákon v rámci konsolidácie, prečo neprišlo k nejakým rokovaniam a dokonca dneska aj na výbore sme to počuli, keď sme sa o tom rozprávali, že niektoré tie stretnutia, napr. čo sa týka tých ostatných zdravotníckych pracovníkov, ktorých máme, ktorých som tu ja vymenovával v tých nemocniciach, tak doteraz s nimi nebolo rokované. Oni sami teda hovoria sťažujú sa na to, že to s nimi nebolo rokované. Samotné vidíte aj keď ste vrátili, že ten nepokoj už má, že naozaj, že on je zakorenený veľmi hlboko už do toho systému, lebo aj keď ste oznámili už po nejakom čase po tom konflikte, že ideme teda záchranárom a sestrám vracať tie prostriedky na tú predkonsolidačnú úroveň, tak ten konflikt tam zostal, ten problém tam zostal a oni už teda sa postavili aj jasne za tých lekárov, že by teda mali sa nejakým spôsobom vrátiť. Teda mali by nasledovať podobné konsolidačné alebo nemali by nasledovať tie konsolidačné trendy ako ste ich vy nastavili a mali by sa vrátiť na tie predkonsolidačné zvýšenia. No a ja teda zároveň, zároveň ani veľmi tomu nerozumiem, ani tej politickej stratégii trošku, lebo pán minister sám teda hovoril, že postavil sa, ja som to, ja som to považoval za nejaké ako vydieranie. Bolo to teda tak povedané, že obávate sa, že stratíte zdroje, ale mne to prišlo aj toto, to je ďalšia tá skladačka toho ako kebyže vydierania tých zdravotníkov, toho robenia nátlaku, toho chaosu v tom systéme, že nechcem, budem vás trošku parafrázovať, neviem ako ste to presne povedali, že, že dávame ponuku 100 miliónov lekárom a teda zdravotníckym pracovníkom, inak sa obávate, že o tie zdroje prídete. No tak väčšina lekárov si to samozrejme vyjadrila a oni to aj hovorili samotní aj odborári to teda vyjadrili vo verejnej mienke, v nejakých verejných vyjadreniach, že to je priamo vydieranie, že prijmite túto ponuku alebo nedostanete absolútne nič. No, tak, to hovoria samotní aj odborári, aj aj samotní lekári, ktorí teda sa vyjadrovali, tak hovorili, že to je nátlakové, no a zároveň nerozumiem ani tej, nerozumiem ani tej politickej stratégii, že čo sa teda udialo za, za oponou, že prečo vlastne tých 100 miliónov tu vidíme teda pridaných, ale, ale lekári stále s tým nesúhlasia. Tú ponuku odmietli. Tak ja teraz, ako kebyže vy ste to povedali, že, že keď tú ponuku neprijmú, tak sa obávate, že prijmú u o tie zdroje, že prídeme o tie zdroje. Tak ja sa teda, ak teda hovoríte, že to tak nie je, že to nebolo vydieranie a že sa teda obávate, že prídu o tie zdroje, tak ja sa možno aj v mene lekárov alebo zdravotníkov teda spýtam, že tak nepristúpili na tú dohodu, verejne ju odmietli, znamená to teda, že stále tu je riziko toho, že oni ešte o tie peniaze môžu prísť? To znamená, že táto ponuka, ktorá tu je na stole nie je finálna a môžu ešte o ňu prísť? Zároveň teda aj z pohľadu tej akože politickej stratégie sa chcem spýtať, že my vieme, že tie výpovede sú už podané? Že sa budú diať? Vedia, vieme, že zdravotníci, konkrétne teda lekári, ktorí už podali výpovede nesúhlasia s týmto zákonom, ktorý tu je na stole?
A ja sa teda pýtam, že prečo ideme skráteným legislatívnym konaním, prečo zase ten zákon tlačíme tak rýchlo cez parlament, keď vieme, že lekári s ním nesúhlasia a vieme, že podali výpovede a teda ja sa pýtam, že čo sa bude diať? Ten zákon tu tento týždeň schválime, už druhýkrát v priebehu mesiaca, druhýkrát ho tu schválime a teraz očividne musíte s tými lekármi ešte rokovať, aby tie výpovede stiahli, aby prišlo k nejakej dohode a potom čo sa, ja sa pýtam, že čo sa zase bude diať? Zase tu sa tu stretneme o tri týždne, o štyri týždne a zase tu tretíkrát budeme schvaľovať ten zákon? Však toto je, že takto sa to nemá riadiť, takto sa to nemá robiť. Ja si dovolím tvrdiť, že však ako by to malo prebiehať, že dohodnite sa vy vo vláde ako to bude prebiehať, či im dáte nejaké peniaze, nedáte im peniaze, či pôjdete nátlakovo, nepôjdete nátlakovo. Dohodnite sa s lekármi, s komorami, s odborovými zväzmi príďte sem s finálnym návrhom o ktorom sa dá nejakým spôsobom diskutovať, pretože ja túto diskusiu, ktorú tu aj teraz možno sa snažím naštartovať alebo ktorú tu možno budeme mať, vnímam v niečom ako fiktívnu, pretože lekári s ňou nesúhlasia s týmto, s týmito požiadavkami, vláda niečo pretláča, výpovede sú podané a ak to máme tomu zabrániť tak táto diskusia tu, žiaľ teda, bude musieť nastať znova. Ja teda vyzývam, že je ešte šanca zísť z kratšej cesty. My v Progresívnom Slovensku si myslíme, že v čase personálnej krízy by sa naozaj na zdravotníctvo, na zdravotníctve nemalo šetriť. Nemalo by sa obzvlášť teda šetriť na ľuďoch, ktorí nám chýbajú, na ktorých tých systém stojí a je teda asi načase, aby teda sme rýchlo ustúpili, aby, aby sa nestalo katastrofa. Katastrofa v podobe podaných výpovedí, odchodu lekárov, čo by doslovne akože skolabovalo tie nemocnice. Ja zároveň teda a prečo som aj napríklad a to je posledná vec, ktorú poviem, prečo som tak veľa rozprával o tom chaose a o tom nepokoji, ktorým vysielame tie signály ako teda vysielate ako vláda voči lekárom. Oni majú ešte ten nástroj v rukách, čo je tzv. to vypovedanie tých nadčasových služieb. Ak ich tu bude podľa mňa niekto dráždiť a rýpať..
===== ako skolabovalo tie nemocnice. Ja zároveň teda, a prečo som aj napríklad a to je posledná vec, ktorú poviem, prečo som tak veľa rozprával o tom chaose a o tom nepokoji, ktorý vysielame tie signály, teda vysielate ako vláda voči lekárom. Oni majú ešte ten nástroj v rukách, čo je tzv. to vypovedanie tých nadčasových služieb. Ak ich tu bude podľa mňa niekto dráždiť a rýpať do nich, dávať rôzne vydierania, bude sa niekto, budú sa tu rozdeľovať na rôzne skupiny, budeme tu niekoho ignorovať, s niekým budeme rokovať, s niekým nebudeme rokovať, budeme si posielať odkazy cez kameru, tak aby sa nestalo ešte náhodou to, že tí lekári naozaj podajú ešte aj výpovede z nadčasových služieb a to znamená, že my nebudeme mať ani tie dva mesiace na vyžehlenie toho problému, ktorý ste tu spôsobili, ale budeme tu riešiť veľmi akútny problém, že tie oddelenia začnú kolabovať ešte oveľa skôr. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.11.2024 o 18:03 hod.

Mgr.

Oskar Dvořák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:15

Marek Krajčí
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán minister, kolegovia v sále, ja už som povedal zopár slov aj pri tom skrátenom legislatívnom konaní, keď sa to prerokúvalo k tej kríze, ktorej momentálne čelíme a tam som tiež vyjadril môj názor, že týmto zákonom, ktorý takto v skrátenom legislatívnom konaní rýchlo tlačíme cez tento parlament, keď ešte nič nie je vyrokované s tými hlavnými aktérmi, nič nevyriešime. Naopak tiež mi to príde trošičku také zbrklé rozhodnutie a my ktorí, ja som tu síce nebol, lebo som vtedy nebol minister, ale vnímal som vtedy premiéra Hegera s ministrom Lengvarským, ako čelili podobnej kríze v roku 2022, kde mimochodom dávalo výpovede iba do 2200 lekárov. Teraz je to pán minister cez 3200 už lekárov, ktorí dávajú výpovede, čo už je relatívne naozaj veľmi veľké číslo. Nehovoriac o tom, že a vy to určite veľmi dobre viete, že odborári majú poistené výpoveďami práve tie profesie, ktoré sú v nemocniciach kľúčové. Ide najmä o anestéziológov a ja vás teda nechcem strašiť, ale pokiaľ si tvrdošijne budete stáť na nejakých svojich predstavách, s ktorými oni súhlasiť nebudú, tak skrátka hlavou múr žiaľ neprerazíte a bude hroziť akože naozaj že vážny kolaps a už okolo Vianoc. Pretože všetci tí, ktorí výpovede dávajú a ja predpokladám, že časť z nich sú naozaj ľudia, ktorí sú dlhodobo frustrovaní s tým, ako to momentálne v zdravotníctve ide, tak samozrejme si začnú čerpať dovolenky, ktoré si budú musieť dočerpať, pretože určite nejaké majú nevyčerpané. Všetko to pôjde ku koncu roku a v nemocniciach nám bude kolabovať zdravotná starostlivosť. Čo určite vy nechcete a nikto z nás si to neželá, nikto z nás si to neželá. A práve preto ani ja nerozumiem, prečo tak tvrdošijne stojíte na tom, že na tých platoch treba niečo ušetriť. A možno ani vy nie, možno je toto adresované práve ministrovi financií, možno vláde, naozaj neviem presne kam to mám teraz cieliť, ale ja si osobne myslím, že tak ako hovoril aj môj predrečník Oskar Dvořák, rozdeľovať zdravotníkom, že jedným teda ste to uznali tú valorizáciu 9,7 %, druhým to neuznávate. Predtým ste tvrdili, že sa to ostatných zdravotníckych profesií vôbec nedotkne, nakoniec vidíme teraz, že sa to dotkne, najmä nelekárske profesie, ktoré sú síce nie také početné a to naozaj tam neohovoríme o veľkom finančnom obnose, ale im to znižujete, ale sú to kľúčové profesie v nemocniciach. Logopédi, fyzici, verejní zdravotníci špecialisti, psychológovia atď., atď., rádiodiagnostici. To sú naozaj ľudia, ktorých v tých nemocniciach nie je až tak veľa, ale ktorí keď nám odídu, tak tie nemocnice nebudú vedieť vykonávať mnohé odborné činnosti, ktoré sú kľúčové. Takí fyzici napríklad počítajú rôzne dávky radiačné, počítajú rôzne náplne kontrastných látok pri liečbe onkologických ochorení. Takíto ľudia skrátka, na nich šetriť tri percentá, hoci oni sami z môjho pohľadu nie sú dostatočne ohodnotení a ja som tiež toho názoru, že takéto vysoko odborné profesie v zdravotníctve, hoci sú to nelekári, ale majú 20, 30-ročnú prax by sa mali blížiť svojimi platmi k lekárskym profesiám. Oni nielenže sa neblížia, ale vy im ešte beriete teraz z tej sľúbenej valorizácie. Treba si uvedomiť, že vy keď znižujete tú základnú mzdu, hovoríte že je to iba 62 eur u tých lekárov, im vôbec o to nejde. Tí lekári majú v pracovných zmluvách 9,7 %, oni neohrozujú tieto zmluvy, keď ich teraz vypovedajú. Z toho pohľadu je evidentné, že to myslia vážne, pretože keď si niekto ohrozí svoju zmluvu, keby bol egoista, tak sa na to vykašle, nedá žiadnu výpoveď. Ja mám budúci rok 9,7 %, mňa sa to netýka, dovidenia. Ale nie, títo väčšinou, títo lekári vypovedajú tieto zmluvy, čo znamená úplne jasne, že im ide o charakter zdravotníctva, idem im o to, aby sa riešili problémy v zdravotníctve a nejde im o ich 62 eur. Ale keď si to aj zoberieme, keď komukoľvek znižujeme základný plat, však vy to veľmi dobre viete, tak tí zdravotníci majú enormné množstvo služieb. Hovorí sa tu o tom, že by mohli vypovedať služby z nadčasu. Pokiaľ tak by urobili, tak samozrejme ten kolaps príde ešte skôr, avšak treba si uvedomiť, že aj tieto ohodnotenia v týchto nadčasových službách sú odvislé alebo závislé od ich priemernej, od ich základnej mzdy, ktorú keď im vy znížite, tak sa vôbec nedá hovoriť, že je to 62, 50, 30, 90 euro. To sú častokrát sumy v stovkách eur, o ktoré títo zdravotníci budúci rok majú prísť, pretože sa im siaha na tú valorizáciu ich základnej mzdy. Takže naozaj toto sú veci, ktoré my si myslíme, že nehodlá sa hrať, nehodlá sa s nimi hrať s ohňom. Treba im v tejto veci vyjsť v ústrety, treba radšej spraviť ten krok späť, Povedať si, že nemalo sa to tak robiť, však vy nakoniec za to nemôžete, urobili to vaši predchodcovia, že bez toho aby sa s nimi čokoľvek dohodlo, sa im tieto koeficienty znížili. Som bol veľmi rád, že aj pán doktor Valocký za SMER povedal, že si myslí, že to nebolo správne. To znamená, treba im to vrátiť späť, ale zďaleka to nie je len o týchto platoch, o týchto 62 eur, jak to trošku niekedy tak by som povedal poľahčujúco konštatujete, čo tiež nerobí určite dobrú krv medzi vami a vašim vzťahom k zdravotníkom, ktorých zastupujete, najmä v tých štátnych nemocniciach. Tých problémov v tom zdravotníctve je samozrejme veľa, ktoré treba riešiť a vy ich veľmi dobre podľa všetkého viete. Verím, že to memorandum už máte načítané a že vidíte veci, ktoré sa zanedbali. Niektoré veci boli už aj predpripravené, aby sa zrealizovali, nezrealizovali sa a ako za tej predchádzajúcej vlády pána Ódora, tak ani potom za predchádzajúceho ministrovania ministerky Dolinkovej. Sú to veci, do ktorých keď sa pustíte verím, že relatívne rýchlo sa bude dať napredovať a všetci budeme naozaj spokojní. Chcel by som ešte pár slov povedať k tomu oficiálnemu teda navýšeniu platby za poistencov štátu, myslím, že na 6,55 %. Rozumiem, rozumiem, že ministerstvo financií, neviem z akého dôvodu ale teba počítalo zhruba s troma miliónmi poistencov, za ktorých poistné má platiť štát. Pritom áno, vieme, že ich je zhruba 2,8 takže bolo zjavne trošku zle vypočítané. V každom prípade, všetci sa tešíme, že nejaké peniaze, nejaké milióny v tom sektore zostávajú. A takisto sa dá rozumieť aj tomu, tej argumentácii, aby to nezaťažilo hospodárenie v tomto roku jednotlivých poisťovní. Ja vás však chcem upozorniť na to, že najmä tie súkromné poisťovne hrajú v tomto, v tomto svoje hry a oni sa snažia samozrejme vytvoriť ad1 pozitívne hospodárenie, ktoré im potom generuje vytvárať zisk. Ten zisk je vďakabohu už zastropovaný na jednom percente, čo si myslíme, že vzhľadom na to, že ide o výber verejného zdravotného poistenia, teda v podstate zdravotnú daň, je to absolútne racionálny a správny návrh, ale ďalšia vec, ide tam aj o cashové položky, pretože najmä poisťovňa Dôvera má, predpokladám že je to stále zhruba 150 miliónov nerozdeleného zisku z predchádzajúceho obdobia. Dovoľte, aby som trošku sa dotkol tejto sumy, pretože je to relatívne vysoká suma a dôvod takejto sumy je to, že poisťovňa Dôvera za roky 2010 až 2020 nakumulovala viac ako 900 miliónov zisku zo svojej činnosti, pred zdanením. Samozrejme si nedokázala do dividend vyplatiť celú túto sumu. Dôvod, že tá suma je taká vysoká je najmä ten, že sa tu spravil z môjho pohľadu ten účtovný trik, možno až podvod pri zlučovaní s poisťovňou Apollo, kde si Dôvera navýšila v podstate ohodnotenie kmeňu týchto poistencov cez 400 miliónov eur. Keďže ten cash nemala, tak si na túto transakciu v ďalších rokoch brala úver, ktorý potom z verejného zdravotného poistenia splácala a ona si samozrejme tie úvery zobrala tak, aby mohla vyplácať dividendy. Čo veľmi dobre vieme, že toto nie je určite morálne podnikanie a práve preto, že takýmto spôsobom si ona vytvorila relatívne umelo tento zisk. Mimochodom robila to kvôli tomu, že sa hovorilo, že sa zakáže aj generovať zisk zo zdravotného poistenia. To, že sa to potom nezrealizovalo a ona si ďalej vykazovala zisk, tak každý morálny hráč by možno povedal OK, tak tuná sme si zobrali lup 400 miliónov, tak nejakým spôsobom to tomu štátu vrátime. Nie, oni o tom nemienia hovoriť. Oni považujú za 10 rokov že vygenerovali zisk cez 900 miliónov eur pred zdanením za úplne v poriadku. Čo určite, dúfam teda aj že vy si myslíte, že v poriadku nie je. A práve z tohto zisku majú stále nerozdelený, nevyplatený zisk . Oni potrebujú len cash. Vy keď im ten cash tam nalejete a neurobíte kvalitnú prerozdeľovaciu vyhlášku, ktorú ja som zaviedol, ktorá ich zaviaže, aby tie peniaze oni investovali do zdravotníctva, tak tie peniaze vám ujdú do dividend. To sa stalo vašej predchodkyni, ministerke Dolinkovej v tomto krízovom roku, keď súkromné poisťovne si vyplatili, myslím, že 24 miliónov eur za dividendy. Čo samozrejme nám príde v tejto situácii, keď potrebujeme každé jedno euro, hovorí sa tu o konsolidácii, za nehoráznosť. Takže ja vás len chcem upozorniť, že keď ste takýmto spôsobom dovolili optimalizovať ich hospodárenie v tomto roku, prosím vás, zamerajte sa na to programovú vyhlášku, treba ju urobiť dobre, treba ju spraviť tak aby tie peniaze nám v systéme zostali, lebo nám utečú. Utečú nám do tohto nerozdeleného zisku, ktorý si Dôvera s radosťou vyplatí formou dividend. A my to budeme samozrejme sledovať, čo sa bude diať, či v marci znova si vyplatia akcionári týchto súkromných poisťovní také štedré dividendy. Takže len na toto vás chcem v dobrom upozorniť. Prosím vás, dajte si na tú programovú vyhlášku pozor. Minulé vlády, ministri to naozaj neskoro robili, veľmi to odflákli, ste tam noví, toto je veľká výzva dobre to urobiť. Keď sa vám to podarí dobre spraviť a treba to opäť robiť v spolupráci s celým sektorom. Pretože tam ide o to, že sa ten koláč, ktorý vy vyrokujete u ministra financií rozdelí medzi jednotlivé časti zdravotníckeho sektora a tí ľudia by mali byť pri tom, mali by vedieť, že toľkoto peňazí máme a že takýmto spôsobom sa ten koláč ide medzi nás všetkých rozdeliť. Potom budete mať myslím, že sociálny zmier v celom systéme. Áno, tam plačú momentálne teraz ambulantní lekári, vyhrážajú sa, že prejdú do nezmluvných vzťahov, vraj jedna tretina, to by bola katastrofa. Určite treba s nimi kvalitne, dobre rokovať, práve pri príprave tejto prerozdeľovacej vyhlášky, aby sa v budúcom roku tieto katastrofy na nás nehrnuli, pretože to, akým sa spôsobom už teraz naozaj inkasuje za zdravotnú starostlivosť a najmä samozrejme v tých ekonomicky lukratívnejších lokalitách Slovenska, na to si tí súkromníci samozrejme dali aj pozor a tam sa snažia z tých ľudí vymáčknuť, čo sa dá. Horšie je to, že doplácajú na to častokrát aj ľudia, ktorí stovky eur na to, aby si zaplatili nejaký program, alebo aby ich sledoval nejaký špecialista nemajú. Nehovoriac na to, keby si mali platiť celé výkony, aj lieky za cash. Tu by naozaj bol vážny kolaps a vážne ohrozenie zdravotnej starostlivosti u ostatných pacientov. Takže ja budem na záver trošku taký možno optimistickejší. Chcem vám držať palce, vyrokujte s odborármi veci tak, ako idete plniť to memorandum. Ste tu v podstate nový, ja verím, že tá dôvera voči vám tu bude. Tie platy podľa mňa, nehandrkujme sa za tých pár desiatok miliónov. Asi to nehovorím vám, asi to hovorím vláde, asi to hovorím ministrovi financií. Treba vrátiť tie koeficienty tak, ako to mali prisľúbené, to je základ toho, že sa bude ďalej s nimi o tom rozprávať. Nebudete tým pádom rozdeľovať zdravotníkov, ako bolo povedané na viaceré kategórie. Ja si myslím, že tých zdravotníkov si tu musíme udržať. Ten návrh zákona nakoniec pochválil aj prezident Pellegrini. Povedal, že zastabilizoval zdravotníkov. Porozprávajte sa napríklad s človekom, ako je pán Petko. Takisto hovorí, že hoci to bolo obrovské navýšenie, zastabilizovalo im to
===== .. nebudete tým pádom rozdeľovať zdravotníka ako bolo povedané na viaceré kategórie. Ja si myslím, že tých zdravotníkov si tu musíme udržať. Ten návrh zákona nakoniec pochválil aj prezident Pellegrini. Povedal, že zastabilizoval zdravotníkov. Porozprávajte sa napríklad s človekom ako je pán Petko. Tak isto hovorí, že hoci to bolo obrovské navýšenie zastabilizovalo im to lekárov a zdravotníkov v nemocniciach. Toto si tu udržme. Snažme sa skonsolidovať niekde inde. Verím, že sa vám to podarí obhájiť. Ja si myslím, že v samotnom zdravotnom sektore sú, je priestor na konsolidáciu a, a tie nejaké desiatky miliónov, ktoré treba dať, aby sa mohlo počítať s tou valorizáciou, s ktorou počítame na budúci rok, ktorá im bola sľúbená verím, že, že nájdete a verím, že aj tu poslanci v tomto pléne budú mať dostatok racionálneho rozumu, že si uvedomia, že netreba sa s nimi naťahovať a skrátka ony sa vydierať nenechajú, netreba sa s nimi doťahovať, treba si s nimi sadnúť a dohodnúť sa, aby to všetko bolo úspešne za nami. Takže ja vám v tomto držím palce. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.11.2024 o 18:15 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:42

Michal Šipoš
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Krajčí, veľmi dobrá reč a myslím, že aj také ústretové gesto voči novému ministrovi a myslím, že si mu jasne ukázal tie cesty čo treba robiť ako to treba robiť. Len ja mám obavu, že pán nový minister ide zatiaľ v šľapajach bývalej ministerky Dolinkovej, ktorá tam bola podľa mňa dosadená ako taká bábka a mala to nejakým spôsobom tam udržať, aby, aby to vydržalo na vonok dobre. Pamätáme si všetky tie fotky faceboo-instagramové a ten image, ktorý jej robili spriaznené médiá. Ale podľa mňa toto už nie je cesta, aby pán minister nový išiel v týchto šľapajach pani ministerky Dolinkovej. Tam je podstatné, aby sa pán minister postavil a zabojoval za tých zdravotníkov, aby ich nerozdeľoval ale naopak, aby za nich bojoval. Ay prišiel za ministrom financií Kamenickým a povedal mu a ukázal mu, kde sú tie peniaze. Lebo tie peniaze tam sú pán minister. To, že vy urobíte tlačovku s prezidentom Pellegrinim a poviete, že toto je maximum čo sa dá vyjednať, toto je ten kompromis, to netreba rokovať s Pellegrinim, to treba rokovať s tými lekármi s tými zdravotníkmi. S nimi treba dohodnúť ten kompromis. S nimi treba sadnúť a povedať ako idem za vás bojovať. Lebo zdravotníci zdravotníctvu na Slovensku je v katastrofálnom stave. To vy sám dobre viete. Lekári sa nám rozutekajú. Zdravotníci sa nám rozutekajú do zahraničia. V Čechách už len čakajú kedy, kedy tam prídu. A vy musíte jednoducho prísť a ukázať kde tie peniaze sú tomu Kamenickému. Nie 4 milióny naviac dávať Pellegrinimu na úrad. Nie 250 miliónov eur dávať na nové ministerstvo Dankovi. Nie rozdávať krížom krážom nezmyselne milióny eur. Ale proste bojovať za tých lekárov, za tých zdravotníkov. Ukázať, tam peniaze sú. Takže toto je veľká výzva či pán minister zabojuje.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.11.2024 o 18:42 hod.

Mgr.

Michal Šipoš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:42

Oskar Dvořák
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem. Kolega Krajčí to spomínal, že tu už, tu už naozaj ide o iné dôvody a že aj tých desiatok miliónov eur, ktoré by sme mali pridať a vyhovieť tým lekárom tak to už ide o nejaký symbol. A ja som si spomenul, ja som to aj spomínal v mojej rozprave, keď sme sa robil prieskum, keď my sme ešte robili s českou lekárskou komorou so sekciou mladých lekárov pred pár rokmi, tak ony hovorili, že plat bol teraz to čítam na siedmom mieste. Tie prvé dôvody boli zlé vybavenie slovenských nemocníc, nespokojnosť so zdravotníckou politikov, lepšie možnosti profesijného napredovania v zahraničí, korupcia, nekompetentní ľudia v riadiacich pozíciách, lepšie zamestnanecké podmienky v zahraničí. A ja napríklad viete ja to, to ukazuje, že potom tie platy naozaj, že sú niekde na tých nižších priečkach ale to, keď sa pozrieme napríklad na Bratislavskú nemocnicu čo sa tu deje, aký symbol to dáva tým lekárom. To je práve priestor, veľká, nová, univerzitná, národná nemocnica, kde by sa mal robiť špičkový výskum, kde by sa mali robiť špičkové výkony, kde by tí lekári sa mali hnať a robiť na najlepších prístrojoch najlepšie procedúry, učiť sa robiť vedu, vzdelávať sa, simulačné centrá, bohvie čo ešte iné. No a teraz vlastne pozrite sa čo sa napríklad deje s tou veľkou nemocnicou, kde by to mali robiť. Tak od začiatku z programového vyhlásenia vlády sme počuli, že to bude krátkodobá priorita, že o tom rozhodne. Trištvrte roka sme čakali na to kým sa o tejto nemocnici rozhodlo. Povedala pani ministerka Dolinková, že to pôjde teda do Ružinova. Netrvalo to ani tri, štyri mesiace a tri, štyri mesiace už počúvame od bývalých ministrov zdravotníctva Druckera a Rašiho, ale dokonca aj od vášho straníckeho šéfa, že tak to asi nebude teda tá najlepšia alternatíva, že v tom Ružinove by sme to asi nemali robiť. Vy idete ďalej analyzovať. No a tu sa, tu ja by som to dal do toho kontextu, čo to teda tým lekárom dáva za signál, že, že ony napríklad nemajú sa, kde vzdelávať. Nemajú tu špičkovú, novú, veľkú nemocnicu univerzitnú ako to majú v zahraničí. A ja teda by som možno aj v tomto prípade chcel poprosiť, že tak ukážme im aj, že čo bude s tou novou Bratislavskou nemocnicou. Urýchlene ako ju urýchlene budú mať.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.11.2024 o 18:42 hod.

Mgr.

Oskar Dvořák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:42

Richard Vašečka
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Jeden minister hovoril k druhému ministrovi. Minister Marek Krajčí, ktorý bol ministrom asi tu všetci uznajú objektívne v najťažšej chvíli pre ministra zdravotníctva aká mohla byť. To bolo pri tom nástupe a tých prvých vlnách pandémie covidu a vlastne mnohé tie veci museli sme riešiť v minulom volebnom období, aj ktoré sa týkali platov. Zároveň vidieť, že Marek že si skúsený politik. Respektíve chápeš súvislosti, že možno to až tak nie o pánu ministrovi, ktorý tu sedí ale o inom ministrovi. O ministrovi financií, kde sú nejaké noty a kde sa proste rozhodlo ísť nejakým spôsobom. Ja sa priznám, že sa, že sa stotožňujem s tým, s tou tvojou kritikou alebo upozornením toho, že kam teda majú tiecť tie peniaze. V tomto prípade v rámci zdravotníctva, aby sa to naozaj dostalo k ľuďom, aby sme mali kvalitných lekárov. Ja to hovorím tak ako to hovorím aj pri učiteľoch, že nejde o to, aby sa mali dobre lekári alebo, aby sa mali dobre učitelia, preto im zvyšujme platy. Ale, aby tu naozaj bolo dostatok tých ľudí, lebo je nedostatok aj lekárov alebo zdravotníckeho personálu aj, aj učiteľov a aby to boli kvalitní ľudia, ktorí budú v prípade učiteľov tráviť veľa časov s našimi deťmi a ktorí v prípade lekárov budú naozaj liečiť pacientov. Venovať sa im, posúvať dopredu zdravotníctvo na Slovensku a ja ti preto ďakujem za ten nadhľad, ktorý si tam priniesol aj ten ľudský, aj ten odborný, aj ten politický. Treba to takto stále pomenovávať aj tak v dobrom, že nejde teraz o nejakú, nejaké hrajkanie sa, ale naozaj o slovenské zdravotníctvo čo je dôležité pre nás všetkých.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.11.2024 o 18:42 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:42

Jozef Pročko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Krásne si to pomenoval a ja si presne pamätám ako opozícia počas nášho vládnutia bila do nás, kopala, tým zdravotníkom dajte peniaze. Nedávate im peniaze. Tých zdravotníkov ožobračujete. Teraz prišla konsolidácia a ony zabudli na zdravotníkov. Respektíve nezabudli, ale 700 miliónov z tej konsolidácie musí ísť Kaliňákovi. No niekde to musia zobrať. A keď som si pozrel a vypočul vyhlásenia na nášho premiéra, ktorý vlastne rozpráva, že, že títo zdravotníci nás vydierajú, to čo je zač. Keď rozpráva, že tak ony vyštudovali za naše peniaze. On má zdravotníkov úplne niekde, niekde. Aj keď teda musím povedať, že ak je teda, ten, to všetko okolo pravda tak mu zachránili život, naozaj zachránili mu život a urobili všetko preto, takže mal by si vážiť tých zdravotníkov a zrazu, zrazu máme tu na zákon, ktorý musí rýchle tú krivdu, ktorá sa počas tej konsolidácie stala. Povedal si ešte jednu vec prepáč, že to je smiešne, že máme tu nového pána ministra. Ty si optimista, že to všetko bude dobré. Marek ty si oveľa dlhšie vo verejnom živote aj tu v parlamente, takže ja som hlboko presvedčený, že ty vieš ako to je. Pre mňa je odvaha pána ministra, že to zobral, ale tak ja mu držím palce. Aj keď teda vieme o čom to celé je. Kto to tu riadi, ako to tu riadi a ako to bude riadiť. A ja nemôžem reagovať na mojich kolegov s faktickými poznámkami, takže budem reagovať na teba a áno presne, že naozaj ten súkromný zdravotnícky sektor zarába na tom zdravotníctve, zarába. Neskutočným spôsobom. Robert Fico a Peter Pellegrini veľmi tomu zdravotníckemu súkromnému sektoru prajú. Prečo?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.11.2024 o 18:42 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video